sa el Wat de raad te behandelen krijgt Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST r BIOSCOOPNIEUWS Raadsvergadering IJ 1st Chr. Gymnastiekvereniging Advendo 30 jaar Stedelijk Muziekcorps Sneek Woningmisère 1 I VRIJDAG 9 FEBRUARI 1951 6e JAARGANG No 12 L KIEZEBRINK Geslaagd ‘g Acht jaar Baby verdronken rd De trein rydt wer Eigen Gebouw Verening bereikte haar doei Dochter v. prinses v. Rethy geboren Loop der Sneker bevolking in 1950 7. s- KLEINZAND 7 Telet. 2872 -■-= Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD I- k A y «v Meisje verbrand tijdens carnavalsoptocht Scholieren speelden „Sheriff' Moeder zette zoons tot diefstallen aan t Redacteur: Premie woningverbetering. Op 31 December 19465 inwoners. 549 ■m. - tm. 1 Overkluizing Stads-Ee. sie. Heffing vergunnings- en verlofsrecht. waarvoor pacht. naast het in onze stad reeds vermaarde Tamboer- en Pijperkorps niet weinig bijdraagt tot de populariteit van de ver eniging. Verschillende leiders heeft Advendo in de loop der jaren gehad, t.w. de heren Jongejans, Brouwer, Stellingwerf, ter wijl de leiding thans is toevertrouwd aan de heer L. Canrinus. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heren J. H. Klaibeda, voorz., P. Dijkstra, seer., A. H. Eppinga, pen- ningm., W. Jonkmans, S. Hettinga, C. Wester en de dames W. Huiskes, J. Slagter, E. HilwerdaBlauw, P. Grond- sma en L. Smid. In verband met dit jubileum .verd door het bestuur van het Noordergewest van het N. C. G. V. besloten, de jaar lijkse turnbetogirg dit jaar in Sneek te houden en de organisatie daarvan aan de jubilerende vereniging op te dragen. Fr. Dgbl. Maandagmiddag geraakte een van de deelneemsters aan de carnavals-optocht te Obbicht bij Sittard, de 21-jarige M. Dommers, die Tom Poes voorstelde en een dik wollen costuum droeg, in brand, doordat een der omstanders een lucifer aanstak. De losse pluizige stof, waar van haar pakje was gemaakt, vatte snel vlam en voordat de omstanders hadden kunnen ingrijpen stond het miesje in brand. Zij liep hevige brandwonden op, en is overleden. het het Woensdagmorgen werd een moeder, die op de Baarsjesweg te Amsterdam een kinderwagen reed, onwel, zij verloor het evenwicht, en het gevolg was dat de wagen, waarin een baby van drie maan den lag, by de Wiegbrug te water ge raakte. Onmiddellijk sprong een voor bijganger in de vaart. Hij slaagde er snel in de baby op de wal te brengen, doch de kleine was reeds overleden. De moeder, die zeer overstuur was, en het lijkje van het kind zijn naar het Wil- helminagasthuis vervoerd. De Leeuwarder rechtbank veroordeel de de 66-jarige Leeuwarder huisvrouw J. B. G. die in Juli 1935 haar eerste man W. door vergiftiging en verstik king om het leven bracht, tot 8 jaar. uil de >or lu ien le ien 70- at :ijn ide iet ra- m- leek igen 1 en ske- nog der- Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) far rp, er nst ter es- de I7O- liet Als ze :en .in- dit Redactieadres SNEEKER NIEUWSBLAD e- “3 n- n- of of en sr- *r- m- lei iw je- 1. n het ïecj. r de ilad in- vei- ran, ooi- ;ite- het het den een Hen ioge ren bet ad.) te e- tn ts er It. ze :h e- ie ÏD iara van emt iche de de >lie> i n De eigenares van een 9-tal woningen aan de le Frittemahovenstraat alhier, mevr. M. v. d. MeulenZander te Am sterdam, verzoekt om toekenning van een premie ingevolge de premieregeling woningverbetering en -splitsing ten be hoeve van dit complex, bestaande uit de woningen nos. 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15 en 17 aan genoemde straat. De kosten zijn geraamd op 22610. Aan premie kan hiervoor beschikbaar gesteld 12960, waarvan voor rekening van het rijk 9720 en voor de gemeente 3240. B. en W. achten het om de bestaande wo ningvoorraad op peil te houden van groot belang dat de verbeteringen wor den aangebracht en stellen voor het be drag toe te staan. Het werk moet uiter lijk 7 Maart 1951 aanvangen en 7 Sept. 1951 voltooid zijn. Visrecht stadsgrachten. De trein fan Ljouwert nei Starum mei fanwege de brhnjekrapte net ride, mar de Skearnegoutumer Doarpsjountrein rydt oankommende Freedtojoun dochs, sa fornimme wy. Dit feestelik barren sil dy jouns yn it gebou „Elim” fierd wurde. Sjoch fierder de advertinsje yn dit blêd. De prinses van Réthy, de echtgenote van koning Leopold van België, heeft het leven geschonken aan een dochter. De jonggeborene is het tweede kind uit het in 1941 gesloten huwelijk van Ko ning Leopold Hl met mejuffrouw Lilian Baels, die kort daarop de titel van Prin ses de Réthy kreeg. Het eerste is een zoon, Prins Alexander, acht jaar oud. Uit Leopolds eerste huwelijk met Prinses Astrid van Zweden (in 1935 bjj een auto-ongeluk om het leven gekomen) werden drie kinderen geboren: Prinses Josephine-Charlotte, Prins Boudewjjn, thans Koninklijke Prins, en Prins Albert. Onbewoonbaarverklaring woningen. Verpachting strook grond tussen Oppenhuizerweg en Houkesloot. IJLST, 6 Februari. De raad dezer Ge meente kwam hedenavond in voltallige zitting bijeen. Voorz. mr/ J. J. Oppe- dijk, burgemeester; Secretaris de heer J. P. Goelema. Na opening op de gebruikelijke wijze werden de notulen der vorige vergade ring onveranderd vastgesteld. Medege deeld werd dat door Ged. Staten was goedgekeurd de verhuring van een stuk tuingrond, groot 80 m2, gelegen aan de Eegracht achter het voormalige arm huis, aan de heer B. Haagsma voor de som van 5.per jaar. Op een koude winteravond, nu ruim oo30 jaar geleden, staken enige leden van verschuldigde hogere verlofsrecht. Bij de Chr. Jongemannenver. Timotheus, de 4^7 Het aantal inwoners van Sneek be droeg op 1 Januari 1950: 19285, waar onder 9379 mannen en 9906 vrouwen. Het vermeerderde door geboorte met 187 mannen en 192 vrouwen en door vestiging met 444 mannen en 556 vrou wen. Totale vermeerdering 631 mannen en 748 vrouwen. Het verminderde door overlijden met 76 mannen en 86 vrou wen en door vertrek met 473 mannen en 564 vrouwen, totale vermindering mannen en 650 vrouwen. Op 31 December 1950 bedroeg aantal mannen derhalve 9461 en aantal vrouwen 10004, totaal aantal in woners 19465, of 180 meer dan op 1 Januari 1950. Het aantal voltrokken huwelijken be droeg 141; ingeschreven echtscheidingen 9; ingeschreven tweeling-geboorten 6; aantal personen, vertrokken naar In donesië 6, naar het buitenland 64. Aan de Amsterdamse universiteit is bevorderd tot arts onze vroegere stad genoot de heer H. Slager. OUDEGA (W.) Febr. 1951. Geslaagd te Den Haag voor het diploma timmer- man-aannemer onze plaatsgenoot, de heer R. de Groot Jr. Dinsdagavond gaf het Stedelijk mu ziekcorps „Sneek” in het Geb. v. Chr. Bel. zijn jarlijkse uitvoering met mede werking van de Friese voordracht kunstenaar Wieberen Altena. De kort geleden ingezette actie voor het ver krijgen van uniformen voor de muzikan ten en de goede naam, die de heer Alte na zich in korte tijd verworven heeft, maakten dat er voor deze uitvoering grote belangstelling bestond. De zaal was zo goed als geheel uitverkocht. In zijn openingswoord herdacht de voorzit ter in hartelijke bewoordingen twee over leden leden van het corps, t.w. de heren Herman Silvius en Albert Schurer. Spre kende over de stand van zaken in de vereniging getuigde hij nog van de goe de geest en werklust, die er op de re petities steeds heersten. De dirigent, de heer A. Bouman, werl hulde gebracht voor de wijze waarop hij ook het afge lopen jaar weer gewerkt had aan de verhoging van het peil van het corps. Dat hij daarmee succes had gehad, kon den de toehoorders constateren. De meeste van het uit negen nummers be staande programma zaten er goed in en werden pittig en vlot uitgevoerd. In de eerste plaats moeten hierbij de drie mar sen genoemd worden Per Aspera ad Astra van E. Urbach; The Middy van Alford en Passing of the Regiments van H. Winter. Dit zijn werken, die het corps volledig beheerst. Maar ook in de andere werken, bestaande uit arrangementen van bekende ouvertures en suites, viel veel te waarderen. Opvallend was het veelal uitstekende werk van de koper blazers, b.v. in de ouverture „Piqué Da me” van Fr. v. Suppé en in de bekende suite l’Arlésienne van George Bizet. De belangrijke fluitsolo in laatstgenoemd stuk werd door de heer Feenstra ver dienstelijk gespeeld. Toch zou het m.i. aanbeveling verdienen als men eens en kele speciaal voor harmonie-corps ge schreven composities in studie nam. Er is weliswaar nog geen uitgebreid reper toire op dit gebied, maar toch zijn er de laatste tijd werken geschreven, die voor de ontwikkeling van de techniek en mu zikale smaak zeer geschikt zijn. Men mist dan wel het aantrekkelijke van het bekende, doch men ontwikkelt een eigen stijl, die tenslotte meer bevrediging zal schenken dan het met min of meer suc ces nabootsen van symphonische mu ziek. Tussen de bedrijven door sprak de heer Poiesz als voorzitter van de uni- form-commissie enkele woorden om de Sneker burgerij te wijzen op haar plicht er voor te zorgen, dat het geld voor de uniformen binnen komt. Hoe kranig de muzikanten er straks uit zullen zien werd het publiek getoond door de trom pettist M. de Blauw, die na de pauze in vol ornaat op het podium verscheen. Het optreden van Wieberen Altena met Friese humor was een groot succes. Door zjjn geestige voordracht en fijn verzorgde mimiek, wist hij zijn gehoor uitermate te boeien. Het was niet in de laatste plaats aan hem te danken dat het talrijke publiek tot het vrij late slui tingsuur aandachtig bleef luisteren. Eén opmerking: waarom bleven de zaaldeuren tijdens de uitvoering niet dicht? Het luidruchtig gepraat en heen en weer geloop was vooral voor de luisteraars achter in de zaal erg hin derlijk. L. G. Advertentieprijs 1 5 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout Sneek. voor een Chr. Gymnastiekver. te onder zoeken. Als plaats van samenkomst was gekozen een schuur van het boer derijtje Hager aan de Hemdijk, aldus deelde de voorzitter van Advendo, de heer Klaibeda ons mede. Reeds dadelijk werd contact gezocht met jongeren uit Prot. kringen en zo kon de oprichtingsvergadering op 21 Febr. 1921 worden gehouden. Als direc teur werd aangezocht de heer P. Jonge jans, terwijl het eerste bestuur bestond uit de heren M. Wielenga, voorz., W. de Blauw, 2e voorz., L. Meijer, secr. en J. Bouwhuis, penningm. In het jaar daar op werd een dames- en adspiranten- afdeling opgericht. Als eerste Friese vereniging trad Ad vendo toe tot het pas opgerichte Noor dergewest van het N. C. G. V. Ofschoon de vereniging ook de ups en downs heeft moeten meemaken, konden toch de moeilijkheden worden overwonnen en heeft zij zich tot een van de grootste chr. gymnastiekverenigingen in Fries land opgewerkt, met een ledental van ruim 850. Ook gedurende de bezetting wist het bestuur van Advendo het enige juiste standpunt in te nemen. Toen voor de uitvoering in 1942, het beruchte bordje „voor Joden verboden” moest worden geaccepteerd, nam het bestuur een af wijzend standpunt in, met als gevolg- dat de uitvoering moest worden afge last. Enkele zeer actieve bestuursleden zijn Advendo door de dood ontvallen, namelijk A. Canrinus en J. Dijkstra. Als onderafdeling van Advendo werd de Volleybalclub opgericht, terwijl daar- B. en W. deelden mee Enige tijd ge leden heeft de Raad besloten tot het overkluizen van een gedeelte van de Ee, voor de fabriek van de firma Nooitge- dagt langs, tot het opruimen van de Langebrug en het maken van een be tonnen brug bij de schaatsenfabriek „Frisia”, om door deze brug een goede verbinding tot stand te brengen met Ui lenburg. Dit werk, dat voor Ijlst van grote betekenis is, dient zo spoedig mo gelijk te worden uitgevoerd, omdat de prijzen van de materialen met de dag stijgen. Daarom achten B. en Whet ge wenst, het aanbod van de heer Joh. W. de Jong, aannemer te Sneek en uitvoer der van het werk aan de Geeuwkade, om het nieuwe werk aan te nemen voor de som van 95.800.te aanvaarden. Tengevolge van het maken van een nieuwe brug bij „Frisia” en het aanleg gen van een straat naar Uilenburg, zal echter het timmerbedrijf van de heer G. Visser in een moeilijke situatie gera ken, aangezien deze zijn toch al beperk te opslagterrein vrijwel geheel zal moe ten missen. Om aan dit bezwaar tege moet te komen, is het nodig dat aan de heer Visser een nieuw terrein met be tonnen bakken voor opslag wordt ver- De fa. Fernhout te Emmeloord, die reeds ongeveer 750 M2, terrein tussen Oppenhuizerweg en Houkesloot heeft gepacht voor opslag van zand, grint en wegenbouwmaterialen, heeft thans ver zocht nog ongeveer 95 M2, grond meer te mogen pachten aan de Westelijke zij de van bedoeld terrein. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar en stellen voor de pachtprijs op 0.35 per M2, per jaar, zoals ook voor het andere terrein geldt, te bepalen. eens hierbij gevoegd schrijven, nog een aantal feiten en omstandigheden, op deze vereniging betrekking hebbende, te onzer kennis gebracht. Ten aanzien van de hierboven onder a en b omschreven verzoeken merken wij op, dat er o.i. geen bijzondere redenen aanwezig zijn op grond waarvan het gerechtvaardigd geacht moet worden om speciaal de gymnastiekverenigingen financieel tege moet te komen. Hoewel wij het belang van de lichameljjke opvoeding, in het bijzonder voor de opgroeiende jeugd, zeer hoog aanslaan, mag dit er o.i. toch niet toe leiden de gymnastiekverenigin gen te bevoordelen boven andere vereni gingen, die zich op ander terrein b.v. met de geestelijke vorming van de jeugd bezig houden. Daar komt nog bq dat de tarieven voor het gebruik van de ge meentelijke school- en gymnastiekloka len voor het laatst zjjn gewijzigd in 1930. Deze tarieven zijn derhalve thans nog steeds gebaseerd op het in die jaren geldende prijspeil. Het behoeft geen betoog, dat hierdoor reeds een belang rijke tegemoetkoming aan de verenigin gen wordt verleend. De uit het gebruik voor de gemeente voortvloeiende kosten worden reeds lang niet meer gedekt door de vergoedingen, welke zij ont vangt. Ten overvloede hebben wjj ons nog tot een dertigtal gemeentebesturen gewend met het verzoek, ons met de daar geldende tarieven voor het gebruik van gemeentelijke gymnastiek- en schoollokalen in kennis te stellen. Het resultaat van dit onderzoek is neerge legd in een bij de stukken voor U ter inzage gelegd overzicht. Bij kennisne ming van dit overzicht blijkt, dat de in deze gemeente geldende tarieven ook in vergelqking tot hetgeen elders in reke ning wordt gebracht, niet aan de hoge kant zijn. Een en ander is voor ons dan ook aanleiding U voor te stellen het verzoek van het K.N.G.V., wat de hier voor onder a en b omschreven punten betreft, af te wijzen. Ten slotte wordt nog het verzoek gedaan, aan het Ko ninklijk Nederlands Gymnastiek Ver bond een jaarlijkse donatie toe te ken nen ten bedrage van b.v. 2550. Naar aanleiding van dit verzoek mer ken wij op dat o.i. het gemeentebestuur zich bij de inwilliging van verzoeken om subsidie uit de gemeentekas beperkin gen dient op te leggen. Wij zouden het in het algemeen zo willen zien, dat dan slechts tot subsidiëring uit de gemeente kas wordt overgegaan, indien dit ge schiedt ten behoeve van belangen, die zonder financiële steun van de overheid niet op behoorlijke wijze behartigd kun nen worden en die meer in directe zin met de gemeentelijke taak in verband staan. Het verlenen van een subsidie aan het Koninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond is naar wij menen hier mede niet verenigbaar. Wij stellen U daarom voor, ook wat dit punt betreft, afwijzend op het verzoek te beschikken. „HET DING” IN ZEE!!!! Terug in de Noordzee bij Zandvoort „Het Ding” dat altijd door het Ra- dio-orkest van Ger de Roos wordt gespeeld. Door het orkest wordt hiervoor gebruik gemaakt van een Duck. De kist met „Het Ding” gaat te water. Bij wijziging van de Drankwet 1931 is het recht voor een hotelvergunning ge bracht van maximaal 25 op maximaal ƒ45, voor een verlof is het recht van 25 tot 45 verhoogd, voor een vergun ning voor een nieuw bedrijf is de eerste maal inplaats van 100, voortaan 170 verschuldigd. Deze wijzigingen worden 1 Mei 1951 van kracht. Wat het vergunningsrecht voor an dere dan hotelvergunningen btereft, dit bedraagt ten minste 5 en ten hoogste 12.50 voor elke 50 huurwaarde of gedeelte daarvan, met een minimum te betalen bedrag van 40. Hier ter stede bedroeg dit recht tot 1 Mei J0-"het wettelijk maximum. .Toen i verband met een adl TT 1T ^4 Bond van hotel-, café- M ders in verband met de minder t ige omstandigheden der bedrijven de crisis verlaagd tot 10 voor '1 f 50 huurwaarde of gedeelte daari) Er is naar de mening van B. en voldoende aanleiding de heffing van vergunningsrechten voortaan weer n. het wettelijk toegestane maximum plaats te doen vinden. De motieven waarop het bedoelde wijzigingsbesluit steunt kunnen h.i. gelet o.a. op het feit dat het alcoholverbruik, vergeleken met ’t vooroorlogse gebruik, bijna is verdubbeld niet meer aanwezig wor den geacht, terwijl de reeds enige jaren geleden ingetreden stijging van het al gemeen prijspeil tevens aanpassing van het voor gewone vergimningen verschul digde recht aan het nieuwe prijsniveau noodzakelijk maakt. Bovendien wordt, indien in deze zin wordt besloten, voor komen dat een onevenredige verhou ding ontstaat tussen het geheven ver gunningsrecht en het in het vervolg toepassing namelijk van de ongewijzigde hoofden bij elkaar om de mogelijkheden verordening kan het voorkomen dat het vergunningsrecht weinig meer bedraagt dan het nieuwe verlofsrecht ad 45. Ge rekend naar de toestand op 1 Mei 1950 zou er voor 15 van de 29 vergimningen een vergunningsrecht moeten worden betaald dat slechts ƒ5 of 15 hoger is dan het bedrag van het nieuwe verlofs- recht. Het gemiddelde vergunningsrecht bedraagt op dit ogenblik slechts ƒ65 per jaar. De tengevolge van de voorge stelde wijzigingen te ontvangen hogere opbrengst van het vergunnings- en het verlofsrecht zal ongeveer ƒ550 per jaar bedragen. B. en W. stellen voor in deze geest de heffing en invorderingsveror- dening vast te stellen. Adres Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond om aan die vereniging en de bij haar aangesloten plaatselijke gym nastiekverenigingen financi ële steun te verlenen. B. en W. adviseren: Het Koninkljjk Nederlands Gymnastiek Verbond, waar bij ook een tweetal Sneker gymnastiek verenigingen zijn aangesloten, verzoekt het Verbond en de daarbij aangesloten plaatselijke gymnastiekverenigingen te steunen door: a. de gemeentelijke gym nastieklokalen kosteloos beschikbaar te stellen voor de jeugdleden beneden 16 jaar van de plaatselijke gymnastiekver enigingen; b. de gevormde afdelingen van jeugdleden, beneden 16 jaar een jaarlijkse subsidie toe te kennen; c. aan de nationale organisatie, het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, een jaarlijkse donatie toe te kermen ten be drage van b.v. 2550. In aansluiting schaft. Door het maken van de brug c.a. zal bovendien het huis, toebehorende aan de heer Zysling te Almelo, belang rijk in waarde dalen, omdat dit huis ge heel in de laagte komt te staan. B. en W. stellen daarom aan de Raad voor het huis van Zijsling aan te kopen voor 2750.en weer aan C. Visser te ver kopen voor de prijs van 1000.om te gebruiken voor opslagruimte. Deze ogenschijnlijk zeer nadelige transactie is voor de gemeente in werkelijkheid min der bezwaarlijk, dan het op het eerste gezicht lijkt. Men moet n.l. in het oog houden, dat de gemeente verder geen schadevergoeding behoeft te geven aan Zijsling voor de waardedaling van zijn pand en niet behoeft te zorgen voor nieuwe opslagruimte met toebehoren voor het bedrijf Visser. Naar hun oor deel wegen deze voordelen ongeveer op tegen het nadelig prijsverschil van de aan- en verkoop van het perceel Zijsling. Na enige discussie werden de voor stellen van B. en W. z.h.s. aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Groenveld waarom het boomgewas bij de wachtpost, waarop hij reeds eer der de aandacht heeft gevestigd, tot heden niet was gesnoeid, daar het een gevaar voor het verkeer aldaar betekent. De heer Frankena antwoordde, dat dit zeer binnenkort in orde komt en de heer W a 1 i n g a had gezien dat men hiermee bezig was. De heer W. N a u t a zou B. en W. in overweging willen geven de plantsoenen van een nieuwe beplan ting te voorzien, zowel in het park als voor de Geref. Kerk. De Voorzitter antwoordde dit in overweging te zullen nemen. (geregistreerde) samenwonenden inwonenden en 111 die hier wel wer ken, maar nog niet wonen. Op 1 Januari 1950 bedroeg het aantal in geschrevenen 513, van wie 204 samen of bij anderen Inwoonden, en op 1 April 1949 waren deze aantallen resp. 422 en 177. Bovendien is de toestand van 784 woningen van dien aard, dat ze voor afkeuring op de lijst geplaatst zijn. Aanvankelijk bestond het plan dit in tien tot vijftien jaar uit te voeren, maar ook dit optimisme is al danig getemperd. Het gemeentebestuur re kent er nu al op dat het vijf jaar lan ger zal duren en zelfs dat is nog lang niet zeker. Voelt U nu iets mee van de last die steeds zvzaarder gaat drukken op het gemeentebestuur, dat zich de schier onmogelijke taak heeft gesteld de stij gende nood op te heffen, en op de commissie welke de moeilijke en vaak ondankbare taak heeft de veel te kleine koek toch nog zo billijk en doel matig mogelijk te verdelen? Val hun daarom ni_t onnodig las tig en bespaar hun de verwijten of, erger nog, verdachtmakingen, die teleurgestelden soms zo gemakkelijk en ondoordacht, uit de mond vloeien. Het Amicitia Theater heeft van heden t.e.m. Maandag als hoofdnummer „Grock, de clown”. Wellicht nooit heeft een clown geleefd van de universele grootheid als onze tijdgenoot Grock. Ge boren uit een horlogemakersgezin in Bern kwam Adrien Wettach (dat is zijn werkelijke naam), op zijn 18e jaar bij het circus terecht, nadat hij van zijn 10e jaar slechts één wens had gekend: artist te worden. Het circus fascineerde hem en in het circus heeft hij zijn le vensvervulling gevonden. Toen hij enkele jaren geleden als 70-jarige afscheid nam van een enthousiast juichend publiek in het Parijse Cirque Médrano, toen werd een carrière van meer dan een halve eeuw afgesloten, gewijd aan de lach, want Grock trok door de wereld en liet de mensen lachen. Dat was zijn roe ping, die hem roem en sympathie deed verwerven, culminerend in een ere doctoraat in de philosophic. N. A. Constantini en B. Christin Falaize (van „De strijd om de atoom bom”) hebben dit rijke en boeiende leven tot een filmverhaal verwerkt. De bewogen geschiedenis van het leven en de carrière van de grootste clown van onze tijd tegen de achtergrond van zes tig jaar wereldgeschiedenis. In de film, door Pierre Billon geregisseerd, krijgt men het volledige nummer te zien van deze reus onder de reuzen. Grock zelf speelt zijn eigen rol evenals de twee be roemde reporters van de Engelse en Franse radio Henri Cassidy en J. Mar- ceran. Daaromheen een aantal Franse artisten met Suzy Prim aan het hoofd. De grote pers is ook vol lof over deze film. We citeren hier de Telegraaf: „Het is Grock zelf, die deze film be heerst, als mens, als acteur en vooral als clown. Gespannen en ontspannen tegelijk volgt men al zijn trucs en tricks, die men, dank zij de camera, thans van heel dichtbij kan zien, en men is nog eenmaal verrukt van zijn gehele nummer in het grootse slottafereel, het nummer waarmede hij op zijn 70e jaar afscheid nam van zijn getrouwe onder danen. Ouderen, die Grock in levenden lijve hebben aanschouwd, zullen deze film niet willen missen, maar wij zou den alle jongeren willen raden om langs deze weg kennis te maken met een clown, die veei meer dan een clown ge worden is: een levend begrip”. In de a.s. raadsvergadering der ge- 1 aan dit verzoek heeft de Sneker gym- meente Sneek komen o.a. de volgende nastiekvereniging „S.G.V.” in een even- voorstellen van B. en W. aan de orde: De rijkspolitie in Barradeel heeft twee jongens, een van 16 en een van 15 jaar gearresteerd, die gedurende lange tijd de gemeente onveilig hebben gemaakt door winkeldiefstallen en inbraken te plegen. Het blijkt, dat de moeder de jongens 's nachts uit bed trommelde, hen van maskers, een luchtpistool en valse sleutels voorzag en op roof stuur de. Een in de nacht van Zondag op Maandag bij bakker van Dijk te Pieters- bierum gepleegde inbraak werd hun noodlottig. De pclitie kreeg- daarbij zo veel aanwijzingen, dat de daders, de ge broeders R. en J. L. te Sexbierum kon den worden gearresteerd. Men vond op hen verscheidene sleutels die zij overdag uit de deuren haalden. De beide jongens zakten door de mand, bekenden verschei dene diefstallen en inbraakjes en ver klaarden, dat zij door hun moeder tot deze daden waren aangezet. Tegen deze vrouw, die al eerder met de justitie in aanraking is geweest, is eveneens pro- ces-verbaal opgemaakt. Sinds 1 April 1949 zijn in onze stad pl.m. 155 woningen gereedgekomen. 140 hiervan werden’ gebouwd door de gemeente, de andere door bouwkas- sen en particulieren. In aanbouw zijn 130 gemeente- en enkele bouwkas- woningen, waarvan verschillende spoedig bewoond kunnen worden, terwjjl de eerste 150 van het nieuwe Tuindorpplan ook al zjjn aanbesteed, ofschoon men daarmee in verband met de geweldige prijsstijgingen nog niet is begonnen. „Nou, nou, dan schiet het mooi op met de oplossing van de woningnood” zal menig woningzoekende misschien denken. „Ik zal nog maar eens aan mijnheer v. d. Zwaag vragen of ik nu eindeljjk ook eens aan de beurt ben”. Helaas moeten wij op zulke opti mistische verwachtingen de domper zetten. Want hoe paradoxaal het ook moge klinken, zelfs met al die nieuw bouw is de woningmisère niet af-, maar toegenomen. De cijfers bewijzen het. Er zijn momenteel 614 woningzoe kenden ingeschreven, waaronder 185 en Eigen gebouw aan het KIe inzand. De Eigen Gebouw Vereniging uit de moderne Arbeidersbeweging (P. v. d. A., S.B.B., V.A.R.A., Inst. V. Arb. Ontw. A.J.C. e.a.) kort na de eerste wereld oorlog opgericht, is er na heel veel ups en downs toch in geslaagd het gestelde doel een eigen gebouw te bereiken. In de vrjj goed bezochte ledenverga dering, die Maandagavond In de boven zaal van „Onder de Linden” werd ge houden, is het bestuur namelijk ge machtigd het pand Kleinzand 91 voor heen bewoond door de eigenaar, de heer E. Metz, aan te kopen en dit, zodra zulks mogelijk is, als verenigingsgebouw te exploiteren. Uit de leden werd een commissie van toezicht op het financieel beheer geko zen, bestaande uit de heren J. Lootsma, C. Kuipers en J. Warrink, die tevens een adviserende stem hebben. De voorzitter spoorde de leden met klem aan het werk voor de vereniging onverflauwd voort te zetten en te trach ten het ledental nog meer op te voe ren. Dat zal gemakkelijker gaan nu het lang verbeide gebouw er is, dat voorlo pig gebruikt kan worden zoals het thans is ingericht, maar vele uitbreidings mogelijkheden biedt. „Als u naar de politie gaat, wordt u morgen vermoord. Wij waarschuwen maar eenmaal”. Dat stond op briefjes die de Haagse politie op twee arrestan ten vond. Zij waren ondertekend met: de gemaskerden. Die kerels met mas kers waren twee scholieren van veer tien en zestien jaar, die met zakken vol stenen, twee katapulten, een hamer en een dolk op pad waren om ruiten van auto’s en huizen kapc' te schieten. Het kwam echter niet zover, want een op lettende agent had hen in de gaten. De jongens vertelden, dat zij „sheriff” speelden. De politie heeft hun eens flink de les gelezen, en hen daarna naar huis gebracht. B. en W. stellen voor het visrecht in de stadsgrachten voor 3 jaar nl. van 1 Jan. 1951 tot en met 31 Dec. 1953 on derhands te verpachten aan M. Kanon, visser te Sneek, voor 17.50 per jaar, de hoogst toelaatbare prijs, nh die het op 9 Mei 1940 was ver- naars Roothaert van vijfhonderu verband met de woning- ‘tde door mr. Bst slechts mogelijk is in de paa%angenomen.nde jaren slechts op zeer be- jn schaal en geenszins in verhou- ®etot de noodzaak over te gaan tot onbewoonbaarverklaring van éénkamer- woningen, stellen B. en W. voor daartoe thans voor enkele van de slechtste over t egaan nl. de percelen le Oosterkade 34; le Steenklipstraat 24 en 26; Bosch- straat 11; Geeuwkad 22 en Bothnia- kade 41, 45 en 46.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1