Kunst aan Allen De Industrialisatie begint de Ambachtsscholen op Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Snitser Frysk Forban: Sjongjoun 1 DINSDAG 23 JANUARI 1951 6e JAARGANG No 7 Redacteur: L KIEZEBRINK Provinciale Staten A.B.C. oké doe mee De kolenschaarste en de Koperen Dinsdag blijft in Sneek Benoemd J., Bevolking Rauwerderhem Waterschap Sneeker Oudvaart Bevorderd Hulpactie Helgoland Geslaagd Lawines teisteren Alpen-gebied Dienstregeling N.S. Leeuwarden- Staveren V.V. Daarom een net van scholen over het gehele land met kopscholen in de grotere plaatsen. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Tijdelijk 20 o/0 minder toewijzing industriekolen Spoorwegverkeer Leeuwarden- Staveren tijoelijk gestaakt KLEINZAND 7 Telef. 2872 Machinepark in de Sneker Ambachtsschool belangrijk uitgebreid Het Friese landschap bedreigd Nederlandse Comedie speelde Je bent maar eens jong spoorwegen Begrafenisver. „Laatste Eer” Chr. Zangver. „God is mijn lied” TELEGRAM AAN MINISTER EN SPOORWEGDIRECTIE SNEEKER NIEUWSBLAD rondgang door de school kopklassen HET COMJTE. Reeds 100 doden. per worden N.S.-bussen inplaats van treinen. Bootdienst Staveren Enkhuizen eveneens. Beroep op mijnwerkers om langer te werken. De ervaringen met de voorbe reidende klas Met ingang van 1 Februari a.s. is be noemd tot leraar aan de Ambachtsschool te Heerenveen, onze stadgenoot de heer A. de Blaauw. Op de weg te Huins is de 32-jarige echtgenote van de heer Jan Weijer on der een melkauto geraakt. Het slacht offer, moeder van drie kinderen, werd op slag gedood. Vermoedelijk is door de stormachtige wind haar mantel over haar hoofd gewaaid er deed ze een mis stap. Daardoor viel ze. De auto was op dat moment al zo dichtbij, dat de chauf feur een aanrijding niet meer kon ver hinderen. Redactie-adres si r n J. n d n De Algemene Bedrijfsgroepen Centrale (N.V.V.) brengt hier op Woensdag 31 Januari a.s. in Amicitia de cabaret- revue onder bovengenoemde titel. Ze is samengesteld door Jan Blok en George du Bree. Er werken mede Mimi Kok, Claire Russell, Jan Blok, Wim Bosch, George du Bree en Arnold Buitenhuis. Schetsen wisselen af met zang, accor- deonmuziek enz. enz. Men zie de adv. in dit nr. Alleen door uitbreiding van de industrie, een verhoogde uitvoer en minder in voer kan ons land er weer bovenop komen. De metaalbedrijven machinefa brieken e.d. nemen daarbij een vooraanstaande plaats in en die industriali satie begint eigenlijk al in de ambachtsscholen waar de leerlingen theoretisch en practisch de grondslag wordt bijgebracht van de vakken waarin ze zich later in fabrieken en werkplaatsen verder kunnen bekwamen. Daarom streeft de regering er naar het gehele land met ambachtsscholen te overdekken en wor den deviezen beschikbaar gesteld voor aanschaffing en uitbreiding van het machinepark in deze scholen. In de Sneker Ambachtsschool zijn voor plm. veer tigduizend gulden nieuwe machines, o.a. draaibanken en fraisbanken, geplaatst welke men Zaterdagmiddag naast de vele andere in werking kon zien tijdens de openbare lessen die wederom grote belangstelling trokken. Geslaagd voor het Associatie-diploma Boekhouden mej. G. M. Zwart en de heer H. Zwaagman, te Sneek, opgeleid door de heer S. Hortsing, te Sneek. Advertentieprijs 15 cL per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half jaar. Franco per post 1 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. De Federatie van Friese Musea en Oudheidkamers heeft in een schrijven aan Gedeputeerde Staten haar bezorgd heid geuit over de steeds verder voort schrijdende ontluistering van het Friese landschaps-, dorps- en stadsschoon; een ontluistering, veroorzaakt zowel door het verdwijnen van oude, uit aesthetisch oogpunt waardevolle elementen als door toevoeging van nieuwe, uit aesthetisch oogpunt minder gelukkige. Het Bestuur spreekt het vertrouwen uit, dat, gezien de belangstelling van het Prov. Bestuur t.a.v. Monumentenzorg en Schoonheids commissies, het alles zal doen wat ver dere schade aan de naam van Friesland in dezen zoveel mogeljjk zal beperken. waarin jongens die voor hout- en metaal bewerking basis-onderwijs hebben geno ten aan de kleinere scholen, verder wor den opgeleid en gespecialiseerd, o.a. in de afdelingen motor- en rijwielherstellen en electriciteit. Hierdoor is een vrucht bare samenwerking tussen de scholen in de kleinere en de grotere plaatsen tot stand gebracht en van concurrentie is derhalve geen sprake. Overigens heeft de toeloop van leerlingen naar de Sne ker school ook geenszins geleden onder het stichten van scholen in de omgeving en heeft ze nog steeds zo’n vierhonderd leerlingen. De school leek wel een bijenkorf, zo druk was het er van ouders en andere belangstellenden; overal gonsden, ratel den en snorden de machines, in de sme derijen rinkinkten de hamers op de aam beelden en in de werkplaatsen van de timmerlieden en de meubelmakers was het eveneens een en al bedrijvigheid, zo dat men zich in een grote fabriek kon wanen. En in de theorielokalen stonden of zaten de jongens gebogen over hun werktekeningen, sommen en andere op gaven terwjjl de leerlingen in de schil- dersafdeling, waar ook een uitgebreide collectie tekeningen en reclameontwer pen was tentoongesteld, bezig waren met houtkleuren en letterzetten. Een betere propaganda voor de school dan deze openbare lessen is dan ook haast niet denkbaar en de directeur en de leraren, die steeds eendrachtig en enthousiast met elkaar samenwerken, komt dank toe dat zij hiervoor hun vrije tijd en werkkracht willen geven. Zoals gewoonlijk heeft de directeur, de heer T. J. van Gelder, de vertegenwoor digers van de pers weer uitvoerig inge licht over de gang van zaken en de op leidingsmogelijkheden in zijn school. In ’t bijzonder vestigde hij daarbij de aan dacht op de nieuwe lascursus voor be ginners, gevorderden en voor het N.V.L.- diploma aan de Avondnijverheidsschool, aan welke cursus ook de bedrijven mee werken, en de opleiding voor het vak- diploma smidsbedrijf waaraan reeds door een groot aantal patroons en toekomsti ge patroons wordt deelgenomen. De school heeft thans ook officieel vergun ning gekregen voor het inrichten van Het was voor velen van het publiek, dat de gehele Amicitia-zaal Donderdag avond bezette, een teleurstelling van Ton Lutz te moeten vernemen dat wegens angina van Ank van der Moer O’Neills „Vreemd Tussenspel” niet door de Nederlandse Comedie kon worden opgevoerd en vervangen moest worden door een blijspel van Samuel Taylor „Je bent maar eens jong”. De Kunst moest dus plaats maken voor de kunst, maar dat het programma enig voorbehoud ten opzichte van het bezoek aan Vreemd Tussenspel maakte mocht ook voor dit blijspel in vele opzichten blijven gelden, want het behandelt op zeer speelse, maar voor al te jonge liefhebbers van toneel wel wat gepeperde wijze het probleem van de puber. Maar vooral speels en dartel, slechts een enkele maal en dan vooral in die voortreffelijk door Bentz v. d. Berg en van Ulsen over het voetlicht gebrachte scène tussen vader en zoon, was er een ernst die de lach uit de zaal even verstilde. We raken daarmee al even aan het spel, dat niet alleen van deze acteurs, maar van zo goed als alle uitstekend was, waarmee het gezelschap de belofte inloste door Ton Lutz aan de aanvang van de voor stelling gegeven, nl. dat het ensemble alles zou doen om de bezoekers over hun teleurstelling heen te helpen. En het ontwapende het publiek dan ook door het gelegenheid te schenken tot een daverende lach over Bibi Bonnards (van Ulsen) puberteitsperikelen in een Frans Canadese familie, waarin grand- père Bonnard (la Chapelle) als ’t ware een hardnekkig argument tegen de titel van het stuk vormt, door maar altijd jong te willen blijven en stoer het pad der liefde te blijven betreden; en dan De directie deelt mede dat de N.S. tot aan het einde van deze maand een toewijzing heeft, die het mogelijk maakt 300 ton kolen per dag te besparen. De bootdienst op het IJselmeer zal voorlo pig niet worden nervat, zodat men het traject StaverenLeeuwarden tijdelijk van reizigerstreinen heeft moeten ont doen. Nog tal van interne maatregelen zul len getroffen worden om het kolenver- bruik te verminderen. Daar op 20 Mei een nieuwe dienstregeling ingaat, zeide de president te hopen dat dan, mede dank zij de vele verbeteringen, het leed van thans zal zijn vergeten. Het loco- motiefpersoneel, dat nu vrij komt zal Worden herschoold of gaat met vacan- tie, omdat vele machinisten nog va- cantie te goed hebben. zijn daar zijn drie zoons oom Louis (Fio- let) verslaafd aan de wijn, een andere een vrouwenjager (Fons Rademakers) en Bibis papa (we noemden hem al: Bentz v. d. Berg), een meer evenwich tig man. Men begrijpt dat in dit milieu de raadgevingen welke Bibi in zijn nood krijgt zeer verschillend en zeer verwar rend moeten zijn, en hem op verkeerd spoor zouden hebben geleid, ware er dan niet die wat evenwichtiger papa en die puriteinse, want Schotse, maman. Al deze acteurs speelden voor wat ze waard waren en dus uitstekend, evenals Ton Lutz in een dubbelrol nl. als de dokter en als de a.s. schoonzoon van oom Louis, die samen een allerverma- kelijkste scène speelden toen de eerste de hand van Louis’ dochter kwam vra gen en Louis een hevige ruzie begon over de studie welke de vele uit dit hu welijk verwachte kinderen zouden moe ten volgen. Het viertal actrices dat aan de opvoering meewerkte had met uit zondering van Ellen Vogel als maman een minder belangrijke taak dan de acteurs, doch bracht het er ook heel goed af. Een bijzonder woord van lof echter voor Ellen Vogels creatie, welke eigenlijk een rol van Mimi Boesnach is, die echter ook al ziek was. Een dag te voren las Ellen Vogel daarom in de uit voering te Heerenveen deze rol nog, nu speelde ze hem voortreffelijk. Al met al toch geen verloren avond voor Kunst aan Allen en haar leden, integendeel we hebben ook al was dit blijspel niet van jonge datum eens kunnen lachen en dat doen we in deze tijd maar al te weinig. De actrices kregen bloemen en het gehele gezelschap verwierf aan het slot, als een glas wijn, een lange broek, een meisje dat „zijn” meisje wil zijn en de als de bliksem ingeslagen baard in de keel Bibi de weg naar de volwassen heid openen, een daverend, lang aan houdend applaus. troffen we in de timmerwerkplaats de jongens bezig aan het bouwen van een keurig Jeugdgebouwtje voor de Sneker Padvinders, volgens een ontwerp van de leraar van der Meulen. Dit wordt zo ge bouwd dat het straks geheel uit elkaar kan worden genomen en te bestemder plaatse weer opgebouwd. De jongens doen dit werk met veel pleizier en inte resse omdat ze op deze wijze iets blij vends tot stand brengen. Daarom wordt getracht aan de school zoveel mogelijk practisch werk te verrichten en hebben de meubelmakers onlangs ook een prachtige boekenkast van Cuba-mahonie naar een ontwerp van de leraar Schutte vervaardigd voor de burgemeesterska mer in het stadhuis, terwijl ook het kantoormeubilair voor de school door hen werd en wordt gemaakt. Voor de verschillende afdelingen wordt eveneens veel werk door de leerlingen uitgevoerd. Voorts vertelde de directeur ons nog, dat het lesgeld zeer laag is, (bij een normaal inkomen en een gezin met drie of vier kinderen slechts enkele guldens per maand), en inschrijving voor de nieuwe cursus nog tot eind Januari mo gelijk is. Mogen vele ouders hiervan voor hun jongens gebruik maken omdat ons land grote behoefte heeft aan flinke vaklieden en een goed vak altijd een be hoorlijk bestaan biedt. De heer P. van der Veen uit Sneek heeft bedankt als lid van de Friese Staten, waarin hij voor de P. v. d. A. zitting had. Zijn opvolgster op de lijst is mevrouw H. L. SikkesHartelust, eveneens te Sneek. Op 1 Januari 1950 telde de gemeente Rauwerderhem 2826 personen, waar van 1419 mannen en 1407 vrouwen. Dit aantal werd in de loop van 1950 ver meerderd door geboorte met 32 mannen en 34 vrouwen; door vestiging met 122 mannen en 133 vroluwen. Totaal 154 mannen en 167 vrouwen. Dit aantal werd in de loop van 1950 verminderd door: overlijden 11 mannen en 12 vrou wen; door vertrek 113 mannen en 11 vrouwen. Totaal 124 mannen en 1 vrouwen. Totale vermeerdering van de bevolking der gemeente Rauwerderhem sinds 1 Januari 1950 van: 30 mannen en 37 vrouwen, tezamen dus 67 perso nen. Derhalve telde de bevolking van Rauwerderhem op 1 Januari 1951 2893 personen te weten 1449 mannen en 1444 vrouwen. In de gemeente hebben zich gevestigd, komende uit Indonesië, 15 mannen en 19 vrouwen. Uit de ge meente zijn naar het buitenland (emi gratie) vertrokken: naar de Verenigde Staten van Noord-Amerika 3 mannen en 1 vrouw, naar Australië 5 mannen en 12 vrouwen, naar Canada 7 mannen en 5 vrouwen, naar Frankrijk 1 man; naar Peru (Zuid-Amerika) 1 man en 1 vrouw en naar Indonesië 1 vrouw. Naar aanleiding van een artikel in de Leeuwarder Courant van 10 Januari jl, over de „Koperen Dinsdag” te Sneek, zou men tot de conclusie kunnen komen, dat deze traditionele schippersdag, Dinsdag 9 Januari jl. voor de laatste maal in Sneek zou zijn gehouden. Niets is echter minder waar. De reden van het min of meer verlo pen van deze dag, vond zijn oorzaak in het gebrek aan vergaderruimte, een zg. centraal punt, waar de belangen van de varende bevolking, kunnen worden be sproken. Dit euvel is nu opgelost, door een on derhoud, dat wij met de heer K. van Gorkum hierover mochten hebben. Deze zegde toe, zijn sporthall aan het Kleinzand 95 voor dit doel beschikbaar te willen stellen. Verder is de bedoeling in samenwer king met de eigenhandelschippersvereni- ging „De Drie Provinciën” op „Koperen Dinsdag” te Sneek, een 'echte bijzondere schippersdag (met diverse attracties) te houden. Sneek had dus niet, maar heeft nog terdege zijn „Koperen Dinsdag”. S. VISSERMAN, Sneek bestuurslid eigenhandel- schippersvereniging „De Drie Provinciën”. IJSBRECHTUM. De begrafenisver. „De Laatste Eer” IJsbrechtumTjal- huizum hield Zaterdagavond hare alge mene ledenvergadering in café de Boer. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom. Notulen en jaar verslag secretaris werden onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek dat de vereniging in het afgelopen jaar 6 maal dienst had gedaan, 2 maal voor leden en 4 maal voor niet-leden en dat zij thans 100 leden telt. Uit het verslag penningmeester bleek dat de ontvang sten met saldo vorig jaar bedroegen ƒ375.60, uitgaven ƒ176.09, saldo ƒ199.51. Geldelijke bezittingen totaal 816.26. Het periodiek aftredend bestuurslid Tj. de Jong werd herkozen. Meegedeeld werd dat er 10 nieuwe leden waren in geschreven. Bij de rondvraag kwam in bespreking het aanschaffen van man tels voor de dragers, waartoe voorlopig niet werd besloten, wegens het grote fi nanciële offer. Als dragers stelden zich beschikbaar K. Posthuma. C. v. d. Eems en Tj. Jellema. SCHARNEGOUi UM. Woensdagavond gaf de Chr. Zangver. „God is mijn lied”, dir. E. W. Hogeweg, haar jaarlijk se uitvoering in de Geref. Kerk onder leiding van Ds. D. Lekkerkerker. Het uitgebreide programma werd vlot af gewerkt. Ter afwisseling werd o.a. het duet Jonker Piet en Sibbel heel goed voorgedragen door de heer en mevrouw K. TiersmaDam. Het was een avond van kunstgenot. Jammer dat de kerk maar matig was bezet. Verschijnt! DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie! Comb. Drijfhout-Kiezefcrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) zijn zeer gunstig. De leerlingen die van hieruit naar het gewone vakonderwijs zijn overgegaan tonen een grotere be langstelling en door deze vooropleiding wordt plm. vier maanden tijd op de ge wone school gewonnen, wat aan het on derwijs ten goede komt. De grootste trek is nog steeds naar de metaalvakken, hoewel die naar motor en rijwielherstellen enigszins is afgeno men. Voor electriciteit geven zich iets te veel op, maar de afdelingen schilde ren en meubeimaken hebben nog te wei- Om hwat ófwikseling yn ’e winter- wurklist to bringen en tagelyk de mu zikale kant fan it kulturele program syn gerak to jaen, haldde it Forban in sjong- joun. Neffens foarsitter Tamminga bi- oefenje wy „community-singing” fiers- tentomin yn Fryslan. It sjongen yn 'e hüshalding lit dêr ek ünder. It leit der net oan, dat wy gjin lieten ha. ït Liete- boek, it Aide en it Nije, binne der om dat to biwizen. „Gjin sjongend folk op ierde wurdt warleas wei”, seit Gerben Brouwer. „Dêr’t men sjongt, dêr is it goed”, ütspraken, dy’t dizze joun wier makke waerden. Hwat giet der in krêft üt fan in sjongende seal, hwat forliest men Onderlinge forskillen en forbynt it sjongen jin oaninoar. De lieding fan ’e joun hie de hear J. Slofstra, Ljouwert, komponist ü.m. fan it sjongspul „Roaitske”. Sünder himsels op 'e foargroun to skouwen en al to skoalmasterlik faek yn to gripen, gie der safolle lieding fan him üt, dat aide en bikende lieten nije gloed en glans krigen. It bigoun al mei It Heite- lan, dêr’t de manlju de Aldehou ris fiks bromme en de froulju it Reaklif swietkes lonkje lieten. Fan de nije lieten sloegen de skroar fan Jistrum mei syn „mek, mek, mek” en „De klokken fan Dok- kum” wakker yn. It yn mineur steande „Husman Pier” song sa maklik hast net. It is slim to sizzen, hwer’t it oan leit oft in nij ferske al of net oannom- men wurdt troch it folk. Tusken it mienskiplik sjongen yn liet „Marsang”, it koar fan de krite fan it Selskip „1844” him fjouwer kear hearre. Yn dizze seal kamen har prestaesjes better ta syn rjocht as hwannear’t wy har oars biharken. Hja bigounen goed mei „Mar, o mar” (om har namme eare oan to dwaen en birikten grif in hich- tepunt yn it „Hurdriderskoar” üt Roaitske. Men koe op dizze sjongjoun hearre, dat de hear de Boer „Marsang” goede foarderingen meitsje lit. De Amearikaenske wizen mei Fryske wur- den diene it tige goed. It sprekt fan- sels, dat de Marsjongers ünder it mei- inoar sjongen net stil w’-ne en in krêf- tige stipe foar de seal wiene. Ta it slagjen fan de joun droech grif de hear van Bekkum troch syn bigelie- ding ek gans by. Hy liet de klokken fan Dokkum wol sa moai liede. Alles meiinoar in tige slagge joun. Bliuwt oer to hoopjen, dat as op 16 Febr. S. v. d. Molen en Tetman de Vries foar it For ban komme it bisyk noch greater wêze mei. Nu er alleen bussen in deze dienst lopen, geven we hieronder de volledige dienstregeling LeeuwardenSneek: Vertrek: 6.00 w, 6.45 w, 7.28 w, 8.24, 9.00, 10.25, 11.15 w, 12.15, 13.00, 14.25 w, 14.35 (alleen op Zon- en feestdagen), 15.52, 16.20 w, 16.50, 17.45, 18.25 w, 19.25, 19.52 (alleen op Zon- en feestdagen), 20.40 w, 21.55, 23.25. LeeuwardenWorkum Vertrek: 6.00 w, 6.45 w, 7.28 w, 8.24, 10.25, 13.00 x), 15.52, 16.50 xx), 17.45 x), 19.25 xx). x) Is van Sneek af alleen op werk dagen; xx) is van Sneek af niet op Zaterdag. LeeuwardenStaveren: Vertrek: 8.24, 10.25, 13.00 x), 15.52, 16.50 xx), 17.45 x), 19.25 xx). x) Van Sneek af alleen op werkdagen; xx) van Sneek af niet op Zaterdag. StaverenLeeuwarden: Vertr. 6.40 w, 10.09, 12.08, 16.03 w, 18.07, 20.08 (dage lijks behalve Zaterdags). WorkumLeeuwarden: Vertrek 7.16w, 7.50 w, 8.48 w, 10.45, 12.44, 16.39 w, 18.00 (alleen op werkdagen behalve Zater dags), 18.43, 20.44 (tot Sneek dagelijks behalve Zaterdags). SneekLeeuwarden Vertrek 5.55 a, 6.40 w, 7.43 w, 8.17, 9.15 w, 10.10, 11.12, 12.07 n, 12.20 w, 13.11, 13.50 r~, 14.20 w, 15.45 w, 16.15, 17.06, 18.27, 19.10, 19.40w, 20.35, 21.11, 21.50 w, 22.40. a alleen Vrijdags: w alleen werkdagen; n alleen Zaterdags; z alleen op Zon- en feestdagen. Met ingang van 1 Jauuari 1951 zijn bij de administratie der belastingen te Sneek bevorderd: tot adjunct-commies de heer J. Drayer, kassier aan het ont vangkantoor alhier, tot adjunct-com mies titulair mej. R. Talsma en tot schrijver in tijdelijke dienst de heer K. Willemsma, beiden aan de inspectie der belastingen. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben de heer J. Sikma te Rauwerd voor de tijd van zes jaar benoemd tot voorzitter van het waterschap de Snee ker Oudvaart. De minister van verkeer en water staat maakt bekend, dat overleg met de directie van de Ned. Spoorwegen er toe heeft geleid, dat in verband met de industriekolen-positie op Maandag 22 Januari de volgende beperkingen in de dienst van de reizigers-stoomtreinen zullen ingaan: tijdelijke staking van de reizigerstreindienst op de onderstaande baanvakken, met gelijktijdige vervan ging door N.S.-autobusdiensten: (behal ve het onder g genoemde baanvak) a. GroningenDelfzijl; b. Groningen Rodeschool; c. ZuidbroekStadska naal; d. Leeuwarden-Staveren met in begrip der bootdienst EnkhuizenSta veren; e. ZutphenWinterswijk; f. Nij megenRoermond; g. HeerlenSimpel- veldSchin op Geul; h. Gouda—Alphen aan de Rijn; i. AlkmaarHoorn; j. Alk maarBergen aan Zee. 2. Tijdelijke opheffing van de stoptrei nen tussen Zwolle en Amersfoort en Groningen en Assen met gelijktijdige vervanging door N.S. autobusdiensten. 3. Zoveel mogelijk vervanging van stoomsneltreinen tussen het Noorden en Oosten des lands enerzijds en het Wes ten anderzijds door diesel-electrische treinen, als gevolg waarvan de reizigers naar en van het Noorden te Amersfoort en naar en van het Oosten te Apeldoorn zullen moeten overstappen. 4. Opheffing van een tweetal door stoomlocomotieven getrokken reizigers treinen tussen UtrechtDen Haag Rotterdam en nog enige beperkingen van kleine omvang op door de N.S. na der bekend te maken baanvakken. Met betrekking tot de goederentreindienst zullen geen beperkende maatregelen worden genomen. Als gevolg van de sprongsgewijze ge stegen industriële productie in geheel West-Europa hebben de vooruitzichten der kolenvoorziening zich in ongunstige zin ontwikkeld. Bepaaldelijk de voorziening met in dustriekolen zit voor ernstige moeilijk heden. Het tekort aan industrie-kolen wordt voor het le kwartaal 1951 ge schat op 260.000 ton. De regering heeft zich genoodzaakt gezien de toewijzing van kolen voor de industrie m.i.v. 1 Februari a.s. tijdelijk tot 80 terug te brengen. Verder doet de regering een beroep op de industrie en op de huishoudelijke verbruikers om m het algemeen belang ’t electriciteits- verbruik tot het uiterste te beperken ook al zullen de electrische centrales vooralsnog niet in de korting delen. De gasfabrieken zullen echter 20 minder kolen krijgen. De beperkingen van re clame- en etalageverlichting zullen ook na 27 Januari van kracht blijven. Daar de voorzieningen met huisbrand- kolen voor het overgrote deel door de Nederlandse mijnen geschiedt, geeft de positie van deze brandstofsoorten thans geen aanleiding tot bijzondere maatre gelen. De minister acht de industriekolen- voorziening zo ernstig, dat hij een be roep doet op werkgevers en werkne mers in de mijnindustrie om gezamenlijk snel de kolenproductie op te voeren en hij ziet daartoe slechts één mogelijk heid: tijdelijk meer uren werkenom de arbeiders in andere industrieën aan het werk te houden. Het departement Sneek van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft op uitnodiging van het gemeentebestuur een tele gram gezonden aan de minister van Verkeer en Waterstaat en aan de directie der Ned. Spoorwegen betreffende de spoorwegverbin ding LeeuwardenStaveren Enkhuizen, nadat het gemeente bestuur van Sneek aan deze in stanties reeds tevoren een tele gram van de volgende inhoud had verzonden: „Bootdienst StaverenEnkhuizen niet hervat. Volgens geruchten zou personenvervoer per trein LeeuwardenStaveren stopgezet en bootverbinding Enk huizen opgeheven. Voorlopig tij delijk. Dring er in belang Fries- lands Zuid-Westhoek met meeste klem op aan bestaande verbin ding volledig te handhaven.” Gemeentebestuur van Sneek. nig leerlingen, hoewel zij die zich voor deze vakken opgeven, na het verlaten van de school direct emplooi kunnen vinden. Bij onze De bevolking van het Zwitserse, Oos tenrijkse en Italiaanse Alpengebied rouwt. Tenminste 100 mensen zijn dit week-eind in de Alpen omgekomen ten gevolge van reusachtige lawines, die al leenstaande huizen hebben bedolven, dorpen geïsoleerd, telegraaf- en tele foonlijnen vernield, wegen en spoorwe gen onbegaanbaar gemaakt. Het aantal slachtoffers is ongetwijfeld groter, maar de reddingsploegen kunnen door de zware sneeuwval nie veel uitrichten en alle verbindingen zijn gestoord, zo dat berichten over slachtoffers en scha de met grote vertraging binnenkomen. Het dorpje Vals in Midden-Zwitser- land is gedeeltelijk bedolven. Het dorp is op geen enkele wijze te bereiken. Hoe groot het aantal slachtoffers is, weet niemand. De schilderachtige plaats Heiligen blut In Karinthië (Oostenrijk) is ook zwaar getroffen. Vijftien mensen kwa men er om toen zich een reusachtige lawine van het Grosz Glockner-massief op hen stortte. Tussen Chur en Arosa waren 25 vrouwen en kinderen gedwongen de nacht door te brengen in een trein, die gevangen zat in een tunnel, waarvan de uiteinden verstopt zaten. Te Zuoz, in Oost-Zwitserland, zijn reddingsploegen aan het zoeken naar drie onder sneeuw bedolven kinderen en twee volwassenen^ Zij hoorden de kin deren om hulp roepen. Zaterdagavond laat is het lijk van een kind te voor schijn gekomen. In het dorpje Eisten in het Lötsch- bergdal kwamen zes leden van een ge zin onder wie de moeder en drie dochters om het léven, toen hun huis door een lawine werd verpletterd. Daar de passen zijn versperd rijden er geen treinen, duizenden toeristen zijn in de wintersportcentra gestrand. TOURBOOT „PRINCEHOF” ALS SCHOUWBURGSCHIP. Het in Friesland welbekende tourist enschip „Princehof” is voor de win termaanden verbouwd tot schouwburgschip en ’t Nederlands toneelgezel schap onder leiding van J. Louis Oorthuis en Chris Schaoaf zal ’n tour nee maken door Nederland. Het toneelstuk „Havenkwartier” van Wil lem van Rossieau zal aan boord worden gespeeld. De première is geweest op 19 Januari te Leeuwarden. Het Nederlands Toneelgezelschap aan boord van de Princehof, v. 1. n. r.: Chris Schaaf, J. Louis Oorthuis, Nel de Vries, Wim Rols en Riet v. Delft. Het is ons niet mogelijk om ieder, die goederen of geld zendt, persoonlijk te bedanken en de ontvangst van het ge zondene te bevestigen. Wij hebben ech ter de redacties van de Friese Weekbla den bereid gevonden, ter verantwoor ding van één en ander, de nodige ruimte af te staan. Wjj vestigen nogmaals de aandacht op het adres, waarheen u uw gaven kunt zenden: Verlengde Schrans 75, Leeuwarden. Gironummer 365214 t.n.V, G, Jonkman, Tel. 3704.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1