Wat de raad te behandelen krijgt Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST De Band Nederland-lndonesië heeft baar mooie taak afgesloten Behouden terugkeer van alle Ulster militairen gevierd Jaarvergadering Ijsclub Friso DINSDAG 21 NOVEMBER 1950 5e JAARGANG No 94 L KIEZEBRINK De pot schaft... vrolijkheid Sneker Studiefonds Een Dodelijk ongeval bij Westhem N.V.V. t.b.c.-fondscollecte Sneker Jeugd Actie Meer subsidie voor L.O F. B. Hartshalt overleden Mr. Dr. J. F. Hoogland overleden Het Sneeker Accordeon orkest deed het weer best Onrust bij grossiers in tabaksfabrikaten - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -■■■ L.S.C. Cabaret- en Balavond KLEINZAND 7 - TeleL 2872 De melkprijs Ziekenfondsboden vergaderen Gevaar voor de Friese veestapel r. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: KERKNIEUWS. ijs en CORRESPONDENTIE. Velen zullen het bedrijf moeten sluiten. In beginsel renteloze voor schotten. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Sneek ds. F. de Graaf te Well en Ammer- zoden. De Zaterdag gehouden collecte voor bovengenoemd fonds heeft 542.37 op gebracht. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Redactie-adres In beginsel kan voor elke studie of opleiding een beroep op het fonds worden gedaan. Beslissend zal zjjn bij de beoordeling van een aan vrage, behalve het in het fonds be schikbare bedrag, het antwoord op de vraag of de studie verantwoord is, ook in verband met de aanleg van de candidaat die voorts minstens drie jaar in Sneek woonachtig moet zijn. De commissie heeft ten slotte het re sultaat van haar arbeid neergelegd in een ontwerp van de statuten voor de stichting, dat zij tegelijk met haar rap port aan de Raad aanbiedt. B. en W. kunnen zich geheel met het rapport verenigen en ook regenten van het O.B.W. hebben hun instemming met het advies betuigd en zich bereid ver klaard op de daarin aangegeven voet met de gemeente samen te werken. Op het terrein van de FriesGro ninger Suikerfabriek te Groningen is de 55-jarige hulp-rangeerder M. Hoogen- doorn van de treeplank van een z.g. suikertreintje gegleden. Hij geraakte on der de wielen en was vrijwel op slag dood. Dat is wel een heel ongewoon ant woord op de vraag: „Wat schaft de pot vandaag?” wanneer u ’s middags thuis komt voor het eten. Maagvullend is dit menu dan ook zeker niet, maar het is dan ook meer bedoeld als „geestelijk” voedsel, als ontspanning en plezier! Onder dit motto geven nl. de Padvind- sters en Padvinders (Wetterfügels en Pres. Roosevelt-groep) een feestelijke „smulpartij” in het St. Jozefgebouw, een cabaret-revue, waarin voor iedereen iets te „eten” valt! Zaterdag de 25e, ’s avonds om half acht, zal het zaaltje (hopenlijk) te klein zijn voor de talrijke ouders, donateurs en belangstellenden, maar ook voor de vele padvinders van buiten de stad, die altijd in grote getale naar hun collega’s komen kijken, wan neer deze iets ten beste geven. Wat schaft de pot die avond? Teveel om op te noemen, maar hier een greep: Het zanggroepje „The singing guides” (met kampeerliedjes en cowboy-songs), komische schetsjes, solozangeres, In disch ballet, voordracht, conference, enfin, we kunnen het beste zeggen: Ga er óók heen! Vergeet één avond de zorgen voor het dagelijks brood en laat u hier een maal voorzetten, dat licht verteerbaar en uitermate gezond is! Het bevat duizen den vitaminen (het hele alphabet!), vi taminen van de lach! Ga óók naar die avond en zeg met ons: De pot schaft... vrolijkheid! Nu vrijwel alle jongens uit Indonesië zijn teruggekeerd het wachten is nog op enkelen is het gedaan met het mooie en onbaatzuchtige werk van de Band NederlandIndonesië. De afdeling Sneek heeft dit Vrijdagavond in een daartoe belegde vergadering bij monde van haar voorzitter de heer K. J. Bijl sma aan de leden medegedeeld. In Janu ari als voorlopige datum is de twin tigste gekozen wordt als sluitstuk nog een derde grote ontvangstavond voor de teruggekeerde militairen ge houden, maar dan is het ook fini. Er is nog flink wat geld in kas, zodat de ver eniging ditmaal zelf een deel der kosten van die avond voor haar rekening kan nemen. Donderdag is alhier op 63-jarige leef tijd overleden de heer B. Hartshalt. Als ambtenaar bij de Raad van Arbeid ge noot hij niet alleen grote bekendheid, maar heeft hij ook veler sympathie ver worven. Voorts heeft de overledene zich in de voor-oorlogse tijd zeer verdienste lijk gemaakt in het AVRO-comité alhier. In beginsel zou de commissie de toe lagen als renteloos voorschot willen uit- De ongeveer 60-jarige veekoopman G. Damstra uit Abbega, is Zaterdagmor gen met zijn bromfiets bij Westhem te gen een melkauto van Witteveen uit Blauwhuis gereden. Hij was blijkbaar geslipt. De heer Damstra overleed ter plaatse. In Abbega heerst grote ver slagenheid. De bekende Franse mode koning Jacques Fath en zijn vrouw hebben een bezoek ge bracht aan Marken en Volen dam. Op Marken moest Jac ques Fath een Marker pet passen en wellicht maakt hij hiervan in Parijs een spe ciale Herenmode. De heer en mevrouw Fath met twee Marker kinderen. Te Leeuwarden is op 57-jarige leef tijd overleden mr. dr. J. P. Hoogland, raadsheer in het Gerechtshof te Leeu warden. Hij is ook directeur van de Coöp. Aankoopver. Friesland te Leeu warden geweest en was leraar aan ver schillende middelbare scholen. Hij was een zeer bekende figuur op watersport- gebied en is bestuurslid zowel van de Leeuw. Watersportver. als van de Kon. Zeilver. Oostergo geweest. Drie stenen beitels zijn bij ontgih- ningswerkzaamheden te Valthermond ^vonden. De ouderdom wordt geschat jp 3500 I 1000 jaar. Een Sneeker. Wij kunnen uw stuk niet plaatsen, daar u uw naam zelfs niet aan de redactie bekend maakt, potlood, een chocoladeletter en voor de vrouw of verloofde een rol biscuits. Zij werden uitgereikt aan: 1. Tj. Wierda, teruggekeerd Juli 1947; 2. S. Wierda, 29 November 1947; 3. M. Stevens, 9 Januari 1948; 4. A. Woudstra, 23 Januari 1948; 5. G. Anema, 30 April 1948; 6. A. de Jong, 13 Juli 1948; 7. L. van Dijk, 14 Juli 1948; 8. J. Wassenaar, 8 Juni 1949; 9. L. Planting, 19 Juni 1949; 10. H. Bles, 7 September 1949; 11. B. van Sinderen, 5 November 1949; 12. J. Wiersma, 6 December 1949; 13. J. Spijksma, 13 Januari 1950; 14. W. J. Elzinga, 16 Januari 1950; 15. W. Sijperda, 22 Febru ari 1950; 16. A. Frankena, 25 Februari 1950; 17. P. Kroeze, 7 Maart 1950; 18. K. Smink, 25 Maart 1950; 19. A. Nooit- gedagt, 8 April 1950; 20. L. Attema, 30 April 1950; 21. Ds. B. Albada, 26 Mei 1950; 22. E. Bosgra, 3 Juli 1950; 23. A. Feenstra, 27 September 1950; 24. P. Goelema, 7 October 1950. Bovendien werd ook dit aandenken uitgereikt aan de families van de twee die in Indonesië in een andere dienst zijn overgegaan en van H. Haagsma, die intussen naar Amerika is vertrokken. Dan is het officiële gedeelte beëindigd en een groep leden van de Oranjevereni ging maakt een aanvang met de opvoe ring van het toneelstuk in drie bedrij ven: „Betje regeert”. Een goed gekozen stuk, maar ook op schitterende wijze vertolkt. Amateurspelers, die de gehele avond wisten te boeien. Tussen de be drijven door zorgde het trio Andringa van Heeg, „de Fleurbringers” voor aan gename afwisseling; muziek, zang, en voordrachten. Enige meisjes verzorgden op royale manier de aanwezigen met koffie, wijn, koekjes, gebak, sigaretten en sigaren. Ds. Albada, zelf één der teruggekeer den, dankte namens de jongens voor al de moeite en inspanning, die de inge zetenen zich hadden getroost om deze avond zo reusachtig te doen slagen. De leus: „Wij leven mee, met de jongens overzee”, daar ginds vaak betwijfeld, was. in IJlst wel ernst geweest. Dan bepaalde hij de aanwezigen, bij die ka meraden, die hun leven hadden gegeven. Op zijn verzoek werd een minuut stilte in acht genomen en ten slotte overhan digde hij namens de jongens een bouquet aan de speelsters en sigaretten aan de spelers. De heer Frankena bracht in hartelijke woorden dank namens de ouders. En ook dan is de gezelligheid nog niet ten De bijeenkomst was als vergadering aangekondigd, maar eigenlijk was die benaming niet juist, want het samen zijn in de foyer van Amicitia droeg het karakter, dat alle bandavonden in het verleden kenmerkte. Het was onge dwongen en hartelijk. Voornamelijk was dit te danken aan het optreden van Henk Stuurop, wiens hart in de voorbije jaren steeds uitging naar de jongens overzee en die altijd belangloos aan de bandavonden medewerkte. Met zijn liedjes en kwinkslagen zorgde hij voor, een prima stemming, terwijl hij ook nu weer met zijn creatie als Gait Jan (dit maal was hij piloot) een overweldigend succes boekte. Tussen de bedrijven door werd van achter de bestuurstafel en uit de zaal menig vriendelijk woord gewisseld. Voor zitter Bijlsma liet natuurlijk niet na alle mensen, die het werk van de Band steeds een warm hart hebben toegedra gen, hartelijk te bedanken voor de medewerking, welke het bestuur in de laatste jaren had mogen ontvangen (speciaal de zakenlieden bracht hij grote dank voc" hun daadwerkelijke steun) en de heer T. v. d. Zee was zeker de tolk van alle aanwezigen, toen hij het bestuur in kernachtige bewoordingen hulde bracht voor alles wat het voor de jongens had gedaan en de oprichters mevr. Castelein en de heren Bijlsma, Kanon en Schuhmacher prees voor hun initiatief. De regering heeft thans besloten, in afwijking van het advies voor de Stich ting van de Landbouw, de basisprijs voor de boerenmelk vast te stellen op gemid deld 17% ct. per kilogram melk van 3% procent vet. Dit is een halve cent lager dan in het vorige melkjaar. De ondervakgroep binnenlandse groot handel in tabaksfabrikaten schrijft ons: „Er heerst in de kringen van de gros siers in tabaksfabrikaten grote onrust en ontstemming door de omstandigheid dat de marges van deze grossiers ver laagd zullen worden in verband met de te wachten hogere sigarettènprrjzen. Het standpunt van de regering is, dat bij het duurder worden van de artikelen de procentuele marges van de handel niet gehandhaafd mogen worden doch dat deze in geld uitgedrukt dezelfde moeten blijven. Wat daarvan in zijn algemeen heid zij, voor de grossiers in tabaks fabrikaten en voor de sigarenwinke liers geldt hetzelfde die zich reeds lang met veel te lage marges tevreden hebben moeten stellen, dreigt een dé- bacle. Terwijl hun marges dalen blijven hun onkosten stijgen en hebben zij een teruggang in de omzet te duchten. Ve len zullen straks genoopt zijn hun per soneel gedeeltelijk of geheel te ontslaan of hun bedrijven te sluiten. Hier wreekt zich de fout, dat de re gering de gehele handel over één kam scheert en daardoor een groep midden standers waarvan reeds een groot per centage zonder winst of noemenswaar- dige winst werkte, de bestaansmoge lijkheid ontneemt. De bruto winstmarge van slechts 3 zal nog verminderd worden, terwijl de tot het absurde ge stegen accijnzen gehandhaafd blijven”. In aansluiting hierop deelt men ons mede, dat een onderzoek, ingesteld bij 98 grossiers in tabaksfabrikaten, door het C.B.S. heeft aangetoond, dat reeds over 1948 het economisch resultaat van 43 van de onderzochte bedrijven gunstig en van 45 ongunstig was, hetgeen bete kent, dat deze laatste met verlies wer ken. Inzonderheid bleek uit dit onder zoek, dat bij grossiersbedrijven, die een omzet van ten hoogste 500.000 hebben, 36 bedrijven met -erlles werkten en 12 zonder verlies. Dat deze bedrijven nog bestaan, vindt veelal hierin zijn oor zaak, dat men met eigen goedkope krachten (vrouw, zoon, dochter) werkt. Op alle sigaretten wordt thans ongeveer 70 belasting geheven. De nieuwe prij zen zullen zodanig zijn dat de goedkoop ste sigaret 0.60 zal kosten, de middel klasse 60 a 90 cent en de duurdere mer ken meer dan ƒ0.90 per pakje, Verschijnt: DINSDAGS cn VRIJDAGS, Administratie: Comb. Drijlhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Ged. Staten stellen voor het provin ciaal subsidie aan het L.O.F. (Frysk Orkest) te verhogen van ƒ3000.tot ƒ7500.per jaar, met bepaling dat jaarlijks tenminste 15 concerten buiten Leeuwarden in de provincie moeten wor den gegeven. In de Groene Weide te Leeuwarden is een vergadering gehouden van de bo den van het A.P.F.Z Aanwezig waren 37 boden. De kas sloot met een batig saldo. Een boete-stelsel voor het niet bezoeken van de vergaderingen werd afgeschaft. Als bestuursleden werden gekozen de heren D. Gjeltema te Sneek, J. A. Hoekema te Koudum en P. Boon stra te Hoornsterzwaag. Aan de voor zitter, die wegens reorganisatie nu geen bode meer was, werd een fraai boek werk als souvenir aangeboden. Verder werd aan een 65-jarige bode een pas send cadeau aangeboden. (Fr. Dagblad.) IJLST, 16 November. „Wij leven mee, met onze jongens overzee”, is voor de Ijlster ingezetenen, tijdens de Indonesië- periode niet alleen een leus geweest. Zij hebben haar ook meermalen betracht. Wie herinnert zich niet die eerste keer, toen een verzameling pakketten, waar aan ieder ingezetene had medegewerkt, ter bezichtiging voor iedere Ulster op het Gemeentehuis stond uitgestald, voor ze naar het land van hun bestem ming werden verzonden. En nu: ruim een maand geleden was de laatste van de jongens, die naar Indonesië waren uitgezonden, teruggekeerd. 27 waren vertrokken, 25 in goede welstand gere patrieerd, en 2, H. Anema en R. Koop- mans waren gebleven, omdat ze aldaar een werkkring hadden gevonden. Er moest iets gebeuren. Het slotaccoord van „wij leven mee”, moest worden ge speeld. Niet één was gevallen. Allen wa ren ongedeerd, volkomen gaaf en ge zond teruggekeerd. Uit dankbaarheid moest een onvergetelijke avond, een feest dat klonk als een klok, worden ge organiseerd. Het bestuur van de Oranje vereniging werd er voor gespannen en door de spontane medewerking van al len, die niet het bittere hadden gesmaakt eigen kind of kinderen in militaire dienst naar een ver land te zien ver trekken, werd met zoveel enthou siasme gewerkt, dat in zeer korte tijd alle voorbereidingen waren getroffen en Een commissie uit beide lichamen, waarin de burgemeester en wethouder Boeijenga zitting hadden voor de ge meente en de heren J. Noorman en G. Koelstra voor het O.B.W., die tot taak had deze aangelegenheid te bestuderen, is tot de conclusie gekomen dat op dit gebied zeker nog een taak voor de ge meente is te vervullen. Zij is van mening dat hier een mogelijkheid is van vruchtbare samenwerking, hoewel het weeshuis zijn taak ten opzichte van de wezen en halfwezen, ook wat de bevor dering van de studie betreft, volledig zelfstandig behoudt. Als stichtingskapi- taal zou zowel de gemeente als het weeshuis 1000.moeten fourneren, terwijl verder een jaarlijks bedrag moet worden bijeengebracht dat voor het ver lenen van studietoelagen wordt be stemd. De grootte van dit bedrag wordt door elk dezer lichamen bepaald bij het vaststellen zijner begroting voor het vol gende jaar, terwijl volgens de commissie zou kunnen worden begonnen met een bedrag van ƒ1500.zowel door de ge meente als door het weeshuis. Een der gelijke storting acht zij voor beide in de gegeven omstandigheden redelijk en al leszins verantwoord. Zij zou voor de toekomst echter niet uitdrukkelijk willen voorschrijven dat er tussen beider jaarlijkse stortingen pari teit moet bestaan. Wel is het wenselijk dat naar het toekennen van eenzelfde bijdrage wordt gestreefd. De financiële omstandigheid, waarin één der beide partners kan komen te verkeren, kan echter een belemmering vormen om de gebruikelijke storting in enig jaar te doen. Hierin mag de andere evenwel geen aanleiding vinden om ook haar bij drage te verminderen en anderzijds ver trouwt de commissie dat de gezamenlijk aangevangen taak beide partijen zo ter harte gaat dat zij niet zullen aarzelen, indien zich bij één van hen daartoe een gunstige gelegenheid mocht voordoen, een hogere storting te verrichten on afhankelijk van de bijdrage van het an dere lichaam. Nu, de organisatoren van deze bal- avond, die eens wat anders dan gewoon was, hebben eer van hun werk gehad. Een grote schare leden, gasten en dona teurs waren gisteravond in de foyer van Amicita. Op het podium zaten de mannen van Schuil te popelen om te beginnen en ergens in de buurt zaten twee mannen die een goede naam heb ben op het gebied van de Friese voor drachtkunst, Wybren Altena en Abe Brouwer. Voorzitter Dijkhuis heette al len hartelijk welkom en gaf toen de lei ding aan de heer Coers, die hoopte dat deze avond weer een echte L.S.C.-avond zou worden. Voor en na het optreden van enkele goede dilettanten kwamen achtereenvolgens de heren Altena en Brouwer en gaven ieder in eigen stijl een cabaretprogramma dat klonk als een klok. De bezoekers waren gul met ap plaus. Het spreekt wel vanzelf dat het geheel eigen genre van Wybren Altena de boventoon had. Wat deze eenvoudige jongeman presteert is buitengewoon en niet te evenaren. Daarna volgde nog een gezellig bal tot twee uur, waarna ieder welvoldaan huiswaarts keerde. In de e.v. vergadering van de Raad onzer gemeente komt ook aan de orde een voorstel van B. en W. om in samen werking met het Old Burger Weeshuis een stichting „Sneker Studiefonds” in het leven te roepen, waaruit toelagen kunnen worden gegeven in de gevallen dat een overigens verantwoorde studie niet kan worden begonnen of voltooid wegens gebrek aan de nodige geldmidde len. Het Sneeker Accordeon-orkest onder leiding van de heer G. Schuil bezorgde een groot aantal luisteraars een pretti ge Zaterdagavond met zijn populair con cert in het Gebouw van Chr. Belangen. Het was ’n waar genoegen dit ensemble, dat al een behoorlijk peil bereikt heeft, te beluisteren. Er werd met veel elan en bravoure gespeeld, het samenspel was uitstekend en het programma zo gevarieerd, dat het zowel jongeren als ouderen van begin tot eind boeide. Solistische medewerking verleenden de accordeonist Johan .Bok, die zijn in strument met veel virtuositeit bespeelde en stormachtig applaus oogstte, en de zangeres Mieke Damhuis, die ook enkele nummers met het orkest zong, o.a. het bekende Nonnenkoor, een verzoeknum mer ditmaal, waarmee ze zich in onze stad al een reputatie heeft veroverd. Met het orkest zong ze niet onverdien stelijk, in het bijzonder in de Engelse Wals Medley no. 2, gearrangeerd door de dirigent. Was ze in haar optreden als soliste met moderne songs en chansons deze avond minder goed gedisponeerd, of ligt het aan het feit dat haar stem daarvoor technisch nog niet voldoende ontwikkeld is dat ze ons daarin minder beviel en we haar liever in een een voudig Nederlands liedje hadden ge hoord? Ze heeft ongetwijfeld talent dat bij verdere studie zeker beloften voor de toekomst inhoudt. Henk Stuurop knoop te de nummers met een aardig en vlot praatje handig aan elkaar en had ook met zijn liedjes aan de piano en in zijn geestige creatie van Gait Jan heel veel succes. B. B. woord tot al de genodigden er de nadruk op leggende, dat allereerst dank aan God moet worden gebracht, om het uit zonderlijk geluk dat IJlst te beurt is ge vallen, daar er niet één van de jongens wordt gemist. Daarom had men zich in gespannen geen gewone feestavond te houden, maar één „dêr’t hwat fan hingjen bliuwt”. Bij niemand zijn we voor niets geweest. Nadat staande was gezongen: Mijn schild ende betrouwen, werd aan Burgemeester Oppedijk, als erevoorzitter van de Oranjevereniging, de gelegenheid gegeven aan ieder der militairen een aandenken te overhandi gen. Het cadeautje bestpnd uit een yul- keren. Het is nl. alleszins redelijk dat een benificiant, indien hij zonder al te grote bezwaren de ontvangen toelage kan restitueren, daartoe wordt verplicht. De gelden kunnen dan weer worden aan gewend om een ander te helpen. Het stichtingsbestuur moet echter in dit op zicht een zekere vrijheid van beweging hebben en bevoegd zijn een toelage te verstrekken zonder dat daaraan de plicht tot terugbetaling wordt verbonden, en om van een reeds aanvaarde plicht ont heffing te verlenen. De door het fonds te verstrekken steun zal volgens de commissie een aan vullend karakter moeten dragen. Het streven zoveel mogelijk jongelieden te helpen dwingt bij de beperkte middelen van het fonds daartoe. Zij zou het be drag willen zien bepaald op 1000.per jaar voor studie aan een universiteit of hogeschool en op 500.voor andere studie of opleidingen. Daar niet vooraf nauwkeurig is te berekenen over hoeveel middelen het fonds in de toekomst kan beschikken, is het voorts nodig voor te schrijven dat een toelage telkens voor één jaar wordt verleend, al zal er naar worden gestreefd voortzetting van een aangevangen studie zoveel mogelijk te verzekeren. hoopte dat Thialf de ijsclub „Friso” weer goed gezind zal zijn opdat evenals verleden jaar er weer een tweetal hard rijderijen zullen kunnen worden gehou den, en dat de leden de belangen van hun ijsclub naar hun beste krachten zul len behartigen. Secretaris W. Coens re leveerde in zijn jaarverslag eveneens de zeer geslaagde wedstrijden die een flink publiek hadden getrokken. Punt 5 van de agenda, verslag kascommissie, moest wegens ziekte van de leden dier com missie worden uitgesteld. Tot nieuwe leden van de kascommissie werden aan gewezen de h.h. P. Olij en D. v. d. Werf. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de h.h. Ringnalda en de Wolf wer den herkozen; in de plaats van de heer D. Oppenhuizen, die had bedankt, werd gekozen de heer J. Oly Pzn. Aan de heer Oppenhuizen werd door de voorz. dank gebracht voor het vele dat deze voor Friso had gedaan. Het verslag van de jaarvergadering te Leeuwarden van de Bond van Ijsclubs behoefde niet behan deld te worden daar dit reeds in de bla den was gepubliceerd. De voorz. lichtte echter de hoofdpunten nog nader toe. Evenals verleden jaar zal er, weder dienende, eerst een hardrijderij van mannen plaats hebben. Op voorstel van de heer D. v. d. Werf zal het be stuur, indien zulks mogelijk is, trachten ook een langebaanwedstrijd te organi seren. Daar het juist 25 jaar geleden was dat de heer S. de Wolf in ’t bestuur van „Friso” kwam, werd hem als blij vende herinnering een fraaie plaquette aangeboden. Punt rondvraag bracht weinig ter tafel en zo kon de voorzitter omstreeks 10 uur deze door 14 leden be zochte vergadering met een opwekkend woord sluiten. Ook in een bijdrage op rijm van mevr. Wiersma kwam die dankbaarheid goed tot uiting. Een ernstig en gevoelvol woord sprak mevr. Kingma. Zij vertelde iets van het werk van de dames be stuursleden en over de bezoeken, welke zij en mevr. Jongejans in de gezinnen had gebracht, waar man of zoon was teruggekeerd. Daar heerste grote vreugde, maar tegenover dat geluk stond het ontzaglijk grote verdriet in de gezinnen, die in rouw gedompeld werden. Zij besloot haar toespraak, welke veel indruk maakte, met de jon gens het allerbeste toe te wensen. La ter bedankte mevr. Kingma nog de heer Stuurop voor de wijze, waarop hij steeds de belangen van de Band had gediend en in zijn antwoord betreurde deze het feit, dat de band thans verbroken wordt. Teneinde toch iets van deze band te bewaren, stelde htj voor om de drie jaar een reunie te houden, met welk voor stel het bestuur en de leden direct accoord gingen. Aan het slot van de avond dankte voorzitter Bijlsma zijn medebestuursleden voor de ondervonden medewerking en dat was voor mevr. Kingma aanleiding op haar beurt de voorzitter eens extra in het zonnetje te zetten. U was steeds de motor van de afdeling Sneek, verklaarde zij en zonder u was er niets van het werk van de Band terecht gekomen. Het driewerf hoera dat hierna op de voorzitter werd uitgebracht, vormde een waardig slot van deze prachtig geslaagde afscheids avond. Hoewel de bijdragen van gemeen te en weeshuis wel de voornaamste inkomsten van het fonds zullen vor men, is de commissie er van uitge gaan dat ook andere baten aan de stichting kunnen toevloeien zoals giften van particulieren. In hoever dit denkbeeld is te verwe zenlijken zal afhangen van de activiteit van het bestuur in deze richting en van de belangstelling van de burgerij. Zij vertrouwt echter dat, wanneer de resul taten van de werkzaamheid van het fonds merkbaar zullan worden, de bur gerij aan het nieuwe instituut haar steun zal verlenen, ook in financiëel op zicht. Voor de 79e maal hield de ijsclub „Friso” haar jaarvergadering, ditmaal in de bovenzaal van Hotel „De Gouden Leeuw”. Voorzitter H. F. Ringnalda, die 37 jaren de hamer heeft gezwaaid, me moreerde dat ’t ledental vrijwel gelijk is aan dat van 1900, zoals bleek uit „Uit ’t Verleden” in ’t plaatselijk blad. Hij jets kon worden gegeven, dat er wezen -j- mocht. Zo werden hedenavond de feeste lijkheden geestdriftig ingezet in het Ge bouw, keurig met sparrengroen en oranjelichtjes versierd met op de voor grond ’n Fries en ’n Indisch landschap. Het pretje voor de jongens zelf was echter al eerder begonnen. Om 5 uur werd hun te Sneek in een restaurant een diner aangeboden, en werden In dische gerechten rondgediend. Allen wa ren per luxe auto er heen gebracht. Het bestuur had het niet nodig geacht dat hier de pers bij tegenwoordig zou zijn, maar volgens de mededelingen was ook hier alles tot in de puntjes geregeld en werden toespraken beluisterd van de heer Ament, voorzitter van de Oranje vereniging, burgemeester Oppedijk en de heer J. A. Nooitgedagt. Ongeveer 8 uur arriveerden de auto’s weer in IJlst en vond men de zaal al geheel bezet met genodigden, familie leden, vrouwen, verloofden en/of meisjes van de jongens. De heer E. Wouda, be stuurslid van de Oranjevereniging, ooo opende en richtte zich in zijn welkomst- I einde. De Fleurbringers wisten die er in houden, totdat eindelijk diep in de nacht, de heer Wouda dank brengt voor aller spontane medewerking, en besluit met de mededeling dat het opgevoerde stuk: „Betje regeert”, met zoveel succes vertoond, opnieuw zal worden opgevoerd op Zaterdag 25 November voor die le den der Oranjevereniging, die niet tot de genodigden van deze avond behoor den. Spoorwegfilm. Vrijdag de 17e organiseerde de S.J.A. een filmavond voor de leden boven 11 jaar in het Leger des Heilsgebouw, wel ke filmavond werd verzorgd door de propagandadienst van de N.S. Het ge bouw was tjokvol toen voorzitter Lok de aanwezige jeugd hartelijk welkom heette, alsmede de heren Antheunisse en Bertram van de N.S. De voorzitter memoreerde, dat dit de eerste activiteit van de S.J.A. in dit winterseizoen was, waarbij ook de leden van de jeugdorga nisaties zelf waren vertegenwoordigd. In een bonte afwisseling zagen we toen een serie films over het werk van de spoorwegen. Allereerst de ontwikkeling van 18391939, de gevolgen van de spoorwegstaking en het povere restant, dat de bezetter achterliet en daarna de opbouw en vernieuwing van het gehele net. Een aparte film was gewijd aan de electrificatie van het net, terwijl de nieuwste propaganda-film „Stel je voor” voor het eerst in Sneek werd gedraaid. Ook deze gaf een helder beeld van dat gene wat er verbeterd is, sedert de tijd van de postkoets en de trekschuit. De film „Kinderen reizen per trein” gaf een reportage van een kort na de bevrijding gehouden uitstapje voor kinderen uit het geteisterde Zeeland naar Rotterdam, op kosten van de N.S. Ook de tussen door gedraaide tekenflimpjes vielen bij de jeugd bijzonder in de smaak. Dank zij de medewerking van de Spoorwegen was de Sneker Jeugd-Actie in staat om aan haar leden een leerzame avond te bie den, die hen meer kennis bijbracht van het vele en omvangrijke werk, dat een dergelijk groot bedrijf met zich mee brengt en ieder was het er over eens, dat „er heel wat aan vooraf gaat, voor dat de trein rijdt!” Op de najaarsvergadering van de Vereniging van oud-leerlingen der Rijks- landbouwwinterschool te Leeuwarden heeft dr. H. Hofstra van Sneek een alarmerend geluid laten horen over de bedreiging van de Friese veestapel door trichomoniasis. Deze besmetting heeft nl. onvruchtbaarheid van het rundvee tot gevolg. Aangezien reeds aan de Friese grenzen enkele gevallen van deze ziekte zijn geconstateerd, achtte dr. Hofstra de grootst mogelijke waak zaamheid geboden. 'i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1