BUITENLANDS OVERZICHT IT SNITSER JUBELJIER GESLOTEN i Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Nemen en geven, maar baas blijven zei de jubilaris GOEDE OOGST GOED BESTEED over Laatste nieuws Korea VRIJDAG 8 DECEMBER 1850 5e JAARGANG No 99 L KIEZEBRINK Kerstwijdings-uitvoering Korea en de Wereldvrede Gebed voor de vrede Hulde van de leerlingen Drie Nederlanders op Sumatra vermoord Nieuwe burgemeester van Terschelling Mogelijkheden overeenstemming met China beperkt -- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Bedrag van vergunning ver overschreden KLEINZAND 7 - Telei. 2872 K. J. Bijlsma 25 jaar concierge bij de R.H.B.S. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: verschijnt zgn se republikeinen zullen ontmoeten. Wij batig saldo van 10.000. De politieke commissie van de Uno heeft met 42 tegen 5 st. de hoogste voor rang verleend aan een debat over een eis aan communistisch China om z$n troepen uit Korea terug te trekken. In de Ver. Staten wordt de algemene Een concierge aan een grote school als de Sneker R.H.B.S. heeft geen ge- makkelijke taak. Hij heeft niet alleen de zorg voor het schoonhouden en het on derhoud van het gebouw, plus de vele bijkomende karweitjes, maar moet te vens goed kunnen opschieten met zijn directeur, de leraren en leraressen en de leerlingen. Vooral het laatste vereist veel tact en mensenkennis want het jeugdige volkje is gewoonlijk niet ge- makkeiyk. het toch nog eens proberen, er zijn zelfs geruchten geweest dat Truman naar Stalin zou gaan. van op de de De heer D. W., architect en wethou der van openbare werken te Leeuwar den, is voor de Leeuwarder Rechtbank veroordeeld tot een boete van driedui zend gulden, subsidiair 90 dagen hech tenis. Bij de verbouwing van een kerk te Sint Jacobi-parochie had W. het be drag van de vergunning ver overschre den. De eis was 7500 gulden of drie maanden. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half ja ar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. 1 Drijfhout, Sneek. hebben intussen de indruk dat in het overleg tussen Truman en Attlee, de dit moment tegemoet- Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS, Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres te helpen voorkomen, door de strijd niet op Mantsjoerijsch gebied te verplaat sen, waardoor misschien ook Rusland zou ingrijpen, wegens ’t RussischChi nese vriendschapsverdrag. Trouwen ook de Amerikaanse verklaring, Dinsdag af gelegd, dat als de Chinezen het V.N.- leger nu uit Korea werpen, men toch op zijn tijd weer tot een inval op Korea zal overgaan, wijst er op dat Truman nu niet alles op alles in Korea wil zet ten. Die dag werd dan ook bekend ge maakt dat Truman en Attlee inzake Korea overeenstemming over alle pun ten hadden bereikt. Dat gaf enige ge ruststelling aan West-Europa dat van een grote oorlog in Azië een enorme vermindering van zijn eigen vermogen om een hechte verdediging tegen een mogelijke Russische agressie op te bou wen zou moeten vrezen. De vraag blijft natuurlijk of likwida- tie van de Koreaanse campagne voor goed of tijdelijk niet de kiem zal zijn van het prijsgeven van geheel Azië aan het communisme, niemand kan dat thans beoordelen. Veel zal er nu van af hangen hoever de Chinese eisen gaan. Het begin van een practische oplossing van het Korea-conflict wezen 13 landen uit het Midden-Oosten en Z.O. Azië aan, alle leden der V. N., toen zij een beroep op China en Noord-Korea deden de 38ste breedtegraad niet te overschrijden. Het initiatief voor deze stap ging op nieuw uit van India, dat zich verdienste lijk weert. Als China een dergelijke toe zegging zou doen in ruil voor een Ame rikaanse. dat de V.N.-troepen ook niet weer zullen trachten over die grens te komen, zou men een basis hebben, waar op gesproken kan worden. Als Peking echter nu ook, zoals geruchten willen, de eis stelt dat het te zijner tijd mede- zeggingschap in het vredesverdrag met Japan zal krijgen op zichzelf billijk maar daarnevens dat de Ver. Staten Japan zullen ontruimen, dan riekt dit naar de Russische houding ten opzichte van West-Duitsland en moet het vast- Wim van Reekum vertolkte de waar dering, die de leerlingen voor Bijlsma hebben, wat zij tevens tot uitdrukking brachten in een fraaie kamerlamp, die Wim hem tegejijk met zijn gelukwensen overhandigde, en in het fraaie bloem stuk voor mevrouw. De jubilaris dankte uit de grond van zijn hart voor deze groots opgezette huldebetuiging, die hij niet had kunnen of mogen verwachten. Hij releveerde in korte trekken zijn militaire loopbaan en de prettige verstandhouding met di recteur, leraren, leraressen en leerlin gen, en zeide tegenover de laatsten de zelfde taktiek te hebben toegepast als in het leger: nemen en geven, niet letten op futiliteiten, maar baas blijven! Zelf herinnerde hij ook nog even aan zijn verzetstrijd, in 1941 met zijn gehele gezin aangevangen. Het is aan het kor date optreden van mijn vrouw te dan ken dat ik hier nog sta en dit jubileum kan vieren, voegde hij er aan toe. Hij gaf verder de verzekering altijd met veel genoegen aan deze dag te zullen terugdenken en dankte nogmaals, mede namens zijn vrouw, voor de hem ge brachte hulde en de fraaie cadeaux. Uit diplomatieke kringen te Washing ton wordt bericht dat de mogelijkheden om tot overeenstemming met China te komen beperkt zijn, omdat China niet alleen over de Koreaanse kwestie wil spreken, maar er de toelating van China tot de Ver. Naties en de Formosa- kwestie aan wil verbinden. De Amerika nen schijnen nu de mogelijkheid van een blokkade van China te overwegen. Drie Nederlandse employé’s H.V.A. zijn Zaterdagmiddag Bij Koninklijk Besluit is met ingang 'van 16 December tot burgemeester van Terschelling benoemd de heer H. Wie- linga, laatstelijk assistent-resident in Indonesië. De heer Wielinga woont in Haarlem, hg is geboren te Sneek. Burgemeester Hendrik Wielinga is op 3 November 1911 in Sneek geboren. Na de Sneker H.B.S. doorlopen te hebben, studeerde hij van 1928 tot 1934 Indolo gie te Leiden en vertrok in het najaar van 1934 naar Nederlands Oost-Indië, waar hij tot de invasie door Japan in verschillende binnenlandse bestuurs functies werkzaam was. De Japanse be zetting bracht hij door in een concen tratiekamp in de omgeving van Ban doeng en na de capitulatie keerde hij met verlof naar Nederland terug. In het voorjaar van 1947 vertrok hij op nieuw naar Indonesië, waar hij al spoedig tot assistent-resident te Semarang werd benoemd. Hij bekleedde deze functie tot de zomer van 1950 en keerde toen naar Nederland terug. i dit nl. met inzet van al zijn kracht, en aarzelde ook niet bepaalde vorderingen, die buiten de normen gingen af te wij- I zen. Daaruit bleek verantwoordelijk- heidsbesef, volharding en de bereidheid de moeilijkste weg te kiezen. Namens het comité Snitser Jubeljier biedt spr. de heer Zandstra uit erkentelijkheid enige boekwerken als herinnering aan. Na een dankwoord van de heer Zandstra sprak de voorzitter der Ver. van Sneker Zakenlieden, de heer T i m- mermans, die het comité geluk- wenste met het buitengewone resul taat, dat hem met bewondering ver vult, terwijl naast dit financiële succes nog staat de grote bekendheid welke het Snitser Jubeljier aan Sneek gaf. De v o o r z. dankt de Ver. van Sneker Zakenlieden voor de hartelijke samen werking, moge die er ook weer zijn als er in de toekomst weer iets wordt georganiseerd. De heer L. Branden- burgh dankt namens V.V.V. voor de gift en is verheugd over het financieel resultaat van it Jubeljier, maar nog meer over het moreel resultaat; want we zien wat we kunnen bereiken als we allen samenwerken, deze feesten heb ben in wijde kring de aandacht op Sneek gevestigd en spr. hoopt dat dit dagelijks bestuur permanent zal blijven opdat het kan uitzien naar gelegenheden weer iets te doen; dikwijls wordt er een nuttig initiatief genomen door organen die een te smalle basis hebben om succes te boeken, terwijl als allen er hun schou ders onder zetten wel een groots re sultaat zou kunnen worden verkregen, spr. vestigt de aandacht op het 100- jarig bestaan van de K.Z.V. Sneek vol gend jaar. hij heeft ook iets gehoord over een permanent openluchtspel, er zou gezamenlijk nog meer reclame voor Sneek als watersportstad gemaakt kun nen worden enz. Moge de samenwerking nu getoond, bestendigd blijven tot heil van Sneek. De heer S i p k e n s zegt na mens de culturele afd. van het comité dat men bij samenwerking tussen za kenlieden en cultuurkringen nog al eens denkt aan ’n morganatisch huwelijk; de zakenlieden zeggen in de regel „cultuur brengt niks op en kost een hoop centen" en omgekeerd is de waardering ook niet groot. Ditmaal is het culturele gedeelte vooral tot zijn recht gekomen door het optreden van mevr. Koelstra, zij gaf het een vorm, die geslaagd kan genoemd. Spr. gelooft dat we het huwelijk tussen zaken en cultuur, dat hier nu goed ging, maar wat aan de praat moeten houden; want hoe bloeiend zakencentrum Sneek ook mag zijn, als het zijn taak als cul tuurcentrum niet verstaat zal het op de duur niet goed komen. Wethou der Boeijenga spreekt als oudste der gasten een dankwoord voor de vor stelijke ontvangst, een unicum in de Sneker historie, maar dat mag ook wel want het Jubeljier was een hoogtepunt in de historie. Dat danken we aan de mensen die deze feestweek leidden, aan voorzitter Rasterhoff, man van formaat die tevens echter het contact met het gemeentebestuur vormde, aan de heer Zandstra, koopman van groot formaat en „handige jongen”, die ook, met zijn medelid uit Sneek, zo nuttig werk in de Kamer van Koophandel doet en in onze provincie voor Sneek opkomt, en dat danken we ook aan de heer Potma, klein van formaat, maar groot van geest, Zandstra en Potma, namen van oude gerenommeerde firma’s in de stad, waarop we trots zjjn. Spr. denkt ook aan de heer S. de Wolf, de man van de voet- i balsport en de leidende figuur in de Het dagelijks bestuur, aldus dhr. Zand stra, stelde voor 6000 te bestemmen voor een garantiefonds voor een volgend feest bij een of ander evenement dat belangrijk voor Sneek als koopstad zou zijn; voorgesteld wordt de resterende 4000 te schenken aan nuttige instel lingen van algemeen belang nl. aan het chr .muziekcorps 100, aan het Sneker Muziekcorps f 100, aan B. en W. ter beschikking te stellen 250 te bestem men voor een blijvend aandenken aan het Jubeljier, aan de Ver. voor Vreem delingenverkeer, welker vertegenwoor diger, de heer Brandenburgh, zeer veel ijver heeft aan de dag gelegd, ƒ200; aan het Rode Kruis 200; in de cultu rele commissie heeft mevrouw Koelstra uiterst belangrijk werk gedaan, het dag. bestuur meent mede daarom ook comm. v. lich. opvoeding. Wijzend op de enige culturele verenigingen te moeten kring van zakenlieden hier aan tafel bij bedenken nl. 200 voor Kunst aan Al len afd. concerten, en 200 voor de Openbare Leeszaal; nuttig sociaal werk doet de Pier de Boer-Stichting, het dag. bestuur wenst haar ƒ200 te schenken; wat de sport betreft: voor de zeilwed strijden in de Sneekweek 1951 wordt 250 beschikbaar gesteld; de landbouw waarvoor de productiekeuring zo be langrijk is, wordt bedacht met een gift van 200 aan het comité productiekeu ring; om het verleden echter ook niet te vergeten wordt voorgesteld 100 te schenken aan het Fries Scheepvaart museum; een zeer belangrijk object voor deze gemeente wordt een openbaar bad huis geacht, de vraag is of het plan kan worden verwezenlijkt, maar ter aanmoe diging wordt voorgesteld voor dit doel 1000 beschikbaar te stellen en tenslotte nog 1000 voor het pas door gemeente- mobilisatie voorbereid en de invoering van een prijsbeheersing enz. is te wach ten, zo wordt uit New York bericht. De militaire toestand in Korea blijft slecht. Ook wordt bericht dat Truman een veel straffer standpunt tegenover de rode Chinezen blijkt in te nemen dan Attlee; in het Engelse Lagerhuis heeft de minister van defensie Shinwell ver klaard dat Engeland noch de Ver. Sta ten er aan denken hun troepen uit Ko rea terug te trekken. Het dagelijks bestuur van het comité „It Snitser Jubeljier” (de h.h. L. Ras terhoff, voorz., Th. Zandstra, penningm. en D. Potma, secr.) had gisteravond de leden van het comité en enkele ge nodigden, onder wie wethouder Boeijen ga (wethouder v. d. Veen was verhin derd), gemeente-secretaris K. Koster, de hoofd-inspecteur korpschef van po litie Kooistra, de heer Timmermans, voorzitter van de Ver. van Sneker Za kenlieden en een vertegenwoordiger van de pers, allen met hunne dames aan een uitstekend diner in hotel de Wijn berg verzameld. Nadat de voorzitter, burgemeester L. Rasterhoff, een woord van welkom had gesproken, kwam de heer Th. Zandstra, de penningmeester aan het woord, die in de eerste plaats hartelijk dank bracht aan de voorzitter voor de buitengewone wijze waarop deze zijn taak had ver vuld en het gemeentebestuur in het al gemeen voor de ondervonden medewer king, ook voor die van alle diensten der gemeente, mede waardoor alles tijdens de feestweek zo’n goed verloop had ge had. Voorts nam de gemeente een be langrijk aandeel in het garantiefonds, dat echter niet behoefde te worden aan gesproken, terwijl de gemeente onge veer een even groot bedrag aan verma kelijkheidsbelasting ontving, waarin men alweer bewaarheid ziet het spreek woord: „Wie goed doet, goed ontmoet”. Spr. dankt ook de Ver. van Sneker Za kenlieden die met het dept. Sneek van de Mij. v. Nijverheid en Handel aanvan kelijk een som beschikbaar stelde voor een onderzoek naar de mogelijkheid een feestweek te organiseren en later voor een zeer belangrijk bedrag in het garan tiefonds deelnam, en tenslotte ge meentepolitie en pers voor de ontvan gen medewerking. De penningmeester had door zijn me dedeling dat het garantiefonds niet be hoefde te worden aangesproken, natuur lijk de nieuwsgierigheid naar de be haalde resultaten geprikkeld, maar de h.h. Rasterhoff en Zandstra hielden er geruime tijd de spanning in door het rapport van het accountantskantoor Blok in drie étappes te onthullen. Maar toen dan ook alles uit de doeken was, bleek er een even verrassend als blij- stemmend succes van Windvaan en Snitser Jubeljier. De heer Zandstra kon meedelen dat de inkomsten ongeveer 52000 hadden bedragen en de uitga ven ongeveer 42000. Er was dus een bestuur en O.B.W. gestichte Studiefonds Sneek, om een voorbeeld te geven aan de burgerij om deze prachtige stichting met bijdragen te gedenken. De voorstellen verwierven met een da verend applaus de instemming der aan wezigen, en de penningmeester werd ge dechargeerd. De heer Zandstra verklaarde nog dat zijn omvangrijke werk wel het best beloond is door het succes, waarmee „It Snitser Jubeljier” is bekroond en dat tal van verenigingen thans dank zij dat succes financieel kunnen worden gesteund. Mogen de or ganisatoren van toekomstige feesten hier, lering trekken uit het accountants rapport aangaande de beste wijze om deze te doen slagen. De heer Raster hoff zeide èn als voorzitter van het comité èn als burgemeester met grote voldoening terug te zien op de feestweek en hjj gelooft dat de gehele burgerij dat kan, want het feest is op waardige en prettige wijze gevierd. Hoewel spr. geen namen noemen wil, maakt hij een uit zondering voor penningmeester Zand stra, die zijn functie zo heeft opgevat, dat dit moest leiden tot succes. Hjj deed Aan al deze, ogenschijnlijk wel eens tegenstrijdige eisen heeft de heer K. J. B(jlsma voldaan in de 25 jaar, dat hij zijn taak aan de R.H.B.S. alhier heeft ver vuld. Daarvoor werd hem Dinsdagmor gen een grootse hulde gebracht. Dit geschiedde in de hall waar vrijwel het gehele lerarencorps en alle leerlin gen aanwezig waren, welke laatsten vooial de familie Bijlsma bij haar bin nenkomst met uitbundig handgeklap en hoerageioep verwelkomde. In zijn toespraak tot de jubilaris her innerde de directeur, de heer H. de Boer, er aan, dat diens jubileum op 1 Juni viel. Het lag in de bedoeling hem tegelijk met de opening van de nieuwe school te huldigen, maar in verband met het mi nisteriële bezoek was dat helaas niet mogelijk. „En omdat we nu toch al zo ver over tijd waren vonden we deze dag wel het meest geschikt Bijlsma in ons midden te hebben”. Persoonlijk herin nerde spr. zich nog heel goed de dag dat Bijlsma in dienst trad. Het nieuwe ambt bracht voor de oud- beroepsmilitair heel veel moeilijkheden mee. Hij moest rekening houden met de wensen van directeur en leraren en tact hebben om met jongelui om te gaan. Maar Bijlsma heeft zich heel gemakke- lijk aan zijn nieuwe werkkring kunnen aanpassen. In deze 25 jaar heeft hij twee directeuren gediend. Van de In specteur weet ik, aldus spr., dat hij on der het rectoraat van wijlen de heer de Haas zijn werk steeds tot diens volle tevredenheid heeft gedaan, en nu ik hier zelf al 3% jaar ben, kan ik ook een oordeel vellen. Hij is een man van ka rakter, correct in alle omstandigheden, eerlijk en betrouwbaar, eigenschappen die een directeur nooit genoeg kan waar deren. Bovendien heeft hij een groot ver antwoordelijkheidsgevoel voor gebouw en inventaris, wat eveneens van on schatbare waarde is. Natuurlijk hadden we wel eens verschil van mening, maar zonder rancune. We konden elkaar ab eerste bereid is bevonden op tenminste vrij ver te gaan in 1 koming jegens de Chinezen. Wij schrij ven op dit moment, omdat de situatie ieder uur kan veranderen. Zouden bijv, de V.N.-troepen op Korea zozeer in het nauw worden gedreven, dat ze zelfs dat land niet meer konden verlaten, doch zouden moeten capituleren, dan weten we niet of Truman toch niet zou moe ten zwichten voor de publieke opinie en voor ’t congres in de Ver. Staten en tot zeer scherpe maatregelen zijn toevlucht nemen. Maar naar de berichten waar over wij thans beschikken luiden, is ook president Truman thans nog bereid het uitbreken van een nieuwe wereldoorlog .neming aan een Atlantisch leger ge lopen en zal W.-Europa de zijde van de Ver. Staten moeten kiezen, want een breuk met Washington kan niet geris keerd worden. En zeker niet, nu, als de tekenen niet bedriegen, Washington haar politiek inzake Korea naar de W.- Europese heeft omgebogen en nog blijkt vast te houden aan haar vroegere ver zekeringen dat het behoud van W.- Europa bij haar voorop staat. Nog eens wordt er door wat er nu gebeurt de na druk op gelegd dat W.-Europa ook zelf de dure plicht heeft zoveel mogelrjk ten behoeve van de eigen verdediging te presteren, en aan zijn eenwording te werken. Trouwens op dat gebied zullen stellig in het Amerikaanse congres harde noten worden gekraakt, de repu blikeinen klagen, nu de Koreaanse cam pagne mislukt is, dat de andere V.N.- landen te weinig presteerden en dat Amerika de kastanjes uit het vuur moest halen. Frankrijk heeft thans, onder de drang der omstandigheden, zekere concessies inzake de Duitse'deel- Paus Pius Xn heeft een beroep ge daan op alle katholieken van de wereld om gezamenlijk te bidden voor de vrede, teneinde „de verschrikkelijke oorlogs dreiging” af te wenden. Het beroep is gericht tot alle bisschoppen. De bedoe ling is een Kerstkruistocht des gebeds te houden voor overeenstemming tussen do volken. Naar wij vernemen zal de Chr. Gem. Zangver. „Excelsior” alhier, Woensdag 20 December, ’s avonds 8 uur, een kerst- wjjdings-üitvoering geven in de Nedi. Herv. Kerk met medewerking van so listen. Uitgevoerd zal worden de kerst- cantate „Osanna in Excelsis” van onze stadgenoot de heer J. Nauta. Deze can tate, waarin tal van bekende kerstge- zangen zijn uitgewerkt, is zodanig ge schreven, dat zij voor ieder begrijpelijk is. Voorts zullen nog diverse kleinere werkjes en soli worden gezongen. De toegangsprijs zal zo laag worden ge steld, dat het voor niemand een finan cieel bezwaar zal opleveren deze wij- dingsavond bij te wonen. Men lette op de eerstdaags in dit blad te verschijnen advertentie. tijd eerlijk in de ogen zien en onze per soonlijke verhouding was uitstekend. Spr. schetste hierna de veelzijdige taak van de concierge, die in dit nieuwe gebouw zeer verzwaard werd, en stond ook uitvoerig stil bij het belangrijke aandeel dat Bijlsma had in het verzet, waarmee hij bewees niet alleen een goed vaderlander, maar ook een man van grote moed te zijn. Vervolgens bracht hij Bijlsma warme dank voor zijn vele werk, ook in de nieuwe school, en gaf hij hem de verzekering, dat hij zijn taak niet eerder als afgelopen zal beschou wen dan wanneer het gehele gebouwen complex, de conciërgewoning incluis, er staat. Na nog te hebben betoogd, dat ook de leraren veel waardering voor de jubilaris hebben, schilderde hij diens ver houding tot de leerlingen. Het is een moeilijke taak met het jeugdige volkje op goede voet te blijven, maar ’t kostte je toch weinig moeite, en daarom mogen ze jou ook graag, temeer nog, omdat je geen aanbrenger bent. Het is een felici tatie voor de school waard een concier ge als Bijlsma te bezitten, die alles van de jongelui gedaan kan krijgen, tot zelfs de zware asvaten toe! (gejuich van de leerlingen). Tot slot bood spr. de jubilaris namens het volledige personeel een gemakke- Ijjke stoel aan en vereerde hij mevr. Bijl sma een mooie plant. daan, nadat Nederland een compromis tussen de verschillende standpunten had voorgesteld, dat nu echter weer door W.-Duitsland wordt afgewezen, dat misbruik maakt van de wetenschap dat W.-Europa het nodig heeft. Het be weert wel mee te willen doen de ver kiezingen in W.-Berlijn gehouden, dat het eerst aan Russische agressie bloot zou worden gesteld en waar de s.d. te rugliepen en de chr. dem. wonnen, geven een geheel ander oordeel van het Duitse volk over de herbewapening dan in an dere lander maar het tracht daar voor steeds nieuwe concessies te krijgen. Wil W.-Europa krachtig meewerken zichzelf te bewapenen dan moeten de Amerikanen het echter daartoe ook in staat stellen. Daarom hebben Truman en Attlee ook gesproken over de verde ling der grondstoffen, welke voor de be wapening nodig zijn, en die thans aller- wege door de Ver. Staten worden op gekocht, zodat er schaarste en werk loosheid in bepaalde takken van in dustrie in W.-Europa dreigt. Anderzijds is het duidelijk, dat de beklemming, welke de vele vraagstukken van de hui dige crisis veroorzaken, het verlangen heeft versterkt nog eens met Rusland te praten of er geen uitweg is. De hui dige positie schijnt er niet gunstig voor, een evenwicht van krachten is aller minst bereikt, maar blijkbaar wil men theeonderneming Sidamanik, ten Zuiden van Pematang-Siantar (Sumatra’s Oost kust) door een bende overvallen en ge dood. De planters H. Middelkamp en W. Westendorp werden ter plaatse doodge schoten. De opzichter van de autowerk plaats, H. F. G. Ostwald is Zaterdag avond in het hospitaal te Siantar aan zware verwondingen overleden. De ben de wachtte de slachtoffers die met on geveer 43.000 rupiahs aan loongelden met een jeep onderweg waren, in een hinderlaag op. Kolonel Simbolon, van de Apris, heeft aan de heer Stuurman, de Nederlandse commissaris in Medan, zijn deelneming betuigd. Wanneer dit overzicht - de besprekingen welke de Engelse pre mier Attlee voerde met president Tru man reeds afgelopen. Attlee heeft daarbij niet alleen namens Engeland gesproken, maar ook namens Frankrijk, met welks premier hij tevoren had over legd en practisch ook namens de Bene lux, welker standpunt zoals bekend ge maakt werd dat van Engeland en Frankrijk zeer nabij kwam. De mening van al deze landen was dat de crisis in Azië door het ingrijpen van rood China in Korea met voorzichtigheid diende te worden behandeld en de reden dat Attlee naar Washington ging was na tuurlijk dat de W.-Europese staatslie den door de vrees waren bevangen dat Washington juist die voorzichtigheid niet zou betrachten. Die vrees kristalli seerde zich toen bleek dat men in de Ver. Staten het gebruik van de atoom bom in Korea ernstig overwoog, waar tegen openlijk verzet in het Engelse Lagerhuis rees van een groot aantal parlementsleden. Waarschijnlijk was dit verzet gebaseerd op humanitaire over wegingen, maar by de Europese staats lieden moet toch ook een andere over weging hebben gegolden, zo niet de doorslag hebben gegeven, nl. deze dat het gebruik van de atoombom niet al leen rood China tot een verbitterd vij- and van het Westen zou hebben ge maakt maar in geheel Azië een verzet tegen de Westerse methoden zou heb ben doen oplaaien, dat aan alle kansen tot samenwerking tussen Azië en het Westen voor goed een einde zou hebben gemaakt. Mede omdat het Westen zijn hoop om op de duur tot hartelijker ver houdingen met Azië te komen had ge vestigd op plannen tot verheffing van de welvaart van de Aziatische volken, waarvan tot nog toe overigens niet veel is gekomen, maar die in flagrante tegenspraak zijn met de toepassing van het meest vernietigende wapen waar over het Westen beschikt, in een con flict waarin, in Aziatische ogen, zeker niet het ongelijk geheel aan Chinese ZÖ’de ligt. Want niet alleen India, maar zelfs de meeste diplomaten in Europa, hebben het overschrijden van de 38ste breedtegraad door de V. N.-troepen na hun succesvolle actie in Zuid-Korea, als een uitdaging aan rood China be schouwd, dat daartegen had gewaar schuwd en dat tenslotte toesloeg. Op dat moment besloot Attlee naar de Ver. Staten te gaan, en men mag in zijn reis niet alleen de Europese vrees weerspiegeld zien dat Truman ten slotte zou bezwijken voor de druk der Amerikaanse extremisten, maar ook een demonstratief zich scharen van W.- Europa aan Trumans zijde tegenover die druk. Tegen de mening van diegenen in Amerika die van oordeel zijn dat de rode Chinezen direct op z’n hardst moe ten worden aangepakt stelt W.-Europa als de zijne minister Bevin zeide het dezer dagen nog in het Engelse Lager huis dat men nog niet weet of China met Rusland samenzweert tegen de rest der wereld, dat het kan zijn dat enkel nationaal besef het thans tot actie heeft gebracht en dat men moet trachten door te praten, tot inzicht over zijn be doelingen te komen. Daarom werd het in Europa een fout van de Ver. Staten geacht dat het rood China belette lid der Ver. Naties te worden. Nu stelt Pe king, voor het tot een oplossing der Koreaanse kwestie wil meewerken, deze eis, mèt andere, Weer; inwilliging er van wordt door India vurig bepleit, doch nu is ze, evenals de Chinese eis in zake Formosa, een veel bitterder pil voor de Amerikanen geworden om te aanvaarden, omdat ze in het kader van de Chinese successen in Korea worden gesteld, dus als ze worden aanvaard Amerika’s trots en prestige afbreuk doen, en hevig verzet bij de Amerikaan- Men moet echter de overweging van het gebruik van de atoombom ook van Amerikaans standpunt bezien. De Ver. Staten hadden het leger geleverd dat in Zuid-Korea het gezag der Ver. Naties voor het oog der wereld had gehand haafd, de bijdragen der andere landen aan dat leger waren gering geweest. Met toestemming der Ver. Naties had dat leger daarna de 38ste breedtegraad overschreden alleen India had in de Veiligheidsraad, waar Rusland toen nog niet was teruggekeerd, bezwaren zo wel om zichzelf tegen overvallen uit Noord-Korea te beschermen als om van geheel Korea één staat onder toezicht van de V. N. te maken. Het V.N.-leger had bijna geheel Korea in zijn macht, toen de vloedgolf der Chinezen loskwam. Geen V.N.-lid, zelfs de Ver. Staten niet, waren in staat haastig zoveel verster kingen naar Korea te zenden, dat het evenwicht werd hersteld, en zo dreigde het V.N.-leger, waarin misschien tien maal zoveel Amerikanen als troepen van andere naties zijn opgenomen, de ondergang. Het was daarom niet zo’n wonder, dat men in Amerika toepas sing van het atoomwapen overwoog, het enige dat naar de Amerikaanse publieke opinie meent deze tienduizenden Ameri kaanse jongens, hier en daar zelfs inge sloten en aan de barre koude van het Noord-Koreaanse klimaat blootgesteld, kon redden. Terwyi daarnaast dan bo vendien tal van leidende figuren in Amerika, republikeinse senatoren, zowel als militaren, van mening zijn dat rode Chinezen en Russen toch één pot nat zijn en dat men dus bij deze Chinezen ook niets met praten' bereikt, doch ze misschien met harde middelen het hardste middel er nog toe zouden kunnen worden gebracht Korea te ver laten en de wereld zo een derde wereld oorlog zou kunnen worden bespaard. opvoeding. Wijzend op een, hoopt spr. dat de geest van een dracht, in It Jubeljier tot uiting geko men, zal worden gehandhaafd. Namens velen uit de burgery dankt spr. deze mannen voor wat ze in moeiiyke dagen gepresteerd hebben. De Voorz. dankte de sprekers voor hun woorden; over de daarin tot uiting gekomen ge dachten zal het bestuur zich gaarne beraden. Een van de mooiste facetten van deze feestweek waren de eendracht en samenwerking, laten we die trachten te handhaven, opdat we t.z.t. weer iets met vrucht op touw kunnen zetten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1