BUITENLANDS OVERZICHT I' Accordeon Solisten Concours I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST I c el r De huisvesting en haar problemen De Wereld heeft geen wachtkamer VRJJDAu 2 MAART 1951 Be JAARGANG Ko 18 I L KIEZEBRINK JI ng Shangri-La, de verloren vallei ek ord 1 - - .-^== Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 7. s- •k i- KLEINZAND 7 Telef. 2827 e Uniformen-actie Stedelijk Muziekcorps Frankrijk en Marokko Speculaties over ontspanning Ds. van Santen sprak voor de Ver. v. Vr. Hervorm Jen Redacteur gemeenschappelijke Joessoef, de un. em. (we wel pa van de Ver. Staten los te weken als ssie. De Gem. Woningcommissie. A .^1 U mensheid oproepend er aan mede te werker om de in het atoom sluimerende Advertentieprijs 15 et. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per hall jaar. Franco per post I 3.75 per hall |aar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout. Sneek. ■uil de >or ju ten je- rmara 1 van neemt tische z.i. de te de i olie* Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAG?. Administratie t Cemb. Drijfhout-Kiexebrlnk Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) len vo- aat rijn ide -let xa- jm- r het Nee}. urde sblad n in- ewei- daan, u-ooi- etite- n het het >uden r een lullen moge iwen- i het Red.) Sneek ingen 4 en (oske- t nog >nder- 1e- ng r tn- of of en BC- »r- m- lef jv }e- C. ti n SNEEKER NIEUWSBLAD te e- tn ts er It. ze :h e- lie e- ün aar irp. ler- mst iter zes de tvo- niet Als ze een tun- dit i- k r’ n Radactie ad'es: Züid-Slavische kwestie. Nu dat land het meest bedreigde gebied in Europa schijnt en als het aangevallen wordt de steen kan zijn, welke losgeraakt, een een teken aan de wand en oproep tot bezinning. Wie een rechtlijnige oplos- OUD GEBRUIK IN WEST-FRIESLAND. Wanneer iemand 50 jaar wordt zegt men „Die heeft Abraham gezien” en door familie en vrienden wordt een heerlijke koek aangeboden in de vorm van een Abraham, die door bakkers in Noord-Holland wordt ge bakken. Moeder is 50 jaar geworden en krjjgt van haar dochter een Abraham. Te Slotei» (Fr.) is de drie-jarige Germ van de familie T. Stegenga, wo nende aan de .lindegracht, voor de ouderlijke woning in het water geraakt. De moeder zag het jongetje in het wa ter liggen. Toen het kind op het droge was gebracht, werd kunstr’-'ige adem- - ccbox Het is begrijpelijk dat Frankrijk in Marokko ordelijke toestanden en een aan Parijs verbonden gezag wil hand haven, omdat dit gebied zoals bekend een belangrijke rol in de verdediging van W.-Europa is toebedeeld. In Marok- I ko wordt nl. een der bases voor de Amerikaanse atoombommenwerpers ge vestigd en nu ingericht. Deze bases moe ten niet al te ver van Rusland af, maar er ook niet te dicht bij liggen, omdat ze dan bij een plotselinge Russische over val geen veilige startplaats meer zou den zijn. Marokko werd daarom „uit verkoren”, en waarschijnlijk komt er ook een dergelijk basis in Turkije. De- -1—- ^3 A A «vinnllrn anno maten “die gestationneerd zijn in het Cimcfon 4-a Anbnrp KiiaAT) P"P- 1 sen de Ver. Staten en Rusland te doen houden; dit stelsel werkt nl. voordelig 'a 1 staat, aan de touwtjes. Zij achten Ma rokko nog niet geschikt voor zelfbe stuur, doch willen geleidelijke democra tisering van het bestuursapparaat. De sultan stond aan de zijde van de Istak’- lal maar tal van oudere en machtige pasha’s op het platteland moesten niets van deze partij hebben, waarschijnlijk bevreesd dat ze op de duur hun voor rechten zullen verliezen. Zij beschuldig den de Istaklal, hoewel ze het Moham medanisme aanhangt, er van het onge loof te bevorderen, daar ze de steun van communistische en andere revolution- naire organisaties geniet, die het goed vissen in troebel water vinden. De Sul tan heeft nu echter bakzeil moeten ha len en in een proclamatie de bevolking van Marokko gewaarschuwd voor „de ondermijnende ideologie van het com munisme, dat onverenigbaar is met de beginselen van de Islam en de traditie van het rgk”. Met een en ander heeft de sultan toegegeven aan de Franse eisen da*- hij breken zou met de Istaklal, welke naar het inzicht van Parys vroeg of laat de speelbal van revolutionnaire elementen zou worden. De Fransen heb ben hun succes, gewild of ongewild, en al hadden zij zelf ook al met militair optreden gedreigd, vooral te danken aan het feit, dat de bovengenoemde pasha’s hun troepen naar Fez deden oprukken, dat schijnt de sultan tot toegeven bewo gen te hebben. De Frans Marokkaanse spanning lijkt hiermede voorlopig ten einde al zal de Istaklal niet blijven stil zitten, maar haar invloed is slechts in de steden van betekenis, op het platte land gering. Nu de sultan het hoofd in de schoot heeft gelegd kunnen nieuwe onderhandelingen tussen de Fransen en I de sultan over in te voeren democrati- I sche hervormingen aanvangen. Als de Slowakije opeisten voor de Russische hervormingen slagen, zal de Istaklal - misschien aan invloed verliezen, maar haar ideaal van de nationale onafhan- kelijkheid zal vooral op de jongere Ma- rokkanen aantrekkingskracht blijven uitoefenen. De Arabische Liga schijnt de Istaklal te willen steunen bij haar anti-Franse actie. juiste Is, daarnaar kan men slechts ra den maar belangrijk is wel dat de Rus sen in deze nota verklaren niet meer troepen onder de wapenen te hebben dan vóór de wereldoorlog. De N. R. Crt. schat dit aantal dan op 2% millioen man, van wie 2 millioen in Europa en slechts millioen in Azië. Die 2 mil lioen in Europa zou Rusland er willen houden omdat het de toestand daar niet vertrouwt, en daarom zou het ook niet bij machte geweest zijn een rol van be tekenis in het Koreaans conflict te spelen, maar zou liet die aan China heb ben moeten laten. Er zijn commentato ren die op grond van dit alles aannemen dat Rusland vrees koestert voor de Ver. Staten en in Europa werkelijk enkel op defensieve maatregelen uit is. Maar het volgt dan toch wel een zeer onlogische weg door voortdurend tegenstellingen tussen de beide blokken aan te wakke ren en zelfs te overwegen de Ver. Na ties te verlaten, waar juist de moge lijkheid ligt om door een aannemelijk plan inzake controle op de bewapening een eind aan die vrees te maken. Maar het verschil in ideologie der beide blok ken schept zoveel wantrouwen dat deze logische weg blijkbaar niet gevolgd kan worden. Intussen is dit alles speculatie, waarmee men zich bezig houdt voor de conferentie van Vier bijeenkomt, spe culaties, die nog verder gaan, want een bekend commentator als de Ameri kaan Lippmann acht zelfs de mogelijk heid aanwezig dat ook rood China ge noeg heeft van de kostbare Koreaanse campagne, de handen vol heeft aan bin nenlands verzet, en niet tevreden is over de samenwerking met Rusland. Lipp mann acht het dus niet ónmogelijk dat zowel de Russen in Europa als de Chi nezen gaan. Niets zou Europa beter te pas komen, want de pogingen om een even wicht te bewaren tussen de eisen van de militarisatie der Europese vrije landen en hun economische mogelijkheden, ver gen er bijna bovenmenselijke inspan ning, zodat zij steeds meer van de Ver. Staten afhankelijk dreigen te worden. Tekenend in dezen is wel dat Engeland er genoegen mee heeft moeten nemen dat een Amerikaans admiraal de leiding van de Atlantische zeestrijdkrachten krijgt, omdat het geen machtige vloot meer kan betalen. Op zich zelf is deze Amerikaanse leiding geen bezwaar want de admiraals der Ver. Staten hebben na Pearl Harbour, dat niet had mogen voorkomen, uitstekende dingen in de Pacific gepresteerd, maar als geheel ge zien wordt W.-Europa op deze wijze toch wel al te zeer gedwongen in Ame rikaans zog te varen. Dat moge onder Trümans presidentschap geen bezwaat zijn, als in Amerika eens de voorstan ders van de preventieve oorlog de over hand kregen zouden de gevaren niet ge ring zijn. Een tegemoetkomende Russi sche houding ter conferentie van Vier en een verwijdering tussen Rusland en rood China zou ongetwijfeld deze voor standers de wind uit de zeilen nemen, maar we hebben een solieder basis dan de beschouwingen van een Amerikaans journalist nodig, ook al is dat Lipp mann, voor we ons aan optimisme over geven. In Frankrijk heeft de regering moei lijkheden met de nationale vergadering over herziening van het kiesstelsel, zer dagen zijn de Amerikaanse diplo- 1. j:« ^4-ïv» ir» VioT Midden Oosten te Ankara bijeen ge weest, waar ook een Amerikaanse ad miraal was en men neemt aan dat daar ook de kwestie van deze vliegvelden besproken is naast die van de algemene medewerking van Turkije en Grieken land aan de verdediging van deze om geving. De Amerikanen zouden ook gaarne vliegbaSes op de Engelse bezit tingen Cyprus en Malta hebben en in de landen van het Midden Oosten, waar de laatste tijd de neiging om zich met het Westen te verbinden schijnt te zijn toe genomen. Het blijft echter jammer dat de grote Westelijke mogendheden nog nimmer het stadium van zo innige vriendschap hebben bereikt, dat een ge- i te doen dienen. Professor Thomson zelf die geweigerd heeft het rapport in te zenden wordt als saboteur gearresteerd, maar zegt zich eerst nu vrij mens te voelen. Ds. van Santen betoogde dat men niet kan zeggen dat het stuk een bood schap aan de wereld geeft, het is meer Binnengekomen giften Collecte uitvoering Stedelijk muziek corps ƒ71.75; S. H. F. ƒ25. Een spontane inzameling onder het personeel fa. H. Brenninkmeijer Zn., Grootzand, Leeuwenburg en Oosterdijk bracht een bedrag van ruim ƒ50.op. De directie vulde dit bedrag volledig aan tot een uniform bedrag, zodat ook de fa. Brenninkmeijer op de erelijst ge boekt wordt. Spontane hulde voor dit initiatief en misschien een voorbeeld voor personeelsverenigingen van andere grote bedrijven. De gezamenlijke bewo ners der Ged. Pol besloten eveneens op hun ledenvergadering een uniform be schikbaar te stellen. Hier wordt een verrassing voor de gehele stad aan vast gekoppeld, doch daarover later. Intus sen alle hulde voor deze prachtige geste welke begrip toont voor het stads- en zakelyke belang om de uniformen-actie te doen slagen. De antwoorden op de door het Comité gezonden circulaires worden thans over de gehele stad opge haald en de leden van het Comité, aan gevuld door vrijwilligers uit het orkest, zjjn avond op avond in touw. Stelt hen niet teleur opdat door ieders spontane gift dit voorjaar het doel is bereikt en ons Orkest straks in de nieuwe uniform gestoken door de stad zal marcheren. Het bovengenoemde gebrek aan wer kelijk innige samenwerking tussen de drie grote Westelijke partners, Ameri ka, Engeland en Frankrijk, trad dezer dagen ook nog eens aan het licht in de zamenlijk optreden in al deze gebieden mogelijk is. Zo waren de Fransen ont- j stemd toen dezer dagen Amerikanen en Engelsen samen overleg op Malta pleegden over de verdediging van het Middellandse Zeegebied en omgeving en voelen de Engelsen er weinig voor de Amerikanen toe te staan de genoemde vliegbases op Cyprus en Malta in te richten en zijn zjj ook helemaal niet te spreken over het feit dat de Amerika nen dank zjj de aanzienlijke hulpbron nen waarover zij beschikken, bij de sta ten in het Nabije en Midden Oosten eigenlijk meer in de melk te brokken krijgen dan Engeland, dat er van ouds zijn relaties had. Een apart hoofdstuk vormt dan nog de verhouding Engeland Zuid-Afrika in het zo belangrijke vraagstuk van de mobilisatie van Afri ka ten behoeve van de West-Europese defensie. Zowel voor de vestiging van militaire bases in dat werelddeel ter verdediging van West-Europa „uit de diepte”, als ter beveiliging van de rijke uraniummijnen in Congoland, en als re servoir voor mannenmateriaal is Afri ka belangrijk. Maar dat alles zal niet tot zijn recht komen als er geen goede samenwerking tussen blanken en de negerbevolking in geheel Afrika heerst, en ten deze blijft Zuid-Afrika het sto rend element, dat aan een blanke over heersing blijft vasthouden. wapenindustrie, welke stagneerde door gebrek daaraan. Zo wordt Tsjecho-Slo- wakije en zo worden de andere satelliet- staten uitgemergeld „meer geven, minder krygeii’ is de leus en het is alles behalve een wonder dat daarvan lijdelijk en ook actief verzet, zoals in Tsjecho-Slowakije het geval schijnt te zijn, met de daaraan verbonden zuive ringen het gevolg zijn. 2 Deze week willen wij twee dingen in het daglicht stellen: a. huurkwesties. b. woningtoewijzing bij aankoop, a. Ten aanzien van huurkwesties meent het publiek vaak dat deze ook ressorteren onder de Wonmgcommis- sie. Er komen allerlei vragen op dit terrein bij ons binnen, maar dit is niet de bevoegde plaats. Vóór 1 Januari ’51 kon men deze kwesties schriftelijk voorleggen aan een zg. Prijzenbureau hier ter stede, waar deze zaken na onderzoek ook weer schriftelijk werden afgedaan. Met de inwerkingtreding van de nieuwe Huurwet per 1 Januari 1951 en de huurverhoging zijn er meteen huuradviescommissies in het leven ge roepen om eventuele geschillen op te lossen. In afwachting van het in wer king treden van dezï commissie kan men eventuele problemen of vragen om inlichtingen schriftelijk inzenden of schriftelijk vragen aan B. en W. van Sneek, of rechtstreeks aan de Huuradviescommissie, Crackstate te Heerenveen. Zij, die eenvoudige vra gen hebben, kunnen deze waarschijn lijk zelf oplossen aan de hand van het overzicht „Huurwet en Huurprijzen” van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, dat a 10 cent aan de loketten van de Postkantoren verkrijgbaar is. De huurprijzenkwestie en haar ge volgen liggen dus niet op het terrein van de Woningcommissie. b. Wanneer een bewoond pand, in verkoop wordt gebracht, kan dit niet zonder meer door de koper worden betrokken in de v wachting, dat de Commissie dan wel zorgt voor onder dak van de tegenwoordige bewoner. Dit is, tenzij er een algemeen belang mee gediend is, niet het geval. Wel verleent de Commissie medewerking, wanneer de nieuwe eigenaar en be woner zelf tot een, ook voor de Com missie, bevredigende oplossing kun nen komen. Besluit de eigenaar van een perceel, dat door overlijden of vertrek buiten toedoen van de Commissie vrijkomt, dit te verkopen, dan gebeurt zulks gewoonlijk met zogenaamde vrjje aan vaarding in overleg met de Woning commissie. Wie van plan is een der gelijke woning te kopen, doet ver standig zich niet alleen tot de eige naar te richten, maar dit ook aan ’t Bureau Verdeling Woonruimte, Marktstraat 27, te melden. (Spreek uren Maandags 1012 uur en Woens dags en Donderdags 56 uur). De Commissie kan dan de belangen van alle candidaat-kopers tegen elkaar afwegen. By de toewijzing moeten vaak, teneinde het eigendomsrecht niet te verwaarlozen, andere normen in acht worden genomen, dan bij niet- verkoop van het perceel. Dat hierbij regelmatig teleurstellingen voorko men, vooral als er meerdere adspi- rant kopers zijn, is duidelijk. Wij mo gen er nog wel op wijzen, dat de Wo ningcommissie alleen een advies- commissie is, die uitsluitend werk zaam is op het terrein van de woon ruimteverdeling. Andere belangen worden niet door haar beoordeeld. Hopenlijk zal het bovenstaande bij dragen tot een ruimer inzicht en zal het menigeen sparen voor verkeer de suggesties of uitlatingen over za ken, die men zelf moeilijk kan over zien. In Leeuwarden zijn Maandag op een concours van de Nederlandse Accor deonisten Associatie de provinciale accordeonkampioenschapenp terecht ge komen bij mej. G. Berkenpas uit Menaldum in de amateurklasse en de heer Johan Bok, uit Sneek, in de beroepsklasse. Beide kampioenen mogen in April mededingen naar het kampioenschap van Nederland. „Cliché Leeuwarder Courant”. Aan het Maandag j.l. gehouden soils- prijs in afd. 3 (gevorderd) 148 punten ons nog te vermelden dat alle deelne- ten-concours, uitgaande van de Neder- (hoogste aantal punten in deze afd.); mers een diploma ontvingen en dat Jo- landse Accordeonisten Associatie in Za- Henny Boeienga 2e prijs afd. 3, 134 pun- ban Bok tevens nog een verguld zilve- Hoort men wel eens dat de onrust in de satellietstaten Rusland er zeker van zal weerhouden thans een grote oorlog te ontketenen, deze conclusie trekt men hier en daar ook uit de nota welke Moskou als antwoord heeft gezonden op de Engelse nota, waarin Londen de Rus sische beschuldigingen, als zou het op agressie tegen de Sovjet-Unie uit zijn verwierp. De Russen herhalen daarin deze dienen eerst opgelost voor zij de hun beschuldigingen, doch verkla- grote vraagstukken, ren dan elke stap, die werkelijk verbete- nationale -1 ring in de betrekkingen beoogt, gunstig aanpakken. heren Henny Boeienga en Johan Bok. Er kampioen van Friesland geworden werd in verschillende afd. gespeeld, wordt hierdoor afgevaardigd naar waarin een verplicht nummer en nummer naar eigen moesten worden. Bet welke de inter- I uuLioutue toestand veroorzaakt, kan aannakken. Later werd bericht dat te zullen ontvangen. Men ziet daarin i Pleven is afgetreden om te voorkomen zowel een Russische poging West-Euro- dat het parlement zou worden ontbon- pa van de Ver. Staten los te weken als den en onder het bestaande stelsel ver- om Engeland een bemiddelende rol tus- j kiezingen zouden moeten worden ge- vw u.l wcmk ui. vvw.wcxg spelen. Welke van beide bedoelingen de voor de communisten. ueiu ui tuidiü wcvi suauu, U1J geen nemend waarvan hij dreigt gebruik te zedeiijk verschil tussen beide, het geldt een keus tussen twee onmogelijkheden. Persoonlijk deelt spr. deze mening niet, als men uit het geloof leeft zegt men met Socrates dat men liever onrecht Ijjdt dan onrecht doet. Het gaat in laatste instantie om onze verantwoor delijkheid jegens God; het „nood breekt wet” heeft grenzen, en als bijv, ook Amerikaanse geleerden van chr. huize een tijdlang niet hebben willen meedoen aan het onderzoek inzake de kernsplit sing en alleen onder de directe dreiging van het Russische gevaar weer daartoe zijn overgegaan, dan is dat omdat deze 'SZ^- ln bet wezen van de mens, die voelt dat er grenzen bereikt zijn, het compromis behoort tot de nood speelt, waar in het laboratorium prof. I mjg pekker James Thomsön laat zeggen dat bezetting van zijn land door de vijand afschuwelijk is, maar toch minder erg dan dat van heel de aarde een radio-actieve pesthaard gemaakt wordt, omdat aan bezettting een eind komt, maar een wereld van het kerkhof geen toekomst heeft, acht spr. dat on verantwoordelijk ''ptimistisch. Hoe stelt men zich die bevrijding voor, doordat de mensen beter zullen worden misschien? Spr. acht dit een zwak punt in het stuk terwijl James opofferende daad bewon dering afdwingt maar eigenlijk het stuk ook een gevaarlijk romantisch tintje geeft, het maakt het geval boeiend, zo dat het stuk misschien daarom trekt en U.C.OUC.W ---o-— men ae rest, er maar uij ueeiuu ±uvu .s lijk de geleerden daaraan de grootste sjuk waard gezien te worden, om de - kreet van verzet welke er uit opstijgt. Laat ons van Maurits Dekker leren, dat het nodig kan zijn eenmaal neen te zeg gen en dat het leven nooit een wacht kamer mag worden, waarin we maar kunnen afwachten wat anderen gaan doen; dat leven legt ons steeds een eigen verantwoordelijkheid op, ook, zo als professor Thomson getuigt als hij gearresteerd wordt, als men geen uit weg ziet, als men slechts voor een zwart gat denkt te staan, waardoorheen men echter met Gods hulp zal moeten gaan. Er werden geen vragen gesteld. De voorzitter de heer B. Jonkmans sloot met een kort woord deze laatste boek bespreking van dit seizoen. geleid in het accordeonspel. Bok speelde het als vrjj nummer de Hongaarse Rhapso- een grote landelijke concours dat in April te die van Frans Liszt. In de jury zat o.a. keuze uitgevoerd Hilversum zal worden gehouden, waar de bekende radio-accordeonist Frans van ;ty de Vries behaalde de kampioenen uit de verschillende Capelle. in afd. 2 (licht gevorderd) een 2e prijs districten elkaar zullen bekampen om met 143% punt; Corrie de Backer 2e het kampioenschap van Nederland. Rest Dezer dagen heeft men kunnen lezen hele lawine aan het rojlen brengt, ware dat de sultan van Marokko, Sidi Mo- een gemeenschappelijke stap van hammed Ben Joessoef, zjjn kabinet Washington, Londen en Parjjs de meest heeft ontbonden. De raggegraat daar- gewenste om Rusland en zjjn satellie- van werd gevormd door de fel nationa- ten duidelijk te maken welke gevaren listische Istaklal partij die uiteraard uit een agressie tegen Z.-Slavië zouden anti-Frans is, omdat de sultan slechts voortvloeien. Maar inplaats daarvan in naam de absolute macht in Marokko heeft eerst de Amerikaanse minister heeft, in werkelijkheid trekken de Fran- van buitenlandse zaken Acheson ver sen, onder wier protectoraat het land klaard, dat Amerika een „aanval op i-j. -.j— Zuid-Slavië door de Kominform be schouwen zou als gelijkwaardig aan de communistische agressie in Korea”, in Engeland verklaarde de minister van arbeid Bevan in het Lagerhuis dat Lon den „bezorgdheid koesterde over een aanval op Zuid-Slavië” en de Franse ambassadeur in Zuid-Slavië gaf Tito de verzekering, dat als een aanval op Zuid-Slavië werkelijkheid werd, „Frank rijk niet zou nalaten terstond alle kon- sekwenties te bestuderen in het licht van zjjn internationale verplichtingen”. Men ziet dat er nog al enige schakering in deze uitlatingen is met de Ameri kaanse als de meest krachtige; maar de beste waarschuwing zou een gemeen schappelijke en ondubbelzinnige zjjn. Van Russische kant gezien is het be grijpelijk dat men Tito graag zou likwi- deren. Niet alleen wekt het nationaal communisme van Zuid-Slavië de com munisten in de Westelijke landen op tot af val van him officiële partij, welke zich voor Stalins Russisch imperialisme laat spannen, maar in het bijzonder prikkelt het ook de bevolking van de Russische Oost-Europese satellietstaten tot verzet tegen de officiële politiek van him regeringen, die hun volken eigenlijk niet anders dan uitbuiten ten bate van Rusland waaraan zjj allerlei leveringen moeten doen. In Tsjecho-Slowakije is het nu zover gekomen dat er weer de rantsoenering van brood en meel moest ingevoerd (in Hongarije weer van vet ten en zeep), de Russen leveren niet meer of mondjesmaat omdat de Tsje chen hun industriële leveranties aan Rusland niet zijn nagekomen. Maar dat konden zij weer niet omdat de Russen meer grondstoffen welke de Tsjechische industrie zelf nodig heeft, uit Tsjecho- De mooie causerie van de bekende schrijver Anthony van Kampen over „Jungle Pimpernel”, ligt de velen die deze avond bjjwoonden nog vers in het geheugen. Thans is hij opnieuw bereid gevonden in Sneek te spreken, en wel op 5 Maart a.s. in de foyer van Amicitia, waar hij een lezing zal houden over „Shangri-La, de verloren vallei”, aan sluitende bij zijn boek „Het laatste Bi vak”. In verschillende bladen, o.a. de Nieuwe Rott. Courant, Goudse Courant, de Nieuwe Eeuw, Gelders Dagblad, Deventer Dagblad, Twents Dagblad enz. zijn de beoordelingen zo uitstekend, dat ook in onze stad bij velen het verlangen leeft deze begaafde spreker wederom te beluisteren en de fraaie, geheel nieuwe, collectie lichtbeelden te bewonderen. De entree van deze avond, die georganiseerd wordt door de boekhandelaren v. d. Meu- len en G. v. d. Ptjpekamp, is zo laag ge steld, dat niemand daartegen bezwaar kan hebben, en de verwachting is dan iiipno’ toeg’iast, maar het bleek reeds len Schaaf te Leeuwarden werd door ten; Johan Bok ie prijs afd. 5 (beroeps- ren medaille en een lauwertak mee naar vier leden van het Sneker Accordeon klasse, ere-afd,) 177 punten, hoogste huls mocht nemen. Niet alleen een Orkest en oud-leerllngen van Muziek- aantal punten in deze afd. en tevens prachtig resultaat voor de deelnemers, school Schuil deelgenomen, nl de dames hoogste aantal punten van het gehele doch ook een succes voor Muziekschool Corrie de Backer, Betty de Vries en de concours. Door deze uitslag is Johan Bok „Schuil”, welke deze jongelui heeft op beren Henny Boeienga en Johan Bok. Er kampioen van Friesland geworden en geleid in het accordeonspel. Bok speelde sche doorsneden door het stuk In de bovenzaal van Fredehiem sprak bezweren. Hij keert ogenschijnlijk onge in Azië in het defensief willen ds’ A’ ,Yan Sante" Woensdagavond onder deerd terug, maar is toch blootgesteld auspiciën van de Ver. v. Vnjz. Her- j geweest aan de stralmg welke hem vormden over „De wereld heeft geen langzaam zal vernietigenhij sterft, de wachtkamer”, het boek dat Maurits Dekker schreef naar zijn toneelstuk van dezelfde titel, dat volgende week krachten niet de dood maar het leven hier voor Kunst aan Allen wordt opge- - '1!-- voerd. Het stuk en boek confronteren ons met de problemen waarvoor de ge- leerden staan zich met de kernsplit sing bezig houden. Een problematiek waaraan ook A. Defresne zfln: Profes sor Kasper wijdde en waarop ook de film „Ultimatum” gebaseerd is en wel- ke uitloopt in de vraag: „Wat moeten een ernstige kanttekening op deze tijd, de geleerden doen als zy zien dat hun uitvindingen misbruikt worden door de staat Defresne poneert dat de geleerde dan zo ruim mogelijke publiciteit aan zijn uitvindingen moet geven, dan heb ben ze geen waarde meer voor de oor logvoering; in „Ultimatum” duikt een geleerde onder, een atoombom mee- slng vraagt vindt er hier geen. Ds. Buskts zegt dat het in dit stuk om de keus tussen goed en kwaed gaat. Gom- I perts in het Parool echter dat men heeft te kiezen tussen totale weerloos heid of totale weerstand, hij ziet geen zullen maken als de staat de productie van dit wapen niet stopzet. Ook in „De Wereld heeft geen wachtkamer” wordt betoogd dat voor de geleerde het mo ment kan komen dat hij niet meer mag meedoen en de verantwoordelijkheid niet langer mag dragen. Heeft de we reld een wachtkamer, d. w. z. kan men zich aan een moordende verantwoorde lijkheid onttrekken en terzijde gaan staan om af te wachten wat anderen i beslissen? Dekkers titel „De wereld heeft geen wachtkamer” wijst er al op dat hij deze mening niet is toegedaan. Spr. geeft nu eerst drie niet-chronologi- weigering ligt sche doorsneden door het stuk (we moeten deze hier zeer summier samen- vatten, verslaggj dat in Atoomstad A van leven, maar niet ieder compro- Charles Thomson het pyradium bestu deert, tienmaal sterker dan plutonium. Hij moet over de vernietigende kracht en de mogelijkheid tot gebruik daarvan I een rapport aan de regering Uitbren gen, maar de stof is nog niet stabiel, door een averechtse reactie kunnen alle leven dodende ontploffingen ontstaan, zodat het gedrag van de voorraad pyra dium voortdurend vanuit een contröle- kamer wordt in het oog gehouden. Het is in deze contrölekamer, dat in James Thomson, die met zijn vader samenwerkt, het besef groeit dat de atoomsplitsing, welke zo onschatbare diensten aan de mensheid kan bewijzen tot een gesel der mensheid dreigt te worden en dat eigen- "gst er maar bij neemt. Toch is schuld hebben omdat zij hun uitvindin gen uitleveren aan de staat. Geleidelijk rijst bij hem het besluie om ontslag te nemen en te weigeren verder te gaan, en hij tracht ook zijn vader voor dit standpunt te winnen. Deze beroept er zich echter op lat de geleerde slechts heeft te onderzoeken, dat is zijn taak, en dat is slechts zijn verantwoordelijk heid, anderen beslissen over het gebruik der uitvindingen. Als echter werkelijk de verhouding staatwetenschap aan de orde komt, als de regering binnen vier weken een rapport eist omdat de staat recht heeft op de resultaten van Thomsons onderzoek, terwijl de profes sor van oordeel is dat het vraagstuk nog niet voldoende is uitgewerkt, begint ook de vader te aarzelen, hij stelt zjjn rapport uit. De derde hoofdlijn van het stuk houdt zich bezig met wat er zich in de contrölekamer afspeelt als er iets met het pyradium niet in orde blijkt te zijn, er dreigt een ontploffing welke de duizenden die in Atoomstad A wonen zal vernietigen, vlucht is zinneloos om dat aan de straling, door de ontplof fing veroorzaakt, eenvoudig niet tijdig kan worden ontkomen. Het is James Thomson, die verlossing brengt door in de transmutatiekelder af te dalen en door enkele manipulaties het gevaar te ff V

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1