Het „Sneeft” bestuur in de bloemetjes Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Vergadering Chr. Boeren en Tuindersbond Snitser Frysk Forban Youth tor Christ Lampionoptocht werd een groot succes Het nieuwe tuindorp in het Sperkhem DINSDAG 28 NOVEMBER 19.0 5e JAARGANG No 96 L KIEZEBRINK a Ver. v. Slechthorenden De Hogerhuis-Saek Buitengewone ledenvergadering Voetbalver. „Sneek” Druk bezochte receptie Voorzitter Ringma door de F.V.B. onderscheiden Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 - Telet. 2872 SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: I Hulde van de Jeugd. DE HOOP DER TOEKOMST BRENGT HAAR HULDE. Nieuwe ereleden en leden van verdienste benoemd. Ir. H. van der Molen: Amearika, sa’t ik it seach. De heren D. Terpstra, H. Doevendans, R. Karsten en D. van Delden worden ter gelegenheid van het jubileum tot ereleden benoemd en de h.h. H. Röfe- kamp, H. C. Hofmeester en L. Visser tot leden van verdienste. De voorzitter speldde hun met toepas selijke woorden het ereteken op de borst, waarna allen bestuur en leden dankten voor deze onderscheiding. Na allen prettige dagen te hebben toe gewenst, sloot de heer Ringma ongeveer half elf deze prettige vergadering. een de Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 2.50 per hall jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Men verzocht ons nog even te ver melden dat de première van „De Hoger huis-Saek” op 1 December a.s. alhier, niet alleen toegankelijk is voor geno digden, doch voor allen, die zich van een toegangsbewijs hebben voorzien. Men zie ook do advertentie in dit nr. Redactieadres: Burgemeester Rasterhoff, die op deze heuglijke dag de gelukwen sen van het gemeentebestuur aanbood, want de tijd dat de gemeente er zich weinig voor interesseerde hoe de bur gers hun vrije tijd besteedden en wat er voor de lichamelijke opvoeding werd ge daan, ligt al ver achter ons, zei de bur gemeester. U hebt daaraan veel van Uw vrije tijd besteed en dat is een felicitatie waard. Gij hebt daarmee een eigen plaats veroverd en een goede naam in de stad gekregen en de naam van Sneek ook buiten de provincie uitgedragen. Gij hebt hoge idealen en zijt stellig nog niet met het bereikte tevreden. Daarom hoop ik dat ge, met behoud van het sportieve element, zult bereiken wat U zich tot Zijn moeder, met haar man uit Den Haag overgekomen, bood een fraaie mascotte aan, een eend, die h.i. het beste past voor een club uit het waterland en Sneek, naar zij hoopte, zoveel geluk moge brengen als zij haar toewenst. Onderscheiding voor voorzitter Ringma. De heer S. de Wolf, voorzitter van de s aan de oprichting van „Sneek” in de tijd toen de voetbal sport alleen nog maar door enkele groe pen bevoorrechte schooljongens werd beoefend. Wel draafden toen op de oude Ijsbaan ook al talrijke jonge mensen uit de volksklasse achter een bal aan, maar geordend was dat nog niet. In klein- Londen waren zelfs al enkele clubjes op gericht, en toen was het voor de F.V.B. tijd in te grijpen en ordenend op te tre den. Er kwamen enige verenigingen en één daarvan was het tegenwoordige Sneek, dat sindsdien steeds bij de F.V.B. is gebleven. Zij behoort tot de vereni gingen die de Bond het meest hebben geholpen en léverde ook tal van bekwa me bestuurders, o.a. de oud-secretaris W. K. Tinholt en de heer v. d. Baan, die beide tot lid van verdiensté zijn be noemd. De heer A. Jeugdafdeling, van ~“s” grote vereniging dat niet alleen gezegd der vriendschap, en roemde daarbij voor~ al de goede samenwerking tussen „Sneek” en de K.N.V.B., de stimuleren de invloed van voorzitter Ringma en de grote verdiensten van Piet v. d. Baan, die niet alleen in Sneek maar ook in het gehele Noorden voldoende bekend zijn. Ook sprak hij vol lof over een aantal spelers en over de activiteit en het enthousiasme van de trainer. Gezien de prestaties van „Sneek” behoeven we ons vpor de toekomst geen zorgen te maken, aldus spr. Ik hoop, zo besloot hij, dat het Uw vereniging goed mag gaan. Sneek is bekend om zijn Waterpoort en zijn Sneek-Week. Moge „Sneek” de roem van Sneek nog verder uitdragen, ver buiten onze provinciale grenzen. Na een speechje van de heer J. van Dijk, voorzitter van C.A.B. te Bolsward, volgde de De heer de Wolf speldde hem het ere teken op de borst, waarna de heer Ring ma in hartelijke bewoordingen dankte voor deze hoge onderscheiding. Na de heren Roosenburg Sr. (die v.d. Baan met een kleine attentie van de Haagse familie vereerde), W. K. Tin holt, erelid en H. Doevendans, voorzit ter van de Pluimvee- en Konijnenfok kersver. „S. en O.”, was het woord aan Als voorproefje van de herdenkings feesten ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der voetbalvereniging Sneek, werd Vrijdagavond in het clublokaal Leeuwen een buitengewone ledenverga dering gehouden die door 100 leden be zocht was. Voorzitter Ringma sprak over deze grote opkomst zijn voldoening uit en zeide dat niet alles in enige uren vermeld kan worden wat er in de afge lopen veertig jaren in het verenigings leven gebeurd is. Dit zal ieder lid in het gedenkboek kunnen lezen. Opgericht als een klein jongensclubje is „Sneek” uit gegroeid tot een op de voorgrond tre dende eerste klasser, waarop de leden met recht trots kunnen zijn. Aan allen die hieraan door noeste ijver, vaak ge paard met vele opofferingen, hebben medegewerkt, bracht spr. daarvoor op recht dank. Dit geldt ook de vele stille werkers die Sneek een warm hart toe dragen en altijd pro deo klaar staan als een beroep op hen wordt gedaan. De uitgebreide en keurige notulen van de tweede secretaris Th. Ruis, werden onveranderd goedgekeurd. Onderscheidingen. Ook bestreed hij de stelling dat bij in tensivering van het weiland meer arbei ders nodig zijn. Intensivering betekent namelijk ook mechanisatie van het be drijf. Óver deze en meer dergelijke op merkingen werd nog uitvoerig van ge dachten gewisseld. De voorzitter, de heer H. M. Ger- brandij, wijdde in zijn openingsrede eni ge wo< rden aan de melkprijs die van 18 op 17% cent per liter is teruggebracht. Het is echter in het belang van de land bouw dat de oude prijs gehandhaafd blijft. In deze tijd waarin alle prijzen en lonen stijgen, is er geen reden de melk prijs te verlagen. De gezamenlijke land bouworganisaties zullen dan ook via de Sttichting van de Landbouw pogingen in het werk stellen de prjjs van 18 cent te redden. Bij de rondvraag werd critiek geoe fend op de tijden waarop het Ir. Wc>"da- gemaal in de afgelopen zomer in wer king werd gesteld. De heer Gerte-andij antwoordde hierop dat Gedeputeerden zich in dezen aan het maalreglement hebben te not den. Komen er echter veel klachten dan kan cit wel eens aanlei ding geven cit reglement te herzien. Het was een treffend moment toen twee adspirantjes, Henk Röfe- kamp in het oude Quick-shirt en Hans de Vries in het tegenwoor dige, die, zoals hun voorzitter zei de, straks ook op het groene veld de voetsporen van hun vaders zullen drukken, deze fraaie vlag in de Sne- ker kleuren, waarop naast de naam van „Sneek” ook het stadswapen is aangebracht, binnen droegen en zich voor de bestuurstafel opstelden. Dezer dagen hield de afd. Sneek van de Ver. van Slechthorenden haar tweede winterbijeenkomst. Le voorz. de heer Bakker, heette in zijn openingswoord, de vele aanwezigen hartelijk welkom, in ’t bijzonder de heren J. Douma uit Goënga en ds. H. Visser uit Sneek, daar deze ge ruime tijd niet ter vergadering wfaren geweest, De heer Douma uit Sneek liet in ’t Fries een aardig verslag horen van de vergadering te Heerenveen op 25 Oct. jl. De voorzitter kwam nog even terug op de verjaardagen van mevr. KuytHertzberger die 11 Nov. 75 jaar is geworden en mevr. Tjebbes, die 16 November 90 werd. Mevr. Kuyt dankte de ver. hartelijk voor d blijken van be langstelling van die zijde ontvangen. Mevr. Tjebbes bedankte schriftelijk. Spr. complimenteerde de heer v.d. Baan met zijn jubileum, maar wees er op dat ook de voorzitter op een lange staat van dienst kan terug zien. Hij is een grote steun geweest voor het jeugdvoetbal en vond ook altijd nog tyd buiten zijn eigen ver eniging de voetbalsport te dienen. Het was spr. daarom een groot ge noegen te kunnen mededelen dat het bestuur van de F.V.B. hem daarvoor vereerd heeft met het lidmaatschap van verdienste. In de binnenstad heerste Zaterdag middag de echte St. Nicolaassfeer. Het was er druk en gezellig, ook al omdat de Sneker winkeliers met hun etalages en hun actie weer eens het beste been tje hebben voorgezet. Maar de drukte bereikte zijn hoogtepunt toen om vijf uur de kinderen uit verschillende rich tingen van de stad optrokken naar het Martiniplein voor de lampionoptocht Hier bleek weer eens dat het organise ren van iets voor de jeugd een dank baar werk is, want de deelneming over trof de stoutste verwachtingen. Ruim dertienhonderd kinderen waren van de partij en met de beide plaatselijke mu ziekcorpsen in de stoet, stelde de lange sliert blijde kinderen zich precies op het vastgestelde tijdstip in beweging. De tocht trok veel bekijks en bood prachtig gezicht, vooral langs grachten en daar waar niet te veel licht was. Het geheel had een ordelijk verloop; ook bij het einde verliep alles vlot, omdat de groepen na aankomst op het Martiniplein weer ploegsgewijze naar hun beginpunt trokken. Bij deze aftocht werden alle kinderen op snoep getracteerd. Het is een goede gedachte van de he ren v. d. Heide, Schotsman en Bosma geweest om deze tocht, welke voortaan op de officiële datum 11 November zal worden gehouden, te organiseren, want duidelijk is gebleken dat er grote animo voor is. Onze bekende Friese schrijver Abe Brouwer las voor uit zijn boek „Syn greate kammeraet”. Ook liet spr. zich van de humoristische kant horen. Al met al, het was A. Brouwer op zijn best. Het daverend applaus van de aanwezi gen en het hartelijke dankwoord van de voorz. waren zeker op zijn plaats. Een sjoelpartij besloot deze mooie avond. taak hebt gesteld, en er in zult slagen een groot deel van de Sneker jeugd te verenigen en een band te leggen tussen alle mensen die met Uw vereniging sympathiseren. Ik geef U daarbij de verzekering dat gij, zo dat in de toe komst nodig mocht zijn, op de steun van het gemeentebestuur kunt rekenen. Verder bracht hij nog de gelukwensen over van de Comm. „Sport en Liefdadig heid” waarin ook voorzitter Ringma zit ting heeft. Wij zijn zeer verheugd dat gij steeds aan het mooie werk van deze commissie hebt deelgenomen en hopen ook in de toekomst op Uw medewerking te mogen rekenen. De voorzitter zegde deze medewer king gaarne toe. Sinterklaas Piet op bezoek bij de deel- iemers aan het Wereld- schaaktournooi te Am sterdam. De goede Sint verraste de vijf beste spe- ers met een banketletter, terwijl de overige een ■hocolade-letter ontvin gen. Op de foto zien we Najdorf in gesprek met Sint en Piet. It Snitser Frysk Forban sette syn winterlêzingen yn mei boppeneamd ün- derwerp. De fremdte lükt de Friezen al- tyd. Der wie in fikse bilangstelling. Ir. van der Molen hat in reis fan trije moannen nei de U.S.A, makke om stüdzje fan ’e greide-kultuer to meitsjen. Dat ünderwerp wie op dizze joun to spesialistysk fansels. De sprekker bi- goun mei efkes de (jonge) skiednis fan de blanken yn de Steaten nei to gean. Hoe komt it, dat by de tüzenen, dy’t nei Amearika teagen, bast nea ünfoldie- nens üntstie en dat alles gearraende ta in Amearikaensk folk, sünder dat na- sjonale mindertallen üntstiene? Grif is ien fan de fornaemste grounen dêrfoar, dat de lanforhuzers ekonomysk fan ’e flier op ’e souder stapten. Derneist wiene dan politike motiven. It „kein König dort”, joech elkenien it gefoel fan frij- ens, dat er yn syn heitelan mist hie. Elkenien wie boppedat gelyk. Sa kaem men dus los to stean fan de „Heimat”. De frage riist dan noch, hoe waerd dizze grienmank in ienheit. De haedreden dé< - foar moat socht wurde yn de politike ideology. It is de geast fan de Franske Revolüsje, dy’t dêr yn oerhearsket: m optimistyske visy op ’e minske. Fan de ünêfhinklikheitsforklearring kin elke Amearikaen in stik üt ’e holle. Yn alle iepenbiere gebouwen binne tinkplatsu, dêr’t de rjochten fan it frije Amearika opsteane. Faeks wurdt dit alles for- sterke troch de miening fan mannich U.S.A.er, dat hja in sinding yn ’e wrald ha. Hja sille sjen litte, hoe’t it better kin as yn ’e aide wraid. Hwat fait jin op as reizger, dy’t dit lan foar it earst bisjocht? Alcerearst de romte. De klok moat trije ke.ar in üre forset wurde, as men fan East nei West reizget. Yn goed hündert jier is hjir ekonomysk, polityk en kuitureel neffens de sprekker, in ienheit groeid, dy’t jins biwündering freget. Op lAn- bouterrein gie er efkes yn op it net- brüken fan minne groun, it foartspielen. fan ierde en de grounkonservearrings- tsjinst dy’t nou oprjochte is. It platte- lan is stadichoan tobek roun yn oantal biwejmers, „Villages” (doarpen) binne Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Deze nieuwe opwekkingsbeweging, die de jeugd voor Christus wil winnen, hoewel ze ouderen niet uitsluit, hield Zaterdagavond in het Gëb. v. Chr. Bel. een zgn. Rally. Reeds voor de aanvang werden de aanwezigen bezig gehouden met het zingen van verschillende liede ren en toen de leider, de heer Arie van Gent, de vergadering opende, ging dat gepaard met nieuwe liederen, begeleid door mej. Titi Kits op de piano, ge volgd door muziek van piano en trompet van de heer Hans de Jong, welke laatste ook een paar cellonrs. gaf. Voorts deed nlej. Kits zich kennen als een uitstekende zangeres, die met haar prachtige stem heel de zaal beheerste Als dit blijmoedige en opgewekte begin is afgesloten, zegt de leider iets ovei het ontstaan van de beweging. Een jon- De melkproductie in Nederland be draagt momenteel 5 5 6 milliard liter per jaar, maar met de moderne midde len die de boeren tegenwoordig ten dienste staan, is het zeer wel mogelijk dit l*/2 maal te vergroten en op 9 mil liard liter te brengen. Het is echter de vraag of een dergelijke verhoging ten slotte wel aan de boeren ten goede zou komen. Het is namelijk niet uitgesloten dat zij dan als het ware zouden verdrinken in de melk omdat de afzetmogelijkheden in binnen- en buitenland nu eenmaal be perkt zijn. Een teveel aan melk kan dus schade berokkenen aan het economisch leven. Daarom is het waarschijnlijk beter in de toekomst in de daartoe ge schikte gebieden over te schakelen van grasland op bouwland teneinde meer graan te verkrijgen dat tegenwoordig uit het buitenland komt en duur betaald moet worden. Ook de veevoedervoorzie- ning speelt hierbij een niet onbelang rijke rol. Het bovenstaande werd Woensdag morgen betoogd door de heer Ir. L. Eringa, secretaris van de Chr. Boeren en Tuindersbond, in de inleiding die hij voor de afd. Sneek van deze Bond in de bovenzaal van café Leeuwen hield. Hij sprak over „Het voordeligst ge bruik van ons grasland” en belichtte vooral de economische kant van de hier mede in verband staande vraagstukken. De technische behoort namelijk tot de taak van de Landbouw-voorlichtings- dienst. Intensivering van het weiland, aldus spr., wil niet alleen zeggen met geringe kosten een zo groot mogelijke opbrengst te verkrijgen, ook wordt er mee bedoeld er voor de toekomst van te maken wat er van te maken is. Wat het voordeligst is voor de boer, moet ook het voordelig ste zijn voor ons volk. Volgens de be roemde Engelse econoom Malthus komt de armoede voort uit een te grote voort planting van het menselijk geslacht en zal er een tijd komen dat de aarde niet meer voldoende voedsel opbrengt om alle mensen te onderhouden. Gelukkig is ’t niet zover gekomen. Malthus’ theorie is voor een groot deel omvergeworpen doordat in de vorige eeuw de kunstmest kwam, die het mogelijk maakte de pro ductie op te voeren. Dit is inderdaad ook noodzakelijk maar ergens ligt een grens die niet mag worden overschreden, om dat de markt overvoerd zou worden en de boeren zichzelf de das zouden om doen. Verhoging van de productie bete kent ook dat er land vrij komt voor jonge boeren. Het land van twee boer derijen kan b.v. verdeeld worden over drie bedrijven waarvan de opbrengst door toepassing van de moderne metho den per bedrijf gelijk kan zijn aan die van de twee. Er kunnen dus meer koeien worden gehouden, waardoor de be staansmogelijkheden voor de mensen uit de streek ruimer zullen worden. Tot nu toe blijft het aantal inwoners van de plattelandsgemeenten steeds constant. Tot slot zei spreker nog, dat de kost prijs zal dalen als de boeren er toe zou den overgaan een deel van hun eigen veevoer te verbouwen. Enkele aanwezigen waren het op be paalde punten niet met de spreker eens. De heer Koopmans betoogde dat verdeling van de grond het bouwen van nieuwe boerderijen met zich mee zou brengen, maar dat in verband met de hoge kosten daarvan van een rendabele bedrijfsvoering nimmer sprake kan zijn. ge man kwam in Amerika tot bekering; het gevolg was dat hij zijn vrienden daarover sprak en niet lang daarna wer den in Amerika tal van grote vergade ringen gehouden, waar de boodschap des heils werd doorgegeven. 4 jaar geleder werd de eerste samenkomst in ons land gehouden en thans is zij doorgedrongen tot schier alle landen der wereld. De boodschap, die wij orengen, is: Er is al leen in Jezus Christus heil voor de mens en voor de wereld. Ten opzichte hier van kunnen we geen verstoppertje spe len, want God ziet ons. Hij gaa* door u tot luisteren naar Hem te bewegen en als ge dat doet, dan zal blijdset p m uw hart komen en zult ge een getuig? van Zijn liefde worden. Met zang en gebed werd daarop de bijeenkomst ges'oten. faek forlitten, alles wurdt town (stêd). Dy stêdden binne wakker unifoarm. Pa rallel rinnende strjitten mei oaren heaks der op fynt men oeral. Pleinen ünt- brekke meastens, dat parkearren is in great probleem. Alles is gelyk yn alle stêdden. Deselde nammen fan saken en merken moetet men oeral. De minsken binne woldiedich (mar inkeld oerdiedich) freonlik, Gjin muoite is harren to folie. Bleuens komt suver net foar. In gefolch fan it feit, dat men inoar dêr net as konkurrint sjocht De Alden jowe de bern oant 18 jier ta skoalle en dan moat men op eigen fuotten stean. Erven komt folie minder foar as hjir. De skoalle makket de minsken ek gelyk oaninoar. Alles giet op ’e Highschool, dêr’t men yn forskate rjochtingen leare kin. Alle ünderwiis dêr is kosteleas. Bysünder ünderwiis is ütsündering. Foar de steat en syn fortsjintwurdigers stiet de Amea rikaen ek tige saeklik oer. Hja hoege net üt ’e hichte t'jin him to dwaen. Hy bineamt de amtners ommers seis. Oan ’e oare kant is er tige loyael. Hy wurket met Hy jowt himsels oan foar de bi- lêsting. Om’t der altyd mear wurk wie as arbeiders, is Amearika it lan wur- den fan ’e mekanisaesje, dêr’t de sprek ker inkele foarbylden fan joech. Ir. van der Molen bisleat mei syn miening to jaen oer de wize, dêr’t de Amearikaen it wraldbarren op forarbeidet. Om’t der altyd in opgeande lijn is, fielt hy him sterk. Wis der binne problemen (de ne gers b.g.) mar dat lost him seis wol op, miene hja. Djip godstsjintich is de Amearikaen net, al liket it uterlik sa. Hy hat gjin bilangstelling foar de ün- sjenbere dingen. Hy siket haldfêst. Dy fynt er yn dollars. Da. is materialisme dus, mar fan in soarte, dat gjin einfase is, dêr’t alle wearden by forlern giene, mar it bigjin fan in nij lan. Yn it nei- petear fordüdlike de sprekker syn mie ning noch oer it yndustryproletariaet, it negerprobleem, de assimilaesje fan de emigranten en de skoalle. By it léste koe de hear Jongejans (ek in Ameari- ka-gonger) noch eat oanfolje. De tank oan ’e sprekker brocht, wie tige fortsjinne. Mannich barker sil grif op de 15 Des. de kommissaris fortellen hearre woUe. Bouw van 150 woningen. Aan de agenda voor de komende ver gadering van de Raad onzer gemeente is nog toegevoegd een voorstel van B. en W. betreffende de bouw van 150 wo ningen in het Sperkhem. Dit wordt het begin van het nieuwe tuindorp dat tus sen de Anna Paulownastraat, Rijksweg 43, het Zuidersportpark en de Woud- vaart zal verrijzen en totaal 310 wonin gen zal omvatten, terwijl bovendien nog grond is gereserveerd voor de bouw van een school en voor een kerkgebouw c.a. Op het westelijke gedeelte komen 150, op het oostelijk gedeelte 160 woningen. De thans te bouwen 150 zijn verdeeld in 66 type A en 11 type B (eengezins woningen), 63 type D, (beneden- en bo venwoningen), 2 type Dw (winkels) en 8 type E (kleinere woningen). A en B bevatten een woonkamer, keuken, vier slaapkamers, een lavet en een schuur tje, de beneden- en bovenwoningen één slaapkamer minder doch een klein woonvertrek meer. In type E zijn een kamer, keuken, drie slaapkamers, schuurruimte en een lavet geprojecteerd. De Aannemingsmaatschappij „Friso” is bereid het complex te bouwen voor de totale som van ƒ1.169.000. De ge middelde prijs per woning is dus 7790, welk bedrag moet worden verhoogd met de kosten van het dag. toezicht, rente verlies, onvoorziene uitgaven en aan- sluitingskosten aan de waterleiding enz., in totaal begroot op ƒ37280 of gemid deld per woning 250. De grondkosten worden op 1300 per woning becijferd. De gemiddelde huur zal ƒ5.70 moe ten bedragen, voor de woningen met een winkel uiteraard meer en voor de klei nere woningen (type E) minder. Met deze huren zal de exploitatie sluiten. B. en W. stellen voor te besluiten tot de aanleg van de benodigde straten en behoudens goedkeuring van Ged. Staten de bouw van de woningen voor ge>- noemd bedrag onderhands aan te be steden aan „Friso”, de gemeentebegro ting voor 1950 in verband hiermede te wijzigen en de benodigde bijdragen uit ’s Rijks kas aan te vragen. De heer Boot sprak de wens uit dat deze vlag nog eens ter ere van het kam pioenschap aan de hoogste mast zal wapperen en overhandigde verder aan de voorzitter en de penningmeester elk nog een couvert met inscriptie. André Roosenburg, aanvoerder van het le elftal, had graag de bovenste plaats op de ranglijst willen aanbieden, maar nu dat door enige misslagen niet is gelukt, zei hij het met bloemen, die hy voor het gehele bestuur aan v. d. Baan, de vaderlijke vriend van de spelers, overhandigde. Als de belangstelling op de receptie van een jubilerende vereniging een graadmeter is voor de plaats die ze inneemt en de populariteit die ze geniet, dan verkeert de voetbalvereniging „Sneek” wel in een bevoorrechte positie. De receptie die het bestuur Zaterdag in het rijk met bloemen getooide club lokaal in café Leeuwen hield ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der ver eniging, was nl. zo druk bezocht dat aan de toespraken en goede wensen, waarvan vele van geschenken vergezeld, haast geen einde kwam. Een niet on belangrijk deel van al die hulde en gelukwensen gold in het bijzonder de heer P. v. d. Baan, die tegelijkertijd zijn 40-jarig penningmeesterschap vierde en eveneens met stoffelijke blijken van waardering vereerd werd. Hoogtepunten van deze receptie waren wel de aanbieding van een vereni- gingsvlag door de Jeugdafdeling en de onderscheiding die de voorzitter ten deel viel door zijn benoeming tot lid van verdienste van de F.V.B. Onder de velen die van hun belang stelling blijk gaven, bevonden zich ook Burgemeester en Wethouders onzer ge meente en de Secretaris en een verte genwoordiger van het hoofdbestuur van de K.N.V.B. en van het Districtsbestuur, de heer J. Feddema, die de lange rij van sprekers opende. Deze zag in dit jubileum niet alleen een herdenking van de sportieve presta ties van de vereniging, maar ook van haar werkzaamheid voor het bevorderen ^.V.B., herinnerde ji ji i van Snonlr" in Andere sprekers. De heer H. A. G. Dijkhuis, voorzitter van L.S.C., vergeleek de beide vereni gingen die met elkaar zijn opgegroeid met buurjongens, die goed met elkaar kunnen opschieten maar, zoals goede buurjongens betaamt, ook we' eens een beetje mot hebben. Ze mogen elkaar ech ter toch wel lijden, wat ook blijkt uit de vele prettige wedstrijden die ze tegen elkaar hebben gespeeld. Onze verstand houding is op dit ogenblik zo goed dat wij ze niet beter kunnen wensen, aldus spr., en daarom hopen wy dat het Sneek goed moge gaan in de toekomst. Na de voorzitter van de L.A.C. „Fri sia” te Leeuwarden, bracht de heer J. Postma de gelukwensen over van de re dactie en uitgevers van ons blad, die tevens een bal schonken. Daarna sprak hij nog een persoonlijk woord en offreer de hij de jubilaresse een aanvulling voor haar archief, betrekking hebbend op de promotie naar de le klas en op het zil veren jubileum. Verder werden nog gelukwensen aan geboden door de heren G. S. Hofstra (S.Z.C.), D. Zijlstra (Oranje Nassau), H. Abma namens de Zilveren Stadhuis Commissie te Bolsward, de Friese Ter- reincommissie, de in oprichting zijnde Z.S.F.T.C. en de eerste elftal-club, de Boer (Autobusbedrijf De Zuidwesthoek), P. Jongejans (Medische Sportkeuring), J. Greidanus (S.G.V.), P. Hartkamp (Ver. v. Sneker Scheidsrechters), W. Karsten (Fr. Scheidsr. Comm.), H. P. Timmermans (Ver. v. Sneker Zakenlie den), G. v. d. Ploeg (Supportersver.), W. Óppenhuis (Kaatsver. Sneek), Stam (v.v. Workum), Menno de Vries (W.Z. S.), A. J. de Vries (Sneker Damclub), G. Tonkens (Prop.club Sneek), D. Terp stra als leider van het eerste elftal, J. Wuring (Hengelaarsclub De Vriend schap) en P. van der Baan, die harte lijk dankte voor alle hulde hem gebracht. Ik zie dé sport niet in een veld in blokken verdeeld, zeide hij, maar als één voor allen. Daarom heb ik al mijn krachten gegeven de vereniging omhoog te werken en de jongens gele genheid te geven de sport te beoefenen waartoe wij in onze jeugd niet altyd in staat waren. De heer de Boer voegde aan zijn ge lukwensen een klok toe, als stimulans voor de captain, de heer Jongejans een aandenken, de heer Greidanus drie spie gels voor de kleedkamers, de heer P. Hartkamp twee grensrechtervlaggen, de heer v. d. Ploeg een enveloppe met inhoud en de heer Stam een juniores-bal. De heer Ringma die alle sprekers di rect beantwoord had, sprak tot slot nog enkele woorden van dank, waarna deze uitstekend geslaagde en gezellige recep tie, opgeluisterd door een strijkje, ge vormd door de heren Schuil (piano) en Hesmerg (viool) om half zeven werd gesloten. We vermelden nog dat de fa. Vroom en Dreesmann de receptiezaal geheel be langeloos fraai had gestoffeerd. Boot, voorzitter van de vertolkte de gevoelens zijn pupillen jegens het bestuur der heeft „de jeugd heeft de toekomst”, maar het ook met de daad heeft ge toond. Als dank daarvoor hebben de leden en hun ouders dubbeltje bij dub beltje bijeengebracht voor een passend geschenk, een verenigingsvlag. Sr? Zwarte en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1