BUITENLANDS OVERZICHT te Hecg het goud Looft de Here” in Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST De huisvesting en haar problemen VRUDAG 9 MAART 1951 6e JAARGANG Ko 20 L KIEZEBRINK Het Nut De agenda-con ferentie Toneelclub Kaatsver. Sneek Premier van Perzië vermoord De Ned. Vrouwen Beweging en wij KLEINlAND 7 TeleL - 2672 Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Ver. van Volkstuinders Noorderhoek opgericht Malthëus passion te Sneek Suikervoorziening blijft normaal Lezing Gezinus Schrik over de IViatihSus Passion Contactavond personeel Flach Inbraak per te eloon (3). - - Redacteur: T De Oude getrouwen. C. directeur sinds 1910. De Gem. Woningcommissié. het De oudste fotoHet koor in IfiOU De succesvolste jaren waren die van 19311940, in welke periode men totaal 35 eerste prijzen in de afdelingen uitmuntendheid en ere- afdeling behaalde. Ter gelegenheid van het 30>jarig jubileum weiu bet concours (voor de eerste maal) in Heeg gehouden. Dit concours elaag- Vertchljnl: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redac'ieadtes: SNEEKER NIEUWSBLAD i - In een strooibiljet, verspreid door het bestuur van de afd. Sneek van de Ne<|. Vrouwen Beweging maakt dat bestuur de redactie van het Sneeker Nieuwsblad een verwijt over het feit dat zij een in gezonden stuk van die zijde heeft gewei gerd. Wij hebben dat inderdaad gedaan, maar ons niet gestoten, zoals het strooi biljet wil doen voorkomen, aan de betite ling „Nazi-generaals”, maar wel aan het feit dat de Ned. Vrouwenbeweging het voorstelde alsof deze individuen zouden worden belast met het bevel over een leger „waartoe ook onze jongens zullen behoren”. Deze lugubere fantasie moge in de propaganda van de Ned. Vrouwen beweging passen, ze past niet in het Sneeker Nieuwsblad. (Red.) Reeds nu woningen heeft ook enkele haar midden, die Maandagavond waren in vergadering bijeen de volkstuinders uit de Noorder- hoek. De opkomst was bevredigend, waarover de waarn. voorz. A. V. d. Heide zijn voldoening uitsprak. Nu de mogelijkheid zeer groot is dat deze zo mer 10000 M2, tuingrond ter beschik king der Noorderhoeker.. komt vond de voorz. het gewenst om over te gaan tot oprichting van een volkstuindersvereni- ging, naar het model van de buurtver eniging Noorderhoek. Nadat verschil lende voordelen van zo’n vereniging naar voren waren gebracht, werd met alge mene stemmen besloten tot oprichting. In het voorgesteldw reglement komt o.a. voor dat alléén sjj die lid zijn van de buurtvereniging Noorderhoek kunnen toetreden. De contributie zal bedragen 2 cent per week. Tot bestuur werden gekozen de h.h. G. Slim, M. Bollema, G. Posthuma, J. Velkjrs en R. de Leeuw. De heer G. Posthuma bracht dank aan de buurt ver. Noorderhoek voor het vele werk dat was gedaan. In zjjn slotwoord bracht Je voorz. dank voor de vlotte af werking van de sgeuua en sprak tyj de hoop uit dat het bestuur er in mocm slagen veel voor de leden te bereiken. De leden van dit koor waren als ze op kwamen allen in het wit gekleed, wat aan hun optreden een bijzondere beko ring gaf. Dikwijls werd ook deelgenomen aan allerlei acties, o.a. in 1938 toen in Heerenveen voor de radio gezongen werd. De premier van Perzië Ali Razmara is vermoord door een fanatiek lid van ^n Mohammedaanse sekte. Men neemt aan dat deze dader uit nationalistische motieven heeft gehandeld, omdat z.i. de premier te toegevend was inzake da eisen der Engelse en Amerikaanse olie» maatschappijen. De toneelclub van de Kaatsver. Sneek heeft van de Friese Krite te Harlingen een uitnodiging ontvangen om op 3, 4 en 5 April a.s. voor de leden „De Moske- flap” te komen opvoeren. Voor dit nog jonge toneelgroepje een mooie onder scheiding. Men deelt ons mede dat Mej. Co van Bekkum, die de sopraan-partjj in de Matthaus Passion zou zingen, sinds enige tjjd verbonden is aan de Nederlandse Opera en daardoor verhinderd zal zjjn naar Sneek te komen. In haar plaats zal nu Mevr. GerretsenSnijders van Nij megen de sopraan-partij zingen. Inmid dels gaat de voorverkoop van kaarten zeer vlot, zodat weer gehoopt wordt op een uitverkochte kerk. generatie wel zeer nam het koor keer, deel aan een Het zong toen in Advertentlepriji 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per heli jaar. Franco per post I 3.75 par hall jaar Giro 50748 ten name ven Firma E. J. Drijfhout Sneek. Chinezen geleerd dat er met de Wes terse kracht en vastbeslotenheid niet te spotten valt, en ook in Indo China er voer Ho Tsjoe Minh dat. sedert de Ame rikanen de Fransen in staat stelden daar troepen met betere bewapening in het vuur te brengen, hij er nog geen vrij spel heeft. Het is alleen maar zaak Amerikaanse voortvarendheid en West- Europese bedachtzaamheid op elkaar af te stemmen om een sterk front tegen de Russen te handhaven. Dat eist uiter aard sterke zenuwen. Vooral als men in overweging neemt dat de spanningen nog lang kunnen voortduren. De com missie uit het Amerikaanse congres, welke de federale belastingpolitiek regelt heeft bijv, een bezuinigingspro- gramma voor de binnenlandse uitgaven opgesteld omdat zjj rekening houdt met een periode van 10 jaar of langer van spanningen, vergezeld natuurlijk Van zware eisen aan de staatsuitgaven. De offers welke de Amerikanen dan móe ten brengen, zijn echter nauwelijks te vergelijken met die van de W.-Europese volken, die veel minder welvarend zjjn. Het is te hopen dat ook de zenuwen van die volken het zolang zullen uit houden te midden van de buitenlandse en binnenlandse spanningen. Een kabi netscrisis in Frankrijk op dit moment bewijst eigenlijk uat de partijen nog al tijd de ernst van de toestand niet be seffen, voor Frankrijk des te ernstiger omdat het Franse optreden tegen de sultan van Marokko verzet ook in de Arabische landen heeft gewekt. Ook in Italië is de binnenlands politieke toe stand wankel en hoe West-Duitsland, dat ondanks de Russen, gewapend of ongewapend toch eens in de Westerse samenwerking moet worden opgenomen, uit ziji) moeilijkheden moet komen, lijkt weinig minder dan een raadsel. De eco nomische toestand is er totaal in de war, mede door het enorme aantal vluchtelingen uit het Oosten dat het moet opnemen. Het wil zijn export naar het Westen uitbreiden, maar liefst zo weinig mogeljjk uit dat Westen invoe ren, een oplossing voor de buurlanden uiteraard niet acceptabel. Door de er kenning der vóór- en naoorlogse schul den heeft W.-Duitsland thans een aan zienlijke verlichting van het bezettings- statuut gekregen, het mag ook zelf weer diplomatieke betrekkingen aan knopen met de meeste landen behalve de Oost-Europese maar dat moge een tegemoetkoming aan de Duitse na tionale trots zijn, geld brengt 't niet in 't laadje. Of deze concessies aan W.- Duitsland tactvol zijn op het moment dat te Parijs de agenda-conferentie ver gadert is ook een vraag. Na de tweede oorlog kwam, zoals overal, ook hier het streven naar iets anders. Daardoor ontstond een periode van weinig activiteit en daling van het ledental, maar dank zjj Je grote activi teit van een aantal oudere leden, bedroeg dit in 1950 al weer 50 en toen men na deze opleving in Augustus 1950 weer op een concours te Balk uitkwam, werd zowaar wederom een le prijs behaald. Het tegenwoordige bestuur wordt ge vormd door: J. Jongstra, voorzitter; J. de Vries, secretaris; M. Kaspersma, 2e voorzitter; mej. A. van Netten, penning- meesteresse; mevr, van der Veen— Bergstra, alg. adjuncte. Van deze be stuursleden hebben enkele een lange staat van dienst. De heer Jongstra bijv., die 27 jaar lid is, hanteert de voorzit tershamer al 18 jaar. Maar naast hem dienen ook nog met ere genoemd te wor den de heren D. Jongstra en H. J. Vis ser, die 27 a 28 jaar lid zijn, er de ge zusters A. en H. van Netten die al een kwart eeuw hebben meegezongen. „Looft de Here” ook vanaf deze plaats proficiat Nieuwbouw Sperkhem. De dezer dagen gereed gekomen en binnenkort gereedkomende wo ningen aan de Anna Paulownastraat en de Joh. Willem Frisostraat zijn uitgegeven, de hieruit voortkomende opschuivingen zijn vastgesteld. Het heeft derhalve geen zin nog te vra gen naar woningen in deze com plexen. Tuindorp Sperkhem. wordt gevraagd naar in het zgn. Tuindorp, waarvan we hopen, dat dit inder daad in de niet al te verre toekomst zal verrijzen. Wij willen echter gaarne er even de aandacht op ves tigen. dat voorlopig ieder zich de moeite kan besparen naar deze tvo- nin< en te vragen, daar dit toch niet binnen korte tijd aan de orde is. Als personen durven beweren, dat ze hiervoor al een toewijzing of al een toezegging hebben ontvangen, kun nen wij alleen maar zeggen dat dit louter op fantasie berust. „Looft de Here” oude getrouwen in reeds vanaf de oprichting hun partij hebben gezongen. Het zijn' M. van Schel- tinga en J. K. de Jong, maar met hen dient in een adem genoemd te wor den de tegenwoordige directeur, de heer C. Kaspersma, die reeds van 1906 af lid is en in 1910 tot directeur benoemd werd. Bijna zonder onderbreking heeft hij sindsdien de vereniging met toene mend succes geleid. De heer Kasper sma is wat men noemt een „self-made” man, die zijn gaven gebruikt heeft om de muziek en zang in Heeg en omstre ken te verbeteren en er inderdaad in ge slaagd is vele verenigingen in de afde ling uitmuntendheid en de ere-afdeling te brengen. En dat zijn kwaliteiten in brede kring gewaardeerd worden, blijkt wel hieruit, dat hij bijna 20 jaar een functie in de Bond van Chr. Zangvereni gingen in de Z.O.-hoek van Friesland heeft vervuld. Vóór hem zwaaiden de heren Hoekstra en later Roosjen de di rigeerstok. De oudste hierbij afgedrukte foto laat zien hoe de vereniging er in 1906 uitzag. Ze werd genomen voor de Chr. school te Heeg en de typische ouderwetse kle derdracht is hierbij voor onze huidige opvallend. In 1912 voor de eerste concours te Sneek. de afdeling B en behaalde daarin de eerste prijs van 40. In de oorlogsjaren 19141918 was er weinig animo, maar men hield vol. In 1922 sloot men zich aan bij de Bond van Chr. Zangver. in Z.O.-Friesland waarbij L. d. H. nog steeds behoort en onder de bekwame leiding van de heer Kaspersma is het koor opgeklom men tot de ere-afdeling, waartoe het in 1935 promoveerde en op welk hoge peil het zich tot nu toe steeds wist te hand haven. Wei zeiden zullen de Westelijke mo gendheden met zo weinig optimisme een conferentie tegemoet gegaan zijn, als het geval was met die welke Maandag begonnen is in dat eenmaal beroemde, misschien zelfs beruchte, paleisje van rose marmer aan de Avenue du Bois de Boulogne te Parijs, dat 50 jaar geleden toen het echtpaar Boni de Castellane Gould er zich vestigde een middelpunt van mondain leven was. Voor een ogen blik is het thans een middelpunt van de politieke belangstelling der gehele we reld geworden, nu de plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der Ver. Staten, Engeland en Frankrijk er de Rus Gromyko ontmoeten om samen te trachten een agenda op te stellen voor een bijeenkomst van de Grote Vier op een latere datum. De laatste confe rentie van do Grote Vier had plaats in 1949, toen de Russen ter inleiding daar van in Mei de blokkade van Berlijn op hieven, uit welke blokkade zo groot oor logsgevaar dreigde. De conferentie zelf heeft toen eigenlijk niets opgeleverd. Men had gehoopt dat er een vredes verdrag met Oostenrijk uit zou voort komen, maar na vijf weken vergaderen bleek dat onmogel’jk, maar de blokkade van Berlijn was opgeheven en dat be tekende ontspanning, die in meerdere of mindere mate zou voortduren tot mid den 1950 toen de Korea-crisis uitbrak. Toen was het geduld der Ver. Staten uitgeput, ze grepen gewapenderhand in, wisten de Ver. Naties, dank zij de tjj- deljjke afwezigheid der Russen in de Veiligheidsraad, mee te krijgen, zodat de Amerikaanse actie in Korea een V.N.-campagne werd. Bovendien werd in de Ver. Staten zelf de noodtoe stand afgekondigd, het aan een alge mene mobilisatie voorafgaand stadium, de partners van Amerika in het Atlan tisch pact gingen ook over tot een krachtige opvoering van hun militaire paraatheid. Van maand tot maand neemt zo de macht van het Westerse blok toe tot deze een punt zal bereiken, waar ze de Russische ver overtreft. De Amerikanen hadden eerst dan een con ferentie met de Russen gewild. De Fran sen en in enigszins mindere mate ook de Engelsen hebben echter niet zo lang willen wachten, toen de Russen op grond van de Praagse besluiten van de Kominform het Westen meedeelden dat zij wensten te spreken over de herbe wapening van W.-Duitsland, Toen heb ben Par(js en Londen, die ook niet enthousiast voor die herbewapening wa ren, welke Washington onverwijld wijde doorvoeren, de Amerikanen zover weten te krjjgen, dat zij er in toestemden dat te voren toch een conferentie der Grote Vier zou worden gehouden, mits daarop niet alleen de Duitse herbewapening, maar de algemene oorzaken van de spanning in Europa konden worden be sproken. Hoewel aarzelend hebben de Russen in dit laatste toegestemd en zo is dan de huidige conferentie ontstaan, waar de agenda voor die bijeenkomst der Grote Vier moet worden vastge steld. In een bijeenkomst der Weste-' lijke grote drie vlak voor de agenda- conferentie bijeenkwam, werden Was hington, Londen en Parijs het er over eens dat zij als eerste punt op de agenda wensten behandeling van alle oorza ken der internationale spanning in Europa, daarna het Oostenrijkse vredes verdrag en ten slotte de Duitse kwestie. Gromyko stelde ter conferentie voor dat als eerste agendapunt zou worden ge nomen de kwestie der Duitse herbewa pening enz. en vervolgens de verhou ding OostWest, terwijl hij van het vredesverdrag met Oostenrijk niet repte. Terwjjl wij dit schrijven Is nog geen beslissing gevallen, men nam aan dat er wel een dag of tien mee heen zouden gaan voor men het over de agenda eens was, al twijfelde men er niet aan dat deze conferentie wel resultaat zou hebben, omdat beide partijen er nu een maal hun zinnen op hebben gezet dat er een conferentie van Vier moet komen voordat er beslissingen inzake de Duit se herbewapening worden genomen. Er is nog een reden geweest waarom Parijs en Londen de conferentie wensten op dit tijdstip. Als men de Amerikanen hun zin had gegeven, om eerst naar een con ferentie te gaan als het Westen tot de tanden toe gewapend was gesteld dat de Russen het zover hadden laten ko men en niet eerder hadden ingegrepen wat zou er dan gebeurd zijn als die conferentie mislukte? De kans zou dan Voor een vrfl talrjjk gehoor gaf de be kende cineast-kleurenfotograaf J. Boom- sma Dinsdagavond voor het Departe ment Sneek van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen in de nieuwe bo venzaal van Fredehiem een reportage over zijn reis naar Indonesië, welke hij enige jaren geleden voor de Niwin maakte. Op boeiende en vaak geestige wijze vertelde de spreker, die een Fries van geboorte bleek te zijn en veel op de Friese leren heeft rondgezworven, van de zeden en gewoonten van het Indo nesische volk en van het vele natuur schoon in dit wondermooie land. Van dit laatste kregen de luisteraars een uitste kend beeld door de collectie prachtige kleurenfoto’s, welke de heer Boomsma had meegebracht. Vooral die van het eiland Bah, een der mooiste eilanden in de Indische archipel, waren schitterend. De klok had reeds elf uur geslagen, toen secretaris D. Jorritsma voorzit ter ds. Palmboom heeft wegens vertrek naar Bozun voor zijn functie bedankt de spreker dank bracht voor zijn interes sante lezirg. Maandag en Dinsdag a.s. hoopt de Christelijke Gemengde Zangvereniging „Looft de Here” te Heeg haar gouden jubileum te vieren in het Gebouw. De grote stuwkracht tot de oprichting in 1901 is geweest het toenmalige hoofd der openbare lagere school, wijlen de heer Koster. Met grote dankbaarheid spreekt men nu nog over het vele werk, dat hij op cultureel gebied in ons dorp heeft verricht. En hoewel hij niet recht streeks tot de oprichters behoort, toch legde hij het fundament van de jubi lerende vereniging. Zjjn grote muzikale gaven heeft hij geheel aan de dorpsge meenschap gegeven. Van de oprichters wonen nog twee in Heeg, nl. de heren Sj. G. Walinga en Jobs. G. Walinga, ter wijl de heer P. de Vries than woonach tig is in Sneek. aanzienlijk geweest zfln dat de oorlogs partij in Amerika de overhand zou heb ben gekregen, ze zou zeggen „wij zijn gereed, de conferentie heeft aangetoond dat er goedschiks met de Russen niets is te bereiken, we gaan er op slaan I” Mocht de conferentie der Grote Vier welke uit de nu bijeen zjjnde agenda- conferentie moet voortkomen, misluk ken dan is dat gevaar er niet. Dan im mers is het Westen nog niet gereed met zijn militaire voorbereiding. DAn be staat er eer van Russische zijde een ge vaar. omdat de oorlogspartij te Moskou, met een Duitse .erbewapenlng en een totale Westerse paraatheid in 't ver schiet, op haar beurt misschen een pre ventieve oorlog zou willen wagen, hoe hopeloos de uiteindelijk.) kansen ook voor Rusland zouden zijn. Daarom be schouwt men de periode Augustus 1951-’52 wel als de meest gevaarlijke in de huidige ontwikkeling. Het is ove rigens onaannemelijk dat de a.s. confe rentie der Grote Vier een werkelijke totale ontspanning kan brengen, de kloof tussen Oost en West is daarvoor te wjjd, niet het minst door de uiteen lopende ideologieën welke er worden be leden, waardoor het wederzijds wan trouwen moeilijk is te overwinnen, en het feit dat zoals bij vroegere gelegen heden bleek Russische beloften zo ge ring vertrouwen verdienen. Het hoogste wat men mag verwachten zijn betrek- kelijk kleine resultaten, maar die zou den al een stap voorwaarts betekenen, omdat de spanning toch eerst in etap pes zal moeten verdwijnen. Geen groter fout zouden de Russen echter kunnen maken dan aan te sturen op een ver deling van het Westen. Er is stellig verschil van mening tussen Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten over het tempo der politieke en militaire ont wikkeling, maar de Russen zouden zich vergissen als zij er op vertrouwden dat het hun daarom zou gelukken West- Europa van Amerika los te weken; de ervaringen met Rusland in de na-oor- logsjaren opgedaan, hebben het Westen wel geleerd dat slechts eensgezindheid de wereld kan redden van communisti sche overheersing. Een eensgezindheid welke na Juni 1950 tenslotte toch ook enige vruchten droeg. De Koreaanse campagne, hoe moeilijk het ook is om trent het einde daarvan iets te vóór spellen, heeft toch zowel Russen als Al mogen de fabrieken niet meer afleveren. Het bedrijfschap voor suiker heeft aan de vijf grote suikerfabrieken in ons land opdracht gegeven de aflevering van sui ker stop te zetten. Ontheffingen zullen worden verleend voor normale leveran ties, die nodig zijn om de suikervoorzie- ning voor het huishouden op peil te hou den. Met speciale toestemming van het bedrijfschap mogen de fabrikanten aan enkele industrieën, die voor de export werken, suiker afleveren. Niet alleen hebben in de laatste dagen geruchten gelopen over het duurder wor den van suiker, doch ook over andere le vensmiddelen als margarine en „rege ringsbrood”. Ze houden verband met de opvatting dat verkleining of opheffing van de subsidies van het Rijk op levens middelen te verwachten is. Met de meeste nadruk wordt er van officiële zijde op gewezen, d.t niemand ep het ogenblik kan zeggen, wat gebeuren gaat. Velen gaan bij hun redeneringen van het standpunt uit, dat de grondstof- fenprijzen op de wereldmarkt zodanig gestegen zjjn, dat de bedragen voor sub sidies niet toereikend zullen zijn. Een be slissing op deze punten ligt echter ge heel bij de nog te vormen regering. Voor de liefhebbers van dit prachtige werk wordt binnenkort een gelegenheid geboden om meer kennis hieromtrent op te doen. Doch niet alleen voor de liefheb bers, de kenners dus, maar ook voor de genen, die er graag eens een toelichting over zouden willen horen om door een beter begrip van de Matthaus-Passion tot hoger kunstgenot te komen, is de lezing, van de Heer G. Schrik op Dinsdag 13 Maart a.s. in „Fredehiem”, Kleinzand, een uitgezóchte gelegenheid. Deze lezing wordt georganiseerd door de Sneker Jeugd-Actie, doch die heeft gemeend ook de niet-leden in de gele genheid te moeten stellen kennis te ne men van hetgeen deze avond geboden zal worden. De entréeprfls is uitermate laag gehouden (slechts één kwartje! zo dat dit voor niemand een bezwaar hoeft te zijn. De lezing wordt met gramofoon- platen toegelicht. Wij twijfelen er niet aan of de belangstelling zal zeer groot zgn en velen zullen de gelegenheid aan grijpen om dieper door te dringen in dit prachtige werk van Bach, dat, zoals be kend is, op Goede Vrijdag in de Grote Kerk wordt uitgevoerd. De avond be gint om acht uur. De personeelsvereniging Flach hield Woensdag in de propvolle bovenzaal van Hotel Hanenburg haar jaarlijkse contactavond. Voorzitter Muuriing heette in zijn openingswoord allen van harte welkom, speciaal de directie en de verzorgers van deze avond de heer Altena en de Wallukis. Eén der direc teuren, wegens ziekte verhinderd aan wezig te zijn, werd een voorspoedig herstel toegewenst. In zijn kort ope ningswoord wees de voorz. op het doel der vereniging, welke er niet op inge steld is om amusement te verschaffen, doch om door het bevorderen van een goede verstandhouding in het bedrijf zo wel tussen directie en personeel als on der het personeel onderling het welzijn van het bedrijf dus uiteraard ook van allen die daarin werken te bevorderen. Wat is opgebouwd tussen directie en de personeelcommissies kan alle critiek met glans doorstaan. De jeugd dient zich echter beter aan te passen niet al leen in het bedrijf, doch vooral er bui ten, b.v. voetballen op straat dient niet meer voor te komen, daarvoor hebben we een sportclub. Goede wijn behoeft verder geen krans, wat de heer Altena met de Wailukis deze avond weer pres teerden is boven alle lof verheven. Te spoedig was het twaalf uur, ieder ging zeer voldaan huiswaarts. Vermeld dient nog de verloting, waarvan de vele prij zen spontaan werden bijeengebracht uit eigen bedrijf, terwijl de directie in de pauze een consumptie aanbood. buurman /an een Hilversumse expediteur kreeg dezer dagen een onbe kende aan de telefoon, die hem mee deelde, dat hij de expediteur dringend moest spreken. De enigszins verwon derde man vroeg de onbekende waarom hij zich dan niet rechtstreeks tot de expediteur die eveneens van telefoon was voorzien wendde. Het antwoord luidde dat hjj dat al had geprobeerd, maar dat de gezochte steeds in gesprek was. Hij had toen ten einde raad de buurman maar opgebeld om hem te vragen, of het noodzakelijke gesprek via zijn toestel kon worden gevoerd. De buurman haalde de expediteur, die ver volgens een lang gesprek met de onbe kende hield over vrachtprijzen en ver zekeringspremies. Op zijn kantoor te ruggekomen, begreep de expediteur ein delijk de zin van het gebeurde. Hand langers van de man die hem belde had den namelijk van zijn afwezigheid ge bruik gemaakt en uit zijn kantoor een bedrag van veertienhonderd gulden ge stolen. Het komt een enkele maal voor, dat woonruimten of gedeelten per advertentie onder nummer worden aangeboden. De stellers hiervan mo gen wij attenderen op een paar fei ten. Ten eerste is het in gebruik geven en nemen van woonruimten, dus ook gedeelten, afhankelijk van de toestemming van B. en W. in gevolge de Woonruimtewet 1947. Op deze plaats mogen wij er en pas sant nog wel op wijzen, dat dit ook geldt voor noodwoningen, woon arken of woonschepen en woon wagens. evenals voor aangekochte en al of niet met rijkssteun zelfge bouwde woningen en woningen van de bouwkas. In de tweede plaats wanneer iemand nu woonruimte per advertentie onder nummer aanbiedt, betekent dit niet alleen nodeloze kosten voor de steller hiervan, doch er zullen hierdoor ook nodeloos te- leurgestelden komen onder hen. die er op schrijven misschien met de ge dachte: „je kunt nooit weten hoe een koe een haas vangt.” Dan blijkt het niet bij ieder be kend te zijn, dat een woning, zolang die nog de bestemming tot woon ruimte heeft, niet zonder toestem ming van B. en W. voor pakhuis of anderszins mag worden verhuurd of gebruikt. Ook omgekeerd mag een woning, die onbewoonbaar is ver klaard of al reeds met het oog hier op aan de bestemming tot woon ruimte is onttrokken, niet zonde» toestemming van B. en W. opnieuw tot woning worden ingericht of ge bruikt. Verder is ook voor onderlinge ruil tussen twee of meer gezinnen in de stad toestemming nodig, waarvoor in te vullen formulieren aan ons bu reau zijn te verkrijgen en ook buiten de spreekuren kunnen worden afge haald. de toen schitterend, ondanks slechte weer. In deze hoogtrjjaren had men naast het gemengde ook nog een dameskoor en zo is het te verklaren dat in 1935 te Hoofddorp twee eerste prijzen werden behaald in de afdeling uitmuntendheid. O |S

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1