BUITENLANDS OVERZICHT 65 jaar in de huwelijksschuit I K.R.O.-tournée „Jubel Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST mee” Ons leger in 1951 K. O a VRIJDAG 5 JANUARI 1951 6e JAARGANG No 2 L KIEZEBRINK Hoger subsidie L.O.F. r Nieuw Guinea Rente Rijkspostspaarbank verhoogd Benoemd I Earste lustrum fan De Tsjerne I KLEINZAND 7 TeleL 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Zeer geslaagde showavond Gemenebest confereert te Londen - Voorbereiding conferentie Grote Vier zal veel tijd vergen Ga niet meer op het ijs Prov. piopaganda-comité reddingbwezea Dievegge in het groot Sneker Accordeonorkest Bioscuopnieuws Seoel gevallen Onderdak voor zwervers Redacteur: Zijn vrouw is 11 October 1864 te Op- hier, zee koos. t Withaar van Zwolle. K.R.O. 285.000 leden. het Australische plan te ’’KW** Oudere divisies. I t t De rentevergoeding op de saldi der inleggers bij de Rijkspostspaarbank is met ingang van 1 Januari 1951 van 2.16 procent tot 2.28 procent verhoogd. Via de radio bracht het talloze malen met zijn amusementsmuziek gezelligheid ook in menige niet-katholieke huiska mer en geconfronteerd met het publiek, zoals dat Woensdagavond in Amicita het geval was bleek het in staat ook dan in een oogwenk een prettige stem ming bij zjjn gehoor dat toch nog wel wat groter had kunnen zijn te wekken; de vlotte introductie door Ger de Roos zelf van zijn orkestleden dr.oeg daartoe trouwens bij. We kunnen niet bij alle nummers stil staan, maar een ware melodieënregen stortte het orkest over zijn gehoor uit, de drie Musketiers zon gen dat het een lust was een volgende maal hopen we ook eens kennis te ma ken met de marketensters. De grapjes ontbraken niet, drie Snekers werden voor een ballonvaart geprest, Fantasio Zam- De Koninklijke Familie voor wintervacantie in Sankt Ankton (Tirol). De drie prinsesjes skiën naar hartelust. Het begin van de afdaling v. i Onze stadgenote mej. N. Jonkmans is benoemd tot wijkverpleegster te Drach ten. ir. en Donderdag 11 Januari. Bond van Land- pachters. Vergadering in Hotel Ha nenburg ’s morgens 9.30 uur. Spre ker de heer J. M. Jansma te Ak- marijp. It Frysk litterair moanneblêd „De Tsjerne” bitinkt op Sneon 6 Jann. 1951 syn fiifjierrich blstean mei in Tsjerne- middei yn „Amicitia” to Ljouwert de middeis om 2.30 üre. De meiwurkers binne: Juffer Mien Peters, sang, Dr. B. Dykstra, deklamaesje, E. B. Fomertsma, sprekker. Dizze byienkomst is forgees tagonklik foar lezers fan „De Tsjerne” en oare bilangstellenden. 1 I Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Ij 11 I I Redactie ad<es: SNEEKER NIEUWSBLAD Bi X s, :D -d Ij Al Is Ger de Roos’ ensemble dan een i bel dwaalde door de gehele uitvoering orkest zonder naam, grote naam en faam heeft het in het gehele land al verworven. itlaandag 8 en Dinsdag 9 Januari. Ami citia Theater, s Avonds te 8 uur: Olivia de Havilland in: „De Erf gename”. Het is dus niet alles voordeel voor Rusland, wat daar in het Verre Oosten gebeurt. Of ook deze overweging, naast het verlangen de W.-Duitse herbewape ning te verhinderen, Moskou mede aan leiding is geweest een niet bepaald af wijzend antwoord op de nota’s der Grote Drie over het houden van een Viermo- gendhedenconferentie, te geven, blijft natuurlijk een vraag. De Russische nota is heel diplomatiek gesteld, is niet bar vriendelijk maar als de Westelijke ge allieerden willen kunnen zij de Russen in een diplomatiek gesprek, na veel voorbereiding, ontmoeten. Rusland is bereid een conferentie te Londen, Parijs of Moskou niet te New York te aanvaarden, waar over de samenstel ling van de agenda voor een officiële Viermogendhedenconferentie kan wor den gesproken. De Russen willen in de eerste plaats over de Duitse herbewape ning, maar desnoods ook over daarmee het Atlantisch pact vast te haken zo lang de Ver. Staten, die in dat pact de toon aangeven, niet bereid zijn de grote rol welke China in Azië krachtens zijn belangrijkheid moet spelen te erkennen. En op hun beurt kunnen de Ver. Staten dat thans niet meer, omdat de Chinezen zich nu aan agressie schuldig maken, waarvoor hun geen beloning mag ge geven worden. Voorlopig is men hier dus vastgelopen. Stellig is daarmede ook in de Moskouse kaart gespeeld, maar men mag zich toch ook wel af vragen of de ontwikkeling der gebeur tenissen thans ook in Moskou niet enige onrust veroorzaakt. Want de Chinezen hebben zich nu een sterke machtspositie in Korea verschaft, een gebied, waar de Russen zelf altijd invloed hebben willen uitoefenen. Door het Korea-avontuur, dat zij zelf in het leven riepen, hebben de Russen krachten vrijgemaakt, welke zij zelf niet meer kunnen bedwingen. Hoewel de bemanning tijde-.s de lange reis meerdere malen werd uitgebreid, zijn de beide oudjes nu weer alleen in de schuit De krasse 88-jarige bruidegom hanteert zelf nog het roer waarbij zijn twee jaar jongere bruid hem als altijd nog monter en opgewekt ter zijde staat en een loods hebben ze gelukkig nog niet nodig om hun scheepje recht op de baren van de woelige levenszee te houden. Dantuma die 22 April 1862 te Rijper- kerk werd geboren geniet namelijk nog een uitstekende gezondheid. Alleen be gint zijn gehoor minder te worden. Zelfs heeft hij nimmer een doktersdrankje be hoeven te slikken. In zijn jongensjaren was hij eerst boerenknecht, maar in 1887 Kwam hij als machinepoetser in dienst in de werkplaats van de toenmalige H.IJ.S.M. alhier, bij welke maatschappij hij later nachtstoker werd op een aan- vangsloon van J .10 per dag, waarvan hij, toen hij zijn vaste aanstelling had ook een bedrag moest afstaan als pen sioenbijdrage. Na ?5 jaar trouwe dienst werd hij op 60-jarige leeftijd gepension- neerd. In het Indonesische parlement zijn twee moties over de Nieuw Guinea- Kwestie m behandeling genomen. Die van de oppositie wil het Ume-statuut en alle bepalingen van de R.T.C. welke scha delijk voor Indonesië zijn opzeggen. Die van de regeringspartij wil deze opzeg ging uitstellen tot een onbevredigend antwoord ontvangen zou zgn op een nieuw verzoek aan Nederland om de on- derhandelingen over N. Guinea te her vatten op basis van de souvereimteits- overdracht aan Indonesië. Binnen 2 maanden zou Den Haag op dit verzoek antwoord dienen te geven. Zoals bekend staat Nederland op het standpunt dat het Unie-statuut niet een zijdig opzegbaar is. Dinsdag 9 Januari. Dj Stichting „Door de Eeuwen Trouw” afd. Sneek, in Geb. v. Chr. Belangen, 's avonds 8 uur Openbare Vergadering. Spre kers de h.h. Joh. v. Hulzen, Zeist en Dr H. J. Kaïnama, Den Haag. Tongersdei 11 Jannewaris. 19e Utfiering fan „De Hogerhuis-Saek”, yn Ami citia to Snits, jouns 8 üre. Het 4% -jarig zoontje van de heer P. Oosterloo te Bedum zakte bij het spelen door het ijs. Het gelukte de heer N. Sietsema weliswaar het kind onder het (js weg te halen, maar langdurige samenhangende vraagstukken spreken, pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, faalden. Naar het A.N.P. meldt is het Wouda-gemaal in werking gesteld zijn de sluizen geopend, zodat het ijs in onze provincie thans volkomen onbe trouwbaar is. Op de Middenweg te Amsterdam tegenover de Nieuwe weg is een 33-jarige wielrijder door een vrachtwagen aan gereden. De man overleed ter plaatse. De Chef van de Generale Staf, Ge neraal Kruis, heeft in de Militaire Spectator van deze maand een artikel gewijd aan de opbouw van het Neder landse leger in 1951. Hierin wijst de Ge neraal op de lichtingen, die zullen wor den opgeroepen en op de wijze waarop zij zullen worden ingedeeld en uitgerust. Ook deelt de generaal mede, dat zeer tot zijn sp^jt in dit jaar personeel van oudere lichtingen, die in Indonesië heb ben gediend, zal worden opgeroepen en opnieuw geoefend. De onderdelen van lichting 1949 H, vormende een brigadegroep regi men tsgevechtsgroep) en 3 bataljons in fanterie, zijn op het ogenblik onder de wapenen. De organisatie is Amerikaans, de bewapening en uitrusting in hoofd zaak Brits. Deze troepen zetten hun op leiding voort, zullen oefeningen met scherp houden en oefeningen van infan terie met artillerie met tanks. Ook zal er worden geoefend met vliegtuigen. In de maand Februari zal het beroepsper- soneel voor het grootste gedeelte uit treden en de oorlogsencadrering haar intrede doen. De lichting 1950 H, die een brigade groep zal vormen, alsmede enige korps troepen en luchtdoelartillerie, hebben thans haar korpstraining aangevangen. De organisatie is Amerikaans, het oefenmaterieel is nog Brits, doch zal door Amerikaans materieel worden ver vangen, zodra daarvan voldoende is aangevoerd en gebruiksklaar gemaakt. De lichting 1951 zal deels in het voor jaar, deels in het najaar van 1951 wor den opgeroepen. De Staten van Friesland besloten het economisch technologisch instituut in Friesland een jaarlijkse subsidie van 20.000 gulden toe te kennen en de pro vinciale bijdrage aan het Frysk Orkest (L.O.F.) tot 7500 gulden per jaar te verhogen. Met deze laatste post is Friesland verhoudingsgewijze de pro vincie geworden die haar orkest het hoogst subsidieert, wat ook alleszins ge wettigd is, omdat Friesland het grootste concertbezoek heeft. De oprichting van een provinciaal pro- paganuacomité voor het reddiugwezen is in voorbereiding. Wanneer alle aangezochten de invita tie aannemen, zal het comité er als volgt uitzien: mr. H. P. Linthorst Ho man, ere-voorzitter; K. _Sikkema, F. Schaaf, L. van der Werff en A. Van- damme, leden van het Redding boot- comité 1949; P. A. Kroon, Vlieland; H. Wielinga, burgemeester van Terschel ling; R. Walda, burgemeester van Ame land; J. Anker, burgemeester van Schiermonnikoog; B. Bolwijn, notaris te Anjum; Sj. Schaaf, Dokkum; J. Weide- ma, Het Bildt; A. E. Hannema, burge meester van Harlingen; J. J. van Elselo, Hindelopen; mr. M. Krijger, burgemees ter van Lemsterla.id; J. G. S. Bruinsma, burgemeester van Bolsward en Abe Brouwer van Sneek. Verder zuilen nog vertegenwoordigers van Drachten, Hee- renveen en Franeker worden aange zocht. Zo zullen dan in dit jaar zes brigade- groepen achter elkander worden opge roepen. Zij zullen een mobilisatie-oefe- ning houden, hun militaire kennis weer opfrissen en uitbreiden en ten slotte oefenen in brigadeverband. Him organisatie wordt Amerikaans, terwijl zij voorlopig met Brits en Ca nadees materieel zullen oefenen. Mocht het Amerikaanse materieel tijdig in vol doende mate aankomen, dan zal ook dit nog bij de herhalingsoefeningen worden ingeschakeld. Wachten daarop is echter onverantwoord. Eigen kader oude verband. De brigades zullen de encadrering aan officieren en onderofficieren krijgen, waarmede zij ook zullen mobiliseren. Bij de samenstelling der brigades zal zoveel mogelijk het verband, in Indonesië ge vormd, worden behouden. De leger plaatsen in Oirschot en Stroe zijn hier voor bestemd. In overleg met onze Amerikaanse vrienden wordt getracht de beschikking te krijgen over een Amerikaans officier met oorlogservaring als brigadecom mandant, teneinde het instructieteam te kunnen leiden. Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per hall jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Voor de pauze had een propagandist van de K.R.O. het gehoor nog eens op het hart gedrukt deze omroepvereniging te steunen en te versterken. De K.R.O. bestaat nu 25 jaar en is een even kost- oaar bezit voor Katholiek Nederland als het katholieke onderwijs, de katholieke pers en de katholieke organisaties. Nooit mag men dit erfdeel van pastoor Per- quin loslaten. En het is nodig zich thans daarop te bezinnen omdat de nieuwe radiowet in ontwerp gereed is. Welke plaats de K.R.O. in het nieuwe radio- bestel zal innemen, welk deel van de zendtijd zij zal krijgen, zal afhangen van het aantal leden-abonné’s dat zich ach ter deze omroepvereniging schaart. Daarom wie reeds lid is blijve de K.R.O. trouw, wie het nog niet is trede toe. De katholieken in andere landen benijden ons dat wij dit alles hebben, laten wij deze benijdenswaardige positie handha ven. Dat is ook nodig omdat als straks de televisie komt, dit grote kapitalen zal Kosten. Wij tellen nu bijna 285.000 leden- abonné’s en zijn verreweg de grootste omroep. Dat blijve zo, mede opdat als straks de televisie komt, we ook op dat gebied vooraan staan en het geld niet ontbreke. heen met wat muziKale onzin, die toch vaak zo verrassend knappe muziek was. Pierre Duro zorgde voor wat toverij en een bijzonder woord van lot gelde Peter Piekos voortreffelijk en beschaafd conférencier, vlot causeur, uitstekend imitator. De leden van het orkest gaven ook solistische prestaties ten beste, Jo Budie op de accordeon, Henk Goris als violist, Fred Rozendaal op de xylophone, die als toegift natuurlijk „Circus Renz” speelde, Piet Baan op de cyther (en wat zou het anders zijn dan het Harry Lime theme Een welverdiende ovatie van het publiek volgde aan het slot, toen na zang van de meest gevraagde nummers en door Pierre Duro in de bloemen ge toverd, het ensemble afscheid nam. Mo gen we het hier vaker zien, want het heeft zijn auditorium een buitengewoon geslaagde avond geboden. In 1951 zullen wij zo zegt de ge neraal weder een beroep moeten doen op het personeel van oudere lichtingen, dat gedurende meerdere jaren in Indo nesië heeft gediend. Velen zullen het een onbillijkheid vinden, dat deze men sen, op wie de dienstplicht reeds zo zwaar heeft gedrukt, thans wederom de uniform moeten aantrekken. Zij hebben gelijk; het is onbillijk, maar het is on vermijdelijk. „laandag 8 Januari. Nederl. Reisvereni- ging brengt „De Nederlandse Spoor wegen in woord en beeld”. Foyer Amicitia, ’s avonds 8 uur. De Amsterdamse vrouw die kort ge leden door de Bussumse politie werd ge arresteerd nameen diefstal in een juwe- lierszaak, is door politiemensen uit ver scheidene plaatsen verhoord. Men heeft nu een overzicht kunnen krijgen van de vele diefstallen waaraan de vrouw zich heeft schuldig gemaakt. Bij ongeveer twintig juweliers in Nederland, o.a. te Bussum, Amsterdam, Haarlem en Den Haag heeft zij voor duizenden guldens aan sieraden gestolen. Een groot deel van de gestolen ringen, armbanden, gou den halskettingen, horloges en andere sieraden, heeft de Amsterdamse recher che inmiddels bij een heler te Amster dam kunnen achterhalen. Ook deze man is gearresteerd. Het merkwaardige is dat de vrouw overigens een geheel nor maal leven leidde; zij verzorgde haar man en kinderen uitstekend en het geld dat zij door de diefstallen in handen kreeg, besteedde zij steeds voor haar kinderen. De rooftochten en de gestolen sieraden wist zij voor haar man verbor gen te houden en pas een dag voor haar arrestatie kreeg hij argwaan. Men zal de vrouw zo snel mogelijk naar de Rek- kense inrichtingen overbrengen. Later kan zij dan in de observatiekliniek te Utrecht worden opgenomen, aldus meldt het Alg. Dagblad. Dinsdag j.l. hield het „Sneker Accor deonorkest” haar jaarlijkse feestelijke vergadering in café Ozinga, waar op één na alle leden met hun vrouwen en ver loofden aanwezig waren. Na een wel komstwoord van voorzitter Damhuis vertelde de dirigent, de heer Schuil, o.m. waar het orkest in het afgelopen jaar gespeeld heeft, n.l. in Gaasterland, Jub- bega, tweemaal in Langweer en Drach ten en verscheidene malen in Sneek zelf. Hoewel de publieke belangstelling niet overal even groot was, had het orkest toch steeds veel succes. Dit succes, zei hij, hebben we in niet geringe mate te danken aan mej. Mieke Damhuis, de zangeres en Klazema, drummer. Deze twee zijn feitelijk geen lid van de club, maar verlenen toch steeds hun medewer king. Verder drukte hij de leden op het hart trouw op de repetitie’s te komen daar er een geheel nieuw programma in gestudeerd zal worden. Voorts stelde de heer Schuil voor weer te sparen voor een uitstapje in de zomer, waarbij hij her innerde aan de prachtige boottocht van verleden jaar. De avond werd verder ge vuld met gezellige spelletjes e.d. zodat de lach haast niet van de lucht was. Ook werd Annie v. d. Meer, één van de 1 accordeonistes, nog even gehuldigd voor het door haar behaalde kampioenschap van Friesland kortebaan schaatsenrijden. Het was al 1 uur toen de leden tevreden naar huis gingen. Het Amicitia Theater heeft van he den t.e.m. Zondag als hoofdnummer „Kennismaking gezocht”, een thriller waarin George Sanders, Lucille Ball, Boris Karloff, Charles Coburn, George Zucco en Sir Cedric Hardwicke hoofd rollen vervullen. Een Amerikaans meisje die in een Londense dancing optreedt, ontdekt dat haar vriendin, die op een advertentie in de bladen „Kennismaking gezocht” geschreven heeft, is verdwe nen. Scotland Yard vermoedt dat zij het slachtoffer is geworden van een moordlustige maniak en een der in specteurs engageert nu de Amerikaanse (Lucille Ball) om als lokaas te dienen en de wonderlijke ervaringen die ze op doet bij het aflopen van de ontmoetin gen met mensen, die kennismaking zoe ken, vormen het hoofdthema van de zeer spannende film, die ook een zeer verrassende ontknoping heeft. Vrijdag 5 Januari. Natuurkundig Ge nootschap, Sneek. 2e Lezing boven zaal „Hotel Kingma”, 's avonds 8 uur. Spreker: S. J. Bouma, Direc teur Zuiderzee-museum, Enkhuizen. V rijdag 5 t.e.m. Zondag 7 Januari. Ami citia Theater, 's Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „Kennis making gezocht”. Zaterdag 6 Januari. Ned. Ver. v. Spiri tisten „Harmonia”, 's Avonds 8 uur in zaal Piso: Lezing door mej. M. Er is gisteren te Londen een zeer be langrijke conferentie geopend. De eerste ministers van de landen van het Britse Gemenebest zijn daar bijeen om allerlei belangrijke vraagstukken van de we reldpolitiek en ook van de onderlinge politiek te bespreken. Wat deze laatste groep vraagstukken betreft, is er een dat zeer dringend om een oplossing vraagt maar voor zover thans bekend juist niet op de agenda voorkomt, nl. de kwestie Kasjmir. India en Pakistan zijn het nog steeds niet eens over de vraag bij welk dezer beide landen Kasjmir zich zal aansluiten. De ver. Naties wensten een volksstemming en Pakistan gaat daarmee accoord, doch India geeft de voorkeur aan een gemeenschappelijk India’sPakistaans bestuur, als het Kasjmir niet aan zich mag trekken. Pakistan eiste nu dat de conferentie te Londen deze kwestie ook zou behande len, doch de Engelse regering wilde dat ze onbesproken bleef tot de Ver. Naties er zich eind Januari weer over hebben uitgesproken. De Pakistaanse premier heeft daarop besloten niet bij de offi ciële opening der conferentie aanwezig te zijn. Of hij later zal verschijnen, moet nog blijken. Er zijn meer onderlinge ge schillen in het Gemenebest; we noemen dat tussen India en Zuid-Afrika over de rassenpolitiek van laatstgenoemd land, en verschil van inzicht bestaat er ook tussen Engeland, India en Australië over de Nieuw Guinea-kwestie. Enge land wil neutraal blijven in dit twist punt tussen Nederland en Indonesië, In dia wil N. Guinea aan Indonesië zien toegewezen, en Australië wil er de Ne derlandse souvereiniteit zien gehand haafd en zou het liefst in de verdedi- ding van dit voor Australië zo belang rijke strategisch gebied ook een woordje hebben mee te spreken. Al deze en nog heel wat meer onderlinge geschillen roe pen spanningen in het Britse Gemene best in het leven, welke allerminst ge wenst zijn in deze tijd nu een gemeen schappelijke houding moet bepaald te genover Rusland en de situatie welke door het ingrijpen van China in Korea is ontstaan. politiek jegens Duitsland, omdat de Fransen zeker geen definitieve beslissin gen daarover zullen aanvaarden, voor de conferenties met de Russen hebben plaats gehad. De hoofdstad van Zuid-Korea is in hanoen gevallen van de Chinezen, de V.N, legers trekken zich verder terug. en zouden zich bij de besprekingen wil len baseren op de besluiten van de Kominform te Praag over de Duitse her bewapening genomen. Men ziet, Mos kou stelt nogal wat voorwaarden, maar de Fransen zijn nogal optimistisch, zij zien het meest tegen de Duitse herbe wapening op en zijn al blij met de moge lijkheden welke het Russische antwoord opent. De Engelsen zijn wat koeler en de Amerikanen allerkoelst. De laatsten vinden dat de Russen te veel noten op him zang hebben en voelen niet voor inwilliging van de Russische voorwaar den. Men krijgt dus nu eerst weer een uitgebreid overleg tussen Parijs, Londen en Washington over het antwoord aan Rusland te geven. Als er dan nog weer een Russisch antwoord moet komen, en daarna eventueel een conferentie ter op stelling van de agenda voor de eigen lijke conferentie moet worden gehouden, gaat daar heel wat tijd mee heen. Alleen daardoor bereiken de Russen al uitstel der Duitse herbewapening, voor hen kan een langdurig diplomatiek overleg nooit schadelijk zijn, maar slechts winst, hun plannen gaan toch door, maar het Ook wen- sen over. Alleen wordt het gezicht er niet beter op. Veel hef en leed hebben ze samen gedeeld. Uit hun huwelijk wer den 9 kinderen geboren en er zijn 18 klein kinderen. 5 kinderen zijn nog in leven, een zoon en een dochter overleden op resp. 48- en 40-jarige leeftijd terwijl twee zoontjes slechts de leeftyd van on geveer iy2 jaar bereikten. Niet steeds ging hun huwelijkspad over rozen. Het karige inkomen was oorzaak, dat moe der de vrouw bij velen beter bekend als „buurvrouw Kee” uit werken moest gaan om een beetje rond te komen. Zo was zij meer dan 20 jaar een trouwe hulp van de familie Schreuder, eertijds wonende aan de Oosterdijk. Hoewel het echtpaar van een beschei den pensioentje moet rondkomen, trof- len wij de beide oudjes toch in een op gewekte stemming in hun gezellige woonkamer aan, en ze zien met span ning uit naar hun grote dag die maar voor weinige echtparen is weggelegd. Dat het een prettige dag worde en ze samen nog vele genoeglijk! en geluk kige jaren mogen beleven, wensen wij hun ook van deze plaats van ganser harte toe. Concreet moet deze houding o.a. uit gedrukt worden in het oordeel van het Britse Gemenebest over een vredesver drag met Japan en eventueel de herbe wapening van dat Rijk. Sedert China Korea binnenviel en Amerika er daar door rekening mee houdt dat de Chine zen blijvend als een vijand van het Wes ten en bondgenoot van Rusland moeten worden beschouwd, is het verlangen van Washington om een vredesverdrag met Japan te sluiten op zodanige voorwaarden dat Tokio ook bereid is zich te bewapenen en aan de zijde van het Westen een militaire rol te spelen, sterk toegenomen. Dit vraagstuk zal dus te Londen ook worden besproken en daar zal dan wel blijken dat het Japan se herbewapeningsvraagstuk even netelig is als het West-Duitse. Zoals Frankrijk weinig voelt voor de Duitse herbewapening, voelen Australië en Nieuw Zeeland het voor de Japanse, zet een zekere rem op de Westelijke Deze landen beseffen echter heel goed dat er wat moet gebeuren in het nog vrije gebied van Azië en de Stille Zuid zee en zij propageren een denkbeeld dat India de leiding zal nemen in een ver dedigingsplan voor Zuid-Oost-Azië, dat ook Pakistan, Ceylon, Birma en Malak- ka zou omvatten, en Australië en Nieuw Zeeland en eventueel als het daartoe bereid is ook Indonesië, een Pacific ver dedigingssysteem zouden vormen, waar in de Ver. Staten enige bases zouden hebben. Nehroe, de premier van India, zou bereid zijn een verbinding van dit tweedelig - verdedigingsstelsel met het Atlantische pact te aanvaarden. Als dit juist is, gaat hij voor een Aziatisch di plomaat al heel ver in toenadering tot het Westen. Australië moet op een der- gelijke soepelheid zeker bijv, niet bij de Indonesiërs rekenen, vooral niet na de mislukking der Nieuw Guinea-conferen- tie; van hen is voorlopig weinig sym pathie voor verwachten. zal spoedig blijken of Westers standpunt inder- Dinsdag 9 Januari a.s. zal het 65 jaar Zijn vrouw is 11 October 1864 te Op geleden zijn dat het huwelijksbootje van pennuizen geboren en was 20 jaar toen Jan Dantuma en Corneliske Wijnja, ze in het huwelijksbootje stapte, thans wonende le Steenklipstraat 79 al- haar gezondheid laat nog niets te Misschien Nehroe het daad zozeer genaderd is als de geruch ten over zijn sympathie voor de Austra lische plannen willen. Nu de rode Chi nezen hun offensief in Korea voortzet ten, en met succes, is feitelijk de bemid delingspoging der 12 Aziatische landen tussen China en de Ver. Naties en waar in India de leiding had, mislukt. Dit be tekent d?t deze landen, allen leden der V. N., kleur moeten bekennen, als Washington in de Ver. Naties gaat voorstellen verdere maatregelen tegen China te nemen. De Amerikanen willen wel een grote landoorlog, die te veel van hun eigen krachten en die van andere naties zou binden, vermijden, maar zullen allicht staan op het toepassen van economische sancties tegen China, het verbreken door die landen, die deze reeds hebben, van de diplomatieke be trekkingen met Peking enz. Zullen In dia en andere Aziatische staten bereid zijn dit Amerikaans initiatief laat staan het gebruik maken van de atoom bom, waartoe Washington nog altijd kan komen als de V.N.-troepen te veel in het nauw worden gebracht te volgen? We moeten het nog zien en geloven eerder aan een verdere verwijdering van het standpunt der Ver. Staten en dat van deze Aziatische staten. Ook deze kwestie zal waarschijnlijk een punt van ernstige bespreking in de conferentie te Londen vormen. En we geloven niet dat Nehroe bereid zal zijn een eventueel Aziatisch verdedigingssysteem aan De stichting de Terp te Leeuwarden heeft een logement geopend waar men zwervers en andere maatschappelijk ver ongelukten een eenvoudig maar deugde lijk onderdak wil geven. Er is plaats voor 25 man. De eerste zeven bewoners hebben er reeds hun intrek genomen. Men is tot deze stichting gekomen om dat uit een onderzoek bleek dat de toe standen in vele Leeuwarder „logemen ten”, evenals in vele andere steden, schrikbarend slecht waren. n. r.: Beatrix, Irene en Margriet. hij geweifeld bij het oversteken van de weg en daardooi de bestuurder van de Vrachtwagen misleid.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1