Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST De Band Nederland-lndonesië heeft zijn taak beëindigd I Hoe wurdt de nije Pachtwet DINSDAG 16 JANUARI 1951 6e JAARGANG No 5 L KIEZEBRINK Wol-hausse Zeepost voor Oost en West Geslaagd I- Sibbeziekte Natsir over hervatting onderhandelingen Gevonden voorwerpen Wijmbritseradeel Oprichting Fries comité N.Z.H.R.M. I KLEINZAND 7 Telet. 2872 1 Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Niet op woningbouw bezuinigen Officiële ontvangst gedemobiliseerden en feestavond tot besluit De vlag naar het Fries Scheepvaart Museum Ziekte als opgave Krite Drylts Kr. Fr. Selskip Loop bevolking Wymbritseradeel iï: ft - Redacteur De Feestavond - door geboorte met: 168 mannen en 163 De forhieringen meije dat net 1 De Pachtkeamers forfalle. r By it bisprek geen ijzer met handen konden breken. Sedert enige tijd zijn bij de toneel groep der Kaatsvereniging Sneek de re petities gaande voor bovengenoemd to neelstuk. 21 Febr. volgt de uitvoering. Aan Nederland wordt thans overge laten wanneer de onderhandelingen over Nw. Guinea weer geopend worden, aldus heeft de Indonesische minister-president mr. Moh. Natsir, aan het dagblad Pe- doman medegedeeld. Hij zeide, dat het Indonesische standpunt over de basis, waarop de onderhandelingen hervat kun nen worden aan de gehele wereld reeds bekend is. Een dubbele leren fietstas, terug te bekomen bij D. Buma, Westhem 10; een pak stro, terug te bekomen bij J. H. Nauta, Jutrijp29; één dekkleed, terug te bekomen bij A. Mandemaker, kanton- nier, Rijksstraatweg bij Woudsend. Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Ffrma E. J. Drijfhout, Sneek. sneeuw de i Hulde aan het bestuur van de Band. I i i Redactieadres: SNEEKER NIEUWSBLAD 3i X s, in •d n 1 dezelfde zorg en hetzelfde verdriet. Verder uitte zij haar dankbaarheid voor het souvenir, mede namens mevr. King-, ma die wegens familieomstandigheden niet aanwezig kon zijn, en roemde zij nog de grote medewerking die de Band van de gehele burgerij heeft ondervonden. De Burgemeester reikte onderscheidingen uit. Na het gebruiken van een kopje thee reikte de burgemeester in toepasselijke bewoordingen de door de minister van oorlog toegekende onderscheidingen uit aan F. Arema, H. Bos, J. Bos, L. H. Castelein, F. H. Dijkstra, R. Feitsma, C. F. A. Frowijn, G. Geertsma, H. Greijda- nus, F. C. Hofman, H. J. Hofmeester, L. H. Hofmeester, F. de Jong, J. C. van Otterdijk, K. van der Ploeg, H. Posma, D. Siesling, F. Volkers, K. J. de Vries, P. H. IJsselstein, P. de Zwart, terwijl het oorlogsherinneringskruis is toege kend aan A. van Doorn en E. A. L. van Meegen. Vervolgens richtte hij zich nog met woorden van hartelrjke dank tot het be stuur van de afdeling Sneek van de Band, dat moeite noch tijd gespaard heeft iets te doen in het belang van hen, die hun vaderlandse plicht hadden te vervullen. De gehele burgerij mag U dankbaar wezen voor dit werk, waaraan de namen van het vroegere bestuurslid mevrouw Castelein en van de voorzitter, de heer Bijlsma, verbonden zullen blij ven, zo besloot de burgemeester. De heer Bijlsma sprak zijn erkentelijk heid uit voor deze woorden en toen stel den allen zich buiten op voor het be- vlagde Stadhuis voor het aanhoren van het volkslied. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië s.s. „Raki”, (17 Jan.); Nieuw Guinea s.s. „Rotti” (29 Jan.) Ned. Antillen m.s. „Oranjestad” (17 Jan l Suriname s.s. „Besseggen” (19 Jan.). Geslaagd voor het diploma Boekhou den (Associatie) mej. H. H. Terpstra te Nijland en de heer IJ. Dijkstra te Sneek, opgeleid door de heer P. Kooi, leraar Boekhouden te Sneek. De Bond van Landpachters haldde sa stiet der, moat jaen in redelike bi- Op de Australische wolveilingen zijn weer recordprijzen behaald. Bij de thans „Hoe komt Nederland weer onder dak” was het onderwerp van een cau serie, die de Minister van Wederopbouw enz., Mr. J. in 't Veld, hield voor de „Ned. Mg. voor Nijverheid en Handel” te Amsterdam. De Minister zeide o.a. het volgende: „Wanneer wij in dit tem po voortgaan met bouwen, zal het wo- ningprobleem in 1965 zijn opgelost. In ieder geval zal er dan geen woning tekort meer zijn!” De Minister wees ver volgens op dreigende gevaren, die het bouwplan in de war kunnen sturen maar als het enigszins kan en er moet bezuinigd worden, dan niet op woning bouw. Eerder op het gebied van con sumptie of op dat van de investering. Zou men op de consumptie gaan bezui nigen, dan zo meent de minister is iedereen natuurlijk ontevreden. Dit acht hij een onjuiste houding. Immers, zo vervolgde hij, in Nederland wordt jaar lijks voor ƒ500.000.000 aan alcohol uit gegeven en eenzelfde bedrag aan tabak. Voor luxe-artikelen als koffie en thee komt er nogmaals 100.000.000 bij. Mi nister in ’t Veld gaf als zijn mening te kennen, dat een bezuiniging op deze artikelen zeker eerder in aanmerking moet komen dan een op de woningbouw. Zo er al op consumptieve investeringen bezuinigd moet worden, nooit mag dit schapenfokkers naar raming 5 milliard inwoners. Zij verminderde door overlij- gulden hebben ontvangen. De opbrengst van de goudwinning bedraagt in een eeuw tijd 6% milliard. Op het Stadhuis in de grote zaal werden de gedemobili- seerden namens het Gemeentebestuur door burgemeester Rasterhoff toege sproken, die zgn blijdschap uitsprak over him behouden terugkeer, maar tevens hun makkers herdacht, die het leven hebben moeten geven toen het vaderland een beroep op hen deed. En wij denken dan niet alleen aan hen, wier leven zo plotseling werd afgebroken, aldus spr., maar ook aan hen, die achterbleven. Mo gen zij allen, ouders, vrouwen, verloof den en andere nabestaanden, steeds de kracht ontvangen om het grote verlies, dat zij leden te dragen. En mogen wg, die geen offer behoefden te brengen, in het besef van de zwaarte van de slag die hun trof, hen steeds met onze deel neming en medeleven omringen. Nadat de gevallen makkers door enige minuten stilte, tijdens welke het Stede lijk Muziekcorps buiten het plechtige Ases Tod ten gehore bracht, waren her dacht, schetste de burgemeester de over- gang van het burgerleven naar het mili taire bestaan en daarna de uitzending naar Indonesië. Uw weg leidde ver van huis en op Uw schouders werden nieuwe taken gelegd. Gij hebt moeten handelen op eigen verantwoordelijkheid, wanneer de U verleende opdrachten daartoe dron gen. Maar deze taken hebben U gevormd voor het verdere leven, omdat ge hebt geleerd verantwoordelijkheid te dragen en zo nodig risico’s te nemen. Inmiddels is de tijd voortgeschreden en zijn de omstandigheden veranderd. Uw diensttijd eindigde en U keerde terug in ons midden. Maar, zo betoogde spr., ik kan mg levendig voorstellen dat voor U het leven hier in Nederland en misschien in nog sterkere mate in Sneek te eng ge worden is. Misschien bent U het leven in onze stad maar weer begonnen met tegenzin, maar met een hunkering naar iets groters; iets, waarin U de opgedane ervaringen beter kunt gebruiken. Ik kan me echter ook een andere gesteldheid indenken, nl. deze, dat men bij alle moei te en bg alle ellende die men heeft ge zien, maar één verlangen heeft, nl. om te genieten van het leven dat God ons heeft geschonken, om na de volbrachte dagtaak thuis te zijn in de beste zin van het woord. Zulke militairen kwamen thuis met slechts eenvoudige wensen. De ge dit sa foroare to krijen dat foar de pachter in redelike bisteanssekerheit waerborge is. Het lopend bezig, dag in, dag uit, maar steeds wordt, als wij een lichtpunt menen te zien, het tekort weer vergroot, nu weer door de grote aantallen gere- patrieerden, die dakloos in ons midden worden geplaatst en te wier aanzien wij ook een plicht hebben te vervullen. Wanneer de omstandigheden niet al te moeilijk worden, zullen wij dit vraagstuk echter oplossen. Spr. stond hierna stil bij de nieuwe oorlogsdreiging maar herinnerde in dit verband aan de historische woorden welke Jan Pieterszoon Coen heeft ge sproken: „Despereert niet; siet doch ende considereert wat een goede coura- gie vermag”. Laten ook wij de moed niet zakken en kalm en rustig onze plicht doen, bereid om de offers te brengen welke van ons gevraagd worden. Laten wij ons niet beïnvloeden door angst of vrees. Angst is een zeer slechte raad geefster en vrees aoet onze werkkracht en activiteit verlammen. De ervaring heeft geleerd dat vele dingen anders verlopen dan wij, mensen met onze be perkte gaven, menen te kunnen voor spellen. Het woord van Coen geeft ons ook Op een paar na zgn nu alle militairen uit onze stad en omgeving uit Indonesië in het vaderland teruggekeerd. Daarmee is tevens een einde gekomen aan de taak van de Band NederlandIndonesië die de leuze „wg leven mee met de jongens over zee” tot werkelijkheid heeft gemaakt, en ook door het leggen van contact tussen de ouders, vrouwen en verloofden van de militairen zegenrgk werk heeft verricht. Zaterdag is deze arbeid stopgezet met een officiële ont vangst van de na 1 Januari 1950 gerepatrieerden op het Stadhuis, gevolgd door een druk bezochte feestavond in de foyer van Amicitia. Tijdens dit feest werd de vlag van de afdeling aan het Fries Scheepvaart Museum overgedragen waar zij bewaard zal bljjven als een symbool van wat burgerzin in moeilijke tijden vermag. verlangens, welke zij bij hun terugkeer j koesterden, lagen zo voor de hand. Een werkkring die bevrediging zou schenken, een redelijke huisvesting en wat toe komstmogelijkheden. De eisen waren re delijk en o zo menselijk. En toch hebben wij ze niet allemaal kunnen inwilligen, zoals wij zo gaarne hadden gewild. Nog steeds ligt op mijn bureau een lange lijst van gedemobiliseerden, aan wie nog geen woonruimte kon worden toegewe zen. Niet omdat wij U hadden vergeten, niet omdat wij geen aandacht aan Uw rechtmatig verlangen hebben geschon ken, maar alleen omdat wij Bij al deze woorden van hulde en van dank was het „lang zal hij of zij leven” en het applaus niet van de lucht, want ieder wilde graag uitdrukking geven aan zijn of haar dankbaarheid jegens de be stuursleden van de Band en allen die hen bij hun mooie werk hebben bijge staan. En zelfs op deze laatste bijeen komst werden nog goede gaven aan „hun” jongens uitgereikt. Ieder militair kreeg nl. als herinnering aan zijn dienst tijd in Indonesië een fraai sigaren- of sigarettenblaadje, dat hun met een ste vige handdruk door de heer Bijlsma werd uitgereikt, en door allen zeer werd ge waardeerd. een positieve opdracht nl. om met goede courage, met sterke moed, de toekomst tegen te gaan. Voor alle gedemobiliseerden ligt hier een taak en ik hoop, zo besloot spreker, dat gij de ervaringen die gij hebt opgedaan, zult gebruiken ten bate van de gemeen schap, dat gij U ook verder zult laten leiden door een sterk plichtsgevoel en het Uw oprecht verlangen zal zijn recht en gerechtigheid te dienen. kenmerkte zich door een zeer gezellige sfeer, waartoe de royale tractaties, de muziek van het trio SchuilHesmerg Klasema met zang van Mieke Damhuis, en, niet in de laatste plaats, het optre den van Henk Stuurop, die buitenge woon op dreef was, zeer veel hebben bij gedragen. Voorzitter Bijlsma sprak een kort ope ningswoord waarin hij in ’t bijzonder burgemeester Tjaberings en de terugge keerde militairen verwelkomde (burge meester Rasterhoff was nog niet aan wezig) en enkele gevoelvolle woorden wijdde aan de nagedachtenis van het overleden bestuurslid, de heer Damstra, en aan de jongens die niet zijn terug gekeerd. Een minuut eerbiedig stilzwij gen onderstreepte deze woorden. Tussen de muziek, de zang en de trac taties door voerden verschillende perso nen het woord. De heer H. Haagsma, voorzitter van het Huldigingscomité bracht, na eveneens het tragisch over lijden van de heer Damstra te hebben gememoreerd, hulde aan het bestuur waarbij hij zeer in het bijzonder stil stond bij het werk van de voorzitter en de dames Jongejans, Kingma en Caste lein, welke laatste vooral een echte sol datenmoeder was. Als herinnering bood hij allen alsmede de oud-bestuursleden Kanon en Schuhmacher, een geschenk aan en vereerde hij de dames Bijlsma, Wiersma en Bakker een fraaie plant. De heer A. Flach vertolkte de dank van de gedemobiliseerden; burgemeester Tja berings dankte voor alles wat de Band in het afgelopen jaar voor de jongens uit zijn gemeente heeft gedaan. De heer Bijlsma deelde mede dat de vlag van de Band in het Fries Scheep vaart Museum zal worden geplaatst en stelde deze ter hand aan de voorzitter van het Museum, de heer J. Halbertsma, die haar namens het bestuur gaarne in ontvangst nam en als ouder ook nog hulde bracht aan de heer Bijlsma voor diens initiatief tot het oprichten van de Band en woorden van dank sprak voor alles wat voor hun zonen is gedaan, waarvan de vlag het blijvend symbool zal zijn. Mevr. Jongejans sprak als moeder. Als moeders stonden wij naast elkaar, zei zij, want we hadden allen Verschijnt: DINSDAGS en VRUDAGi Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Alles wurdt bihannele troch de Groun- keamers mei as heger birop de Hege Grounded. Oer ’t algemien meitsje de Pachtkea mers yn Fryslan net sok min wurk. Dat wurdt fuort net better en boppedat is spr. bang foar oerbilesting fan ’e Groun- keamers dy folie mear to dwaen krije. Nou binne wy yn aksje üs boun sa sterk mooglik to meitsjen, sa bisleat hy. Hoe mear leden wy hawwe nammersto mear ynfloed hawwe wy by it Regear en by de Keamers. En tink der ek om dat jim politike fortsjintwurdigers straks yn ’e Keamers foar jimme op- komme, hwant de Keamers moatte de nije wet féststelle. As wy der net west hiene, hie it Pachtbislüt der ek net west. Dêrom moatte wy der meiinoar de skou- ders Under sette om ek de nije wet sa goed to krijen as it Pachtbislüt. In het Oranjehotel te Leeuwarden werd Vrijdagmiddag dtt nieuwe Friese Comité opgericht. Alle uitgenodigde personen onder wie verschillende burge meesters van Friese steden waren aan wezig of hadden bericht gezonden dat zij hun plaats in ’t Comité aanvaardden. De voorzitter van het voorbereidend comité, dat voorheen de grote provinciale actie om de Insulinde nieuwe motoren te schenken had gevoerd, opende de bijeen- komst. Hij heette allen welkom en ver- telde waarom het noodzakelijk was dat i er een Fries Comité werd opgericht. Friesland, zo zei spreker, dat op zijn I kust verschillende beroemde reddings- j stations heeft als Oostmahorn, Ameland, Lemmer, Terschelling, Friesland dat bij na aan drie kanten door de zee wordt begrensd, Friesland is procentsgewijze de provincie, waar ’t allerminste voor de N.Z.H.R.M. die van vrijwillige bijdragen bestaat, wordt gedaan. En wanneer dit nu veroorzaakt werd door onwil of on macht van de bevolking dan zou men zich daar bij neer kunnen leggen, maar dat is eigenlijk net andersom, dat heeft immers de zo spontaan ingezette actie voor de nieuwe motoren bewezen. Van uit alle lagen der bevolking, van hoog tot laag, stroomden de giften toe, het was net of onze Friese bevolking nn pas tot de overtuiging kwam hoe nodig het was dat Friesland zijn deel bijdroeg, en deze stemming, deze mening zo spon taan geboren willen wij vasthouden. Bij de gehouden stemming werd be sloten dat het dag. bestuur gevormd zou worden door het voorlopige comité de leden zijn woonachtig in het centrum wat van veel belang is terwijl notaris Bolwijn voor de N.Z.H.R.M. hierin zit ting neemt. Verschillende plannen wer den besproken en zullen t.z.t. worden uitgevoerd. In beginsel is besloten om in een viertal grote plaatsen dit jaar reddingsbootdagen te organiseren, o.a. in Sneek en wel in Mei. Verschillende medewerkers van de motorenactie zul len opnieuw gevraagd worden, deze da gen mee te organiseren. Verder is be sloten dat het comité een propaganda een acter uit zal geven, die door de to neelverenigingen zal worden gespeeld. De heer A. Brouwer zal dit stuk schrij ven. In herfst en winter zullen films en lezingavonden worden georganiseerd en het gehele jaar door zal actie worden gevoerd voor donateurs. Voor Sneek kan men zich opgeven als donateur, of als vereniging die meewerkt aan de Red dingsbootdagen en als collectrice (tant) bg Abe Brouwer. Winsemiusstraat 12, Sneek. Telef. 2547. geschieden ten aanzien van de woning bouw. Eerder op openbare gebouwen en gebouwen voor vermakelijkheidsobjec- ten. Bezuiniging op de bouw van kleu terscholen acht de minister alleszins verantwoord de bouw van gewone lagere scholen dient echter voort te gaan, mede in verband met het sterke accres der bevolking. nen en 270 vrouwen; totale vermeerde- scheer uit dit jaar verkocht is, zullen de rin8: 426 mannen en 433 vrouwen of 859 den met: 51 mannen en 53 vrouwen; door vertrek met’ 382 mannen en 330 vrouwen; totale vermindering: 433 man nen en 383 vrouwen of 816 inwoners. Op 1 Januari 1951 bestond de bevol king uit: 6254 mannen en 6082 vrouwen, totaal 12336 inwoners. Totale vermeerdering: 43 personen. Geëmigreerd naar: Canada 72, Ver. Staten van Noord-Amerika 25, Australië 2, Zuid-Afrika 1, totaal 100 personen. Aantal voltrokken huwelijken 85. Aantal ingeschreven echtscheidingen 3. De nije Pachtwet. Fan ’e nije Pachtwet hinget in soart fan óf net allinnich foar de pachters mar foar üs hiele lan, yn 't bisünder foar Fryslan, hwer’t 75 fan ’e pleatsen en landerijen pacht wurdt. It foarünt- wurp is gearstald troch in kommisje hweryn yn haedsaek ambtners sitte en mar ien pachter. Dochs sit it goed yn inoar. Foaral de rjuchtsposysje fan ’e pachter is goed regele, mar de bisteans sekerheit net bést. En dêrom kinne wy mei dy artikels gjin genoegen nimme omdat wy dêrmei de kant opgeane fan to hege pachten. Foaral tsjin artikel 4 hawwe wy prin- sipiële biswieren omdat de pacht dêryn folie minder regele wurdt as yn it Pachtbislüt. Yr> dit artikel leit de moge- likheit fan in forheging {an e pacht mei 50, 75, ja miskien wol fan 100 en as soks bart jowt de rjuchtsposysje net sa folie mear. Neffens it nije üntwerp komt der foar bipaelde gebieden in noarm foar de hichte fan ’e hierprizen. Dy noarmen wurde publisearre, en dat is in great biswier. Hwant as dy fêst- steld binne sille alle hieren dy ünder dizze noarm lizze goedkard wurde. Sjocht in eigener dan dat syn hieren le ger binne dan sil hy se ta dy noarm for- hege. Boppedat is it in hiele toer om dy noarmen foar lün fêst to stellen. Dy moatte troch praktyske minsken tak- searre wurde. Mar dy forheging fan hier is it allin nich net. It resultaet fan dy noarmen, Sneeuw op sneeuw in de Zwitserse bergen. De sportmensen zgn zeer tevreden over de vele sneeuw die er deze winter in de bergen is gevallen, maar om ook het verkeer niet in gevaar te brengen, is de moderne techniek de strijd tegen het witte ele ment begonnen. Een reusachtige opruimmachine jaagt sneeuw in grote wolken de lucht in om de wegen sneeuw-vrij te maken. in stikje skiednis. Hy gie tobek nei de jierren ’30'32 der - - Van oudsher heeft de arts een be langrijke rol gespeeld in de mensenge meenschap. Zijn verhouding tot de zie ken heeft in de loop der tijden sterke veranderingen ondergaan. Oorspronke lijk functioneerde hij, meer onpersoon lijk, als schakel tussen de lijdende mens en de bestaande orde. Toen kwam de tijd, dat de verhouding van de huisarts tot zijn patiënten een zeer persoonlgke weid. In de laatste 50 jaar is ook daarin wederom verandering gekomen. De technische vooruitgang heeft het thera peutische en prophylactische vermogen enorm vergroot. De sociale wetten en vooral het ziekenfondswezen veroor zaakten een grondige verandering van de verhouding arts—patiënt. Op het gebied der besmetteljjke ziek ten wordt in toenemende mate door hy giënische en prophylactische maatrege len een verhoogde kunstmatige immuni teit en een verlaagd ziektecijfer nage streefd. Daardoor wordt niet alleen de per soonlijke verhouding van de arts tegen over de zieke, maar ook de persoonlgke verhouding van de Igder tegenover zijn ziekte steeds meer verdrongen. De mens leeft met de gedachte, verzekerd te zgn tegen ziekte en ongemak en bg de over heid is de belangstelling steeds meer toe gespitst op de productiviteit van de staatsburger. In deze verhouding loopt de taak van de arts gevaar gereduceerd te worden tot de functie van een technicus. Hij moet een hersteller worden van mense lijke lichamen tot bruikbare machines. Deze gang van zaken is een van de vele gevaren, die het menselijk zijn be dreigen. Naast deze ontwikkelingsgang heeft een andere plaats. Niet alleen uiterlgk in de politieke en militaire verhoudin gen, maar ook in de menselijke ziel. De toenemende onrust en angst zijn daar de uitdrukking van. Doordat in werkelijkheid lichaam, ziel en geest elkaar beïnvloeden, wordt de menselijke onmacht in deze critische tgd ook licha melijk duidelijk. Een natuurwetenschap pelijke instelling en een alleen maar li chamelijke belangstelling zijn niet in staat tot bevrgdende inzichten en een productieve levenshouding te voeren. Onder de vele vragen, die in deze tijd in ons op kunnen stijgen, is ook deze: Is de alleen-negatleve houding, die we te genwoordig tegenover de ziekte hebben, gerechtvaardigd? Zou het niet kunnen zgn, dat we, door ee" meer positieve verhouding tegenover datgene, wat we aan een ziekte beleven, een vrucht baarder basis zouden kunnen vinden voor datgene, wat we ons mens-zijn noe men? Over deze dingen zal Dr. B. Lieve- goed a.s. Woensdag 17 Jan., ’s avonds om 8 uur in Hotel Hanenburg spreken. Ieder, die zich voor de problemen van deze tijd interesseert, verzuime deze ge legenheid niet. It distrikt Snits fan it Kristlik Frysk Selskip hat Tongersdei in propaganda- joun hélden to Drylts om to kommen ta oprjochting fan in Kristlike Krite. De hear P. v. d. Mark hat sprutsen oer „Hwat wy wolle”. Nei it skoft waerd troch leden fan de krite Skearnegoutum opfierd „Hil is üt de rie”, fan Fedde I Schurer. Sang en foardracht wikselen bliuwe gelyk mar mei dit forskil dat de forlenging foar in buorkerij net 12 jier, mar 6 jier jildt. Allinnich by nij ynhie- ren bliuwt it 12 jier. Ek hoecht de pach- Dat binne standorganisaesjes j ter de forlenging net mear oan to hweryn sawol pachters as forpachters, freegjen. As er bliuwe wol, bliuwt er. hypotheekboeren as eigen boeren sitte. De eigener moat de hier opsizze en dan ------- - - i J kin je hierder binnen in moanne yn for- set komme by de Grounkeamer, dy ek in koartere forlenging bipale kin. Yn dat gefal is de hierder forplicht nei öf- rin fan dy perioade seis forlenging oan to freegjen. Docht er dat net, dan haldt de forlenging op mei de jierren dy’t troch de Grounkeamer fêststeld binne. De rjuchten fan ’e pachter binne dus net minder wurden. Nou kin de soan fan ’e pachter sünder tastimming fan ’e for- pachter net op ’e pleats komme. Mei de nije wet kin dat wol, mar dan moat de pachter op syn minst 10 jier op ’e pleats wenne en de soan 3 jier op it bidriuw wurksum west ha. Foaral foar de lytse bidriuwen is dat in biswier. Op ’e nij neisjen fan ’e hier kin ek wer om ’e trrje jier. Mounlik forpachte mei net mear, en wol men soks op in bipaeld momint fêstllzze litte dan kin it net mear foar de oerbliuwende jierren, mar komt de wettelike termyn der oer hinne. De Grounkeamer kin yn bisündere ge tallen oars dwaen mar dizze bipaling wolle wy der üt ha. Tongersdeitomoarn yn Hotel Hanenburg leaning foar de hierder mei ynachtnim- in gearkomste hweryn de hear J. M. i ming fan ’e redelike bilangen fan ’e for- Jansma to Akmaryp de nije Pachtwet t pachter. En dit bitsjut dat men by in bispriek en meiien as doel hie ta de op- earme forpachter mear hier jaen moat rjuchting fan in öfdieling to kommen. as by in rike en foar in aide buorkerij Foarsitter wie de hear Jac. Hofstra mear as foar in nge omdat it ünderhéld to Joure, dy’t yn syn iepeningswurd sei I folie swierder is. En dêrom easket it dat it Pachtbislüt op ’e helling moat. bilang fan ’e hierder dat wy üs bést dog- Der moat in nge Pachtwet komme dy’t t -*- net foar inkelde jierren mar foar gene- raesjes jilde sil en dêrom hoopte hy, dat dizze net minder wurde sil as it Pachtbislüt. Mar dat sil oan ’e pachters lizze. S' as it foarbislüt der nou hinne leit koe it wol ris minder wurde. Dêrom is de Bond van Landpachters yn aksje om dit foroare to krijen. De lanbou- organisaesjes kinne en dwaen. F doe’t der ek in Pachtwet yntsjinne waerd. It wie in minne tiid: hege hieren, Onderlinge konkurrinsje, rare kondysjes yn ’e pachtkontrakten ensfh. De B. van L. en de lanbouorganisaesjes hawwe doe foar foroaring yn 't spier west en yn 1932 waerd de nije Pachtwet yn ’e Twadde Keamer oannommen mar yn ’e Earste net. Doe is op ütstel fan de B. v. L. de krisispachtwet Ebel ynfierd dy’t foar in hoop minsken moai wurk dien hat mar ek forkeard. Forskillende bin ne dêrtroch har lan en pleats kwytrekke, mar oan 'e oare kant binne der ek folie holpen troch de preventive wurking fan ’e pachtkeamers. Yn 1941 kaem it Pachtbislüt. Dêrmei binne in hiele bulte biswieren fan ’e pachtwet weinommen. Ek nou libje wy noch ünder dit bislüt en as wy it hélde koene, soene wy net üntofreden wêze. Mar it regear seit dat der in nije Pacht wet komme moat en dat is ek wol goed mar dy kin net yn 1952 klear sa as de bidoeling wie. Dêrom sil it Pachtbislüt noch wol in pear jier for- lengd wurde. 100 personen emigreerden in 1950. Op 1 Januari 1950 bestond de bevol- te Melbourne geldende prijzen is de wol- king uit6261 mannen en 6032 vrouwen, scheer van één jaar meer waard dan totaal 12293 inwoners. Zij vermeerderde gedeelte van de totale Australische op- door geboorte met: 168 mannen en 163 brengst aan goud gedurende 100 jaar. vrouwen; door vestiging met: 258 man- Wanneer de laatste baal wol van de nen en 270 vrouwen; totale vermeerde- woningprobleem houdt ons door- Dat kin allinnich de B. v. Landpachters en dêrom hoopje wy hjir ek in öfdieling oprjuchtsje to kinnen. De hear Jansma fortelde earst A -x' s i- kaem foaral nei foaren dat der in goede forhalding wêze moat tusken pachters en forpachters. De bilangen fan beide par tijen moatte fêstlein wurde en dêrom hiene inkelde fan ’e oanwêzigen, ü.o. de hear G. M. Gerbrandij, ek gjin biswier tsjin artikel 4. Ek de forpachter hat rjucht op in redelik bistean, sei Ger brandij, en dat mei net üt 'e wet wei nommen wurde sa as de sprekker wol. Hjiroer waerd noch lang diskussearre, mar de sprekker en de foarsitter koene him net oertsjüge. Dochs kamen der foldwaende leden om in öfdieling op to rjuchtsjen. Yn it foarlopich bistjür waerden bineamd de hearen H. Heerschop, Tsjalhuzum, G. 1 fen en oar öf en as risseltaet koe in Alberda, Ysbrechtum en T. Tuinstra, krite oprjochte wurde mei toneersten Twellegea. 116 leden. r-:: ■-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1