Buitenlands overzicht Sint Nicolaas is weer in de stad Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST S.Z.C. en Volkstoneel Nederlands Veertig jaren .,Sneek” Chr- Begratenisvereniging „Draagt elkanders Lasten” Gecombineerde vergadering K.Z.V. „Sneek” VRIJDAG 1 DECEMBER 1950 5e JAARGANG No 97 L. KIEZEBRINK en Fryslan Festival in Amsterdam Youth for Christ Winterwerk van de ver. van Vrijz. Hervormden KLEINZAND 7 - Telel. 2872 -• Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Zware tegenslag der V.N. troepen in Korea - Oplossing geschillen tussen het Westen rood China zeer moeilijk te vinden „Toen wij trouwden” van Priestley Receptie V.V. „Sneek” Unieconferentie een succes C. Doevendans gaf zjjn aansprekers- In de kascommissie werden benoemd de Redacteur: DE BOOT UIT SPANJE KOMT AAN. een en Agenda N. N. W. B. traden toe, 68 de heren F. Rienstra en J. de Wilde her- aannamen De feestavonden. Groots initiatief van het Sneker Impresariaat: Vocat Artes Frisia. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Go. Kantoor: GROOTZAND 5S Telefoon 3005 (K 5150) Redactieadres: SNEEKER NIEUWSBLAD van Stekelenburg als Annie Parker. Maar ook de andere artisten van dit uitste kend ensemble droegen het hunne bij tot een vrolijke avond, waarvoor het publiek zijn dank bracht door gul applaus. Bij de opening had voorzitter yenema er de aandacht op gevestigd dat het N.V.V. het ook tot zijn taak rekent op cultureel gebied een eerste plaats in te nemen, waarvan hier het vorig jaar de opvoering van „Schakels” getuigde en thans deze toneelavond blijk geeft. Spr. wekte op het N.V.V. sterk te maken en vestigde nog de aandacht op de Vara- feestavond van 14 December a.s. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. 1 Drijfhout, Sneek. en zijn drie zwaaiende zwarte Pieten voor op het dek, met muziek de stad binnenvoer. De honderden kinderen die al lang ongeduldig hadden staan wach ten, juichten heel hard toen de boot eerst een paar maal de Kolk in het rond voer en nog veel luider toen St. Nicolaas en zijn knechts in het open rijtuig met twee paarden er voor stapten om een tochtje door de stad te maken. Ook daar werden ze overal hartelijk door de kin deren en moeders begroet en toegejuicht. Vóór ze naar het Stadhuis gingen, reden ze eerst even naar de Oosterdijk waar mijnheer Kraakman hen namens de winkeliers in die straat hartelijk ver welkomde en Sinterklaas feliciteerde met zijn verjaardag. ?2n Lidi Postma gaf hem een mooi bouquet bloemen wat de jarige natuurlijk ook fijn vond. Maar vele kinderen kregen hier ook wat, want de zwarte Pieten strooiden zakjes met lekkere pepernoten rond. Misschien waren een hele boel kinde-1 ren wel bang dat St. Nicolaas dit jaar niet zou komen, omdat het alle dagen zulk lelijk weer is. Maar daar bleef de goede Sint niet om thuis, en bovendien had de Vereniging van Sneker Zaken- is te bereiken en dat ze steeds verder in een labyrinth voeren. Amerikaanse deskundigen zeiden reeds dat men thans eigenlijk ook het Chinese gebied over de Mantsjoerijse grens zou moeten bom barderen om de gevaren voor de V.N.- troepen te bezweren, d. w. z. zij zouden de militaire operaties tot in China zelf willen uitbreiden. Dat lijkt een hopeloos avontuur voor het Westen, dat zijn krachten moet sparen omdat het ook op velerlei andere plaatsen kwetsbaar is voor eventuele Russische agressie. De eerste helft van deze vergadering, waarin de agenda voor de algemene ver gadering van de Noord Nederl. Water- sportbond behandeld werd, stond onder leiding van de heer G. S. Hofstra, voor zitter S.Z.C., die de aanwezigen namens beide besturen verwelkomde. Na de pauze werd de agenda voor de vergade ring van de Kon. Verb. Ned. Watersport Verenigingen onder leiding van de heer R. A. van der Sluis, voorzitter van de Koninklijke, besproken. N.V.V. en S.B.B. hebben de toneellief hebbers in Sneek een prettige avond van goede toneelkunst voor een billijke prijs bezorgd, door Woensdag in Amicitia voor hen te doen optreden het Neder lands Volks Toneel met het blijspel in drie bedrijven „Toen wij trouwden” van J. B. Priestley. Jammer genoeg was de zaal niet volbezet. De inhoud van het stuk: De drie notabele echtparen Helliwell, Parker en Soppitt in Lane End zijn op dezelfde dag in dezelfde kerk door de zelfde dominee getrouwd. Zij hebben car rière gemaakt, zijn zelfvoldaan gewor den en vieren nu met elkaar him zilve ren bruiloft. Zij 'enieten van hun wel stand, aanvaarden him verveling en hun ergernissen en constateren de luiheid en ondankbaarheid der „lagere standen” als onomstotelijke feiten. Dan valt daarin als een bom de ontdekking dat hun hu welijken niet wettig gesloten zijn. De eerste reactie i: natuurlijk een hevige ontsteltenis, al hun maatschappelijke en morele zekerheid is in elkaar gestort. Maar dan begint er iets te dagen! Nu niets meer is, zoals het hoort, ver dwijnt ook de onvermijdelijkheid dat al les hoort, zoals het is. Als alles anders is dan we dachten, betekent dit, dat alles ook anders kan dan we het hadden. De dames en heren worden een beetje brooddronken en overmoedig en gedra gen zich vrijwel als kippen zonder kop, maar tenslotte is het toch wee-- een ware opluchting als het alarm loos blijkt en ze weer veilig terecht komen in het ga reel van hun onomstotelijkheden. Bij de vertolking van deze gemoede lijke satyre op de burgerlijkheid door het N. V. T. is door de regie (Hans van Meerten) nogal sterk de nadruk gelegd op het komische van het geval, het werd geheel naar het kluchtige toegespeeld en dat gaf gelegenheid -ot zeer sappig spel, in de eerste plaats wel van Hans Tie- meijer als de persfotograaf Ormonroyd en van Marie Faassen als de werkster Juffrouw Northrop; in één adem met hen mogen worden genoemd Herbert en Clara Soppitt resp. gespeeld door Wim Kouwenijoyea en Annie Vertuist en EUy werden bezwaren aangevoerd tegen het terrein in Grouw en bleek dat verschil lende zeilers ook via een enquête hun mening over dat terrein kenbaar heb ben gemaakt. Deze enquête werd echter niet bij alle wedstrijdzeilers ingesteld, zoals uit de besprekingen bleek, waar aan de voorzitter nog toevoegde dat dit onderzoek niet van het bestuur van de N.N.W.B. is uitgegaan. Volgens zijn mening ligt het op de weg van de wed strijdzeilers zelf bezwaren ter kennis van het Bondsbestuur te brengen. Zij kunnen nl. het best over het terrein oordelen. Indien de besprekingen te Leeuwarden het nodig mochten maken zal het bestuur gevraagd worden een enquête te houden onder alle zeilers die aan de kampioenswedstrijden hebben deelgenomen, aldus werd tenslotte be sloten. De afgevaardigden naar de vergade ring zullen door het bestuur worden aan gewezen. De heer Joh. Olij pleitte voor een aparte vergadering waarin de leden ge legenheid wordt geboden voorstellen voor de algemene vergadering in te die nen. Thans kan dat in de voorjaarsver gadering, maar dan is het volgens spr. te vroeg. De heer S. J. Olij achtte een dergelijke vergadering niet noodzakelijk. Als een lid een voorstel heeft kan hij dat te allen tijde bij het bestuur indienen. De eerste spr. ging met dit antwoord ac- coord. Bij het punt kampioenswedstrijden Tot onze spijt was in het verslag van deze receptie vergeten te vermelden, dat de heer H. de Jong namens Black Boys het woord voerde. Wij haasten ons deze fout hier te herstellen. Red. Op de tussen Nederlandse en Indone sische autoriteiten gehouden Unie-con- ferentie is tussen beide partijen over eenstemming over alle agendapunten bereikt. Men zal thans te Lake Success moe ten trachten er van te maken wat er nog van te maken is. Gemakkelijk zal dat niet vallen, in de eerste plaats om dat de Fransen en Engelsen waarschijn lijk toegevender jegens rood China zul len willen zijn dan de Ver. Staten, waar men sedert de verkiezingsuitslag nog onverzoenlijker tegenover Peking staat. Het Westen is het dus oneens, en daar bij komt, dat nu de druk der Chinezen in Korea merkbaar is, deze hun eisen niet laag zullen stellen. Ongetwijfeld zullen zij Formosa opeisen en in ieder geval vragen dat de Ver. Staten ophou den met hun vloot het gezag van Tsjang Kai Sjek daar te beschermen. Deze Formosa-kwestie hangt behalve met de Amerikaanse verdedigingsgordel in het Verre Oosten, ook nog samen met het sluiten van het vredesverdrag tussen de geallieerden en Japan. Zoals bekend heeft Amerika eigenlijk al zo’n vredes verdrag gereed, dat het, als Moskou niet wil meewerken, buiten Rusland om met Japan zou willen sluiten. Bij de voor waarden van dat vredesverdrag is stel lig zowel gedacht aan het herstel van Japan als tegenspeler van Rusland in het Verre Oosten als aan het Ameri kaanse verdedigingssysteem in Azië. Rusland heeft dezer dagen in een nota inlichtingen over de Amerikaanse be doelingen ten deze gevraagd, maar dat interesseert uiteraard ook rood China en het is wel duidelijk dat de Formosa- kwestie een zeer ingewikkelde is, zodat als er nog overeenstemming met Pe king mogelijk zou zijn, dat veel overleg eri tijd zal kosten. Zodat het aanbeve ling zou verdienen in Korea voorlopig maar een wapenstilstand te sluiten, waarbij de partijen op een bepaalde linie zouden moeten halt houden. Hetgeen enige verademing zou geven, in 't bij zonder ook voor W.-Europa, dat aller minst gediend is met de grote aandacht welke het zelf zowel als de Ver. Staten thans aan het Verre Oosten moeten schenken en ontevreden is over het feit dat het in de Koreaanse kwestie zo wei nig in de melk te brokken heeft en al leen de Amerikanen er de toon aan geven. Dat is gedeeltelijk eigen schuld omdat West-Europa zich niet tot een eenheid heeft weten te organiseren, wel ke zich ook tegenover Washington kan doen gelden, nu moet het zich nood gedwongen wel naar de Amerikaanse wensen schikken. Dat komt ook weer eens uit in de wapenleveringen aan ons land. Zoals bekend hebben wij en andere Europese landen eerst wat Amerikaan se wapenen gekregen. Toen kwam de mededeling dat Canada ons wapenen zou schenken, die nu ook arriveren. Het lijkt een erg edelmoedig gebaar, maar Men deelt ons mede, dat de in Decem ber geprojecteerde boekbespreking over het boek van Ernst Wiechert: De we reld gaat bewegen, wegens de drukte van de Decembermaand voor velen, verschoven wordt naar Januari. Datum en plaats wordt nader bekend gemaakt. Tevens deelt men mede, dat op Zater dagavond 23 December van 1112 uuf ’s avonds in de grote zaal van Amicitia een Kerstnachtwijdingsdienst zal wor den gehouden, waarin een kerstspel van M. Nijhoff zal worden opgevoerd. Aan gaande het filmwerk, wordt tenslotte medegedeeld dat in 1951 drie belang rijke films worden verwacht. Allereerst „Zo begint het leven” (medio Januari); „Liebe ’47” (Februari) en tenslotte „Nachtwache” (na Pasen). Na de uit voering van Kunst aan Allen op 8 Maart,, waar „De wereld heeft geen Wachtkamer” wordt opgevoerd, houdt Ds. A. van Santen op 12 Maart daar opvolgende een boekbespreking over het gelijknamige boek van Maurits Dek ker, dat geschreven is naar het toneel stuk. deringen werden aangewezen de heren J. B. G. de Vries en H. van der Weij. Bij de rondvraag werd nog medege deeld dat half Januari een buitengewone ledenvergadering zal worden gehouden ter bespreking van de plannen voor de viering van het eeuwfeest, en dat de heer Stam deze winter een cursus in splitsen, knopen enz. zal geven voor jeugdzeilers. heren J. Boeijenga, R. Feitsma en M. Knol. De heer K. de Jong was niet her kiesbaar. Bij de rondvraag werden eni ge vragen gesteld, die door de voorz. uitvoerig werden beantwoord, waarna de heer C. Doevendans met gebed ein digde. en wilde hij zelf de Sneker kinderen ook graag weer eens zien. Dus is hij toch met de stoomboot uit Spanje vertrokken en kwam hij Woensdagmiddag na een lange tocht ov™ de grote zee in de Kolk bij de Waterpoort aan. De muzikanten van de Chr. Muziekvereniging „Harmo- I vond dat nie” waren hem al tegemoet gevaren en om hem stapten onderweg op de „Piet Hein” over, zodat deze mooie witte boot, met de buigende en wuivende St. Nicolaas onder leiding van mijnheer Doodkorte 'en met de muziek vijf liedjes gezongen, wat Sinterklaas heel mooi vond. Zijn knechts ook, want die stonden maar met hun zakken te zwaaien, en dat de bur gemeester en al die andere heren het ook fijn vonden was wel aan hun bigde gezichten te zien. Na het zingen gingen ze allen naar binnen waar de kinderen die in de hall waren, en helemaal niet bang, de Sint een handje gaven en zijn Pieten peper noten uitdeelden. De burgemeester sprak St. Nicolaas toe, waarna hij en nog een hoge meneer een cadeautje van hem kre gen. Toen dronken ze allemaal nog een kopje thee en bedankte mijnheer de Vries St. Nicolaas voor zijn komst in Sneek. Die zei dat hij het hier erg leuk en gezellig vindt en vroeg de dames en heren in de Wijnberg een kopje koffie met hem te drinken, wat ze natuurlijk graag deden. Men verzocht ons mede te delen: In aansluiting op de rally van Zaterdag 25 Nov. jl. wordt er een contactavond in Are Perennius gehouden op Donder dag 7 Dec. 8 uur nam. Allen, die ge- weest zijn op de rally of zich voor Youth for Christ’interesseren zijn hier welkom. functie over aan de heer M. de Boer; met deze verzorgen de heren H. Coers en J. Rippen onze begrafenissen. Het jaarverslag wordt onder dank aan de secretaris vastgesteld. De voorz. richt enige hartelijke woorden tot de heer C. Doevendans, die als mede-oprichter en eerst als voorzitter veel voor de ver. heeft gedaan. De samenwerking met hem droeg altijd een prettig karakter, en spr. wenst hem dan ook gaarne een rustige en gezegende levensavond. Van zijn adviezen zullen we in de toekomst ook een dankbaar gebruik maken. De heer Doevendans zegt dank voor deze woorden en hoopt de ver. ook verder van dienst te kunnen zijn. De penningm., de heer J. de Wilde, geeft dan het fi nancieel verslag. Uit de zee van cijfers die hij noemt, blijkt ten slotte dat het afgelopen jaar een batig slot op de exploitatierekening opleverde. In aan sluiting hierop gaf de heer K. de Jong namens de kascommissie, het verslag van hun onderzoek der boeken. Spr. zegt dat de omvangrijke boekhouding keurig in orde was, waarom hij voorstelt tot décharge. Dit voorstel wordt onder dank aan de functionaris aangenomen. Bij de Maandag en Dinsdag zijn de festivi teiten van de voetbalver. Sneek beslo ten met feestavonden in Amicitia. Beide keren was de zaal geheel gevuld. De eerste avond sprak de voorzitter van het jubileum-comité, de heer W. L. Poiesz, zijn voldoening uit over de zeer geslaag de enveloppenactie. Hij wilde daarvoor allen hulde brengen. Tot Piet van der Baan die onafgebroken 40 jaren pen ningmeester is geweest en de heer L. Ringma die sinds 1927 de voorzitters hamer heeft gehanteerd, sprak hij woor den van grote erkentelijkheid en hij bood beide een bartafel aan. De donatri ces lieten zich ook niet onbetuigd. Bij monde van de voorzitster, mevr. Ring- naldaVoerman, werd de jubilerende vereniging een Friese vlag, een compleet stel doelnetten, 4 hoekvlaggen en 2 grensrechtersvlagjes aangeboden, ter wijl Ringma en v. d. Baan elk een kan delaar en de overige bestuursleden elk een sigarettenstander ontvingen. Zicht baar geroerd dankte de heer Ringma voor de fraaie cadeaux en de goede woorden, waarna deze spr. een beknopt feestspeechje hield en de eerste dona teur, de heer U. de Wit een Sneek- schemerlampje aanbood. Nadat hij de secretaris de heer K. Doevendans hulde had gebracht voor de samenstelling van ’t jubileumboek en hem als blijk van waardering een vulpen had overhandigd, ging ’t doek open en leidde Alex de Haas met een liedje en een praatje het zeer gevarieerde feestprogramma in, gevolgd door mr. Doodle, de populaire radio-parodist, Truus Verburg met haar liedjes en de Wama’s in hun rhapsodie der dwaasheid, waarmede dit uitstekend gezelschap de stemming ten top wist te voeren. Mr. Doodle en Truus Verburg werden aan de piano begeleid door onze stadgenoot de heer G. Schuil. Van deze goede kleinkunst heeft men kunnen ge nieten en dat alles gewaardeerd werd bleek uit 't schier onbedaarlijk applaus dat Alex de Haas en zijn gezelschap na hun optreden ten deel viel. „The Sere- naders” zorgden voor de muzikale om lijsting. Ongeveer half een maakte men zich op voor ’t bal in de Foyer, waarbij Schuil c.s. hun medewerking verleenden. Met grote voldoening kunnen bestuur en leden op de schitterend geslaagde ju bileumfeesten terug zien. Zaterdag 2 December rijden vijf grote bussen over Sneek naar Amsterdam. De reizigers zullen zijn: het volledige „L.O.F.”, d. z. veertig musici, het Grouwster gemengd koor bestaande uit zeventig zangers en zangeressen, de Leeuwarder Skotsploeg, negen paren ge kleed in oud Fries costuum, het Accor deonorkest van Piet de Vries, vijf en dertig leden, de Fryslan Sjongers Tet- man de Vries, Abe Brouwer plus offici als tezamen een gezelschap vormend van 180 mensen. Zij zullen in de grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam de land genoten in Nederland een indrukwek- kende en grootse avond van Friesa kunst brengen. De enkele moeilijkheden met dit grote programma zijn nu geheel overwonnen. Voor de pauze zal het L.O.F. concerteren en in samenwerking met bekende solisten en het Grouwster koor uitvoeren „De Jonkerboer” van PoortingaFolkertsma, regie Kor Ket. Na de pauze zal een Fries Volksfeest worden uitgevoerd door de Accordeonis- stelt ten, de Fryslan Sjongers, de Skotsploeg Toen de oude kindervriend bij het Stadhuis arriveerde, stonden de leerlin gen van alle lagere scholen met hun meesters en juffrouwen al op de Markt straat te wachten. Ze hadden het eerst j wel wat vervelend gevonden dat de Sint lieden hem heel vriend dijk uitgenodigd zo lang wegbleef, maar toen ze de mooie koets zagen aankomen waren ze dat gauw vergeten en zo blij, dat ze allemaal luid hoera riepen. De Sint en de Pieten gingen met het bestuur van de Zaken lieden naar het bordes waar St. Nicolaas de kinderen vertelde hoe mooi hij het ze allemaal gekomen waren om hem te begroeten en versjes voor hem te zingen. Dat moesten ze nu maar gauw doen zei hij. En to»n hebben ze De zorgen van het Westen zijn niet weinig vermeerderd door de tegenslag der Ver. Naties in Kore:Haar troepen daar waren op last van generaal Mac Arthur begonnen aan wat het laatste offensief in deze campagne heette te zullen zijn. Dit zou hen aan de Mantsjoe rijse en Russische grens brengen en daarmede zou het doel bereikt zijn, zo dat een deel der troepen met Kerstmis weer thuis kon zijn. Mac Arthur heeft wat deze laatste belofte betreft, waar schijnlijk alleen aan de Amerikaanse troepen gedacht, die het langst in Korea vechten en die ook zo gauw mogelijk weg moeten omdat vooral hun aanwe zigheid de rode Chinezen prikkelt, want vooral in deze troepen zien zij de vertegenwoordigers van Westers impe rialisme. Ook daarom zou het gewenst zijn, als het niet meer in de eerste plaats op vechten aankwam, nen te ver vangen door bewakings- en bezettings troepen van andere volken, die raindei aanstoot geven. Maar van een vrijwillig vertrek van de Amerikaanse troepen uit Korea zal voorlopig toch ook niets meer komen, want de offensieve stoot van Mac Arthur is volkomen mislukt door een krachtig tegenoffensief der Noord- Koreaanse en Chinese troepen, waarin vooral de laatste een groot aandeel hadden. We weten nog niet de totale militaire gevolgen van deze tegenslag, maar mooi ziet het er niet meer uit. We hebben al eens eerder geschreven dat Mac Arthur een knap generaal is die risico’s durft nemen, als hem dan eens iets mislukt blijft hij er een even be kwaam militair leider om, want daar is nog zo iets als de krijgskans. Maar jammer genoeg is hij niet een even be kwaam politicus, anders was hij dit offensief niet begonnen. Er was stilstand aan het front, de Chinezen lie ten Amerikaanse gevangenen los, zetten in Tibet hun opmars stop, dit scheen er toch wel op te wijzen dat rood China een gunstige atmosfeer wenste te scheppen voor de onderhandelingen te Lake Success, waar de Chinese dele gatie, die door de Veiligheidsraad zo wel over Formosa als over Korea wordt gehoord, was aangekomen. Geen won der dat zowel de Franse als Engelse di plomaten schrokken, toen ze hoorden dat Mac Arthurs troepen juist toen door het Niemandsland getrokken wa ren om de hoofdmacht van de vijand aan te vallen. Zelfs al had deze aanval succes gehad, hij zou de atmosfeer te Lake Success ook bedorven hebben en eigenlijk geen winst gebracht hebben, ofschoon de Amerikanen er een verster king van hun positie bij de onderhande lingen met de Chinezen van verwachtten. Maar wat had men aan het bereiken van de Mantsjoerijse grens als rood China dat niet goedkeurde. Dan zou men daar immers toch steeds een zeer groot en sterk leger op de been moeten houden dat moest proberen zich de Chi nese troepen van het lijf te houden, die elk ogenblik de grens weer zouden kun nen overtrekken en voortdurend op peil konden worden gehouden, door de on uitputtelijke reserves waarover Peking beschikt. Nu heeft Mac Arthur het niet eens zover gebracht, zijn legers zijn in een zeer gevaarlijke strijd gewikkeld met een Chinese krijgsmacht, die niet meer een vrijwillige kan worden ge noemd, maar een officieel rood Chinees leger is. De Ver. Staten hebben dan ook een klacht tegen Peking bij de V. N. ingediend betreffende de agressie in Korea. De Chinezen antwoordden weer met de eis dat de Amerikaanse troepen Korea en Formosa zouden ontruimen en beschuldigden Frankrijk van agressie tegen Indo China. Mac Arthur heeft in een communiqué, het officiële Chinese ingrijpen in Korea constaterende, vrij moedeloos toegegeven dat de Koreaan se kwestie nu niet meer een militaire kwestie is, doch een diplomatieke is geworden. Was ze dit eigenlijk niet al tijd sedert de V. N.-troepen aan de in val der Noord-Koreanen in Zuid-Korea een eind maakten en de 38ste breedte graad overschreden? En heeft men in het hoofdkwartier van Mac Arthur nim mer beseft dat men toch geen Kore aanse eenheidsstaat zou kunnen schep pen, zonder medewerking en goedkeu ring van rood China De Koreaanse kwestie is een prachtig bewijs van de stelling dat met militaire middelen eigenlijk nimmer een bevredigende op lossing al heeft men ze soms nodig In het Gebouw v. Chr. Belangen werd Dinsdagavond de jaarvergadering ge houden van bovengenoemde vereniging. De voorz., de heer F. Rienstra, heette bij de opening allen hartelijk welkom. Voor de ver. is het afgelopen jaar goed geweest; in de droeve omstandigheden van sterfgevallen heeft zij hulp kunnen bieden. Het reglement zal binnenkort weer verkrijgbaar zijn; de oude voor raad was uitgeput. Aan de dragers en boden zullen nieuwe costuums worden verstrekt. Het bestuur hoopte zijn wo ning aan de Singel vrij te kunnen krij gen om daar de dienst van de ver. te kunnen onderbrengen, doch de woning nood is oorzaak, dat dit plan nog niet kon doorgaan. Er zijn nog enige moei lijkheden, de tijdsomstandigheden wer ken niet mee, doch het bestuur is actief en waakt voor de belangen der ver. De secretaris, de heer R. Faber, las de no tulen, die werden goedgekeurd. Het jaarverslag vermeldde dat het afgelo pen jaar rustig was. 115 nieuwe leden edankten, zodat het aantal betalende leden thans 2010 be draagt; met de gezinsleden mee zijn thans ruim 5000 bij ons verzekerd. Bij 28 sterfgevallen, w.o. een levenloos kind, bestuursverkiezing worden de aftreden- verleende de ver. haar diensten tot volle tevredenheid der betrokkenen. De heer kozen, die deze benoeming Agenda K.V.N.W.V. Een aantal voorstellen op deze agenda hebben betrekking op de nationale kam pioenswedstrijden. Tot nu toe geldt hier voor het systeem dat men voor het be halen van het kampioenschap driemaal eerste moet zijn. Het bestuur wenst dit te handhaven, maar daaraan de bepa ling toe te voegen dat deelnemers, die een wedstrijd niet beëindigen, voor de volgende worden uitgesloten, tenzij ze een geldige reden hadden de strijd te staken. Een grote groep verenigingen s echter voor een puntentelling in te voe ren (zoals bij de N.N.W.B.), waarbij hij (zij) kampioen(e) wordt die de meeste punten heeft behaald. Na uitvoerige besprekingen, waarbij ook het voor en tegen van het laten ver vallen van de slechtste wedstrijd werd bepleit, sprak de vergadering zich una niem uit voor een puntentelling en kre gen de afgevaardigden hiervoor bindend mandaat. Vanzelfsprekend gingen allen ook ac- coord met het voorstel van het bestuur der K.V.N.W.V. om ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der K.Z.V. „Sneek” de nationale kampioenswedstrijden in de Regenboogklasse, Valkenklasse en 16 M2 klasse het volgend jaar op 11—12 en 24 Augustus op het Sneekermeer te houden. Tot afgevaardigden naar beide verga- op de keper beschouwd, hapert er toch iets. De Canadese legers worden nl. van de nieuwste Amerikaanse wapens voor zien en zullen zich dus volkomen bij de Amerikaanse krijgsmacht aanpassen. De, een tikje verouderde Canadese wa penen, komen nu naar Europa voor de legers, die als er oorlog zou komen juist de eerste stoot zouden moeten opvangen en dus ook eigenlijk over de meest mo derne wapenen zouden moeten beschik ken. Dit klopt niet. We hebben al ge zegd, dat dergelijke dingen gebeuren, als men niet veel heeft in te brengen, en speciaal als de sterkste macht in W.-Europa, Engeland, niet; van harte meewerkt aan de zijde van de W.-Euro- pese vastelandsmogendheden; terwijl ook de verbinding met W.-Duitsland maar moeilijk tot stand komt. Daaraan hebben de Duitsers natuurljjk ook schuld. Blijkbaar willen zij direct het onderste uit de kan. Kanselier Adenauer heeft dezer dagen de Westelijke gealli eerden voorgesteld het bezettingsstatuut te vervangen door een veiligheidsver- drag, dan zou hij het Duitse volk kun nen meedelen dat het vrij was en dan zou het zeker bereid zijn deel te nemen aan een internationaal leger dat ook W.-Duitsland zou verdedigen. Dit voor stel is echter niet in goede aarde ge vallen bij de geallieerden, wie dit direct wat te ver gaat, te meer omdat bij de Beierse parlementsverkiezingen, waar over hieronder nader, gebleken is dat het nationalisme er weer aanzienlijke invloed krijgt. Ongetwijfeld is Adenauers plan ook ingegeven door de wens het Duitse volk in zijn geheel, op de com munisten na, te winnen voor de herbe- wapeningsgedachte. De verkiezingen in Hessen en Wurtemberg Baden hadden al aangetoond dat het s.d. standpunt: „eerst moeten de geallieerden zelf maar eens tonen dat het hun ernst is met de verdediging van Duitsland” grote aan hang had. Bij dezelfde verkiezingen Zon dag in de veel grotere staat Beieren ge houden viel wel winst voor de s.d. en verlies voor de chr. dem. unie te con stateren maar toch niet in diezelfde mate als in de andere genoemde staten, de chr. democraten hadden iets minder stemmen dan de s.d. doch houden het grootste aantal zetels in het parlement. Maar ook de nationalistisch getinte par tijen, waarin veel ex-nazi’s, kregen een flink aantal zetels. Een eis door de s.d. tot Adenauer gericht om in verband met de uitslag van de verkiezingen in genoemde drie „lander”, opnieuw ver kiezingen voor het W.-Duitse parlement te houden, omdat de huidige regering het vertrouwen van het volk niet meer zou genieten, is door deze afgewezen. In het Oostenrijkse Burgenland, Russi sche bezettingszone, zijn gemeenteraads verkiezingen gehouden. De communis ten, wie bij hun propaganda door de Russen de hand boven het hoofd werd gehouden, leden een verpletterende ne derlaag, hun percentage daalde van 25 op 10, en in 14 gemeenten waar de Rus sen de door de Oostenrijkse regering wettig benoemde burgemeesters vervan gen hadden door communistische, leden zij een extra zware nederlaag. Frankrijk leverde deze week een voor de demo cratie vernederend schouwspel toen een communistische motie tegen de sterke man in het kabinet-Pleven, de minister van defensie Jules Moch, met hulp van andere buiten de regering staande par tijen een meerderheid kreeg. Er is toen gedokterd om het kabinet zittende te houden, maar het is beschamend, dat in deze hoogstgespannen tijd, persoonlijke motieven niet-communistische kamer leden er toe verleiden steun aan de communisten te verlenen, en daardoor het landsbelang in gevaar brengen. en Tetman de Vries. De conference en regie van dit deel wordt gevoerd door Abe Brouwer. De Friezen buiten Friesland en vooral zij die in en om Amsterdam wonen zul len dit initiatief van Vocat Artes Frisia van harte toejuichen en het Concertge bouw zal zeker tot de laatste plaats (er kunnen 2500 mensen in) bezet zijn. Over het slagen van deze avond kun nen we gerust zijn. Met zoveel (waar onder de beste!) medewerkers, die bo vendien het gevoel zullen hebben dat ze hun landgenoten iets van het „Heite- lan” brengen, kan het niet anders of het moet een kunstzinnige en daverende Friese avond worden. Een avond voor de medewerkers van blijdschap, voor de toehoorders om nooit weer te vergeten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1