Twee van deVïeP” voor de Dl*ie schaar Nieuw Italiaans Strijkkwartet Een lang gekoesterde wens ging in vervulling Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Dertig jaar burgemeester S. en O. vergaderde Buurtvereniging Vrijheid geeft Vreugde ■Si DINSDAG 12 DECEMBER 1950 5e JAARGANG No 100 Redacteur: L. KIEZEBRINK Kunst aan Allen - Sneek Buurtvereniging Ons Genoegen NED. STAATSLOTERIJ 511e Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 - Telef. 2872 De P. Bakker-School officieel geopend - Drie- klassige school voor imbecillen. Zes mensen in auto verdronken H. brigade dit jaar nog niet geheel thuis Synode aanvaardt nieuwe kerkorde Zevenjarig kind dronken gevoerd Doopsgezinde Gemeente Een avond om niet te vergeten. SNEEKER NIEUWSBLAD De officiële opening geschiedde Zater- de aannemings-maatschappij „Friso”, die Herv. De Loterywet 1905 zou volgens de dagvaarding overtreden zijn door de winkeliers D. Potma en E. Metz alhier en daarom moesten zij Vrydag voor de Kantonrechter verschijnen. By een van de acties van „De vier van Sneek” ga ven zy bonnen uit waarop een klokje was afgedrukt. Wees dit klokje een be paalde tyd aan (12, 6 en 3 uur), dan betekende dat een prys. Om niet in con flict te komen met de Loterijwet moest echter aan elke bezoeker zo’n „klokje” worden verstrekt, dus zowel aan kopers als aan niet-kopers. Deze buurtvereniging hield jl. Don derdag een feestavond voor de kinderen, die hebben genoten van poppenkast- vertoningen. Tussen de bedrijven werden de kinderen onthaald, zodat ze om 8 uur wel voldaan en met nog een kleine verrassing naar huis togen. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Trekkingen 5e klasse. Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. In de afgelopen maand werd de lees zaal door 2261 personen bezocht en be droeg het aantal uitgeleende banden 6662. Nieten. 1721, 1734, 7547, 7715, 8674, 8679, 8683, 8685, 8689, 8690. 8697, 9910, 9998, 15697, 15707, 15720, 15732, 15733, 21814. Radactie-adres Op onderwijsgebied is dit jaar in onze stad heel wat tot stand gekomen. In September kregen we de nieuwe R.H.B.S., daarna de nieuwe Chr. en R. K. Ulo school, en nu is daar Zaterdag als vierde aanwinst de P. Bakker-school voor Chr. buitengewoon lager onderwijs aan de Harinxmakade aan toegevoegd. Met deze school, genoemd naar het in 1943 overleden hoofd der Rehoböthschool, die hier het initiatief genomen heeft voor het onderwys aan geestelijk minder be gaafde kinderen, is een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan. Reeds lang werd namelijk de behoefte gevoeld het onderwijs aan kinderen die het onderwijs op de lagere school niet kunnen volgen, de z.g. debielen, en aan die welke heel weinig kunnen leren, de z.g. imbecillen, te splitsen. Van de opening der Kon. Emmaschool in December 1930 af waren deze twee geheel verschillende groep n in hetzelfde gebouw ondergebacht, maar nu is aan die ongewenste toestand een einde gekomen, waardoor tevens aan een bezwaar van vele ouders is tegemoet gekomen. De dubbele Synode der Ned. I’ Kerk heeft met 76 st. voor en 14 tegen de nieuwe kerkorde aangenomen. Jubileum burgemeester van Wymbritseradeel. Naar wij vernemen zal het 18 De cember a.s. 30 jaar geleden zyn dat de heer F. Tjaberlngs, sedert 1941 burge meester van Wymbritseradeel, het bur gemeestersambt in de Groninger ge meente Nieuwolda op 28-jarige leeftyd aanvaardde. Later werd hij burgemees ter van Hoogkerk in Groningen, waarna hij zijn burgemeesterschap van Wym britseradeel aanvaardde. Naar wij ver nemen zal in de vergadering van de raad van Wymbritseradeel op 18 Decem ber, waarin de begroting 1951 zal wor den behandeld, tevens aandacht aan dit jubileum worden geschonken. Een 29-jarige landarbeider uit Val- therblokken (Dr.) was in de maand October met een aantal mede-arbeiders aan het aardappelen rooien. De rooiers- ploeg besloot op een gegeven ogenblik een borrel te nemen op de goede afloop. Genoemde arbeider betrok daarin ook de zevenjarige Harrie Oost, die met de mannen was meegelopen. Tijdens het drinken van de borrels gaf de rooier ook aan het zeven-jarige knaapje vier bor rels. Het gevolg daarvan was, dat de jongen ernstig ziék bij zijn ouders terug keerde. Hij slingerde over de weg. Thans had de man zich voor dit ergerlijke feit voor de arrondissementsrechtbank te Assen te verantwoorden. Tegen hem werd zeven maanden gevangenisstraf geëist. Er is een wetje ingediend om de ter mijn gedurende welke uitzending van dienstplichtigen was toegestaan, welke op 31 Dec. zou aflopen, te verlengen tot 31 Maart 1951. De H.-brigade zal dit jaar nog niet in z’n geheel thuis zijn, maar als er weer geen wrjz’ging komt, i in het eerste kwartaal 1951. De verlen ging geldt voor hoogstens 5000 man. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK SNEEK. Vrijdagavond heeft juist ten zuiden van Beilen een auto, door de gladheid van de weg, de linkerleuning van de brug over het Linthorst Homan-kanaal geramd en is toen in dat kanaal te recht gekomen. De auto verdween onder water en het duurde 2 uur voor men hem had opgetakeld. Er zaten zes man nen uit Assen, die in de Noordoostpol- der werkten, in de wagen, die allen zijn verdronken. De namen van de zes slachtoffers, die bij het ongeluk te Beilen om het leven zijn gekomen, zijn: Hl Wessels, R. Gre- vink, B. Grevink, H. Lasker, J. Jolling (allen uit Emmercompascuum) en J. Gerdes uit Bargeroosterveld. Wethouder v. d. Veen die mededeelde dat de burgemeester en wethouder Boeijenga verhinderd waren, bracht de gelukwensen over van het ge meentebestuur en sprak tevens namens de gemeenten Wymbritseradeel, Hasker- land, Gaasterland ea Hennaarderadeel. Hij constateerde dat 1950 een belangrijk jaar voor het onderwijs in onze gemeen te is geweest en hoopte vurig dat het nieuwe gebouw aan de gestelde ver wachtingen zal beantwoorden. De ver tegenwoordiger van Doniawerstal sloot zich bij deze woorden aan. De heer J. Bakker, hoofd van de openbare b.l.o.-school zeide, dat beide scholen zowat even lang bestaan en hun bestaansrecht in de loop der jaren zonne klaar hebben bewezen. De omstandig heden, waaronder wij moesten arbeiden waren verre van ideaal, aldus spr., maar de scholen zijn gegroeid tegen de ver drukking in. Vooral wat de schoolge bouwen betreft behoeven we elkaar niet te benijden. Beide zijn absoluut onge schikt van indeling, maar het grote euvel van beide was wel dat imbecillen en debielen langer dan tien jaar in een en hetzelfde gebouw waren onderge bracht. Dat deze scheiding hier nu vol trokken wordt achtte spr. een felicitatie dubbel waard. Hiermede is een funda mentele stap gezet in de goede rich ting en daarmede feliciteerde hij bestuur en personeel van harte. Na woorden van dank te hebben ge sproken voor de opdracht en de mede werking, ondervonden van de hoofdin specteur, de burgemeester en het bu reau van gemeentewerken, herinnerde architect B. Leeman er aan, dat deze school eerst niet gebouwd mocht wor den, omdat zij niet op de urgentielijst stond en er geen bouwvolume voor be schikbaar was. Maar gelukkig is ze er toch gekomen. En het is de goedkoopste in Nedèrland, want zowel directie als ben we leren waarderen als een van de aannemer hebben tegen sterk vermin beste Nederlandse ensembles. derd tarief gewerkt. Ook dankte hij nog De kwartet-avond, die Kunst aan Al- De in ons blad van jl. Vrijdag aange- kondigde bijeenkomst van de Doopsgez. Zusterkring is niet Dinsdag, doch Donderdag 14 Dec., 's avonds 7.30 uur. gend, waaruit de Ambt, concludeerde dat dit een nieuwe overtreding van de Loterywet was. De verkoopster Sjoukje Buma ver klaarde eveneens uitdrukkelijk dat de heer Metz tegen allen gezegd heeft dat alle bezoekers een klokje moesten krij gen en dat ze dat ook heeft gedaan. De Ambt, wees er haar evenwel op dat zij voor de politie verklaard heeft dat haar patroon vooraf nimmer over deze actie heeft gesproken. Getuige zei dat ze het vanzelfsprekend vond dat iemand, die niets kocht, ook geen bon netje kreeg, dat ze niet vooraf is inge licht en op eigen houtje heeft gehandeld. Ook zei ze, na een desbetreffende vraag van de Ambtenaar, dat klanten die veel kochten meer dan een klokje kregen. Dat vond ze vanzelfsprekend. Maryke Osinga, eveneens verkoopster bij Metz, vertelde ook dat ieder bezoe ker een klokje kreeg. Mijnheer heeft ons dat gezegd, zei ze. Toen de Kan tonrechter haar vroeg wanneer dat ge beurd is, legde ze de verklaring af dat er telkens een andere actie was en zij niet meer wist wanneer haar patroon het heeft gezegd. Ze heeft echter nooit een klokje geweigerd. De Ambt, maakte haar er evenwel op attent dat ze tegen over de politie anders verklaarde. Hinke Rienstra hield vol dat zij de deur aan de buitenkant, dus in de por tiek, zeemde, waarna Willemke Hoek stra ook nog verklaarde, dat mijnheer Potma gezegd heeft dat aan iedere be zoeker een klokje moest worden afge geven. „Dikke” klanten mochten vaker trekken als ze daarom vroegen. Brigadier Keet bevestigde de In het proces-verbaal opgenomen verklaring van de dames Ten Dam en Zuidema dat ze door Ten Dam naar de winkels van Potma en Metz zijn gestuurd, die van de andere dames dat zij geen instructies hadden aan alle bezoekers een bon uit te reiken en die van mej. Rienstra bij het eerste verhoor afgelegd dat de beide dames in de winkel waren ge komen. zen, een groot aantal genodigden en be langstellenden welkom kon heten. In de eerste plaats weth. P. v. d. Veen en secretaris K. Koster, die het gemeente bestuur vertegenwoordigden, de verte genwoordigers van de besturen der om liggende gemeenten, het hoofd van de Openbare B.L.O.-school, de heer J. Bak ker, en het personeel. Mevr. Wed. P. Bakker, die verzocht was de school te openen en de Inspecteur konden tot hun spijt niet aanwezig zijn, maar gaven schriftelijk blijk van hun belangstelling en goede wensen. De heer Oppenhuizen schetste in korte trekken de motieven die tot de bouw van deze school hebben geleid, o.a. de voortdurende stijging van het aantal leerlingen dat in 1930 29 be droeg, waarvoor een hoofd en een onder wijzer nodig waren, en nu reeds 120 be draagt met een hoofd en zeven leerkrach ten. Hij bracht dank aan de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente voor, het be schikbaar stellen van tijdelijke lokaal- ruimte, aan de hoofdinspecteur en archi tect Leeman, en verder aan allen die medewerking hebben verleend en deed, waar de bouwkosten en rente geheel voor rekening der vereniging komen, een be roep op alle aanwezigen contribuant te worden en op de gemeentebesturen hun bijdrage te verhogen. Ook dankte hij de verschillende aannemers, waarna hij met de wens dat leerkrachten en kinderen veel genoegen in de P. Bakker-school mogen beleven, deze officieel voor ge opend verklaarde. het ideaal nog niet vervuld is. Als we zien naar het begin, moeten we dankbaar zijn, maar het gebouw van de Kon. Emmaschool is bij de opening in 1938 maar voorlopig goedgekeurd. We hebben nu wel een nieuw gebouw voor de imbecillen, maar er moet ook een nieuwe school komen in de plaats van de oude die nu al 12 jaar in gebruik is. Ook deze spr. had alle lof voor de steun die van de gemeentebesturen werd on dervonden, maar hoopte dat met elkaar ook het gestelde doel bereikt zal wor den, waarvoor we op de goede weg zyn. Hij ging hierna voor in dankzegging, waarna allen zich naar de nieuwe school begaven om deze te bezichtigen. Het gebouw, dat verrezen is achter het in ternaat van de vereniging, waarvan het door een grote betegelde speelplaats is gescheiden, maakt een uitstekende in druk. Beneden zyn twee lokalen, het derde, waarin voornamelijk het matten- vlechten, rietwerk enz. wordt beoefend, bevindt zich op de eerste verdieping. Ze zijn doelmatig ingericht, waarbij volop van licht en lucht kan worden geprofi teerd, en ook de inventaris is zodanig, dat deze P. Bakker-school zeker aan het belangrijke doel, waarvoor ze gesticht is, zal beantwoorden. Woensdag 6 December was voor bo- vengenoemde ver. een prettige dag, ’s middags voor de jeugd en ’s avonds voor de oudere leden. De kinderen kwa men om 2 uur in St. Joseph bijeen. Het bestuur had er deze keer eens iets nieuws van gemaakt: er werden films vertoond. De eigenaar van toestel en films heeft de jeugd zeer geboeid. Tus sen de leuke kinderfilms in werden vele St. Nicolaas-Hedjes gezongen en tracta- tie’s uitgedeeld. Het hoogtepunt kwam toen Sint en Piet op het feest versche nen en sommige kinderen afzonderlijk bij zich op ’t toneel riepen. Hun liedjes werden met aandacht beluisterd; voor de begeleiding zorgde I. de Vries, piano en S. Altink, accordeon. Ook werden door jeugdige artisten enkele leuke to neelstukjes gespeeld, waarom hartelijk werd gelachen. Zeer voldaan keerden al len met een grote zak lekkers naar huis, ’s Avonds kwam in dezelfde zaal de to- neelploeg van V.G.V. op de planken met het blijspel „Ho Nou?” van H. Bulthuis. Toen voorz. Oppenhuis de avond open de, kon hij de afgevaardigden van ver schillende buurtverenigingen en de leden welkom heten; hij bracht ook nog het speelterrein te berde. Velen zullen zich hebben afgevraagd, wanneer dit nu ein delijk eens komt. De situatie is nu zo, dat de ver. wel de welwillende medewer king van de gemeentelijke autoriteiten steeds heeft ge''ad, men heeft nu reeds twee maal een stuk land toegewezen ge kregen; de laatste keer heeft de ver. zelfs het terrein reeds voor een groot deel afgerasterd en beplant, maar twee maal kwam er een kink in de kabel. Beide keren kwam er nl. bericht van de gemeente, dat het betreffende stuk in het bouwplan werd opgenomen. Laat ons hopen, dat het bij de derde keer zal gelukken, dat we een speelterrein voor de jeugd definitief krijgen, want dit is zo langzamerhand een dwingende eis. Ook hopen we dan te kunnen rekenen op de steun van alle Sperkhemmers. Na deze woorden van de voorz. ging het doek omhoog en volgden de talrijke aan wezigen een toneelstuk dat goed in elkaar zat en door de spelers zeer goed voor het voetlicht werd gebracht. Na afloop hadden alle optredenden dan ook een welverdiend Applaus in ont vangst te nemen, waarin ook de regis seur de heer J. Muurling, werd betrok ken. De voorz. bracht de dank van al len aan hem over en offreerde de re gisseur een prachtige schemerlamp, ter wijl de toneelploeg hem nog een vul potlood aanbood. De pauze werd gevuld met een verloting. De toneelaankleding was op keurige wijze verzorgd door fa. Aukema, Oosterdijk en het kapwerk door de heer Hamersma. Een gezellig bal besloot deze zeer geslaagde avond. dagmiddag in Aere Perennius, waar de de bouw verrichtte, en de heren Nico voorzitter van de Ver. v. Chr. Buitenge- Silvius (sanitair), Feenstra (centr. ver woon L.O., de heer M. Oppenhui- warming), Kingma (schilderwerk), v. d. Wal (verlichting) en Metz offering) voor wat zij tot stand hebben gebracht. Nadat weth. v. d. Veen nog had medegedeeld dat ook voor de openbare b.l.o.-school de plannen voor splitsing reeds ver gevorderd zijn, en de 82-jarige oud-secretarls, de heer N a u t a uit IJlst, zijn gelukwensen had aangeboden, was het woord aan het hoofd der school, de heer A. van Doorn. Deze noemde deze middag weer een mijlpaal op de weg van het zware werk voor het zor genkind en schetste vervolgens de wijze waarop de nieuwe school tot stand is gekomen, waarbij ook het personeel zeer veel interesse heeft getoond. Wel moest de opening door verschillende omstan digheden steeds weer worden uitgesteld, maar toen de verhuizing eenmaal in het verschiet kwam, ging het personeel ijve rig aan het werk om de inrichting zo goed mogelijk te doen zijn. Hij felici teerde het bestuur met deze uitbrei ding, die tot heil moge zijn voor de kin deren die onze zorg zo nodig hebben, en gaf de verzekering dat het personeel zijn volle toewijding zal geven bij de op voeding van deze kinderen die zoveel moeten missen, maar van wie de Heiland gezegd heeft: „Zalig zijn de armen van geest, want hunner is het Koninkrijk der hemelen”. Het bestuurslid, de heer H. Wind, betoogde tenslotte nog, dat Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Aan de dames H. J. ten Dam en G. Zuidema, verkoopsters bij Ten Dam, die zonder iets te kopen om een bonnetje hadden gevraagd, was <Mt echter al dus luidde de dagvaarding geweigerd, en op grond daarvan is proces-verbaal opgemaakt. Adjudant Wiersma, getuige êi charge, verklaarde dat hij er .van overtuigd was geweest dat inderdaad iedere bezoeker een bon kreeg. Hij had beide heren na melijk vooraf op die verplichting gewe zen, nadat hij bij geruchte had verno men dat zulks niet gebeurde. Hem was toen de verzekering gegeven dat deze voorwaarde zou worden nageleefd. Toen daarna echter door twee personen werd verklaard dat ze op hun verzoek om een bon te mogen ontvangen een weigerend antwoord hadden gekregen is een ver volging ingesteld. Beide verdachten verklaarden hun personeel voldoende instructies te heb ben gegeven. Het is echter mogelijk dat door wisseling van personeel niet allen het wisten. De heer Metz verzekerde echter nadrukkelijk dat aan alle bezoe kers in zijn bedrijf een bon werd gege ven. In één geval evenwel is dat niet geschied, toen een leerling-verkoopster, die nog maar een week bij hem in dienst was weigerde een bon te geven, omdat zij meende dat eerst iets gekocht moest worden. Maar dit gebeurde niet in de winkel, maar in de portiek. De getuigen Ten Dam en Zuidema leg den een tegenovergestelde verklaring af. Zij hebben in de winkel om een bon ge vraagd. Dat de verkoopster bezig was de buitendeur te zemen hebben zij niet gezien. Deze 1.1. verkoopster, de 16-jarige mej. Hinke Rienstra hield vol dat zij aan de buitenkant de deur zeemde toen haar in de portiek om een klokje werd gevraagd en dat de meisjes dus beslist niet in de winkel zijn geweest. Het was echter de eerste maal dat men haar zulks vroeg en toen heeft zij geantwoord: alleen bij aankoop. De Ambtenaar van het O. M. her innerde deze getuige er aan dat zij onder ede stond en waarschuwde haar voor meineed. Als je niet de waarheid spreekt neem ik je direct mee naar Leeuwarden. Getuige antwoordde dat ze zich niet meer kon herinneren of de bei de dames in de winkel waren of in de portiek. Getuigen Ten Dam en Zuidema deel den vervolgens mede ook in de winkel van Potma te zijn geweest waar haar ook werd geantwoord dat alleen aan kopers een klokje werd gegeven. Getuige Johanna Luehof, verkoopster bij Potma, erkende dat deze beide dames bij haar in de winkel zijn geweest, en dat zij inderdaad gezegd heeft dat ze eerst iets moesten kopen. Na een vraag van de Kantonrechter voegde zij daar aan nog toe dat dit geen opdracht was van haar patroon, maar dat zij het zelf verklaarbaar vond dat alleen aan ko pers een bon werd gegeven. Mijnheer heeft gezegd, aldus antwoordde zy ver der nog op een vraag van de Ambtenaar, dat we aan iedere bezoeker een bon moesten geven. Maar zij heeft daaruit begrepen: alleen aan kopers. „Hoe ging dat met die reclame- klokjes” vroeg de Kantonrechter aan de volgende getuige, mej. Henny Betsema, chef in de beddenafdeling van de fa. Metz. Mijnheer Metz heeft ons uitdrukkelijk gezegd dat wy 11e bezoekers een bon moesten geven, luidde het antwoord, waaraan zij later nog toevoegde „aan personen boven 18 jaar”. Zelf heeft zy alle bezoekers een klokje gegeven. De collega’s wisten het ook wel, aldus ge tuige. Het is hun meermalen gezegd dat ze zo royaal mogelijk moesten zijn met de bonnen. Op een vraag van de Ambt, of er dan wel meer dan één bon aan een bezoeker werd gegeven, antwoordde zij bevesti- Requisitoir van de Ambtenaar. De Ambt, van het O.M. concludeerde dat vast staat dat de dames Ten Dam en Zuidema in de winkel om klokjes hebben gevraagd, ze waren er speciaal voor op uitgestuurd, en dat mej. Zuide ma zich niet herinnerde of de deur open stond of gesloten was pleit in haar voordeel. In het tegenovergestelde geval zou spr. aan haar verklaring getwijfeld hebben. Ook staat vast dat hier een loterij is gehouden die in strijd is met de Loterijwet 1905. Daar deze wet is ingevoerd om aan de goklust, die de mensen in het bloed schijnt te zitten, een einde te maken, is het noodzakelijk dat overtreders streng worden gestraft, niet alleen om juridische maar ook om economische redenen. Door het bedenken van allerlei foefjes concurreren de win keliers elkaar dood. Spr. achtte een strenge straf hier op zijn plaats en eiste tegen elk der beklaagden 250 boete of 100 dagen hechtenis. De verdediging. De verdediger, mr. H. Schootstra te Vrijdagavond j.J. hield de Pluimvee- en Konijnenfokver. Sneek en omstreken in café-restaurant Leeuwen een leden vergadering. De belangstelling had gro ter kunnen zijn. Daar voorzitter Doeven- dans wegens ziekte en de 2e voorzitter, de heer F. Tienstra, wegens uitstedig- heid niet aanwezig konden zijn, werd deze bijeenkomst gepresideerd door de heer A. Brouwer. Hij heette allen harte lijk welkom, in het bijzonder de nieuwe leden en sprak de wens uit dat het weer een vruchtbare, leerzame en als vanouds gezellige vergadering mocht worden. Daarna werden door de 2e secr., de heer B. Bok, de notulen voorgelezen, die wer den goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken waren er twee die bijzonder de aandacht vroegen, nl. een van de N.K.B. afd. Friesland, waarin werd gevraagd te breken met de Raad van Beheer in Ne derland en zich aan te sluiten bij de N.K.B., welke vereniging ingaande 1951 officieel geen lid meer wenst te zijn van genoemde Raad van Beheer, en nu zelf ook konijnen- en duivenfokkers in zijn gelederen wenst op te nemen. Na toe lichting van de voorz., die daarbij o.a. wees op de konsekwenties die er aan vast zitten, zoals b.v. keuringen, ten toonstellingen enz. waarover ook reeds in de pluimveepers het pro en contra naar voren is gekomen, werd besloten lid te blijven van de Raad van Beheer en te bedanken als lid van de N.K.B., voor zover het de individuele leden van de vereniging Sneek betreft. Aangenomen werd een uitnodiging van de afd. Frane- ker om tegenwoordig te zijn bij de of ficiële opening van de aldaar op 14, 15 en 16 Dec. a.s. te houden Tentoonstel ling. De heer J. Ruiter werd als afge vaardigde benoemd. Punt 4, „verslag ten toonstelling Sneek”, die Hemelvaartsdag j.l. gehouden zou worden doch wegens de pseudo-vogelpest niet mocht door gaan, werd aangehouden tot de jaarver gadering. Bij punt 5, uitreiking pryzen tafelkeuring, feliciteerde de voorzitter de winnaars en reikte met een toepasse lijk woord de prijzen uit. De namen heb ben we onlangs vermeld. Het bestuur beoogt de leden meerdere kennis bij te brengen van de dieren die ze er op na houden en had daarom konijnen en kip pen ter vergadering laten meebrengen. Op de fouten en gebreken kon daardoor gewezen worden. Enkele prijsjes, bestaan de uit tulbanden, werden toegekend aan de h.h. R. Zijlstra met Lotharinger ko nijn; D. v. d. Molen met Exquers leg- horn-hoenders; S. Jonkmans met Friese hoenders zwart. Bij de rondvraag zegde het bestuur toe om binnenkort een ge zellige avond te organiseren voor le ’en met hunne dames. Ruim 11 uur sl ,,t de voorzitter deze leerzame avond. 7824 1500; 1071, 1397, 2565, 7534, 9414 13900, 14608 1000. Prijzen van 80. 1735, 1740, 1754, 1760, 7720, 8696, 8712, 9007, 9019, 9022, 9024, 14764, 15715, 15723, 15726. Toen in de jaren rond 1700 de strijk- len Vrijdagavond in de Doopsgezinde x— x - Kerk hield was dus in die zin geen noviteit. Het optreden van het Nuovo Quartetto Italiano was het ech ter wel en we mogen K.A.A. dankbaar zijn, dat zij ons in de gelegenheid ge steld heeft met dit jonge Italiaanse ensemble kennis te maken. Hetgeen we hier te horen kregen, behoort zeker tot het beste, wat er op dit gebied in de Europese concertzalen geboden wordt. De discipline, die we indertijd bij het Sweelinck-kwartet zo bewonderden was hier zeer hoog opgevoerd, terwijl de spontane muzikaliteit, die het Röntgen- kwartet kenmerkte, bij dit gezelschap in bijzondere mate aanwezig was. Het Nieuw Italiaans Strijkkwartet vormt een nagenoeg volmaakte eenheid, de klank der instrumenten is buitengewoon mooi en elk der spelers beschikt over een techniek, die maakt, dat men de schoonheid der muziek in volle omvang kan genieten en haast vergeet welk een beheersing en jarenlange studie aan deze uitvoering ten grondslag liggen. Het concert begon met een Adagio en fuga van Mozart, een prachtige inlei ding voor een van de laatste en beste kwartetten van Jos Haydn, het kwartet in G opus 77 no. 1. Na de pauze hoorden we het kwartet in Bes opus 130 van Beethoven, waarin de kunstenaars alle gelegenheid kregen hun prachtige tech niek en muzikaliteit uit te leven. Ondanks de iets te lage temperatuur en sommige minder gemakkelijke zit plaatsen in de kerk, luisterde het tal rijke publiek geboeid naar dit sublieme spel. Leeuwarden, die het begin van deze zaak onsympathiek vond, achtte het ten laste gelegde niet bewezen. De „Vier van Sneek” zyn gedwongen attracties aan hun zaken te verbinden om de loop er in te houden. Vaststelling van ieders aandeel daarin is niet mogelyk. Ze vor men met hun vieren een zedelyk li chaam en daardoor heeft ieder voor zich geen overtreding begaan. Het ten laste gelegde is daarom niet door deze ver dachten gepleegd en ook op deze grond moet worden geconcludeerd tot vrij spraak. PI. ontkende dat de voorwaarde is gesteld dat alleen aan kopers klokjes moesten worden uitgereikt. Hier kan dus geen sprake zijn van overtreding van art. 1 der Loterijwet, zodat ook in dezen tot vrijspraak moet worden ge concludeerd. Wel is bij de fa. Metz aan een leerling-verkoopster om een bonne tje gevraagd, maar bij haar kwam de fatsoensnorm om de hoek: Men gaat niet zo maar in een winkel om een bonnetje te vragen. Al met al is deze zaak kindergedoe, en als de Kantonrechter inderdaad schuld aanwezig acht wat spr. niet kon aannemen dan kan hier hoog stens worden gesproken van een on schuldige achteloosheid en zou een heel lichte straf al voldoende zyn. Na repliek van de Ambtenaar, die zijn standpunt handhaafde, verklaarde mr. Schootstra nog uitdrukkelijk dat het initiatief in deze zaak niet van Ten Dam is uitgegaan, wat door adjudant Wier sma bevestigd werd. Vrijspraak. Het eind van het lied was dat de Kantonrechter niet wettig en overtui gend bewezen achtte dat alleen aan ko pers bonnen werden uitgereikt, reden waarom hij beide beklaagden vrijsprak. instrumenten hun tegenwoordige vorm hadden gekregen, ontwikkelde zich ook de techniek van het bespelen en gingen de componisten zich voor de vele moge lijkheden van viool, alt en cello interes seren. Het waren in het begin vooral de vioolvirtuozen, die werken voor hun in strumenten met begeleiding van alt en cello schreven. Zo kunnen Tartini, Sam- matini en Puguani als de wegbereiders van de latere bloei van het strijkkwartet beschouwd worden. Het was daarna vooral Jos. Haydn, dié de eerste nog pri mitieve vorm van de kwartet-muziek ontwikkelde tot een der meest vol maakte uitingsvormen. De tweede viool, alt en cello werden van zuiver begelei dende stemmen tot volwaardige part ners van de eerste viool. Zo werd de klank van het strijkkwartet voller en kreeg de componist gelegenheid het schematisch materiaal volledig te ver werken. Sindsdien hebben alle grote componisten strijkkwartetten geschre ven en daarin dikwijls hun beste pres taties geleverd. Daarnaast hebben vele instrumentalisten zich beijverd door nauwgezette studie de uitvoeringstech niek van het strijkkwartet op te voeren. Ook tegenwoordig bestaat er weer grote belangstelling voor deze vorm van muziekbeoefening en zijn er ensembles, die een grote vermaardheid hebben ver kregen. Ook in Sneek hebben we in vo rige seizoenen reeds enkele bekende strijkkwartetten kunnen horen. We her inneren ons nog altijd het Sweelinck- kwartet, dat hier met groot succes op trad en ook het Röntgen-kwartet heb- aannemer hebben tegen sterk vermin j derd tarief gewerkt. Ook dankte hij nog j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1