I I 1 "i 1 ideaal tot De Vereniging een werkelijkheid De A.V.R.O. bezocht Sneek Groot succes voor Herman Rinket’s Variété Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST „Selfhelp”, bracht ■ii— I 1 6e JAARGANG No 6 VRIJDAG 19 JANUARI 1951 L. KIEZEBRINK 9 Februari bestaat zij 75 jaar Jaarlijkse uitvoering Studiesport Jubileum A. Grakist Nw Guinea brengt beroering in P. v, d. Arbeid Telegram aan Minister en spoorwegdirectie Jaarvergader ng Vrouwengroep P. v. d. Arbeid Uittering Euphonia, Toppenhüze mTwellegea KLEINZAND 7 Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Ifii Redacteur: zeer druk bezochte feestavond Het eerste bestuur Aardige bijzonderheden. r de Met woningnood had men 75 jaar tal slechte arbeiderswoningen was in Tapperijen, drankwinkels en bordeelen De Nederlandse telepaath. Peter van der Hurk is naar Engeland ver trokken om met toestemming van de Engelse politie naar de verdwenen kro- ningssteen te zoeken. Dirigent: Kaspersma, Heech. Feestlieder Ds. Stap. Meiwurker Abe Brouwer. De heer C. J. Oosterhof is te Soe- rabaja, toen hij rampokkers achtervolg de, door een kogel in de hartstreek ge troffen en gedood. De Zwolse gemeenteraad heeft te gen het voorstel van B. en W. in besloten het Sportfondsenbad niet over te nemen voor 157.000 gulden. Een nieuwe com missie uit de raad zal de zaak voor de tweede maal bespreken met het bestuur Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 2.50 per half jaar. Franco per post 1 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. HOOG WATER IN FRIESLAND BLIJFT GROTE OVERLAST VOOR DE BEVOLKING VEROORZAKEN. Op de geïsoleerde boerderijen gaat het werk voort en worden de koeien normaal gemolken. Het vervoer van de bussen melk gaat Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie adres: SNEEKER NIEUWSBLAD wat in onze plaats te doen. Het bezoek bleef dan ook beneden de verwachting en dat was erg jammer, want het ge- bodene verdiende zeker een volle zaal. financiële commissie op, een college van drie personen, ge kozen uit de geldgevers, dat belast was met het toezicht op de financiën maar het bestuur ook meermalen met advie zen ter zijde stond. In de laatste com missie hadden zitting onze stadgenoten J. H. Halbertsma, F. H. Pijttersen en Hylke Tromp, welke laatste in 1882 als zoon van de mede-oprichter Johannes Tromp, in de Oude Selfhelp geboren werd. DE JONGSTE PORTRETFOTO VAN H.K.H. PRINSES MARGRIET, DIE VANDAAG HAAR 8STE VERJAARDAG VIERT. De eerste statuten vermelden ook nog tal van aardige bijzonderheden die te vens aantonen, dat de oprichters hoewel als doel van de vereniging genoemd wordt „om door coöperatieverbetering te brengen in de stoffelgke toestand ba rer leden” ook hun geestelijke en mo rele belangen wilde dienen. Ten opzichte van het contractenstelsel, waarbij con tracten werden afgesloten met leveran ciers „onder het genot van een zeker rabat dat aan de leden in penningen wordt uitgekeerd” bijv, wordt uitdruk kelijk vermeld dat bij het kopen van sterke drank geen rabat mocht worden bedongen. En even verder lazen we nog „In deze woningen zal nimmer een be drijf mogen worden uitgeoefend dan met toestemming van het bestuur. In de afgelopen 75 jaar heeft de ver eniging vanzelfsprekend een groot aan tal bestuursleden gehad. Een van de meest bekenden was wel de heer A. Bronsema, die in 1910 als vice-president in het bestuur werd gekozen en in 1916 secretaris-penningmeester werd. Deze laatste functie bekleedde hij tot 1 Juli 1946, op welke datum hem op zijn ver zoek ontslag werd verleend, tegelijk met de heer Selvelder. Beide werden toen in een feestelijke vergadering gehuldigd. Van de tegenwoordige bestuursleden kan ook de heer D. Ligthart op een langdurige staat van dienst bogen. Hij werd nl. in 1920 in het bestuur gekozen en tot 2e secr.-penningmeester benoemd, welke functie hij nog steeds bekleedt. Op hem volgen de voorzitter, de heer J. Atsma, die in 1934 als vice-voorzitter zijn intrede deed, en de heer T. de Boer, thans vice-voorzitter. Hij werd in 1939 gekozen en toen met de functie van commissaris belast. De andere tegen woordige bestuursleden zijn de heren: D. Schengenga, die de heer Bronsema als secr.-penningm. opvolgde, B. Alfrink, Het bestuur zittend v.l.n.r. D. Ligthart, 2e secr.-pennm., D. Schengenga, secr.-pennm., J. Atsma, voorzitter, T. de Boer, 2e voorz. Staande v.l.n.r. F. Tienstra, B. Alfrink en H. J. Hamer, commissarissen. De avond zal dit jaar ingeleid worden met muziek van het H.B.S.-orkestje en enige liederen van het zangkoor onder leiding van de heer Schrik, terwijl ook een kort nummer gymnastiek ten beste gegeven zal worden. Bij de keuze van een toneelstuk heeft het bestuur ditmaal ge broken met de traditie. Inplaats van het luchtige genre, zoals gebruikelijk was, is voor deze avond de keus gevallen op een blijspel van de 17e eeuwse Franse schrijver Molière: le Malade imaginaire (de ingebeelde zieke). Voor amateurs zeker een moeilijke opgave. Molière im mers vond zijn onderwerpen in het da gelijkse leven. Hij zag scherp de goede en vooral de slechte eigenschappen van de mensen uit zijn omgeving en kon niet nalaten ze fel te hekelen. Ieder van zijn personen is eigenlijk de belichaming van een bepaalde eigenschap, die zijn erger nis en spotlust opwekte. De hoofdfiguur Argan, in dit stuk, is het ten top ge dreven domme egoïsme door Molière scherp getekend en bespottelijk gemaakt. Maar wat de waarde van deze stukken bepaalt, is zeker het feit dat Molière niet alleen een schrijver is vol kritiek, maar tenslotte ook mens. Bij alle spot en hoon blijft in zijn stukken ’t menselijke merk baar, dat begrip heeft voor de tragische eenzaamheid, waaronder de mens lijdt en die het noodzakeljjk gevolg moet zijn van zijn egoïsme. Molière hekelt het kwaad, niet de mens. De toneelspelers van Studiesport hopen U een prettige avond te bereiden. (Zie advertentie in dit blad Een auto, bestuurd door de heer W. H. Voss, firmant van het kleding- magazrjn-Flottow in de Peperstraat te Leeuwarden, reed op weg naar Amster dam te Hoorn door de gladheid van de weg tegen een tweetal betonnen paal tjes en kantelde. De echtgenote van de heer Voss werd gedood, hijzelf liep een hersenschudding op en zijn dochter vrij Jhr. v. d. Goes van Naters is afgetre den als voorzitter van de Tweede Ka merfractie van de P. v. d. A. Hij acht zijn moreel gezag geschaad door het feit dat in een interview werd meegedeeld dat hij op ’t standpunt stond dat de sou- vereiniteit over Nw. Guinea aan Indo nesië moest overgedragen, op voorwaar de dat Nederland er lange tijd het be heer zou voeren. Overigens betwistte de heer v. d. Goes van Naters de juist heid van dit interview. Ir. H. Vos is af- getreden als lid van het hoofdbestuur van de P. v. d. A. omdat dit bestuur zich verzet heeft tegen de wens van de Kamerfractie om de souvereiniteit over Nw. Guinea aan Indonesië onder be paalde voorwaarden over te dragen. De burgemeester van Amsterdam, mr. d’Ailly schijnt uit de partij getreden te zijn omdat hij zich niet kan verenigen met haar standpunt inzake Nw. Guinea. in de bovenzaal van café Ozinga aan de Lemmerweg, die de feestgangers nauwe lijks kon bevatten. Ze moesten daarom wel wat dicht op elkaar zitten, maar dat mocht ’m niet hinderen. Het was huise- mogen daarin nimmer worden gehou den. Deze laatste alinea is echter niet toepasselijk op de winkels, waar de drank bij de maat verkocht en niet in den winkel geconsumeerd wordt”. Euphonia is al in aid korps en dat it in korps is hwat yn it libben fan de doarpslju in tige goed plak ynnimt koe men merkbite oan de folie seal trouden. En hoe soe men dit korps ek net in goed hert tadrage. It is in foarbyld foar partij forieningen b.g. in earste pisto- nist Visser dy’t al 50 jier mei rint (der- om woan er jouns fêst dy boffert!) en dan de foarsitter dy’t al tritich jier blaest en hammert. It wie in goede joun en dat wie ek yn 't bisünder to tankjen oan Ds. Stap. Wel man, dy hat der slach fan hear om feest to lieden, der hoechde wenlik net lens in „humorist” foar to kommen. Men koe, en dat is it goede, fomimme dat hjir net allinne de dümny mar ek de minske, en in bliid minske, oan ’t wurd wie! In aerdich programma en lokkich, net to lang, der waerd goed wurk levere en binammen „La Rose du Lac” wie tige goed, mei in apart wurd foar de solist W. de Boer. Hwat in sftpel lüd hellet dizze altsolist üt syn ynstremint en hwat wie it korps hjir tige krekt yn bigelieding. De hear Kaspersma sil grif wiis west hawwe dat er hjir safolle rip- petysjejounen oan jown hat. Fan de oare nümers bifoelen üs „Trompetters ■"oor” en „Brandweer- mars” it béste, wylst de koralen en kristljke lieten mei gefoel spile waer- den. Abe Brouwer joech üt syn wurk dat- jinge hwat hjir it béste by paste en it waerd in tige goed gehiel, en ’t ien mei oar foei der bést yn. Nei’t Ds. Stap foardrager, lieder, korps en oanwêzigen bitanke hie wie de ein kommen fan dizze tige slagge joun, dy’t herhelle waerd foar 't jongfolk op bestond uit de heren Inne van de Berg, voorzitter, Kornelis Nauta, secretaris penningmeester, Wieger de Jong, tim merman, plaatsverv. voorzitter, IJme Groeneveld, plaatsverv. secretaris-pen ningmeester en Sjouke Molenaar, die de wijds® titel commissaris van toezicht droeg. Twee jaar later konden reeds de eerste 16 woningen, de zgn. Oude Selfhelp aan de Oppenhuizerweg, worden gesticht, waarvoor het geld bijeen was gebracht door een obligatielening bij een groot aantal vooraanstaande burgers. Onder deze geldgevers troffen we namen aan, die nu nog een goede klank hebben in onze stad, o.a. Gerrit Jan ten Cate, kas sier, Enno ten Cate, effectenhandelaar, Gerrit Hendrik ter Horst Janszoon, fa brikant, Alexander Brenninkmeijer, koopman (een der stichters van het te genwoordige C. A concern), en Hen drik Veen Antoonzoon, koopman. En verder o.m. nog Mr. Dirk Alma, effec tenhandelaar (later burgemeester), Dr. K. Dorama, geneesheer, Teetse en Trai ling Gonggrijp, houthandelaren en Dr. Johannes Leonardus Andreae, directeur van de H.B.S., terwijl ook het Old Bur ger Weeshuis en de Spaarbankvereni- ging het hunne bijdroegen. In 1887 en 1896 werden telkens 20 woningen gebouwd achter de Prinsen gracht waar in 1903 nog 13 verrezen. Dit werd de Nieuwe Self help die totaal 54 woningen omvat waaronder de in 1904 gebouwde burgerwoning, het zgn. contributiehuis, thans bewoond door de heer K. Doevendans, in welk pand het kantoor van de vereniging is onderge bracht waarin de secretaris-boekhouder Zaterdagmiddags nog steeds zitting houdt voor het in ontvangst nemen van de huur. Voor al deze complexen werden leningen gesloten, waarvan de laatste obligatie afgelost werd in Mei 1947. Daarmee hield ook de taak van de FOLSGARE. Donderdag 1 Februari a.s. zal het een kwart eeuw zijn geleden, dat onze oud-dorpsgenoot, de heer A. Grakist, door ds. E. Groeneveld, toen Ned. Herv. predikant te Dalfsen en thans te Soest, werd geïnstalleerd als hoofd van de Chr. School te Dalfsen. De heer Grakist, die 8 Maart 1895 te Nieuw- Buinen (gemeente Borger) werd gebo ren, studeerde aan de Chr. Normaal school te Stadskanaal en slaagde 14 Mei 1915 te Groningen voor het onderwijzers examen. Na eerst 7 maanden tijdelijk werkzaam te zijn geweest als onderwij- zeer aan de Chr. scholen te Nieuw- Buinen en Stadskanaal, werd de heer Grakist met ingang van 1 Januari 1916 benoemd tot onderwijzer aan de Herv. School te Folsgare. Na daar ruim drie jaar voor de klas te hebben gestaan kreeg hij per 1 Mei 1919 de benoeming als eerste onderwijzer aan de Koningin Wilhelminaschool te Giessendam. Precies een jaar later werd de heer Grakist, die reeds in Juli 1918 te Groningen de hoofdacte had gehaald, benoemd tot hoofd van de Herv. School (Hofkamp) te Wommels. Sinds 1 Februari 1926 is de jubilaris, die in Augustus 1921 de acte Frans L.O. had gehaald, hoofd van de Chr. School te Dalfsen, Dinsdag 16 Januari hield de Vrouwen groep van de P. v. d. A. de jaarverga dering. Uit het verslag bleek, dat er in het afgelopen jaar veel werk is ver richt. Verschillende belangrijke inleidin gen zijn gehouden, zoals: het belang van de socialistische pers; Tsjecho-Slowa- kije en Thomas Masarijk; de situatie van het socialisme in deze tijd; wat moeten wij weten van onze geestelijk gestoorde medemensen; sexuele voorlichting en op voeding. In de zomer is een boottocht gehouden, de Vrouwendag in November. Er zijn 5 leesclubs met ongeveer 65 deel neemsters. Het financ. verslag sloot met een batig saldo. Het bestuur is als volgt gekozen G. Kuipers—Arema, voorz.; J. H. BoonstraTerpstra, seer.; W, Tuilde Jonge, penn.; T. de Vries Boot; A. Berendsen—Hiemstra; C. Post» musTekelenburg; L. de JongGerling, die in de plaats kwam van G. Bakker v. d. Meulen, die zich niet herkiesbaar stelde. Reeds ver voor de tijd dat de uitvoe ring van Herman Rinket’s Variété Woensdagavond in Amicitia begon, werd het de laatste tijd niet zo erg bekende bordje „uitverkocht” bij de ingang van het theater opgehangen en werd het lo ket voor de normale kaartverkoop ge sloten. De belangstelling voor deze avond, waarin o.a. de van de radio zo bekende Edelweiss Kapel heeft gespeeld, was enorm met als gevolg dat honder den Snekers geen kaartje meer konden krijgen en tegen hun zin thuis moesten blijven. Maar welaan, de volgende maand komt het variété van Harman Rinket opnieuw naar de Waterpoortstad zodat de teleurgestelden dan alsnog aan hun trek kunnen komen. Uit deze grote toe loop blijkt wel dat de verwachtingen hoog gespannen waren en dat velen er bijzondere prijs op stellen om bekende radiosterren ook eens te zien en van na bij te beluisteren. Welnu, zij die deze avond tot de gelukkigen behoorden en een plaatsje in de tjokvolle zaal van Amicitia hadden gekregen zijn in hun verwachtingen geenszins teleurgesteld. Al onderging het programma dan een aderlating doordat de Wama’s, die wa ren aangekondigd als dolvermakelijke parodisten met nieuwe grappen en grol len, wegens de griep niet aanwezig kon den zijn, er bleef genoeg over om volop van te genieten. In de eerste plaats was daar Max van Praag die met zijn succes nummers de aanwezigen herhaaldelijk en enthousiast liet applaudiseren, vooral toen hij op verzoek van het publiek eni ge van zijn bekendste zangnummertjes ten gehore bracht. Ook voor Tonny Bak kenes, die zich een meester toonde op de accordeon, brachten de toehoorders de sneltekenaar en goochelaar Rody Roe- ters, die het dankbare publiek vaak per plex deed „staan” van zijn vaardig heden. Zohder ook nu maar iets tekort te doen aan al deze artisten kan gezegd worden dat het optreden van de Edel weiss Kapel onder leiding van Johnny Holshuysen in volledige radiobezetting de kroon op deze goed geslaagde avond zette. Het goede halfuur dat deze Kapel de Tiroler melodietjes door de zaal liet klinken scheen de meesten maar een kwartiertje toe. Ook Olga Lowina, de Nederlandse jodelzangeres, bracht aanwezigen in vervoering en het tot een ovatie aanzwellende applaus dat zij en de typisch geklede leden van de Kapel na afloop in ontvangst kregen te nemen was zeker op zijn plaats. Helemaal geen op- of aanmerkingen deze Keer dus? Neen; nog wel een woord van lof voor het fraaie decor en de sfeervolle belich ting van het laatste nummer. een bezoek. Zij trof het daarbij niet bijs ter, want er was toevallig die avond heel roj speelt. Want het gebeurt meermalen --jat <je A.V.R.O. na een bonte Dinsdag- avondtrein brieven met veel critiek ont vangt en daarnaast uitingen van grote waardering. Bovenal moet men niet ver geten, dat door de deviezenkwestie het verkeer met de buitenlandse artisten na genoeg verbroken is, zodat de A.V.R.O. aangewezen is op binnenlandse krachten, die niet minder in kwaliteit zijn, maar wel in aantal. Tot slot wekte spr. de aanwezigen op leden voor de A.V.R.O. te winnen, waarvoor mooie prijzen zijn uit geloofd, die men in één der hoeken van de zaal kon bezichtigen. Na de VARA en de K.R.O. vereerde wijls door de luisteraars over het hoofd woensdagavond d. A.V.B.O. I ming van de luisteraars vaak een grote H. J. Hamer en F. Tienstra, commis sarissen. Het komende jubileum werd met het oog op de a.s. Vasten („Selfhelp” heeft ook vele R.K. leden) reeds Woensdag avond gevierd met een lijk en gezellig, zo echt als buren onder elkaar. Voorzitter Atsma, die een kort openingsspeechje hield waarin hij in het bijzonder het oud-bestuurslid Koerten verwelkomde en de schriftelijke geluk wensen van de heren Pyttersen, Tromp en Halbertsma voorlas (de heer Tromp stuurde ook bloemen), schetste daarna in enkele trekken de erbarmelijke wo ningtoestanden in de z.g.n. goeie oude tijd waarin het Selfheip-boompje werd geplant en bracht hulde aan de voor ouders die toen na veel strijd, moeite en tegenslagen hun eigen woning stichtten. Het feest werd opgeluisterd door het cabaret-gezelschap „Viola” uit Wirdum, een aardig ploegje dat zowel in Fries als Nederlands goed werk leverde waarbij dat van de heer Jelle Bakker een op merkelijk goede kracht uitblonk. Veel gesproken werd ér niet en daar was het heus niet minder om maar de heer Koerten moest natuurlijk even aan ’t woord om iets uit zijn tijd te vertellen; de voorzitter mocht even min nalaten enkele vriendelijke woorden, vergezeld van een mooie mand met fruit, te richten tot mej. T. Stoelinga die al 70 jaar in het zelfde huis van de vereni ging woont, terwijl de dank van de leden aan het bestuur toch ook wel even vertolkt mocht worden en daarvoor zorg de een der jongste leden, de heer Karst Doevendans. De vrouw van de voorzit ter werd evenmin vergeten. Want die kreeg voor haar aandeel in het werk der vereniging een bloemetje. En tussen de bedrijven door werd er maar lekker ge geten, gedronken en gerookt (allemaal van eigen opgespaarde centen) zodat de tijd omvloog en het einde voor de mees ten stellig nog te gauw kwam. Het departement Sneek van de Maatschappij vo-r Nijverheid en Handel heeft uiting gegeven aan de ongerustheid welke in de Z.W. hoek van Friesland bestaat over het uitblijven van het herstel van de dienst StaverenEnkhuizen in het volgende telegram, Woensdag aan de Minister van Verkeer en Waterstaat en de directie der N. S. gericht: „Bootdienst StaverenEnkhui zen nog niet hervat wegens ko- lenschaarste. Verzoeke dringend volledige hervatting zodra kolen positie is verbeterd. Achten ver mindering treinvervoer Leeuwar denSneek v.v. funest voor Zuid westhoek van Friesland”. Departement „Sneek” van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Willy Vervoort was uitstekend op dreef en legde met zijn prettig en beschaafd optreden spoedig het contact met het auditorium, de Swinging Nightingales met Gerard van Krevelen aan de vleu gel verstevigden dit met hun zang niet weinig en de bedrijfsfilm „Hier is Hil versum de A.V.R.O.”, die een voortref felijk beeld gaf van het leven en werken van de artisten in de studio, sloot het gedeelte voor de pauze op waardige wijze af. Dat van na de pauze was ech ter niet minder. In de éénacter „De som van alles is nul”, met als plaats van handeling een bungalow in het oerwoud van Afrika, gaven Kommer Kleijn, Dogi Rugani, Miep v. d. Berg en Robert So bels zo’n uitstekende vertolking van hun rollen, dat deze echte thriller een enorm succes werd. Voor het eigenlijke programma sprak de voorzitter van de A.V.R.O., de heer G. de Clercq, een propagandistisch woord, waarin hij constateerde dat het peil van de A.V.R.O.-propaganda zich weer in opwaartse lijn beweegt. De A.V.R.O. heeft na de oorlog een moei lijke tijd doorgemaakt, maar zij is bezig de lege huls weer te vullen. Het ledental is de laatste tijd aanmerkelijk gestegen en de kwaliteit van de programma’s be langrijk verbeterd. Dit laatste wordt dik- geleden niet te kampen, maar het aan- die tyd schrikbarend groot. Alle straat jes, stegen en sloppen waren volgepro pt met bouwsels die de naam woning feitelijk niet verdienden en schril afstaken bij die waarin de arbeidende be volking tegenwoordig wordt gehuisvest. Van overheidsbemoeiing op dit terrein was nog geen sprake, maar gelukkig waren er in die dagen ai arbeiders die de handen in- en hun o zo schaarse dubbeltjes en kwartjes bij elkaar legden om op eigen initiatief verbetering in die toestand te brengen. Zo kwamen ook de bekende Selfhelp-woningen achter de Prinsengracht en bezijden de Oppen huizerweg tot stand, die gebouwd zijn door de Coöperatieve Vereniging „Self help”, welke 9 Februari a.s. 75 jaar bestaat. 24 pioniers gaven de stoot tot de oprichting: Inne van de Berg, gruttersknecht, Johannes Arnoldus Kramers, fabrieksknecht, Ar jen Sijperda, koopmansbediende, Sjouke Molenaar, tuinier, Kornelis Nauta, kan toorbediende, Hannen van de Berg, pak huisknecht, Jeen Feenstra, fabrieks knecht, Lubertus Blom, timmerman, Jo hannes Bernardus Kramer, timmer mansknecht, Johannes Tromp, grutters knecht, Poppe van de Berg, koopmans- knecht, Sikke van Althuis, winkel knecht, Age Tromp, smidsknecht, Jo hannes Bos, magazijnknecht, Pieter Oly, smid, IJme Groeneveld, boekdruk kersknecht, Sjoerd Visser, koopman, Dirk Brandenburg, pakhuisknecht, Her manns Stoelinga, apothekersknecht, Jo hannes Zweytzer, timmerman, Hendrik de Haan, zadelmaker, Tjitte Tromp, timmerman, Hans Spoelstra, wever en Ferdinand Koning, schoenmaker. Zij stichtten met elkaar een vereniging, die in 1878 ingevolge de nieuwe wet op de coöp. verenigingen omgezet werd in de Coöperatieve Vereniging „Selfhelp” tot het scheppen van eigen kapitaal en eigen woningen te Sneek, waarvan de statu ten verschenen in de Ned. Staatscou rant van 17 en 18 November 1878. Tongersdej, trouwens was de bewondering voor de ernstige kwetsuren. van het bad. ■■w iiii ïi x *n s, n •d n u

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1