Friese Maatschappij van Landbouw Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Fan Winterjounenocht oant Frysk Kabaret r wiene Het vierde prinsenkind Wy wiene op bisite yn Skearnegoutum DiNöuAu 20 rtbKuAn. «hol 6e JAAauAhu No 15 i L. KIEZEBRINK Plotseling sterfgeval au Gesneuveld in Korea sie. Vereniging Gezinshulp tg Naar Australië door de lucht rd 40-jarig jubileum Chr. Muziek, ver. „Concordia" te Gaastmeer Aanmelding voor Korea ook mogelijk voor niet militairen Boze vader wilde schoolmeester wurgen Mr. Steenbergbe kabinets formateur •uil de >or ju ten je- Geslaagd ide Tet ra in- aar Tp. er nst ter es- de vo- liet Als ze >en un- dit KLEINZAND 7 Telef. 2872 fe- ng n- k- of of en »- tr io let iw je- Het Sneaker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD =- I- k n 1- 7. s- •k te Philips jubileumlied Tatotoon 3005 (K 5150) Chr. Bedrijfsgroepen centrale Rectificatie Raadsverslag Redacteur de Maatschappij Friesche GEPROMOVEERD. A. f. S. Mn. lytse. rationele voedering van het vee rapporteerde bij monde van de heer H. de Jager. Volgens de commissie wordt een rationele veevoedering nog weinig toegepast, maar deze kan goede resul taten opleveren. Eerste vereiste is het verbouwen van eigen krachtvoer en dit te laten onderzoeken opdat beoordeeld kan worden wat moet worden bijge kocht. Er wordt nog te veel voer ver- biwegingen noch sa to aksentuearjen, dat it moat in genot wêze Onder sa’n baes to blazen. „Een blijde herfstdag” waerd bütengewoan knap nei foaren brocht en hja joegen in blyk fan kinnen yn it swiere „Chinese straatserenade”. frappeerde echter door oorspronkelijke visie. Het lied, dat op toon werd gezet door D. Monnickendam uit Eindhoven, zal voor andere doeleinden worden ge bruikt. GEVONDEN VOORWERPEN WYMBRITSERADEEL. Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 507 48 ten name van Rrma E. J. Drijfhout. Sneek. Te Utrecht slaagde voor het examen dierenarts onze vroegere stadgenoot de heer M. Lourens. ten 70- aat :ijn teek tgen 4 en ske- nog der- lara van emt sche de da elier Redactie adies: SNEEKER NIEUWSBLAD r. •Jt n het «Jeq. r de blad in- wei- aan, ooi- tite- het het tden een illen loge zen bet ed.) in ts er It. ze :h e- lie en De aanmelding voor dienstneming bij het Nederlandse detachement Verenigde Naties in Korea is thans ook openge steld voor hen, die niet of nog geen 12 maanden als militair hebben gediend. De gelegenheid tot aanmelding voor alle categorieën wordt gesloten op 5 Maart 1951. De componist Benny Vreden heeft de prijs van duizend gulden gewonnen, die de n.v. Philips had uitgeschreven voor een lied ter gelegenheid van het zestig jarig jubileum van deze firma in Mei a.s. Philips had veertien Nederlandse tekstdichters en componisten van lichte muziek uitgenodigd aan de prijsvraag mee te doen. Ook een tekst van de on langs overleden tekstschrijver Dico van der Meer werd bekroond, ofschoon deze niet geheel in de lijn van de opdracht van j wordt gevoederd. Stalvoedercontróle is uaaivm uwu^davriijn.. dij vnjtJ attixH.uup I 17QT1 IrronVif iTAnr mnni mnn nr zijn en garanties eisen voor de samen stelling. De nieuwe hoog-conserverings- methoden dragen het gevaar van te veel eiwit in zich. Vroeg oogsten van schoon land is het voordeligst terwijl in som mige gevallen scheuring van grasland aanbeveling verdient. Ruiteren verhoogt de voedigswaarde van het hooi; bij Frie se kuil gaat te veel eiwit verloren. Me lasse kuil geeft betere resultaten, van de Hardeland-methode is nog te weinig bekend. Grasdrogen is wel duur maar geeft weinig verliezen en vele voordelen. Pl.m. 18 eiwit voert het beste, Rant- soenbeweiding is voor kleine bedrijven een mooi systeem, voor grotere zijn de kosten te groot. Het voldoet het beste als men tweemaal per dag na het mel ken verweidt. Na enige discussie werd het rapport ongewijzigd goedgekeurd. Nadat de heer S. Bootsma verslag had uitgebracht van de ledenvergade ring te Leeuwarden, werd de agenda voor de volgende behandeld en de heer Bootsma te Oppenhuizen opnieuw tot afgevaardigde aangewezen. Het organiseren van de twee excursies werd aan het bestuur overgelaten dat z. m. met de wensen uit de vergadering rekening zal houden. Bij de rondvraag sprak de secretaris nog een opwekkend woord voor de cul turele middag op 28 Februari a.s„ waarna de vergadering werd gesloten. Een tweede gemaal zou uitkomst brengen, maar de hoge kosten daarvan zullen waarschijnlijk op de landgebruikers worden verhaald. Met infiltratie door middel van mol- drainage zijn gunstige ervaringen opge daan, zodat deze methode verdient op grote schaal te worden toegepast. Per celen met onegale ligging komen echter niet in aanmerking. De kosten bedragen gemiddeld 25 per H.A., plus 20 voor de buizen in de sloten. In Nijland zijn enkele proeven geno men met het kunstmatig beregenen van grasland. De meest gewenste hoeveel heid schijnt te liggen tussen 1020 m.m. De kosten bedragen bij besproeiing met 20 m.m. 22.50 per H.A., maar hiervan kan slechts één snede profiteren. Om de landerijen van de hoge water stand in de zomer te laten profiteren is het nodig met grondwatergangen en moldrainage te werken. Het is echter zeer gewenst de regeling van het peil aan één deskundige op te dragen. Bij de bespreking werden financiële bezwaren tegen verhoging van de pol derdijken aangevoerd, terwijl de wense lijkheid werd bepleit bij hoge boezem- waterstand de gemalen tijdelijk stop te zetten teneinde Taco zijl gelegenheid te geven de „kop” er af te halen. Dit laatste zal aan het rapport worden toe gevoegd. Overigens wordt het ongewij zigd aan het hoofdbestuur toegezonden. De commissie voor het vraagpunt be treffende Vraagpunten. Rapporteur over het vraagpunt be treffende de afwatering en het boezem- peil was de heer Lootsmr van de Voor lichtingsdienst. De commissie is van oordeel, dat de bemalingsinstallaties in dit gebied voldoende capaciteit hebben, maar deze dient voor de volle honderd procent te worden benut. De plaatsing van het gemaal is eveneens van groot belang. A an opschoning van de tocht sloten dient voldoende aandacht te wor den geschonken, evenals aan het aantal duikers en de grootte daarvan. De sper- uren zijn voor een goede bemaling zeer nadelig. Het verdient aanbeveling de te bemalen complexen niet al te groot te nemen, maar een handicap is vaak de hoge waterstand van de Friese boezem daar het Ir. Wouda-gemaal bij grote regenval het water niet kan verwerken. De polderdijken moeten allen op 0.80 0.90 m. boven F.Z.P. worden gebracht, terwjjl verder de waterberging van de grond van veel belang is. Is de grond waterstand hoog dan moet het gemaal bij Tacozijl eerder in werking worden gesteld. Om de wachtlijst van aanstaande emi granten naar Australië, welke lijst reeds ongeveer 13.000 namen telt, enigszins te verlichten, heeft de Regering beslo ten in de eerstkomende maanden het vervoer van emigranten naar Australië door de lucht te bevorderen. Het is de bedoeling dit jaar honderd vluchten te maken. Hiervoor komen in de eerste plaats diegenen in aanmerking, die de prijs van de overtocht van Amsterdam naar Sydney ten bedrage van 1700 gul den per volwassene betalen. In deze ge vallen wordt het vertrek zoveel bespoe digd als mogelijk is. Daarna komen voor vervoer door de lucht in aanmerking de emigranten, die opgegeven hebben de scheepspassage volledig zelf te kunnen bekostigen, maar eventueel bereid zijn voor dit bedrag de overtocht per vlieg tuig te maken. Het laat zich aanzien, dat degenen die zich nu voor het eerst voor emigratie naar Australië aanmel den, waarschijnlijk pas tegen het einde van het jaar op vervoersmogelijkheid per schip kunnen rekenen. fan de foarige ieu mei har Winterjoune nocht it folk foarsetten. Hy fynt by dit wurk de satire en it stikeldicht, bou- stoffen foar it kabaret. Ek C. Wielsma skreau foar Roazinga en Molenaar stik- jes, dy’t de kant fan it kabaret ütwize. Apart moat neamd wurde G. Elgersma, de Marsumer skoalmuster, dy’t letter nei De Haech forfear en dêr grif Speen hof biwündere, Syn wurk kypt der hwat üt en hy kin de skriuwer fan de earste Fryske kabaretlieten hjitte. Nei géns in skoft dêr’t alle bigjln suver wer yn dearoun, libbet der de léste jierren wer hwat op dat men sjen kin as in nij bi- sykjen om dizze kleinkunst yn Fryslên foarüt to skouwen. Tetman de Vries gyng mei „De tiid hêldt gjin skoft" oare wegen, lyk is üt „Kontrasten” en „De rike wike” klear bliken docht. Dêr- njonken 'kin neamd wurde dat D. Tam- minga teksten skreau foar de Jounpra- ters, Marten Brouwer foar It studinte- kabaret, S. J. v. d. Molen foar it Selskip Westra, wylst fansels Wybren Altena net forgetten wurde met Men sjocht it, ek yn Fryslftn siket it kabaret syn eigen styl en plak, tekst- skriuwers en spilers binne der, mar as it hjir takomst hawwe sil kin dat al- linne as it woartel sjit by it folk. Tet man de Vries hat mei it foardragen fan gans lieten de lêzing tige fordüdlike en tagelyk de joun opfleure mei in proeve fan Frysk kabaret. De hear Nieuwenhuis bitanke de beide meiwurkers en makke bikend dat it Forbén yn ’e mande mei „De Tsjeme" op 16 Maert noch in joun organisearje sil. Ek dy joun is elkenien wolkom. 3. Neemt de opdracht in beraad. Nu dr. W. Drees en mr. J. R. H. van Schalk niet geslaagd zijn in hun poging een kabinet te vormen, heeft H. M. de Koningin de opdracht gegeven aan oud- minister mr. P. Steenberghe (K.V.P.) De heer Steenberghe heeft de op dracht in beraad gehouden. IJLST, 16 Februari. Hedenmiddag te ongeveer 5 uur reed de ruim 70-jarige G. Zweering met een lege kar om brand hout op te halen, over de Draaibrug, Plotseling viel hij achterover. Ijlings toegeschoten hulp mocht niet baten. De levensgeesten waren geweken. Zowel voor het rij- als het scheepvaart verkeer bleef de brug enige tijd ge sloten. Te Emmererfscheidenveen was een veenarbeider zeer verbolgen geraakt op een schoolmeester, omdat deze de zoon van de veenarbeider had gestraft. De boze vader ging naar het schoolgebouw waar hij de onderwijzer tegen de grond wierp en hem vervolgens poogde te wur gen. Toen iemand tussen beiden was ge komen werd de vechtpartij slechts even onderbroken. Voor het schoolgebouw zette de ruzie zich voort, waarbij de on derwijzer opnieuw tegen de grond werd gegooid. Het zou er slecht voor hem hebben uitgezien als niet juist de pastoor was langs gekomen, die de vechtenden opnieuw wist te scheiden. Wegens po ging tot doodslag en zware mishande ling heeft de veenarbeider te Assen te recht gestaan. Er werd een jaar gevan genisstraf geëist, waarvan 7 maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar, onder bijzondere voorwaarden. Aan de dood ontsnapt. Kapitein Linzel, aanvankelijk als ge dood gemeld, is slechts gewond en ver- Linzel blijkt bij de Chinese aanval op het Ned. hoofdkwartier door drie scho ten getroffen te zijn, hij hield zich dood en werd later gered. Nog vijf man gesneuveld. De regering maakt bekend dat tot l haar leedwezen in Korea bij actie op 12 Februari is gesneuveld de soldaat J. Mulder uit Delft. Bij de actie bij Hoengsong zijn gesneu veld de soldaat E. van der Horst, Al- phen a. d. Rijn; de korporaal W. van Dijk, ’s-Gravenhage en de soldaat C. M. I. Zoutzeling. Op 14 Februari sneuvelde sergeant J. Voogt uit Vlaardingen. De Regering heeft bekend gemaakt, lag. Zijn inzending, een Philips sprookje, dat tot haar leedwezen op 3 Februari tijdens actie in Korea is gesneuveld de soldaat eerste klasse H. J. van Dijk uit Doesburg (Gld.) en op 12 Februari de soldaat J. Mulder uit Delft. erg goedkoop is, maar dat de trekker zelf erg duur is en op een normaal be drijf vaak stuk is omdat het een zeer ingewikkelde installatie is. Voor een goed economisch gebruik moet hij te vens de gehele dag draaien en daarvoor is op een gewoon bedrijf geen werk. Als brandstof voor een gewone tractor kan men petroleum of benzine gebruiken. Benzine is de mooiste brandstof met de minste slijtage maar de motor neemt 3 1. 36 cent per uur. Petroleum kost maar 16 ct. per liter maar hiermee is de slij tage geweldig groot. Bovendien behoren bij een tractor ook goede wagens en andere werktui gen. Dat kost veel geld dat rendabel moet zijn en dat is het alleen als men rente en afschrijvingen besparen kan op het arbeidsloon. En dat is juist de vraag. Per H.A. bedraagt deze bespa ring nl. 50 tot 80 maar de afschrij ving is met 100 per H.A. nog niet eens aan de hoge kant. Spr. ried daarom aan met het aanschaffen van een tractor rem” hwet in fyn oanfielde namme. jêst, dat wie hjir oan ’e krapper ein ’t Fait ek net mei as men ynstudearret kommen en dan de lieding nou! Sjoch oan piano of oargel en dat ding op ’e ütfiering sa fier fan jin öfstiet. Der wie in poerbêste lêzing oer StêdDoarp, in dreech stikje wurk! wurdich om hjir of derre (jongereinblêd?) ófprinte to win den. De fleurige trie waerd binammen net forgetten en de humor waerd tige goed nei foaren brocht, de ljue witte hwat ütbyldzjen is en hja biwege har, as hja net oan tekst boun binne, tige natuerlik en dat is in greate fortsjinste. len, dy’t foar ’t earst nei de faem en him foar ’t earst skere litte soe (treflik foardroegen!) wie sa natuerlik, hy hie de piip oan doe’t er opkaem. Hy die noch in béste hael en doe sei er: „O, hea, ’k haw de piip noch yn ’e müle!” De ütslach fan in dichtkriich ünder de leden en stipers oer it kritewurk fan de léste jierren waerd dy joun ek bikind makke en de priis wie foar P. de Vries. Him waerd in Frysk boek oanbean mei in pear tige freonlike wurden der noch* by. Ek it gedicht waerd foarlêzen en dêrüt blykte dat dit lid op de ütfie- rings de eagen wol iepen hie! It korps joech üt en troch in nümer en hja blaze der dat it in lust is, hwat ek hast net oars kin, hja hawwe in diri gent dy’t libbet yn syn wurk, hy wol it der wol üt skuorre! Hy wit de fynste Verschijnt: DINSDAGS en VRUDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Gaastmeer ja, en niet Heeg, zoals wij in ons vorig nummer schreven. Onze lezers in deze beide dorpen hebben natuurlijk wel begrepen dat hier een vergissing is begaan. Wij willen deze fout hier herstellen, niet alleen omdat het jubilerende corps daar recht op heeft, maar ook om daardoor te kennen te geven dat het Oi is zeer spijt deze fout te hebben ge maakt. Tijdens deze bijeenkomst hield de heer van Es van de Rjjks Landbouw Voor lichtingsdienst nog een inleiding over de mechanisatie van het weidebedrijf, waarvoor de laatste tijd geweldig veel belangstelling bestaat, vooral bij de jon geren. Op verschillende bedrijven is de mechanisatie ook al ingevoerd, maar moet ze in nog groter omvang worden toegepast? Als voorbeeld noemde spr. het aanschaffen van een tractor. De ondervinding heeft geleerd dat trekkers van 810 P.K. te Hebt zijn voor het greidebedrijf en ook niet solied genoeg. Beter is een van 1417 P.K. die al het werk, ook maaien, goed kan doen. Van de Dieseltrekker zei spr. dat olie groter. -n,1- 4.1-1mplkm: Op het proefschrift getiteld „Spraak- audiometrie” is te Groningen gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde de heer J. A. Rejjntjes, geboren te Sneek. Kost juffer der üt, master (mei snorkel op ’e juffer los. En doe’t de kostjuffer der wer ynkaem wie master syn snor poater! It minske sil wol tocht hawwe „Hy hat syn trekken wol waernom- men!” Nou ja, goed, soks heart der by. En doe kaem it léste nümer en doe -wie ’t dien. Wylst wy yn 't (minne) allinne, waer nei hüs riden, tochten wy: In war- Bovengenoemde Vereniging hield vo rige week haar jaarvergadering onder leiding van de heer F. Rienstra. Deze heette de talrijke opgekomenen, in ’t bij zonder het H.B.-lid, de heer v. d. Herik, I hartelijk welkom en deelde mee dat ditI Paar gebreide kinderwanten, Post- commdt. Scharnegoutum; glacé dames- blijft in het hospitaal te Tokio. Kapt, handschoen, idem; ballpolnthouder, pen - defect, mej. E. Oosterkamp, Scharnegou tum no. 238; jongensjasje, Post-commdt. te Oudega (W.) Zondag vierde Prinses Marijke haar vierde verjaardag. En bij wijze van ver- jaardagsgeschenk zullen evenals ver leden jaar weer tienduizenden schoolkin deren hun stuivertje uit hun spaarpot of van hun zakgeld mee naar school hebben genomen of nemen voor de col lectebus „Voor het vierde Prinsenkind”. Dat is nl. de naam van de Stichting, die in het geboortejaar van Prinses Marijke in het leven werd geroepen met als doel: „het verzorgen van een vacantie van door de oorlog getroffen kinderen”. Er zijn in Nederland verscheidene duizen den kinderen, wier jonge leven werd overschaduwd door afschuwelijk oorlogs leed. Kinderen, wier Vader het leven liet aan het front, in de ondergrondse ver zetsstrijd of in een concentratiekamp of gevangenis. En kinderen die bij een bom bardement of andere oorlogshandelingen invalide werden. „Het vierde Prinsenkind” is een van de particuliere instellingen, die steun wil geven. Zij laat jaarlijks een vjjfdui- zendtal kinderen in de zomermaanden genieten van een gratis vacantie in prachtig gelegen vacantie-kampen, brengt daardoor levensvreugde en ge zondheid in het leven van die kinderen, terwijl ook hun moeders daardoor de ge legenheid krijgen eens even tot rust te komen, omdat de zorg voor haar kinde ren, die zo ontzaglijk zwaar kan zijn, als Vader er niet meer is, voor een of twee weken haar van de schouders wordt genomen. Sinds 1947, dat is dus gedurende vier zomers, heeft de Stich ting in totaal een heerlijke vacantie van een week kunnen bieden aan niet minder dan 17016 oorlogsweesjes en half- weesjes. In 1948 werden bij wijze van proef ook invalide kinderen voor 14 da gen uitgezonden naar een vacantie-oord. En die proef is zo volledig geslaagd en de ervaringen met deze invalide kinde ren waren van die aard, dat de Stich ting besloot op de eenmaal ingeslagen weg voort te gaan en ieder jaar een aan tal van deze lichamelijk getroffen kinde ren in het uitzendingswerk te betrekken. Aan de voorbereiding van een va cantie voor 4500 oorlogsslachtoffertjes in de a.s. zomer wordt thans reeds met man en macht gewerkt. Daarvoor is een bedrag van f 125.000.nodig. En het bestuur van de Stichting tracht op ver schillende wijzen dit geld bijeen te bren gen, zonder echter het publiek lastig te willen vallen met collectebussen op straat of langs de deur. Met volledige instemming van het Ministerie van On- Donderdagmorgen hield de afd. Sneek J spild daar over ’t algemeen veel te veel van de Friesche Maatschappij van wordt gevoederd. Stalvoedercontróle is Landbouw haar algemene vergadering daarom noodzakelrjk. Bij vrije aankoop in de bovenzaal van Café Leeuwen. Na van krachtvoer moet men voorzichtig een kort openingswoord van voorzitter I. de Boer, het voorlezen der notulen en behandeling der ingekomen stukken volgde het jaarverslag van de secreta ris. Hierin vermeldde de heer Koop- mans o.m., dat het ledental op 1 Januari 1960 bedroeg 176 gewone en 57 buiten gewone leden en op 1 Januari 1951 resp. 180 en 56. Aan de eerste excursie naar Nijmegen werd deelgenomen door 43 mannen en 36 vrouwen, aan de twee de naar het proefbedrijf der Friesche Mij. door 43 mannen. Door het organi seren van cursussen e.d. werd de jonge boeren veel gelegenheid gegeven hun kennis te verrijken. De financiële commissie rapporteerde bij monde van de heer Breeuwsma de boekhouding van de penningmeester in orde te hebben bevonden. Het voordelig saldo over 1949 ad 518.10, daalde in 1950 tot 61.35. Uit de toelichting bleek dat dit voor een groot deel ver oorzaakt is door de culturele middag, waar de leden en hun vrouwen vrije toe gang hadden. jaar 20 nieuwe leden gewonnen werden, zodat de afd. thans 80 leden telt. Spr. wekt op tot propaganda en deelname aan de chr. socicle studieclub. Secetaris en penningmeester brengen hun jaarver slagen uit, waarvoor hun dank wordt gebracht. Er blijkt een klein nadelig saldo te zijn. De heer v. d. Herik spreekt daarna over de donkere toestand op het wereldtoneel, om daarna te wijzen op de betekenis van het Woord Gods, ook op het terrein van de vakorganisatie. Voor het meer amusante deel van de avond zorgde de heer Altena uit Mak- kum, wiens optreden bijzonder in de smaak viel. Voor de C.B.B. sprak de heer Esselbrugge een korte gelukwens; voor D.E.L. werd een verloting gehou den met een opbrengst van 35. waarna sluiting volgde. Forllne Freedtojoun wie by it Snitser Frysk Forban aerdich folk delkommen om to harkjen nei in lêzing fan S. J. v. d. Molen oer boppeneamd ünderwerp, in lêzing dêr’t Tetman de Vries mei sjongfoardracht oan meiwurke. De sprekker bigoun mei hwat to tor tellen oer it üntstien fan it kabaret om 1885 hinne yn Parys, dêr’t doe it Fréns- I ke „chanson” ta in nij doel brükt waerd, dat liede sil ta hwat wy letter üt it Hol- lénsk oersette mei libbensliet. Dat lib- bensliet heart thüs yn it programma fan it kabaret, in wurd dat troch it forkearde dat der gauris mei gearhong en it letter bineamen fan wurk mei ka baret, dat it net wie, by forskate lju op in minder goede namme kaem, mar dêr’t de ynhéld fan oantsjut in goede soarte fan kleinkunst. Visser seit „klein kunst dat is: fijn-kunst” en de Vries: kabaret is de kunst fan it greate yn it i Neffens dit Frénske foarbyld binne ek Nederlanske en Dütske artysten to wurk gien en hat it iene fakentiden fan ynfloed west op it oare. Ier fan de bi- kendste nammen op dit gebiet is foar üs faeks dy fan Speenhof en ek Pisuisse dy’t mei de lietsjes fan Dirk Witte géns opgong makke hat en ek de Fryske sankjes „Ynskje op ’e baen” en „Driuw nou myn boatsje” op syn reper toire hie. Dit en mear hat him meiin- oar üntjown ta it moderne kabaret fan Sonneveld en Kan. It ütlénsk foarbyld, binammen dat fan Hollan, hat sa nou en dan yn Fryslén ek ris irnmen ta die- den brocht. De sprekker taest op ’e njj efkes to- bek en sköget it wurk dat Waling Dyk stra en syn maten yn de twadde helte De buscollecte voor de Vereniging Ge zinshulp zal gehouden worden op Don derdag 22 Februari a.s. Éénmaal per jaar vraagt de Vereniging Gezinshulp Uw bijdrage voor dit mooie doel. De Ver eniging verleent hulp in die gezinnen, waarin de huisvrouw door ziekte niet in staat is haar huishouding te verzorgen. De Vereniging beschikt thans over een 6-tal gediplomeerde gezinsverzorgsters, die met liefde en ijver haar taak ver richten. In het afgelopen jaar werden 92 gezinnen door de Vereniging geholpen. Het Bestuur wil gaarne ALLE gezinnen, waar wegens ziekte der huisvrouw hulp nodig is, helpen. Zonder Uw bijdrage is dit niet mogelijk. Steunt daarom a.s. Donderdag dit mooie werk, opdat het voortgezet kan worden. Zie adv. HET BESTUUR. zeer voorzichtig te zijn. Wel kan men er verschillende werkzaamheden vlug ger mee doen, maar men kan maar op één plaats tegelijk zijn en bovendien gaat de aanschaffingsprijs geweldig om hoog en zijn de onderdelen ontzettend duur. Komt er oorlog dan komen er geen tractoren, komt die niet dan zullen de prijzen van de landbouwproducten op den duur wel lager worden. De prijzen van de onderdelen uit het buiteland da len dan stellig zo snel niet, zodat de on kosten voor het houden van paarden dan veel lager zullen liggen dan voor trekkers. Spr. stond om al deze redenen gere serveerd tegenover mechanisatie en be- grijpt niet waarom men die in Den Haag zo krachtig wil bevorderen. Toch wilde hij niet alleen pessimistische klanken laten horen. Een motormaaimachine met één paard bijv, is zeer geschikt voor tussenbeide bedrijven met pl.m. 15 koeien. Op een groter bedrjjf kan men veel beter met twee paarden werken. Boeren met een of mee grote jongens adviseerde hij een jeep, maar dan een nieuwe, te kopen, daar men die voor allerlei werkzaamheden kan gebruiken. Voor mechanisch hooien is een jeep ook zeer geschikt, o.a. voor het opschuiven en het verslepen van het hooi. Op grote afstanden is de besparing door het ge bruik van hooislepen niet zo heel groot. Dan neemt het gebruik van gewone wa gens niet zoveel meer tijd. De leliehark heeft voor onze streken veel toekomst. Wel staat deze nieuwe machine nog in de kinderschoenen, maar men kan er veel mee verzetten en behoorlijk keren. Voor hooitransport in de schuur geeft spr. de voorkeur aan een goede Jacobs- ladder. Een blazer zou hij alleen willen gebruiken als men te weinig ruimte heeft in de schuur. Bij kuilen volgens het gewone Friese systeem moet men een goede takel ge bruiken. De mooiste is die van de Her- mes-fabrieken. De moderne wagens voor mestrijden zijn erg duur en bovendien heeft men weinig aan één wagen. Vele luchtbandenwagens worden van te licht materiaal gemaakt. Koop echter het beste met haakse fusee-besturing, en als men ze achter de tractor gebruikt, met veren. Greppelploegen is niet min- i der dan handwerk en de productie is Naast de hooimachine is de i melkmachine zeer rendabel. Het aantal gebruikers stijgt dan ook ieder jaar en over tien jaar, aldus voorspelde spr., melken alle grote boeren machinaal, ook al omdat de sociale omstandigheden en het tekort aan goede melkers daartoe dwingen. De kwaliteit van de electrische afrasteringen, die alleen op veiligheid gekeurd worden, is in vele gevallen niet best. De beste zijn die welke aange sloten kunnen worden op het lichtnet. Spr. eindconclusie was tenslotte, dat mechanisatie, vooral voor de kleine werkzaamheden goed is. Geen trekkers, wel melkmachines. Enige vragen werden nog uitvoerig door de heer van Es beantwoord, waar bij hij o.a. mededeelde dat aansluiting van een electrische afrastering op het lichtnet geen gevaar oplevert voor het vee, mits de aanleg door een vakman geschiedt. Het gebruik van één motor voor de hooitransporteur en de gierkolk ried hij sterk af, daar hierdoor stagna tie kan ontstaan. Nieuw leven in Artis te Amsterdam. Zaterdag werd geboren een Afrikaans Springbokje. De oppasser zorgt voor de voeding. De heer Lindeman deelt ons mede dat hjj bij de behandeling van het punt „Massa-onderzoek bevolking op t.b.c. (zie raadsverslag in ons vorig no.) niet gezegd heeft: „dat het onderzoek niet verplicht is”, maar „dat de beta ling niet verplicht is”. sa echt, derwijs, Kunsten en Wetenschappen is evenals verleden jaar weer een appèl ge richt tot de Nederlandse schooljeugd, om ter gelegenheid van de verjaardag van het vierde Prinsenkind een stuiver tje te offeren. Verleden jaar werd door een half millioen kinderen aan deze actie deelgenomen. En bovendien richt de Stichting zich tot kinderloze echt paren, bedrijven, organisaties en Vereni gingen met de actie „Klaver Vier”, die een ieder in de gelegenheid stelt voor een bedrag van 25.de vacantie van een kind te kopen. Dat zjjn n.l. de kos ten die zijn verbonden aan het uitzen den van een kind naar een vacantie- kamp gedurende een week. De kosten voor de invalide kinderen zijn hoger, omdat zjj twee weken vacantie krjjgen. Het is moeiljjk te beschrijven hoe prach tig mooi dit werk van de Stichting is, en hoe de kinderen genieten en ieder jaar weer met spanning uitzien naar het volgende kamp. Een in opdracht van de Stichting vervaardigde film „Fluistering der gevallenen” geeft daarvan een ont roerend beeld. Jammer is, dat deze film niet overal in den lande tegelijk kan worden vertoond, omdat een poging om een deel ervan opgenomen te krijgen in de bioscoopjournaals mislukte. Het zou goed zijn als het gehele Nederlandse volk kennis kon nemen van de wijze waarop de Stichting Het Vierde Prin senkind de eens gegeven belofte inlost. Nu dat echter niet mogelijk is, wordt op deze wijze een beroep gedaan op het Ne derlandse Volk om door financiële bij dragen het werk van de Stichting ook in 1951 weer mogelijk te maken. Het Giro nummer van de Stichting te Dordrecht is 47.78.00. Ja, dêr wie hwat bisünders, dêr soe in trein ride! Undanks branjekrapte, Ondanks materjaelkrapte, yn Skearne- goutum ried in bünte trein. Nou fan sels, der moasten wy hinne! Yn jierren hat der net in trein stoppe, allinne de forhalen binne der noch fan dy’t pakes „HU is üt ’e rie”, in tiidtoanielstikje en beppen fortelle oan ’e bemsbern. fan Fedde Schurer docht it noch bést en En nou soeWie 't in wünder dat die it hjir bisünder bês*4. Men koe merk- it lokael oppropt fol roun Wol it wie bite dat hjir flyt op dien wie en dat stie sa echt, de kondukteur (yn ambts- üs tige oan. Allinne dy burden en snor- klaeijinge) siet by de doar mei kaer- ren nou! It wie hjir ek iver komyk. tsjes. Alhiel foaroan siet Excelsior it korps en joech samar in nümerke mar sen wei. Doe’t alles to stoel en to bank kom men wie, sprong de haedkondukteur op ’e planken en brocht de trein oan ’t róljen, fansels it Folksliet foarop. En nei seinebea frege to hawwen kamen de ünderskate meiwurkers, soms i soms mearmachtich foar de minsken en j bere ploech dêrre, dy jongereinkrite it moat sein wurde der wie goed spul in seine foar it doarp! It hat in aerdige by. Hwat is der lake om de Side reizi- i joun west en far sa fuort minsken! ger dy’t yn 't fjür fan spyljen seis syn Tink hjir binammen om, der moat goed burd forlear! En dat koarke „De need- rippetearre wurde ek -as men hwat foar- I lést, dat wie hjir oan ’e krapper ein 1 ix-vw-. v-v. z,»-, 14o vi Hnrlincr nrxll f mar nei ’t korps. Oant sjens.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1