Mr Steenberghe niet geslaagd Concert Frysk Orkest Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST r Volleybaltournooi Advendo ill DINSDAG 27 FEBRUARI 1851 6e JAAküAng No 17 L KIEZEBRINK Waterschap Leech'answei Jamboree 1951 hl an. Sneek in vroeger tijden Zeepost g Ned. Chr. Bouwarbeidersbond d Dit jaar 25000 Nederlanders naar Australië Alg. Onderling Ziekenfonds Sneek en Omstreken Premie Vrijwillige Ziekenfonds verzekering uil de >or tu ien en 'O- iat ijn de let ra- m- KLEINZAND 7 TeM. 2827 7. s- i- r te F m te er k ze bh - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD le ng pi nt- of of en BT- *r- m- lei iw lie ,'e* en c. :r n tar rp. er nst ter es- de zo- iet Ms ze :en m- dit i- k De C.J.M.V. viert feest Uitslag Zonnestraalloterij Jury Marshalhekenwedstrijd Koningin Juliana woonde het schrijverstal bij Prinsessen bij de Padvinderij Utfiering Ny Libben en Jong Libben 51 Redacteur r sie. der hoogst ingelegd. ’t Was een waagstuk, want de GEVONDEN VOORWERPEN WYMBRITSERADEEL. De stedenwedstrijd SneekLeeuwarden. Zeepost kan met de volgende schepen worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip vermeld: In donesië en Nieuw-Guinea m.s. Mataram (6 Maart)Antillen s.s. Breda(3 Maart); Suriname m.s. Bonaire (7 Maart). hem toen aangeboden hebben als vice- premier in het te vormen kabinet op te treden. Het antwoord van dr. Drees moet van doorslaggevende betekenis zijn geweest op de beslissing van mr. Steen- berghe, om de Koningin om ontheffing van zijn taak te vragen. Te Canberra is het immigratieverdrag tussen Nederland en Australië getekend. Dit verdrag is vjjf jaar geldig en gaat in op 1 April van dit jaar. Australië ver plicht zich in 1951 25.000 Nederlandse emigranten op te nemen en dit getal zal zo mogeljjk volgende jaren verhoogd worden. Na een korte pauze traden de hoofd klasse heren T.G.P.R.H.B.S. weer aan en na een l plaatste R.H.B.S. zich eerste in 2 games. de zal Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per hall jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout Sneek. !e" sek jen en ke- tog ler Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie t Comb. Drijfhoul-Kiezebrink Co. Kantoor - GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie ad-es: SNEEKER NIEUWSBLAD je- el ra zan ant :he de da lie- bet led. •de ilad in- rei- ,an, 501- ite- het het den een len tge en- bet d.) i- n Aangelopen bij F. Soetinga te Oppen huizen no. 138, een donkerkleurige Duit se herder en bij deze terug te bekomen; gevonden een vulpotlood, Menno van Djjk te Woudsend; een rijwiel-kilometer- teller, wmr. der Rijkspolitie le kl. R. Sinnema te Woudsend. Tot deskundigen voor de classificatie van de eigendommen in het waterschap Leechl3.nswei zijn benoemd de h.h. H. A. Wind te Sneek, J. Sikma te Rauwerd en W. van der Burg te Langezwaag. bovenzaal gekomen, zal deze officieel in gebruik worden ge nomen. In „Fredehiem”, 't gebouw van de Ver. v. Vrgz. Hervorm den, aan het Klein- zand, is de nieuwe gereed Dinsdag veld. Blitzlicht flitste aan. Toen alles een beetje te stoel en te bank was, liet scheidsrechter Zuiderveld het le sig naal klinken (zijn leiding was uitste kend). Na enkele effect-opslagballen van Walstra zagen we reeds spel, zoals hier in Sneek nog niet was gezien. Men was vol bewondering voor wat hier ver toond werd; de rust en de tactiek van Leeuwarden dwong ieders bewondering af en het applaus voor beide ploegen was niet van de lucht. Men zag smash op smash, Sneek blokte daarbij te scherp op het net. Verrassend tactische ballen gaf Leeuwarden; als men een smash verwachtte, een licht tikje. Kan bracht spoedig dezelfde tactiek in toepassing, wat blijk gaf van een scherp doorzicht. Ogenschijnlijk verloren ballen werden weer opgebracht en goed afgewerkt. (Er viel heel wat te leren). Martens, de mentor van Sneek, vroeg verschillen de malen time-out en gaf aanwijzingen wat hem echter tijdens het spel een be risping van de scheidsrechter kostte, die hfj nederig in ontvangst nam en bij het publiek een genoeglijk onthaal vond. De le game was voor Leeuwarden, met voor Sneek Kan de beste man, Osinga kon niet recht op volle toeren komen. De 2e game was voor Sneek en toen maakten wtj Iets mee dat weer nieuw voor ons was. Ten lstn dat het voor L. een hele toer was om op het fluitsignaal D.V.C.: wat minder lawaai in het veld geeft prettiger indruk. Heren le klas U.D.I.U.D. Hier een eervolle onder gang van rijpere jeugd tegen jeugd. Ge weldig enthousiasme bij de senioren, waardoor ze dan ook de volle sympa thie van het nu grote publiek hadden. Zandstra was hier uitblinker. Solist: Henk Broekstra (piano). Dirigent: Kort Ket. Onder auspiciën van Kunst Aan Allen concerteerde Donderdagavond het L.O.F. (tegenwoordig „Frysk Orkest” geheten) in de grote zaal van Amicitia te Sneek. Het orkest, dat deze maand zijn eerste lustrum vierde, is in Sneek nooit erg verwend met volle zalen. En ook deze keer had de ontvangst, die de Snekers het jubilerende ensemble bereidden, niets feestelijks. De ongeveer voor een derde gevulde zaal bood een troosteloze en weinig bemoedigende aanblik. Het pro gramma had aan dit geringe bezoek zeker geen schuld. De ouverture „Eg- mont” en het 3e pianoconcert van Beet hoven, de bekende Symphonia in Bes van Joh. Chr. Bach en de 5e Symphonie van Schubert zijn stuk voor stuk wer ken, die niemand behoeven af te schrik ken. Het begin van de uitvoering was overigens niet erg gelukkig. Het ver plaatsen van de vleugel, het rangschik ken van stoelen en lessenaars en het maken van afspraken over de opstelling van het orkest, zijn bezigheden, die niet onder de ogen van de bezoekers ver richt moeten worden. En tot overmaat van ramp mislukte de langzame inlei ding van de ouverture. Weliswaar her stelden de Leeuwarders zich spoedig, maar een geheel bevredigende indruk kon de vertolking van dit van leed, strijd en overwinning getuigende stuk toch niet achterlaten. De Symphonia in Bes van Bach’s jongste zoon Johann Chris tian, leverde minder problemen op. Dit werk, dat eigenlijk geschreven werd als ouverture voor de opera Lucio Silla, is een prachtig voorbeeld van de sierlijke, bekoorlijke Rococo-stijl. Kor Ket wist dit karakter uitstekend weer te geven. Bijzondere hulde verdiende de eerste ho- Er zullen wel niet veel Snekers zijn die zich niet voor het verleden van hun eigen stad interesseren. Vooral het uiterlijk van de stad in vroeger tijden en de leefwijze van de bewoners in die da gen erkt op vrijwel ieders verbeelding. De gretigheid waarmee naar verhalen van oude stadgenoten geluisterd wordt en de grote belangstelling die kranten artikelen, zoals die van de heer H. Hal- bertsma in dit blad, trekken, vooral als ze met historische iot_’s, platen of teke ningen geïllustreerd zijn, leveren daar voor het beste I wijs. Daarom vestigen wij hier even bijzonder de aandacht op de lezing over oud-Sr ek, die onze mede werker Drs. H. Halbertsma Woensdag avond a.s. in Restaurant Piso tijdens de Algemene Ledenvergadering van het Fries Scheepvaart Museum zal houden. Hij licht wat hij vertelt met lichtbeelden toe, zodat men hier niet alleen over Oud Sneek kan horen, maar het ook kan zien. Belangstellende niet-leden zijn even eens welkom en de entree is vrij. De eerstvolgende jamboree van wereldbroederschap van padvinders dit jaar in Oostenrijk worden gehouden. Stond de vorige jamboree, die bij Mois- son in Frankrijk haar tenten had opge slagen, in het teken van de „vrede”, c’eze wordt beheerst door de „eenvoud”. Het Nederlandse contingent zal 1000 jongens omvatten. De reis naar Oosten-1 rijk zal per trein worden gemaakt. Voor de verzorging van eventuele zieken wordt het Rode Kruis weer ingescha keld. Wie een 50 jaar geleden de vergade ringen en de jaarfeesten van de Chr. jongelingsverenigingen heeft bezocht en nu een vergelijking trekt met de wijze waarop men thans bijeen komt en feest viert, zal een groot verschil opmerken. Toen een -trjf-ernstige inslag, die slechts zelden gelegenheid liet voor jeugdige vrolijkheid, nu een blij en opgeruimd sa menzijn, waarin het grote doel: „Door jonge mannen voor jonge mannen” niet uit het oog wordt verloren. In deze sfeer is Donderdagavond de C.J.M.V. met haar onderafd. bijeen geweest om op zeer ge zellige wflze haar jaarfeest te vieren. De voorz., de heer P. Jaasma, sprak een hartelijk welkomstwoord, noemde met dankbaarheid de naam van een der oud ste oprichters, de heer C. Schotanus, en constateerde dat de jeugd-ouderling van de kerkeraad aanwezig was, waaruit het medeleven van die raad bleek. Er zijn tijden van inzinking in ons vereni gingsleven geweest, doch wij gaan met moed voor uit. Ons werk is van beteke nis, wat blijkt dat uit onze rijen veel latere ambtsdragers werden getrokken. Als dan het doek open gaat, zien we een uitbeelding van de wijze waarop de vereniging haar wekelijks programma afwerkt; we horen hoe een aantal jon geren zich beijveren de kunst van reci teren zich eigen te maken; de chr. mond- harmonicaclub „Sin en Wille” gaf frisse en vrolijke wijsjes met en zonder zang en leek soms wel iets op het bekende „Vrij en Bl(j”-ensemble. Een leuk toneel schetsje „Aardappelen” wist in zijn ver loop de spanning er in te houden en het blijde slot bevredigde iedereen. De Sne- ker Sangerknaben vergastten ons op en kele nrs. en toen eindelijk de leider der jongerenclubs, de heer G. M. Oppenhui zen, het slotwoord sprak, kon hij dank brengen aan alle medewerkenden en de steun inroepen voor dit werk. De vorige week heeft de Ziekenfonds raad een besluit genomen met betrek king tot de hoogte van de premie voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering in het jaar 1951 met ingang van 4 Maart aanstaande. Bepaald is, dat het bedrag, dat aan rtjkssubsidie zal worden uitgekeerd, aan de algemene ziekenfondsen zal worden toegekend in de vorm van een uniform bedrag voor ieder bij een fonds inge schreven vrijwillig-verzekerde en dat de fondsen een premie-reductie van f 0.30 per week zullen verlenen aan bepaalde groepen vrijwillig-verzekerden van 65 jaar en ouder. M.i.v. 4 Maart as. zullen de premies der vrijwillige verzekering, die tot dus verre in het gehele land gelijk waren, in vele gevallen worden verhoogd, zodat in de onderscheidene gedeelten des lands verschilende premies zullen worden ge heven al naar gelang van de kosten der genoemde verzekering. - De uitslagen. De uitslagen zijn als volgt: Hoofd klasse heren: le prijs R.H.B.S., 2e prijs T. G.P. Heren le klasse: le prijs D.V.C, 2e prijs U.D. Dames le klasse: le prijs S.V.C, 2e prijs U.D. De prijzen bestonden uit lauwertak ken en medailles. De gedetailleerde uitslagen zijn als volgt: Dames le klasse: N.O.H.S.V.C. 0—2; C.Z.N.—D.V.C. 2—O; T.G.P.—Ad vendo 0—2; C.Z.N.—S.V.C. 0—2; Ad vendo—U.D. 0—2; U.D.—S.V.C. 0—2. Heren Hoofdklasse: T.G.P.S.V.C. 2—1; N.O.H.—R.H.B.S. 1—2; T.G.P.— Advendo I 2—0; R.H.B.S.—A.B.S. 2—O; R. H.B.S.—T.G.P. 2—0. Heren le klasse: R.K.V.C.U.D.L 1—2; U.D.—S.P.S.V. 2—0; Advendo— S. V.C. 2—1; Advendo—D.V.C. 1—2; U. D.—U.D.I. 2—0; U.D.—D.V.C. 0—2. De afd. Sneek van bovengenoemde Bond kwam Donderdagavond in feeste lijke vergadering bijeen in het gebouw St. Jozef. De voorzitter, de heer W. Molenmaker, heette allen hartelijk wel kom, in ’t bijzonder de bondsvoorzitter, de heer Th. Palma, en de afgevaardig den van de afd. Leeuwarden, Bolsward en Wymbritseradeel. Een propagandis tisch toneelspel: „Nee, wat doet die vakbeweging in vredesnaam nu nog?” werd keurig gespeeld. Declamatie, zang ▼an mej. Wiersma en muziek verhoog den de feestvreugde, waarna de bonds voorzitter nog een korte rede hield en ten slotte voorging in dankgebed. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Sneek, ds. J. F. Panhuijze te Hardenberg. Door het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk zijn wegens uitbreiding van de Kerkeraad benoemd tot ouderling de heren Joh. v. Akkeren, T. Dijkstra, J. Hoekema en S. Visserman. Bq de op 20 dezer te Amsterdam ge houden trekking van de 15e „Zonne straal”-loterij is de hoofdprijs (Ford Prefect personen-automobiel) gevallen op lot nr. 92451. Voor het bekomen van een volledige uitlotingslijst raadplege men de aanwij- znigen op de loten. H. M. de Koningin heeft Zaterdagavond mr. Steenberghe, de kabinetsfor mateur, op paleis Soestdgk ontvangen, tijdens welke audiëntie mr. Steen berghe de Koningin heeft verzocht hem te ontheffen van zijn opdracht tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. De Koningin heeft dit verzoek ingewilligd. Gistermiddag heeft de Koningin op paleis Soestdflk prof. mr. R. Kranen burg, de voorzitter van de Eerste Ka mer, en mr. L. G. Kortenhorst, de voor zitter van de Tweede Kamer, ontvangen. In de loop van Zaterdag was het in Den Haag bekend geworden, dat mr. Steenberghe laat in de middag naar Soestdijk zou gaan. De besprekingen van de kabinetsformateur gedurende de afgelopen week werden op de laatste werkdag besloten met een onderhoud met dr. W. Drees. Mr. Steenberghe zou Zaterdag werd in de Kromhout Kazerne te Utrecht in tegenwoor digheid van talrijke autoriteiten een monument onthuld, dat door het gezamenlijke personeel van het Regiment technische troepen is opgericht ter nagedachtenis aan de tot het regiment behorende militairen, die in de jaren 1945—’49 zjjn gevallen. Nabestaanden van de gevallenen leggen na de onthulling bloem stukken bg het monument. D.V.C.—U.D., gewonnen. Voorz. Klaibeda reikte om elf uur de prijzen aan de winnaars uit en bracht dank aan alle medewerkers, wees nog op de prettige samenwerking en hoopte boïst voor zjjn spel in het Andante. Ook in het laatste werk van het pro gramma, de 5e Symphonie van Franz Schubert, liet het orkest goede dingen horen. Het Allegro, dat na enkele ac- coorden van de blazers onmiddellijk met het pittige hoofdthema in de eerste vio len begint, werd zuiver en fjjn gespeeld. Bijzonder goed slaagde het zangrijke Adagio, terwijl ook het Menuetto wei nig te wensen overliet. In het snelle slot deel dreigde soms een zekere onrust de goede gang van zaken te bederven, doch dit kon de prettige indruk van het ge heel niet wegnemen. De pinanist Henk Broekstra trad als solist op in het 3e pianoconcert van Beethoven. In vele opzichten vormde dit optreden een aangename verrassing. Technisch uitstekend verzorgd (hoe overtuigend klonk b.v. het eerste deel met de moeiljjke candenz aan het slot!), beheerst van voordracht, zonder vals pathos in het prachtige Largo, maakte zijn spel diepe indruk. In het Rondo wa ren solist en orkest het niet steeds hele maal eens over het tempo, waardoor dit sprankelende, geestige deel wat te stijf, te schools klonk. Maar overigens bewees Broekstra met deze uitvoering, dat Friesland in hem weer een pianist van formaat bezit. Het publiek toonde zich zeer dankbaar en bracht solist en orkest staande een voor Sneek ongekend enthousiaste hul de. H. B. Deze ver. kwam Vrijdagavond in zaal Piso bijeen onder leiding van waarn. voorz., de heer J. de Wilde, die wegens ziekte van de voorz., de heer Tinholt, het presidium waarnam. De hoofdmoot voor deze vergadering was het voorstel van het bestuur tot verhoging van de contributie voor de vrijwillige afdeling en voor het aanvullingsfonds. Uit de toelichting van het bestuur blijkt, dat over 1949 een tekort van f 31000 is ont staan, terwijl verwacht wordt dat dit over 1950 niet minder zal zijn. Uit de onderhandelingen, die hierover met de regering zijn gevoerd, is gebleken, dat deze aanvankelijk niet bereid was hier in te helpen, doch dat zjj eindelijk voor bet gehele land toch 10 millioen wou beschikbaar stellen. Het rijk wilde een reductie van 14 ct. per lid geven. Een spoedvergadering in Leeuwarden van de Centrale Ziekenfondsraad kwam tot de conclusie, dat op grond van de calcula ties voor Friesland de contributie op 95 ct. per lid moest worden gebracht. Ook het aanvullingsfonds boekte over 1949 een tekort, terwijl verwacht wordt dat dit eveneens over 1950 het geval zal zijn. Voor dit fonds zal de bijdrage 7 ct. per week moeten worden, ook met het oog op de verhoogde prijzen der consulten en verpleegdagen. De minister wil geen verlaagde verstrekking, geschiedt dit wel, dan wordt geen financiële bijstand meer verstrekt. Als men nagaat, dat het liggeld f 6.50 per dag is, terwijl de kosten voor chirurgen enz. eveneens ver hoogd zijn, dan is het duidelijk, dat geen mens dit alles zelf zal kunnen betalen. De minister heeft het subsidie slechts voor dit jaar in uitzicht gesteld en het berekend zonder eventuele verhoogde kosten. Het volgend jaar zullen de Zie kenfondsen de toestand weer opnieuw onder ogen moeten zien. Gebleken is dat de provincie Friesland in deze zaak een uitzonderingspositie inneemt; in andere provincies moet men hogere contributies betalen. De vergadering juicht het toe, dat de verhoging van 30 ct. niet zal gel den voor de leden van 65 jaar en ouder, die voor 1 Januari lid waren. Ten slotte wordt met algemene stem men besloten het bestuursvoorstel aan te nemen, nl. dat met ingang van 4 Maart a.s. de contributie voor vrijwillig verzekerden verhoogd wordt tot 95 ct. per lid en per week en de bijdrage voor het aanvullingsfonds op 7 ct per week wordt gebracht. Bij de rondvraag wordt gevraagd of het met het oog op een recent verdrin- kingsgeval niet aanbeveling verdiend, dat de leden opgewekt worden de cursus van E.H.B.O. te volgen. Hierna sluiting. Gelijk bekend is, wordt in het kader van het Marshall-plan een tekenwed strijd voor kinderen van 811 en van 1215 jaar georganiseerd. De tekenin gen worden per provincie ingezameld en beoordeeld door een jury. De jury, wel ke voor Friesland is ingesteld, is als volgt samengesteld: Dr. H. L. Straat, secretaris van de Mij. ter bevordering van Schilder- en Tekenkunst in Leeuwarden te Leeuwar den; R. v. d. Noord, Hoofd van School 5 te Leeuwarden; Mevr. O. van Andel Ripke, kinderpsychologe te Franeker; Mevr. A. G. BontekoeHfelkema te Oosterwolde; Jkvr. M. J. barones van Heemstra te Leeuwarden; A. Baart Sr., architect te Leeuwarden; J. Bosch, te kenleraar aan diverse inrichtingen voor V.H. en M.O. en Nijverheidsonderwijs in Leeuwarden en Sneek, te Leeuwarden; S. Camping, hoofd Joh. W. Frisoschool te Leeuwarden; F. Klein, illustrator te Heerenveen; B. v. d. Sloot, kunstschil- der te Leeuwarden; S. J. de Vries, tekenleraar aan het Chr. Lyceum te Sneek; Dr. A. Wassenbergh, dir. van het Friesch Museum te Leeuwarden. Als voorzitter zal fungeren dr. H. L. Straat, terwijl het secretariaat wordt waargenomen door de heer R. v.d. Noord. van de scheidsrechter te wachten; ten 2e het voor ons en de spelers van Sneek (die dat niet gewoon zijn) hinderlijke aanmoedigen van het publiek door mid del van een spreekkoor. Maar de Sneek- ploeg vocht verbitterd door en slaagde er na een enerverende strijd in deze game te winnen. Tijdens deze game viel ons weer op het sportief optreden van Sneek, dat hun dan ook een hartelijk applaus bracht. De 3e game bracht een strijd die het publiek het hart in de keel deed kloppen en een deel de deur uit deed rollen. Prachtig spel en rust bij L. Zelden een paniekbal. Ook zag men veelvuldig plaatsverwisselen bjj L., wat hier zelden toegepast wordt Een enkele maal zagen we dat bij Poiesz en Sybrandy. Ook deze game was voor L., eindstand 1517. De 4e game was eveneens voor L. Nu kon men toch be merken, dat de Sneek-spelers vermoeid raakten, de afwerking kostte hun steeds 1 meer moeite. Op de stand 014 voerden ze nog strijd om de hatelijke nul weg te werken, Sybrandy sloeg hard genoeg, maar het vlotte niet meer. Blfjham, Poiesz en ook de overigen probeerden het, maar het wou niet meer loskomen. Zaterdag was het een grote dag voor de Volleyballiefhebbers in Sneek. Toen toch werd het tournooi gehouden, door Advendo uitgeschreven, ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan. Voorzitter Klaibeda opende te ongeveer 3 uur met een kort woord dit festijn, heette allen welkom en gaf te kennen, dat de gyrnn. ver. eerst het volleybal als vijand be schouwden, maar achteraf bleek dat dit toch niet nodig was; het gaat bijzonder best samen. Spr. hoopte dan ook, dat deze middag de onderlinge band tussen de verschillende verenigingen nog meer versterkt mag worden, dat toch geeft een gezonde geest, die bij alle takken van sport aanwezig moet zijn. Daarna droeg hij de leiding over aan dhr. W. Canrinus, leider van de afd. Volleybal van „Advendo”, die onmiddellijk liet aanvangen. Er was een kleine wijziging in het programma aangebracht, die eerst bekend werd gemaakt. Overal zag men groepjes jongelui, die de kansen ston den te bespreken. Er werd gespeeld op 2 velden, door een net behoorlijk ge scheiden. Het aanvankelijk geringe pu bliek schaarde zich rondom zijn favo rieten en de strijd nam een aanvang. Velen waren eerst nog wat onwennig en „schrikachtig” vm de begroeting der ploegen bij het begin. Om een verslag te geven van elke wedstrijd is ondoenlijk, zou te veel plaatsruimte eisen. Daarom volgen enkele grepen zo hier en daar. Allereerst memoreren wij dan het kleu rig en keurig tenue waarin de S.P.S.V. verscheen: geel shirt met zwarte kraag en manchetten. Mocht het elke Volley balclub gelukken een volgend seizoen op dergelijke wijze te verschijnen. Er zijn er reeds meer, daar niet van. Dan zagen we bij R.K.V.C.U.D.I. nog een behoorlijke kopbal van Martens, die wegens een verzwikte enkel later moest uitvallen en vervangen werd door Zand stra. In Tj. Stam zag men de oud-doel- verdediger weer de bal ouderwets met de hand bewerken. Ze doen het nog best die senioren. R.K.V.C. moest het met wat onfortuinlijk spel tegen hen afleg gen. Bij de S.P.S.V. zag men dat lange mensen een streepje voor hebben bij de smash. De zaal was hoog, maar soms nog niet hoog genoeg. U.D. werd hier winnaar. Dan betreden de damesploe- gen het veld, dus afwisseling genoeg. Daarbij is het spelen weer geheel an ders. N.O.H. ging kansloos ten onder tegen S.V.C. (Wil er cm denken dat het gaat om het spel en niet om de knik kers, dergelijke dingen behoren intern afgehandeld te worden, in het openbaar geeft het een ongunstige indruk en het bederft de sfeer). Bij C.Z.N.D.V.C. za gen we zacht spel, naar gelang van hun aard. Na een aanvankelijk zwak begin haalde C.Z.N. goed op en won verder regelmatig deze strijd. Bij de dames T.G.P.Advendo bleken de dames van Advendo de sterksten te zjjn, wat ook de competitiestand reeds weergeeft. Ge lijktijdig speelden de heren hoofdploe- gen T.G.P.S.V.C. Hier werd reeds met spanning naar uitgezien en het heeft gekraakt aan alle kanten. Beide ploe gen speelden ten volle voor wat ze waard zijn. Het was spanning tot en met ,de laatste slag. Een fjjne indruk gaf het toen een speler de scheidsrech ter attendeerde op een door hem zelf gemaakte fout, dat ia sportiviteit. Grote luister werd bijgezet aan het schrijversbal, dat Vrijdagavond ter ope ning van de boekenweek in de Amster damse Stadsschouwburg werd ge houden, toen Koningin Juliana in gezel schap van burgemeester d’Ailly een der loges betrad. Een geheel gevulde schouwburg heeft daarna geluisterd eerst naar de ope ningsrede van de heer Chr. Leeflang, voorzitter van de Vereniging ter bevor dering van de belangen des boekhandels en daarna naar Mr. H. J. Reinink, secre- taris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die een rede hield waarin hjj zei, dat de Nederlandse cultuur op het ogenblik in een noodtoestand verkeert. Litteraire bladen verdwijnen, jonge schrijvers heb ben bjjna geen uitingsmogelijkheid meer, met toneel, muziek en opera gaat het niet goed en zelfs in de architectuur en de toegepaste kunsten hebben wij de laatste jaren onze vooraanstaande plaats verloren. Mr. Reinink drong er op aan, dat even als in de oorlog de uitgevers en boek handelaren zouden gaan samenwerken, om althans voor de literatuur te red den wat er gered kon worden en spre kend over de algemene Nederlandse cultuur zei hg, dat in al haar regionen meer samenwerking en minder lange tenen nodig zgn. Na dit ernstige begin hebben Wim Sonneveld en zijn cabaretgezelschap een voorstelling gegeven van het speciaal voor deze gelegenheid geschreven ca baret: Een bloemlezing in prachtband. dat deze in de toekomst bestendigd mag bigven. Het was een zeer geslaagd tour- Dan komt de clou: de stedenwedstrijd nooi, waar Advendo wel eer mee heeft SneekLeeuwarden (een geplaatste 6-tallen). Het publiek drong 1 kosten van een dergeigké middag zga zich snel langs de beide zijden van het niet gering. Maar het is gelukt en ge slaagd en het publiek was meer dan tevreden. Wq hebben nu in Sneek een prachtig winter-zaalspel, waar u allen sportvrienden van kunt genieten; laat u niet weerhouden toe ta treden tot de een of andere vereniging. Het is een spel voor elk, ongeacht leeftgd, rang of stand. Naar wg nader vernemen, ligt het in de bedoeling van S.V.C. binnenkort ook een dergelijk tournooi te organiseren. Dezer dagen zgn de prinsessen Irene en Margriet geïnstalleerd tot onderschei- denigk waterpadvindster en kabouter van het Nederlandse padvlndersgilde. De sjongforiening „Ng Libben" en it famkeskoar „Jong Libben” to Jutryp— Hommerts” joegen yn it Jutrypster lo- kael har jierlikse ütfiering. Mei troch it minne waer wie de seal net hielendal fol, doe't A. Osinga it feest iepene. De ünderskate sjongnümers fan de koaren dy’t beide Onder de bitüfte liedlng steane fan de hear J. Nauta fan Snits, foelen tige yn ’e smaek. Foar de öfwikseling soargen de hearen Jo Nobel fan Ljou- wert en S. Falkena fan Smallebrêge, dy’t mei heechsteande foardrachtkunst de oanwêzigen genietsje lieten. Al mei al in moaije joun mei in prachtich pro- gramma. Ook onze Sn.-zes hebben een wedstrgd gespeeld. Maar het T.G.P. wist de overwinning uit het vuur te slepen in 3 games. Dan N.O.H.R.H. B. S., twee rivalen van de competitie. Ook hier was goed en pittig spel te zien. R. H.B.S. toonde zich nu in 3 games de meerdere. In de heren le klasse gaf S. V.C. II goed partg tegen Advendo II, maar moest toch in 3 games het loodje leggen. Dan weer dames le klasse (wat een drukte) en hoe druk moet de wed strijdleiding het dan wel gehad hebben, maar ze deden het allemaal met liefde voor de goede zaak. We zagen dan C. Z.N.S.V.C.-dames. Hier zegevierden weer de S.V.C.-zes. Vervolgens bezorg den de UD.-dames Advendo de eerste nederlaag en haalden de volle buit. Bij de hoofdklasse heren T.G.P.Advendo werd van beide zgden weer een mooie strijd geleverd, die nogmaals T.G.P. i deed zegevieren. R.H.B.S.—A.B.S. viel, vergeleken bg het spel in de competitie, i tegen. A.B.S. was er wat uit en dat deed R.H.B.S. de 2e overwinning boeken. - -L- - .ie, maar ueu wou mei meer josKomen. Toch gelukte het nog de eer te redden, geigk opgaande matige strgd Bg AdvendoD.V.C. was het IJlst dat in de verwachting lag, maar ze kregen De rust en beheersing van L. was ge» 215 was de eindstand. Na een harte- lyke ovatie mocht L. uit handen van Canrinus de zes draagmedallles ont- het langste eind trok, wat ook reeds vangen. Ze waren meer dan verdiend. r -- T'la VIIC’F T LU Uc VCIWcWULlllg -- het niet cadeau hoor. Een goede raad, weldig. 1 -1 -'reUZe moet gezegd, L. is ons op volleybal- gebied een grote slag voor. Als dessert kregen we toen nog le klas heren: wat door D.V.C. werd

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1