Kerstrede H. M. de Koningin mee Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST De Friesche Jeugd had alles TiF Pionierster van het Veel belangstelling voor onze honderdjarige Huishoudonderwijs Roosenburg naar Italië WOENSDAG 27 DECEMBER 1950 5e JAARGANG No 104 L KIEZEBRINK Door de eeuwen trouw Rouwdienst J. Sj. Gerbrandij Bevorderd Zeepost voor Oost en West Benoemd Zwarte Kerstmis Koninklijk echtpaar nog niet naar Sankt Anton Op één na oudste inwoonster van Wymbrhseradeel overleden. Voor de scheepvaart gesloten. KLEINZAND 7 Telef. 2872 - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Samenwerking de enige uitweg Wie komen uit Indonesië? Kerstwijding Gezamenlijk Kerstfeest te Woudsend Eerste G. Z. N. wedstrijd uitstekend geslaagd Annie van der Meer wint te Appingedam De dijk is dicht Ouderavond 0. L. school no 1 Sperkhem Bioscoopnieuws 4’ Redacteur: No. 35 DE GELUKKIGE WINNAAR. 38 H. De vierde lijst derd tot hoofdcontroleur. HET WAKKERE BESTUUR. *S***>'*>*' Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Willem Ruys” (10 Jan.) Nieuw Guinea: m.s. „Borneo", (4 Jan.) Antillen: m.s. „Baarn” (28 Dec.) Suriname: m.s. „Bonaire” (5 Jan). i hard rijderij van vrouwen te Appingedam de le prijs, 100. Met ingang van heden zijn de kanalen en vaarten in onderhoud en beheer bij de provincie Friesland, voor de scheepvaart gesloten, met uitzondering van het ka naal StrobosHarlingen over Leeuwar den. vermeldde de nos. 59 —7, 9 —23, 3138 en 4249. Naarmate het einde naderde steeg de spanning, zodat de toeschou wers alle waar voor hun geld kregen. De jongens gaven zich volkomen, wat ook blijkt uit de tijden van de winnende nos. 7, 9, 31 en 42, die de 140 m. afleg den in resp. 16, 16.3, 16.3 en 15.4 sec. Om de prjjzen kwamen v. d. Bij, Hartkamp, v. d. Horst en v. d. Heide in de baan. Eerstgenoemde had weinig moeite met 3 7 9 15 20 23 27 31 Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactieadres: SNEEKER NIEUWSBLAD Wegens drukke bezigheden van H. M. de Koningin en lichte griep van Prins Bernhard is het koninklijk echtpaar nog niet naar Sankt Anton vertrokken. De prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet zijn er wel heen om hun vacantie door te brengen. OUDEGA (W.) Onze vroegere plaats genoot, de heer H. Nijholt, is benoemd tot tweede machinist aan de staatsmijn „Maurits" te Lutterade. Hij is thans werkzaam in Waalwijk. Blijkbaar verbetert de wereld niet zonder onze samenwerking en dan na tuurlijk ons aller medewerking. De ge beurtenissen in de wereld, die de tijd perken als het ware ontzetten, kunnen maar niet tot voldongen feiten bezinken, omdat de wereld in zichzelf daarvoor niet te vinden is. De maskeraden die de tijden verbinden als wereldse heerschap pijen, worden toch daarheen geleid, waar de dreigende volkomen vernietiging zich overgeeft aan de lotsbeschikking van de wereld door God. Deze woorden sprak Koningin Juliana in haar Kerstrede, welke op eerste Kerstdag door de Ne derlandse radiozenders werd uitgezon den. De Koningin sprak naar aanleiding van de boodschap uit het Evangelie: Komt allen tezamen! Het Kerstfeest voelen wij als het licht in de nacht. Het is voor ons een behoefte om ons, eens in het jaar als een troost te laten doorgloeien en wij willen dat gaarne sa men doen. Ons aller liefste wens zou het zijn, dat de mens niet langer mach teloos staat tegenover oorlog en gebrek, dat er geen ziekte, haat en nijd meer be staan. Dit is onbereikbaar, zolang en kelingen en groepen, zelfs zeer grote groepen, zich buiten de gemeenschap houden en zich er zelfs tegen keren, maar wij kennen de gulden waarheid van het feit, dat men het als deel van een samenleving beter heeft en men dan ook beter tot zijn recht komt, dan al leen, eenzaam en mokkend. Samenwerking dat woord houdt aller vrijwilligheid en hoogste verant woordelijkheid in is de enige uitweg uit de toestand, waarin deze wereld thans verkeert. Ons wordt nu een kans geboden iets van de wereld te maken. Nooit waren wij technisch beter uitge rust, noch geestelijk rijper, noch zo aan ’t losscheuren van verkeerde tradities. Het internationaal saamhorigheidsge voel leeft veel sterker, dan men opper vlakkig gezien, zou aannemen. Wij be hoeven ons dat alleen maar bewust te Belangstellenden waren Donderdag avond opgeroepen om te luisteren naar wat de vertegenwoordigers van boven genoemde ver. zouden zeggen over Am bon, de strijd voor eigen zelfstandigheid en het recht van zelfbestaan tegenover de republiek Indonesië. De heer J e 11 e- m a opende met een hartelijk welkom, wees op de plicht onze Ambonese broeders bij te staan, en hoopt dat het ook hier mag gelukken, zoals op tal van andere plaatsen, een ver. op te richten. De heer T a m s m a riep op de schouders te zetten onder de poging recht voor Ambon te verkrijgen. Men moet niet zeggen, dat' zo’n actie niets geeft, want de jongste actie van de bak kers om geen hogere omzetbelasting te betalen, leek ook hopeloos, doch door eensgezind optreden is minister Lief- tinck van zijn oorspronkelijk voornemen terug gekomen. De Ned. regering heeft met de republiek Indonesië een overeen komst gemaakt, dat iedere staat vrij zou zijn een eigen beslissing te nemen. De Zuid-Molukken willen met ons land samengaan, doch dat is niet naar de zin van de regering in Djakarta. Men heeft gewapende troepen naar Ambon gezon den, en nu is het onze ereschuld het te hulp te komen. Zij zijn ons eeuwen trouw geweest en nu wil onze Stichting actie voeren om Ambon recht te doen. Vooral de jeugd roepen wij op mee te strijden voor dit doel. Na deze korte inleiding werden verschillende vragen gesteld, die door de heer T o 1 s m a werden beant woord. Hierna werd gesproken over de middelen, welke kunnen worden aange wend om binnenkort een grote vergade ring te kunnen houden. Men wil in brede kring rondom Sneek contactpunten zoe ken, die dan deze zaak plaatselijk zullen voorbereiden. Verschillende aanwezigen gaven zich op voor het winnen van deze contactmensen, waarna sluiting. Met het troepentransportschip Zui derkruis, vertrokken van Tandjong Pri- ok 8 December en vermoedelijk 31 Dec. te Rotterdam aankomend, zullen o.a. repatriëren: van de Kon. Landmacht: soldaat H. v .d. Meer, Idzega 330; van det. 431 B.L: soldaat L. de Jong, Nije- zjjl 112 en soldaat O. Sijtsma, Speerster- dijk 56, Goënga; voorts soldaat Th. v. d. Molen, Terhorne 66; soldaat A. Smits, Willem de Zwijgerstraat 100, Sneek. Het was gisteren een drukke dag voor Keimpe Piers Nijdam, de oudste inwo ner van onze stad, die op deze Tweede Kerstdag het zeldzame voorrecht ge noot zijn honderdste verjaardag te mo gen vieren. Ter gelegenheid van dit grote evenement in zijn leven wapperde aan de voorgevel van zijn woning aan de Almastraat naast de Vaderlandse drie kleur de familievlag van de Nijdamstra’s en genoot hij de eer dat burgemeester Rasterhoff hem persoonlijk namens het Gemeentebestuur en de gehele burgerij kwam feliciteren. De oude baas was met dit bezoek zeer ingenomen en toonde ook een grote belangstelling voor de vele familieleden, vrienden en kennissen die hem kwamen bezoeken en voor de tal rijke gelukwensen, bloemen en geschen ken welke hem werden geschonken. Een deputatie van de familievereniging „Nij- damstra”, bestaande uit de penning meester dier vereniging, de heer C. van der Schoot en het lid H. J. Bv ma, bei den stadgenoten, bood hem bij monde van eerstgenoemde een oorkonde aan, alsmede een stamboom van de familie, beginnende bij Willem Willems de Aide, geboren in 1555, waarbij hij tevens de gelukwensen overbracht namens de 181 familieleden in binnen- en buitenland, en verder nog de merkwaardige mededeling deed, dat het dezer dagen juist ook hon derd jaar geleden was dat een van hun voorouders, Hoite Annes Nijdam te Grouw, eveneens zijn 100ste verjaardag vierde. Daar hoorde de jarige zelf ook vreemd van op, want dat had hij nooit geweten. Zowel de oorkonde als de stamboom, die vergezeld gingen van het gebruike lijke bouquet rode en gele bloemen, waaraan het familiewapen bevestigd was, werden getekend door de secretaris van de familievereniging, de heer W. Tsj. Vleer, genealoog te De Kaag, die in verband met de weersomstandigheden verhinderd was zelf aanwezig te zijn. Er waren trouwens nog veel meer bloemen, o.a. een fraaie mand van het gemeente bestuur, versierd met een lint in de stedelijke kleuren, welke een ereplaats naast het ledikant van de honderdjarige Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per hall jaar. Franco per post i 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name ven Firma E. J. Drijfhout, Sneek. De afd. Oppenhuizen van de N.C.V.B. hield Dinsdagavond 19 Dec. een Kerst wijding in het lokaal der Herv. Kerk. Liturgie, een inleiding over „In de we reld gezonden”, kerstverhalen, voor drachten, zang van een dameskoortje, samenzang, dat alles zorgde voor een geslaagde avond. En ondanks de gladde wegen was het lokaal flink bezet. Donderdagavond vierden de verenigin gen op Herv. grondslag te Woudsend ge zamenlijk hun Kerstfeest, onder leiding van Ds. Kranendonk, waarbij jong en oud te samen was gekomen om het kindje in de kribbe te herdenken. Begon nen werd met de Liturgie, bestaande uit gebed, samenzang, teksten en een toe spraak, waarna gepauzeerd werd met een kopje thee en een tractatie. Daarna werd het programma voortgezet met het zingen van Gez. 18 1, een kerstverhaal „Kerstfeest in Tacoradie”, voorgelezen door de leider der knapenvereniging, de heer Hiemstra, enige Kerstliederen van de Chr. Jonge Vrouwenbond en een ver haal van mevr, de Vries, getiteld „Enge lenzang”, waarna ds. Kranendonk voor ging in dankgebed en deze mooie avond met het gezamenlijk zingen van Gez. ti4 besloten werd. Vrijdag 22 Dec. is op 96-jarige leeftijd te Loënga overleden Dirkje Zwigt, sinds 10 Juni 1929 weduwe v Grietzen Zeil- stra. Zij werd geboren 12 November 1854 te Boven-Knijpe, voormalige gemeente Schoterland en was op een na de oudste ingezetene van de gemeente Wymbritse- radeel. De oudste inwoonster van deze gemeente is Maaike Haagsma, wed. van Douwe Kroontje, thans woonachtig te Abbega. Zij werd 30 Nov. 1853 geboren en is dus 97 jaar. meente te Irnsum, waarvan de jubilaris al 8u jaar lid is en de Chr. Muziekver. „Harmonie”, die een serenade bracht, welke blijde verrassing Nijdam, die de muzikanten vanuit zijn ledikant goed kon zien, wel bijzonder veel genoegen deed. Wij hopen nu maar dat al die drukte hem niet te veel vermoeid heeft, en dat het record, de oudste van Sneek te zijn, nog enige jaren op zijn naam zal blijven staan. mooie forse slag en is een flinke ver schijning op de baan en vooral zijn soe pel rijden wer<- algemeen bewonderd. Hij werd dan ook winnaar van het gou den klokje, maar met zeer gering ver schil. Zijn tijden waren resp. 15.2 en 15.1 sec. De totale uitslag is dus: le prijs, gouden polshorloge, van der Bij, Grouw; 2e prijs, doublé polshorloge, O. van der HeMe, Wargg; 3e prijs, doublé polshorloge, A. v. d. Horst, Sneek; 4e prijs, paar schaatsen, J. Hartkamp, Sneek. Ongeveer 5 uur was de wedstrijd af gelopen en ging het in optocht naar ho tel Hanenburg, waar voorzitter S. Op penhuizen met een toepasselijk woord de prijzen uitreikte en dank bracht aan al len die hadden meegewerkt tot het wel slagen van deze rijderij. In het bijzonder dankte hij de Sneker zakenlieden, die het bestuur in staat stelden met prijzen voor de dag te komen waarvan de waar de ver uitgaat boven normale geldprij zen welke in grote wedstrijden worden verreden. Binnenkomst van Hr. Ms. Torpedobootjager Kortenaer na een verblijf van 2% jaar in Indonesië. Aankomst in den Helder. De manschappen kunnen dus nu het oude jaar uitluiden in de huiselijke kring. GOENGA, 22 Dec. Vrijdagmiddag werd alhier in de Ned. Herv. Kerk een rouwdienst gehouden voor win. de heer J. Sj. Gerbrandy. De 1 Iding berustte bij ds Wiersma, Geref. predikant te Kol- lum. Deze had als tekst gekozen Lucas 10 1722. Spieker schetste ook het karakter van de overledene, die een persoonlijkheid was, maar ook wist dat hij een zondaar voor God was en bou wende op de zoenverdienste van Chris tus zich ten volle overgegeven had. Na dat ds. Wiersma gesproken had, be dankte de oudste zoon van de over ledene de aanwezigen voor hun opkomst ondanks de moeilijk begaanbare wegen en sprak ook nog enige woorden over zijn overleden vader, er op wijzende dat zij hem als man, vader en grootva der zeer missen zouden. Nadat het stoffelijk overschot aan de aarde was toevertrouwd, las ds. Wiersma nog de Geloofsartikelen. Op verzoek van de overledene werden geen andere toespra- gen gehouden. Vier kransen dekten de baar, nl. van het Waterschap Wester- go’s IJsselmeerdljken, de Zuivelfabriek de Legegean, de O.B.A.S. en het Water schap De Sneeker Oudvaart. Het aantal dodelijke ongelukken in de Kerstdagen in de Ver. Staten voorgeko men was dit jaar buitengewoon hoog, nl.- 774, waarvan 554 verkeersongeluk., n, die mede ontstonden door het zx.are winterweer. Men spreekt daarom in Amerika van een zwarte Kerstmis. bestuur werkelijk heel erg dat mej. Rip- pen hun verlaat. Zij is een goede leer kracht geweest, en vooral haar persoon lijkheid werd door allen gerespecteerd. Mej. v. d. Weide, directrice, dankte haar eveneens voor alles wat zij voor de leerlingen en de school heeft gedaan, en gaf uiting aan haar bewondering voor de wijze waarop zij tot het laatst toe haar taak heeft volbracht. Ook dankte spr. haar voor haar persoonlijke vriendschap. Mej. Oosterbaan memoreerde hun prettige verstandhouding die reeds op de cursussen begon en Mej. Wijbenga ver tolkte de gevoelens van de leerkrachten en het huispersoneel. Het spijt ons dat U weggaat zei deze spr. diep ontroerd. Ook in het internaat zal het straks leeg zijn als U niet mee aan tafel zit. Er ging zoveel rust van U uit en U zat daar als een rustpunt. Daarom zullen wij U nooit vergeten en U beslist nog eens in Leeuwarden bezoeken. Namens de oud-collega’s voerde mevr. De WijnJonker het woord. Ook zij wees op de prettige omgang en vooral op de internaattijd tijdens de moeilijke oorlogsjaren toen de jonge leraressen de steun van thuis moesten missen en mej. Rippen heel veel voor hun heeft gedaan. De oud-leraar A. Terpstra liet een stem uit het grijze verleden horen waarin ook hij en zijn collega’s met groot genoegen met haar hebben samengewerkt, terwijl Mevr. SikkesHartelust nog sprak als oudste bestuurslid in anciënniteit. Zij noemde de scheidende lerares degene die door donkere jaren de school bracht naar het licht en roemde vooral haar rustige persoonlijkheid die heel velen tot een zegen is geweest. Mej. Rippen toonde zich heel erg dankbaar voor al deze goede woorden die voor één mens eigenlijk te veel zijn om te verwerken, en uitte eveneens haar grote erkentelijkheid voor de cadeaux. De voorzitter sprak toen nog een slot woord, vaarna auen met een stevige handdruk afscheid namen van deze sym pathieke vrouw die ook vele moeilijkhe den heeft gehad in haar leven, maar des ondanks bewezen heeft dat in een zwak lichaam een sterke geest kan wonen, laatste belast met het onderwijs in de naaldvakken. Enige jaren geleden ging mej. Oosterbaan met pensioen en nu heeft ook mej. Rippen na een dienst tijd van ruim 25 jaar haar taak wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd neergelegd. Vrijdagmiddag nam zij afscheid in een bijeenkomst van het bestuur en het per soneel, waarbij ook mej. Oosterbaan en tal van oud-collega’s aanwezig waren, van wie velen haar op hartelijke wijze hebben toegesproken er haar nog vele jaren van welverdiende rust toewensten waarbij ze tevens met geschenken werd overladen. De voorzitter van het bestuur, de heer R. J. Sipkens, wees er op dat hier niet gehuicheld behoefde te worden, want het spijt de leerlingen, de leraressen en het Hartkamp en v. d. Horst kon het niet bolwerken tegen v. d. Heide. Beiden werden in twee ritten verslagen waarbij de winnaars tijden noteerden van 15.1 en 15.2 seconden. Hartkamp en v. d. Horst moesten elkaar dus om de derde en vierde prijs bekampen, welk duel met gering ver schil in het voordeel van v. d. Horst be slist werd. Met grote belangstelling werd de strijd tussen van der Bij en v. d. Heide tege moet gezien. De Grouwster rijdt een worden en wij zijn een heel eind verder. Onze wereld een heel stuk bewoon- baarder te maken is eigenlijk maar zo’n kleine prestatie, vergeleken bij wat een mens verder in zijn leven presteren moet. Op een feest als Kerstmis mogen wij daar met elkander wel over spre ken, want we weten allen heel goed, dat onze levens niet beëindigd worden, dan nadat wij tenslotte het uiterste ge offerd hebben van wat wij bezaten zij ’t dat dit verspreid ligt over een heel leven, zij 't dat het samengevoegd is in enkele seconden. Daarom zullen zij, die door inzet van het eigen leven trachten te komen tot het begrip van deze lotsbestemming, dienstknechten zijn van God. Zij zullen in het Kerstfeest het eeuwige licht ont moeten, dat in de duisternis aanwezig is en zij zullen daaruit de kracht ont vangen om de mensheid door de duis ternis heen te leiden naar zijn bestem ming van kinderen van God in de we reld. En juist in deze tijd zal een weer- standsvlak ontstaan van dit licht, waar tegen iedere duisternis opgolft, om in dit weerstandsvlak te worden opgeno- hen. En zo zullen de tijden worden be stendigd in dit licht. Naar de bladen melden heeft Roosen burg verklaard dat hij niet verwacht dat de K.N.VJ3. hem moeilijkheden in de weg zal leggen bij zijn vertrek naar Italië; zijn contract was 12 December, voor de K.N.V.B. de nieuwe maatregel afkondig de, getekend. Volgens het contract moet voor 31 December de toestemming van de K.N.V.B. bij Fiorentina zijn binnenge komen, anders gaat het niet door. Na Nieuwjaar gaat het gezin-Roosenburg anders direct naar Florence, waar zijn club voor een gemeubileerde étage zal zorgen. Op Tweede Kerstdag won Annie v. d. Meer van Tjalhuizum in de grote hard de derde omloop: S. Kingma, Sneek H. v. d. Bij, Grouw J. Hartkamp Sneek R. Witteveen Sneek T. v.d. Laan, Sneek J. Visser, Sneek I. Frankena, Bolsw. A. v. d. Horst, Sneek B. Boersma, Ech- ten U. de Jong, Echten no. 42 O. v. d. Heide, Warga; no. 47 R. Schilstra, IJlst; no. 49 Fr. Atsma, Op penhuizen; no. 54 J. v. d. Kooi, Sneek; no. 59 K. Schilstra, IJlst. Hierin verdwenen de zwakken in twee ritten van het toneel; alleen v. d. Laan (20) en Visser (23), die elkaar goed par tij gaven hadden vier ritten van felle strijd nodig vóórdat de vlag definitief naar Visser overzwaaide. Van der Bij en van der Heide waren echter weer de uit blinkers. Inderdaad, alles werkte mee om de eerste wedstrijd om de horloges die gis teren, Tweede Kerstdag, op de ijsbaan gehouden werd, tot een waar succes te maken, waarop het wakkere bestuur van „De Friesche Jeugd” met veel genoegen kan terugzien. Het was mooi, windstil weer, de lijst was met 60 deelnemers, jongens van 14 t.e.m. 16 jaar, prachtig bezet, het ijs verkeerde in prima conditie en er was veel publiek op de baan, zodat ook de penningmeester een goede dag had. Na de traditionele optocht met muziek van de „Vrolij ke IJstrappers” werd plm. 1 uur met de eerste omloop begonnen. Hierin kwamen a’ direct de twee rijders naar voren die de hoofdrol in dit ijs-tournooi zouden spelen, de 16-jarige H. van der Bij uit Grouw en de 15- jarige O. van der Heide uit Warga, wier prestaties ver boven de anderen uitstaken. Vai hun concurrenten tra den vooral op de voorgrond de 16-jarige Fr. Atsma te Oppenhuizen en onze jeug dige stadgenoten J. Hart- kamp en A. van der Horst. In verband met de grote deelname werden de eerste en de tweede omloop met één rit afgewerkt, waarbij de volgende rijders zich plaatsten voor De heer G. Dijkstra, controleur aan de Inspectie der Rijksbelastingen alhier, is gekregen had. En bij de velen die hun met ingang van 1 Januari 1950 bevor- belangstelling toonden, bevonden zich derd tot hoofdcontroleür. ook de kerkeraad der Doopsgez. Ge- Samen begonnen ze ook hun geregelde lessen in de eerste school aan de Oude Koemarkt, die later voor de nieuwe aan de Ooie- vaarslaan verwisseld werd. Nog vele jaren hebben ze ook hier sa men gear beid aan de huishoude lijke opvoe ding van de vrouwelijke jeugd, de eerste als direc trice en lerares in de huishoudelijke- de Eindelijk dan mochten we deze op merkelijke film bewonderen. Zij is het waard dat we er even een woord aan wijden. Hier geen „film van de maand”. Hier geen grot» namen, hier geen lange lijst van medewerkers, geen millioenen- productie, maar gewoon P.P.P. Polygoon Profilti Productie, Haarlem. Maar hier ook iets anders Hier een stoot voor waarts op het gebied der Nederlandse film! Weg van het „Lach en vergeet” - genre, weg van de „Gijn en lol”. Weg van het na-apen der Hollywoodsterren, maar een ernstig en eerlijk probleem „iets” te maken. We herinneren ons nog een gesprek met de directeur van Polygoon, de heer Koolhaas (schrijver van het filmscena rio). Nog horen we zijn woorden: „We zullen géén film maken, of het zal een goede film zijn!” Welnu, voor de volle honderd procent is deze belofte ingelost; er is een goede Nederlandse film ge maakt. Het zou een klein kunstje zijn om in vergelijking met vele buitenlandse films aan te tonen hoe goed, hoe zuiver en met hoeveel liefde hier gewerkt is. Het verhaal is werkelijkheid en deze werkelijkheid is zo klaar en psycholo gisch juist voor ons opengesteld, dat men er in deze dagen iets van meedraagt. Men kén de laatste beelden en vooral het laatste beeld niet vergeten Nergens heeft men overdreven; men heeft de voor de hand liggende sensatiemogelijkheden gewoon genegeerd, maar toch, ondanks, neen, juist door dat alles: wat een span ning, welk een zuivere opvatting van wat de mensen willen. En welk een grootse creatie van Brusse. Hoe mooi, hoe diep menselijk. De Dijk is dicht. Gij moet hem gaan zien, juist nu Heden en morgen, Donderdag, is er nog ge legenheid. A. f. S. Dinsdagavond 19 Dec. werd in „St. Jozef” een ouderavond van School I ge houden, die door ruim twee honderd mders en belangstellenden bezocht was. Nadat de gewone agenda was afge werkt, voerden de leerlingen der zesde klasse de kinder-operette „Prinses Ro- zelijn” op. De Koningin, de Koning, het Prinsesje, de Kabouters, de Elfjes en niet te vergeten de Zigeuners hebben het goed gedaan. De muzikale begeleiding was bij mej. Dicky de Groot in ver trouwde handen. Na de pauze, waarin een kopje thee met een koekje werd gepresenteerd, deed ’t hoofd der school, de heer May, een mededeling over de tandheelkundige dienst op de school, en bedankte hij mej. de Groot voor haar medewerking gedurende de repetities en de speelavond. Namens de commissie bood hij haar bloemen aan. Verder prees hij de heren de Dood en Brouwer voor hun welwillende medewerking bij het in orde maken van het toneel en de zaal en verder allen die meehielpen deze avond te doen slagen. Ten slotte bracht de voorzitter der commissie, de heer de Jong, als tolk van de kinderen en de ouders dank aan de heer May voor de prettige dag en avond hun bereid, waarna tot besluit nog een gezellig bal volgde, ’s Morgens hadden alle leerlin gen de generale repetitie bijgewoond, waarbij ze tevens op een versnapering werden onthaald. Van Vrijdag t.m. Zondag heeft het Amicitia Theater als hoofdnummer „Neptune’s daughter”, met Esther Wil liams en Red Skelton. We zullen niet trachten de inhoud van deze fantas tische musical hier samen te vatten. Want het is een nogal ingewikkeld ge val, dat zich afspeelt rond een grote polo-wedstrijd tussen Middlebrook en een Zuid-Amerikaans team en een modeshow van badcostuums en waar Eve Barrett (Ester Williams) en haar zuster Betty (Betty Garrett) het beide voorzien heb ben op de aanvoerder van het Zuid- Amerikaanse team Jose O’Rourke (Ri cardo Montalban). Maar een dezer zus ters ziet de masseur Jack Spratt (Skel ton) voor deze José aan, wat de nodige verwarring sticht en lachwekkende si tuaties doet ontstaan. Er is bovendien romantiek, want er gebeurt nogal wat geheimzinnigs voor het blijde einde komt, zang, dans, show en waterballet, wat wil men nog meer? Twee namen zijn onverbrekelijk aan het huishoudonderwijs in onze stad verbonden, en wel die van de dames T. Oosteibaan en G. Rippen. Zij toch waren de pioniersters die hier reeds vóór de Huishoudschool werd opge richt lezingen hielden en cursussen gaven waarmee ze ook van stad naar stad en van dorp naa. dorp trokken om de bevolking voor dit onderwijs warm te maken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1