sa mar üt ’e sé üntstien Studiesport speelde Molières Ingebeelde Zieke Yslan, I I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Korea en de Ver. Naties Vinea Domini draaide het Heilig Jaar 1950 Minister Stikker krijgt informatieve opdracht DINSDAG 30 JANUARI 1951 6e JAARGANG No 9 L KIEZEBRINK Filmavond voetbalver. Sneek I Bonte Ambon-avond 4 Gepromoveerd Zuinigheid met gas geboden Secretaris Koningin met verzo gster prinsessen verloofd Raadselachtige dood opgeheiderd Kleine auto’s krijgen kenteken bewijzen 5000 Canadezen naar Europa KLEINZAND 7 Tel-f. 2872 Dank aan mijnwerkers Directeur Condensfabriek nam afscheid Inzameling een succes 160 vrijwilligers voor Korea It jongste lan mei de aldste grounwet Nieuwe dienst Enkhuizen-Staveren Tot 1 Jan. 1952 gehuwde ambtenares Verenigde Staten wijken geen stap Vier kinderen bij brand omgekomen Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 Redacteur: op yn waardering gesproken. 1 4 Kroonprinses Beatrix wordt Woensdag 13 jaar. Het kabinet der Koningin deelt mede: Hare Majesteit de Koningin heeft aan mr. D. U. Stikker opgedragen informa- torisch de mogelijkheden te onderzoeken van de vorming van een kabinet, dat het vertrouwen heeft van het parlement en Haar daaromtrent een rapport uit te brengen. Dit werd bekend gemaakt nadat de Koningin Zondagmiddag minister Stik ker op Paleis Soestdijk had ontvangen. Onze vroegere stadgenoot de heer U. Tuinstra, geogr. en hist, drs., leraar aan de R.H.B.S. te Warffum, promoveerde Woensdag aan de Universiteit te Am sterdam tot doctor in de wis- en na tuurkunde. Zijn proefschrift is getiteld: „Bijdrage tot de kennis van hologene landschapsontwikkeling in het Noord westen van Noord-Brabant”. Generaal Eisenhower Is in de Cana dese hoofdstad aangekomen, waar hij zal confereren met de leiders van de Canadese defensie. De Canadese rege ring is van plan om in 1951 een bri gade (5000 man) naar Europa te zenr den. Redactie adres: ii r ■n n d n De particulier secretaris van H. M. de Koningin, W. J. baron van Heecke- ren van Molecaten, heeft zich verloofd met mevr. M. A. Pennink, de verzorg ster van de Prinsessen. Het huwelijk zal vermoedelijk in Maart worden gesloten. Het ligt in de verwachting, dat mevr. Pennink binnen afzienbare tgd haar functie op Paleis Soestdijk zal neer leggen. en léste üntjowings- ’e Lénboujongerein, i yn Prof. dr. J. R. M. van den Brink, mi nister van economische zaken, heeft te legrafisch aan werkgevers, beambten en arbeiders in de mijnindustrie zijn oprechte dank betuigd voor de wijze waarop zij hebben gereageerd op het verzoek van de minister tot verhoging van de kolenproductie door een tijde lijke verlenging van de werktijd. Het besluit van de Mijnindustrieraad geeft, aldus de Minister, uitdrukking aan een verantwoordelijkhe.dsbesef, dat een be langrijke bijdrage zal blijken te vormen voor de overwinning der moeilijkheden in de energievoorziening van de in dustrie. De oarlochsjierren brochten in geweldige onunekear Zoals bekend hebben de gasfabrieken sinds 10 Januari een voorraad kolen toegewezen gekregen, welke overeen komt met 80 pct. van het normale quantum. Het is derhalve in hoge mate gewenst, dat de bevolkin met het ge bruik van gas de uiterste zuinigheid zal betrachten. Men wacht voorlopig af hoe het ver bruik zich onder de vrijwillige beper king zal ontwikkelen. Mocht dit ongun stig zijn dan zullen wellicht bepaalde maatregelen nodig zijn, doch zo ver is het nog niet. Groot was de belangstelling, welke Donderdag werd betoond bij het af scheid van de heer S. Hepkema als directeur van de condensfabriek Fries land te Leeuwarden, in welke functie hij in 1913, kort na de oprichting van de fabriek, was benoemd. In een buiten gewone algemene vergadering sprak de voorzitter van deze topcoöperatie, de heer J. Hof, een afscheidsrede uit, waar in hij er aan herinnerde, dat de heer Hepkema reeds in Mei 1949 de pensi oengerechtigde leeftijd bereikte. Als de nieuwe uitbreidingen en verbeteringen het volgende jaar zullen zijn voltooid, zal de condensfabriek een der best ge outilleerde bedrijven op dit gebied in Europa zijn. Friesland en de Friese boer zijn u veel dank verschuldigd. Ook mevrouw Hepkema werd in deze hulde betrokken; haar werd een uniek ge schenk aangeboden, namelijk een bin- nenboordmotor voor de Friese tjotter van de familie Hepkema. De scheidende directeur haalde vele herinneringen op aan de tijd van oprichting, zijn benoe ming, de eerste verwerkte melk in 1916 en tal van andere bijzonderheden, waar na hij van vele zijden werd toegespro ken. Nadat de heer Hepkema had gere cipieerd, zaten de genodigden aan een maaltijd aan; ook bij deze gelegenheid werd nog menig woord van dank en De inzameling alhier gehouden voor de ontheemden in de Vluchtelingenkam pen in West-Duitsland is een groot suc ces geworden. Ingezameld is een grote hoeveelheid kleren, schoenen, speelgoed en andere goederen, terwijl daarnaast de collecte een netto-bedrag van rond 670 heeft opgebracht. Dat dit prach tige resultaat kon worden bereikt, is mede te danken aan de eendrachtige samenwerking van de verschillende Vrouwen-Organisaties hier ter plaatse. De burgerij wordt dank gebracht voor haar offervaardigheid. terse landen in gewijzigde vorm in be handeling komen. Met opneming van enige Canadese suggesties zal, naar verluidt, de resolu tie thans inhouden, dat onmiddellijk een conferentie van zeven landen zal wor den gehouden, die allereerst zal onder handelen over een order tot staking van het vuren. Deze conferentie zal binnen een week bijeen moeten komen, te Lake Success of in New Delhi. Peking zou 48 uur tijd krijgen om te verklaren, dat het de nieuwe formulering aanvaardt. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout Sneek. Het Katholiek Religieus Vormingscentrum „Vinea Domini” Witmarsum heeft een filmdienst in het leven geroepen teneinde hier in het Noorden verenigingen en clubs van alle gezindten in de gelegenheid te stellen op voordelige wijze filmavonden te or ganiseren. V. D. wil op deze wijze ener zijds tegemoet komen aan de financiële bezwaren die aan ’t beleggen van film vertoningen, vooral in kleine plaatsen en dorpen, verbonden zijn en anderzijds het culturele- en ontspanningsleven in deze kleine gemeenschappen bevorderen. Het heeft daartoe een lijst samenge steld van films, die ten volle verdienen om ook in onze gewesten gezien te wor den, speelfilms met een uitgesproken artistieke en culturele strekking, die zowel door de Centrale Filmkeuring als door de Katholieke Filmkeuring wer den goedgekeurd en die in de bioscopen van Nederland en daarbuiten een enthousiast onthaal vonden. Voorts is overleg gepleegd met het „Nederlands Filminstituut” en met „Go- filex”, die op alle mogelijke wijzen wil len meehelpen de goede en cultureel waardevolle films ook in het Noorden bekend te maken, uiteraard binnen de door de NederL Bioscoopbond gestelde voorwaarden. Op uitnodiging van V. D. waren wij Als sluitstuk van de festiviteiten ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de voetbalver. Sneek werd Zondag avond in de foyer van Amicitia een film- en bal-avond gegeven. Na een in leidend woord van de heer K. Doeven- dans die tevens de rolprent toelichtte, kreeg het in flinke getale opgekomen publiek allereerst nog eens de films te zien van de in 1948 gespeelde compe- titie-wedstrijden SneekHeerenveen en SneekGVAV, die resp. eindigden met 22 en 32. Daarna werd vertoond de schitterend geslaagde film van het 40- jarig jubileum der voetbalver. Sneek, nl. van het vijfdaagse feest op 24, 25, 26, 27 en 28 Nov. j.l. Zij bevatte op namen van de op deze dagen gehouden vergadering, receptie, voetbalwedstrijden SneekL.S.C.-veteranen (20); ere- wedstrijd Sneek IH.B.S. I (Den Haag) uitslag 94 voor Sneek, balavond, feest avonden enz. opgenomen en samenge steld door de heren Van Netten en Berg- sma. De film werd met grote aandacht gevolgd. Het publiek was opgetogen en onderstreepte het dankwoord dat de heer Doevendans na afloop richtte tot genoemde heren met een hartelijk ap plaus. De avond werd verder gevuld met een zeer goed geslaagd bal waarbij de bekende „Serenaders” o.l.v. de heer G. Schuil hunne medewerking verleenden. Sinds de mededeling, dat de Rege- ring vrijwilligers zou oproepen ter aan vulling en aflossing van het Nederland se detachement in Korea, hebben zich ongeveer 160 vrijwilligers opgegeven. Hieronder bevonden zich twee vrouwen. Friezen, dy’t doe in smokkelhannel ’rién dreaunen. Letter is it lén wer stap foar stap richter by de frijheit kommen. Yn 1918 kaem it frij fan Denemarken, mar yn unyforbén, sadat de Deenske kening ek harren kening bleau. Mar yn 1943 stimde fierwei it greatste part fan ’e bifolking foar fol- ledige frijheit, hwat harren fan ’e De nen kwea-öf nommen is. De jierren 19401945 wiene mei fan de bilangrykste yn ’e skiednis fan Ys lén, mar ek foar Jerope, ja foar de hiele wrald. Ingelta hat it eilén doe daliks biset, hwant it wie in tige bilangryk strategysk punt yn 'e twadde wrêldoar- loch en as it, hwat God forhoedzje mei, ta in tredde komme mocht, sil it it allerbilangrykste wurde. Wie it fan 19401945 yn hannen fan ’e Dütskers west, dan wie der gjin skip üt Amerika yn Ruslan oankommen. Yn in takom- stige oarloch kinne de fleanmasjines mei in tuskenlénning op it fleanfjild by Reykjavik (it greatste fan ’e wrald) regelrjucht fan Amerika nei Ruslan of fan Ruslén nei Amerika fleane. De A.N.W.B. deelt mede, dat de mi nister van verkeer en waterstaat een oplossing heeft gevonden voor de moei lijkheden welke waren gerezen voor ko pers van nieuwe kleine auto’s. Bij acht merken van kleine auto's wijkt de ver lichting op verscheidene punten af van de nieuwe wettelijke voorschriften. Zo werden b.v. Italiaanse en Engelse wagentjes geïmporteerd, waarvan de koplampen lager staan dan 60 cm., hoe wel in Engeland en Italië, evenals in ons land, de wettelijk voorgeschreven mini mum hoogte 60 cm is. Op grond hiervan konden voor deze auto’s geen kenteken bewijzen worden afgegeven. Vele eige naars moesten zich behelpen met een oud z.g. „dood” nummer. Ingevolge de ministeriële machtiging worden evenwel ovortaan voor de be doelde wagens normale kentekenbewij zen afgegeven, mits de koplampen niet op een andere wijze zijn aangebracht dan in de standaarduitvoering. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. DrijfbouSKiezebrink Go. KantoorGROOTZAND 55 Teiefooa 3005 (K 5150) Cultureel Donderdagmiddag in „De Klanderij” te te I Leeuwarden in de gelegenheid de verto ning van de film „Het Heilig Jaar 1950” bij te wonen, welke gedurende de maanden Februari en Maart voor ver enigingen in het Noorden gaat draaien. Deze rolprent met een draaitijd van ruim een uur geeft een belangwekkend en boeiend beeld van de grootse kerke lijke gebeurtenissen die zich verleden jaar in het oude Rome, ter gelegenheid van het Heilig Jaar, waarvan de viering reeds uit de 14e eeuw dateert, hebben voorgedaan en door duizenden pelgrims uit alle delen der aarde werden bijge woond. Ze geeft treffende voorbeelden van eenvoudig geloof en moed en van de grote verering die de Katholieken him Opperherder en H. Vader toedragen, wat vooral tot uiting kwam toen Paus Pius XH op het balcon van het Vaticaan ver scheen en de op het St. Pietersplein ver zamelde menigte in zulk ’n gejubel uit brak dat volgens de film hun gejuich de hemel bereikt zal hebben. De vele opnamen van en in de oude historische bouwwerken en kerken geven de film eveneens een bijzondere bekoring, en daarom voorspellen we V. D. met deze, ook artistiek uitsteken de geluidsfilm, veel succes in de ko mende tournée. De directeur der Eerste Urker Stoom bootmaatschappij heeft bericht, dat in de directievergadering is besloten een dienst EnkhuizenStaveren te openen. Met ingang van 30 Januari zal de Insu la om 11.45 uur van Enkhuizen vertrek ken en om 14.10 uur van Stavoren. Bij voldoende belangstelling zal deze dienst worden uitgebreid tot tweemaal per dag. Het kan niet ontkend dat de bewe ging voor Ambon de laatste tijd te dezer plaatse wel de nodige aandacht trekt. Vrijdagavond werd een grote bonte avond gegeven, waaraa,. een schare van Sneker artisten haar medewerking gaf, welker optreden ongetwijfeld sterk er toe had bijgedragen, dat de grote zaal van het Geb. v. Chr. Be.l vrijwel geheel gevuld was. De heer R. Haanstra open de met een hartelijk welkomstwoord, waarna hjj de leiding overdroeg aan de heer H. Stuurop, die daarna op een vlotte manier de medewerkenden voor het voetlicht riep. Er was een ruime verscheidenheid: declamatie, zang, mu ziek, zodat elk wat wils werd geboden. En het dankbare applaus bewees tel kens, dat het gebodene wel zeer in de smaak viel. Medewerking aan dit programma ver leenden: mej. M. Damhuis, zang, met begeleiding van de heer G. Schuil, die eveneens de heer Alb. v. d. Heide accompagneerde; de heer Hotse de Boer met Friese declamatie; de Ambonnese Hawaiian Band; de Manuelea-Hawaiians in volledige bezetting onder leiding van de heer Tamminga, en de Ambonnese zanger Somoukil. De heer Tamsma van Kollum wees er op, dat er in de wereld een voortdurende strijd tussen recht en onrecht is. De groten der aarde bemoeien zich daar mee niet zo zeer, doch de kleinen, de verdrukten en de vertrapten, zij die de ellende van de verdrukking lijden, zij moeten zich verzetten. Het Ambonese volk, dat eeuwen lang zich als een broeder met ons verenigd gevoelde, is ondanks alle afspraken, in zijn strijd om zelfbestaan, alleen gelaten en de Nederlandse regering heeft practisch gezegd: vaarwel Ambon, wij wassen onze handen in onschuld. Met kwistige hand heeft men met slaapmiddelen ge werkt; de leus: Indië moet los ge maakt van Nederland, heeft men in al lerlei toonaarden laten weerklinken. Deze vrijmaking had inderdaad ook kunnen geschieden, als zij met wijs be leid was behandeld. Doch dit alles moest in een vloek en een zucht geschieden, met het gevolg dat de Ambonezen daar van nu het slachtoffer zijn. Kan Neder land dit zo maar aanzien, kan niets ons meer in beweging brengen Laat uw woord uw daad zijn en draag uw pro test uit overal waar gij vertoeft. De schrei van Ambon roept om recht; het land wordt verwoest en het volk gaat ten onder. Soekarno staat met zijn hor den klaar dit volk te vernietigen. Toon dat ons Je Maintiendrai in ons hart en leven nog niet gestorven is en toon u in de zaak van Ambon een oprecht Neder lander! De voorgenomen maatregel tot ont slag aan huwende en gehuwde ambtena ressen in dienst van het rijk is enige malen opgeschort, laatstelijk tot 1 April. Thans is de ontslagtermijn andermaal verlengd. Het gehuwde vrouweljjke rijkspersoneel kan dientengevolge in dienst worden gehouden tot 1 Jan. 1952. In de politieke commissie van de Uno I daag zal de resolutie der twaalf Oos- duurt de strijd voort over de vraag of J*--■-•-j-j-- ■- - volgens de wens van Amerika China tot agressor moet worden verklaard, dan wel of in plaats daarvan de koers ge volgd moet worden, die de twaalf Oos terse landen aangeven met hun resolutie betreffende een conferentie van zeven landen met communistisch China. Deze twaalf landen hebben dit weekeinde hun resolutie herzien om tegemoet te komen aan bezwaren van verscheidene landen. Waarin Austin, de Amerikaanse ge delegeerde, wees in de vergadering van Zaterdag de formule van het Arabisch Aziatische blok vierkant van de hand en eiste, dat de Uno zonder verder tal men communistisch China als agressor zou brandmerken. Voordat Austin aan het woord kwam, had de Poolse gedelegeerde verklaard de resolutie der Oosterse landen te zul len steunen, indien enige Russische amendementen werden aangenomen, terwijl Palar namens Indonesië had her innerd aan de procedure, die de Uno had gevolgd, tijdens het Nederlands Indonesische conflict, waaruit hij con cludeerde, dat een vreedzame regeling tot stand kan worden gebracht, zonder voorafgaande staking van het vuren. Zuid-Afrika gaf .steun aan de Ameri kaanse resolutie. Na de rede van Warren Austin ging de commissie uiteen zonder dat de de batten geëindigd waren. De vergadering was anderhalf uur te laat begonnen, doordat de gedelegeerden tengevolge van de zware sneeuwval slechts met grote vertraging de plaats van bijeen komst hadden kunnen bereiken. Van- Een brand, welke Donderdagavond woedde in de tot woonhuis verbouwde schuur van de tuinder Meekel, aan de Zuiderakerweg te Sloten (gemeente Am sterdam) heeft tot catastrophale gevol gen geleid. Vier kinderen van zes, vijf, twee en een half jaar en vijf maanden kwamen hierbij in de vlammen om. Om streeks half tien ontdekte een buurman vuur op de zolderverdieping van het huis. Hij waarschuwde onmiddellijk de familie M., die met nog enige familie leden in het voorhuis aanwezig was, waar de ouders van de familie M. wo nen. De vader en enige omstanders ren den naar het achterhuis, waar zij poog den langs de trap naar boven te komen. Het vuur woedde echter zo hevig, dat zij hun pogingen moesten staken. Aan de bui tenzijde van het huis probeerden zij het nog ééns, waarbjj de heer M. de dak- I goot bereikte, doch bij zijn verdere pogingen kwam te vallen. Hij werd hier- bij zodanig aan handen en hoofd gewond dat hij naar een ziekenhuis moest wor- den overgebracht. Het vijfde kind van de j familie, een jongetje, was door de brand wakker geworden en kon zich nog tijdig via de trap in veiligheid brengen. Hij had echter geen kans meer gezien zijn zusjes en broertjes te wekken. Toen om streeks elf uur de brand was uitgewoed, vond de brandweer, die met groot ma terieel was uitgerukt en het vuur ener giek bestreed, op de zolderverdieping de vier verkoolde lijkjes. Waarschijnlijk is het vuur ontstaan in het rookkanaal van het, bij het benedenachterhuis staande fornuis. Yn *e sechste gearkomste fan af Miensldp Snits, dy’t Freedtojoun yn Hotel Hanenburg hélden waerd, spriek de hear J. Piebenga fan Ljouwert oer Yalta. Hy fortelde foaröf it ien en oar oer reizgjen, dat hielendal net djör hoecht to wezen as men gji.. gebrük makket fan it spoar, djüre hotels ensfh. en bi- tsjüge doe dat it needsaeklik is foar in minske ris büten de grinzen to sjen om to witten to kommen hwat er seis is en to sjen dat it ek oars kin as thüs. De iennichste swierrichheit fan bütenlanske reizen is de taal. Nei de oarloch is It makliker wurden yn Yslén to kommen as foar de oarloch omdat der nou mear kontakt is tusken Nederlan en Yslén. Ofgeande op ’e nam- me soe men tinke kinne, dat it op it ellén allegearre iis is, mar men hie Grienlén folie better Yslén en Yslén Grienlan neame winnen. De hiele büten- kant fan Yslén is nl. prachtich grien. It lén is 3 a 4 kear sa great as üs lén mar der wenje mar 130000 minsken. It is dus tige tin bifolke en dat hat grif ek syn ynfloed hawn op it deistich bi- stean fan ’e biwenners. Ek de ynfloed fan ’e natuer op ’e minsken sprekt dêr tige sterk. It twadde ding dat ynfloed hawn hat is de skiednis, omdat wy foar in great part produkten fan it forline binne. Dy skiednis is foar Yslén mar koart. It is noch in jong fulkanysk eilén dat op in momint sa mar üt ’e sé wei üntstien is, en de minsken wenje der noch net langer as in goed tüzen jier. Yn 875 binne de earsten, foar it greatste part Noarmannen, der kommen, allin- nlch om harren frijheit to bihélden. Sprekker fortelde de tige nijsgjirrige skiednis fan ’e earste biwenners, de bloedbroers Ingolf en Hjorleif, en hoe dy mei harren folk yn Yslén kamen en einliks torjuchte kamen op it meast gaedlike plak hwer’t nou Reykjavik leit. Dêr kaem fuortendaliks deselde demo- kratyske libbensfoarm dy’t hja ek al yn Noarwegen hawn hiene. En dêrnei is it bistjür altyd demokratysk bleaun. Yn 1830 krige Yslén it earste parlemint en syn grounwet is de éldste fan ’e wréld. It is de „bakermat” fan ’e demokrasy en as tank dêrfoar binne der yn 1930 êffurdigen fan 28 demokratyske lén- nen yn Reykjavik byinoar west en hat Amerika der in great monumint stifte. Yn ’e earste 300400 jier gong it seldsum bést op it eilén. Alle bisluten waerden nommen op it greate thing, hwer’t ek yn it jier 1000 de greate fra- ge oan ’e oarder kaem of Yslén heidensk bliuwe soe of kristlik wurde. Twa da gen hat de wize hegepryster der yn ien- sumens mei wraksele en doe joech hy syn miening: Kristen wurde. Wy kinne de nrje tiid net tsjinhélde. Dêr foroare wol net sa folie troch, mar in hiel for- naem ding is dat de Yslénske prysters de hiele skiednis fan it lan opskreaun hawwe yn boeken dy’t der hjoed de dei noch binne. Ek de eigen kultuer bleau yn stén, mar yn ’e 13e ieu waerd it lén, krekt as oeral yn Jerope, teistere troch boargeroarlogen hwertroch de Noaren gelegenheit krigen it to Onderwerpen. In goed hündert jier letter kaem it oan Denemarken, dat doe net sa demokra tysk wie as nou. Sa moast alles hwat Yslén ymportearre en eksportearre mei Deenske skippen forfierd wurde, en üt dy tiid stammet de freonskip mei de Een eskader van de Koninklijke Nederlandse Marine Luchtmacht is on langs gearriveerd op het Kon. Marinevliegveld te St. Merryn „Corn wall”, voor een korte training in Engeland. Commandant Luchtmacht van het vliegveld te St. Merryn L. G. Wilson met de commando-offi- cier en piloten van het Nederlandse eskader v. 1. n. r.: Sgt, Sommer, Ltz. Bakker, Ltz. Smit, Ltz. la Bree, Commandant L. G. Wilson, Lt. Comm. Bruinsma, Ltz. Chalük, Wz. Brandler en Cpl. Lpzie. Yslén. De Amerikanen kamen doe net allinnich mei harren mechanisaesje en yndustrialisaesje, mar ek de dollars streamden it lan yn. Dêrtroch is it Ys lénske folk it modernste fan ’e wréld wurden; yn Reykjavik bygelyks kaem sprekker yn in bioskoop dy’t folie moaijer en moderner wie as de biosko- pen yn Parys, de (tige moaije) frou- Iju binne nei de allernjjste moade klaeid en it oantal moderne Amerikaenske auto’s is der yn forhélding greater as yn oare lannen. Mar just omdat it lén strategysk sa bilangryk wurden is, leaude spr. net, dat it sa forstandich west hat, dat it him hielendal los makke hat fan Dene marken. Hwant yn in takomstige oar loch sil Yslén in „speelbal” wurde fan ’e greate wraldmachten. Nei it skoft fortoande de hear Pie benga noch in oantal moaije lantearne- plaetsjes, hwerby hy ek noch tal fan bisünderheden fortelde oer de prachtige natuer, de minsken op Yslén, de ar- chitektuer ensfh. De oanwêzigen hawwe de hiele joun mei greate nocht nei him harke en foarsitter Heeringa wie de tolk fan alle gearre doe’t hy him hertlik tank brocht foar syn moaije en learsume ynlieding. moet het daarom voor hem zijn als hij inplaats van Molière lezen, hem ook eens spelen mag. Dat genoegen en goede leiding uitten zich kennelijk in de op voering van Donderdag, want er werd vlot en met toewijding gespeeld en met belangstelling door het publiek geluis terd en gekeken en niet alleen het spel, maar ook de costumes verdienden dat. Moeten we van sommige speelsters en spelers individueel iets zeggen, dan mo gen we constateren dat Toinette een vlot speelstertje met temperament is, met wie Studiesport zich gelukkig kan prijzen, Beline en Angelica bleven, of schoon deze rollen wel wat meer uit de verf hadden kunnen komen, niet beneden de maat voor dit groepje en de jonge Louise haalde zeker voldoende, ’n Zware rol was die van Argan, maar dat ging heel behoorlijk, Cleante bewoog zich zoals een minnaar past, los en met veel zwier over het toneel en heel goed was ook Thomas Diaforius; Beralde, dr. Dia- forius, dr. Purgius, Eerlijk en Rozen geur (dubbelrol) droegen allen het hunne bij tot een voorstelling, welke, binnen de bescheiden eisen welke men mocht stel len, een succes mag genoemd en door het publiek met veel applaus werd be loond. Toen dat een einde nam, prees Cléante pardon, voorzitter van Ree- kum nóg gedegend, het gedegen werk van het echtpaar Leppink dat de jon gelui bij het instuderen had geholpen en de regie had en bracht hij dank aan mevrouw Kan en de heer J. Kan voor het instuderen van het dansje, de heer Jongkind voor de leiding bij het gym- nastieknr., de heer Schrik voor die bij muziek en zang, en aan de speelsters en spelers. Het vlotte speechje ging ver gezeld van geschenken voor allen. En toen zagen we de jongelui naar de bal zaal stromen; de verwijten voor en na de grote dag allicht wel eens in de klas naar hun hoofd geslingerd: „Je ge dachten zijn zeker al bij het bal” en „Je gedachten zijn zeker nög bij het bal” moeten ten slotte ook gerechtvaardigd worden. i 1 -i De schoolvereniging van onze R.H. B.S., Studiesport, gaf Donderdag haar goed bezochte feestavond in Amicitia. Nadat voorzitter W. van Reekum een woord van welkom had gesproken en gezamenlijk het „Klubliet” was ge zongen, werden in vlot tempo de voor spijzen genoten. Een groep meisjes gaf een aardig fantasiedansje op een Elzasser wijsje, een afdeling gymnasten een nummertje springkast; het H.B.S.- orkest musiceerde met veel succes, dat ook ten deel viel aan het meisjeszang koortje met enige liederen; geklop van opbouwend karakter achter het doek tij dens dit laatste nummer mocht niet hin deren, het vertolkte immers het pope lend verlangen der tonelisten het hoofd gerecht op te dienen. Dat was dan Mo lières „De ingebeelde zieke”. Een zware taak wachtte deze jongelui omdat ze met hun spel ook de sympathie voor een eeuwenoud stuk dat in simpele en grove lijnen karakters en intrige trekt, en ons wat naief aandoet, moesten winnen van een publiek dat in de regel daartegenover nogal onwennig staat. De voorzitter had er al in zijn inleiding op gewezen dat dit stuk ook in moderne tijd nog 1300 maal in Parijs was opgevoerd en nog steeds gaat, maar ook dat Molière ei genlijk dient gespeeld met balletten als tussenspel, waardoor zijn werk uiteraard aan aantrekkelijkheid als kijkspel ook voor modern publiek wint. Met dit alles wil natuurlijk niet gezegd zijn dat Mo- lière’s werk totaal verouderd is, terecht zei de inleiding in het programma dat hij in zijn comedies op meesterlijke wijze zijn tijdgenoten heeft geschilderd met hun gebreken en belachelijkheden, waar mee hij echter de mens van alle tijden heeft uitgebeeld en waarbij het komische in het oog moge springen, maar de aan dachtige toeschouwer de tragische ach tergrond zeker zal ontdekken. Dubbel tragisch dat stond natuurlijk niet in de inleiding voor de H.B.S.’er van alle tijden wien l’Avare, Bourgeois Gen- tilhomme, Malade imaginaire etc. tij dens zijn schoolloopbaan nu immer zul len blijven vergezellen. Een genoegen SNEEKER NIEUWSBLAD Op 23 Mei van vorige jaar werd in de dichte bossen rondom de buurtschap Schaersbergen, onder de rook van Arn hem, het ontzielde lichaam gevonden van een 17-jarig meisje, dochter van het hoofd ener bijzondere school in ge noemde buurtschap. De politie meende dat hier sprake was van een zeer ern stig misdrijf en is maanden lang met een nauwkeurig onedrzoek bezig ge weest, waarbij 2000 personen aan een verhoor zijn onderworpen. Een 17-jarige Arnhemse jongen, van beroep hulpkok, heeft thans bekend, dat hij gedurende enige tijd omgang heeft gehad met het meisje, dat het Lyceum te Arnhem be zocht. Op de bewuste Mei-dag bezoch ten zij de expositie „Mijlpaal 1950”, waarna zij de bossen introkken. Bij een worsteling moet het meisje zijn over leden aan hartverlamming, zoals des tijds is vastgesteld door dr. Hulst uit Leiden. De politie zal het onderzoek voortzetten; over de jongen zal een psychiatrisch rapport worden uitge bracht. Toen het meisje overleden bleek te zijn, heeft de jongeman in zijn angst een roofmoord willen „ensceneren” 3 hij gooide voorwerpen uit haar tasje op de grond.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1