BUITENLANDS OVERZICHT Voor honderd jaar stichtte Koopman Johannes John Ua:bertsma’s Zuivelindustrie ff' Krite Snits 1 i Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Verschijndata Sneeker Nieuwsblad VRIJDAG 22 DECEMBER 1950 5e JAARGANG No 103 Redacteur: L KIEZEBRINK i i|j| Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Directeur en vijf jubilarissen gehuldigd KLEINZAND 7 - Telel. 2872 Kersttoespraak van de Paus WOENSDAG 27 DECEMBER ZATERDAG 30 DECEMBER Laatste faze van voorbereiding - Atlantische Raad kwam tot overeenstemming „Jubel Mee” Openstelling P.T.T,-dienst op de feestdagen Maple Leaf Voor geen millioen naar Ambon Kerstnachtwijding Jouke Sjoerds Gerbrandij overleden Gemeentereiniging en de feestdagen 30 jaar brugwachter Frieslands oudsten Conjunctuurpolitiek Kerstboom op de Wip W SNEEKER NIEUWSBLAD de DE UITGEVERS. r J. I Advertenties voor laatstgenoemd nummer kunnen uiterlijk Vrijdag 29 December tot ’s morgens 10 uur worden ingezonden. de heren Brantsma en Ferwerda de ver guld zilveren- en de overigen de zilveren, legpenning der Maatschappij, benevens het vererend getuigschrift overhandigde. De heer Halbertsma bedankte de heer v. d. Poel voor diens vriendelijke woor den en goede wensen, alsmede voor het bloemstuk van het Departement, en ver- Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS» Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Op bladz. 4 van het Leerboek der Zuivelbereiding door H. B. Hylkema, uitge geven in 1923, staat o.a.: „de familie Halbertsma te Grouw drijft aldaar boter- handel sedert meer dan twee eeuwen". Het was een loot van deze bekende Friese familie, de heer Joh. Halbertsma, die in het jaar 1850 een eigen bedrijf stichtte, dat twee jaar later naar een pand aan de Geeuwkade te Sneek ver plaatst werd. Dat was het begin van John. Halbertsma’s zuivelindustrie, die thans geleid wordt door de kleinzoon en naamgenoot van „koopman Johannes”, en dit jaar dus honderd jaar bestaat, welk jubileum Woensdagmiddag op een voudige wijze werd gevierd. Redactie-adies: Z. H. de Paus zal Zaterdagochtend te 11 uur Romeinse tijd via de radio een Kerstboodschap tot de wereld richten. Radio Vaticana zal de rede op de 31.10, 25.55 en 19.84 m. uitzenden, terwijl ver schillende andere radiostations haar zul len relayeren. telde toen enkele aardige bijzonderheden over zijn grootvader en uit de historie van het bedrijf, dat zijn ups en downs heeft gehad. Hierna richtte hij zich tot de vrouwen van zijn jubilerende mede werkers, die hij dankte voor hun indi recte medewerking aan het bedrijf, en als stoffelijk blijk van die waarderipg een zilveren epel schonk. Alle leden van het personeel kregen eveneens een at tentie, terwijl ook de bestuursleden van N. en H. een verrassing werd bereid. Toespraken en gedichten volgden toen nog van de oudste zoon, de heer H. J. Halbertsma, die een para- pluiebak voor de hall aanbood; van de heer Ferwerda, wiens woorden van dank en gelukwens namens het personeel vergezeld gingen van een bureaustoel voor de jarige; van de heren Brantsma, J. Visser, W. Antonides, controleur van het Z.K.B. en J. v. d. Horst, directeur van de Amsterdamse Bank, waarna mevr. Ferwerda, als tolk van de zo goed bedachte dames van de jubilarissen, de rij sloot. De directeur dankte tot slot ook nog zijn vrouw voor de grote steun die zij hem steeds geweest is, en zette er toen met een kort woord een punt achter. in tige oannimlik jongfeint. Gjet, syn mem (mefr. Visser), wie oeral fol- dwaende, koe soms mülk efkes mear toanfariaesje yn lüd en swak oanbringe. R. Ferwerda, as Omke, wie yn ’e luchtige einen op syn bést. Syn rol joech oanlieding ta drokdwaen en oer- dreaunens. Dér üntkaem er net altyd oan. Net to hastich wêze. Jaspers, as I aid séman, hie in taei ein to forarbeid- I zjen. Hy en mefr. Bosma, as Wyts, I brochten it der goed óf. It Schuitmaker-type wie fansels foar juff. Tamminga, mei itselde sukses fan altyd. Okke, P. Elzinga, moast troch syn stivens de sympathy wol forlieze. Suver neat to dwaen op it toaniel, dus in krewei in holding to finen, dy’t bi- frediget. It bliuwt der wolris by de regisseur de folie mjitte to jaen. De dirigint wur- ket foar, de regisseur efter ’e skermen. De earste kriget laek alle, de oare gjin eare. In pear aerdige regy trekjes wiene dizkear it wynderjen fan de kleedtsjes by it stoarmbidriujv, en de frisse, kleu rige klean fan Mintsje yn it lést for- gelike by de dünkere fan earst (it joech de stimming daelk oan). Op it toaniel wie neat dat steurde. It wie in echt sémanshüs mei syn skil- derijen en ütsnijd skip efter glês. Dizze léste kritejoun yn 1950 joegen inkele lege plakken fanwege de glê-’de diken. P. Z. Tegelijk jubileerden ook een vijftal medewerkers, t.w. de heren J. Brantsma, R. H. Ferwerda, J. v. d. Velde, H. Rol- lema en O. de Ree, terwijl het feest met een samenviel met de verjaardag van de directeur, zodat het spreekwoord „alle goede dingen bestaan uit drie” ook hier van toepassing was. In verband met Kerstmis komt ons eerstvolgend nummer uit In dit nr. is gelegenheid voor het opnemen van advertentie’s betref fende de oudejaarsavondviering enz. Het daarop volgend nr. zal nl. niet Vrijdag verschijnen doch als Nieuwjaarsnr. op Wanneer Peking zijn eigen legers ech ter voorlopig boven de 38ste breedte graad houdt, het aan de Noord-Korea- nen overlatend om de V.N.-troepen be zuiden daarvan aan te vallen en hun oogluikend wat helpend, betekent dat natuurlijk niet dat het zijn wensen heeft opgegeven. Maar slechts dat het de ver wezenlijking ervan uitstelt tot het mo ment er gunstiger voor is. Een gevaar lijke toestand voor het Westen, die men echter heeft te aanvaarden zolang de Chinezen niet te bewegen zijn tot een wapenstilstand los van een kwestie als Formosa, en Truman met Attlee schijnt te zijn overeengekomen dat men China geen enkele concessie in ruil voor een wapenstilstand zal doen, omdat dit een beloning voor agressie zou zijn. Deze stand van zaken betekent dus practisch dat China om aan zijn trek te komen, zijn politiek zal afstemmen op die van Rusland, zelfs al zijn daaromtrent met Moskou geen afspraken gemaakt. Als de Russen elders in de wereld iets on dernemen dat een verzameling van Wes terse krachten daar nodig maakt, zal China zijn slag in het Verre Oosten trachten te slaan, zoals de Russen zich aanvankelijk hadden voorgesteld dat er voor hen elders gemakkelijk enige buit zou zijn binnen te halen als het Westen in een grote oorlog met China was ge wikkeld. De Chinezen zijn zeker niet minder geslepen dan de Russen en zij spelen een eigen spel. Met deze situatie in het Verre Oosten mag men echter zeker niet zeggen dat het Westen de rug gedekt heeft tijdens de laatste faze van voorbereiding voor een doeltreffende defensie in Europa. Wel treedt nu ech ter duidelijk aan het licht dat de Ver. Staten toch de verdediging van het vrije deel van ons werelddeel als punt nr. 1 op hun program houden, anders zouden ze in Azië heel andere troeven uitspelen. Dat blijkt trouwens ook uit de besluiten van de Atlantische Raad in het begin van deze week te Brussel genomen. Zo als verwacht werd, werd generaal Eisen hower tot opperbevelhebber van de At lantische strijdmacht in Europa be noemd en het feit dat de Ver. Staten deze belangrijke figuur daarvoor af staan spreekt voor zich zelf, terwijl, Washington ook toezegde dat binnen kort meer Amerikaanse troepen naar Europa komen. Voorts werd in de At lantische Raad overeenstemming bereikt over de wijze waarop Duitse eenheden in de Atlantische strijdmacht zullen wor den opgeriomen, en over de vorming van een productieraad, waarvan de leider dezelfde bevoegdheid zal hebben als ge neraal Eisenhower. Deze raad zal dus blijkbaar de verdeling der grondstoffen voor wapenproductie enz. regelen misschien komt ook het plan Schuman er bij te pas en de bij het Atlantisch pact aangesloten laiJBen verplichtingen inzake hun productie opleggen, zoals generaal Eisenhower met zijn medewer kers de contingenten manschappen, uiteraard na overleg met ieder land, wel zal vaststellen. Op beide gebieden De K.R.O. komt nu eens bij u op be zoek om samen met u het zilver K.R.O.- jubileum te vieren. Neen, niet de ge hele K.R.O.-staf, maar een select ge zelschap van musici en artisten, dat door zijn stijl -en kunnen de beste ver tegenwoordiging is om uiting te geven aan de vreugde over het K.R.O.-jubi- leum. Ook dit jaar neemt het „Orkest Zon der Naam” o.l.v. Ger de Roos weer aan de K.R.O.-tournée deel en wel in een ge heel nieuwe show, die in het teken van het K.R.O.-jubileum staat. Kosten noch moeite zijn gespaard om deze tournée tot een hoogtepunt in de jubileumvie ring te maken. Op Woensdag 3 Januari 1951 komt de tournée in Sneek. De Drie Musketiers komen natuurlijk ook mee en dan zijn er de bekende artisten: Fantasio, Peter Piekos, Pierre Duro en Zambel. De an dere medewerkers zijn de .bezoekers in de zaal. Want het is feest en gezamen lijk zal er feest gevierd worden. Daarom ook luidt de titel van deze tournée: „Jubel mee”. Elders in dit blad vindt u een annonce met nadere gegevens. Op de beide Kerstdagen is het P.T.T.- kantoor voor de Postdienst gesloten, ter wijl het kantoor voor de Telegraaf- en Telefoondienst is geopend als op Zonda gen, d. w. z. van 89 uur des morgens. Op Zaterdag 23 Dec. a.s. vindt in de middaguren een 2e bestelling plaats. Op Nieuwjaarsdag is het kantoor voor de Postdienst gesloten. Voor de Telegraaf- en Telefoondienst is het geopend van 89 uur en 1314 uur. Op deze dag wordt één briefpost- bestelling uitgevoerd. Wij ontvingen van de buurtvereniging Maple Leaf een keurig verzorgd her- denkingsgeschrift, tevens programma voor de feestavond op 4 Januari ter vie ring van het 5-jarig bestaan in Amicitia te houden. Burgemeester Rasterhoff schreef er een voorwoord in „Na vijf jaren”, waarna geopend wordt met een herinnering aan de bevrijding van Sneek op 15 April 1945, waarbij enkele unieke „Lucht-jeep” is de naam van dit nieuwe type vliegtuig, hetwelk werd gebouwd bij de Christlea Aircraft Co. en werd gedemonstreerd op de Londense luchthaven. Het is een zeer licht vliegtuig, gemakkelijk te verplaatsen en zoals de foto laat zien, zeer geschikt voor het vervoer van zieken, hetwelk door niet meer dan één persoon behoeft te geschieden. De president van de Haagse rechtbank heeft de Ned. Staat verboden Ambonese militairen en hun gezinsleden tegen hun wil naar Ambon of ander gebied van de Indonesische republiek af te voeren. Op elke overtreding van dit verbod is een boete van 1 millioen gulden gesteld en de Staat moet de proceskosten betalen» De Ver. v. Vrijzinnig Hervormden houdt een kerstnachtwijding Zaterdag 23 December van 10.4512 uur ’s avonds in de grote zaal van Amicitia en toe gankelijk voor iedereen. Opgevoerd wordt het kerstspel „De ster van Beth lehem” van M. Nyhoff. Muzikale mede werking verlenen Apollo en een dames- koortje. een kleine tentoonstelling ingericht, bevattende oude familiepor tretten, o.a. van de stichter omstreeks 1847, alleen en met zijn vrouw Hylkia Kingma en hun zes kinderen, van de vader van de tegenwoordige directeur, Hylke Halbertsma, en van de bekende Friese schrijver Tjalling Halbertsma, oude rekeningen, een rekening-courant uit 1859 betreffende de handel op Enge land, een Engels beursbericht van 25 Mei 1852, een boterboer overgaande in een hamer, met de initialen J. H. en het jaartal 1850, botervatritsers met eigen domsmerk, gebruikt door de boterkopers Tjalling Binnerts (1742—1798), Johan nes Halbertsma (18271884) en Hylke Halbertsma (18571932), de oude geld kist welke de stichter Vrijdags, gevuld met zilvergeld (omdat de boeren geen bankpapier wilden hebben) in het rijtuig meenam naar Leeuwarden, enz., welke aardige verzameling veel belangstelling trok. Er waren namelijk naast het voltallig personeel ook vele familieleden en be langstellenden in het met bloemen fees telijk aangeklede kantoor aanwezig, die allen door de heer Joh. Halbertsma wer den verwelkomd, in ’t bijzonder o.a. de echtgenoten van de jubilarissen en de be stuursleden van het Departement Sneek der Maatschappij van Nijverheid en Handel, de heren Ir. A. W. van der Poel, P. J. de Vries, G. Douma en H. F. Ament. Toen wij dit jaar het 25-jarig jubileum van de heren v. d. Velde, Rol- lema en de Ree herdachten, zo vervolg de hij, ontdekten we dat de heren Brant sma en Ferwerda deze mijlpaal al lang gepasseerd waren. Daarvan is toen geen notitie genomen, maar spr. wilde dit verzuim thans nog gaarne goedma ken en bedankte daarom deze trouwe medewerkers voor hun goede en prettige samenwerking, welke dank hij tevens tot uitdrukking bracht in het gouden hor loge waarmee hij hen vereerde. De heer Ir. A. W. v. d. Poel, voorzit ter van Nijverheid en Handel, die daarna het woord verkreeg, complimenteerde al lereerst de heer Halbertsma met het eeuwfeest van zijn bedrijf en met zijn verjaardag en richtte zich vervolgens tot de jubilarissen die hij in waarderen de bewoordingen toesprak, waarbij hij Mei syn goed 1300 leden is de krite Snits fierwei de greatste fan it Selskip 1844, sei foarsitter van der Werf yn syn iepeningswurd op ’e te en léste joun, dy’t de krite héldde, dit jier. Dat de groei trochgiet blykt üt it tanimmen fan it ledetal. Tone! moat de krite 4 jounen jaen en de 25 leden dy’t der noch oan üntbrutsen om de seal fol to meitsjen, kamen de le joun der al by. De forlotting waerd in fleurich bi- driuw, trochdat in skriuwer syn eigen boek woun. Fear it earst kamen we Jong Mar- sang (oan 10 jier ta) to sjen en to hear- ren. De hear de Boer en de memmen sil dit optreden gans soargen jown ha (de lésten om de kreaze klean, fansels;) Nou, hja mochten tofreden wêze! It ünthald fan ’e jeugd is altyd hwat bet ter as uzes: hja ha gjin papier nedich mei wurden. len ding ha Jong en „Aid” Marsang gemien (mei gans oare for- ienings): de manlju bliuwe binefter. It mesyk róp mei „Sé, sé dou wide sé” de foreaske stimming doe op foar it toanielstik fan Schuitmaker fan dy- selde namme. Dit stik is it nijste fan üs aldste toa- nielskriuwer. It 'ormidden, dêr’t it yn spilet, is hwat oars as de wenstige boe- rehüshalding, in fortsjinste. Mintsje, in jongfaem, hat forkearing mei Okke, in jongkearel, dy’t mei op ’e reddingsboat fart. De trijehoek (gjin nijs) wurdt óf- makke mei Gysbert. Dy en Mintsje kin- ne in oar fan jongs óf en letter fordjip- pet dat gefoel him. It mei net en dêrom giet Gysbert wer op sé. Okke nimt it harren slim kwea of. As nei twa jier Gysbert syn skip forgiet, is Okke mei yn it reddingsboat. Hy rédt Gysbert dus mei, mar dy tagelyk him. Der sitte yn dit stik aerdige einen en der is eat dat my der yn oansprekt, mülk it earlike, ienfaldige fiskersfor- midden. It gehiel is lykwols in opstea- peling fan tof olie tafallichheden (fral mei opkommen op kritiko eagenblik- ken). De karaktertekening fral dy fan Okke is net sterk. Sa’n rol moat hast wol ünsympathyk en ünmüglik wurde, troch syn hastige foroaringen. It tredde bidriuw wie slim preke- rich, fral Teake moast frijhwat propa ganda foar de reddingsboat meitsje. Aksje wie der suver net. It -pyljen fan ’e measte rollen wie net maklik. Mar inkeld hie men hwat to dwaen en men moat biwündering ha foar Mintsje (juff. de Boer), dat hja noch in hélding foun yn trije bidriuwen heukerjen. Gysbert (R. Posthuma) wie yn in fleuriger rol zullen zware offers ook van ons land worden gevergd, en daar we er thans nog weinig van merken, vrezen wij dat als het aan de vervulling toe is, ze nogal schokkend nieuws zullen brengen. Wat de Duitse deelneming betreft, men heeft die wel op papier, buiten de Duitsers om, geregeld maar dat is ook alles. Om ze voor de W.-Duitsers aantrekkelijker te maken wil men hun ook een eigen beperkte luchtmacht toestaan en komen er meer Amerikaanse troepen naar Europa, om Bonn te tonen, dat het ’t Westen ernst Is met de verdediging aan de Elbe. Maar of dit voldoende is om W.-Duitsland nu al mee te krijgen is hoogst twijfelachtig. De Duitsers zullen allicht heel wat meer concessies op po litiek en economisch gebied, d. w. z. een zeer hoge prijs voor hun hulp willen hebben, maar bovendien willen afwach ten wat de aanstaande ontmoeting tus sen de Grote Vier oplevert. Zij blijven wat voorzichtig, evenals Frankrijk dat vooral op die ontmoeting met Rusland prijs stelt, omdat het vreest dat de Rus sen met agressieve maatregelen zullen antwoorden op de Duitse herbewapening, al hebber, de Amerikanen beloofd dat het met die bewapening heel geleidelijk zal gaan. De Russen bliezen die vrees aan door nota’s tot Engeland en Frank rijk te richten, deze landen er van be schuldigend hun met Rusland bestaande verdragen te schenden door mee te wer ken aan de Duitse herbewapening. Wel wijzen Londen en Parijs die nota’s af, maar ze openen voor Moskou de weg tot allerlei tegenmaatregelen als het wil optreden. Het oprichten in Oost-Duits- land van een bureau dat op de commu nistische partijen in W.-Europa moet toezien en het Oost-Duitse besluit om alle West-Duitsers die op enigerlei wijze tegen het Duitse belang in handelen zo mogelijk te zijner tijd voor de rechter te brengen, vormen mede onderdelen van de actie van bedreiging en terreur, wel ke zowel de West-Europese landen als W.-Duitsland vrees moeten inboezemen voor de gevolgen van een W.-Europese mobilisatie en W.-Duitse herbewapening. Ongetwijfeld neemt het Westen en in de eerste plaats de vrije landen van het Europese vasteland risico’s door tot mo bilisatie van alle krachten tegen het Russische gevaar over te gaan, het kan in het Kremlin de oorlogspartij de over hand doen krijgen, profiterend van de angst die deze maatregelen van het Westen in Rusland kunnen wekken, kiekjes van dat gebeuren. Ook enige an- Maar het kan ook zijn dat de realistisch denkende groep daar in het Kremlin nu gaat beseffen dat men de boog niet ver der mag spannen en dat men het Wes ten nu genoeg heeft uitgedaagd, :odat zij naar enige ontspanning zal streven. Churchill heeft dezer dagen gezegd dat vermoedelijk alleen dé atoombom tot nog toe W.-Europa voor een Russische over stroming heeft behoed, de Russen zijn bezig de achterstand op dit gebied in te lopen, daarom dient nu de militaire paraatheid in ons werelddeel opgevoerd, Washington is niet tevreden met de mo bilisatie van de Ver. Staten en de andere Atlantische staten alleen, het heeft thans ook het initiatief genomen tot een conferentie van alle staten op het Wes telijk halfrond, dus van de beide Ameri- ka’s, om over de poliieke toestand te beraadslagen. Maandagnacht is in het St. Antonius Ziekenhuis alhier op 67-jarige leeftijd overleden de heer Jouke Sjoerds Ger brandij, veehouder te Goëngamieden. De overledene was niet alleen in „tüke” boer, maar ook een man met grote be langstelling voor het politieke en maat schappelijke leven en die daaraan al zijn gaven en werkkracht heeft gegeven. Het is haast vanzelfsprekend dat hij jarenlang voorzitter is geweest van de Coöperatieve Zuivelfabriek „Lege Geaën” en van het waterschap „De Sneeker Oudvaart”, maar tevens heeft hij het waterschap „Westergo’s IJssel- meerdijken” een lange reeks van jaren als dijkgraaf gediend, terwijl hij voorts nog bestuurslid was van de O.B.A.S., onderlinge brandverzekeringsmaatschap- pij te Huizum. Voor de antirev. partij was hij van 1927 tot 1935 lid van de Raad der ge meente Wymbritseradeel in welk colle ge hij een bijzondere plaats innam en algemeen waardering genoot, niet alleen door de grote toewijding en kennis van zaken waarmee hij de gemeentebelangen diende, maar ook omdat hij met zijn in geboren gevoel voor humor vaak zorgde voor de vrolijke noot in de besprekingen, waarbij hij dikwijls niet schroomde een eigen onafhankelijk geluid te laten ho ren dat wel eens afweek van dat van zijn partijgenoten. In dit opzicht ver toonde hij veel overeenkomst met zijn broer, oud-minister P. S. Gerbrandij. In het kerkelijk- en dorpsleven was hij eveneens een zeer geziene persoon, zodat zfln verscheiden niet alleen een zwaar verlies is voor zijn gezin en fa milie, maar ook voor de gemeenschap waarin hij zulk een belangrijke plaats heeft ingenomen, wat onlangs ook tot uitdrukking kwam in zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Vrijdagmiddag zal zijn stoffelijk over schot op het kerkhof te Goënga ter aarde worden besteld. Wij vestigen even in ’t bijzonder de aandacht op de advertenie van de Ge- meentereiniging in dit nummer. Daarin wordt nl. de regeling betreffende het op halen van huisvuilnis rondom de komen de feestdagen bekend gemaakt. Een bekende figuur in onze stad, heer IJ. Nieuwenhuis, viert Nieuwjaars dag zijn 30-jarig jubileum als brugwach ter op „De Laatste Stuiver”. GESLAAGD. Onze vroegere stadgenoot Pater J. Ringnalda, sinds 1945 Conrector van het Twents Carmellyceum te Oldenzaal slaagde 14 Dec. jl. te Den Haag voor Acte K. VIII en Q. Ir. van der Poel spreekt de jubilarissen toe. V.l.n.r. J. v. d. Velde, H. Rollema, O. de Ree, R. H. Ferwerda en J. Brantsma. Ter gelegenheid van het eeuwfeest was in het kantoor dere foto’s zijn opgenomen, terwijl het programma de nummers vermeldt, wel ke het gezelschap Westra van Stiens op de reeds genoemde avond ten beste zai geven. Het Fries Dagblad geeft naar aanlei ding van de a.s. honderdste verjaardag van Keimpe Nijdam alhier de volgende opsomming van de zeven oudste inwo ners van Friesland: Geeske UbelsKemp, Dokkum, geboren 9 Juni 1848; Hielke VisserDokker, Ameland, 14 Juli 1848; Antje Tilma, Wieuwerd, 17 Sept. 1849; Wed. E. de Vries, Giekerk, 14 Febr. 1850; Lucas Sytsma, Irnsum, 15 Aug. 1850; mej. J. A. Sickenga, .Zolvega, 5 Oct. 1850; Keimpe Nijdam, Sneek, 26 Dec. 1850. Jl. Zaterdagmiddag hield het Departe ment Sneek van de Maatschappij van Nijverheid en Handel een lunchbijeen- komst in restaurant-Piso. Hierin hield Prof. Dr. G. M. Verrijn Stuart, direc teur van de Amsterdamse Bank te Am sterdam, een inleiding over het onder werp „Beginselen van conjunctuurpoli tiek”, welke moeilijke materie hij op duidelijke en boeiende wijze voor de in grote getale opgekomen leden behan delde. Geleidelijk geraken we in de wereld politiek in die laatste faze van voorbe reiding, welke aan een conflict met de wapens voorafgaat, of waaruit tenslotte een werkelijke ontspanning kan te voor schijn treden. Een dergelijke faze gaat uiteraard vergezeld van een verscher ping van de verhoudingen tussen beide partijen, waarvan men dan ook in de nu verlopen overzichtsperiode getuige is geweest. De Koreaanse kwestie heeft de stoot gegeven aan het besluit van presi dent Truman de noodtoestand voor de Ver. Staten af te kondigen, waardoor een serie besluiten kon worden genomen ter mobilisatie ook op economisch gebied van de krachten van dat land. Misschien mag West-Europa zich ten slotte ondanks de twijfelachtige kanten welke aan de Koreaanse kwestie zitten, nog gelukkig prijzen dat ze is ontstaan, omdat ze tot die vérgaande maatregelen in de Ver. Staten hebben geleid, welke de publieke opinie daar nooit of in ieder geval niet tijdig zou hebben aanvaard, als het alleen om de voorbereiding van de verdediging van West-Europa tegen mogelijke Russische agressie ging. De schok van de nederlaag en het prestige verlies in de Korea-campagne waren no dig om de vergaande maatregelen in de richting van totale Amerikaanse mobi lisatie voor de gemiddelde Amerikaan aannemelijk te maken en het zal mis schien blijken dat de Russen, die in de Koreaanse kwestie een val voor het Westen hadden opengezet, er tenslotte zelf zijn ingelopen doordat zij als ge volg van die kwestie krachten hebben op geroepen welke hun te machtig zullen zijn. Waarmee we niet willen zeggen dat de Koreaanse kwestie het Westen geen zorgen meer baart. Integendeel ze blijft ernstig omdat men nog niet weet waarheen rood China wil. Er zijn van de zijde van Peking zeer scherpe uitla tingen over de Ver. Staten, zeer vrien delijke over Rusland, met de mond blijft rood China er in ieder geval aan vast houden dat de V.N.-troepen uit Korea dienen te verdwijnen, dat Peking tot de V. N. dient toegelaten en dat de For- jnosa-kwestie tegelijkertijd met die van Korea moet opgelost. De Chinese dele gatie die voor deze zaken te Lake Suc cess aanwezg was, doch practisch niet gehoord is, is teleurgesteld naar huis gegaan. China achtte ook de commissie van drie welke voor de politieke com missie van de V. N. de mogelijkheid om tot een wapenstilstand te komen onder zocht, onbevoegd omdat ze niet over andere kwesties mocht spreken. De 12 Aziatische landen zoeken nu naar nieu we wegen ter bemiddeling. Dat alles klinkt niet zo mooi, maar men moet niet alleen op woorden letten maar ook op daden. En de laatste zijn een tikje be- moedigender. Het is toch maar zo dat tot nog toe de Chinese legers geen po ging hebben gedaan de 38ste breedte graad te overschrijden. Het is mogelijk dat ze wachten tot ze versterkt zijn met het Chinese leger, dat tevergeefs ge tracht heeft de Amerikaanse troepen die in Noord-Korea op inscheping wachtten, in handen te krijgen, maar zij hebben toch door dit wachten de beste kans om de linies van de V.N.-troepen te door breken verloren laten gaan. Het is dus mogelijk dat de Chinezen ergens boven de 38ste breedtegraad halt blijven hou den en daarmede het bewijs geven, dat ze even begerig zijn een grote oorlog te vermijden als het Westen, ook al hebben de Ver. Staten de toestand enigszins ver scherpt door de export naar rood China te verbieden en de bezittingen van dat rijk in Amerika te blokkeren. Verschillende mensen zullen zich dezer dagen stellig hebben afgevraagd van wie de plaatsing van de grote Kerst boom in de Wip uitging. Wij kunnen hierop het antwoord geven. De Sneker Winkeliers-leden van de Vereniging van Sneker Zakenlieden hebben hiertoe het initiatief genomen. Uit deze winkeliers is een comité ge vormd, bestaande uit de heren A. Kraak man, voorzitter, W. G. Baarda, secreta ris, D. v. d. Werf, penningmeester en J. H. Roosenstein, alg. adjunct, teneinde de specifieke winkeliersbelangen te behar tigen, en dit comité biedt nu als eerste daad deze Kerstboom aan de Sneker burgerij aan. Daar het P.E.B. in verband met de kolenpositie niet kon toestaan voor de verlichting stroom van het net te be trekken, zal deze ter plaatse worden op gewekt, waarvoor de firma S. G. Ruiter een motor beschikbaar heeft gesteld. Waarschijnlijk zal een plaatselijk zangkoor Zaterdagavond bij de verlichte boom Kerstliederen ten gehore brengen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1