Rood offensief in Korea begonnen. I Radiorede Minister DREES I NIEUW GUINEA f. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Aanivinilen, ifx^ui.efiv-acMlm.uóe.u.ni I I 1 I INSDAG 2 JANUAR11951 6e JAARGANG No 1 L KIEZEBRINK Redacteur: V.N.-legers teruggedrongen Industriekolen in prijs verhoogd Opheffing tol te Sloten Familietwist leidt tot moord Grote buit Rusland wijst bijeenkomst Grote Vier niet af Amersfoort'Apeldoorn electrisch lisklub lendracht by de K. N. S. B. KLEINZAND Telet. 7 - 2872 - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Verhoging toelatings-leeftijd lagere scholen U I Pensiontarievea aangepast De melkprijs 4'^ h IIL De heer v. Gooi bedankt als lid. H. Halbertsma. i Gaat Indonesië het Unie-statuut opzeggen Over Thomas Gonggrijp, mr. schilder te Sneek. Bij de familie B., die een flinke boer derij in Olst bewoont, is dezer dagen een inbraak gepleegd, welke de dieven heel wat heeft opgebracht. Door een niet afgesloten staldeur drongen zij de boer derij binnen en stalen daar een geld kistje met een groot bedrag aan geld, alsmede een aantal spaarbankboekjes met een gezamenlijke waarde van 35.000 gulden. Verder namen de inbrekers al lerlei gouden sieraden, effecten en polis sen mee. De Rijkspolitie heeft zich met het onderzoek naar de daders, geld en goederen belast. raakte over twee zolders verspreid. Het spreekt vanzelf, dat dit de langzame maar zekere ondergang van de betim mering betekent. Is het nu niet moge lijk de middelen te vinden, alsnog tot plaatsing over te gaan? Niet alleen is het onverantwoord de ondergang van de betimmering onbewogen aan te zien, nu er al zoveel kosten voor gemaakt werden, maar ook het Stadhuis zelf zou er zeer bij winnen in schoonheid en be langrijkheid. Men mag gerust aanne men, dat dezelfde kunstenaar zowel het Stadhuis, als het huis van Gonggrijp van dit kunstig snijwerk voorzag. Moge dus de dag niet ver meer zjjn, dat een en ander zijn beslag krijgt. Het is de hoog ste tijd! Rusland heeft zich bereid verklaard mee te werken aan de opstelling van een agenda voor een conferentie der minis ters van buitenlandse zaken van de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en de Sov- jet-Unie ter bespreking van alle hangen de kwesties. Het meent echter dat de vraagstukken van het Verre Oosten hier buiten moeten blijven, zolang rood China niet in de Ver. Naties is opgenomen. Ook stellen de Russen als voorwaarde dat hangende de besprekingen, de Duitse herbewapening wordt opgeschort. Mos kou acht New York volgens de berichten een minder geschikte plaats voor een bijeenkomst. De Fransen zijn nog al op timist over het Russische antwoord, de Engelsen wat gematigder en de Ameri kaanse indruk wordt weergegeven in de uitdrukking „alles Russische propagan da”. 1 i i f Verschijnt: DINSDAGS en VRUDAGS. Administratie: Comb. Drijlhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) 'o Redactie ad.es: SNEEKER NIEUWSBLAD ïi X S, n d u I Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag, de tijd voor oliebollen. De eerste olie bollen komen bij de banketbakker uit de oven en de winkeljuffrouw moet even proeven. Zaterdagavond is het rustige dorpje Boerakker (Gr.) opgeschrikt door een ernstige twist, waarbij de 29-jarige boe renknecht E. P. uit Roden in de gemeen te Marum de beide broers Anne en letse Stokroos aldaar met een mes te lijf ging. Het gevolg was, dat de 35-jarige Anne ter plaatse aan zijn verwondingen be zweek en zijn 30-jarige broer letse le- Gister ochtend was zijn toestand iets beter. De politie heeft de dader gearresteerd. P., die van zijn vrouw gescheiden is, had een half jaar lang omgang gehad met de zestienjarige halfzuster van Anne en letse Stokroos. De vader, evenals zijn beide zoons, hadden bezwaar gemaakt tegen deze omgang. Zaterdagavond bracht P., nadat hij het een en ander had gedronken, een bezoek aan de wo ning van het meisje. Hij trof daar ook de twee broers, die hem na een korte woordenwisseling probeerden het huis uit te krijgen. P., die zich wellicht be dreigd voelde, trok vervolgens in woede zijn mes en stak als een dolleman om zich heen. Anne, die werd gestoken in de slaap en de rug, geraakte bewuste loos en overleed kort daarna. letse werd op vier plaatsen gestoken. JUTRYP—HOMMERTS. Yn it bllang fan de iisklub hiene in stikmannich leden fan „lendracht” in skriuwen oan it bi- stjür rjochte om in bütengewoane leden- gearkomste op te roppen, om dér dan noch ris to praten oer de kwesje N.Y.B. K.N.S.B. Doe’t de saek yn stimming kaem, waerd mei greate meerderheit bi- sletten om to bitankjen foar de N.IJ.B. en lid to wurden fan de K.N.S.B. Dit wie foar de hear van Gooi reden om as foarsitter en as lid fan „lendracht” to bitankjen. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Ook het jaar 1951 zal geen gemakke- lijk jaar zijn. Wij zullen onze kracht tot het uiterste moeten inspannen om te be schermen wat ons het dierbaarst is. Wij hebben na de oorlog er naar ge streefd om ons uit de diepe armoede waarin wij gestort waren, omhoog te werken om ons snel in aantal groeiende volk een redelijk bestaanspeil te doen verwerven. Ook in dit opzicht zijn de nog onvolkomen resultaten weer in ge vaar. Eensgezindheid nationaal en in ternationaal moet onze kracht zijn. Tot de landgenoten in Oost en West had de minister-president, Zondagavond via de Wereldomroep o.m. gezegd: „Ik denk aan de velen, voor wie ook na de souvereiniteitsoverdracht Indone sië uet iuitd is öeblt«en, wa^r zij leven en werken. Wij weten, dat van hen niet alleen groot aanpassingsvermogen aan nieuwe verhoudingen wordt gevergd, maar dat ook hun moed en hun uithou dingsvermogen vaak op een zware proef Men herkent het direct, al is er ook verschil met de huidige toestand. De Waterpoort was nog niet verknoeid door de „restauratie” van het jaar 1873, ter wijl hoge bolwerken uit de grachten op rijzen. Ook de huizen boden een fraaier aanblik voor de Sneek binnenvarende vreemdeling dan thans, terwijl vanuit de oevers steigers in het water grepen, om maar des te meer schepen in de gelegen heid te stellen ligplaats te vinden. Want we zijn nog in d_ tijd, dat alles per schip geschiedde, zodat op marktdagen Sneek in een bos van masten schuil ging. Op de voorgrond ligt een veerschip; de schipper ziet er maar voornaam uit met zijn hoge hoed; de knecht is bezig de loze eindjes touw netjes op te schie ten en in het want te binden. Het schip heeft de lijnen van een tjalk, maar het achterboord is „opgeboeid” tot een „hek”, waaronderdoor het helmhout draait. Het zal een scheepje zijn van een ton of 20, voor de beurtvaart op Wor- kum, Koudum of Balk. Er voeren wel een 30, 40 van zulke veerschepen op de Zuidwesthoek vanuit Sneek, of liever, omgekeerd, want in Sneek zelf woon den meer de „grootschippers”, die ver- Met ingang van 1 Januari is het baan vak AmersfoortApeldoorn electrisch berijdbaar geworden. De DE-treinen, die thans vier maal per dag Amersfoort met Apeldoorn verbinden, zullen worden ver vangen door electrische treinen. De dienstregeling ondergaat hierdoor geen verandering. De Ver. Staten zullen krach tige maatregelen nemen. Uit Washington wordt bericht dat de Amerikaanse regering van geen wapen- stilstandsonderhandelingen meer wil weten, zolang de Chinese legers blijven aanvallen. De regering overweegt bij voortzetting van dit Chinese offensief krachtige maatregelen. (Of daaronder het gebruik van de atoombom behoort wordt niet gezegd. Red.). Opzegging Unie-statuut Zondag is er in Djakarta een bijeen komst gehouden van vertegenwoordigers van alle politieke groeperingen in het Indonesische parlement, welke het vol gens een communiqué noodzakelijk vond de mogelijkheid te bestuderen de over eenkomst van de Ronde Tafelconferentie op te zeggen. President Soekarno heeft Zaterdag in zijn rede ter gelegenheid van Mohammeds verjaardag de kwestie Nieuw-Guinea niet aangeroerd, aange zien het kabinet zijn standpunt nog niet had bepaald. In regeringskringen zei men, dat nu geconcludeerd kan worden, „dat Indonesië’s Unie-partner de bezet tende mogendheid is op Indonesisch grondgebied. De vraag is, in hoeverre de band van de Unie nog wezenlijke be tekenis kan hebben”. Volgens latere berichten zouden alle leden der Indonesische regering voor op zegging der Unie zijn, waarbij dan de wederzijdse Hoge Commissariaten zou den dienen te worden opgeheven. Men achtte een éénzijdige opzegging moge lijk. Na de opzegging zouden volgens de Indonesiërs, Indonesië en Nederland dan onderhandelingen kunnen voeren over het vestigen van ambassades en consu-1 laten, I dere reizen maakten en ook buiten de provinciegrenzen kwamen, soms tot ver de Oostzee op. Aan de overkant aan de steiger zien we zulk een groter schip liggen, geen kofschip, maar toch wel een „wijd-” of „smalschip”, dat de Zui derzee aan kan. Waarschijnlijk het beurtschip op Amsterdam. Aan de wal naast de Waterpoort ligt weer een ander soort schip, dat veel heeft van een „jacht”, een „boterschip”, dat de eigenaar in de week tot het bo- tervervoer diende, maar op de Zondag tot pleziervaren. Ditmaal zal het wel pleziervaren wor den, want er liggen mooie witte zeilen klaar om gehesen te worden en nieuws gierig staat aan de wal een groepje Snekers toe te kijken, net zoals het nu nog gaat. Het zal dan ook wel Zondag zijn op het schilderij, want het is zo stil op straat, ieder loopt er echt op zijn Zondags bij! Overigens doet het geheel ons erg landelijk aan, de bleekjes lopen nog tot de wal door, gescheiden door net onder houden hekjes. Zijn de schilderijen dus uit een te late periode, dan dat zij door Thomas Gong grijp zelf gemaakt kunnen zijn, wel be zit het Museum andere werkstukken van zijn hand. Daar is bijvoorbeeld zijn zeer merkwaardig, eigenhandig ge schreven reisjournaal uit het jaar 1751, waarin hij een zesweekse reis beschrijft van Sneek naar Namen en terug, waar Gonggrijp enkele bekenden bezocht, die daar in garnizoen lagen. Namen be hoorde immers toen tot de zogenaamde Barrière-Steden, waar de Staten van Nederland garnizoen hadden liggen om de Fransen in toom te houden. Wij ho pen er binnenkort nog eens uitvoeriger op terug te komen. Vooral de aan dit journaal toegevoegde schetsen zijn amu sant, en geven ons een beeld van Gong- nis nog niet kon ingrijpen. Dwars door een mijnenveld, ten Noorden van Tsjok- song, trokken de Chinezen op. Zonder zich om hun veiligheid te bekommeren, renden zij voort tot dat de lijken der ge sneuvelden de weg aangaven tussen de ontplofte mijnen. Geallieerde officieren verborgen hun teleurstelling niet over het feit, dat de troepen van de Uno, ondanks hun ver sterkte stellingen, er niet in geslaagd zijn de aanval te stuiten. In Goloes wierpen de Chinezen zich op de mijnen velden, de prikkeldraadversperringen, door het spervuur van de artillerie, tot dat de verdedigingslinie bezweek. Er zijn drie Chinese legers geïdentificeerd, het 39ste, het 38ste en het 66ste. Voorts ne men negen gereorganiseerde Noord-Ko- reaanse divisies aan de aanval deel. Wij staken de strijd niet, totdat de idealen zijn verwezenlijkt, zei mr. Mo hammed Roem, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, bij aankomst op Kemajoran, waar hij tezamen met de In donesische delegatie bij de conferentie over Nieuw-Guinea uit Den Haag terug keerde. Het spijt ons ten zeerste, dat wij de samenwerking met de Nederlanders niet met hetzelfde enthousiasme kunnen voortzetten als verleden jaar, voegde hij er aan toe. Meer wilde mr. Roem niet zeggen, aangezien hij eerst rapport wil uitbrengen aan de Indonesische regering, die in haar geheel bij de ontvangst aan wezig was. Weggebruikers uit het Zuidwesten van Friesland hebben Zaterdagmiddag enig cachet gegeven aan de plechtigheid, die was verbonden aan de sluiting van de tol te Sloten. Voor deze gelegenheid had men een tweede gemakkelijk breek bare houten tolboom aangebracht op de plaats, waar de werkelijke tol lag. Nadat burgemeester Alta de tol offi cieel had opgeheven, legde mevrouw Alta de tolboom aan een ketting vast. Vervolgens reed een autobus, waarvan de chauffeur de tol meer dan vijftig duizend maal heeft gepasseerd, dwars door de imitatieboom om deze in triomf op de bumper van zijn wagen naar de stadsherberg te vervoeren. mas Gonggrijp mocht worden misleid, dat de aloude glas-, schilder- en brand- kunst bij zijn voorouders verre over de 100 en bij hem over de 20 jaar is ge- exerceert. Zijn werk kan bezien worden aan de kerkeglazen te Stavoren, Eng- wierum, Oldeschoot. Dragten, Olde- boorn, Heeg, Oudega, Egten en meer andere kerken en huizen”. Wij hebben van hem in het Museum nog twee schilderijen, het een voorstel* lende de Verloochening van Petrus, ge dateerd 1750, werkelijk een verdienste lijk werk, het andere een gefantaseerd tafreel van handeldrijvende Indianen aan een kust, afkomstig uit Hindelo- pen, maar van weinig of geen kunst waarde. Veel mooier is een gezicht op Sneek van hem, eveneens gedateerd 1750, en aanwezig op het Stadhuis al hier. Ype Staak moet een kras man zijn geweest, want nog op 23 Juli 1794 ad verteert hij in de Leeuwarder Courant, dat „wie genegen is het glasschilderen te leren, mits de t.ekenkonst verstaan de, adresseere zich aan den burgemees ter Y. Staak te Sneek”. Intussen zal Thomas Gonggrijp de naam wijst op de afkomst, namelijk het dorpje Goingarijp kalm zijn gang zijn gegaan. Bepaald bezat hij histori sche zin, want zorgvuldig bewaarde hij fragmenten van beschilderde ruitjes uit oude Sneker huizen. Het mag een zeld zaam geluk heten, dat deze fragmenten bewaard bleven, en nu, door bemidde ling van N. Ottema te Leeuwarden, die ze destijds ten geschenke ontving van de heer J. Gonggrijp Bungenberg, in het Musësum te Sneek zijn beland. Het zijn er een viertal, alle familiewa pens; op drie ervan heeft Thomas Gong grijp de afkomst vermeld door dit er met een stift op te schrijven: 1) Fragment, vertonende een gou den korenschoof in een blauw veld. Op schrift: „Thomas Gonggrijp vergaer- dert 1760; jaartal was van 1610 totte Misschien herinneren zich onze lezers, dat wij in een onzer vorige artikelen een geschenk meldden van mej. M. de Vis ser, uit naam van haar ouders, de heer en mevrouw De VisserBungenberg, te Groningen, bestaande uit fragmenten van een beschilderd kamerbehang uit het begin der 19e eeuw, en afkomstig uit het pand Hoogend no. 18 te Sneek. Het aardige was nu, dat dit huis een maal had toebehoord aan de bekende Sneker glasschilder Thomas Gonggrijp; een der laatste rechtstreekse afstamme lingen van deze Thomas huwde met de heer Bungenberg, postdirecteur te Sneek, en bleef het vaderlijk huis be wonen. Toen nu het ouderlijk huis moest worden opgebroken, kon de dochter, Mevrouw de ViseerBungenberg, moei lijk van de dierbare behangsels schei den, en liet er gedeelten van uitknippen en inlijsten, om in haar eigen huis op te hangen. Deze gedeelten zijn dus nu in Sneek teruggekeerd; alleen jammer, dat zij door hun verknipt-zijn niet in een der vertrekken van het Museum kunnen worden aangebracht, en dus in het ma gazijn staan opgesteld. Vindt men nu op deze fragmenten Friese landschappen afgebeeld uit de greidhoek, die verder niet met zeker heid zijn thuis te brengen, boven de schoorsteenmantel was een afzonderlijk schilderstukje aangebracht, dat even eens werd uitgenomen en bewaard bleef; het berust nu nog ten huize van Mr. de Visser te Groningen, maar op den duur zal ook dit zijn weg naar Sneek vinden. Dit stukje stelt de Kolk te Sneek voor; een alleraardigst tafreeltje, waarvan wij het genoegen hebben hier een weergave te kunnen geven. grijp’s kunnen. Zoals reeds gezegd, Gonggrijp is voor al bekend geworden als glasschilder. Nog steeds kan men in enkele Friese kerken vensters vinden, door hem van ingebrande voorstellingen voorzien, doorgaans familiewapens. Op 29 Juli 1758 liet hij zelfs een ad vertentie plaatsen in de Leeuwarder Courant, waarin hij bericht hoe „Tho mas Gonggrijp, mr. schilder te Sneek” en zijn broeder, de „bijna uitgestorven glasschilder- en brandkunde niet alleen in de vorige graad hebben hersteld, maar zelfs volmaakter kleur gegeven hebben dan wel voortijds in Friesland bekend is geweest, gelijk zulks gezien kan worden bij de konstschilders R. Keijert en R. Jelgerhuis te Leeuwarden en bij F. van der Eist te Dokkum”. Een ander Sneker burger, Ype Staak, ook „mr. schilder” en tevens lid van de vroedschap, oud-Bouwmeester en boek houder van de „Stads Huiszittende Ar men”, dus niet de eerste de beste, was over deze advertentie slecht te spreken, en plaatste op 16 Augustus 1758 een andere, waarin hij meldt, „teneinde nie mand door de bekendmaking van Tho- Het verwachte offensief van de Chi nese communistische en Noord-Kore- aanse troepen is begonnen. Sterke Chi nese troepenmassa’s hebben de verbon den legers ten Nooru^.r en Noordoosten van Seoel verscheidene kilometers terug geworpen. Een geallieerde divisie ten Noorden van Seoel is onder de druk be sweken. Het zag er naar uit, dat de rode troepen een tactiek toepasten die veel leek op die welke zij hadden ge bruikt om vorige maand de verbonden troepen uit hun stellinggen langs de ri der de Tsjongtsjon te verdrijven. Terwij de divisie ten Noorden van Seoel op de vlucht was, werd een twee- le divisie ten Noorden van Tsjoengtsjou, '0 kilometer ten Noordoosten van Seoel, .eruggeslagen. Tussen beide sectoren loegen andere eenheden een zware aan- ral af van een Chinees corps ter sterkte ran naar schatting 30.000 man. Aange ien deze troepen echter hun flankdek- ting verloren, moesten zij ook terug rekken. Volgens de laatste berichten zijn klei- ie vijandelijke groepen doorgedrongen ot Oejongboe, op 18 kilometer ten Joorden van Seoel, een belangrijke laats aan een van de hoofdwegen naar e Zuid-Koreaanse hoofdstad. Het offensief wordt uitgevoerd door 00.000 Chinezen en Noord-Koreanen. Iet doel schijnt te zijn de troepen van e Uno uit geheel Korea te verdrijven. >e aanval werd ondernomen op een ront van 240 kilometer langs de gehele 8ste breedtegraad. De zwaarste ge- echten worden geleverd ten Zuidoosten an Jongstsjou en ten Oosten van Kae- jng. De correspondent van Associated ress, Jack Macbeth, spreekt van een luidelijke Chinese overwinning”. Op ten minste twee punten staken de >de troepen in golven de bevroren ri- ■er Imjin over. Verscheidene wiggen ■erden in de geallieerde linies gedreven; p een punt drongen de Chinezen met oveel kracht door, dat verscheidene •.ellingen van de troepen van de Uno 'erden omsingeld. Men verwacht elk jenblik nog sterkere aanvallen. De rote aanval werd gistermorgen kort t >or het ochtendgloren, ingezet, toen de >allieerde luchtmacht door de duister- De hogere geboortecijfers van de rste jaren na de oorlog zullen straks den tot een grote toeloop van leerlin- n bij het lager onderwijs. Zowel uit ti oogpunt van een goede schoolorga- iatie, als op financiële gronden, acht Regering het gewenst, de toelatings- ftijd van deze leerlingen tijdelijk te rhogen, opdat de leerlingenaanwas ge- delijk zal zijn. Deze verhoging zal larschijnlijk enkele maanden betreffen, n voorstel dienaangaande is bij de on- rwijsraad aanhangig gemaakt. In de Nederlandse Staatscourant is gekondigd de tweede wijziging van de tizenbeschikking pensions 1949. Hier- or worden ingaande 6 Januari 1951 de pensiontarieven aan het tegen- bordige kostenpeil van deze bedrijven uigepast. „Stormen gaan over de wereld”, zo sprak Dr. Drees gisteren voor de micro foon tot het Nederlandse volk. „Wij staan opnieuw voor grote moeilijkheden. De verrijzenis uit de nood van oorlog en bezetting, het herstel en de wederop bouw, die dikwijls een verheugend beeld te zien hebben gegeven, zij worden tel kens weer bedreigd en onderbroken door het wereldgebeuren dat onzekerheid en onveiligheid brengt en de economische en sociale vooruitgang remt. worden gesteld. Wij weten echter ook, dat nooit Nederlanders aan eigen land en aan Indonesië groter dienst hebben bewezen dan wie nu op hun post blijven. Suriname en de Antillen zijn deel ge bleven van het Koninkrijk dar Nederlan den. Hun inwoners zijn Rijksgenoten, die echter sedert kort volle zeggenschap hebben in eigen zaken, dat heeft in deze gebieden vol rijke mogelijkheden initia tief en élan gewekt, maar ook tot tegen stellingen aanleiding gegeven, die aan een rustige ontwikkeling in de weg zou den kunnen staan. Er is echter goede grond voor het vertrouwen dat men over die moeilijkheden heen zal groeien". Sneek uit een oud huis op de merk- straat”. 2) Fragment, vertonende een arm met zwaard in natuurlijke kleuren in een blauw veld. Opschrift: „Geseeten tot 1760 in een huis aan de bottermerk binnen Sneek van Ao 1599 en door Tho mas Gonggrijp, meester glasschilder tot Sneeck om sijn oudheit bewaard 1785”. 3) Fragment, vertonende een gouden lelie, rode roos en gouden ster, boven elkaar geplaatst in een blauw veld. Op schrift: „Uit Sneek Ano 1599”. 4) Fragment, vertonende een wapen schild, waarbinnen horizontale banen in zilver, goud, rood en zilver; in de bo venste baan drie boven elkaar ge plaatste zwarte klavers. Is het niet alleraardigst? Over de be tekenis der wapens wagen wij hier geen uitspraak te doen, bevoegder hand zal hier binnenkort uitsluitsel verstrekken. Intussen is het duidelijk, dat Gonggrip zijn antiquiteiten by het uitoefenen van zijn beroep in de oude, aanzienlijke hui zen aan de Marktstraat vond, en ze zui nig bewaarde. Tot slot nog een wens: In het jaar 1939 werd door de gemeente Sneek aan gekocht een zeer fraaie binnenbetimme- ring van omstreeks het jaar 1760, even eens uit het huis van Thomas Gonggrijp aan het Hoogend. Het was de bedoeling, dat deze betimmering een plaats zou vinden in ons Stadhuis, waar in de Bur gemeesterskamer de betimmering juist past, omdat stijl en uitvoering geheel overeenstemmen met de betimmering van het stadhuis. Door de oorlog kwam helaas niets van het aanbrengen, en de betimmering In een bijeenkomst van de C.B.T.B. te seuwarden onder voorzitterschap van i heer H. M. Gerbrandij gehouden en aar ruim 1500 Friese boeren aanwezig 1 aren, heeft ir. C. Staf, directeur-gene- ial van de landbouw o.m. gezegd, dat !t landbouwbeleid van de regering erop gericht, de basis van de kleine bedrij- n te verzekeren. We moeten streven tar een stabiele prijsontwikkeling, wat ituurlijk niet wil zeggen een stabiele ijs, een ontwikkeling, die nooit in vol- >men vrijheid zal kunnen worden be- ikt. Het zal een kwestie van geven en men zijn. Ir. Staf lichtte zijn gehoor irvolgens in over het systeem van de •erheid t.a.v. de prijsgaranties, waar in hij de vraag koppelde waaraan oet nu de melkprijs voldoen? Hij ant- □ordde aan de voorwaarde van een re- dijk inkomen. Spreker zeide het niet ns te zqn met hen, die dit inkomen leurstellend noemen, want z.i. is het ,t geenszins. Men moet ook niet ver aten, dat de melkprijs een garantie- tjs, een minimumprijs is en dat de wer- .ilijke in de regel hoger ligt. Maar het rat in deze kwestie ook niet om de ■aag of de melk 17% dan wel 18 cent ibrengt, maar om de ongerustheid, die j de boeren is gerezen, nu de prijs ge lald is. Er is echter geen enkele grond tor die ongerustheid voor het bestaan mwezig, want de regering wil niet an- irs dan dat bestaan verzekeren, aldus Staf, die minister Mansholt die ver- nderd was, verving en in zijn rede ge- uik maakte van de aantekeningen van I vensgevaarlijk werd verwond. I minister bestemd voor zijn redevoe- - - t ag- Tot de debaters behoorden o.a. de h.h. Wind van Sneek en Gerbrandij van tjland. De eerste zeide, dat de boeren voor n raadsel staan. Hij noemde diverse ctoren, die het tegendeel doen dan het sluit van de overheid rechtvaardigen, et vee moest dit jaar zes weken vroe- ir op stal, de boeren zitten met veel >r trapt land, het ruw voer is in prijs ahoog gesprongen en de product'e is or de natte zomer omlaag gegaan. De heer Gerbrandij wees er op, dat de brengst het vorige jaar weliswaar gen procent hoger is geweest dan srd geraamd, doch dat de productie- sten bijna even veel hoger waren. In tweede plaats zeide hij, dat de ar- idstijd van de boer ongeveer twintig ocent hoger ligt dan van de andere volkingsgroepen. Doorberekening aan gasbe drijven toegestaan. Met ingang van 1 Januari 1951 zijn bij beschikking van de minister van Economische Zaken de prijzen van in dustriekolen verhoogd in verband met de stijging van de prijzen van geïmpor teerde kolen. In verband hiermede is aan de gas bedrijven toegestaan de kolenprijzenver- hoging door te berekenen tot ten hoog ste een halve cent per kubieke meter gas. tv

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1