BUITENLANDS OVERZICHT Meer kwaliteit dan kwantiteit Gunstige regeling voor emigranten Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST van A.s. Woensdag tlfmerentocht Roosenburg kan vertrekken bij de Ryderij van „FRISO” DINSDAG 2 JANUARI. I1 ZATERDAG 30 DECEMBER 1950 5e JAARGANG No 105 L. KIEZEBRINK DE UITGEVERS Bioscuopnieuws Welke Dokter is Zondag te bereiken en welke Apotheek is geopend KLEINZAND 7 - Telel. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD De prinsesjes op vacantie Eindexamens H. B. S. en Gymnasium Pas op voor het ijs tussen Fonejacht en Grouw Conferentie der Grote Vier en Duitse herbewapening Verzet van Amerikaanse republikeinen tegen aan zienlijke steun aan W.-Europa - Stormcentra It Snitser Frysk Toaniel set aksje yn Verkoop Winkelpand De winnaar had tweemaal een vrije rit. Het volgende nummer van het Sneeker Nieuwsblad ver schijnt Advertenties kan men die dag tot 12 uur opgeven aan het kantoor Grootzand 55, Telef. 3005. i f I ii Redacteur: BESTUUR EN KEURMEESTER VAN „FRISO”. De demi finale v. d. Nagel de Zuid-Oostpolder in de Zuiderzee worden Bij doorgaande vorst zal de Elfmeren- tocht Woensdag 3 Januari a.s. worden gehouden. De Commissie is al druk met de voor bereidingen bezig en de baaninspecteurs zijn er dezer dagen geregeld op uit om een goede route uit te zoeken. De schaatsenrijders wordt er nadruk kelijk op gewezen, dat het ijs tussen Fonejacht en Grouw zeer gevaarlijk is. Dit bericht bereikte ons uit Grouw, met het verzoek onze lezers op dit gevaar attent te maken. Laat men er rekening mee houden als men van plan mocht zijn een tocht naar deze omgeving te maken. Dr. J. W. v. d. Zijpp van Zater dagmiddag 4 uur tot Zondagavond 10 uur. Dr. J. Dethmers van Zondagavond 10 uur tot Maandagavond 10 uur. Van Zaterdagmiddag tot Zondag avond 6 uur Apotheek K. G. Post- ma, Oosterdrjk 65. Van Zondagavond 6 uur tot Dins dag 2 Jan. 's morgens 8 uur M. de Jong, Grootzand 48. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor.- GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adr es SNEEKER NIEUWSBLAD Woensdagavond nog zijn de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet te Sankt An ton aangekomen. Ze bleken de skischoe nen vergeten te hebben, dus moesten er nieuwe komen, en de skileraar Rudi Matt meende dat er dan ook maar met een nieuwe ski’s bij moesten. De prin sesjes logeren op de gereserveerde tweede verdieping hotel Post. Voorlopig zal dus de militaire krachts inspanning van het Westen alleen van de Atlantische landen zelf moeten ko men. Zoals bekend is de Amerikaanse generaal Eisenhower benoemd tot op perbevelhebber van de Atlantische legers in West-Europa, d. w. z. in het cen trale gedeelte van het Atlantische front, want dit front is in drie delen gedacht, een Noordelijk, een centraal, en een Middellandse Zee-commando, het laat ste zou ook de -oegevoegde leden van het Atlantisch pact Turkije en Grieken land en misschien Egypte dat om de zelfde positie heeft gevraagd, omvatten. Voorlopig is Eisenhower eigenlijk alleen maar een symbool van de Atlantische militaire samenwerking, want waarover hij te commanderen heeft, is niet veel, maar men denkt in 1953 3 millioen man op de been te hebben, Zuid-Slavië en Spanje niet meegerekend, op welker hulp de Amerikaanse diplomatie trou wens wel uit is, getuige de economische bijstand welke Washington aan Zuid- Slavië blijft verlenen en het volledige herstel der diplomatieke betrekkingen tussen de Ver. Staten en Spanje. Hoe groot de Amerikaanse bijdrage tot die 3 millioen man zal zijn is nog niet be kend, maar als men rekent dat Frank rijk over een paar jaar nog slechts 15 modern uitgeruste divisies in Europa zal hebben, d. w. z. 250000 man, zouden het er heel wat moeten zijn. Eisenhower zelf heeft dat dezer dagen toegegeven toen hij zeide dat de verdediging van de i lijk West-Europa in de steek wil laten met die, welke vooral het zwaartepunt van de Amerikaanse politiek op het Verre Oosten wil laten vallen een scher pe oppositie tegen de buitenlandse poli tiek van Truman en Acheson en dient men deze neiging van Amerikaanse zijde De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deelt mede, dat het schriftelijk gedeelte van de eindexamens j au >le Gpenbare Hr gei"? Burgerscholen A en B en van de ingevolge de Middel baar Onderwijswet aangewezen Bijzon dere Hogere Burgerscholen A en B en van de eindexamens van de afdelingen Hogere Burgerschool A en B van de Openbare Lycea van de ingevolge de Middelbaar Onderwijswet aangewezen afdelingen Hogere Burgerschool A en B van de Bijzondere Lycea in het jaar 1951 zal worden gehouden op 23, 24, 25, 28, 29 en 30 Mei. Het schriftelijk gedeelte van de eind examens van de Openbare en van de ingevolge de Hoger Onderwijswet aan gewezen Bijzondere Gymnasia en van de eindexamens van de afdelingen gym nasium van de Openbare Lycea en van de ingevolge de Hoger Onderwijswet aangewezen afdelingen Gymnasium van de Bijzondere Lycea zal in 1951 worden gehouden op 16, 17 en 18 Mei. De moeilijkheden voor emigranten bij vestiging in het buitenland hebben ge leid tot een nadere regeling voor de de viezentoewijzing en het medenemen van inboedel en bedrijfsinventaris. Deze nieuwe regeling gaat met 1 Januari in. Door de emigranten-gezinshoofden of zelfstandige beroepsbeoefenaars kan bjj vertrek een montage-woning worden meegenomen ter maximale waarde van tienduizend gulden. Zij moet van Neder lands fabrikaat zijn. Alle emigranten mogen eigen huisboedel (huisraad) mee nemen, waaronder ook worden begrepen gereedschappen van kleine zelfstandi gen. Gezinshoofden en alleenstaande per sonen mogen bij vertrek 760 gulden in vreemde valuta meenemen, gezinsleden van vijftien jaar en ouder, 380 gulden, gezinsleden beneden vijftien jaar 190 gulden. Naar landen van de Europese betalingsunie mag per gezin maximaal der Ploeg. Eerste prijs, 100.Egbert van der Ploeg, Knijpe. Tweede prijs, ƒ60.N Rotgans, Wieringen. Derde prijs, ƒ40.A. v. d. Nagel, Zwammerdam. Vierde prijs, 20.Jan Jongert, Enk- huizen. Na afloop gingen bestuur en winnaars met muziek voorop naar „Onder de Lin den”, waar voorzitter H. F, Ringnalda in de bovenzaal nog een woordje sprak en daarna de prijzen uitreikte. De werkzaamheden aan in de wintermaanden gestaakt. De photo toont een overzicht van de werkzaamheden zoals deze thans zijn en iaat zien een 1300 m. lang gedeelte van de meerdijk bezuiden het Keteldiep met aanvoersteiger. Rechts onder de opslagplaats Vos- senwaard aan het Keteldiep. Links onder een deel van de opgespoten slappe grond. Luchtopname Aero photo K.L.M. niet veel moeilijkheden in de weg leg de, temeer omdat de Enkhuizenaar veel sneller startte. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. West-Europa en dat daarom zo spoedig mogelijk meer Amerikaanse troepen daarheen moesten. Was Eisenhowers benoeming op zich zelf reeds een bewijs dat de regering Truman het Europese vasteland niet aan Rusland wenst prijs te geven, deze uitlating van Eisenhower is dat opnieuw, ook hij kiest daarmede scherp stelling tegen de gedachte van een groep Amerikaanse republikeinen, dat de West-Europese vastelands mo gendheden zich maar met eigen krach ten moeten verdedigen en dat de Ver. Staten hoogstens Engeland moeten bij staan. Een dwaze redenering, want als Rusland het Roergebied en de Noordzee kust zou bezetten, zou het niet alleen zelfs voor de Ver. Staten een toer wor den het te overwinnen, maar zou En geland, van het Europese vasteland af met de modernste wapens eenvoudig kunnen worden uitgeroeid. Toch heeft deze gedachte een splitsing in de repu blikeinse gelederen in de V. S. veroor zaakt, en vormt de groep die dus feite- Het is helemaal niet onmogelijk dat op zo’n conferentie een dergelijk tijdelijk compromis over de W.-Duitse herbewa pening tot stand komt. De Russen vre zen die herbewapening, dat komt uit in hun voorstel daarover een conferentie der Grote Vier te houden. Maar de Fransen vrezen die, ook al stemden ze op de conferentie der Atlantische landen met die herbewapening schoorvoetend in, evenzeer en niets liever zou hun zijn dan wanneer deze in ieder geval werd uitgesteld. Parijs vreest die herbewape ning in de eerste plaats omdat het bang is dat als ze wordt doorgevoerd, Rusland terstond naar de wapenen zal grijpen uit angst dat het later onder nog veel ongunstiger omstandigheden zal moeten vechten. De Fransen vrezen haar voorts omdat zij de mogelijkheid zien dat een herbewapend West-Duits- land, dat in ruil van zijn bereidwillig heid tot die herbewapening over te gaan, gelijkberechtigd met de Atlanti sche landen is geworden, op den duur de hele Atlantische Gemeenschap zal meeslepen in een oorlog ter herovering van Oost-Duitsland en ongedaanmaking van de Oder Neisse grens, uit welke oorlog weer een verenigd en zeer sterk Duitsland zou kunnen te voorschijn ko men. Hier ontmoeten Franse en Rus sische vrees- voor Duitsland, in vroeger jaren oorzaak van een alliantie tussen beide rijken, elkaar en het zou heel goed mogelijk zijn dat deze drang van beide zijden tot een tijdelijk compromis over de Duitse herbewapening of niet-herbe- wapening leidde. Vooral omdat daarbij komt dat de Duitse troepen voorlopig toch niet kunnen worden bewapend, om dat eerst de W.-Europese landen zelf Amerikaanse uitrusting moeten ont vangen en dus de Duitse herbewapening toch een faze later za. moeten geschie den. En voorts omdat in West-Duitsland zelf het verzet tegen de herbewapening eer schijnt toe dan af te nemen; er is een wassende stroom aanhangers van de gedachte dat er een verenigd ontwapend Duitsland kan worden gevormd, dat als een niemandsland tussen de Atlantische landen en Rusland kan bleven liggen en juist daardoor een nuttige rol in de in ternationale politiek kan spelen. Ook in sommige niet-communistische W.-Duit se kringen voelt men daarom voor de nu herhaalde uitnodiging door Grotewohl, de premier van Oost-Duitsland, tot De koppen in de dagbladen aan de Bonn gericht om op een conferentie over de eenwording van Duitsland te over leggen en over de terugtrekking van alle bezettingstroepen. Zoals bekend voelt de W.-Duitse regering niet voor die conferentie, zij ziet, en o.i. terecht, in Grotewohl slechts de handlanger van de Russen, die in Oost-Duitsland een zg. politiemacht oprichtten, welke eigenlijk een leger is dat, als alle bezettingstroe pen Duitsland verlieten, met hulp der W.-Duitse communisten allicht spoedig van dat vereenigde Duitsland toch een satelliet van Moskou zou maken. Dit is stellig geen oplossing voor het Duitse vraagstuk, welke zelfs Frankrijk zal willen accepteren, maar al met al zijn er verschijnselen genoeg om te verwach ten dat het vraagstuk der Duitse her bewapening eigenlijk nog allerminst is opgelost. Om de herbewapening nog aannemelijker te maken voor de W.- Duitsers, zou zelfs, zo willen geruchten, een bondgenootschap tussen Engeland, de Ver. Staten en W.-Duitsland worden overwogen. Maar wij nemen aan dat dit gerucht in de wereld is gezonden om het Franse parlement bereidwilliger te ma ken de offers te aanvaarden nodig voor de vorming van het nieuwe Franse le ger, een dergelijk bondgenootschap zou Frankrijk immers geheel naar het tweede plan schuiven. stip, waarop de nieuwe bepaling niet was gepubliceerd. om prijs en premie tussen v. d. Ploeg en Rotgans bracht niet die spanning welke er van verwacht werd. In de eerste rit ging de Fries eer der weg waardoor hij de strijd eigenlijk al in het begin besliste en de beslissende race bracht hij met minstens een meter voorsprong op zijn naam. De eindzege was dus volkomen verdiend. Het resultaat van deze mooie ijsmid- dag, die ook veel publiek op de baan bracht en opgeluisterd werd door De Vrolijke IJstrappers die hun naam alle eer aandeden, was dus: de tweede omloop Sj. ZeldenthuisN. Rotgans, A. v. d. NagelJan Jongert en E. v. d. Ploeg—K. v. d. Werf, Beetsterzwaag. Zeldenthuis gaf zich wel geheel maar kon het niet tegen de jongere Rotgans bolwerken; v. d. Nagel had het niet moeilijk tegen Jon gert en v. d. Ploeg was ver reweg de meerdere van v. d. Werf. De vier verliezers moesten elkaar dus bekam pen voor de vierde prijs, ter wijl de winnaars in de demi- finale geplaatst werden. Voor de vierde prijs had Jongert het in de eerste rit niet gemakkelijk tegen de Jouster. Het duel ging lang gelijk op, maar op de laatste twintig meter moest Zelden- vooravond van Kerstmis verschenen, waren alles behalve in overeenstemming met de Kerstboodschap. „Peking ver werpt het voorstel „staakt het vuren”; „Atlantisch leger van drie millioen man”, aldus die koppen en de redevoe ringen der groten der aarde in de Kerstdagen verborgen de zorg over de ontwikkeling van de internationale toe stand niet. Verlossing van die zorg, een uitweg uit die angst, welke de wereld beheerst, schijnt alleen mogelijk door een totale verandering in de mentaliteit der volken en hun leiders. Uiteraard ont staat gemakkelijk de neiging al het kwade bij de tegenstander al het goede aan eigen zijde te zoeken en zeker heb ben wij ons te hoeden voor een derge- lijke zwart en wit tekening, maar toch is het heel moeilijk te zien hoe in de sfeer van de practische politiek een be tere verstandhouding is te weeg te bren gen zonder een totale wijziging van de Russische politiek. Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk legden daarop dan ook de nadruk in hun nota’s, waarin zij antwoordden op de Russische uitnodi ging tot een bijeenkomst der Grote Vier, waar het Duitse vraagstuk en speciaal de W.-Duitse herbewapening zou wor den besproken. De Westelijke mogend heden hebben de uitnodiging voor een conferentie in beginsel aanvaard, maar wensen terecht een bredere basis voor zülke besprekingen dan alleen de Duit se kwestie biedt, zij willen spreken over alle vraagstukken welke geschilpunten met Rusland vormen en betogen dan dat deze alle voortvloeien uit de alge mene houding door de regering van de Sovjet-Unie sinds het einde van de oor log aangenomen. Hiermee wordt dus ge doeld op de Russische zucht naar uit breiding, welke in de naoorlogse Sovjët- politiek tot uiting komt, een nationalis- sisch streven verpakt in een communis tisch étui, waardoor dit zuiver Russi sche doel zelfs in de vrije wereld sym pathie ontmoet bij partijen die zich laten verblinden door het ideologisch tintje dat Moskou aan zijn streven geeft. En zelfs als het eens gelukte op een confe rentie deze Russische expansiezucht te begrenzen, dus tot een verdeling der in vloedssferen te komen met een daar mede verband houdend ontwapenings- plan, zou het toch heel moeilijk vallen dat alles in de praktijk te verwezenlij ken. Want terwijl in de vrije wereld con- tróle en kritiek door het eigen volk op de regeringsdaden kan worden geoefend vergezeld van de nodige publiciteit, waardoor een waarborg geschapen wordt voor het nakomen van internatio nale afspraken, is dit alles in dictato riaal geregeerde landen onmogelijk, zo dat een zeer omvangrijk, bijna onmoge lijk te verwezenlijken internationaal con- tröle-apparaat nodig zou zijn om het vertrouwen in door Moskou gedane toe zeggingen te handhaven. Daarom is het de vraag of, als er inderdaad een ontmoeting der Grote Vier komt, deze, zo zij niet op een totale mislukking uit loopt, niet toch zal leiden tot afspraken over enkele concrete en meest dringende zaken op de basis van een compromis van trjdelijke aard, en zonder dat een totale opheldering zal worden bereikt. It giet mei de Fryske toanieljounen yn Snits mar tige best. De Krite moast in fjirde joun oantüge, en nou hat it S.F.T., dat noch mar twa jier bistiet, ek al romte to min foar alle leden. Hja sille dan ek in aksje ynsette (sjoch adfert.) om de twadde seal fol to krijen. Dit warbere ploechje, dat Under lieding fan Abe Brouwer mear en meat oanspraek makket op wurdearring, hat wol biwiisd dat hja hwat kinne. De léste ütfiering mei „Jehanne” foun rounom goede kri- tyk. Ek de forhêlding mei de greate broer, Krite, is goed nou’t men fan wearskanten oertsjüge is dat elts in apart arbeidsfjild hat en allinne ütein- delik ien doel, it jaen fan goede Fryske jounen; it forskeel is allinne, de Krite hat derneffens noch de plicht to striden foar de Fryske saek yn ’t bysündere. It is foar de minsken dy’t harren krêft oan it S.F.T, jowe in djippe foldwaning, dat hja harren frrje tiid ynsette foar it moaije doel: harren meiminsken jounen to bisoargjen, hwer’t hja efkes heech üt- tild wurde boppe soargen en prakke- saesjes en yn bliid genietsjen it goede ündergeane hwet der yn sa’n joun lizze kin, sprutsen yn üs eigen Fryske sprake. Wy winskje harren dan ek folie for- tfïten mei dizze aksje en twivelje der net oan, sjoen hwat hja al birikt hawwe, of it sil harren slagje en dêrmei Snits al wer in stjit meijaen nei twadde stêd fan „Friesland” mar Earste stêd yn Fryslan Het winkelpand Oosterdijk 26, thans bewoond door de heer W. Veenstra, fili aalhouder van de fa. Baarsma, manu facturenzaak, is door deze uit de hand aangekocht van de Erven win. mevr. Dd BoerDe Jong. de tegenwaarde van 760 gulden worden medegenomen. Na één jaar kunnen ge zinshoofden en alleenstaande personen nog de tegenwaarde van 380 gulden op vragen. Na twee jaar kunnen de emi granten, die zelfstandig beroepsbeoefe naar zijn of kunnen aantonen, dat zij zich inmiddels als zelfstandigen hebben gevestigd of zullen vestigen, een be drijfsinventaris van Nederlands fabri kaat (goederen noodzakelijk voor uit oefening van beroep of bedrijf waar onder begrepen vee doch niet beho rend tot bedrijfsvoorraden) uitvoeren tot een maximum waarde van 8000 gul den of voor elke duizend gulden minder aan goederen een bedrag van 190 gul den aan contante deviezen opnemen. A(s men een montage-woning heeft meege nomen wordt het bedrag van 8000 gul den verlaagd tot 5000 gulden. Gezins hoofden, die zich niet zelfstandig hebben gevestigd, kunnen na twee jaar maxi maal de tegenwaarde van 380 gulden aan deviezen opnemen. Emigranten, die kunnen aantonen, dat zij zich als zelf standige hebben gevestigd of zullen vestigen en reeds eerder doch na Mei 1945 zijn vertrokken, kunnen alsnog een bedrijfsinventaris uit Neder land betrekken tot een maximale waar de van 8000 gulden. De waarde van reeds eerder meegenomen bedrijfsinven taris wordt op dit bedrag in mindering gebracht. Er prijkten maar 12 namen op de lijst voor de hardrijderij van mannen, die Donderdagmiddag door de Ijsclub „Friso” op de ijsbaan alhier gehouden werd. En daarvan bleef ook nog een absent. De kwaliteit vergoedde echter de geringe kwantiteit, want tot de deelnemers behoorden ook de Hollandse sterren N. Rot gans uit Wieringen, Jan Jongert uit Enkhuizen en A. v. d. Nagel uit Zwam merdam, alsmede de Friese cracks Sj. Zeldenthuis te Joure en Egbert v. d.. Ploeg te Knijpe, van wie laatstgenoemde met de hoogste eer en de prijs vtfn niet uit het oog te verliezen, al steunt het grootste deel der republikeinse con gresleden in deze moeilijke tijd toch de regering. De groep die W.-Europa radi caal in de steek wil laten wil eigenlijk alleen de Ver. Staten zelf verdedigen en in het Verre Oosten daarom de gemak kelijk verdedigbare linie Japan, Formo sa en de Philippijnen bezet houden, en dus ook Korea prijsgeven. Doch ook aan Korea houdt de Amerikaanse regering vast. Het heeft er dus alle schijn van dat daar voorlopig het woord aan de wapens zal blijven, nu Peking haar standpunt handhaaft, dat een wapen stilstand alleen mogelijk is als de vreemde troepen Korea verlaten, rood China tot de V. N. wordt toegelaten en de Ver. Staten ophouden Tsjang Kai Sjek op Formosa de hand boven het hoofd te houden. De Chinese troepen hebben dan ook met de Noord-Koreaan- se de 38ste breedtegraad, die zij niet als een grens erkennen daar zij Korea als één geheel zien, overschreden. Voor het V.N.-leger is het gelukkig, dat de in Noord-Korea afgesneden troepen all<> over zee konden weggevoerd en nu weer aan de strijdkrachten ten Zuiden van de 38ste breedtegraad konden worden toe gevoegd. Ze blijven numeriek in de min derheid tegenover hun tegenstanders, maar worden gesteund door overmach- tige luchtstrijdkrachten. Zolang hier de strijd duurt, blijft hij vatbaar voor uit breiding en dus gevaarlijk voor de ver dere ontwikkeling van de toestand in Azië en de gehele wereld. Te meer om dat de Chinese nationale trots geducht is geprikkeld door de behaalde succes sen, die nog groter zullen worden als de geruchten waarheid bevatten dat Mac Arthur nog verder zal terugtrek ken zodat een actieve Chinese steun ook aan de opstandelingen in Indo- China en aan pro-Chinese elementen in Siam niet tot de onmogelijkheden be hoort. Perzië, waar Russisch- en Wes ters gezinde groepen aan het touwtrek ken zijn om de macht wordt een ander stormcentrum geacht. En tenslotte is daar nog altijd Zuid-Slavië. Een grens- vër“ Staten''een ^akkë” pFek°had" nl’ incident waarbij een Roemeens officier werd gedood kan misschien langs diplo matieke weg worden opgelost, maar ook een uitdaging van Roemeense zijde blij ken om een crisis tussen Tito en de sa tellieten van Rusland te veroorzaken. bracht alleen Rotgans en v. d. Nagel binnen de touwen, want v. d. Ploeg had weer een vrije rit. De eerste toonde zich in beide ritten overtuigend de snelste, zodat z|jn Hollandse collega zich met de derde prijs tevreden moest stellen. De eindstrijd honderd gulden ging strijken. En daar behoefde hij niet eens veel voor te doen, want hij had tweemaal een vrjj nummer, waardoor hij na de tweede omloop in elk geval al zeker was van zestig piek. Toen ve -sloeg hij in de finale Rotgans nog in beide ritten, wat de klap op de vuurpijl B betekende. In de eerste ronde ver dwenen B. Boersma, Sneek, Foppe de Jong, Harry Knip, Luinjeberd, P. de Jong, St. Anna en de Hagenaar J. Storm zonder noemenswaar- dige strijd uit de baan, zo dat de volgende rijders ge plaatst werden voor Rotgans, vorig seizoen kampioen, moest de vlag strijken voor van thuis de vlag strijken. De tweede rit bracht Jongert vrij gemakkelijk de zege. Daarna moest hij nog tweemaal uit komen tegen v. d. Werf, die hem ook Het bestuur van de K.N.V.B. heeft besloten, dat de wachttijd van drie maanden, vastgesteld voor Nederlandse spelers, die overschrijving vragen naar een buitenlandse profclub, nog niet geldt voor Roosenburg en Stoffelen, omdat een nauwgezet onderzoek en overgelegde bewijsstukken hebben aan getoond, dat de onderhandelingen be treffende deze twee spelers reeds waren geopend en daaruit voortvloeiende ver plichtingen waren ontstaan op een tijd- nog Wie een kostelijke zotternij wil zien, moet naar het hoofdnummer, dat het Amicitia Theater Maandag en Dinsdag 1 en 2 Jan. brengt, gaan kijken. Het is een zilveren jubileumfilm van Metro Goldwyn Mayer, nl. „Paniek in het Wa renhuis” met de Marx brothers. Nu als Groucho, Chico en Harpo Marx er aan te pas komen dan kan men rekenen op krankzinnige avonturen. In deze firn ver vullen ze speurdersrollen en te midden van alle kolder ontplooien deze drie vir- tuosen van de lach zich ook als virtuose musici, schaatsenrijders, equilibristen enz. enz. En ondanks al het dwaze ge doe ontmaskeren ze de misdadigers ook nog. En met nog een beetje liefde en show toe is dit een film die ieder enige uren prettig kan bezig houden. Maandagmiddag 2.30 is er een extra kinder- en familievoorstelling met dit hoofdnummer. Heden, d.w.z. Zaterdag en Zondag is het hoofdnr. „De dijk is dicht”. Deze film werd wegens enorm succes nl. die dagen geprolongeerd. j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1