De Sncker Zakenlieden hadden avond een mooie De Schooltandartsendienst stak officieel van wal Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST a ge in ia Melkrijders bespraken hun belangen By de Oranjeforiening VRIJDAG 26 JANUARI 1951 6e JAARGANG No 8 Redacteur L KIEZEBRINK Harm Rasterhoff de eerste patient Wij wiene op bisite yn Easthim Sneker Veemarkt 1 1 Droevig ongeval te Scharnegoutum Inzameling voor vluchtelingen in West Duitsland KLEINZAND 7 Tel-i. 2872 f Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Wie er uit Indonesië terugkeren De lawine rampen in het Alpengebied Dijk doorgebroken Bk W. hierna na,ar allen een A. f. S. BENOEMD. OUDEGA (W.) Benoemd als onder wijzer aan de Geref. School alhier, de heer Joh. Woudstra van IJlst. Vrijdag 2 Februari. „Kunst aan Allen”. Concert in de Doopsgez. Kerk. So listen: mej. D. de Groot, zang en Piet Everaarts, hobo. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs i 2.50 per hall jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie i Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie adres: SNEEKER NIEUWSBLAD :i r n s. n d n Met het troepentransportschip Or monde 10 Januari van Tandjong Priok vertrokken en 3 J’ebruari te Rotterdam verwacht, xeren o.m. naar huis terug van de Kon. Landmacht (met gezin) korporaal J. Rienstra, F. H. Rienstra Cyffer en G. H. Rienstra, Potbuurt 15, Sneek. In Oostenrijk blijken 133 personen bij de lawines omgekomen te zijn en worden er nog 35 vermist. Zwitserland heeft 74 doden en 8 vermisten, Italië 29 do den, 30 zwaargewonden. WA nitü. uw LH LUiO. De hoge waterstand veroorzaakt thans veel last, maar dat het in 1910 nog heel wat erger was, toont bovenstaande foto, die genomen werd bij een boerderij aan de Lemmerweg. Toen moest de roeiboot er aan te pas komen om de woningen te bereiken. het loon 1.15, de vergoeding voor het paard 0.58 en die voor de wagen 0.12 per uur zou worden. Spr. wilde gaarne de mening der ver gadering hierover vernemen. Verschillende sprekers brachten hun zienswijze naar voren waaruit bleek dat over ’t algemeen sterk voor een totaal uurloon van 1.85 werd gevoeld, maar de bezwaren evenmin over het hoofd werden gezien. Als een directeur bijy. zegt „laat de zaak dan maar staan” wat dan? zo luidde een der vragen. Dit bezwaar wilde de heer v. d. Hoek geens zins wegcijferen omdat een melkrijder geen vergunning meer nodig heeft zoals in de oorlogsjaren, en ieder ander zijn werk dus kan overnemen. Maar toch was hij van mening dat de directeuren, als het werk goed wordt verricht, wel voor redelijke verzoeken toegankelijk zijn. De melkrijders moeten in zo’n ge val echter als één man staan. Het resultaat van de besprekingen was tenslotte dat de vergadering een loon van 1.85 per uur billijk achtte en besloot dat dit tarief voor de gehele pro vincie als richtlijn moet gelden. Ook kwamen nog tal van andere za ken aan de orde, o.a. bezwaren tegen de omzetbelasting, die voor de melkrijders niet tot 4 verhoogd is zoals een der leden meende, maai’ naar de heer v. d. Hoek meedeelde, 3 gebleven is. Het zoontje van de burgemeester wordt aan de tand gevoeld. wat de organisatie in de toe komst wil bereiken. Als een klein plaatsje de „Invasie” van een stelling Hollandse soldaten meemaakt, is het uiteraard in een minimum van tijd een drukte van belang. Rechts: Een ver bindings officier, die hoog in een paal de eerste telefoonleidingen bevestigt. Dinsdagmiddag, omstreeks 4 uur, is de 37-jarige veehouder Rintje Bootsma te Scharnegoutum, bij het oversteken van de straatweg aldaar door een per sonenauto aangereden en zo ernstig ge wond, dat hjj aan de gevolgen is over leden. Bootsma, die op de fiets van Sneek kwam en op weg was naar huis, moest daartoe de brug passeren. Waarschijn lijk heeft hij geen voldoende aandacht aan het verkeer geschonken en de nade rende auto niet opgemerkt. Dokter Graatsma, uit Sijbrandaburen, die toe vallig in het dorp en spoedig aanwe: was, verleende eerste hulp en liet het slachtoffer naar het St. Antonius zie kenhuis vervoeren, waar hij ongeveer een uur na aankomst overleed. Hij laat een vrouw en vier jeugdige kinderen na. De Rijkspolitie stelde direct een on derzoek in, maar aangenomen mag wor den, zo vernamen wij, dat de bestuur der van de auto, de heer D. J. W. uit Kampen, geen schuld treft. De deelneming met de zo zwaar ge troffen familie Bootsma is in ’t dorp algemeen. Woensdag 31 Januari. Alg. Bedrijfsgroe pen Centrale (N.V.V.) ’s Avonds 8 uur in Amicitia. Cabaret-voorstel- Hng. Woensdag 31 Januari. Openbare verga dering van de Ned. Ver. Sex. Herv. afd. Sneek, in zaal Hanenburg, ’s av. 8 uur. ZAKENNIEUWS. Het winkelhuis Prins Hendrikkade 50, waarin voorheen gevestigd was Dijk stra’s Electrische Schoenmakerij, is aan gekocht door de fa. Rodenburg, die al daar een nieuw Solex-service-station zal inrichten. Het nu ongeveer een jaar be- I staande station aan Oosterdijk 85 is nl. [au reeds te klein gebleken. De melkrijders in het rayon Sneek van de Nederl. Organisatie Beroeps vervoer (N.O.B.) kwamen Dinsdagmid dag onder leiding van de heer D. Wjjnja te Scharnegoutum in Aere Perennius te Sneek bijeen om hun belangen en het werk voor de organisatie te bespreken. De voorzitter betoogde in zijn ope ningswoord dat het drie jaar geleden be gonnen werk niet tevergeefs is geweest. O.a. is een norm bereikt waarop ieder jaar kan worden ingeschreven en winst is ook het tot stand gekomen contact met de fabrieken. En als er waardering komt voor ons werk is er ook al veel gewonnen, reden waarom spr. de leden opwekte vol te houden tot het einde toe. Als spreker was aangekondigd de heer Bok, maar deze was verhinderd en thans sprak in zijn plaats de heer van der Hoek, te Leeuwarden, secretaris van afd. Friesland, die in kort bestek uiteenzette wat de organi satie sinds haar oprichting voor de le den heeft gedaan. Het initiatief daar toe ging uit van de heer Runia van de Cbr. Landarbeidersbond, die de N.O.B. opmerkzaam maakte op de slechte maatschappelijke positie van de melk rijders en adviseerde hen als een aparte groep te organiseren. Uit een enquête die kort daarna werd ingesteld bleek, dat er melkrijderls waren, die voor 30 cent per uur reden en de meesten rijden alle dagen en hebben nooit een vrije Zondag. Het voorlopig bestuur voelde daarom dat er krachtig moest worden ingegrepen en vooral de heer Bok heeft krachtig voor verbetering geijverd. Het eerste resultaat was de oprichting van de commissie voor geschillen, en alle uitspraken van deze commissie zijn in het voordeel geweest van de melkrij ders zoals spr. met voorbeelden aan toonde. Verder werd overeenstemming bereikt met de Bond van Coöp. Zuivel fabrieken betreffende een loon, geba seerd op 1 per uur plus 0 50 vergoe ding per uur voor een paard en ƒ0.10 voor de wagen. Deze bond heeft zijn leden geadviseerd het contractloon uit te betalen waartoe vele fabrieken ook hebben besloten. Over de tijd die door de melkrijders wordt berekend en de vraag of er één paard of twee paarden nodig zijn is echter nog geen volledige overeenstemming bereikt. Toen de organisatie behoorlijk in elkaar zat, is zij in verschillende rayons verdeeld, maar een grote moeilijkheid is dat er onder de melkrijders te veel ver anderingen voorkomen. Het ledental, pl.m. 200, is ook te laag. Dat kon wel 400 zijn. Spr. zette de organisatievorm nader uiteen en besprak toen I deling kan worden toegepast en nu is de school de plaats waar gans de jeugd bg elkaar komt en tevens juist in de tjjd van het doorkomen van het blijvend ge bit. Daarom is de schooltandverzorging van zo geweldig groot belang. Veel dank is verschuldigd aan de oprichters, in 't bijzonder de collega’s Engelsma en Kingma die de technische leiding in handen hebben genomen, maar ook maakte hij hun een compliment voor de inrichting van de spreekkamer. Verder dankte hg nog de gemeente als initiatief neemster, waarna hij eindigde met de hoop uit te spreken, dat deze stichting zeer vruchtdragend mag zjjn en een voorbeeld voor de omliggende gemeen ten. De heer J. Tinholt, sprekende namens de Ziekenfondsen, zei dat het ook voor hen niet moeiljjk was hun volle mede werking toe te zeggen, en dankte voor de prettige samenwerking. Spr. sloot zich verder aan bij de woorden van dank die de burgemeester tot alle medewer kers richtte en ook hij hoopte dat de Stichting aan de verwachtingen zal be antwoorden en dat na enige jaren moge blijken dat we hiermede op de goede weg zgn. Namens het Rjjksschooltoezicht in de inspectie Sneek en het onderwijzend personeel feliciteerde de heer R. J. Sip- kens de gemeente met deze stap, waar voor ouders en leerlingen haar veel dank verschuldigd zijn, en hij sprak zijn vertrouwen uit dat de dienst de mede werking van ouders en het personeel zal krijgen. De heer B. Engelsma bracht de ge lukwensen over van de Sneker tand artsen en was er zich terdege van be wust dat zij hiermede een zware ver plichting op zich hebben genomen. Daarom, zo wekte hjj zijn collega’s -op, de tanden op en niet van elkaar, Freed 28 Jannewaris. Lünbou Jongerein, Mienskip Snits. Jan Piebenga fan Ljouwert sprekt oer Yslftn, jouns 7.30 üre by Hanenburg. Vrijdag 26 t.e.m. Maandag 29 Januari. Amicitia Theater, ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur de film: „Staatsgeheim”. Muntendammerdiep doorgebroken. De dijk was zacht geworden door het door- sij pelend water. De dijk sloeg plotseling tussen Zuidbroek en Muntendam over een lengte van 25 M. weg en het water stroomde de polder de Munte binnen. Alle woningen werden tijdig ontruimd. Ook de spoordjjk van de lijn Zuidbroek —Stadskanaal loopt nu gevaar. Ruim een jaar geleden werd het eerste briefje over een te stichten school tandartsendienst in onze gemeente geschreven, en jL Maandagmiddag kon reeds officieel tot de Invoering van deze die ist worden overgegaan. Dit vlotte verloop is te danken aan de uitstekende samenwerking tussen gemeentebestuur, Ziekenfondsen en tandartsen, en als deze samenwerking zo blijft, waarop ver trouwd mag worden, dan zal de schooltandverzorging zeer vruchtdragend wer ken en een voorbeeld kunnen zijn voor de omliggende gemeenten. De korte plechtigheid werd gehouden deren ligt echter in de eerste plaats bij in een der vertrekken van het Cruyce- broedershof, waar burgemeester Raster hoff als voorzitter van de Stichting ter bevordering van de schooltandverzor ging in de gemeente Sneek een groot aantal genodigden welkom kon heten, in ’t bjjzonder de vertegenwoordigers van de Ned. Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde, de tandartsen, de vertegenwoordiger van de Ziekenfond sen, de leden van het algemeen bestuur der stichting en de Inspecteur van het Lager Onderwjjs. Hij noemde het voor allen een heugeljjk feit de dienst nu reeds, ruim een jaar nadat het eerste briefje geschreven werd, te kunnen be ginnen en roemde de medewerking van de Centrale Raad door welks adviezen de stichting er in is geslaagd de dienst op te bouwen en aan te passen aan wat reeds bestaat. De eigenlijke achtergrond van de schooltandverzorging is het streven iets te doen tegen het voortschrijdend tand bederf. Het zou veel eenvoudiger en waarschijnlijk doeltreffender zijn als we de oorzaak van het tandbederf gin gen opsporen om zodoende het kwaad in de wortel te kunnen aantasten, maar nu dat nog niet mogelijk schjjnt, dient te worden overgegaan tot de preven tieve methode om het gebrek tegen te gaan en te verhelpen. Voorts is het doel de kinderen dental-minded te ma ken, het opgroeiende geslacht een be- hoorljjk gebit te bezorgen en te trach ten het zo ver te krijgen dat het er met alle kracht aan meewerkt een goed ge bit te behouden. bést en sa waerd it ek forstien. Nei in lyts skoft, hweryn aerdige lieten songen waerden (alle oanwêzigen krigen in boekje mei lieten) kaem in ploechje spi- lers finder lieding fan Berend Hof foar it fuotljocht mei de fleurige trjjeakter „Ho nou fan Bulthuis. Hja spilen aer- dich foar dat it dêrre wie en de minsken yn ’e seal hawwe skatere fan it laitsjen om dy beide aide fammen, dy’t sa bang foar de leaf de wiene en op’t lést seis noch op ’e rin rekken, nou ja de iene dan. En dy iene... dy moat wy efkes by de hén hawwe. Yn it stik hi et hja Pytsje, yn Easthim hjit hja frou Butna as wy üs net forsinne, mar foar üs wie hja de greate forrassing. Dit is in rasspylster. Hja biweecht har natuerlik, der is neat hwat har bihinderet en it ien mei it oar ...ja...it wie in moaie rol sil men sizze, en dat is wier, mar dizze kin alle rollen spylje Wiis mei wêze, üt. Ien fan de thüskommenen, Hiemstra, spriek in hertlik tankwurd foar him en syn maten; hy fortelde dat Ynje foar party jonges hwat bitsjut hat yn harren libben en dat Yndonesiërs in goed folk wiene. Mei it sjongen fan „Beveel gerust uw wegen” en tankwurd (de joun wie élder- wenst mei seinebea iepene) sleat de foarsitter dizze goede doarpsjoun en wy hoopje dat Easthim sokke jounen mear halde mei. It hat bést foldien. En dér wie oanlieding ta, hwant men moat net tinke, sa °ei de foarsitter, de hear Wiersma, dat wy hjirre yn üs doarpke sa mar om ’e nocht in feest- joun op tou sette. Né, dat jimme hjir dizze moai forsierde seal sjogge en dat toaniel en dat protte doarpslju wiken en wiken yn 'e skrep west hawwe, dat is omdat alle tretsjin doarpsgenoaten wer soun en wol üt Ynje thüskommen binne. Nou soun wiene hja dat is sa en „wol” ek, hwant de measten hiene de faem ek noch by harren. En it is wier, elts wie bliid dat hja der wer wiene en dat blyk- te ek wol üt it hantsjeklappen doe’t de foarsitter harren op it toaniel röp en harren net allinne goede wurden ta- spriek, mar ek noch hwat ta wolkom thüs, in aerdige cigarettekoker mei yn- hald oanbea. Ik hoopje dat jimme, sa sei de hear Wiersma, dy nochris yn jim eigen hüs op tafel sette kinne, en ik leau dat kin ek noch wolris oangean, as ik de seal ynsjoch, hwant nést eltse lege stoel sit in jongfaem. Ja dizze foarsitter hie der slach fan om sa’n joun to lieden, der siet styl en sfear yn. Us tocht it soe de boppemaster wol wêze, mar doe’t wy hearden dat it de bakker fan ’t doarp wie, seine wy en it wie tinken: „As dit „mar”*lie bakker is hwat foar in man moat jimme dümny dan wol net wêze”, hwant ek dy kaem op it toaniel en ek dy wist syn wurd to dwaen. Ds. Steenhuisen joech der yn in pear wurden in stikje skiednis wei, dat net mis to forstean wie foar dy’t earen hie om to hearen en doe’t er bisleat mei it foarstel üt tankbrens aensent in kol- lekte to hélden foar Ambon, sloech dat geweldich yn. Doe waerd der in tableau fortoand en der wie wol hwat op to sizzen west, binammen dy sjonger en dat ynstremint steurde, wylst men dochs foar in oargel stien hie; hwerom net in oargel-solo dêrby spile? Mar goed, de bidoeling wie Daar de voorwaarden voor vrijwel alle fabrieken verschillend zijn en het moeilijk is een vaste lijn te volgen, wordt allereerst gestreefd naar een basis-uurloon. In een vergadering te Heerenveen is reeds besloten te ijveren voor een verhoging van 15 waardoor Het gezelschap begaf zich de keurig ingerichte tandarts kamer, waar het eerste officiële pa tiëntje, de achtjarige Harm Rasterhoff in de stoel plaats nam om zijn gebit door de heer Kingma te laten controle ren. En dit onderzoek was van dien aard dat papa Rasterhoff direct een be handeling voor zoontjelief kon bespre ken. Harm was overigens helemaal niet bang voor de vriendelijke dokter. In het openingszaaltje teruggekeerd voerde allereerst de heer S. D. Cuperus het woord als voorzitter van de afdeling Friesland der Ned. Mij. tot bevordering der tandheelkunde. Hij was verheugd omdat met de instelling van deze dienst een nieuwe schrede gedaan wordt op de lange weg die voert naar de tandheel kundige gezondmaking van het gehele Nederlandse volk. Het zwaartepunt ligt daar waar nog een preventieve behan- Zeer vele Sneker zakenlieden met hun dames hadden gevolg gegeven aan de uitnodiging om Dinsdagavond in de foyer van „Amicitia” de als zeer inte ressant aangekondigde avond van de Vereniging van Sneker Zakenlieden bij te wonen. De zaal was tot in de verste hoeken bezet. De belofte van het bestuur ging vol ledig in vervulling, want het werd een zeer interessante avond, niet alleen door de films die vertoond werden, maar bo venal door het optreden van de bekende Friese voordrachtskunstenaar Wiebren Altena van Makkum. Diens roem is al zovele malen in zoveel toonaarden ver kondigd, dat wij het niet nodig achten daaraan nog meer loftuitingen toe te voegen. Daarom volstaan we met de vermelding dat hij met zijn kostelijke en originele humor ook nu weer een eclatant succes boekte. Na zijn eerste optreden gaf de heer Otten, propagandist van de Kon. Ned. Zoutindustrie te Boekelo een korte toe lichting op de te vertonen film van deze onderneming, speciaal om enkele dingen te vertellen die niet op de film voorko men. Dat er in de bodem van Twenthe een zoutlaag ligt werd ontdekt, toen een baron daar een drinkput liet maken, en deze brak water leverde. In 1890 werd een proefboring verricht waarvoor bijna geen geld te krijgen was, en het heeft nog jaren geduurd voor een tweede proefboring gedaan werd. Pas in 1911 werd voldoende zekerheid verkregen, waarna in 1918 de Kon. Ned. Zoutin dustrie werd gesticht. Na enige aardige bijzonderheden te hebben verteld over de waarde van zout in het verleden (waar in de soldaten bijv, met zout werden be taald en gewezen te hebben op de hoge prezen die er tijdens de oorlog voor werden betaald, vertelde hij nog dat de voorraad zout in Twenthe praktisch on- Zaterdag 27 Januari. Buitengewone filmvoorstelling ten bate van het monument kamp „Amersfoort", 's avonds 11 uur in Amicitia. de oude s. De dienst werkt daarom uit- sluitend op basis van vrijwilligheid, maar vertrovwt er op dat de ouders de aange’iodf-n steun zullen aanvaarden om te bevorderen dat hun kinderen goede gebitten zuden hou ien. De Schooltand- artsendx 1st wil me een volledige be handeling van het gebit brengen, maar dit tweern -al per jaar controleren -r, alleen kleine gebreken verhelpen. Voor dieper ingrijpen worden de kinderen verwezen i.aar do Landartsen. Spr. deed een ernstig beroep op de ouders om mede te werken omdat het hier uit sluitend gaat om het belang van hun kinderen en verklaarde, met de wens dat de Schooltandartsendienst als scha kel in de keten van gezondheidszorg in deze gemeente rijke vruchten moge af werpen voor de Sneker jeugd, deze dienst voor geopend. Op welke manier is het tand bederf te bestrijden? Hier ligt een taak voor de Overheid die steeds optrad als een volksziekte het maatschappelijk en economisch le ven bedreigde. Telkens weer was het de gemeente die het werk in eerste in stantie ter hand nam en daarom is het verklaarbaar dat de gemeentelijke over heid ook dit werk aanvatte. Andere be langhebbenden waren de Ziekenfondsen. Gemeente en ziekenfondsen hebben ge zamenlijk dit werk ter hand genomen en daarom past hier een woord van erken telijkheid jegens de Ziekenfondsen voor de wijze waarop zij met de gemeente hebben samengewerkt, welke samen werking naar spr. hoopte ook in de toe komst zal blijven bestaan en rijke vruchten moge dragen. De derde belanghebbenden waren de tandartsen. In onze gemeente is geen plaats voor een volledig ambtenaar en daarom moest hier een andere basis gezocht worden door alle tandartsen in te schakelen. Nu hebben ze allen een drukke werkkring en de voorwaarden zijn ook niet erg aanlokkelijk, zodat een beroep moest worden gedaan op hun sociaal gevoel en hun liefde voor het be roep. En dat was niet tevergeefs, want allen werken mee, en de wijze van sa menwerking is van dien aard, dat we vol vertrouwen de toekomst tegemoet gaan. Wij zijn er volledig van overtuigd, zo vervolgde spr., dat het welslagen van de dienst voor het belangrijkste deel af hangt van de medewerking van de tandartsen, maar wij hebben het volste vertrouwen in uw leiding en leggen de dienst met gerustheid in uw handen. Erg druk wordt het direct niet omdat met 470 kinderen begonnen wordt, maar geleidelijk zal dit aantal uitgroeien tot 2800. De kinderen zullen zich wel het slachtoffer voelen, maar wij hopen dat zij met een gesaneerd gebit de school zullen verlaten en dat de Schooltand artsendienst ook voor hun verdere leven betekenis voor hen zal hebben. Van het onderwijzend personeel zal enige opoffering worden gevraagd, maar waar het hier gaat om de zorgen van het kind, vertrouwde spr. dat dit offer gaarne zal worden gebracht. Bo vendien hebben zg veel invloed op de kinderen en daarom kan een goede samenwerking met de onderwijzers en onderwijzeressen er toe medewerken het kind dental-minded te maken. De zorg voor de gebitten van de kin- beperkt is en meer dan voldoende om de genele wereld honderd jaar van zout te voorzien. De productie bedraagt thans 410 m.llioei kg. per jaar, waarvan meer dan de helft naar het buitenland ge ëxporteerd wordt zodat de zoutindustrie dus ook als deviezenbron van groot be lang is voor ons land. De film zelf gaf een duidelijk beeld van de wijze waarop het zout wordt ge wonnen en bereid en werd dan ook met grote aandacht en belangstelling ge volgd. Na de pauze beantwoordde de heer Otten enkele vragen en vertoonde hij ook nog de belangwekkende en leer zame film „IJswacht op de Oceaan”, welke film, beschikbaar gesteld door de Amerikaanse ambassade, het opsporen van ijsbergen op de scheepvaartroute tussen Europa en Amerika in beeld brengt. Na het daverende slotnummer van de heer Altena, het vermaarde „Koukedei”, bracht de wnd. voorzitter, de heer P. Postma (de heer Timmermans was door ongesteldheid verhinderd) dank aan de beide heren, bg welke lof alle aanwezi gen zich door hartelijk applaus aan sloten. Voor „eigen” behoeftigen 25 Achter deze inzameling van geld en goederen voor de vluchtelingen in West- Duitsland hebben zich behalve he,. V.H.V. o.m. ook geplaatst de R.K„ Ned. Herv. en Geref. kerken, Humanitas, Rode Kruis, U.V.V. en het Nederlands comité Unac. Het gaat om linnengoed, kleding, schoeisel en speelgoed, maar geld is ook welkom. Voor de gemeente Wymbritseradeel worden de goederen en giften van 26 30 Januari gaarne aangenomen door Mevr. Tjaberingsde Boer, Stations straat 36, Sneek; Mevr. Galemade Boer, Blauwhuis 107 en omstreken; Mevr. FerwerdaPonteragen, Gaast- meer; Mevr. HeeringaElsinga, Schar negoutum en omstr.; Mevr. Muurling v. d. Bank (Zuivelfabriek) Heeg en o.; Mevr. Ten Hoeve—Hibma, Heeg en om streken; Mevr. ZondervanStraatsma, Oppenhuizen; Mevr. T. de JongHuis man, Tirns 4; Mevr. AlberdaKnol, IJs- brechtum; Mevr, de Boer—Doting, IJs- brechtum; Mevr, de Boerde Boer, Nrj- land; Mej. Z. Kramer, Wolsum. om te trachten tot een zo goed moge lijk resultaat te komen. Spr. twijfelde er echter niet aan dat de tandartsen daarin zullen slagen, al zullen stellig hinderpalen moeten worden overwon nen. Daarom riep hij reeds bij voorbaat de clementie in, maar gaf overigens de verzekering, dat zij hun uiterste best zullen doen. Tot slot bracht hjj nog een speciaal woord van dank aan het ge meentebestuur voor de in alle opzichten geslaagde inrichting van de spreek kamer. De schoolarts, de heer W. J. Nieu wenhuis, betuigde mede namens de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst zijn grote instemming met wat hier tot stand is gebracht omdat het ook medisch een groot belang is dat de kinde ren in het bezit zijn van een goed gebit. De burgemeester sprak hierna nog een slot woord waarin hij be toogde dat de Dienst een zekere goodwill zal moeten kweken en dat daarom enige ruchtbaar heid aan deze middag werd gegeven om haar midden in de belang stelling van de burgerij te plaatsen. Hg was erkentelijk voor de goe de wensen bij deze ge boorte ontvangen en hoopte nogmaals dat de Dienst inderdaad in een behoefte zal voorzien en rijke vruchten mag dragen. De poging op zichzelf is al de moeite waard het te proberen. Geeft uw beste krachten er aan en tracht er van te maken wat er van te maken is, zo eindigde spreker. In 1950 werden aan de Sneker vee markt aangevoerd: 8224 Melk- en kalf koeien; 1897 vette koeien en stie ren; 1180 pinken; 366 paarden; 3428 graskalveren; 27776 nuchtere kalveren; 13548 schapen; 16845 lammeren; 349 bokken en geiten; 11198 varkens; 820 zouters en biggen; 5670 biggen. Totale aanvoer 100401 st., dat is ongeveer 11000 stuks meer dan in 1949. O.N. Niettegenstaande 8000 zakken zand waren aangevoerd om de dgk te ver sterken en er met man en macht aan werd gewerkt is de oostelgke dgk van ’t J WW-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1