Buitenlands overzicht Bsa Wat de raad te behandelen krijgt het van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Zanguitvoering ten bate Rode Kruis Kunst aan Allen te Sneek Oud Sneek VRIJDAG 24 NOVEMBER 1950 5e JAARGANG No 95 L. KIEZEBRINK Bioscoopnieuws Nieuw gebouw Chr. Lyceum Toen wij trouwden r Het Rotterdams Toneel met „Het laatste bedrijf” Wensen van de Friese uitvaart verzorging Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 Telei. 2872 Prins Bernhard naar Zuid Amerika Oordeel Duitse kiezers over de her bewapening - Derde macht - Ver houdingen in Verre Oosten SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: Subsidie aan het E.T.I.F. Verpachting bruggelden. De Stationsstraat omstreeks 1900. Heinsma te Gaastmeer. Vertrek van H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard met Hr. Ms. „Jacob van Heemskerk” uit Rot terdam naar Engeland. Het Koninklijk Paar begeeft zich aan boord. een sterker greep op Perzië krijgen. Nu in dat land zelf ook nationalistische groe pen zich meer en meer tegen die Wes terse invloed verzetten, geeft Moskou de voorkeur aan een wat tegemoetko mender politiek jegens Perzië dan voor heen. hier zeer Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Radactie adres: Officieel wordt thans medegedeeld: Z. K. H. Prins Bernhard zal op verzoek van de regering omstreeks eind Maart een bezoek brengen aan Argentinië, Chili en Uruguay. Het ligt in de bedoe ling van de Prins de reis per vliegtuig te maken. Omtrent de duur en het pro gramma van de reis zullen te zijner tijd nadere by zonderheden worden bekend gemaakt. Met „Hallo, New York” als hoofdnum mer van heden t.e.m. Zondag behoeft het Amici ta-theater niet aan bezoek te twijfelen. Als Gene Kelly, Frank Sinatra, Betty Garret, Ann Miller, Jules Munskin en Vera Smith in een grote showfilm op treden is immers het succes wel ver zekerd. Kelly, Sinatra en Munskin zijn hier drie matrozen die 24 uur verlof in New York doorbrengen; ze maken by het passagieren kennis met een drietal meisjes en hun avonturen kunnen we hier niet uitvoerig weergeven, maar men beleve de trip van drie vrolijke knapen met hun meisjes zelf maar mee, door deze film vol vaart, vroiykheid, muziek, zang en dans te gaan zien. Ze is een nieuwe parel aan de kroon van Metro Goldwyn Mayers showfilm traditie. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Er schijnt nog een compromis over de Duitse herbewapening in de maak, want er wordt bericht dat de Franse en Ame rikaanse militaire deskundigen het nu eens zijn geworden over de kleinst mo gelijke eenheid, welke met de militaire doelmatigheid verenigbaar is, waarin de W.Duitsers in de W.Europese verdediging zouden worden opgenomen. Het schijnt een „gevechtsgroep” te zullen worden ter omvang van 6000 man, divisies van 10.000 tot 15.000 man kon de Franse maag nog niet verdragen. De Franse regering meent dat als een herbewapend W.-Duitsland in dergelijke formaties in het Europees of Atlantisch leger wordt opgenomen, zij wel de medewerking van het Franse parlement zal krijgen als uitvoering van het plan Schuman ze kere economische tegenstellingen tussen Frankrijk en Duitsland zal opheffen. Dit plan zal nu spoedig kunnen worden aan genomen als Italië en België hun bezwa ren opgeven. Het is echter anderzijds de vraag of de zelfbewuste W.-Duitsers bedoeld herbewapeningsplan zullen aan vaarden. In het Franse parlement zal trouwens voor zulk een voorstel er door komt, die groep zich wel roeren, die voordat het plan van de Duitse herbe wapening wordt aanvaard, eerst met Rusland wil praten, wanneer tenminste inmiddels de Grote Vier al niet bijeen zijn gekomen. Die groep helemaal geen communisten die vooral in Frankrijk nogal sterk is, gelooft nl. nog altijd aan de mogelijkheid W.-Europa een zg. derde macht te doen vormen, welke tussen de elkaar vijandig gezinde kolossen de Ver. Staten en Rusland als een soort neutraal gebied in zou liggen en die sterk genoeg zou zijn de uitbars- Te beginnen met het jaar 1946 werd aan het Econ. Technologisch Instituut voor Friesland voor de tijd van vijf jaar een jaarlijks subsidie toegekend, bere kend naar 2% cent per inwoner. Thans stellen B. en W. voor dit subsidie we derom voor vijf jaar toe te kennen en vast te stellen op 5 cent per inwoner. B. en W. stellen voor met ingang van 1 Januari a.s. voor de tijd van een jaar, onder nader door hen met de pachters overeen te komen voorwaarden, onder hands te verpachten het recht tot inning der bruggelden, geheven bij: a. de brug „De Laatste Stuiver” aan Y. Nieuwenhuis, met inbegrip van het recht tot bewoning van de brugwach- terswoning, onder toekenning van een vergoeding boven de opbrengst der te innen bruggelden van 28 per week; b. de Oosterpoortsbrug. aan H. Ak kerman, vergoeding alsvoren 40.60 per week; c. de Woudvaartsbrug aan J. Tiche laar, vergoeding alsvoren van 24.50 per week. met het bestuur overeengekomen dat voor de grond, waarop de school zal worden gebouwd, 2.50 per m2 en voor die, welke bestemd is voor speelterrein, ƒ0.75 per m2 zal worden betaald. By het bepalen van de prijs voor eerstbe doelde grond is er van uitgegaan dat een gedeelte van de ten laste dezer ge meente komende uitgaven wegens ver breding en verbetering van de Hemdijk, slootdemping, riolering en wegens een tussen ryksweg no. 43 en het te stichten schoolgebouw aan te leggen straat, op het over te dragen bouwterrein moeten drukken. Daarby is evenwel ook in aan merking genomen, dat de betekenis, wel ke de onderhavige onderwijsinrichting voor deze gemeente heeft, een verkoops prijs rechtvaardigt, bij de berekening waarvan, niet alle hiervoor bedoelde kos ten wegens bouwrijp maken van het terrein zijn verdisconteerd. Bij het vast stellen van de verkoopsprys van de voor speelterrein bestemde grond is rekening gehouden met de omstandigheid dat dit terrein zó is geprojecteerd dat be bouwing aan de zijde van de Hemdyk voor een groot deel mogelijk blijft, zo dat weinig grond, welke in de eerste plaats de bestemming van bouwterrein zal krijgen, in beslag wordt genomen. Het bestuur en de minister van onder was, kunsten en wetenschappen, wiens toestemming het bestuur nodig heeft voor het uit ’s rijks kas te ontvangen subsidie, kunnen zich met de berekende verkoopsprijzen verenigen. Indien U zich met ons voorstel verenigt zal de over dracht geschieden met inachtneming o.a. van de mede by de stukken gevoegde voorwaarden. Naar men ons mededeelt heeft de afd, Sneek van de Friesche Uitvaart-Verzor- ging, Coöp. Vereniging te Leeuwarden, zich onlangs tot Burgemeester en Wet houders dezer gemeente gewend met het verzoek om in de plaats van de defecte pomp op de algemene begraafplaats een waterleiding te doen aanbrengen, waar door belanghebbenden de gelegenheid wordt geboden hunne bloemen op de graven te verzorgen. Voorts is aan ge noemd college verzocht om, wanneer eerlang door hen aan de Gemeenteraad voorstellen worden gedaan inzake aan leg van een nieuwe begraafplaats, daar in ook op te nemen de bouw van een Aula en in verband met crematie een gelegenheid te maken voor het opber gen van urnen of een afzonderlijk ge deelte van de begraafplaats aan te wij zen voor het begraven van urnen (z.g. urnentuin). componeerde liedje „Bij het Kribje” ten bete gaf. Het Doopsgezind zangkoor waagde zich aan een Cantate van Buxte hude en bracht het er knap af. Bijzonder aantrekkelgk was ook het optreden van het Jeugdkoor en het Meisjeskoor van „Morgenrood”. „De krekel en het meisje” door de jeugd en „Het loze vis sertje” door de meisjes keurig gezongen, verwierven dan ook veel bijval. Een der meisjes was hierbij zo attent Flucie van Bergen een ogenblik rust te gunnen, door als gastdirigente te fungeren. Aan het slot van de avond bracht het hele gezelschap, nog aangevuld met een voor deze gelegenheid samengesteld orkest, een drietal werken ten gehore: „Ave Verum” van Mozart, „Die Himmel er- zahlen” van Jos. Haydn en het Halle- lujakoor van Handel. Een indrukwc kend besluit van deze zeer geslaagde uitvoering De heer Hofstra dankte namens het Rode Kruis en de talrijke aanwezigen alle zangers en musici voor hun ge waardeerde medewerking Speciaal de heer Wempe als stuwende kracht in de commissie van voorbereiding en Flucie van Bergen als dirigent werden in deze dank betrokken. Naar de heer van Bergen ons mede deelde, is hij vast besloten de in uitzicht gestelde lauwerkrans te bemachtigen, zodat we er wel op kunnen rekenen, dat deze Rode Kruisavond ook de eerstvol gende jaren gehouden zal worden. Dit zou tevens betekenen, dat de deelne mende koren telkenjare een ongezochte gelegenheid kregen zich in het openbaar te laten horen. L. G. KERKNIEUWS. HEEG. Bij de Geref. kerk alhier zijn gekozen tot ouderling de heren B. G. van der Meer en Tj. -an Scheltinga en tot diaken M. Kaspersma en J. Tj. Veen- stra. HEEG. De verbouwing van de boer- dery bewoond door A. W. Frankena te Bird en eigen aan de firma A. Lank- horst, is gegund aan firma de Groot en I wenselijk zouden maken. ting van vijandelijkheden tussen de beide rivalen te verhinderen, omdat deze der de macht zich dan met de aangevallene tegen de aanvaller zou kunnen keren. De Franse groep die dit denkbeeld koestert, en ook in Engelse labourkrin- gen hier en daar wel enige steun vindt, is naar men aanneemt de laatste tyd sterker geworden omdat in Frankrijk velen vrezen dat W.-Duitslands her bewapening een uitdaging aan Rusland is en ook dat een versterking van de Am. troepen in Duitsland een Ameri kaans besluit tot het voeren van een preventieve oorlog tegen Rusland gemak- kelijker zou maken. Toch lijkt die derde macht een hersenschim omdat West- Europa voor haar economische en mili taire instandhouding immers te zeer van de Ver. Staten afhankelijk is om zich van de banden met dat rijk te kunnen bevryden en bovendien omdat Moskou geen land de gelegenheid schenkt neu traal te biyven, het tracht door middel der communistische partyen overal on rust te zaaien, zodat als de volken hun vrijheid willen behouden, zy wel een toe vlucht bij de Ver. Staten, de sterke te genspeler van Moskou, moeten zoeken. Kunst aan Allen geniet nu zoveel be langstelling voor zyn toneeluitvoeringen, dat deze voorstellingen steeds uitver kocht zyn. Dat bleek ook Dinsdagavond weer in Amicitia to< n het Rotterdams Toneel hier was met „Het laatste Be- dryf”. En die grote belangstelling was ditmaal welverdiend ook, zowel wat stuk als spel betreft. Het stuk: Op de hoogste étage van een Londens pension wonen in behoeftige omstandigheden Maddock Thomas en zyn manke dochter Cattrin. Jaren geleden was hij een be roemd toneelspeler, die in 't middelpunt van de belangstelling stond. Hij is ech ter een zwak mens en raakte aan de drank. Zo begon de weg bergafwaarts en nu leeft hij verborgen op de huur kamer van Mevrouw Banner. Maar een zyner oude bewonderaarsters duikt op en door haar toedoen en met behulp van Robert, een jong componist, die in ’t zelfde huis woont, kan hij na acht jaar in een musical comedy optreden in een kleine rol. Zyn spel wordt een succes, hij wordt opgemerkt. Cattrin offert zich nu geheel voor hem op zij repeteert eindeloos met hem de moeilijke tekst van de hem nu opgedragen hoofdrol in „King Lear” en zorgt er angstvallig voor dat hij niet in zijn oude zwakheid, het drinken, vervalt. Tussen Robert en Cattrin groeit liefde en hij vraagt haar hem te willen trouwen, zy zal met hem naar Amerika vertrekken, maar zij be sluiten dit geheim te houden tot Mad dock zijn grote première gespeeld heeft. Alles loopt echter anders dan was ge dacht en de rol, waarmee Maddock zijn artistenroem had willen heroveren, wordt een mislukking. Het hoofdpro bleem, dat de tweede helft van het dra ma beheerst, is de innerlijke strijd die gevoerd wordt door de dochter Cattrin. Moet zij zich opofferen voor haar vader, die zij ziet als „een kind met geniale aanleg” of moet zij zich van hem los maken en het leven volgen, waartoe de natuur haar heeft voorbestemd Als zy reeds voor het eerste gekozen heeft, brengt haar vader zijn offer, dat deze keuze overbodig maakt, zijn dood geeft Cattrin de vrijheid haar werkelijke roe ping te volgen. Toneel-technisch is het een verdraaid knap stuk, en dat is mis schien geen wonder omdat de auteur Emlyn Williams, ook een der jongere Engelse toneelspelers is, die dus het vak Vervanging bezettingsregelingen. Een aantal bezettingsregelingen, waarvan de handhaving wenselijk moet worden geacht en nog van kracht is, moeten vóór 1 December 1950 worden bekrachtigd. Voorgesteld wordt hiertoe te besluiten. Door eensgezinde samenwerking en vele weken van serieuz - voorbereiding slaagden acht zangkoren uit Sneek en Bolsward er ook dit jaar weer in een prachtige uitvoering ten bate van het Nederlandse Rode Kruis te geven. Maan dag jl. vond deze uitvoering plaats in het Gebouw voor Chr. Belangen. De heer Hofstra, voorzitter van de plaatse lijke afdeling van het Rode Kruis, heette de R.K Zangver. Bolsward, Doopsge zind koor en kinderkoor, Arb. zangver. „Morgenrood” met jeugd- en meisjes koor, en het R.K. Kerkkoor „St. Caeci- lia” met het Jongenskoor hartelijk wel kom. Wat moet Flucie van Bergen, di rigent van alle genoemde verenigingen, veel en serieus gerepeteerd hebben, na dat hij eenmaal voor elk der koren de geschiktste liederen uitgezocht had. Die keuze op zich zelf moet hem reeds veel hoofdbrekens gekost hebben, want om een hele avond met zang te vullen, zó dat het publiek van begin tot einde ge boeid blijft luisteren, is geen gemakke lijke taak. De heer v. Bergen benutte het karakter en de samenstelling der verschillende koren voortreffelijk en verkreeg zo niet alleen een aantrekke lijk programma, maar voorkwam tevens, dat er een misplaatste rivaliteit ont stond. Elk koor zong binnen het kader van zijn eigen stijl en mogelijkheden en elk optreden vormde a. h. w. een facet van het rijk geschakeerde leven van on ze plaatseiyke zangverenigingen. Zo hoorden we van de R.K. Zangver. „Bols ward” o.a. „Mar, o mar” van J. Paar- dekoper en „De blijde boodschap’ van Emil Bonn, van het Doopsgezind koor met kinderkoor „De Heer is mijn her der” in een stijlvolle bewerking van Bernard Kousemaker, terwijl „Morgen rood” veel succes oogstte met „Dorps- dans” van Jac. Bonset. Het R.K. kerk koor bracht een geheel eigen geluid in het Gregoriaanse kerklied Rorate Coeli en de medewerking van het Jongenskoor verschafte een aparte kleur aan „Kyrie Eleison” en „Agnus Dei”. Een aardige afwisseling was ook het solistisch op treden van Pieter Postma, die op keuri ge wijze het door Flucie van Bergen ge- van alle kanten kent. Hoe knap laat hy stuk en toeschouwer van de vlotte bo- hémiensfeer waar alle gelegenheid is voor een lach als men de wat aparte Engelse humor weet te waarderen van het eerste bedrijf overglijden in de meer gespannene van het drama, dat zich daarna gaat ontwikkelen. En ook dan weet de schrijver maat te houden, hij schildert om het zo maar eens te zeggen meer met zachte dan met felle tinten en het deerniswekkende en som bere van het geval wordt niet al te sterk aangezet. Slechts een enkele maal komt werkelijk de tragiek tot uit barsting, over het geheel ligt een sluier van zekere mildheid, waarin soms zelfs de lach nog wel eens optlikkert en waarin tenslotte de dood van de vader meer als iets van zelfsprekends dan als schokkend wordt aanvaard. Over het spel kunnen we kort zijn: subliem was dat van Mieke Flink als Cattrin de bloemen haar aan het slot aangeboden waren een welverdiende hulde uitste kend was ook Richard Flink als Mad dock Thomas; maar Jetty van Dijk Riecker als Fan, Kee.. Brusse als de componist Robert, Gerard Schild als Barty, Nel Knoop als mevr. Lothian, Eva Hauck als mevrouw Banner en Wim Hoddes als Bevan de politie-agent, al maakte dan de ene een ietsje meer van zijn rol dan de ander, droegen ook het hunne bij tot een zeer geslaagde ver toning, waarmee het Rotterdams To neel maar ook ons Kunst aan Allen mag gecomplimenteerd. Het ovationeel ap plaus aan het slot was daarvan mede een bewijs. Een enkele opmerking voor de volgende opvoeringen: zou het geen aanbeveling verdienen als Kunst aan Allen haar uitvoeringen tijdig opgaf voor opname in de agenda der bladen met vermelding van het te spelen stuk? 't Kost niets en ’t is een tijdige herinne ring voor het publiek. Men schrijft ons Het Ned. Volkstoneel brengt Woensdag 29 November a.s. het vermakelijke blijspel „Toen wij trouw den” van de bekende Engelse toneel schrijver Priestley. Stel U voor wat er gebeurt als drie echtparen, die op de zelfde dag hun zilveren bruiloft vieren, plotseling tot de ontdekking komen, dat ze door een vergissing eigenlijk niet wettig getrouwd zijn. Vijf en twintig jaar hebben ze geloofd dat hun huweiyk iets vasts en onverbrekelijks was en dat komt nu opeens op losse schroeven te staan. Ze schrikken er natuurlijk van, maar het maakt hen tevens ook wat overmoedig. Het is dus niet zo onvermy- delijk als ze dachten om alles maar van elkaar te slikken. Ze gaan elkaar nu een beetje met andere ogen zien en er komt het een en ander los natuurlek, maar onder de hand gaan ze voelen, dat die gehechtheid toch ook wel weer heel ver trouwd en veilig was en als alles ten slotte gelukkig in orde komt en de hu welijken wel degelijk echt blijken te zijn, weten ze dat ze eigeniyk toch niets lie ver hebben gewild. Maar voor het zo ver is, zijn er heel wat vermakelijke ver wikkelingen aan te pas gekomen. Men zie de advertentie in dit nummer. Er is trouwens geen enkel teken dat deze derde macht practisch te verwe zenlijken zou zijn. Wanneer Frankrijk deze zou willen vormen zonder Enge land, zou geen der kleine landen op het Europese vasteland deze Franse leiding volgen, en Engeland er in betrekken zou toch niet gelukken. Dat land voelt zich enerzijds te zeer verbonden met zijn medeleden van het Gemenebest om in een derde macht op te gaan, de Engelse houding tegenover de eenheidsbeweging van het vrije Europa, waarover nu weer zo veel wordt gesproken in de assemblee van de Raad Tan Europa te Straats burg, die echter nog alle politieke bete kenis mist, zodat wij er niet bij zullen stilstaan, toont dat wel aan. Anderzijds hebben de Engelsen te veel werkelijk heidszin, om niet te begrijpen dat we het thans niet zonder de Ver. Staten kunnen klaren, nu het van West-Europa tot het uiterste verre Oosten spant. Hoewel ogenblikkelijk oorlogsgevaar in Europa niet aanwezig wordt geacht, blijft de toestand uiterst zorgelijk. Er wordt nog altijd gevreesd dat Rusland d’oor middel van zijn satellieten en bin nenlandse onlusten Zuid-Slavië weer in zijn macht zal trachten te krijgen, voor al nu door misoogst de economische toe stand er slecht en de ontevredenheid er toenemende is. Daarom hebben de Ver. Staten zowel als ingeland nu Tito gro te credieten verleend, waarvoor Z.-Sla- vië de nodige levensmiddelen en andere artikelen kan invoeren. Is dit Zuid- Slavië dus een punt, waarop gelet dient te worden, in Griekenland is de bin nenlands politieke ontwikkeling nog al- t niet zo dat er een stabiele regering is, welke waarborgen biedt voor een de- Nieuw gebouw Chr. Lyceum. Het bestuur der alhier gevestide Ver eniging voor Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hoger onderwijs is voor nemens een nieuw schoolgebouw te stichten waarin het enige jaren geleden door die vereniging opgerichte lyceum definitief zal worden gehuisvest. Ten aanzien van de keuze van het meest geschikt gelegen terrein, waar de school kan worden gebouwd, is het bestuur met ons in overleg getreden. Dit over leg heeft tot de slotsom geleid dat een aanbevelenswaardige plaats voor de stichting van het schoolgebouw wordt gevormd door een terrein, dat enerzijds wordt begrensd door de Hemdijk (weg naar IJlst) en anderzijds aansluit aan rijksweg no. 43, Het bestuur heeft ver zocht deze grond, welke in eigendom toebehoort aan de gemeente aan de ver eniging in eigendom over te dragen. In verband met het feit dat de gekozen plaats van stichting in de nabijheid van rijksweg no. 43 is gelegen, heeft de hoofdingenieur-directeu. van de rijkswa terstaat in de directie Groningen en Friesland, naar aanleiding van een daartoe tot hem gericht verzoek, mede gedeeld, dat tegen deze keuze van de zijde van de rijkswaterstaat, geen be zwaar bestaat. Van de aangeduide grond is voor de bouw van ’t schoolgebouw 6000 m2 be nodigd en voor de aanleg van een bij de school behorend speelterrein 21650 m2. Tegen de overdracht bestaan geen bedenkingen. Het uitbreidingsplan der gemeente verzet zich niet tegen de stichting der school ter plaatse, terwijl ook overigens geen omstandigheden aan wezig zyn welke de verkoop minder 2- Ten aanzien van de te bedingen verkoopprijs zijn wij In de cp 30 November te houder raadsvergadering van Sneek komen be halve de reeds eerder in dit blad ver melde voo-sLellen van B. en W. o>k nog aan de orde: Vorige Zondag gingen twee staten van de Amerikaanse bezettingszone in Duitsland, nl. Hessen en Wurtemberg Baden, ter stembus voor de verkiezing van hun landdagen. Het opmerkelijkste verschijnsel in de uitslag van die ver kiezingen was dat de soc.dem. een be langrijk aantal zetels wonnen, de (ka tholieke) christen-democraten heel wat zetels verloren en de communisten geen 5 der stemmen haalden, waardoor ze volgens de geldende wetten geen zetels meer kunnen bezetten, terwijl ze in de tegenwoordige landdagen nog een be hoorlijk aantal hebben. Deze uitslagen zijn daarom vooral van belang, omdat bij de verkiezingen veel gewerkt werd met leuzen inzake de oewapening van West- Duitsland. Zoals bekend willen de chr.- democraten, wier leider dr. Adenauer, kanselier van de West-Duitse bondsre publiek is, onvoorwaardelijk met de ge allieerden meewerken inzake de plannen tot de Duitse herbewapening, de soc.- democrateu daarentegen stellen de eis dat de geallieerden eerst zelf tonen dat het hun ernst is met de verdediging van W.-Duitsland voor de Duitsers zelf er aan gaan meedoen. Hoewel bij deze landdagverkiezingen nog geen 60 der kiezers was opgekomen, en op de uit slag ongetwijfeld ook bepaalde binnen landse kwestie dezer „lander” van in vloed zijn geweest, mag men uit het re sultaat toch wel af leiden dat in W.- Duitsland de sympathie voor de s.d. en hun standpunt inzake de herbewape ning groeiende is. Zou a.s. Zondag als het in meerderheid katholieke Beieren, de derde staat in de Amerikaanse zóne, ter stembus gaat, ee soortgelijke uit slag te voorschijn komen, dan zal wel geconcludeerd moeten worden dat de positie van de W.-Duitse bondsregering onder dr. Adenauer, waarin de chr.- democraten nu de doorslag geven en geen s.d. zitting hebben, aanzienlijk ver zwakt is. En de s.d. zouden een argu ment te meer hebben voor hun eis dat voordat de W.-Duitse regering een over eenkomst maakt met de geallieerden over de herbewapening, eerst nieuwe verkiezingen voor de bondsdag zullen worden gehouden. Geruchten willen ove rigens, dat in chr. democratische krin gen ook reeds, zonder verkiezingen, aan de vorming van een coalitieregering met de s.d. wordt gedacht, waarbij ook over de herbewapeningskwestie een compromis tussen de standpunten der beide partijen zou worden getroffen. Maar de vraag is zeker gewettigd of de Duitse s.d. nu voor een coalitie regering zouden zijn te vinden en niet liever een kans met nieuwe verkiezin gen wagen. Het Verre Oosten is natuurlijk een apart hoofdstuk, waarbij wy ditmaal niet uitvoerig zullen stilstaan. In Korea heeft nu een deel der V.N.-troepen de Mantsjoerijse grens bereikt en het Noord-Koreaanse leger in tweeën ge spleten. De Chinese troepen welke met de Noord-Koreanen meevechten, heb ben niet veel anders gedaan dan terug trekken en dit heeft aanleiding gegeven tot merkwaardige speculaties. Volgens alle gegevens waarover de Amerikanen beschikken is er nu een grote Chinese legermacht in Mantsjoerije geconcen treerd; men had aanvankelijk gevreesd dat deze in zijn geheel tegen de V.N.- troepen zou worden gebruikt, doch dit is niet gebeurd. Die legermacht hebben de Chinese leiders echter naar Mantsjoe- rye gebracht onder het voorwendsel dat ze de Mantsjoerijse grens tegen een aanval van de V.N.-troepen moet dek ken. Ze weten echter zeer goed dat de Ver. Naties niet aan een aanval op China denken. Maar dat sterke Chinese leger beveiligt nu Mantsjoerije een voor China byna onmisbaar gebied, ook tegen de Russen en maakt Peking on afhankelijk van Moskou. Een zeer gesle pen Chinese politiek vermoedt men dus te schuilen achter dit optreden in Noord-Korea. Zit hier inderdaad een grond van waarheid in, dan zou het Westen alle reden hebben te Lake Success, waarheen een Chinese delega tie onderweg is, te trachten met Pe king over alle geschillen tot een op lossing te komen. Dan toch zou dat Westen veel sterker tegenover Rusland zijn. Deze Chinese delegatie bestaat echter uit hoge ambtenaren, niet uit ministers, waaruit blijkt, dat ze eigen lijk eerst maar eens poolshoogte komt nemen, immers ze kan geen overeen komst afsluiten. Misschien kan echter contact worden gelegd dat tot breder en dieper overleg kan leiden. Een ge- makkelijke oplossing zal dat overleg niet brengen, want niet de Koreaanse kwestie, op zich zelf al lastig genoeg, is de moeilijkste maar die betreffende Formosa, en deze hangt samen met de Amerikaanse verdedigingsgordel in het Verre Oosten en het vredesverdrag i.iet Japan. mocratische ontwikkeling, al geeft het kabinet Venizelos, het vijfde van dit jaar, daarop nu een kans. Daarom heb ben, om hem de zorgen lichter te ma ken, Amerika en Engeland hem nog eens de verzekering gegeven dat zij deel zullen nemen aan de verdediging van het oostelijk deel lan de Middellandse Zee. Dat stond trouwens reeds lang vast, evenzeer als dat Engeland niet be reid zou zijn aan Egypte’s wens te vol doen om zijn troepen van het Suez- kanaal terug te trekken; minister Bevin heeft nog eens verklaard dat hij het Midden-Oosten niet onverdedigd wil laten. Dat de Egyptische regering thans zulke eisen aan Engeland stelt als de ontruiming van de Suezkanaal-zóne en de vereniging van de Soedan met Egyp te, schrijft men wel toe aan ’t feit dat die regering wankel staat door allerlei hof- en financiële schandalen, waarom ze haar prestige ten koste van Enge land tracht te herstellen. De Engelsen hebben bij de onderhandelingen, die vol gende week beginnen, ook een paar troefkaarten, zij hebben de bovenloop van de Nijl in handen en plegen alle Egyptische katoen te kopen. Engelsen en Amerikanen hebben daar in het Midden-Oosten ook nog het oog te hou den op Perzië, dat pas een nieuwe han- delsovereenkomst met Rusland sloot, welke bedoeld schijnt om een betere sfeer tussen beide landen te scheppen. De Russen bedoelen hier blijkbaar mee te voorkomen dat de Amerikanen nog

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1