BUITENLANDS OVERZICHT wr Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ifc 30 jaar bij de politie Nog vier Nederlanders in Korea gevallen r De huisvesting en haar problemen VRIJDAG 16 FEBRUARI 1951 6e JAARGANG No 14 L. KIEZEBRINK De Europees vasteland spelen op X 1 sie. Lg f Apotheek Is geopend? rd Actie voor het Fries Scheepvaartmuseum F. C. v. d. Zwaag, Seer. Gem. Woning- commissie. uil de >or >u- :en je- ng n- n- of of en sr- m- lei KLEINZAND 7 TeleL 2872 I- k 7. •k te e- tn ts er It. ze :h x n Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Wijzigingen in het bestuur van het Fries Scheepvaart Museum Matt' aus Passion te Sneek Welke Dokter Is Zondag te bereiken en welke Wat is R.K.K.S.e.o Jaarfeest Chr. Jongemannen vereniging Sneek Ver. Staten en Japan - Frankrijk wil eerste rol Afd. Sneek Bond voor Staatspensionnering Sibbesykte K Redacteur: de adviseur van het Prinses Marijke die Zondag 4 jaar wordt. zal nemen m. huwd. -x- taffel sette tm. El ver- Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 2.50 per half jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. len 70- aat :ijn ide let ra- m- leek igen 1 en ske- nog der- lara van emt ïche de da >lie» Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) iets nl. lat rp, er nst ter es- de I/O- iiet Als ze »en jn- dit le sr- IV je- Redac'ie ad.es: het r de 31ad in- vei- lan, ooi- ;ite- het het iden een Hen ioge zen- het ed.) 1. n t- .ie e- en SNEEKER NIEUWSBLAD In verband met zijn drukke werk zaamheden heeft de heer J. Halbertsma, sinds 1946 voorzitter van het Fries Scheepvaart Museum, voor deze functie bedankt. Hij zal na de a.s. algemene ledenvergadering, die 28 Februari wordt gehouden, worden opgevolgd door de 2e voorzitter, de heer A. M. Sustring. In diens plaats is tot 2e voorzitter be noemd de heer Not. J. Zijlstra, sinds 1948 lid van het Algemeen Bestuur. zelf slachtoffer van Rusland maakt Het FransItaliaans overleg zal ver moedelijk dan ook weinig meer vrucht dragen, dan een demonstratie van „La tijnse solidariteit”. Een solidariteit wel ke ook zal uitkomen in een krachtiger optreden tegen communistische actie in beide landen, het zwakke punt bij deze naties. In Italië brokkelt trouwens de communistische partij af, doordat be kende leiders uittraden, die niet wensen dat de partij uitsluitend Russische be langen verdedigt. Een ernstig vraag stuk waaraan de FransItaliaanse conferentie haar aandacht ook zou heb ben kunnen wijden, zou dat van Zuid- Slavië kunnen zijn. Italië is als in die hoek iets gebeurt, als buurman van Z.-Slavië daar direct bij betrokken en er zijn weer geruchten, dat niet Rusland zelf, maar zijn satellietstaten wat tegen Tito in het schild voeren. Hoe ernstig men deze geruchten moet nemen is een vraag, maar een hooggeplaatst Ame rikaans diplomaat is dezer dagen bij Tito geweest om met hem te overleg gen, hetgeen bewijst dat ook Washing ton die hoek van Europa in het oog houdt. Dat ook nog altijd Spanje toe lonkt, Franco krijgt nu eindelijk van de zo begeerde Marshall-hulp een lening van 12 millioen dollar. Evenals vorige jaren zal de uitvoering van de Matthaus-Passion ook ditmaal weer in de Grote Kerk te Sneek plaats Zondag 18 Februari. Dr. K. v. d. Heuvel!, Bothnia- kade 1, telef. no. 2612 (b.g.g no. 3000) van Zaterdagmiddag 4 uur tot Zondagavond 10 uur. o restauratie van de Martinikerk te Bols- ward niet gereed is, verlenen H.H. Kerk voogden der Ned. Herv. Kerk te Sneek gastvrijheid, een geste die zeer op prijs wordt gesteld, en waarvan men dank baar gebruik maakt. Jaar op jaar wordt er meer zorg aan de uitvoering van dit werk besteed en er is dan ook een stij gende lijn in de uitvoeringen te be merken. De leiding berust weer bij Ge- zinus Schrik die met zijn beide koren, het Sneker Cantate Koor en de Bols- warder Oratorium Vereniging, reeds weken lang aan de studie is. Het Jon genskoor staat weer onder leiding van Flucie van Bergen. Als solisten werken mee: Co van Bekkum, sopraan; Aafje Heynis, alt; Chris Taverne, tenor v. d. Evangelisten-partijR. v. Randwijk voor de tenor-aria’s; Otto Couperus, bas voor de ChristuspartijDavid Hollestelle, bas; Jacoba Kueter, clavecymbel; Jan zinga, viool; K. Kueter, cello; J. W. Boeyenga, orgel; het L.O.F., terwijl men zich voor de hobo-partijen de medewer king heeft kunnen verzekeren van de bekende hoboïst Jaap Stotijn. Vooral de medewerking van deze laatste solist is van zeer groot belang, daar de hobo partijen van zo’n grote betekenis in deze passion zijn. Een van de weinige bezienswaardig heden voor vreemdelingen in Sneek is het Fries Scheepvaart Museum. Maar ook voor de eigen stadgenoten biedt dit Museum heel wat, mede door de afdeling Oudheidkamer, welke heel wat interes sante dingen uit de oude tijden van Sneek en zijn omgeving bevat. De aanwinsten, waarvan geregeld in de plaatselijke pers mededeling wordt gedaan, wijzen er wei op, dat dit Mu seum meer en meer in de algemene be langstelling komt te staan. Maar... als zovele instellingen sukkelt ook het Museum met een voortdurend gebrek aan contanten, speciaal voor de aankoop van voorwerpen, welke eigen lijk in het Museum behoren, maar thans in particulier bezit zijn. Reeds meerdere malen is het gebeurd, dat bet Museum bestuur aankopen van schilderijen van oud-Sncek, oud-Sneeker zilverwerk, cu riosa e.d. door gebrek aan contanten moest laten overgaan. Daarom zal thans ten behoeve van het Aankoopfonds een verloting worden ge organiseerd, welke 1 April trekt, waar aan enkele aardige grijzen zijn verbon den: de hoofdprijs is een mooi model van een Zuiderzee-’ jtter. Het Museumbestuur is er in geslaagd voor deze actie de medewerking te krij gen van de diverse Padvindersgroepen in onze stad. De jongelui zullen in de ko mende weken de ingezetenen loten aan bieden en wij vertrouwen, dat niemand hsn zal teleurstellen. Een lot van een kwartje voor dit sympathieke doel kan vrijwel ieder k .pen en zij, die het Museum iets ruimer willen steunen kun nen voor één gulden zich vier kansen op de prijzen scheppen. Moge deze actie een groot succes wor den! De loten zijn ook aan het Museum, Kleinzand 12 verkrijgbaar. Apotheek Fa. F. M. de Jong, Grootzand 48. Tussen 21 Jan. en 3 Febr. zijn op W.-Java 89 personen door terroristen gedood en 24 ontvoerd. conferentie nog meer gewicht moeten geven. Parijs speelt hier waarschijnlijk weer min of meer met de gedachte van een derde macht, welke bemiddelend zou kunnen optreden tussen Amerika en Rusland. Het kan daarbij blijkbaar ook rekenen op de steun van een groep links socialistische leden van het En gelse parlement, welke de regering- Attlee verwijt dat ze te zeer in Ame rikaans vaarwater is geraakt. Ze ver geten echter dat tenslotte alle macht welke thans tegenover Rusland kan worden gezet, van Amerika uitgaat en dat een derde macht niets zou zijn als ook deze niet gesteund werd door Ame rika. Een bemiddelende, dus neutrale Derde macht is in Europa thans niet denkbaar, tenzij ze verdere Amerikaan se hulp weigert in welk geval ze zich Wat R.K.K.S. nu betekent? Wel heel eenvoudig Roode Kruis Korps Sneek e.o. Het is maar een weet Binnenkort zal iedere Sneker weten wat die letters be tekenen en wat voor belang ze hebben. Wanneer U in onze stad enkele jonge mannen in uniform ziet lopen met het bekende insigne van het Roode Kruis, moet U niet denken dat het Korps Sneek alleen uit mannen bestaat. Er zijn nl. ook dames aan verbonden, onder des kundige leiding van Zr. Huitema, die binnenkort ook het Roode Kruis Uni form hopen te dragen. Wekelijks staan deze mensen een groot deel van hun vrije tijd af om, als het straks nodig mocht zijn, paraat en met volledige ken nis van zaken voor U en ons allen klaar te staan. Dat dit alles geld kost behoeven wij zeker niet te vertellen, maar het ideaal van het Korps Sneek om evenals andere steden in ons land een eigen Gebouw te bezitten denkt het te bereiken door het houden van een grote bazar op 5, 6 en 7 April a.s. Door deze bazar te bezoeken helpt U mee aar. de opbouw van ons Roode Kruis Korps Sneek e.o. Blijkens een advertentie voorkomende in dit blad houdt bovengenoemde ver eniging weer een avond, waarop zij en haar onderafdelingen in een bont pro gramma laten zien, waartoe zij in staat zijn. Een bont programma dat is het; in non-stop-tempo wordt voor het voet licht gebracht: toneel, zang, declamatie en muziek van een in korte tijd popu lair geworden mondorgelband. Al met al een avond, die de belangstelling ten bij de verzetsbeweging aan te sluiten. Op 1 Februari 1948 deed hij het can- didaatsexamen tot de heilige dienst. Op 2 Februari, een dag later dus, kwam hij in militaire dienst. Met bijzondere toe stemming werd hij veldprediker. Op 27 Februari 1948 vertrok hij met de Zui derkruis naar Indonesië. Vlak voor zjjn vertrek naar Korea is hjj in de Ned. Hervormde kerk te Apel doorn door de hofpredikant, ds. Berkel, als predikant bevestigd. Hjj was onge- Twee burgemeesters, een vertegen van de districts-commandant der Rjjks- politie, afgevaardigden van de Algem. Nederl. Politiebond en een groot aantal manschappen uit de Groep Wymbritse- radeel van de Rjjks-Politie waren gis termiddag in de raadszaal in het Ge meentehuis van Wymbritseradeel aan wezig bjj de huldiging van de groeps commandant J. Venema, die deze dag zijn 30-jarig jubileum als politieman vierde. De zaal was met enige mooie bloem stukken feestelijk aangekleed en ook de vele woorden die tot de jubilaris wer den gericht ademden een bljjde toon en getuigden van veel waardering, niet al leen voor zijn werk maar ook voor zijn persoon. De eerste spreker, burgemeester Tja- berings, schetste de heer Venema als een rustig en eenvoudig man die niet van re clame houdt, maar zjjn werk op dege- Show van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in het „Wapen van Heemskerck” te Alkmaar. Voor deze show bestond zeer veel belang stelling en de show zal nog in verschillende plaatsen van ons land wor den herhaald. Een mannequin toont schorten. meriek in de minderheid zjjn en voort durend in beweging en aanvallend moe ten zjjn om te beletten dat de Chine zen en Noord-Koreanen van hun over macht gebruik maken. Men mag dan echter vragen hoe er ooi., een eind aan deze heen en weer golvende oorlog moet komen, nu de Chinezen over zo ontzag lijke troepenmassa’s beschikken en thans weer fel in het offensief zjjn. Het blijft daarom van belang, dat, zoals de geruchten willen, India toch nog steeds Peking bljjft polsen over bemiddeling. Zoals bekend heeft India’s neutrale hou ding ten opzichte van de Korea-kwestie grote teleurstelling in de Ver. Staten gewekt. Toch heeft dit niet belet dat met de harteljjke instemming der Ame rikaanse bevolking, president Truman thans, behoudens goedkeuring van het Congres, besloten heeft 2 millioen ton graan naar India te zenden waar mil- lioenen mensen met 'de hongerdood be dreigd worden. Deze zending zal de ver- j van beide landen allicht ten goede komen daar er geen politieke voorwaarden aan worden verbonden, al zou een wenk aan Nehroe om het In diase geschil met Pakistan over Kasj mir te regelen niet ongepast geweest zjjn. India had dit graan stellig ook in Rusland kunnen krijgen, maar dan zou den er allicht wel dergelijke voorwaar den zijn gesteld. Namens de Districts commandant, die zelf verhinderd was, sprak adj. Pau- lusma, die tevens namens zijn ambtge noot, adj. de Jong, het woord voerde. Hij constateerde dat Venema zijn tijd bij de politie nuttig heeft besteed, zjjn werkzaamheden met verantwoordelijk heidsgevoel verrichtte en ook onder moeilijke omstandigheden een goede geest onder zijn manschappen wist te bevorderen. Opperwachtmeester J. van der Kuur vertolkte, als vertegenwoordiger van de Groep, de grote waardering van Vene- ma’s manschappen. U hebt het uniform 30 jaar met ere gedragen, aldus spr., die vervolgens de loopbaan van de jubilaris memoreerde, waarin hij getoond heeft alle eigenschappen van een goed politieman te bezitten en steeds met tact en wijsheid is opgetreden, ook tegenover zijn ondergeschikten. Wjj zijn er trots op dat U onze commandant is, want uw vitaliteit en verantwoordelijk heidsgevoel is groot, wat ook van grote invloed is geweest op uw ondergeschik ten. Vooral de jongere collega’s kunnen veel van U Ieren. Tot slot roemde spre ker nog de karaktereigenschappen van hun commandant en schonk hjj hem na mens de Groep en de afdeling van de Alg. Ned. Politiebond een polshorloge. De laatste spreker, adj. Wiersma, sprak als voorzitter van de afd. Sneek Bolsward van de Politiebond, die in de jubilaris een uitstekende penningmees ter heeft. Na alles wat spr. hier hoorde kon hjj gerust zeggen dat Venema als Groepscommandant op zjjn plaats is ge weest, maar wjj zijn blij met zo’n pen ningmeester, zo besloot hjj. Burgemeester Tjaberings sprak volgens nog een kort slotwoord, waarna de heer Venema, die alle sprekers direct al had beantwoord, nogmaals, mede na mens zjjn vrouw en dochter, dankte voor de waarderende woorden, de cadeaux en de bloemstukken, waaronder ook een was van het secretarie-personeel van Wym britseradeel. De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen dezer dagen tijdens de actie bij Hoengsong de volgende mili tairen zijn gesneuveld kapitein J. Lin zel, uit Wassenaar; legerpredikant kapi tein ds. H. J. Timens, uit Haarlem; kor poraal A. Talens, uit Eindhoven; soldaat A. A. Schilders, uit Rotterdam. Kapitein Linzel, die de leeftijd van 32 jaar bereikte, was een veelbelovend be roepsofficier, die o.a. in de laatste we reldoorlog met de geallieerde troepen in Birma heeft gevochten. Hij was drager van verscheidene Amerikaanse onder scheidingen voor dapperheid. In 1945 heeft kapitein Linzel in Indonesië dienst gedaan. Hjj was gehuwd. Ds. Timens, de parachutistendominee, vinden op Goede Vrijdag. Zo lang dé zoals hjj werd genoemd, omdat hjj in --J- - Indonesië bjj het regiment speciale troe pen een volledige parachutisten-oplei- ding had gevolgd en drager was van de rode baret, werd in 1920 te Apeldoorn geboren. Tengevolge van deportatie naar Duitsland moest hij tijdens de oorlog zijn theologische studies onderbreken. Zwaar ziek keerde hjj tjjdens de bezetting naar ons land terug, om zich, na zjjn herstel, Is het Amerikaanse overleg met Jat pan het rechtstreeks gevolg van de Amerikaanse vrees dat China definitief met Rusland tegen de Westerse wereld heeft samengezworen, de Russen vinden in dat overleg natuurljjk weer aanlei ding te pogen de Chinezen vaster aan zich te binden. Zij hebben daarvoor de gelegenheid gehad toen China door de Ver. Naties tot aanvaller in Korea was verklaard. Mao Tse Toeng reisde toen naar Moskou om meer Russische steun te verwerven. Hoewel de bondgenoten elkaar, volgens de geruchten, de verwij ten over en weer niet hebben gespaard de Russen beschuldigden de Chine zen van afpersingspolitiek en de Chi nezen zeiden dat het wel leek of Mos kou belang had bij buitenlandse moei lijkheden van China schijnt Rusland Peking toch weer nieuwe wapenvoorra- den te hebben toegezegd in ruil voor ge ruststellende verklaringen van China over de positie van Korea na de oorlog, want de Russen willen niet dat dit ge bied door China geannxeerd wordt. Wat er van deze geruchten vaar is, zal eerst uit de ontwikkeling der gebeurtenissen blijken. Maar als er ook maar iets waar is van de bewering dat er ook nu, bjj deze ontmoeting te Moskou, onderling wantrouwen tussen deze bondgenoten aan het licht kwam, bljjft het de moeite waard voor de Westerse landen China voorzichtig te behandelen. Die neiging is er ook wel, de V. N. hebben helemaal geen haast gemaakt met de commissie van drie voor de Koreaanse kwestie aan het werk te zetten of sancties te over wegen en Engeland zowel als het Ame rikaanse departement van buitenlandse zaken hebben beken’ gemaakt dat voordat de oprukkende V.N.-troepen de 38ste breedtegraad overschreden, de Ver. Naties daarin eerst gekend moes ten worden. Ook dat bewjjst voorzich tigheid. Maar generaal Mac Arthur zeide reeds dat men in Korea geen linie kan bezetten en een stellingoorlog voe ren, wat met zelfmoord gelijk zou staan. Waarschjjnljjk vindt dat zijn oor zaak in het feit dat de V.N.-troepen nu- Legerpredikant Timens onder hen. Tussen Dulles, Amerikaanse departement van buiten landse zaken en de Japanse minister president Joshida schijnt een voorlopige regeling getroffen te zjjn, waarbjj Japan het legeren van Amerikaanse troepen in Japan nadat een vredesverdrag is gesloten, aanvaardt. Hoe de grote Ijjnen van het vredesverdrag zullen zjjn, is niet bekend gemaakt, Dulles raadpleegt nu bljjkbaar eerst de Philippjjnen, Aus tralië en Nieuw Zeeland daarover. Be kend is dat Japan de Koerilen, de Rioe- kioe en de Bonin-eilanden terugwenst. De Koerilen vallen buiten een regeling, Rusland bezet immers thans deze eilanden en wordt in de voorbereiding van dit Amerikaanse vredesplan niet gekend. Wat de Rioekioe-eilanden waartoe het bekende Okinawa behoort en de Boningroep betreft, deze zjjn nu door de Amerikanen bezet en men kan er van op aan dat Mac Arthur deze in ’t Amerikaanse verdedigingssysteem-- in het Verre Oosten zal willen houden. I standhouding Denkbaar is dat Japan ze in naam te rugkrijgt, doch Amerika ze bezet houdt, de overeenkomst tussen Dulles en Joshi da kan daarop wjjzen. Behalve Rusland zal ook rood China verstoord zjjn over deze AmerikaansJapanse onderhande- lingen. De Chinezen hebben tot nog toe nooit veel goeds van de meest militai- ristische natie in Azië, Japan, onder vonden en als het nu gaat varen in het zog van Amerika, vrezen zjj voor de toekomst niet veel beters. Een natuur lijke ontwikkeling der dingen ware ge weest dat een op democratische voet geschoeid industrieland als Japan, waarvan de bevolking enorm snel toe neemt, een afzetgebied voor zijn pro ducten had gevonden in het zich moder niserende en zeer grote China. Nu bei de rijken voorlopig tot verschillende kampen behoren is die ontwikkeling niet mogeljjk, maar men zal moeten afwachten of Japan, eenmaal weer po litiek zelfstandig geworden, toch niet zal trachten toenadering tot China te zoeken. Over en weer hebben deze rjj- ken elkaar nodig, en de worsteling tus sen de Ver. Staten ener- en Rusland anderzjjds om de invloedrijkste positie in Azië kan daaraan niets veranderen. De burgemeester van IJlst sprak in het Fries. Venema, dy’t ek yn Drylst wenne hat, stiet by de Kypmantsjes heech oan- skreaun, sei hy. It is by üs sa de sym pathie foar iens is de sympathie foar al- titen. Us persoaniike forhUlding hat nea to winskjen oerlitten en jo hawwe bl- gryp foar nije forhaldingen en foar de nije tiid. Ik hoop dat jo ek jou léste jierren yn dit distrikt bliuwe en dat üs forstandhftl- ding sa bliuwe mei, sa eindige de hear Oppe- dyk, dy’t oan ’e ein fan syn war den nammens de Gemeente en alle Drylsters in kistke sigaren foar de jubilaris op ’e Een uitstekend programma. Dinsdag j.l. heeft de afd. Sneek van bovengenoemde bond in Amlcitia een grote propaganda-feestavond gehouden. De voorzitter, de heer N. E. van der Zee, riep de aanwezigen, die wel niet in grote getale waren opgekomen, een har telijk welkom toe en in 't bjjzonder de heer W. Altena, de Friese voordracht kunstenaar van Makkum en het Sneker Accordeonorkest o.l.v. de heer G. Schuil. Spreker deelde hierna het een en ander mede over de bond die het vorig jaar zjjn 50-jarig bestaan heeft herdacht. Veel is er sindsdien voor de ouden van dagen ten goede veranderd. De noodwet-Drees was voor velen een uitkomst. Spr. wees op de kritieke toestand waarin het land verkeert, die ook voor de bond min der gewenste gevolgen met zich kan brengen. De bond doet niet aan politiek, maar stelt zich slechts één doel voor ogen, nl. de zorg voor de ouden van dagen. Spr. wekt allen, die nog geen lid zijn van de bond, op zich daarbjj aan te sluiten, en hoopt dat het eenmaal zo ver mag komen dat men zal kunnen zeggen: „in Nederland oud en arm geen een”. Hierna trad het Sneker Accordeon orkest o.l.v. de heer Schuil op. Een kos telijk programma werd door dit gezel schap afgewerkt. De vocaliste Mieke Damhuis had evenals het orkest groot en verdiend succes. De clou van de avond vormde het op treden van de Friese voordrachtkunste naar Wieberen Altena. Zijn indrukken van de strenge winter 19461947 en „Kouke-dei” deden de zaal daveren. Het was Friese humor van de bovenste plank, waarmede hjj de aanwezigen van begin tot einde wist te boeien. Het bestuur heeft met het programma dat het de leden deze avond heeft opgediend, een bjjzonder goede keuze gedaan en daar om is het dubbel jammer, dat de belang stelling niet groter was. De klok had reeds het middernachtelijk uur gesla gen toen voorzitter van der Zee de exe cutanten dank kracht. Mieke Damhuis werd als kleine attentie een kruidkoek aangeboden. In de pauze werd een verloting ge houden met zeer vele en fraaie prjjzen. De Kaatsvereniging Sneek houdt Woensdagavond in Amicitia haar jaar lijkse toneel-avond. Door de toneelclub zal worden opgevoerd „Sibbesykte", een fleurig bljjspel van H. Cats. Na afloop is er bal. Voor nadere bijzonderheden I volle verdient. Noteer de datum: ~Don- zie men een advertentie in dit blad. Ideidag 22 Februari. Reeds geruime tijd voelen de Ge meentelijke Woningcommissie en haar secretaris in toenemende mate de be hoefte aan meer voorlichting aan het publiek ten aanzien van huisvestings- aangelegenheden en alles wat hier mede verband houdt. Door het over stelpende vele en steeds meer toe nemende werk was het tot dusverre echter nog niet mogelijk aan dit voor nemen uitvoering te geven. Daarom moest deze voorlichting nog steeds geschieden in en buiten de spreek uren en geval voor geval, wat onder deze omstandigheden èn voor ons èn voor het publiek te veel tijd in beslag neemt. Een plaatselijk blad, dat na genoeg in elk gezin wordt gelezen, kan hierbij een goede dienst bewijzen. Het de vorige week door de redactie van het Sneeker Nieuwsblad ge plaatste artikel „Woningmisère” is een gerede aanleiding om er in aan sluiting hierop thans mee te begin nen. Doel is het belang te dienen van ingeschreven woningzoekenden of die dit in de toekomst mochten worden en van hen, die er zijdelings bij zijn betrokken als bedrijven, werkgevers, eigenaars enz. wat uiteindelijk kan leiden tot vermindering van de vele vragen en brieven die bij het Bureau Verdeling Woonruimte van de ge meente Sneek binnenkomen. Hope lijk zullen wij hierdoor ook voor velen het tijdrovende wachten op de spreek uren kunnen beperken. Zeer velen, die niet zelf woningzoekende en dus niet ingeschreven zijn, houden zich op al lerlei wijze en om allerlei redenen met woningproblemen van anderen bezig. Door onbekendheid met het interne van deze materie en het werk van bureau en commissie kan er niet steeds het juiste inzicht zijn, waar door zo gemakkelijk verkeerde me ningen en geruchten kunnen ont staan. Verruiming van inzicht bij het publiek in een zaak, die nog wel vele jaren een belangrijke tak van over heidszorg zal betekenen, is daarom niet overbodig. Wij zullen trachten in deze rubriek diverse dingen te bespre ken en hopen daarbij tevens vele vra gen, voor zover ze hiervoor in aan merking komen, te behandelen. Ons bureau heeft zelf ook al inwoning. Onze wachtkamer is namelijk een paar weken in beslag genomen door het IJkkantoor, wat wij nu mooi even op deze manier ter kennis van de wachtenden kunnen brengen. Deze eerste keer zullen wij beslui ten met de aandacht te vestigen op enkele maatregelen, di? wij de laatste tijd noodzakelijkerwijmoesten ne men. Wij kunnen ingeschrevenen per tinent niet meer binnen de drie maan den een tussentijds bezoek aan ons kantoor of spreekuur toestaan. Hoogstens kan dit omkleed met rede nen even schriftelijk worden aange vraagd. Bezoeken aan huis bij com missieleden en vooral by de secreta ris kunnen niet meer worden toege staan, evenmin als aanhoudingen op straat over woningkwesties, welk euvel langzamerhand een hinderlijke vorm begint aan te nemen. Men kan te allen tijde vragen over een en ander insturen bij ons bu reau. Marktstraat 27. Nu er toch werkelijk kans is dat de plaatsvervangers der ministers van bui tenlandse zaken van de Grote Vier elkaar in Maart in Parijs zullen ont moeten voor het samenstellen van een agenda voor de eigenlijke conferentie, komt er roering in W.-Duitsland. Men vreest daar de mogelijkheid dat het toch nog het kind van de rekening zal worden en het Westen genoegen zal nemen met een geneutraliseerd Duits land, waarop Rusland zo gesteld is. Wij geloven niet dat men in deze Russische val zal lopen. Maar de Duitse vrees wordt aangewakkerd, doordat nu de Duitse herbewapening bij de Westelijke geallieerden niet mee.’ een allesbeheer sende rol speelt, Frankrijks positie op het Europese vasteland weer veel be- langrijker is geworden, omdat het daar het voornaamste aandeel van de Atlan tische militaire macht moet leveren, maar daartegenover dan ook een zwaar der wegende stem in de Atlantische ge meenschap krijgt, terwijl Duitslands in vloed daalt. Er is hier stellig ook een zekere mate van concurrentienijd bij de Duitsers aanwezig en spijt dat ze niet meer zo begeerd zijn, dat ze maar steeds grotere concessies van de Wes telijke geallieerden kunnen afdwingen. Nu de Duitse papieren wat zijn gedaald, de Franse gestegen, zien we te Parijs gestevigd door het geslaagde bezoek van Pleven aan Truman, dien de Fran se staatsman blijkbaar heeft weten te overtuigen dat Frankrijk nog tot grote dingen in staat is de gedachte her leven aan de vorming van een Europees vastelands blok, waarin Frankrijk de leidende rol zou spelen. Franse en Ita liaanse staatslieden zijn deze week in Italië bijeen geweest om de mogelijk heid van een FransDuitsItaliaanse samenwerking naast andere kwesties te bespreken. Het schijnt nauwelijks tijd voor een dergelijk blok, nu alles in West-Europa nog op zo losse schroeven staat en Duitsland en Italië zelfs nog geen leden der Ver. Naties zijn. Mis schien is het doel der Fransen ook, met een conferentie der Grote Vier in niet al te ver verschiet, politieke contacten te leggen, welke de Franse stem in die De arbeidsproductiviteit in Neder land is thans weer ongeveer vooroorlogs, n.l. 99 vergeleken met 1938. De pro- I ductie van de Industrie was in het 4e kwartaal 1950 52 hoger dan voor de oorlog, met een personeelssterkte 54 hoger. - Een 28-jarige bankwerker heeft in de electrische centrale aan de Hem weg te Amsterdam een stalen mat o; het hoofd gekregen. De mat viel van 7 M. hoogte. De man werd deerlijk ge wond en bleek bij aankomst in het Wil helminagasthuis te zijn overleden. lijke wijze verricht. Dat U groepscom mandant is geworden, houdt nl. in dat U de dienst in de jaren die achter U lig gen goed en tot tevredenheid van uw Districts-commandant en de andere au toriteiten hebt vervuld, aldus spr. Wij kennen elkaar reeds sinds 1940. Het heeft ons wel gespeten dat de Gemeente politie indertijd Rijkspolitie is geworden, maar als grote mensen hebben wij ons daarin moeten schikken en het doet mfl genoegen hier te kunnen verklaren dat de samenwerking tussen U en mij niets te wensen heeft overgelaten. Namens de Gemeente Wymbritsera deel wenste spr. de jubilaris en diens mede aanwezige echtgenote en dochter van harte geluk, waarbij hij de wens uit sprak dat de commandant zijn werk in de jaren die nog voor de boeg liggen met dezelfde energie zal verrichten, en als stoffelijk blijk van waardering een fraaie bloemenhulde aanbood.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1