BUITENLANDS OVERZICHT IE OMGEïlUt ÏJH SHEER IN VROEGER DAGEN A Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Feestavond buurtver. De Noord-Oosthoek prachtig geslaagd Bijzondere gebeurtenis bij T.G.P. 6e JAARGANG No 4 VRIJDAG 12 JANUARI 1951 L KIEZEBRINK Redacteur: en Wie komen uit Indonesië? Kerknieuws Koninklijk gezin beden thuis Loongrens Ziektewet enz. Tragedie der vluchtelingen Bochtafsnijding bij Heeg Klankbeeld Sneek en Omstreken Dertigjarig plan voor electriciteitsvoorziening 2500 gulden in ’t vuur geworpen A KLEINZAND 7 Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 65 jaar in de huwelijksschuit Zestienjarige Jongen vermist Trumans regeringsverklaring - Meningsverschillen tussên de Ver. Staten en West Europa lllitl*' w- Koemelkerij nabij de Domp, getekend door Jacob Hofstra in 1859. Generaal Eisenhower, de bevelhebber van de strijdkrachten van de landen van het Atlantisch Pact, arriveerde in Parijs. Bij aankomst op het vlieg veld Orly te Parijs wordt de generaal begroet door generaal Blanc van de Franse strijdkrachten. Provinciale Staten hebben thans het voorstel tot bochtafsnijding in de Graft bij Heeg aangenomen. „Dat geld neem ik”, riep een loge menthouder aan de Veerstraat in Hil versum boos, greep een doos met 2500 aan bankbiljetten en wierp die in de brandende haard. De man had over de eigendom van dit geld ruzie gekregen met de dame met wie hij samenwoonde. Zij riepen ten slotte de hulp van een agent in om de twist te beslechten. Maar de man kon zijn opgewondenheid niet bedwingen en wierp daarom de oorzaak er van in het vuur. De agent kon slechts een paar bankbiljetten uit de vlammen redden. Maar een heel nederig gehucht, en toch beschaduwd door zulk geboomte, dat men er een landhuis zou verwachten. Iep, hazelaar en wilg gaven het een dergelijke sfeer, dat een kunstenaar zich er gaarne ophield, om iets van hetgeen hem daar boeide, vast te leggen om steeds bij zich te hebben. Woensdag 17 Januari. In Hotel Hanen burg ’s avonds 8 uur. Spreker Dr. B. C. J. Lievegoed, arts Dir. „Zon nehuis”, Zeist. Onderwerp: Ziekte als innerlijke ontwikkelingsweg. H. M. de Koningin, Z.K.H. de Prins en H.K.H. Prinses Beatrix worden heden in de loop van de dag, van hun winter- sportvacantie in Sankt Anton terugver wacht. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. 1 April a.s. zal het 65 jaar geleden zijn dat Thusnelda, de dames-afdeling van T.G.P., in Sneek werd opgericht. Grote plannen zijn ontworpen om dit ju bileum te herdenken. Zaterdag 31 Maart wordt een speciale uitvoering in revue- vorm gegeven. Zondag 1 April een bal masqué en Dinsdag 3 April eveneens een uitvoering in revue-vorm. De regie is in handen van mevrouw Fortuin. Redactieadres: SNEEKER NIEUWSBLAD 2i X ,m B, :n •d king niet genoeg presteerde voor haar defensie, waarvan een Amerikaans expe- ditieleger weer eens het slachtoffer is geworden. De Amerikaanse nationale trots is geknauwd en de regering-Tru- man kan hoezeer zij het misschien in eigen boezem ook zou willen tegen die stemming niet oproeien. Zij moet, ook om de steun van het Amerikaanse volk voor volgende V.N.-acties te be houden, we denken bijv, aan hulp voor de Fransen in Indo China, thans wel op een soort bestraffing van rood China staan. Zij heeft de andere V.N.-naties behalve die achter het Ijzeren Gordijn dan ook reeds gepolst over hun bereid heid China door de V. N. tot agressor te doen verklaren, er sancties op toe te passen, en meer troepen naar Korea te zenden. Met het troepentransportschip Groote Beer, 20 December van Tandjong Priok vertrokken en vermoedelijk 12 Januari te Amsterdam aankomend, keren o.a. naar Nederland terug: van de Kon. Marine: matroos H. Dijkstra, W. de Zwijgerstraat 24, Sneek; stkr. F, de Boer, le Frittemahovenstraat 13, Sneek. Voorts de sergeant der mariniers F. X. Dreesens, Singel 44, Sneek. Dinsdag 16 Januari, 's Avonds 8 uur in Amicitia speelt de L.S.C.-Toneel- groep: „Als de Klok waarschuwt". Woensdag 17 Januari. Amicitia Theater. Herman Rinket’s Variété met „De Edelweiss Kapel” van Johnny Hols- huysen. ’s Avonds 8 uur. Het heeft het echtpaar Dantuma Wijnja Dinsdag, toen zij hun 65-jarig huwelijksfeest vierden, niet aan belang stelling ontbroken. Het was daar in het St. Josephgebouw waar de receptie plaats had maar druk. Namens de Ver. van Spoorwegpersoneel kwamen de hh. Heins en v. d. Goot, de oud-collega ge lukwensen; ook de familie Schreuder, waar „tante Kee” 20 jaar diende, ont brak niet en voor de afd. Sneek van de bond voor Staatspensionnering kwamen de hh. Van der Zee en Poiesz compli menteren; in de auto van laatstgenoem de maakte het echtpaar zelfs een ritje door de stad, ’s Avonds kwam het Stede lijk Muziekcorps Sneek de jubilerenden een serenade brengen en boven dat alles kwamen dan al de hartelijkheid en ge schenken van kinderen en kleinkinde ren, verdere familie, vrienden, kennissen en belangstellenden. Een onvergetelijke dag heeft zich kranig geweerd. Voor de pauze werd door eigen krachten opge voerd „Het slippertje”, een blijspel in 2 bedrijven waarom hartelijk is gelachen. Het werd knap gespeeld en ’t publiek was gul met applaus. Het tweede ge deelte van de avond werd verzorgd door 't Roomsk Frysk Toaniel ,,’t Rountsje”. Deze bracht de dolle klucht „len dei Boer en Boerinne” ten tonele. De zaal daverde, dat is voldoende om te bewij zen hoe zeer het gegevene in de smaak is gevallen. Het was bijna half één toen voorzitter Dijkstra het slotwoord sprak en allen dank bracht voor hunne mede werking. Bovengenoemde buurtvereniging hield Woensdag in Amicitia een feestavond. Ter inleiding sprak voorzitter A. Dijk stra een kort woord, waarin hij in het bijzonder welkom heette de afgevaardig den van de verschillende buurtverenigin gen en de heer IJ. Gosliga die zich steeds geheel belangloos beschikbaar stelt als 't bestuur een beroep op hem komt doen. Aanvankelijk was het de be doeling geweest deze avond te organi seren op 7 Februari, maar hiervan heeft men in verband met de Vastentijd moe ten afzaen. Het programma was daar door ook enigszins in de war geraakt, want de Friese declamator W. Altena van Makkum die naast het opvoeren van een toneelstuk de avond zou vullen, was nu verhinderd, maar dank zij de mede werking van ’t Roomsk Frysk Toaniel had men toch nog de zaak in kannen en kruiken weten te krijgen. Voorts deelde de voorzitter mede dat wilde men jaar lijks een feestavond organiseren, het be slist noodzakelijk zou zijn dat er een ver loting plaats had om de kosten te dek ken en deze zou ook nu weer worden gehouden. Zeer mooie prijzen waren hiervoor beschikbaar gesteld. Spr. bracht voorts dank aan de Fa. Dikland en Zn. voor haar belangeloze medewerking bij de toneelaankleding. Deze was als altijd keurig in orde. En laten wij nu maar di rect met de deur in huis vallen door te verklaren dat het een feestavond is ge worden die klonk als een klok. Er zat stemming in. Amicitia was totaal bezet en de aanwezigen hebben ongetwijfeld volop genoten. Het applaus was niet van de lucht. Hier 'oor zorgden o.a. „The Mo- nalena Hawaians”, die met hun uitste kende muziek de muzikale omlijsting verzorgden. Dit groepje, dat gevormd was door de dames Teensma, de heer C. Tamxninga en de vier gebroeders Jansen Zondag 14 Januari. Evangelische sa menkomst. Spreker de heer K. Ro zendal, ’s avonds 8 uur in Aere Perennius. Gezicht op het Op, getekend door Jacob Hofstra, 17 September 1838. Opvallend zijn de hoge, steile daken der schuren. Dit is in overeenstem ming met andere gegevens omtrent de vroegere Friese boerderijen. De beplanting is veel rijker dan thans. Sinds de iepziekte is in Fries land veel meer gekapt dan by ge plant, tot grote verarming van het landschap. Wat de bloemen voor de vensters betekenen voor moeder de vrouw, betekenen de bomen langs wegen en erven voor ons allemaal. Moge men dit in Friesland *toch inzien, en niet langer in de mening verkeren, dat ons gewest een boomloze steppe was, is en altijd blijven zal. De loongrens, welke in sommige soci ale verzekeringswetten voorkomt, is met ingang van 2 Januari jl. verhoogd van 4500 tot 4725 gulden per jaar. Het maximum dagloon, waarnaar de premies en de uitkeringen worden be rekend, is van 12 op 13 gulden gebracht. Als ziekenfondspremie, welke voor de helft ten laste van de arbeider komt, moet op het loon 1.8 pct. tot ten hoogste 23 ct per dag, 1.40 per week of 6.10 per maand worden ingehouden. Ten behoeve van de ziekengeldverze- kering kan behoudens toegestane uit zonderingen een bedrag van 1 pet. van het loon tot ten hoogste 13 ct. per dag, 78 ct. per week of 3.40 per maand worden gekort. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Sneek (vac. C. L. Verbaas), ds. W. Brinkman te Asperen. Geref. Kerken. Beroepen te Heeg (voor de miss, dienst) A. Wind, cand. te Sneek. De zending van Europa en n Freed 19 Jannewaris. Pr. F. U. R. en Snitser Frysk For ban. lepenbiere Sjongjoun yn Foyer fan Amicitia. Jouns 8 üre. Het spreekt dat de reusachtige Ame rikaanse inspanning ter beteugeling van het Russische imperialisme, vergezeld dient te gaan van een dergelijke in spanning elders in de vrije wereld. Met name in West-Europa. Truman wees er terecht op hoe belangrijk een vry W.- Europa voor Amerika’s veiligheid is. „Na de Ver. Staten is Europa de groot ste werkplaats van de wereld. Tezamen bouwen onze Noord Atlantische Ver- dragsgenoten grotere legers op dan die van ons zelf. Onze nationale veiligheid zou ernstig in gevaar gebracht worden als de Sovjet-Unie er in zou slagen de hulpbronnen en mankracht van de vrije landen aan de grenzen van haar rijk ondergeschikt te maken aan haar or- logsmachine”, aldus Truman. De presi dent erkende dat geen der landen van het Noord Atlantisch pact nog voldoen de voor zijn verdediging gedaan had, maar in alle landen werden nieuwe maatregelen getroffen en naast de mi litaire hulp moest ook de economische steun voortgezet worden”. Natuurlijk omdat anders de vijfde colonnes in de vrije landen deze van binnen uit zouden uithollen wat Moskou in de kaart zou spelen. Truman kondigde natdrukkelijk aan dat ’t plan van militaire bijstand ook omvat de landen van het Nabije en Freed 26 Jannewaris. Lanbou Jongerein, Mienskip Snits. Jan Piebenga fan Ljouwert sprekt oer Yslün, jouns 7.30 üre by Hanenburg. Ook Trumans jaarlijkse regeringsver klaring Maandag voor het nieuwe Con gres af gelegd, wijst er op dat de span ning in de internationale verhoudingen dit jaar waarschijnlijk haar hoogtepunt zal bereiken. Wanneer, zoals de presi dent aankondigde, de vliegtuigindustrie in de Ver. Staten zo zal worden uitge breid dat per jaar 50.000 moderne vliegtuigen extra gebouwd kunnen wor den, terwijl andere wapenfabrieken zo worden georganiseerd, dat ze 35000 tanks per jaar kunnen bouwen, wanneer de belastingen in de V. S. tot het uiter ste worden opgevoerd zoals de presi dent aankondigde en tal van wetten het economisch leven aan banden zul len leggen, dan is dit geen toestand wel ke jarenlang kan voortduren. Integen deel, want terwijl deze toestand vrucht is van bestaande spanningen, brengt hij zelf ook weer een spanning te weeg, die spoedig een uitlaat zal moeten vinden. Na Pearl Harbour, toen de Ver. Staten dus in de tweede wereldoorlog gewik keld werden, heeft president Roosevelt een nog reusachtiger bewapeningspro- gramma aangekondigd en nog zwaarder belastingen, maar toen waren de Ame rikanen in de oorlog meegesleept en voelden ze aan de lijve, waarom dit alles gebeurde. Nu worden deze lasten ech ter voorgesteld om oorlog te voorkomen, iets veel minder tastbaars, iets ook waar van men spoedig genoeg krijgt. Het Amerikaanse volk zal dan ook waar schijnlijk spoedig om waar voor zijn geld vragen óf in de vorm van een inter nationale ontspanning welke in staat stelt naar een normaler toestand terug te keren, of door een neiging zich te Verschijnt: DINSDAGS e»i VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROÖTZAND 55 Telefoon 3005 (K. 5150) Ruim 22.000 woningen in Friesland d.w.z. 20 procent van het totaal zijn nog niet op het electrische lichtnet aan gesloten. Daarvan liggen 9400 in de ge bieden, welke in de z.g. onrendabele ge bieden liggen, waar het nieuwe licht nog niet is doorgedrongen. De provinciale staten hebben nu een plan van Ged. Sta ten aanvaard om deze gebieden in de eerstkomende dertig jaren op het net aan te sluiten. Het provinciale electrici- teitsbedrijf zal althans in de eerstvol gende vijf jaren in de onrendabele kosten vier negenden bijdragen; gere kend wordt dat de gemeenten en andere lichamen 2/9 bijdragen en dat voor de belanghebbenden een derde deel te be talen overblijft. Mocht het rijk deze wer ken subsidiëren dan zal deze rijksbijdra- ge de gemeenten en de onmiddellijke be langhebbenden ten goede komen. Gedu rende deze dertig jaar zal per jaar 450.000 g- ’den worden beschikbaar ge steld, welke ten laste komen van het P.E.B. Men zal er naar streven in de eerstkomende vijf jaren werken uit te voeren waarmede wegens onrendabele kosten 5 millioen dat is per jaar 1 millioen is gemoeid. Door de Avro is met medewerking van Abe Brouwer een klankbeeld over Sneek en omstreken opgenomen dat uit gezonden wordt op Maandag 15 Januari in het Radioscoop-programma. U kunt dan luisteren naar o.a. de nestor der reciteerders, de 74-jari e Fonger de Vlas, zijn jongere collega Hotze de Boer op een repetitie bij Vlas (diezelfde avond won Hotze in Bozum de eerste prijs, zijn twee-en-vijftigste!) Verder is er een reportage van een gezin in Sneek dat binnenkort naar Australië vertrekt, op name van een toneelrepetitie, een ge sprek met de bekende eigenaar van harddravers, de heer P. Kramer te Nij- land, carillonklanken, een orgelverhaal en tot slotMaar luistert u maar. Maandag 15 Januari Radioscoop. De commandant van de rijkspolitie te Oosterwolde verzoekt inlichtingen om trent de verblijfplaats van de zestien jarige Geert Meesters. De jongen is Woensdagmorgen 3 Januari negen uur van huis gegaan naar de ambachts school te Oosterwolde en is sindsdien spoorloos. Hij is nog gezien te Appelsga lopende in de richting Smilde. Hij heeft zich uitgelaten naar Duitsland te willen gaan. Aangezien hij zwaarmoedig is en lijdt aan toevallen, wordt een ongeluk gevreesd. Hij is 1.75 meter lang, bloots hoofds en heeft krullend zwart haar en donkere ogen. Hij is gekleed in zwart manchester plusfour en draagt zwarte hoge schoenen, grijze visgraat colbertjas Maar de Europese en Aziatische lan den zijn voorzichtig. Dat komt het lest uit in de conferentie van 't Gemenebest te Londen, waar de Pakistaanse premier toch verscheen toen aan zijn verlangen de kwestie Kasjmir op de agenda te plaatsen was voldaan. Daar is dagen lang over het Koreaans probleem verga derd. Canada, Australië, Nw. Zeeland en Zuid-Afrika neigden naar het Ame rikaanse standpunt, de rest wilde ech ter een breuk met China nog altijd via de Ver. Naties trachten te voorkomen. Ook daarbij was echter weer onder scheid van standpunt. Engeland had China tot de Ver. Naties willen toelaten als het toestemde in een wapenstil stand, India zou willen beginnen met China onvoorwaardelijk toe te laten. Het was er ook voor ,dat Formosa aan de rode Chinezen werd gegeven, waar tegen ook Engeland niet zou zijn en zou zelfs op het standpunt staan dat Frankrijk Indo China en Engeland Ma- lakka moet opgeven, over Hongkong schijnt het niet gesproken te hebben, waarop echter China’s begeerte zich stellig te eniger tijd zal richten, de Amerikaanse regering heeft trouwens haar burgers daar en in Indo China alvast aangeraden hun gezinnen uit dit gebied te verwijderen. Het enige wat de conferentie tenslotte over de Koreaans Chinese kwestie heeft opgeleverd is, dat ook de tegenstanders van een erkenning van rood China genoegen hebben geno men met een tijdelijke erkenning om het mogelijk te maken dat dit land deelneemt aan een vredesconferentie over Korea. Dit besluit zal echter noch China noch de Ver. Staten bevredigen. Washington wil uiteraard ook inzake Formosa geen concessies, juist na de nederlaag in Korea is het nog groter waarde aan dit eiland gaan hechten, het voorziet Tsjang Kai Sjek weer van wa penen en schijnt bereid hem als pion in de strijd te werpen. Nu het Britse ge menebest als geheel onmachtig bleek tot een besluit over de KoreaansChi nese kwestie te komen, zullen deze lan den individueel hun standpunt moeten bepalen. Dat India het hare zou wijzi gen is onaannemelijk, maar Engeland kan zich een dergelijk groot menings verschil met de Ver. Staten niet veroor loven, evenmin als de rest van het vrije Europa en niet onmogelijk is dat Lon den tenslotte met de Amerikaanse me ning accoord gaat. Het Amerikaanse volk ziet de oplossing van het complex vraagstukken KoreaChina als een toetssteen voor de bereidheid van Euro pa met Amerika samen te werken, daarom zal West-Europa zich wel moe ten neerleggen bij de Amerikaanse voorstellen, hoezeer ’t de gevolgen daar van ook vreest. Het zal niet de eerste keer zijn dat de wijsheid, in een lange tijd van ervaring opgedaan, concessies moet doen aan de onstuimige daden drang van een minder ervaren maar sterker partner De soldaten der verbonden legers hel pen zo veel mogelijk de 100.000 Kore aanse vluchtelingen die door him ver- dedigingsstellingen stromen. Zij weten dat er zich soldaten van de vijanden on der bevinden, die machinegeweren e.d. hebben verborgen in hun beddegoed en die zich zelfs niet ontzien handgranaten te stoppen in de zakken der kinderen. De veiligheidspolitie kon echter maar één op de 2 h 300 vluchtelingen fouille ren. De lucht boven het slagveld is blauw van de rook der verbrande gebouwen. Doch de soldaten letten daar niet meer op. Zij luisteren in de pauzen van de strijd naar het huilen van de vele kin deren, die óf hun ouders verloren, óf ze niet meer terug kunnen vinden en daar huilend roepen „Omonee, omonee, Vrijdag 12 t.e.m. Maandag 15 Januari. Amicitia Theater. Iedere avond te 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: Burt Lancaster en Virginia Mayo in „De Vlam en de Pijl”. Zaterdag 13 Januari. Band Nederland Indonesië. Feestavond voor de leden der Band die na 21 Januari 1950 zijn thuis gekomen, 's Avonds 7 uur in de Foyer van Amicitia. Zondag 14 Januari. Vrijdenkersver. „De Dageraad”, ’s Voorm. 10 uur in zaal Piso. Spr. Dr. W. J. Jong van Heemstede. Verre Oosten, terwijl daar en in Afrika economische bijstand moest verleend om de welvaart op hoger peil te brengen waardoor de volken daar een reden zou den hebben hun vrijheid te verdedigen. Richtte Truman zich in dit deel van zijn verklaring kennelijk niet alleen tot het Amerikaanse volk om al zijn krachten in te spannen maar ook tot West-Euro pa, duidelijk en scherp nam de president hier ook stelling tegen de mening van invloedrijke Amerikaanse republikeinen als Hoover en Taft, die in de eerste plaats Amerika zelf tot een onneembare vesting willen maken. Zij zijn wel bereid de verplichtingen van het Atlantisch pact na te komen, door Rusland de oor log te verklaren als het een der andere landen van het pact aanvalt, maar niet bereid dan grote legers naar Europa te zenden, die zou W.-Europa maar zelf op de been moeten brengen. Deze be kende republikeinse leiders gaan uit van de gedachte dat Engeland, Frankrijk en W.-Duitsland samen om alleen de be langrijkste te noemen wel in staat moeten zijn een zo grote legermacht op de been te brengen dat deze de Russen zou kunnen keren. Dat zou niet zo dwaas gedacht zijn, als W.-Duitsland wilde be wapenen zonder eerst de zekerheid te hebben ontvangen dat grote Amerikaan se legers in geval van oorlog naar Eu ropa zouden komen, als Frankrijk niet zou terugschrikken voor een zo sterke Duitse herbewapening als in dit geval rodig zou zijn en als Engeland groter be eidheid tot inniger militaire samen werking met het W.-Europese vaste land toonde als nu het geval is. Boven dien zou in zo’n geval ook Spanje’s medewet king verzekerd moeten zijn en zouden deze en andeie W.-Europese lan den nu direct al zo grote legermachten op de been moeten brengen, dat hun economisch evenwicht er totaal door werd verstoord, alle winst van de Marshallhulp zou weer verloren gaan. Het plan dezer republikeinen is dan ook niet spoedig genoeg te verwezenlij ken, maar men mag niet uit het oog verliezen, dat het voor het Amerikaans publiek zeer aantrekkelijke kanten heeft. Oorlogvoeren alleen met zee- en luchtstrijdkrachten en speciaal met atoom- en H-bom en geen grote expe- ditielegers naar Europa, betekent im mers een zeer sterke beperking der ver liezen, die ook het Amerikaanse volk m 2 wereldoorlogen zo smartelijk hebben getroffen. Eisenhower naar Trumans eigen woorden in het Congres zijn bewijzen dat deze Ame rikaanse regering niets van de plannen van Taft en Hoover moet hebben, maar zij heeft rekening te houden met de bekoring welke deze republikeinse propaganda op het Amerikaanse volk uitoefent en waardoor het verzet tegen de regeringsplannen kan toenemen. Wel kan dit Truman persoonlijk, die nog 2 jaar zitting heeft, niet deren, maar het kan toch ook het verzet in het Congres doen groeien, en daardoor de uitvoering van de regeringsplannen belemmeren. Om deze republikeinen de wind uit de zeilen te nemen zal in de eerste plaats W.-Europa het uiterste moeten preste ren ten bate van eigen militaire paraat heid, opdat Eisenhower over West- Europa’s wil tot zelfverdediging een zo gunstig mogelijk rapport te Washington kan uitbrengen. Aan een tweede voor waarde is echter nog moeilijker te vol doen dan aan deze eerste. De nederlaag der V. N. d. w. z .hoofdzakelijk Ame rikaanse troepen in Korea heeft die pe indruk op het Amerikaanse publiek gemaakt, zowel door de zware verlie zen als door de kwetsing van de natio nale trots. Hier in Europa en ook in de vrije Aziatische staten is men geneigd die nederlaag te wijten aan de diploma tieke zowel als militaire fouten van Amerika. Had dat land rood China’s toelating tot de Ver. Naties niet verhin derd, had Mac Arthur zijn troepen niet de 38ste breedtegraad doen overschrij den dan, aldus neemt men in Europa aan, had deze V.N.-actie een groot suc ces in plaats van een zware nederlaag kunnen worden. Maar in Amerika denkt het publiek er heel anders over, het vindt dat de andere V. N.-naties Ameri ka in de steek hebben gelaten, zij heb ben veel te weinig troepen gezonden, en men haalt Korea ook aan als een voor beeld van een land, waar de eigen bevol- onttrekken aan de spanning door te eisen dat de Amerikaanse defensie zich zal beperken tot de Ver. Staten zelf isolationisme dus of en hierin schuilt ook een groot gevaar in een drang tot het gewapenderhand verwij deren van de oorzaak van al die span ning, dus naar een preventieve oorlog tegen Rusland. President Truman en zijn kabinet sturen natuurlijk op de eer ste mogelijkheid aan. De Amerikaanse regering gaat nog altijd hoe scherp Truman ook stelling nam tegen de Sov jet-Unie uit van de veronderstelling dat het mogelijk is met Rusland een overeenkomst te treffen op de basis der afbakening van belangensferen, wan neer zjj maar in staat is bjj de onder- handelingen de Russen te confronteren met een militaire kracht der vrije sta ten, welke niet alleen niet onder doet voor de Russische, maar deze nog over treft. Vandaar dat Truman in zijn ver klaring, ter bestrijding van het Russisch imperialisme nog eerzuchtiger, slu wer en dreigender dan dat der Tsaren zeide hij scherp drie punten aanbeval: lo. economische steun aan de vrije we reld: 2o. militaire hulp aan de landen van het Noord Atlantisch Pact en 3o. steun aan de Ver. Naties, vreedzame oplossing van internationale geschillen en bereidheid met Rusland door onder- handelingen tot een eervolle oplossing der moeilijkheden te komen, maar geen politiek van toegeven.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1