I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST aan Koninklijke Schippersver. Schuttevaer Antwoord van Londen en Parijs Moskou Generaal Eisenhower in Europa De strijd in Korea Maple Leaf viert haar eerste lustrum DINSDAG 9 JANUARI 1951 6e JAARGANG No 3 L KIEZEBRINK Zuinig met Industriekolen Prov. Staten van Friesland I Demobilisatie der Ambonnezen Reciteerwedstrijd Allemaal uit Indonesië terug Prijsvraag Folder Dubbel succes Ds. H. W. te Winkel te Groningen 40 jaar predikant Bijzondere leerstoel Friese taai en letterkunde te Leiden De afdeling Sneek vergaderde Ds. J. M, Erkelens te Hilversum 45 jaar predikant Iisklub Turns fierde har 80-jierrich bestean 4 I KLEINZAND 7 Telef. - 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Twa sulveren jubilarissen te Sybrandabuorren han J Redacteur: Frans antwoord. Gaat 1 Mei a.s. met emeritaat. een absoluut De tongen kwamen los de dichtzetvisserij Refrein Tink om de offers fan dy Hja foelen ek foar üs, sa I I Sovjetzöne gevormd zijn in strijd met de bepalingen van Potsdam. Aart de Kuif, wonende in Woudenberg, wordt Maandag 100 jaar. De 100-jarige is nog kras, maar kleinzoon Aart de Kuif moet toch behulpzaam zijn bij het aansteken van het onvermijdelijke pijpje. Naar aanleiding van de resultaten be haald op de wekelijkse boterkeuringen van de Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Friesland werd aan de Zuivelfabriek „Lege Geaën’’ te Sijbrandaburen een bronzen medaille toegekend. Tevens be haalde dit bedrijf een gelijke onderschei ding op de gehouden kaaskeuringen. OOSTHEM. Dezer dagen keerde sol daat L. de Tong gezond en wel bij zijn ouders te Nijezijl terug. Hiermede is de laatste militair uit ons dorp en omge ving uit Indonesië gerepatrieerd. Zoals bekend is, ondervinden de West- Europese landen sedert enige tijd de ge volgen van een tekort aan kolen. Of schoon hiervan tot dusverre op de Ne derlandse markt nog betrekkelijk weinig te bespeuren viel, ligt het voor de hand, dat ook ons land met de terugslag van deze ongunstige ontwikkeling ernstig re kening dient te houden, in het bijzonder voor zover dit de regelmatige voorzie ning met industriekolen betreft. In verband hiermede wijst de minister van economische zaken er op, dat de bestaande onzekerheid betreffende een voldoende en tijdige aanvoer van kolen uit het buitenland dringend noodzakelijk maakt, vooral bij het verbruik van in dustriekolen de grootst mogelijke zui nigheid in acht te nemen. Wegens moeilijkheden in de kampe menten van Ambonese ex-K.N.I.L. mili tairen te Soerabaja en Djakarta heeft onze regering thans aan alle Ambonese militairen de eis gesteld voor 15 Januari te kiezen tussen: overgang naar de A.P. R.I.S., afvoer naar de Zuid-Molukken of demobilisatie ter plaatse. In 1950 werd ongeveer 130.000 ton groenten (de opbrengst van 2500 ha.) doorgedraaid. In 1949 werd 80.000 ton groenten doorge^raaid, maar toen was de jaaropbrengst ook 50.000 ton min der. Van de opbrengst aan andijvie, au gurken, bloemkool, sperciebonen en snij bonen werd 20 tot 25 doorgedraaid. Van de spekbonen verdween 50 naar de mesthoop, Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Zondagvaart voor de l>eroepe- scheepvaart. t i i i I Redactieadres: ei i iB S, :D •d Tl SNEEKER NIEUWSBLAD toen de voorzitter het punt voorstellen en bespreking aan de orde stelde. Zelf begon hij met de mededeling, dat de nieuwe boeien in het Sneekermeer wat licht verankerd zijn, zodat de mogelijk heid bestaat dat ze bij ijsgang of storm weer wegdrijven of door er mee in aan raking komende schepen van hun plaats worden getrokken. Daarom deed hij een beroep op de schippers om, als ze zulks constateren, dit direct aan de dichtst bijzijnde sluis- of brugwachter of aan de secretaris van de afdeling te rapporte ren. Verder wees hij er nog op dat de Provinciale Waterstaat proeven neemt Freedtojoun kamen bistjür, direkteur en personeel mei de froulju byien yn ’e boppeseal fan ’e Koop. Suvelfabryk „Lege Geaën” to Sybrandabuorren om it 25-jierrich jubileum fan de hearen W. Visser as earste masjinist en W. Koop- mans as earste tsiismakker to bitinken. De gearkomste waerd laet troch de 2de foarsitter, de hear K. P. Hornstra fan Raerd, dy’t earst stilstie by it forstjer- ren fan de foarsitter de hear J. S. Ger- brandij fan Goëngamieden. De jubilaris sen waerden lokwinske fan it bistjür, de direkteur en it personeel ünder oan- bieding fan moaije presintsjes en ek brochten inkele personeelsleden noch aerdige stikjës nei foaren. Op it doek kaem de film: „Der’t de groun de soar- gen leavet”, fan it 50-jierrich jubileum fan de Boun fan Koop. Suvelfabriken en fjirders noch in pear aerdige filmkes, dêr’t hertlik om lake waerd. Tusken it ien en oar waerd traktearre op thé en kofje mei it nedige derby: rokerij foar de manlju en hwat oars foar de froulju. Oan it ein fan 'e joun tortelden de beide jubilarissen noch it ien en oar üt dy 25 jier en it wie al bedtiid west doe’t dizze tige gesellige joun troch de foarsitter sletten waerd. die, naar hem ter ore kwam, bij harde wind uit het westen een belemmering voor de scheepvaart zullen vormen. Dit werd door de heer Prins bevestigd. Bij een westerstorm zullen er, naar hij vreest, ongelukken ontstaan, en de heer Hoekstra was zelfs van mening, dat de schepen, als de sluis gesloten is, zelfs bij kalmer weer onklaar zullen raken. De heer Dam wilde de oplossing zoeken in verlenging van de strekdam met een paar honderd meter en deze dam dan met een bocht naar binnen laten lopen. Al deze bezwaren en de adviezen zullen aan de directie van de Kanalendienst worden medegedeeld. De heer Brink wilde graag de mening van de vergadering weten over de het de moeite waard is het bruggen hoofd Poesan te houden. De inlichtingendienst van Mac Arthur schat thans het aantal Chinezen op 1.350.000 en het aantal Noord-Koreanen op 167.000. Daartegenover kan de Uno 250.000 man stellen, zodat de vijand een overmacht van zes tegen een heeft. De Franse regering heeft tegen de Russische beschuldiging, dat Frankrijk het Russisch-Franse verdrag van 1945 heeft geschonden, aangevoerd, dat Rus land een politiek voert, „die vijandig is jegens de Franse Unie”. In de Franse nota wordt eveneens de klemtoon gelegd op het zuiver defensie ve karakter van de getroffen maatrege len inzake de defensievermeerdering. Aan het slot wordt onomwonden ge zegd, dat de Franse regering bereid is elke poging om de internationale be trekkingen te verbeteren, te steunen. met lichtboeien in de nieuwe vaarwa ters. De definitieve plaatsen daarvan zijn nog niet vastgesteld, en daarom houdt deze dienst zich aanbevolen voor op- en aanmerkingen van de schippers. Geklaagd werd over verblindende ver lichting bij verschillende bruggen, maar dit heeft reeds de aandacht van de Prov. Waterstaat, zoals de controleur, de heer Brink, meedeelde. O.a. wordt overwogen de witte lichten door gele te vervangen of de bruggen met schijnwerpers flauw te verlichten. Klachten over onverlichte bruggen in de Dedemsvaart en in het Almelose ka naal, en over enkele moeilijkheden voor de scheepvaart in Holland zullen aan het Hoofdbestuur worden doorgegeven. De secretaris vroeg het oordeel van de aanwezigen over de nieuwe sluizen bjj Terhorne De Engelse en Franse regeringen heb ben aan de Sovjet-Unie nota’s gezonden, waarin de Russische beweringen wor den weerlegd, als zouden Engeland en Frankrijk de met Rusland gesloten ver dragen hebben geschonden nu de plan nen van de Westelijke geallieerden ter versteviging van de defensie vaste vor men beginnen aan te nemen. Londen heeft al de punten van de Russische nota verworpen. Voorop ge steld wordt in het antwoord, dat het opnemen van Duitse eenheden in de de fensieplannen bedoeld is, om de terug keer van een onafhankelijk Duits natio naal leger te voerkomen en louter een defensieve maatregel is. De defensie is bedoeld om zich te beschermen tegen communistische agressie. En het optreden van de Noord-Atlan- tische mogendheden komt dientengevol ge voor de volle verantwoording van de Sovjet-Russische regering, aldus Lon den. Het Atlantisch Verdrag is nergens tégen gericht, maar zuiver defensief. Verder wordt erop gewezen, dat de Sovjet-Unie een groter aantal strijd krachten onder wapenen houdt dan no dig is en de Duitse strijdkrachten in de in de nieuwe vaarwaters, die 3 m. diep zullen worden bij een bodembreedte van 20 m„ kwam ook ter sprake. Alge meen was men van oordeel, dat deze niet meer dan 2.60 m. zal moeten be dragen. De secretaris stelde De maximum diepgang van schepen pact zich tot grote, gemeenschappelijke inspanning verplicht, elk land afzonder lijk moet voortgaan te werken aan de kern van zijn eigen defensie. Ik houd vast aan de hoop, dat de jonge levens, het bloed en het lijden van de jongste oorlog niet verspild zijn, zo als een verkwister zijn erfgoed verspilt, maar dat uit de gemeenschpapelijke be proeving thans een sterk en verenigd Europa zal oprijzen, dat vol vertrouwen kan uitzien naar een toekomst van vre de, vooruitgang en onderlinge veiligheid. Geen kleiner doel, geen bekrompen nationalisme en vooral geen agressie mag ons van deze nobele onderneming afbrengen. Er schuilt kracht in onze vereniging. Wij hebben grote mogelijkheden ter zee, te land en in de lucht. Wakker gewor den en verenigd als wij zijn, is er niets, dat de landen van de Atlantische ge meenschap niet tot stand kunnen bren gen. Binnenkort vertrekt Eisenhower weer naar Washington om de Amerikaanse regering op de hoogte te brengen van hetgeen hij heeft gezien en besproken. Zijn rapport zal dienen als richtlijn bij het verstrekken van verdere militaire hulp aan de Europese leden van het Atlantische pact. De Chinezen en Noord-Koreanen be- geheel afhangen van de vraag, hoe lang wegen zich met grote snelheid door middy-Korea in de richting van Taegoe in een poging om de verbonden legers, die uit de sector-Seoel terugtrekken, af te snijden en tegen de Westkust aan te drukken. Er wordt hevig om het bezit van de stad Wonjoe gevochten en dit belangrijke knooppunt in het centrum van het front was gisteravond nog in geallieerde handen. De vijand is langs de stad echter ruim honderd kilometer diep centraal Zuid- Korea binnengetrokken. De algemene terugtocht van de ver bondenen wordt voortgezet, hoewel Za terdag en Zondag alleen in de midden- sector contact met de vijand is ge maakt. In West-Korea werden Soewon, 25 kilometer ten Zuiden van Seoel, en het belangrijke vliegveld daarvan ont ruimd. De druk op de linies in Oost- Korea is aanzienlijk minder. Daar is de laatste stelling ten Noorden van de 38ste breedtegraad thans opgegeven. De activiteit van de luchtmacht wordt door het slechte vliegweer aanzienlijk be perkt. Vele waarnemers in Tokio zo seint Ass. Press zijn van mening, dat, ge zien de kracht en de snelheid van het Chinese offensief, de ontruiming van Korea door de troepen van de Uno uit eindelijk onvermijdelijk zal zijn. Dit zou De iisklub Turns hat har 80-jierrich bistean fierd. Beide jounen spile de toa- nielforiening „De Takomst” fan Hüns en Lüns: „Sé dou wide sé” en as neistikje „De generale” beide fan Y. C. Schuit maker. It hat beide jounen tige fol- dien, alhoewol it spyljen de twadde joun better wie as de earste. De earste kear wiene hja grif ek in bytsje fan ’e wize, hwant hast trije jier nei de huldiging fan Okke en syn maten, hie Okke noch altyd de medaljes op ’e jas. De twadde joun hawwe se ek hjir mear har om tinken oan jown. De hear A. Bootsma fan Reahüs lokwinske it bistjür en de leden fan dizze jubilearende foriening fan herte en hope dat datjinge, dat üs foarfaers oprjuchte ha, troch de jongere generaesjes fuortboud en forsterke wurde mei en dat de iisklub fan Turns en Reahüs noch lang meiinoar opar- beidzje meije. De iisklub fan Ysbrech- tum hie in moaije blom stjürd. Ek de keatsforiening „Lyts Bigjin” fan Turns brocht syn lokwinsken oer en dielde dy jounen de prizen fan it keatsen fan de ófroune simmer üt. De Staten van Friesland hebben zich verenigd met een voorstel van Gedepu teerden om aan de christelijke stichting voor school- en beroepskeuze in Fries land een bijdrage van 4500.te ver lenen. Een distelverordening werd in het leven geroepen, volgens welke het ver boden zal zijn nog distel van de familie Cirsium op zijn grond te hebben wanneer B. en W. schriftelijk de verwijdering er van hebben gelast. Een voorstel tot bochtafsnijding van het vaarwater Sneek Stavoren te Heeg is aangehouden, om dat men nog eens na wil gaan welke consequenties deze voor de schipperij ongetwijfeld belangrijke verbetering voor de jeugdherberg te Heeg zal hebben. Tenslotte werden nog 10.000 beschik baar gesteld als provinciale bijdrage in de leniging van de nood der slachtoffers van de stormramp te Haulerwijk. Zondag 14 Januari a.s. hoopt ds. J. M. Erkelens, emeritus-predikant van Medemblik en thans wonende te Hilver sum de dag te herdenken waarop hij bevestigd werd als Doopsgezind predi kant. Ds. Erkelens, die in 1881 geboren werd, werd in 1905 proponent bij de Al gemene Doopsgezinde Sociëteit en ver bond zich 14 Januari van het daarop volgend jaar aan zijn eerste gemeente Hollum, vanwaar hij in 1908 naar Sta veren vertrok. In 1913 verwisselde ds. Erkelens deze gemeente met die van Medemblik, die hij diende tot 1 Augus tus 1919 toen hem eervol ontslag werd verleend. Maandag 15 Januari a.s. hoopt onze oud-stadgenoot ds. H. W. te Winkel van Groningen de dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Ds. te Winkel, die 19 December 1885 te Nieu- wer-Amstel werd geboren, bezocht van 18981904 het gymnasium te 's-Graven- hage (zijn vader was toen hoofd van de school te Scheveningen) en studeerde daarna aan de Rijksuniversiteit te Lei den, waar hij in 1910 zijn doctoraal exa men deed. Nadat cand. te Winkel in No vember 1908 door het Provinciaal Kerk bestuur van Gelderland was toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk verbond hij zich 15 Januari 1911, na vooraf te zijn bevestigd door wijlen ds. J. Wartena van Scheveningen aan zijn eerste gemeente Haulerwijk. In 1914 verwisselde de jubilaris deze ge meente met die van Nijehaske en Has- kerdijken, vanwaar hij in 1921 naar Vol- lenhove vertrok. In December 1924 deed ds. te Winkel zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te Sneek, waar hij be roepen was in de vacature van dr. G. A. Wumkes, die met ingang va’ 1 Novem ber 1924 benoemd was tot bibliothecaris van de Provinciale Bibliotheek te Leeu warden. In de 9 jaar, die ds. te Winkel in onze stad heeft gearbeid ging hier de meerderheid van het kiescollege en ker- keraad om en werd voorgoed van vrij zinnig rechtzinnig. Voordat het echter zo ver was meende ds. te Winkel, die in 1928 een rechtzinnige collega in dr. H. J. Honders (thans predikant te Wasse naar), waarmee hij in eensgezinde har monie heeft samengewerkt, naast zich kreeg, voor verschillende beroepen, o.a. naar Haarlem en Wassenaar te moeten bedanken. Toen ds. te Winkel bijna drie jaar in Sneek stond werd daar in Sep tember 1927 het oude gebouw voor Christelijke Belangen aan het Achterom, waar de vereniging van rechtzinnig Her vormden toen kerkdiensten hield, ver vangen door het nieuwe Gebouw voor Chr. Belangen aan de Westersingel. 17 September 1933 verwisselde ds. te Win kel de gemeente van Sneek met die van Groningen, waar hij werd bevestigd door zijn plaatselijke collega ds. C. M. Luteyn. Van de vele bestuursfuncties, die ds. te Winkel in de loop der jaren heeft ver vuld noemen we: curator van het stede lijk gymnasium te Sneek, lid en praeses van het classicaal bestuur van Sneek, lid van het Provinciaal Kerkbestuur v. Friesland, lid van het classicaal bestuur van Groningen en lid van het Provinci aal Kerkbestuur van Groningen. Momen teel is ds. te Winkel secretaris van het Provinciaal Kerkbestuur van Groningen en sinds 1 Januari 1948 lid van de Gene rale Synode van de Ned. Herv. Kerk. Naar wij tenslotte nog vernemen is met ingang van 1 Mei a.s. door het Pro vinciaal Kerkbestuur van Groningen, na ruim 40 volbrachte dienstjaren, aan ds. te Winkel emeritaat verleend. Ds. te Winkel deelde ons nog mede, dat hij niet voornemens is om een gedachtenisrede uit te spreken en dat hij na zijn emeri taat in Groningen zal blijven wonen. Verschijnt: DINSDAGS on VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Bij de door de Chr. Zangver. „Sursum Corda” te Bozum gehouden reciteerwed strijd wonnen in de afd. Ernst de le prijs H. de Boer te Sneek; 2e pr. mej. T. Osinga, Woudsend. De bewoners van de Leeuwarderweg en omliggende straten hebben Donder dagavond in Amicitia het vijfjarig be staan van hun buurtvereniging Maple Leaf” op feestelijke wijze gevierd. De be langstelling voor deze feestavond, die verzorgd werd door ’t gezelschap Westra van Stiens was uitstekend en de aanwe zigen hebben van begin tot het einde volop van het zeer gevarieerde en be schaafde programma van deze Friese kleinkunstenaars genoten. Na een kort openingswoord van de wnd. voorzitter, de heer H. J. van Gunst, die in ’t bij zonder de afgevaardigden van de zuster verenigingen verwelkomde, en het geza menlijk zingen van het eerste couplet van het Fries volkslied, ging het gordijn open en traden de Westra’s met hun bekend introductieliedje naar voren. De fleur zat er direct in. Durkje en Frouk- je Westra zongen Friese liedjes bij de piano, waarna de fleurige klanken van de beide accordeons door de zaal klon ken. Het levensliedje door Jarich de Vries gezongen werd onder ademloze stilte aangehoord, terwjjl het schetsje „Geen vrouwen over de vloer” door Klaas Westra en Jarich de Vries grote vrolijkheid verwekte. Als laatste num mer voor de pauze zong Durkje Westra de „Maple Leaf’-sang, waarvan we hier het 3e couplet en refrein laten volgen: Yn de rin fan dy fiif jierren Is der hiel hwat wurk forset, Hat de Maple Leaf foaroan stien By üntspanning, fleur en pret. Mar de kroan op har prestaesjes, Is dochs wol de boarterstün, Berntsjes boartsje dér fol wille, Bakke yn de sinne brün. Op de aide Snitser groun Waechst in jeugd sa blier en soun. Het verdere gedeelte van de avond werd gevuld met de één-actertjes: „Hoe 't Geale him der ütredt" en „Ik wol op bêd” en verzoeknummertjes, waarbij de beide accordeonisten wederom voor pret tige afwisseling zorgden. De graadmeter van ’t applaus steeg steeds hoger. Het publiek was enthousiast en de dank die de voorzitter aan ’t gezelschap br"'’ht was dan ook meer dan verdiend. Het was ongeveer 12 uur toen het einde daar was en men kon overgaan tot de trek king van de verloting waarvoor het be stuur zeer fraaie prijzen waren aange boden. Het was dan ook in alle opzich ten een avond waarop de „Maple Leaf” met trots kan terugzien. De aankleding van ’t toneel was belangeloos verzorgd door ,,’t Interieur”. aan de orde, in het bijzonder het ge bruiken van een telegraaf door middel van een over het vaarwater gespannen draad die gevaar kan opleveren voor de pleizlervaart als te dik draad wordt ge bruikt. Is het noodzakelijk het gebruik van de draad te verbieden of moet er een andere oplossing worden gezocht? Verschillende leden achten zo’n draad voor de beroepsschippers geen bezwaar, en als hij niet te hoog wordt aange bracht, evenmin voor de pleiziervaar- ders. De heer Brink deelde mede, dat het gebruiken van zo’n telegraaf in de grote vaarwaters verboden is. Daar moeten de pachters zelf wacht houden en met rode en groene lichten de passe rende schepen op him dichtzet attent maken. In de andere vaarwaters is al leen het voeren van lichten voorgeschre ven en het gebruik van een waarschu- wingsdraad op zichzelf niet verboden. De visserman is echter aansprakelijk voor de scheepvaart en de eventuele schade die door die draad zou kunnen ontstaan. Tot slot brak de voorzitter nog een lans voor avondonderwijs aan de hier overwinterende jonge schippers boven 14 jaar, voor wie bij genoegzabe deel name een speciale cursus georganiseerd zou kunnen worden. Hiervoor bleek wel belangstelling te bestaan. Nadat ook nog besloten was bij dóór zettende winter een tweede vergadering te beleggen, waarin een spreker de nieu we vervoerswet zal behandelen, werd de vergadering, die ook drie nieuwe leden opleverde, met een opwekkend woord en de beste wensen voor het nieuw inge treden jaar door de voorzitter gesloten. Moet die bevorderd worden door het openen van bruggen ei sluizen of moe ten ze dicht? Algemeen was men de laatste mening toegedaan, maar de secretaris had toch wel enkele bezwa ren. Wij zien de zaak hier meer van de principiële kant, zei hij, maar is sluiting technisch en practisch wel uitvoerbaar? Niet iedereen is voor Zondagsheiliging en daardoor kan een ongewenste con currentie ontstaan. De Ver. tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Sneek schrijft een prijsvraag uit. Gevraagd wordt een voorpagina voor een folder, waarin dient uit te komen het aantrekkelijke van Sneek als cen trum der Friese Meren. Afmetingen: breedte 10 Vz cm, hoogte 19 cm. De folder moet uitgevoerd kunnen worden in 2 kleuren; bij voorkeur in lijn- cliché’s (eventueel met film). Ook is toegestaan toepassing van een foto (in 1 kleur) met tekst in een tweede kleur, welke eventueel ook als tintplaat onder het cliché, of een deel daarvan, kan worden aangewend. Als tekst moet in elk geval worden gebruikt: SNEEK, Centrum der Friese Meren (eventueel meerdere tekst is toegestaan, doch in elk geval dient deze kort te zijn). Ver der: Ver. Vreemdelingen Verkeer Sneek Kleinzand 2 Telefoon 2461. De inzendingen moeten op ware grootte of groter (mits in de juiste ver houding) zijn. Aan prijzen wordt in to taal een bedrag van 50 uitgeloofd, waarvan in elk geval een eerste prijs van 25. De ontwerpen zullen worden beoordeeld door een Jury, waarin zit ting hebben de h.h. T. J. van Gelder (Directeur Ambachtsschool Sneek), G. van de Pijpekamp (le Secretaris V.V. V.) en L. Brandenburgh (2e Secr. V.V.V.). Inzendingen dienen vóór 15 Februari te worden ingeleverd aan het Secretariaat V.V.V., Kleinzand 2, Sneek. Inzendingen kunnen eventueel onder een mot.to worden ingezonden, ze dienen dan vergezeld te gaan van een enveloppe, waarin naam en adres van de inzender vermeld worden. In het Staatsblad is opgenomen een Kon. Besluit tot aanwijzing van de Prov. Underwiisrie als bevoegd, om bij de fa culteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden een bij zondere leerstoel in de Friese taal- en letterkunde te vestigen. Nou waeit de Maple Leaf sa greatsk oer Suits syn stjritten, D’ oerwinningsflagge dy’t de gouden frijdom brocht, Syn eskenblêd hat ek nei fiif jier üs to sizzen: Forjit de tiid net dy’t üs folk sa slim bisocht, Kanadeeske mannen, fier fan ’t eigen lan, hjoed yn’t Har boadskip klinkt ek waeijen fan dy flagge Hald oan dat ideael fan doe ek nou de „Ik keer naar Europa terug als mili tair opperbevelhebber, maar zonder wonderbaarlijke plannen en zonder mi litair vertoon”, zei generaal Eisenho wer enige uren na zijn aankomst te Pa rijs. Hij had dadelijk een redevoering la ten opnemen, die in het Engels en het Frans door radio-Parijs werd uitgezon den. De nieuwe opperbevelhebber is met een aan het werk gegaan. Hij heeft zijn tijdelijke hoofdkwartier in het hotel Astoria geïnspecteerd, heeft alle offi ciële ontvangsten af laten zeggen en heeft al een conferentie van vier uren met maarschalk Montgomery achter de rug. Morgen begint hij met een rondreis door de landen van he. Atlantisch pact. Het programma luidt: Dinsdag Brussel, Woensdag Den Haag, Donderdag Ko penhagen, Vrijdag Oslo, Zaterdag Lon den. Dat is het eerste deel van het reis programma; het tweede deel staat nog niet vast. Wat Eisenhower en Montgomery heb ben besproken, is onbekend. Na de con ferentie gaven zij elkaar een hand ter wille van de tientallen fotografen en verklaarden beiden dat zij niets mee te delen hadden. Radio-rede. Aan Eisenhower’s radio-rede, die hoofdzakelijk was bedoeld als een aan sporing voor de landen van het pact, om de handen uit de mouw te steken, ontlenen wij het volgende: Ik neem mijn taak op mij in het volle bewustzijn, dat alleen hulp van buiten, hoe groot ook, Europa niet kan verde digen. Bovendien is he duidelijk dat, al hebben de landen vai het Atlantische Als de schepen door het ijs aan de wal gekluisterd liggen is dat voor de schip pers een mooie gelegenheid om te ver gaderen, en zo kwamen de leden van de afd. Sneek van de Kon. Schippersvereni ging „Schuttevaer” Donderdagmiddag dan ook in de bovenzaal van café King- ma voor de jaarvergadering bij elkaar. De voorzitter, de heer P. Bosscha, ves tigde in zijn openingswoord de aandacht op het rapport betreffende de binnen scheepvaart in Friesland dat onlangs aan Ged. Staten is uitgebracht. Vroe ger had de Friese -binnenvaart nog al betekenis, maar in de loop der jaren is dat teruggelopen en thans heeft hij maar heel weinig meer te betekenen. Vele schippers vinden daardoor geen emplooi meer op de Friese binnenwate ren en daarom kwam de vraag naar vo ren wat er aan te doen is de binnen vaart weer te doen opleven. De conclu sie waartoe de ingestelde commissie in haar rapport komt is echter niet erg rooskleurig. Ze meent nl. dat er niet veel meer aan te doen is, en daar zullen alle schippers het wel over eens zijn. Wil men iets doen, aldus luidt de eind conclusie, dan zal men voor goed lager- en vakonderwijs (het laatste ook buiten de scheepvaart) moeten zorgen voor de jongens die zich nog op de vloot be vinden. Vervolgens stond hij stil bij de tegenwoordige oorlogsdreiging waar door West-Europa van haar grondstof fen wordt beroofd, maar temidden van al de moeilijkheden zag hij toch ook nog een lichtpunt in het plan Schuman dat een groot economisch blok beoogt en de omvang zal hebben van het vroegere rijk van Karei de Grote. Daardoor kan ook de scheepvaart weer toenemen en de schippersjeugd misschien weer op het water blijven, zodat uit de nood der tij den toch nog iets goeds geboren kan worden. Uit het jaarverslag van de secretaris penningmeester, de heer A. Visser, bleek dat de afdeling 4i leden telde, en dat er in het afgelopen jaar door haar werk tal van verbeteringen in de scheepvaart tot stand zijn gekomen. De rekening, die begon met saldo van 20.20, sloot met een over schot van 21.05. De periodiek aftredende bestuursleden S. Visserman en A. Visser werden bij enkele candidaatstelling herkozen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1