De Hogerhuis-saek in stik mei goede kwaliteiten I f Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Kunst aan Allen De N.N.W.B. eerde oud voorzitter Fryslan Festival DINSDAG 5 DECEMBER 1950 5e JAARGANG No 98 L KIEZEBRINK Afscheid ds J. Broertjes Veertig jaren v.v. Sneek - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 Telei. 2872 fc i Zijn Dé heer Niemeyer tot erevoorzitter benoemd St Nicolaas bij Maple Leaf 1 SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: Nieuw Italiaans Strijkkwartet. Uil onze raadzaal Stichting „Sneker Studiefonds”. D. A. TAMMINGA. ge- by- (de yn Konsertgebou Amsterdam. De heer Brinksma zegt o.m. dat zijn fractie met'instemming heeft kennis genomen van dit voorstel en er gaarne haar stem aan zal geven. Dank zijn wij verschuldigd aan de directeur der rei niging, de heer Schriemer en ir. Nop pen voor het belangrijke werk met het uitbrengen van hun rapport en aan B. en W. voor hun voorstel, dat een oplos sing geeft aan een probleem dat al vele welke Donderdagavond in de raadsver gadering werden behandeld. Verplaatsing en reorganisatie gemeentelijke reinigingsdienst. UT IT FORLINE. De trije bruorren Hogerhuis nei it üntslach jan Wybren üt ‘e jinzenis to Ljouwert. Redactieadres: geen bezwaar is als de raad zich tot het bestuur der Stichting wendt, om, naar de wens van de h.h. Groeneveld en Lindeman, te verzoeken dat de be paling dat een reeds begunstigde, die in de loop van zijn studie niet meer beant woordt aan het begrip ingezetene, nog slechts 1 jaar de toelage zal genieten, zodanig wordt gewijzigd, dat de beper king tot 1 jaar wordt opgeheven. Het voorstel van B. en W. wordt daarna z. h. s. aangenomen. Het echtpaar J. Blauw en W. Blauw Wiersma te Omaha (Ver. Staten) heeft de viering van het veertigjarig bestaan van de voetbalver. „Sneek” niet ver geten. De vorige week bereikte het Sneek-bestuur een felicitatie, die verge zeld ging van een mand fijn fruit. Zoals bekend was Jan, tot hij naar ’t land van de dollar vertrok, lid van de voetbal ver. Sneek. HEI' ETON MUVRSPEL. Het 110de jaarlijkse muurspel wordt wederom uitgevochten tussen studenten als onderdeel van de viering van de St. Andrew’s dag te Eton (Engeland). De wedstrüd tegen de historische muur van Eton. fierders fan syn stik. Foun er foar syn earste stik al in karploech, dizkear wie- ne grif mei fan de béste amateurs yn Fryslan yn „De nxje toanielgroep” by- inoar brocht. En as de swipe en stók fan in aid rót yn it fak as Popma der oer giet, dan moat dat ta hege pres- taesjes liede. Fansels op alles is hwat oan to merken, mar it spul, dat wy seagen wie pürbêst. Dat moat foarop steld wurde. Frou Hogerhuis wie uterlik faeks efkes to jong (it iennige, dat men oanmerke kin op it béste kapwurk) Let ter yn it 4e bidriuw hie hja hwat mear fan ’e soargen slein wêze kinnen. Hja spile oars sa goed as it mar koe. Har Men schrift ons: Op 8 December zal in de Doopsgezinde Kerk het Nieuw Ita liaans Strijkkwartet optreden met wer ken van Mozart, Haydn en Beethoven. Terwijl de kwartet-muziek tot de meest verfijnde muziekvormen behoort, mag bovendien nog gezegd worden, dat het Nuovo Quartetto Italiano tot de beste ensembles ter wereld behoort. Gewa pend met de ijzeren wil tot onverpoosde studie en een aangeboren muzikaliteit, wordt de kunst van het samenspel met die schijnbare spontaneïteit beoefend, die voorwaarde is tot zo volmaakt mo gelijke reproductie. Een bijzondere noot krijgt hier de kwartetklank zowel door het Zuidelijk élan als de jeugd der spe lers. Denken wjj daarbij nog aan de bij zonder fraaie acoustiek van de Doops gezinde Kerk, dan kan ieder wel over tuigd zijn, dat deze avond tot het beste zal behoren, dat ooit gegeven kan wor den. Desalniettemin zijn er nog zeer vele plaatsen open; hopen wij, dat het bo venstaande een opwekking voor de laat komers zij. Tot slot een dringend ver zoek: de aard van een kerkgebouw ver biedt applaus. Der is yn de léste tiid safolle oer „De Hogerhuis-saek” skreaun, dat it hast ünnedich liket der noch folie fan to sizzen. Lit üs dus yn in pear wurden sizze, dat op 5 Des. 1895 yn Bitgum bi- socht waerd to stellen by de rintenier Haitsma. De trije bruorren Hogerhuis waerden oansjoen foar de dieders. Hja waerden ünskuldich foroardiele ta fin- zenisstraffen oan 12 jier ta. Alle op- skuor yn Fryslan, Nederlan en seis dêr- büten hat net ta gefolgen hawn, dat de seldoar iepen gie. De adfortinsje fan it stjerren fan Wyberen, de fomaemste fan de trije bruorren, hat foar Tam- minga oanlieding west in toaniel- stik to skriuwen. Men mei bliid wêze, dat Tam- minga foar syn kunstnerekip nije uteringsmüglikheden siket, nou’t hy him as dichter sa maklik net mear uteret. As ien in deeglik stik wurk leverje kin yn Fryslün, is hy it. As men wit, hoe’t hy jonge skriuwers fouantwurdlikens en krektens bybringt, dan kin men fan him forwachtsje, dat syn eigen wurk oan alle kanten bislipe is. Tamminga sjocht in probleem mei syn eftergrounen en lit dy léste net lizze. Dochs is er yn dit stik net op it direkte politike ter rein kommen. Yn in foarbisprek fan it stik waerd it spitich neamt, dat Piter Jelles gjin greater rol spilet. It hie dan fansels in stik mei in politike, mei in partij- tendins wurden, mei alle biswie- ren dêrfan. In oare frage is lyk- wols, oft it boadskip foar dizze tiid dan net düdliker west hie. By syn earste stik „Trelit op ’e Miedpleats” is der greate foarüt- gong. - -- Advertentieprijs 15 ct per ni.ni. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. De heer D i s s e maakt B. en W. een compliment dat zij zo spoedig ma hun toezegging in deze, met de realisatie van het plan zijn gekomen. Spr. hoopt dat het fonds van werkelijke betekenis voor de Sneker gemeenschap zal worden, want in vele gevallen kan het een be langrijk sociaal goed zijn voor hen die er van profiteren. Spr. zou, waar ook op steun van de burgerij gerekend wordt, echter gaarne zien dat in het bestuur nog enige personen buiten gemeentebe stuur en O.B.W. om werden benoemd. De heer Terpstra juicht dit beschei den begin zeer toe, misschien zal het fonds ook nog wel eens voor legaten in aanmerking komen, spr. hoopt dat het fonds zegenrijke arbeid moge verrichten voor de jongeren, die hierdoor een kans krijgen. De heer Groeneveld is dankbaar voor het voorstel, maar hij vraagt inlichtingen betreffende de vrij stelling van het terugbetalen der voor schotten, terwijl hem opviel dat ook bepaald is dat de toelage vervalt als iemand niet meer in Sneek woont. Als een vader dus in zijn beroep verplaatst wordt, zou een zoon, die een toelage ge niet, die moeten derven en zou mis schien een eind aan zijn studie moeten komen. Dat lijkt spr. niet billijk. De V o o r z. dankt namens B. en W. voor het compliment hun gebracht en hoopt dat het fonds in een behoefte zal voor zien en de gehele burgerij het zal ge denken. Op dit ogenblik zijn de gelden alleen door gemeente en O.B.W. bijeen gebracht, we hadden het gaarne direct op bredere basis gebracht, doch zagen daartoe geen kans, maar er is gelegen heid voor particulieren schenkingen te doen; om nu reeds derden mede de be schikking te geven over gelden door de twee instellingen bijeengebracht, lijkt spr. voorbarig. Blijkt er later medewer king van andere zijde te zijn dan zal er zeker ook plaats in het bestuur zijn voor hun vertegenwoordiging, dat is met een kleine wijziging van de akte zeer eenvoudig te bereiken. Bij de toe kenning der toelagen is uitgangspunt renteloze voorschotten, waardoor als be paalde candidaten hun studie hebben be ëindigd, weer anderen aan de beurt kun nen komen. Het kan echter iemand on mogelijk zijn terug te betalen en dan moet kwijtschelding kunnen worden toe gepast. Het is ook mogelijk dat een can- didaat voor hij een toelage krijgt, op grond van bepaalde omstandigheden, zich gedwongen ziet te verklaren dat hij de verplichting tot terugbetaling niet op zich kan nemen. Als het bestuur blijkt dat er inderdaad gegronde redenen voor deze houding zijn, moet ook dan onthef- •./w.vilinkFinn' 4» rln ver al iilza stemming, ook de ouders kwamen ervan u^n'deri0ke gevallen ‘mogelijk’ zijn, studiefonds is een Sneker fonds voor Sneker ingezetenen. Dit is het uit gangspunt zodat alleen toelagen be schikbaar worden gesteld voor hen, die tot onze bevolking behoren. Maar ook in deze moet men het bestuur zekere vrij heid laten, en de ontwikkeling der din gen eerst afwachten. De zaak moet groeien. Na opmerkingen van de h.h. Lindeman, Groeneveld en de Na ruim 4 jaren de Baptisten Ge meente te hebben gediend, nam Ds. J. Broertjes gisteren tijdens de middag- dienst afscheid van zijn arbeid in Sneek. Zeer velen woonden deze dienst bij, waarin door de scheidende voorganger een predikatie gehouden werd naar aan leiding van Hebr. 4 1. Vooraf richtte hij een woord van dank tot gemeente en vrienden voor de steun en sympathie die hij in deze, zijn eerste, gemeente heeft mogen ondervinden. Bovenal bracht hij dank aan God die Zijn zegen aan het werk heeft willen verbinden. Ouderling P. van der Werf vertolkte de erkentelijkheid der gemeente voor de vele en getrouwe arbeid, welke in deze jaren verricht werd en wenste ds. Broer tjes ook in Arnhem een periode van vruchtbare arbeid. Nadat Ds. H. Visser, em. pred., nog een persoonlijk afscheids woord gesproken had, werd deze dienst op de gebruikelijke wijze besloten. Yn wierheit, safolle Friezen üt it heitelan hiene noch nea tagelyk op ien podium stien en binammen net yn it Konsertgebou to Amsterdam. De hear J. Piebenga spriek üt namme fan it heitelan in wolkomstwurd ta de oan- wêzigen. Hwat is der skrept om de minsken in joun to jaen hwer’t hja hwat oan hiene en hoe goed paste alles ek yninoar. It L.O.F. ünder syn warbre dirigent Kor Ket joech him foar hün- dert persint. De solisten songen mei koar (it Grouwster) en orkest as hiene hja altiten yn it Konsertgebou songen en de komponist fan „De Jonkerboer” (dat fragmentarysk ütfierd waerd) roun sawier mei in glimke om ’e müle! En de lju yn ’e seal? Hja hawwe klapt, menuten lang klapt, hja riisden oerein en brochten Kor Ket, it L.O.F.solisten en koar in ofaesje. It wie ünforjitlik! En nei it skoft, dér kamen de lju fan de fleurige trie Abe Brouwer dy’t mei applaus ynhelle waerd brocht de lju mei syn flot praetsje fuort /n ’e goede stemming en doe smieten de 35 akkor- deonisten fan Piet de Vries de mars „Izer en Stiel” üt harren ynstreminten, folge fan Orpheus yn ’e Underwrald en in Fryske lieteseleksje. Wol dit wie oare thé dan De Jonkerboer, mar hoe pakte it de lju! De Fryslan Sjongers twa Kripsen en de Vries, doarsten de saek ek wol oan en doe kamen de Skotsers fan Ljouwert yn harren prachtige êlde kostuums en dounsen trije aide dounsen, Mazurke, Dübele Dütske en de Hof- polka. Wylst de akkordeonisten, ynspi- reare troch Abe Brouwer „Dan komt de Maeitiid” spilen, kamen Tetman de Vries en Sytse v. d. Molen syn bigelie- der op, of leaver sein, nei foaren, hwant alle ütfierenden sieten de hiele joun op it geweldige greate podium. Sa kaem it léste nümer, de Skotse trije. Hja songen en dounsen, dy Ljouwerters, flot en fol wille, gjin tel üt ’e maet en gjin stap üt ’e rige; de léste maten waerd de musyk troch de akkordeonisten oernom- men, hja stiene stil, draeiden har om en doe kaem, wylst eltsenien oerein riis- de, it earste fers fan it folksliet. Nea is der mear mei oerjefte songen! Och en doe wie ’t dien. Mar minutenlang stiene de spilers en spylsters der op it po dium,. to wiuwen, hannen to jaen, oant sjens roppen, men koe binei net ófskie kimme de joun hie derfoar to goed «vest, men wie troch dizze joun wer sterker oan inoar forboun. Dizze mas sale joun binne de Friezen tichter by hüs kommen en dat sil yn alles bliken dwaen en binammen yn dizze roerige ti- den, hweryn safolle inerlike wearden üs üntfalle, wiene Abe Brouwer syn léste wurden. Wurch, mar foldien ka men de dielnimmers wer thüs, bliid dat hja hjir oan meiarbeidzje mochten. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De jaarlijkse Algemene Vergadering van de Noord-Nederlandse Watersport- bond, die Zaterdagmiddag in Leeuwar den werd gehouden, werd voor de eerste maal geleid door de heer H. Visser Wzn. te Lemmer, die verleden jaar de heer H. H. Niemeijer te Haren als voorzitter opvolgde. De heer Niemeijer, die in 1923 bij de oprichting van de Bond in het bestuur kwam en in 1933 tot voorzitter werd benoemd in de plaats van wijlen de heer J. G. Hibma, heeft zeer veel voor de be vordering van de watersport in het Noorden gedaan. Zijn opvolger bracht hem daarvoor hartelijk dank en stelde de vergadering voor de heer Niemeijer tot ere-voorzitter te benoemen, waartoe on der daverend applaus werd besloten. Verder bood hij hem nog als stoffelijke herinnering een Makkumer wandbord aan waarop de vlag van de N.N.W.B. is aangebracht en op de achterzijde een inscriptie die aan zijn benoeming tot ere-voorzitter herinnert. De heer Niemeijer toonde zich zeer dankbaar voor deze onderscheiding en sprak vol lof over de prettige samenwer king in het bestuur, waarin hij zich nimmer een vertegenwoordiger van Gro ningen heeft gevoeld maar van de ge hele bond. Aan het adres van de heer J. H. F. Resink, die zich eveneens niet herkies baar stelde (en ook niet aanwezig was) en in wiens plaats de heer K. J. Mulder te Grouw werd benoemd, richtte de voor zitter eveneens woorden van dank. De plaats van de heer Niemeijer in het bestuur werd ingenomen door de heer A. O. van Calcar te Haren. Verder werden herbenoemd tot lid van de Zeil- raad de heer A. van Gooi alhier en tot lid van de Techn. Commissie de heer L. Stelwagen te Grouw. Besloten v,*erd het huish. reglement in die zin te wijzigen, dt het zowel aan leden der afdelingen als aan jachten met een certificaat verboden is deel te ne men aan wedstrijden in Nederland, uit geschreven door natuurlijke personen of door niet bij de N.N.W.B. of K.V.N.W.V. aangesloten verenigingen, en het mini mumbedrag der contributie te verhogen van 2.50 tot 7.50 per jaar. Medegedeeld werd dat de certificaten voortaan vóór 28 Februari verlengd moe ten worden, zulks in verband met de samenstelling van het jaarboekje. Aan de hoofdingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat is geadviseerd de oude sluis te Terhorne in stand te houden voor de watersport en de provinciale bruggen ieder vol uur voor pleziervaartuigen te doen openen. Bij de behandeling der agenda voor de algem. vergadering van de K.V.N.W.V. sprak de vergadering zich eenstemmig uit voor een puntentelling bij de natio nale kampioenswedstrijden en daarmee dus tegen het bestaande systeem van driemaal eerste. Ook zullen de afgevaar digden stemmen voor het voorstel van het bestuur der K.V.N.W.V. deze kam pioenswedstrijden het volgend jaar voor lüd is hwat apart, net it gaedlikst foar in 68-jier rige. Wyberen hie in eigen opfetting fan syn rol Syn postuer hie er net mei. Soms droech er efkes to folie foar. Mar yn it léste bidriuw wie hy ynsteat alle dramatyk ta utering to bringen, dy’t der yn it stik sit. Marten wie tige oannimlik. Gjin bi- ropsspiler hie it Keimpe forbetterje kin nen. Die wie wierskynlik de alderbêste. Tine Winters, as Klaske, die in bytsje „gemaakt” oan, hwat stêdsk, mar it witten, dat hja in skoalmasterswiddou wie forklearre dit üt ’e toan fallen yn it milieu. De regisseur Popma as Haitsma wie bést. Oer Ymkje ha wy uzes al sein. Dy hat dizze rol absleat rédden. D. Postma wie as frachtrider ek bést al koe er soms efkes spontaner opspatten ha. Zui- dema moat op ’e rippetysjes better rjochter-kommissaris west ha. Hy die it nou lykwols noch goed genóch. Oreel wie as griffier hwat ünnatuerlik, as Opper my hwat to jongeseftich, to min autoriteit yn manieren. Yn beide gefal- len is dat gjin absleate ófkarren fan syn spyljen. S. Postma die as fjildwachter hwat fan him forwachte waerd. Op ’e regy wie neat oan to merken, of it moast wêze, dat yn 't léste bidriuw de aide widdou better sitte kin as de man, dy’t altyd sit. It ófbrekken fan „Morgenrood” wie fansels in üngelokje. It toaniel wie foar trije fan ’e fjouwer bidriuwen to great. Dêrom sil op in lyts doarpstoaniel it stik like goed, sa net better ta syn rjocht komme en de sfear fan in arbeiderskeamer (dy’t my hast nij en glanzich genóch wie) en in sel better werjaen. De première waerd spile ünder wêzigens fan trije Deputearren Kommissaris fan ’e Keninginne Fryslan wie bihindere) en üs pleatslike boargemasters. De opfiering hie pleats ünder auspi ciën fan de „Heerenveense Koerier”, dy’t fierderop grif gans sukses mei dit stik forwachte kin. P. Z. gong. Wie doe ien fan ’e biswieren it tokoart oan aksje, dan is dat nou oer- woun. Allinne yn it earste bidriuw, dat ryklik lang is, soe men dat weromfine kinne, mar net yn dy foarm dat it for- feelsum wurdt. Goed is opfizeljen fan ’e spanning oan ’e ein fan de bidriuwen (Heijermans kin him soks leard ha). Yn it fjirde bidriuw yn ’e sel stelt er him seis en de spilers tige hege easken. De müglikheden bin ne der biheind en men komt dér gau ta ünnatuerlike en alderwetske allinnespra- ken. Der wurdt in bifredichjende oplos sing foun. Dat is\ in kwaliteit fan it stik. In swakke side liket üs ta, dat de rjochterlike macht en it anarchisme fan Domela Nieuwenhuis troch har for- tsjinwurdigerds (as men dy sa tomin- sten stelle mei) hwat al to swart óf- skildere binne. Tamminga syn tael is geef en sünder wryt of slyt. Hoe krekt er hjir by sjocht, docht wol bliken üt it feit, dat er de Waldtsjers ünder de spilers de Bit- gumer ei-ütspraek foarhalden hat om de lokale sfear sa goed müglik binei to kommen. Soene „wat eer geschiedt mijn dochter” en „bin ik in frachtrider of bin ik it net” lykwols gjin lytse anachro nismen wêze? Tamminga hat by de ütbylding fan ’e karakters syn eigen minsken foarme. Op Ymkje nei bin dy allegearre tige forantwurde. As Ymkje spile wie troch ien, dy’t ek mar in bytsje oerdreau, hie har eardere forhêlding mei Wyberen ün- oannimlik wurden. Yn haedsaken hat er de histoarje krekt folge, op bykomstichheden gie er syn eigen wegen. Dat hat fansels tsjin, dat minsken, dy’t net tofolle fan de saek ófwitte, nou miene, dat alles him sa tadroegen hat. Oan 'e oare kant is de skiednis dochs nea krekt to rekonstru- earjen en moat in skriuwer earne frrj bod ha. Der hat oer dit stik al hiel hwat ge- skriuw en gewriuw west. Sünder ek mar ien toanielselskip to nei yn syn eare to kommen, mei men dochs sizze, dat Tam minga wol bliid wêze mei mei de üt- Hieronder geven wij een en ander uit l tientallen jaren dringt. Voor de heer de discussie bij de belangrijkste punten Schriemer vooral zal het een voldoening zijn dat het vraagstuk in het laatste jaar voor zijn pensioen nog een oplos sing krijgt. De raadscommissie ver enigt zich ook met de inrichting van de oude H.B.S. tot dienstgebouw, wat een grote kostenbesparing is. De vraag blijft of het een juiste oplossing is dat een praam in de Franekervaart ge meerd het bedrijfsafval van fabrieken enz. zal opnemen, nu de belt te ver weg komt te liggen om het er door de be trokkenen heen te laten brengen; voor het voortbewegen der vaartuigen prefe reert spr. binnenboordmotoren boven buitenboordmotoren, vanwege de be drijfszekerheid, ook dient er meer was gelegenheid in het nieuwe dienstgebouw te komen, in het oude zijn 2 douchecel len, dat is bij 32 man personeel te wei nig. Het bedrag van 23000 waarmee het exploitatietekort zal stijgen en dat wel tot uiting zal komen in een verho ging der reinigingsbelasting, valt wat mee als men er aan denkt dat aan on derhoud enz. van de tegenwoordige ge bouwen en terreinen jarenlang te weinig is gedaan, omdat men steeds met ver plaatsing rekende. Spr. zou gaarne we ten of B. en W. overtuigd zijn dat de verplaatsing niet meer dan ruim 5 ton zal kosten, de materiaalprijzen zijn ge stegen enz. en kunnen B. en W. ook zeggen in hoeveel tijd de reorganisatie haar beslag zal krijgen. Moge het ons gegeven zijn dit belangrijke werk zo spoedig mogelijk te zien verwezenlijkt en de gespannen toestand geen aanlei ding zijn dat het op de lange baan ge schoven wordt. De heer Terpstra zegt dat we hier 3 mooie toegangswe gen tot de stad hebben, doch door de aanwezigheid van de reiniging de vierde tot nog toe niet tot zijn recht kwam, dat wordt echter nu anders. Spr. heeft enkele vragen nl. hoe hebben B. en W. zich de omscholing van het personeel in verband met het mechaniseren van de dienst voorgesteld en achten zij 24 man voldoende, terwijl er nu 32 zijn, men dient er op te letten dat het straks moei- lijker zal vallen losse krachten te krij gen omdat men geschoold dient te zijn in verband met de mechanisatie. En zullen B. en W. denken aan de belangen van het tegenwoordige los personeel. De heer Lindeman juicht het plan toe en heeft alle waardering voor het rapport, maar vestigt er de aandacht op dat de minister bereid is 10 millioen beschik baar te stellen voor vuilverbrandings- ovens in diverse delen van ons land, in verband met het bedrijf te Wijster. Als er ook in het Noorden zo iets kwam zouden we misschien ons vuil zo kunnen kwijt raken. Spr. weet dat de riolering van de stad niet in één ruk kan uitge voerd, maar kunnen we er niet mee be ginnen? We hebben nu al 1800 closets. De heer D i s s e acht het voorstel van B. en W, goed doordacht en een con structief en evenwichtig plan, waar voor men niet nalaten mag zijn bewon dering uit te drukken, alle facetten van het moeilijke probleem hebben de aan dacht gehad en er is gemaakt wat er van te maken is. Over de details wil spr. het niet hebben, er zullen dienaan gaande immers nadere voorstellen ko men. Maar willen B. en W. meedelen wat er met de rest van de H.B.S. ge beurt. En kan de afschrijvingspolitiek B^V^^de^zRterw d“at“e;ibö dit bedrijf niet dezelfde zijn als bij b - - het woningbedrijf, nl. gebaseerd op het annuïteitenstelsel. De heer L a n g i u s juicht het plan namens zijn fractie ook van harte toe. Zou het geen aanbeveling verdienen ook de brandweerkazerne in de H.B.S. onder te brengen, dat zou voordeliger zijn dan tot de verbouwing over te gaan, welke B. en W. nu voor stellen; zij willen van de chauffeurs- monteurs en de werkplaats van de rei niging ook gebruik maken voor de brandweer, is het dan ook nog nodig een afzonderlijke werkplaats in de brand weerkazerne in te richten, zoals hun voorstel bij het volgende punt luidt. Welke motieven hebben B. en W. tot verbouwing van die brandweerkazerne geleid? De heer Vis wil ook graag uiting geven aan zijn waardering voor de gedegen en de uitermate goed gedo cumenteerde wijze waarop het voorstel van B. en W. tot de raad komt. Voor spr. is er een vraagpunt: de oude H.B.S. is geschikt voor velerlei bestemming, zou er niet een andere plaats gezocht kun- Zie vervolg pag. 2 van dit Wad. de Regenbogen, Valken en 16 M2 klasse op het Snekermeer te doen houden. Als dit voorstel wordt aangenomen vervallen volgend jaar voor deze klassen de kam pioenswedstrijden van de N.N.W.B. Op aandrang van verschillende afdelingen zal het bestuur echter overwegegn of het mogelijk is wel dergelijke wedstrijden voor de 22 M2 en 30 M2 klasse te houden. Het vaststellen van de wedstrijd-data leverde ditmaal geen moeilijkheden op. De Sneek-Week wordt in 1951 gehouden van 18 t.e.m. 23 Augustus. Ruim 130 kinderen en vele ouders heb ben Vrijdagavond in tegenwoordigheid van Sint Nicolaas een prettige avond meegemaakt in de benedenzaal van café Kruger aan de Leeuwarderweg; ondanks het zeer slechte weer verscheen de grijze kindervriend prompt 5 uur, vergezeld van twee zwarte Pieten. De waarnemend voorz., de heer J. Postma, sprak na mens bestuur en leden een kort wel komstwoord Jammer dat niet alle klei nen hier aanwezig konden zijn, want en kele waren wegens ziekte verhinderd. De Sint vertelde het een en ander van zijn reis en nodigde de kleinen uit eens een St. Nicolaasliedje voor hem te zin gen; allen waren daartoe spontaan be reid, enkelen zongen zelfs afzonderlijk Sint Nicolaas toe. Maar niet alleen de kleinen geraakten in echte Sint Nicolaas-van "de verplichting in dergelijke onder de indruk. Sint Nicolaas was over de gulle ontvangst die hem ten deel viel, opgetogen. Hij spoorde de kinderen aan hun ouders steeds te gehoorzamen, ze moesten flink eten, goed uitkijken bij het oversteken van de weg en in de plant soenen mochten ze niets vernielen, wat de kinderen graag beloofden. Hierna werden de kiemen onthaald op velerlei versnaperingen, die door de Sint en zijn knechtjes persoonlijk werden uitgereikt. De voorz., de heer Westra, sprak een kort woord tot de aanwezige ouders. Hij hoopte dat in ’t vervolg ook de vergade ringen zich in die grote belangstelling mogen verheugen welke nu werd toond. Ongeveer 6 uur nam Sint Nico laas afscheid en maakte zich gereed voor het bezoek aan de zieke kinderen uit deze straten, waarvoor de heer J. Prakken belangeloos een rijtuig te zijner beschikking had gesteld. In zijn slot woord deelde de waarnemend voorzitter nog mede dat ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van „Maple Leaf” op 4 Januari a.s. een grote feestavond in Amicitia zal worden georganiseerd en wekte de leden op deze in grote getale te bezoeken. Het gezelschap Westra van Stiens zal hierbij medewerking verlenen. Sint Nicolaas en de beide Pieten ontvin gen ieder als kleine attentie een ca deautje; ook mevr, de VriesBoomsma werd voor haar vele werk een kleine verrassing bereid. Het was een zeer mooie avond die de banden tussen be stuur en leden zeker weer heeft ver sterkt. i g| f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1