BUITENLANDS OVERZICHT yn Feestavond Kaatsver. Sneek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Gaestmar by Concordia r VRIJDAG 23 FEBRUARI 1951 6e JAARGANG No 16 L KIEZEBRINK Vierjarig jongetje verdronken Uit de Friese krantenwereld Toelating H.B.S.-Lyceum Wy wiene op bisite tm. sie. tg k rd 4 Kunstschatten van de Hoge Veluwe komen naar Friesland /o- aat ra- im- aar >rp. er nst ter es- de va- liet Als ze een un- dit KLEINZAND 7 TeleL 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - le ng In- tn- of of en ar- »r- m- ler iw je- Het Europese leger - Op weg naar een conferentie van Vier Geitenfokver. „Ons Belang” Het Toverkannetje - in ts er It. ze :h e- lie en o Pr Redacteur: Te Parijs werd deze week de cowfe- Daar werd hiermee niet alleen op de de meest volstrekte neutrali- 1 De foarsitter Thys Westra, 38 jier by j e uil de )or ju ten je- o - - met rood China, maar komt Rusland in moeilijkheden, dan zal datzelfde rode China een J~ Het schriftelijk onderzoek voor toela ting tot een bijz. of openbare H.B.S. of Lyceum, zal dit jaar gehouden worden op 19 Juni 1951, indien de leraren, die het onderzoek instellen, gebruik willen maken van de opgaven door de commis sie van advies samengesteld. lara van :emt sche l. de da olie. leek igen 4 en ske- nog der- Verïchijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) ien :ijn ide let Redactie adres: SNEEKER NIEUWSBLAD het ■4e<|. r de blad in- wei- aan, ooi- tite- het het tden een ill en loge ven- het ed.) Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half jaar. Franco per post I 3.75 per hall jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout. Sneek. Onder auspiciën van het Gemeentebe stuur van Leeuwarden en met medewer king van het Friesch Genootschap, Kunst aan Allen en de Maatschappij van Schilder- en Tekenkunst, zal van 17 Maart tot en met 8 April a.s., in het Friesch Museum een belangrijke ten toonstelling worden gehouden van schil- derrjen en beeldhouwwerk uit het Rijks- Woensdag 21 Februari kwam de Gei- tenfokvereniging „Ons Belang” in jaar vergadering bijeen. Wegens ongesteld heid van de voorzitter, G. P. v. d. Goot, werd deze vergadering door de secreta ris G. Tonkens geleid. In diens openings woord kon hij talrijke leden van harte welkom heten en in het bijzonder ook hun dames, die voor deze gelegenheid eveneens waren uitgenodigd. Uit de jaar verslagen van de secretaris en de pen ningmeester bleek dat de vereniging zo wel moreel als financieel er goed voor staat. Het kasssaldo over het afgelopen jaar bedraagt ruim honderd gulden. De heer E. Westra, die het verslag van de kascommisssie uitbracht, deelde mede dat alles in de beste orde was bevonden, waarna de rekening werd goedgekeurd. Bij de behandeling der agenda voor de Bondsvergadering op Vrijdag 2 Maart te Leeuwarden, werd G. v. d. Plaats tot af gevaardigde benoemd. Behoudens enkele punten kreeg hij vrij mandaat. Medege deeld werd, d°t bij geboorte van geiten lammeren dit direct ter kennis van de afdelingssecretaris moet worden ge bracht daar deze dieren in afwachting van hun inschrijving in het stamboek- register, van een voorlopig merk dienen te worden voorzien. Bij de bestuursver kiezing werd in plaats van de heer G. P. v. d. Goot, die zich niet herkiesbaar stelde, gekozen de heer E. Westra. De samenstelling van het bestuur is thans als volgt: G. Tonkens, voorzitter; F. Groen, secretaris; R. Zijlstra. penning meester en E. Coers en E. Westra, le den. Nadat nog was besloten ook dit jaar weer een gezamenlijke tocht te maken, werd de vergadering gesloten, waarna men zich nog enige tijd met kie nen vermaakte. Woensdagmiddag is het 4-jarig zoon tje Marten van de familie J. Stienstra, wonende Kloosterdwarsstraat 49, spe lende in de langs de spoorbaan lopende H. K. H. Prinses Marijke werd Zon dag 4 jaar, ter gel-genheid waar van Maandag op Paleis Soestdijk aan het Prinsesje een kinderfornuis werd aangeboden door een deputatie van het Regiment V erbindingstroe- pen. Een soldaat met Prinses Ma rijke by het for nuis. Volgens een advertentie in dit num mer zal op 27 Februari a.s. door het Jeugdkoor en Kinderkoor van de Arb. Zangvereniging „Morgenrood” de Kin- deroperette „Het Toverkannetje” wor den opgevoerd. Deze operette, waarvan de tekst en muziek door onze stadgenoot Flucie H. A. van Bergen geschreven zijn, is reeds vele malen met groot succes in tal van grote en kleinere plaatsen In ons land opgevoerd, en werd indertijd ook in onze stad enthousiast ontvangen. Voor deze uitvoering heeft de auteur nog tal van nieuwe tafreeltjes en zang stukjes aan het spel toegevoegd, zodat er thans naast feeën, heksen, school meisjes enz. ook nog kaboutertjes in voorkomen voor wie een alleraardigst liedje en dansje zijn ingelast. De regie wordt gevoerd door mevr. FortuinZelle, mevr. Kanv. d. Horst heeft de dansjes ontworpen en ingestu deerd, terwijl de heer van Bergen zelf de muzikale leiding heeft en de piano begeleiding verzorgt. T n n 1- 7. s- i r te groepje van de Kaatsver. Sneek, dat in zijn gelederen enige prima krachten had opgenomen. Er is door ieder afzonderlijk zeer verdienstelijk gespeeld, en alle lof voor de regie van mevr. FortuinZelle. De toneelaankleding was verzorgd door fa. R. Dikland en Zn. en het kapwerk door D. M. Hamersma. Na afloop was er bal. Al met al een mooie avond. museum KröllerMüller op de Hoge Veluwe. De tentoonstelling met de titel „Van Fantin tot Picasso” zal werken te zien geven van vele bekende Franse en Nederlandse schilders uit de 2e helft der 19e eeuw tot heder ten dage. BIOSCOOPNIEUWS. Het Amicitia Theater heeft van heden t.m. Maandag als hoofdnummer „Tar- zans verbanning” (Tarzan finds a son). Als alle Tarzan-films is ook dit er een van machtige actie, waarin de jungle- koning, gespeeld door Johnny Welsmül- ler nieuwe avonturen beleeft. Tarzan vindt een zoon en verliest bijna zijn vrouw, maar een gelukkig drietal keert uiteindelijk terug naar zijn home in de wildernis. Meer van de inhoud verklap pen we maar niet, maar het gaat er op windend toe. Tenslotte nog iets over de campagne in Korea, nadat Chinezen en Noord- Koreanen aanvankelijk weer voordelen hadden behaald, zijn ze later op forse wijze teruggeslagen en kwam dus de vraag weer aan de orde of de V.N.-troe- pen de 38ste breedtegraad zouden over schrijden. Vooral op Engelse aandrang schijnt ook Washington nu besloten te hebben dat dit niet gebeuren zal voor de landen, die aan de campagne deelnemen weer zijn gehoord, terwijl generaal Mac Arthur verklaarde, dat hy zijn troepen de bedoelde lijn niet zal doen overschrij den indien daartegen beslissende poli tieke bezwaren bestaan. Dat alles be tekent dus een gebaar jegens rood China, dat men opnieuw bereid is tot besprekingen en zowel India als de commissie van drie voor het Koreaanse conflict door de V, N. gevormd, doen weer moeite om contact met Peking te krijgen. Het dagblad de ..Heerenveense Koe rier”, dat sinds de bevrijding ingevolge een besluit van de Persraad gevestigd was en gedrukt werd in het gebouw van het Nieuwsblad van Friesland, heeft dit gebouw thans verlaten. Ingaande jl. Maandag zijn de kantoren verplaatst naar het daarvoor aangekochte en in gerichte pand Heideburen 11 Heeren- veen, het vroegere kantoorgebouw van de N.T.M. Het blad wordt thans ge drukt in Meppel, in afwachting van het tot stand komen van de eigen appara tuur achter het nieuwe gebouw. Het Nieuwsblad van Friesland maakte naar aanleiding hiervan in zyn nummer van Dinsdag 20 Februari bekend, dat dit blad voortaan vijfmaal per week zal verschynen. Deze uitbreiding brengt tevens mede, zo meldt de directie van het N. v. F^ dat de uitgave van de speciale Sneek- editie zal moeten vervallen, Wellicht is het te zijner tijd mogelijk deze wederom in te voeren. Het einde van de opgelegde druk- verplichting betekent tevens het einde van de bewindvoering door Mr. K. H. Mulder te Langweer, over het bedrijf van het Nieuwsblad van Friesland. Het heeft overigens weinig zin om, terwijl de conferentie van Vier nog in voorbereiding is, reeds van een mis lukking te spreken. Men doet dat ech ter hier en daar in Westerse kringen wel naar aanleiding van een interview door Stalin toegestaan aan de Prawda. Stalin verklaarde daarin oorlog niet onvermijdelijk te achten, doch uit de verdere inhoud van dat interview bleek, dat hy eigenlijk bedoelde dat oorlog on vermijdelijk was als het Westen met zijn bewapeningsplannen voortging. Bljjk- Woensdagavond hield de Kaatsvereni- ging Sneek haar jaarlijkse feestavond in Amicitia. De voorzitter, de heer W. A. Visser, heette in ’t bijzonder welkom de genodigden, waartoe o.a. behoorde de heer Th. de Groot, voorzitter van de Ne derlandse Kaatsbond, die een kort pro- pagandawoord zou spreken. Voorts deel de hij mede dat de leden er in waren geslaagd het ontstane tekort, bij de feesten van het vorige jaar ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de afd., die toen mislukt waren ten gevol ge van het slechte weer, weg te werken. Een lotery met 2000 loten was georgani seerd en bovendien had de toneelclub een steentje bijgedragen. Spr. bracht voorts dank aan mevr. FortuinZelle die de regie van het op te voeren toneelstuk geheel belangeloos op zich had genomen. Hierna had de uitreiking van de prijzen plaats aan de winnaars van de kaats- competitie en ledenwedstrijd van het af gelopen seizoen. Dit waren H. Kussen- drager, J. Kracht, E. van der Kamp, H. Terpstra, Th. Pasma en P. Bruining. De le en 2e prijswinnaars van de in Sept, j.l. gehouden ledenwedstrijd, de drietal len R. Brandsma, W. Oppenhuis, R. de Dood; J. Hoitsma, A. Breuker en A. Rienstra. De heer de Groot sprak hierna een kort propagandawoord. Nauwelijks is ’t voorjaar in ’t land of men gaat dit al oude balspel beoefenen. Maar de kaat sers weten ook van ophouden als ’t sei zoen is afgelopen. Spr. wekt de Snekers op het bestuur in zijn streven om de kaatssport hier te doen bloeien, te steu nen. De kaatssport veroorzaakt geen sensatie maar leidt tot stil genieten. Hoewel Sneek niet in de kaatshoek ligt, is er door de Kaatver. Sneek reeds jaren terug veel voor de kaassport gedaan. Spr. herinnert zich dit als leerling van een der Sneker onderwijsinrichtingen uit zijn jeugdjaren nog zeer wel. Natuurlijk vormde het op te voeren toneelstuk „Sibbesykte” de hoofdschotel van de avond. Dit fleurige Friese blij spel in drie bedrijven van Hein Cats, dat een aaneenschakeling van dol komische situaties is, heeft de aanwe zigen van begin tot eind geboeid. Maar dit was zeer zeker ook te danken aan het uitstekende spel van het toneel- heeft Polen, waarschijnlijk op Russisch initiatief, de kleine landen van het At lantisch pact wel gewaarschuwd voor de ernstige gevolgen van die herbewa pening. Stalin veroordeelde scherp de agressie welke de Ver. Naties onder lei ding van Amerika in Korea pleegden, en liet dus de mogelijkheid dóórscheme ren, dat Rusland uit de V. N. zou tre den. Een felle aanval deed Stalin op i Attlee, al even fel door de Engelse regering beantwoord en hij ont kende dat Rusland een gevaar voor de wereldvrede opleverde. Naar Westerse begrippen zet Stalin hier de dingen op de kop, niet de Ver. Staten of de Ver. Naties pleegden agressie in Korea, doch het door de Russen opgestookte Noord- Korea, de Westerse bewapening is slechts gevolg van de Russische; de kern van Stalins verklaring was eigen lijk dat wat de Russen mogen doen, het Westen niet is toegestaan. De Ameri kaanse, Engelse en Franse regeringen hebben feitelijk Stalins uitlatingen ook afgewezen in hun nota aan Rusland, waarin ze voorstellen dat op 5 Maart een conferentie zal worden gehouden ter vaststelling van de agenda voor de conferentie der Grote Vier, welke later te Washington zou vergaderen. In die nota zeggen zij immers dat de oorzaak van de spanning in de wereld vooral de Russische bewapening en die der andere Oost-Europese staten is en het feit dat al deze landen geen behoorlijke con trole op hun bewapening (villen toe staan. De grote Drie wensen ter confe rentie deze zake» dan ook te bespreken naast de Duitse herbewapening, het Oostenrijks vredesverdrag enz. In Wes- dat een Pacific pact met Australië en Nieuw- - - onbetrouwbaar bondgenoot blijken, die zal trachten, wat het oude China eenmaal aan Rusland moest af in handen te krijgen. Bo- Amerika It leit der midden yn it wetterlan as in foech pölle mar o hwat libbet it dêr op dy pölle! En binammen as lyk as hjoed 21 Febrewaris it „korps” 40 jier bistien hat, dan is it feest, en net samar in feest foar ’t korps mei in joun dy’t in soad jild kostet, mar dan hat it hiele doarp feest. De bern frij fan skoalle! Poppekast en hwat lekkers ja- wis en fansels yn ’e garage fan Westra hwant der is sa’n joun it sintrom. Al ünderweis yn ’e bus wie ’t praet waerm oer it feest en al fan fierrens seach men de feestlik forsierde garage as in gasthüs syn Ijocht ütstrieljen. Om acht üre siet er groatfol feestgongers. Alles wie der, ja de boargemaster fan Wymbritseradiel ek. De hear S. Bakker, de feestlieder, soe neffens him in maklike joun hawwe, Nou dat kaem him ek ta, hwant it blykte hy wie net allinne in kundich feestlieder, mar ek in soarte fan Sin- terklaes meije wy wol sizze, hwant nei- dat it jubilearjende korps oan ’t blazen west wie, bigoun de hear Bakker in praetsje to halden en hy sei: Us tocht wy hjirre binne wiis mei üs korps en dat moasten wy nou mar ris sjen litte ek. Wy hawwe in kommisje foarme en dy hat in lytse jefte byiensammele asjeblieft” en hy lange de foarsitter in enveloppe oer mei f 632.75! Wy heard en nu ver op! En üs tocht hoe’n great plak moat dit korps wol yn- nimme yn ’e herten fan de gealju, in doarp as de Geastmar en Nijhuzum der by, en dan f 632.75! Mar yn de taspraken fomamen wy al ridlik gau hwer’t Concordia dit oan fortsjinne hat. Hwant al is it wier dat men op jou- nen lyk as dizze nou faek net krekt it forkearde nei foaren bringt, dochs koe men hearre hoe heech oft Concordia oanskreaun stiet. Hja spylje yn ’e ere- öfdieling, mar by de biwenners fan Geastmar en Nijhuzum steane hja yn ’e super-ere-öfdieling! ’t korps ,soe de „feestrede” hélde. En fansels dat w a e r d in feestrede. dat it nou sa’n béste rede wie mar hy wist it sa to sizzen dat elts syn ge- rak krige en de minsken yn ’e seal slop fan laitsjen. ’t Wie in toer west om ge gevens foar sa’n rede, sei er, hy hie guon leden frege: Wit jimme ek hwat fan dat concours üt 19 safolle, dan sei de iene „Jawis wol, doe ha ik foar 't earst mei myn wiif west” en de oare sei: „Dat wit ik noch skoan, hwant doe krigen we krekt üs earste lytse pop”. Ja dy foarsitter is der ien Syn broer hie de skiednis fan 't korps hwat better op pepier en derüt koene wy fornimme hoe sterk oft korps en doarp altiten meiinoar forboun west hiene. Boargemaster Tjaberings spriek in tige wardearjend wurd en hy hope dat hja hjir yn ’e Geastmar dit korps yn eare hélde soene. Hy hie mei wille en foldienens harke nei it muzikael genot fan Concordia en hy forwündere him mear en mear, sa’n prachtich stik me- syk dat hja joegen. De hear Rienstra fan Easterein, foar sitter fan it Boun, brocht ek wurden fan tank, fan biwündering en hulde. Hy wie foarsitter fan it Boun dat woe sizze fan alle korpsen, mar der wiene mar weinige dy’t sa goed yninoar sie- ten. In archyf dat folslein wie, in stel ynstreminten dy’t in kaptael fortsjint- wurdigje en in geast dy’t bütengewoan bést is. Der sprieken noch forskate fortsjint- wurdigers fan susterforienings Aldegea, JutrypHommerts, Heech, Toppenhu- zenTwellegea en ek de êld-lieder de hear Kaspersma fan Heech dy’t üs efkes In byld joech fan ien fan de earste mesyklieder master Koster üt Heech, in man dy’t wol ien fan de pylders hjitte mocht fan it korpslibben yn dizze hoeken, dy’t neat to hjit en to swier wie. De beide dümny’s Bruinsma en Fer- werda sprieken ek harre’ tankwurd en diene dat beide lyk as min fan harren forwachtsje mocht. Direkteur Tiemersma fan Huzum, dy’t joun foar 't lést wie, spriek treflike wurden. Hy helle inkelde minsken nei foaren, earst Thys Westra de foarsitter as de spil en doe Wieger Bakker as de man dy’t lieding joech oan do jonge kna pen, En beide kearen klapten de mins ken geweldich. Mar Tiemersma sei noch mear en hy neamde it korps hwat it Konsertgebou- orkest foar Nederlén wie de kultu- rele ambassade en der mochten allebeide korps en doarp greatsk op wêze. It spiet him dat er fuort gie, hy hie nei syn béste witten it korps fordjlpping brocht. De fortsjinwurdiger fan Nijhuzum brocht de tank oer fan harren gea. Hwat Concordia foar üs dien hat en docht is net yn wurden üt to bringen. Leden fem Concordia spylje Sneins by üs yn tsjer- ke om’t wy gjin oargel hawwe, jimme hélde feest by üs, hjoed ek wer in op tocht. Wy tankje jim tige. De foarsitter fan de Ger. Fr. For, sleat de lange rige en joech noch in en veloppe mei f 15. En ündertusken troch al dy sprekkers hinne kaem ek dy hear Bakker wer mei syn presintsjes: enveloppe mei f30 fan staan, weer vendien bezet Amerika Japan, straks zal worden opgenomen in Zeeland alleen onder deze voorwaar de schijnen beide laatstgenoemde lan den genoegen te hebben genomen met Japans herbewapening waardoor een zeer zware bedreiging in Ruslands rug ontstaat. In Europa moge Rusland thans nog in staat zijn West-Europa onder de voet te lopen, de kans daarop vermindert voortdurend en het weet dat het Westen de zee beheerst, dat inzake de atoombom de Ver. Staten nog een voorsprong hebben, zodat welke tij delijke voordelen de Russen ook moch ten behalen, het einde van de oorlog Ruslands ondergang zou brengen. Bo vendien zijn de Russische satellietstaten in Oost-Europa nog niet zo vast In Russische handen al wordt daaraan gewerkt dat ze zich in een oorlog volkomen voor de Russische zaak zou den geven. De mogelijkheid blijft ech ter dat Rusland zal trachten de wereld in onrust te houden door acties op klei nere schaal door satellieten te doen on dernemen. Men noemt dan veelal Zuld- Slavië als slachtoffer, waardoor, als het weer onder Russische invloed kwam, ook grote gevaren voor Griekenland en Turkije zouden ontstaan. In de Ver. Staten wordt dan ook sterk aangedron gen op een ondubbelzinnige verklaring van Washington dat een aanval van wie ook op Z.-Slavië niet zal worden geduld. Voorlopig heeft de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Acheson vol staan met de waarschuwing dat een dergelijke aanval groot gevaar voor de wereldvrede zou veroorzaken, terwijl Tito verklaarde nog geen wapens van het Westen te zullen aanvaarden, om dat hij het gevaar voor een aanval op zijn land nog niet onmiddellijk aan wezig achtte. Washington schijnt ech ter uit op een bondgenootschap tussen Griekenland, Turkije en Zuid-Slavië waardoor met hulp vat. de Ver. Staten en Engeland een sterk bolwerk op de Balkan .tan worden gevormd. De Ame rikaanse diplomatie schijnt zich thans in Europa vooral te concentreren op deze kwestie en op Spanje, waarvan men zowel de gunstige ligging als de mankracht aan de Atlantische defensie wil doen ten goede komen. Enige wijzi gingen in het Spaanse kabinet de eerste sedert 1945 zouden de bedoe ling hebben het diplomatiek overleg ge makkelijker te maken. Dat de Ver. Sta ten Zwitserland verzocht hebben de uit voer van strategische grondstoffen naar Oost-Europa stop te zetten, past volko men in de huidige Amerikaanse poli tiek, een vraag is of zo’n maatregel ook past in de Zwitserse, die er steeds een was van de meest volstrekte neutrali teit. rentie over het Europese leger gehou- W.-Duitse herbewapening gedoeld, want den. Men weet dat dit een Frans plan is stalin noemde dat land niet eens al dat beoogd de nationale legers der West-Europese naties te vervangen door een gemeenschappelijk Europees leger, voor de recrutering, organisering en oefening waarvan eventueel een Euro pees commissaris van defensie zal wor den aangewezen, die zal samenwerken met een commissie van ministers der betrokken landen, welke commissie weer onder contröle zal staan van een Europese assemblée. Het plan heeft enige kanten, welke nog eens de aan- j dacht verdienen. Enerzijds verraadt het ’t Franse streven naar de federatieve vereniging van Europa. Deze federa tieve gedachte geniet echter maar mati ge belangstelling in tal van andere Europese landen, die haar, al moge ze in theorie mooi schijnen, in de practijk voorlopig niet te verwezenlijken achten. Toen in de loop van 1950 echter bleek dat de Westerse landen snel een grote legermacht op de been moesten bren gen, om mogelijke Russische agressie te voorkomen, hebben de Fransen deze noodzaak aangegrepen om voor te stel len als eerste practische stap in de rich ting van een federalisatie van Europa, een Europees leger te vormen. „West- Europa heeft een leger nodig”, zei Pa rijs, „welnu laten we dat opbouwen als een federaal leger, onder federaal toe zicht, de vorming van het Europese le ger zal dan de gangmaker kunnen zijn voor een verwezenlijking van de Euro pese federatie ook in politieke zin”. De ene kant van het Franse plan is dus dit leger als een soort propagandamiddel voor het Europese federalisme te doen dienen. Dit leger zou het opzetten van bepaalde boven-nationale organen eisen, eenmaal zover, zou het niet zo moeilijk vallen die organen uit te bouwen tot of in te voegen in een totale federatieve organisatie van West-Europa. Een an dere kant van bet Franse plan beoogde het Franse volk te winnen voor de ge dachte van de Duitse herbewapening en deze ook meer acceptabel te maken voor de Russen. De Fransen hebben in 1870, in 1914 en 1940 aan Duitse in vallen blootgestaan, zij hebben dus een gegronde reden de vorming van een nieuw zelfstandig Duits' militair appa raat te vrezen; de Russen hebben in 1914 én in de loop van de tweede we reldoorlog kennis gemaakt met de ge weldige macht welke dat apparaat kan ontwikkelen, bovendien hebben zij se dert in de vorige eeuw de Duitse een heid tot stand kwam, het Duitse rijk steeds als een gevaar voor hun land beschouwd. Om het uitdagend ka rakter van de Duitse herbewapening voor de Russen en ook de vrees daar voor bij haar eigen volk weg te nemen, kwam dus de Franse regering met dit plan van het Europese leger. Voor een zelfstandig Duits militair apparaat is daarin geen plaats, de Duitsers mogen als de andere deelnemers, onderdelen van divisies van dat leger leveren, een zelfstandige generale staf, die alle plan nen uitbroedt en leidt, zou Duitsland dan eok niet krijgen, de leiding zou bij een Europese defensie-commissie be rusten. Wij weten thans nog niets over de besluiten der conferentie trou- we»s er zullen vele conferenties nodig zijn en de Duitsers hebben ook enkele bezwaren maar terwijl het Franse plan nog enkele maanden geleden als kansloos werd beschouwd, heeft het daarna aan betekenis gewonnen, en wel •m velerlei redenen. De Amerikaanse wapenproductie blijkt niet voldoende om binnen enkele jaren naast de leden van het Atlantisch paot ook nog Duit se troeper van wapenen te voorzien. Daarom moet de Duitse herbewapening maar wachten; de W.-Duitsers zelf vra gen thans op politiek gebied een te hoge prijs voor de Duitse militaire medewer king, ook daarom is wachten aanbeve lenswaard, op politiek terrein kunnen dan de Duitse opvattingen en die van hun vroegere tegenstanders eerst naar elkaar toegroeien, opdat tenslotte een gelijkberechtigd Duitsland vrijwillig zijn militaire bijdrage ter verdediging van een Westerse gemeenschap levert. En tenslotte gaat men nu ter conferentie der grote Vier, met de plannen tot ©uitslands herbewapening als open vraag en stelt men de Russen niet voor een voldongen feit. Mislukt dia confe rentie, dan is er natuurlijk de kans dat zeer snel op militair gebied moet wor den gewerkt, en komt van het Franse plan, dat heel wat tijd van voorberei ding zal vergen, niets terecht. Dan zal misschien toch, naast de nationale le gers die de Europese landen van het Atlantisch pact thans mobiliseren versterkt met nog eens een extra 100000 man Amerikanen die dit jaar waarschijnlijk ook naar Europa komen ook een nationaal W.-Duits leger uit de grond moeten worden gestampt. Het risico dat deze uitdaging van Rusland dan ineo zou brengen, zou kunnen wor den verwaarloosd, omdat de Westerse mogendheden alleen tot zo’n stap zou den overgaan als overduidelijk was ge bleken dat de Russen toch op ooriog uit waren. terse diplomatieke kringen beeft men allerlei uitleggingen voor het interview van Stalin. Men neemt in het algemeen aan dat het is uitgegeven ter inleiding van de conferentie van Vier, om vooral Frankrijk vrees in te boezemen en al dus verdeeldheid 'e veroorzaken tussen de Grote Drie. Bovendien acht men deze verklaring aan de vooravond van de verkiezingen voor de opperste sovjet, bestemd voor het binnenland, om het volk, het voorhoudend dat het door vij anden omringd is, tot een demonstratie van nationalistische geestdrift en tot verdere offers te brengen. Russische commentators leggen er de nadruk op dat het Westen Stalins waarschuwingen niet ernstig genoeg kan nemen, Wes terse daarentegen, dat Stalin zijn onder handelaars ter conferentie van Vier slechts in een zo voordelig mogelijke onderhandelingspositie heeft willen manoeuvreren. Zij geloven niet, dat wat er ook gebeurt, Moskou een directe oorlog met de Ver. Staten en West- Europa zal wagen, zij achten de Russen daarvoor begiftigd met te veel werke lijkheidszin. Deze deskundigen vinden de positie van Rusland in Azië niet zo rooskleurig als oppervlakkig gezien het geval is; wel werkt het nu samen Net de jongelings- en meisjesforiening. in chèque fan f 60 fan Haedbistjür C.L.B.-, in f 50 fan ’e damklub en sahwat. Ja, dat wie wol troffen mei dizze feestlieder! Nou hwat fan it fierdere diel fan ’e joun. It korps blaest in bütengewoan goed stik mesyk. Der sit krêft yn dy heren en dames. In feit is dat de fe rny 1 je Westra wol domineert derre ek op it toaniel der wiene forskate. Seis de jongste, in strop fan 11 jier. En blaze! En fül dat er wie! In kwartet saksafonisten joech apart in pear nümers w.ü. in bysünder aerdich dinkje fan de hear Tiemersma seis, in parafrase oer üs pake syn klok. Seis famkes songen in aerdich lietsje mei bigilieding fan de saksofohist E. Atsma, dy’t yn Delft studearret mar sokke dagen wer efkes oerkomt, hy woe meiblaze en dat tekent dochs wol skerp de goede forhélding tusken Concordia en de doarpslju. Foar oanfolling hie men de Fleurmak- kers fan ’e Hommerts en dizze trije kna pen wie dat wol tabitroud. Nei öfrin tanke de foarsitter alle sprekkers en hy die dat wol op syn wize mar lykwols koe men fornimme dat Thys Westra fielt foar syn foriening lyk as hiel it doarp dat docht. In goede feestdei en ien dy’t bitrou- wen jowt. Salang der yn üs doarpen noch sa’n goede geast is, salang sil it noch wol goed gean! Mar sa moat it bliuwe. Bn dy froulju yn *e seal in wille! Al wurdt it ek twa üre, ’t forfeelt my neat! Dat sei ien, ek al net sa jong mear. Nou hja krige binei gelyk! Nou nei de fyf- tiefa. As we dan mar gjin garaesje bouwe moatte Westra! Foar de prizen en it folk! A. f, S. Spoorsloot aan de Parallelweg geraakt en verdronken. Een van z’n speelmakkertjes die het ongeval zagen gebeuren, rende naar huis, eveneens in de Kloosterdwarsstr., I om het zijn ouders te vertellen. Zjjn zus- ter, de 14-jarige mej. Bakker, snelde toen direct naar de plaats van het onge val. Zij sprong in het water en slaagde er in het jongetje boven water te hou den, waarna twee werklieden van de gemeentereiniging het van haar aan namen en het op het droge brachten. De kleine was toen al bewusteloos, en hoewel de spoedig aanwezige doktoren Ubbink en Maris nog geruime tijd kunst matige ademhaling hebben toegepast, gelukte het helaas niet de levensgeesten weer op te wekken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1