Wij hebben Tweede Kerstdag Verenigingsgebouw te Gauw geopend Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST een honderd jarige De Kommissaris fortelt JEUGDCuNCERT Roosenburg naar Italië Wim Kan als schoolmeester voor de Vara klas Keimpe Piers Niidam 5e JAARGANG No 102 DINSDAG 19 DECEMBER 1950 L KIEZEBRINK Oude vrouw neergeslagen Door de gladheid Bertha Hertogh Benoemd Kamer v, Koophandel voor Friesland Collecte Protestantse Militairen verzorging Drie maanden wegens te hoge huur Koninklijk gezin naar Sankt Anton Alleen gevitamineerde margarine KLEINZAND 7 - Te lei. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Nieuwjaarsgift voor onze militairen in Korea Moedige redding door 12 jarige Truman kondigt noodtoestand af Minister Mansholt komt in Leeuwarden Redacteur p. GEVONDEN VOORWERPEN, WYMBRITSERADEEL. A. herenrijwiel; terug te bek. bij 1 KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Sneek ds. W. Brinkman te Asperen. Met het oog op de geruchten, welke over een Italiaans aanbod aan Roosen burg in omloop zyn, hebben wy vanmor gen een telefonisch onderhoud met de Sneek-speler gehad. Hij vertelde ons dat hem inderdaad door de club Fiorentina uit Florence een zeer verleidelijke aan bieding is gedaan. IJLST. Benoemd tot brugwachter 2e klas te Winschoten onze plaatsgenoot HEEG. De veehouder P. Grondsma al hier had juist een vracht bieten gekre gen. Hierdoor was de straat bij de wo ning glad geworden. Toen nu mevrouw Grondsma buiten kwam, gleed ze hierop uit. Ze viel, meteen strekte ze haar han den en brak daarbij een arm. Met ingang van 17 December 1950 is het margarinefabrikanten verboden voor binnenlands gebruik margarine af te leveren, welke niet tenminste 20 interna tionale eenheden vitamine A per gram bevat. In de week na Kerstmis zullen H. M. de Koningin, Prins Bernhard en de drie oudste prinsesjes voor een vacantie naar Sankt Anton in Oostenrijk gaan. Konin gin Juliana en twee der prinsessen keren in de eerste week van Januari terug, de Prins en prinses Beatrix blijven nog een week langer. Vanehijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co.’ Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) is nog Redactie ad< es SNEEKER NIEUWSBLAD Ald-kommissaris Voordewind fan Am sterdam is stadichoan in forneamd man wurden. Syn boeken binne gans forkoft, it radio hat harkspullen der nei meitsje litten en yn „Frysk en Fry” steane ar tikels fan syn han. Genöch om in populair man to wurden en foar it Snitser Frysk Forban oanlie- ding him to freegjen ris nei it heitelan oer to wippen en fan syn ünderfiningen to fortellen. Fan de foto’s koe men him: in foarse man, swarteftich foarkommen, piip yn ’e müle. It is altyd aerdich sa’n man Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. baar applaus. Het zal voor de Amster damse Politie-Kapel zeker niet bij deze prémière blijven. Op de vergadering van de C.B.T.B., afdeling Marssum en Omstreken heeft de spreker ,de heer H. M. Gerbrandy van Nijland, meegedeeld dat Minister Mans holt de toezegging heeft gedaan om op Vrijdag 29 Dec. a.s. in Leeuwarden te spreken. De heer Gerbrandy hoopte, dat vele boeren naar Leeuwarden zullen gaan om de uiteenzettingen van de mi nister te beluisteren en om met hun grieven naar voren te komen. Te Rotterdam is Zaterdagavond een roofoverval gepleegd op de 68-jarige vrouw A. S., die alleen woont in de Jon ker Fransstraat. Zij werd neergeslagen en badend in haar bloed in haar kamer gevonden. Een 62-jarige buurman J. S. is gearresteerd als de verdachte. Of er geld van de vrouw, die er warmpjes in zit, is geroofd is nog niet bekend. De verdachte had schulden. In de Almastraat, schuin tegenover de R.H.B.S., woont Keimpe Piers Nydarn, een oude Akkrumer boer, die op de Tweede Kerstdag honderd jaar hoopt te worden. Voor het afsluiten van dit blad ver nemen wij nog nader, dat Roosenburg heden (Maandagavond) naar Italië ver trekt om de situatie ter plaatse op te nemen. Over de voorwaarden kunnen wij mededelen dat de Sneek-crack eventueel 100.000.handgeld ontvangt, terwyl het salaris 550.in de maand Daarby komen nog de premies, waarschynlijk 300.j l„»ï knzlo'/,.» WOUDSEND. Zaterdagmiddag gleed de 4-jarige Piet Bos uit en kwam in de Ee terecht. De 12-jarige Bennie Kou- wenhoven, die het zag, gooide jas en klompen uit en sprong het kind na. Hij probeerde het hoofd van de drenkeling boven water te houden tot er hulp kwam. Toen ze beiden op het droge wa ren bleek dat de kleine Piet bewusteloos was. Hij werd by ds. de Groot binnen gedragen en spoedig verscheen de dok- van practische cadeaux. Ook enige ver enigingen schonken een geldelijke bij drage. Verder werd het woord gevoerd door de heren B. Faber namens de Kerk voogdij te Gauw; A. Kornelis na mens Kerkv. van Goënga en Offingawier en Herv. Schoolbestuur; W. B e k i u s namens de kerkeraad van de Geref. ge meente te Gauw en Sybrandaburen en Ds. Blonet namens de Herv. kerkeraden te Goënga en Terzool-Sybrandaburen. Zeer op prijs werd gesteld de mede werking van de muziekvereniging „Con cordia”, de zangvereniging „Lytse Krêft” en de Kleine meisjesvereniging. Ten slotte werd door leden van de C.J.M.V. een prachtig stuk opgevoerd. Dit viel ook bij de vele aanwezigen zeer in de smaak. De dank door Ds. Blonet aan alle deze verenigingen aan het eind van de vergadering gebracht, was dan ook wel verdiend. Het was een mooie, gezellige vergaderinge We willen nog mededelen dat het gebouw onder architecteuur van de heer Leeman is gebouwd door de tim merman W. v. d. Bosch te Gauw; het schilderwerk is verricht door de fa. de Vos te Sneek; het electrisch licht ie aangelegd door fa. Ooms te Sneek; de stoffering is van R. Fokkens te Sybtan- daburen. Met het zingen van de Avond zang werd de bijeenkomst gesloten. De Niwin zendt 20 December a.s. als nieuwjaarsgift naar de Nederlandse mi litairen in Korea: 700 blikken (elk in houdende 12 kwattarepenen 1400 blikjes sigaretten van 50 stuks. Tevens stelt zij pogingen in het werk aan onze militairen door tussenkomst van de Ne derlandse missie te Tokio een Kerstver- rassing te doen toekomen. Men schrijft ons: Vanwege het Centraal Collectecomité voor Protestantse Militairenverzorging wordt in onze stad een buscollecte langs de huizen gehouden voor bovengenoemde zaak op Woensdag 20 Dec. a.s. Nu tel kens lichting na lichting van onze jon- - gens onder de wapens moet komen, zui den kregen na elk nummer een dank- len ^e collectanten zeker niet tever geefs een beroep doen op de Sneker bur gerij. Naast militaire weerbaarheid is ook geestelijke weerbaarheid nodig. De collecte is hoofdzakelijk bestemd voor de instandhouding van de vele protestantse militaire tehuizen. Wie zelf in dienst ge weest is, kent de betekenis daarvan. zo’n hoge leeftijd te bereiken. Dat is mooi, maar ouderdom komt met gebre ken, ook brj deze stokoude man; zijn benen willen niet goed meer mee en hij is genoodzaakt steeds in bed te blijven. Al meer dan vier jaar ligt hij daar nu, dag in dag uit. Met zijn gehoor is het ook niet helemaal meer in orde; maar overigens is Nydarn nog gezond, niet al leen lichamelijk maar ook geestelijk. Na tuurlijk laat zijn geheugen hem op sommige punten wel eens in de steek, maar vooral uit zijn jeugd kan hij zich nog veel gebeurtenissen herinneren, waarover hij het nog graag heeft en met smaak vertellen kan. Dat ondervonden wij tenminste toen wij hem dezer dagen een kort bezoek brachten. We troffen de oude baas aan in het bed in de ge zéllig ingerichte achterkamer. Zyn hoofd, omkranst met korte grijze haren, werd gesteund door een paar kussens, zijn gerimpelde en bevende handen lagen op de smetteloos witte sprei, in de ene hand hield hy zijn bril geklemd, in de andere het opgevouwen Sneeker Nieuws blad, want krantlezen doet hij nog iedere dag. Maar toen wij bij hem waren liet hij de krant even rusten en vertelde hij op eenvoudige wijze met een duidelijke stem enkele dingen uit zijn dierbare jongensjaren. Af en toe trok er een glim lach over zijn ietwat bruin getint en ge rimpeld gelaat, en zijn blauwe ogen tin telden van intens genot. In zijn gedach ten ging hij weer naar de school te Irn- sum, heel, heel lang geleden. En hy ver telde dat een paar kwajongens aan sla ger Koopmans vroegen: „Koopmans, hawwe jo ek bargepoaten?” „Ja zeker”, antwoordde de slager, die dacht dat er iets te verkopen viel. Maar terwijl de jongens dan maakten dat ze wegkwa men, schreeuwden ze hem toe: „Dan sille jo wol net sa bést rinne kinne En zo babbelde Nijdam maar voort. Hij had het ook nog over een paar belhamels die een kleine hond vastbonden aan de knop van de bel van de pastorie. „Ja, doge nieten wiene it”, zei hij, maar hij voegde er nogal eerlyk aan toe: „Ik seis wie lykwols neat better”. Het is evenwel niet goed voor Nijdam zo lang achtereen te spreken, en daarom hebben we de aardige oude heer al gauw weer verlaten. We gingen terug naar de voorkamer, waar de sympathieke ver zorgsters, de dames Jetske Bakker en Romkje Wiersma, die ondertussen al ter. Alles is nog goed afgelopen, dank zij het kranige optreden van Bennie, die de kleine Piet van een wisse dood heeft gered. kwam. Het volgende nummer „Onder de Linden” (Uit „Taferelen uit de El zas”) van J. Massenet (18451912), was bedoeld om het vraag- en antwoorden- spel van Klarinet, Alt-Saxofoon en Fluit duidelijk te doen uitkomen. Pittig werd de „Galop uit de Balletsuite” van Fr. Popy (18741928) geblazen en de cir- cusmuziek was hierin duidelijk te onder kennen. Fris en luchtig werd de „Ko- zakken-patrouille” van L. Knipper weer gegeven, aanvangend met paardenge trappel en signalen door de Cornet Piston, kwam langzamerhand het ge hele korps in actie om in het midden het hoogtepunt te hebben en dan weer verzwakkend te eindigen zoals het be gonnen was. Naast de Cornet a Piston in dit nummer, waren het de bij-instru- menten als blokken voor zweepgeknal, die kleur brachten. Zeer dankbaar en met een prachtige partij voor de kleine fluit was „The Whistler and his Dog” van J. Prayer en vooral het door de mu sici nagebootste hondengeblaf aan het slot werd zeer gewaardeerd. Van de Operamuziek werd een gedeelte uit „La Juive” van Halévy gegeven en hierin was het de Tuba-solo die zeer goed werd vertolkt en geweldig op prijs werd ge steld. Koddig was „The Joker” van I. Moss en de daarin voorkomende Trom- bonepartij gaf reden tot hilariteit bij de jeugd, wat ook de bedoeling was. Als extra werd ingevoegd de „Posthoorn- galop” van Kroger en de solo, op de ori ginele Engelse Posthoorn, die door de heer Kriek verzorgd werd was zeldzaam goed. In dit stuk waren het ook de klosjes eri blokken alsmede het belge rinkel die een grote rol speelden en dit werd zeer gewaardeerd. Tot slot het spectaculaire „Circus Renz” met een prachtige Xylophoon-solo. Een daverend applaus was de dank van de jeugd voor wat ten gehore was gebracht en de Commissie zal zeker met genoegen op dit concert terugzien en er niet voor terugdeinzen om ’n enkele maal meer voor een dergelijke „afwisseling” in de con certen te zorgen. De jeugd heeft het bij zonder op prijs gesteld en de uitvoeren- Het was een lumineus Idee van Wim Kan het leesplankje uit ons eerste schooljaar als uitgangspunt te nemen voor zijn nieuwste cabaret-revue „Mees ter A.B.C.”, waarmee hij voor de VARA op tournee is en Donderdagavond Sneek aandeed. „Amicitia” was wel niet geheel bezet, maar toch had hij een flinke klas voor zich, die hem een reuze leuke schoolmeester vond en helemaal niet verlangde naar het speelkwartier en het einde van de schooltijd, hoewel zijn roos ter voor deze avond niet minder dan 15 lessen bevatte. Wat hij en de overige leden van zijn gezelschap hierin brach ten was nl. cabaretkunst van in door snee uitstekende kwaliteit. Zelf muntte hij uit met zijn geestige en originele praatjes en liedjes, zonder enige op smuk, maar van een gehalte dat ver uit steekt boven veel dat in dit genre op het podium wordt gebracht. Zijn collega’s Corry Vonk, Pam Henning, Guus Hoek, Johan Elsensohn, Piet v. d. Meulen en Joop Visscher stonden wel niet allen op hetzelfde peil, maar sloten zich toch wel zo goed bij hun „meester” aar, dat het pu bliek zich uitstekend amuseerde en I daarvan herhaaldelijk door luid applaus i blijk gaf. Vooral Johan Elsensohn ver wierf in zijn bekende creatie van Gijs langs de weg en als wijsgerige wagen- poetser veel bijval, maar persoonlijk waardeerden wij hem toch nog het meest in de les „Wie krijgt de kinderen?” om dat hij daarin de toneelspeler Elsensohn is die naar onze mening hoger staat dan de cabaret-artist Elsensohn. Pam Hen ning is ook een veelzijdig artiste die het Nederlandse cabaret alle eer aan doet, en vooral in Zus en Jet, (losgela ten in de Kalverstraatkostelijk voor de dag kwam. Haar partner in deze les, Corry Vonk, is al zo bekend dat wy over haar niet veel behoeven te schry- ven. Naast haar man was zij ook nu UNIE-COLLEOTE. De alhier gehouden Unie-collecte heeft in totaal opgebracht de som van 1383.25. De gouverneur van Singapore, Sir Franklin Gimson, heeft de Engelse re gering verzocht „zeer krachtige stap- een lekker kopje thee hadden gezet, nog het een en ander over de oude baas ver telden. Keimpe Piers Nijdam is op Tweede Kerstdag van het jaar 1850 op een boer- dery ergens tussen Grouw en Akkrum Slechts enkelen genieten het voorrecht geboren. Zijn vader was een Pier Hilles tv>«- ie Nydarn, zijn moeder heette Yke Peekema. Keimpe werd boer, evenals zijn vader en woonde als zodanig eerst zeven jaar in Grouw. Later ging hy naar Akkrum waar hij met zijn vrouw, Aaltje Veen baas, 41 jaar heeft gewoond, o.a. op de boerderij achter Coopersburg. Keimpe en Aaltje zijn altijd samen gebleven, ze hebben geen kinderen gehad. We gens ziekte van de vrouw werd op ad vies van de dokter omstreeks 1916 het bijltje er bij neergelegd. Nijdam kocht het huis in de Almastraat en zy ver huisden naar Sneek. Hier is de vrouw op de zevende Maart van het jaar 1923 overleden. De thans bijna honderdjarige is een afstammeling van Willem Willems (de oude), wiens zeven kinderen in de 19de eeuw allen de ,van” Nijdam aanna men,, naar de oude boerdery daar in de buurt van de slingerende Grouw. De meeste afstammelingen van deze Willem Willems zijn verenigd in de familiever eniging „Nijdamstra”, welke op Hemel vaartsdag 1.1. op de boerderij „Nrjdam- stra-state” aan de Grouwster weg de eerste landelijke familedag hield. Tenslotte vertelden de dames nog hoe helder de oude baas nog is, „Wy hawwe somtiids alle wille mei him, sa moai kin hy it soms sizze”, zei de ene. Gelukkig maar, want zo kan de Tweede Kerstdag straks ook voor deze oude man, wan neer zijn schaarse familieleden hem ko men bezoeken, nog een heel mooie dag worden. En dat hopen we van harte. pen” bij de Nederlandse regering te doen, opdat deze haar belofte gestand doet, dat Bertha Hertogh naar Malakka zal mogen terugkeren, indien zij dat wenst of het Hof van Beroep te Singapore dit gelast. Hy heeft zelfs verzocht dat een „waarnemer” daarop zal toezien. President Truman heeft de noodtoe stand in de Ver. Staten afgekondigd, waardoor de regering in staat wordt ge steld naar behoefte Amerika’s macht op het gebied van mpnsen, economie en in dustrie te mobiliseren voor de verde diging tegen de gevaren, welke, aldus Truman, „de heersers van de Sovjet unie veroorzaken”. Het aantal mili tairen onder de wapens zal van 2% op 3% millioen gebracht worden. Voor het tijdvak 30 Juni 195030 Juni 1951 zal Amerika 50 milliard dollar aan de de fensie besteden. Donderdag 14 Dec. des avonds half acht werd te Gauw het nieuwe Vereni gingsgebouw geopend. Nadat Ds. B1 o- n et had laten zingen Gez. 149 1, ging hij voor in gebed. Als voorzitter van de bouwcommissie, aldus de predikant, heet ik U allen hartelijk welkom op deze, voor onze gemeente, zo belangrijke bij eenkomst. Gij allen weet dat reeds lang de wens bestond om een gebouw te krij gen in ons dorp, waarin alle vergaderin gen konden gehouden worden. Voor mu ziek- en zanguitvoeringen was men op een kerkgebouw aangewezen. Dit ge bouw voorziet in een grote behoefte. Het is eigendom van de Ned. Herv. Ge meente, maar het is de bedoeling dat de gehele streek er gebruik van zal ma ken. Het is een prachtig gebouw en we zijn allen die meegewerkt hebben om tot dit doel te komen, recht dankbaar. Ds. Blonet deelde mee dat er brieven waren gekomen van de burgemeester van Wymbritseradeel, Ds. Kempenaar te Stadskanaal, voorheen predikant te Goënga en de architect Leeman. Zij wa ren verhinderd aanwezig te zijn en boden nu schriftelijk hun gelukwensen aan. Vele bloemstukken versierden het podi um, terwijl afgevaardigden van de C.J. M.V., Grote Meisjesvereniging, Kleine Meisjesvereniging en de Vrouwenvereni ging van Offingawier hun gelukwensen In haar laatste zitting heeft deze ka mer tot lid van de Commissie van Toe zicht op het M. O. te Sneek ingevolge art. 46 Wet M.O. benoemd de heer Th. W. Zandstra alhier, periodiek aftredend. Aan het slot van de vergadering richtte I de voorzitter zich tot de leden, die in verband met de reorganisatie per 1 Januari 1951 niet meer in de Kamer zullen terugkeren, waarbij aan de heren S. Hepkema, J. Turksma en F. Witte- veen de zilveren medaille geslagen met het stempel der Kamer, werd uitgereikt. Daarna sprak de heer Buisman, in ver band met zijn aftreden als voorzitter der Kamer aan het einde des jaars, de leden toe. Bij monde van de heer Kuperus nam de Kamer afscheid van haar zeer ver dienstelijke voorzitter, wie ook een passend geschenk werd aangeboden. weer de clou van het gezelschap, al zal zij er voor moeten waken niet tevens de clown te worden, want dat zou haar re putatie schaden. Vóór de school begon sprak de voor zitter van de afdeling, de heer J. Loot- sma, een kort openingswoord, waarin hy herinnerde aan het 25-jarig bestaan van de V.A.R.A., die in die jaren tot een belangrijke omroepvereniging is uitge groeid. Ze heeft belangrijk werk gedaan en is de spreekbuis geweest voor het democratisch socialisme en de vakbe weging, belichaamd in het N.V.V. We kunnen dus tevreden zijn, maar nog niet voldaan, omdat vele luisteraars nog niet tot de V.A.R.A. zijn toegetreden. Die moeten worden opgespoord, wat het beste kan geschieden door huisbezoek, en daarom verzocht hij alle aanwezigen de namen van aan hun bekende niet- leden die toch wel met de V.A.R.A. sym pathiseren, aan het bestuur op te geven. Verder maakte hij nog bekend, dat het gezelschap Accordeola 22 Maart in Sneek komt, voor welke avond gespaard kan worden. Het hand geld dat hem in ’t vooruit zicht is ge steld zelfs hoger dan het bedrag van ƒ80.000 dat eind vorige week in enkele bladen is genoemd. De tijds duur van ’t contract is 2% jaar. Roosenburg heeft nog geen beslissing genomen, hy weifelt nog, evenals Abe Lenstra, die volgens onze zegsman, van deze club dezelfde aanbieding ontving. De twee Friese cracks zullen echter in de komende dagen een beslissing moe ten nemen. Bestaat er dus kans dat deze twee spelers voor het Nederlandse voetbal verloren gaan, met nog meerdere is dat het geval. Want ook met de rechtsbui ten van het Ned. Elftal, de Limburgia- speler de Graaf, en de Ajacied Stoffe- len zijn onderhandelingen gaande. De eerste heeft een aanbieding gekregen van de Franse club Nancy en de laatste van Racing Club de Paris. Het is vaak een ondankbare taak om de jeugd, muzieklessen te geven en de belangstelling is dan ook dikwijls niet zo groot. Gelukkig maakt de jeugd van de diverse inrichtingen van onderwijs in Sneek hierop een gunstige uitzondering en de Commissie voor de Jeugdconcer- ten heeft dan ook een moeilijke maar dankbare taak. Al jaren lang worden concerten voor de Jeugd georganiseerd en over het algemeen worden die zeer goed bezocht en gewaardeerd. Ditmaal had men ter afwisseling een afwijkend programma uitgezocht. Over het alge meen werden de concerten gegeven door strijk-orkesten, strijk-kwartetten e.d., of piano en zang, soms door een of twee instrumenten als Hobo en Fluit en dit was meestal klassieke muziek. In sa menwerking met de Nederlandse Radio Unie trad ditmaal de Amsterdamse Po- litiekapel, onder leiding van de heer Jo han Pinkse, voor de jeugd op en van de programma’s was reeds bekend welke nummers gespeeld zouden worden en de achterzijde van het programma was be nut 'om een korte uiteenzetting te geven van een „Harmonie-korps”. Natuurlijk was de belangstelling groot, groter nog dan gewoonlijk. Meer dan 1500 leerlin gen hadden zich opgegeven en zowel Vrijdagsmorgens als ’s middags was het Gebouw v. Christelijke Belangen tot de nok gevuld. Dit was niet te verwonde- den want juist op het platteland zijn er een groot aantal Harmonie- en Fanfare korpsen en onder de jongeren worden al veel werkende leden daarvan geteld. De verwachtingen waren dus hoog gespan nen en, dit kunnen we direct al zeggen, de Amsterdamse Politie-Kapel heeft aan die verwachtingen beantwoord. Het was voor deze kapel een experiment, nog nooit eerder waren zij als muziek-leer- meesters voor de jeugd opgetreden en daarom hadden zij zelf niet direct de overtuiging dat het een groot succes zou worden. De bekende muziek-criticus Piet Tiggers verzorgde op prettige wij ze de inleiding van deze openbare les door een praatje en een tonen van de verschillende instrumenten. Hij liet van lelk instrument de klank horen en ver telde iets over de rol van dit instru ment in het ensemble en van de kleur die het aan de muziek gaf. Nadat dit verteld was, kwam de Kapel in actie. Geopend werd met de „Florentijnse Mars” van J. Fucik (18721916). Vlot ten gehore gebracht en zeer geschikt om een volledig beeld te krijgen van de klank die door de instrumenten tezamen kon worden verkregen. Dit was even eens het geval met de bonte kleurmen ging die in de „Ouverture Bagatelle” dan ris tear jin to sjen. Nou, hy wie sa’t de foto’s him ütbyldzje. De piip, ün- misber faktotem, joech it hast oer, mar mei in stikje koark opmakke, koe er it byld noch folledich meitsje. It wie grêtfol by Hanenburg, doe’t foarsitter Tamminga it wurd joech oan de hear Voordewind. Dy bigoun mei to sizzen, dat er yn it libben faek op plakken en paden kommen wie, dêr’t er eigenlik net hinne woe. De skippers- jonge fan alear woe séman wurde, mar kaem by de polysje. De kommissaris op pinsioen woe rêstich libje, mar skreau boeken en moast nou seis sprekke. Yn Snits woe er dat graech. Net allinne om de oantinkens oan silen en reedriden, mar binammen om’t it it wenplak wie fan W. Santema, dêr’t hy en oaren har libben oan to tankjen hawwe, De gear- komste bitocht Santema troch efkes stil to wezen. Yn in petear, dat yn in lytse rounte, it alderbêst ta syn rjocht komt, fortelde de hear Voordewind op syn smoute wize fan syn ünderfiningen mei Friezen by de Amsterdamske polysje. Letter lei er üt, hwat der op in po- lysjeburu allegearre barre kin en bi- wiisde er, dat dc wachtkommandant hiel hwa> routine ha moat om de arres tanten goed te taksearjen. „As der ien- kear ien in stik gebit trochslokt, dan moat men der de folgjende kear ek al om t rke”. Forantwurdlik wurk wie it ek, as men soms arrestanten mei f 50.000 op büse opbergje moast. Sünder risiko wie it likemin: wrak- seljer en fjochtsjen mei opbrochten joech gauris letsel (foar beide!) Nei it skoft lei de hear Voordewind de swierrichheden fan de recherche bleat. Dy lizze ü.m. op it terrein fan omkeapjen. Mei foarbylden biwiisde er, hoe’t tafal en brutalens fan de misdiedigers soms aetdich in hantsje helpe kinne. It measte moat lykwols komme fan eigen aktivi- teit en fakmanskip. Utpraet wie de hear Voordewind fan- sels net (oeral koe er foarbylden by de rüs fan jaen), doe’t er bisleat mei to wi zen op de ünmisberens fan it polysje- apparaet en de goede forstandhalding tusken Fryske polysje-aginten en Am sterdammers. De economische politierechter te Am sterdam heeft de 48-jarige winkelier en welke len bedragen. In het contract is een va cantie van 2j/2 maand opgenomen. de is. - „„^„kamerverhuurder R. P. aldaar tot 3 per maand zul- maanden onvoorwaardelijke gevangenis- straf veroordeeld met bevel tot onmid dellijke inhechtenisneming. Een onder zoek door ambtenaren van de economi sche contröledienst ingesteld had aan het licht gebracht, dat de verdachte voor elk van de dertien kamers, die hij verhuurde, een huurprijs van 20 gulden per week vroeg en in deze tijd van woningnood ook kreeg. De ambtena ren berekenden, dat deze prijs bijna tweemaal zo hoog is als volgens het huurprijsbesluit van 9 Mei 1940 mag worden gevraagd. Wel berekent de ver dachte nu de vastgestelde prijzen, maar daarnaast buitte hij elke mogelijkheid uit om meer voor zijn kamers te ontvan gen. Zo had hij nu bepaald, dat voor elk kind een rijksdaalder extra moest wor den betaald. Het onderzoek heeft uitge wezen, dat de verdachte in de afgelopen vijf jaar voor zijn kamers ruim 6000 gul den te veel heeft ontvangen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1