BUITENLANDS OVERZICHT J I I I I 8 g'e DU ID a Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Ji Krite Snits joech „Hwat foarby is y Twee avonden feest ter ere van te Heeg „Looft den Heere” Het nieuwe kabinet VRIJDAG 16 MAART 1951 6e JAARGANG No 22 L KIEZEBRINK ;:o:: ;:o; t DIT, sa bütenwenstich trio, Snitser trijeling, wol bikend Is de Snitser stêdsbifolking Njonkelytsen al oan wend, Mar in frjemdling, da’s bigryplik, Sjocht er altyd niget oan, En mei dat se jubïlearden, Komme s’ efkes op ‘e troan. TWEINT1CH MAERT, dus, aenstons Tiisdei, Wurdt it trio FJOUWER J1ER, Dit is foar famylje Spoelstra Dan in dei wer fan plezier. MEM sit foar in hiel soad drokte, Mar dy skikt er har wol nei, Spoelstra en jou oare helte, Lok mei dizze moaije dei !- KLEINZAND 7 TeleL - 2872 - T"= Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - H Stakingen in Spanje - Wil Rusland spanning handhaven H Lytse Tsjerkestrjitte to SNITS, wurdt TIISDEI 20 MAERT y 3 fjouwer jier. 8 o De Snitser trijeling fan it gesin SPOELSTRAv. d. VEEN Sinne-omgong De directeur kreeg een koninklijke onderscheiding e Redacteur: Fan lofts nei rjochts binne it Berend, Herman i In goed uterlik jown. Line, mefr. Jong- e e huldiging van de directeur Een revue, - e s e e geschreven door het lid mej. H. van Netten, dl< hierna werd opgevoerd, gaf enige leuke tafreeltjes weer uit de voor bije 50 jaar. De monoloog werd verzorgd door voorzitter Jongstra, terwijl diverse zangclubjes voor aanvulling zorgden Zo was dit historisch overzicht ver van It toaniel wie tige kreas troch de fa. Dikland forsoarge en it gesicht op 'e tón joech de gelegenheit ta Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 2.50 per half jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. O s tl tl n s tl tl Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Prof. C. P. M. Romme is er in ge slaagd een nieuw kabinet te formeren. Het ziet er als volgt uit Minister-president Dr. W. Drees (P.v.d.A.) Vice-minister-president: Mr. F. G. C. J. M. Teulings (K.V.P.) Binnenlandse Zaken: Mr. J. H. van Maarseveen (K.V.P.) Economische Zaken: Prof. Dr. J. R. M. v. d. Brink (K.V.P.) Uniezaken en Overz. Rijksdelen: Ir. L. A. H. Peters (K.V.P.) Onderwijs: Prof. Dr. F. J. Th. Rutten (K.V.P) Zonder portefeuille, belast met de ver hoging van de productie: Prof. Dr. A. H. M. Albregts (K.V.P.) Landbouw: S. L. Mansholt (P.v.d.A.) Sociale Zaken: Mr. A. M. Joekes (P.v.d.A.) Financiën: Prof. Mr. P. Lieftinck (P.v.d.A.) Wederopbouw: Mr. J. In 't Veld (P.v.d.A.) Justitie: Mr. H. Mulderije (C.H.U.) Oorlog en Marine: Ir. C. Staf (C.H.U.) Buitenlandse Zaken: Mr. D. U. Stikker (V.V.D.) Verkeer en Waterstaat: H. H. Wemmers (partijloos). De Tweede Kamer komt Zaterdagmid dag 12 uur bijeen om te luisteren naar een regeringsverklaring, waarover dan Maandagmiddag kan worden gedebat teerd. n i, n .i e s ii t k s r t L e t Radactle-adras: SNEEKER NIEUWSBLAD KERKNIEUWS. OOSTHEM. Candidaat H. J. van Hes sen van 's-Gravejdeel heeft het beroep I sten allen herinneringen uit het verleden ophaalden. Na tractaties en verschillende zang nummers van „Looft den Heere” boden ook de afgevaardigden van diverse ver enigingen hun gelukwensen aan, waarbij de gebruikelijke enveloppes met inhoud en bloemen niet ontbraken. Het slot van de avond werd gevormd door de uitvoering van het grootse werk Ps. 103, waarbij een der oprichters, de heer Johs. Walinga, een vergelijking maakte met de vroegere stukken. Na een kort slotwoord van voorzitter Jong stra, waarbij hij allen dank bracht voor hun medewerking, en het zingen van de Avondzang, ging meester Ten Hoeve voor in dankgebed. De tweede avond werd een uitvoering gegeven door de zangvereniging en volg de een herhaling van de revue, terwijl na de pauze een aantal leden van de Hervormde Jongelings- en Meisjesver eniging een goede vertolking gaven van Abe Brouwer’s ernstige toneelstuk „De forleme soan”. Het gebouw was ook nu overvol, zodat het de gouden jubilaresse niet aan belangstelling heeft ontbroken. R De economische moeilijkheden welke West-Europa bedreigen, zijn niet alleen ernstig, omdat ze de levensstandaard der bevolking drukken, men moet ze ook zien in het licht der huidige poli tieke situatie. De Russen hoopten na de oorlog dat W.-Europa door de economi sche ellende waarin het verkeerde, zich zelf wel zou overleveren aan het com munisme. Het Marshallplan maakte aan die Russische illusie echter een einde, W.-Europa kwam er economisch weel aardig boven op en naderde zelfs het moment dat het weer op eigen benen zou kunnen staan toen de Korea-crisis en zijn nasleep kwam. Deze haalde een streep door de Westerse rekening en om aan de militaire eisen, welke de politieke situatie stelt te voldoen, zal het wel vaartspeil in het vrije Europa omlaag moeten worden geschroefd en daardoor herleeft te Moskou de hoop dat dit za) leiden tot een dergelijke onrust in W.- Europa, dat dit door het van binnen uit werkend communisme zal kunnen wor den uitgehold. Zo ooit, dan is thans een rechtvaardige verdeling van lasten, dis cipline en bereidheid de buikriem aan te halen bij de W.-Europese volken no dig om het Russisch streven ook thans te doen mislukken. Het is nu ook wel duidelijk, dat Moskou er onder de ge geven omstandigheden belang bij heeft de spanningen in de wereld te handha ven omdat dit het herstel van de wel vaart In W.-Europa belet, zolang er spanning is, zal er oorlogsvoorbereiding moeten zijn. Moskou moge zich militair niet opgewassen voelen tegen het Wes ten en dus geen uitbarsting van die spanningen wensen, het wil wel een handhaving er van. Het verloop van de besprekingen ter agenda-conferentie te Parijs toont deze neiging wel aan. De Russen geven hier iets toe, vragen daar eens wat meer en houden zo doende de Westelijken aan het lijntje. Het lijkt ons niet nodig op bijzonderheden in te gaan, terwijl we dit schrijven is er nog geen beslissing gevallen, maar het verloop voorspelt dat als uit deze conferentie een ontmoeting der Grote Vier voort komt, die eenzelfde lijdensgeschiedenis zal te zien geven. Een traag verloop met geven en nemen van kleinigheden, misschien enige, maar zeker geen wer kelijke ontspanning. die daarna aan het woord kwam, com plimenteerde de jubilerende vereniging namens het gemeentebestuur, waarbij hij tevens de „ienridigens” van deze vereniging naar voren bracht, waardoor men de inzinkingen steeds weer te bo ven kwam. Z i in kostlik tafrieltsje, doet’t ünwaer opkwam en de stuollen op it öfwetterjen set waerden. Foar mear as 90 foldiene minsken en dus slagge jounen foar de krite. P. Z. Na het openingswoord van voorzitter W. J. ten Hoeve, die daarin ook wees op de grote betekenis van het lied, waarin men God kan loven, en het eerste optreden van het jubilerende koor dat hierin Ps. 121 ten beste gaf, volgde een super-feestelijk intermezzo, bestaan de uit de traditionele serenade van de muziekver. „Crescendo”, die bij iedere belangrijke gebeurtenis in ons dorp met haar muzikale hulde van de partij is. De burgemeester, door de heer Jongstra die met grote waardering sprak over het vele werk van de heer Kaspersma, waarbij ook diens echtgenote niet werd vergeten. Beiden ontvingen een blijk van waarde ring, de jubilaris een zilveren polshor loge met armband, en mevrouw een pull met bloemen. Bondsvoorzitter Y. Dik- kerboom van Heerenveen kreeg even eens het woord. Hg schilderde de veler lei connecties van het hoofdbestuur met Heeg en noemde „Looft den Heere” een der beste koren van de bond. Op geesti ge wjjze memoreerde spr. o.a. het feit dat de dames vroeger in het wit waren, een traditie welke hij gaarne in ere her steld zou zien. Namens de Bond bood hij tenslotte een zilveren lauwerkrans aan voor de vereniging en vereerde hij de directeur een kistje sigaren. Verder spraken nog Ds. H. v. Ko ningsveld namens de kerkeraad der Ger. Kerk; de heren P. de Vries, M. v. Schel- tinga, J. K. de Jong en Sch. van Netten en een aantal oud-gedienden welke laat- har matse hat. Anna, mefr. Muurling, spile goed, is soms efkes to energyk. Klaske hie tige natuerlika. einen. Har „Ja hen" klonk sa echt, as it moast. Ferwerda makke fan de skoalmaster hwat er koe. It moast sa en hy die it goed. Andringa (S. Visser) wie to koart op it toaniel om der folie fan to sizzen. Syn halding wie goed, syn rinnen efkes to jeugdich. Kapper Hamersma hie him Hij wenste de vereniging veel voor spoed toe en richtte zich vervolgens tot de directeur, de heer Kaspersma, die hij eveneens feliciteerde met zijn jubileum. Spr. roemde het vele culturele werk dat de jubilaris heeft verricht, wat niet alleen in deze kring, doch ook daar bui ten wordt gewaardeerd. Zelfs door de Koningin. Het heeft Haar daarom be haagd hem daarvoor te belonen met de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De burgemeester speldde de heer Kaspersma de medaille op de borst en feliciteerde hem ook met deze hoge onder scheiding. Getroffen door dit voor hem zo bijzondere feit, bracht de heer Kas persma dank aan Hare Majesteit, en aan de burgemeester voor de uitreiking, van de onderscheiding. As men by forsin yn ’e kritewike ris in jounskuijérke büten de stêd meitsje soe yn pleats fan nei „Amicitia” to gean, dan soene de hünderten Ijochten, dy’t op Snits ófkomme jin wol war- skógje, dat men op in forkeard paed wie. It is seldsum hoefolle minsken op 'e toanielütfieringen fan ’e krite fan it Selskip 1844 ófkomme. Foarsitter van der Werf fornijde yn syn iepeningswurd fan ’e wike it ledetal wie nou 1355, wylst der al wer 25 op ’e wachtlist stiene. De skriuwerij yn ’e Stiennen Man lei de foarsitter ek beech. Hy noege „Jorrit” üt aenst mar ris mei ütstellen to kommen om it Frysk praten op ’e kritejounen to biforderjen. Mei- dield waerd fierder noch, dat it Selskip trochgean sil mei s.n. lytse jounen to balden. En om dan fierder mar by de wurk- list lans to gean: punt twa wie it sjon- gen fan „Marsang” (Woansdei-to-joun laette de ear G. Mebius Jong Marsang, de klasse fan 10 jier en aider). It is spitich, dat men „Marsang” allinne yn dizze seal heart. Yn 'e kofjekeamer b.g. komme har deugden mear ta syn rjocht, sa’t wy lesten deis hearre koene. Fan- sels ek de flaters. It Hurdriderskoar üt Roaitske forlear hjir spitigernóch syn lichtens. De negerlieten waerden yn in goed tempo songen. De tenor is min- machtich en dus tin, hwat fral by „Love’s old sweet song” ütkaem. In aerdige ófwikseling, dizze lieten, dy’t in goede ütfiering krigen. It mesyk spile treflik Onder in praetsje oer ’e fokkerij en de K.I. It krite-toaniel brocht dizkear „Hwat foarby is”... fan J. Bosga. De Lippen- hüster skoalmaster skriuwt elk jier foar it feest in nij stik en krijt sadwaende aerdich oefening. Dat soe dan de kunst kweke moatte. Dat dit stik lykwols bet ter is as syn „Blau bloed” (fan earder datum) lean ik net. It haldt it midden tusken in treur- en blijspul: in drama dus. It is it forhael fan de jonge dokter, dy’t yn ’e steek litten wurdt troch syn faem en nei Ynje giet. As hy nei 8 jier werom komt, is syn leafde foarby („ütfochten yn dónkere nachten”). Syn eardere faem, troud west en widdou wur- den, bisiket de line jitris to lizzen. It is om ’e nocht. Hy giet net wer allinne nei Ynje. De karaktertekening yn dit stik is goed. Allinne tsjin de skoalmas ter haw ik biswieren. Moatte dy anno 1951 noch freegje oft it waerm is yn Ynje? In skoalmaster skynt op it toa niel eigenwiis of ünmüglik forlegen wêze to moatten. Gelokkich oerdreaune Muur ling en Ferwerda dizze rol net. It tsjinst- famke spile in to greate rol. Yn elke hüshalding soe dy büten de doar set wurde. Seis as men har as in soart hei- depyk sjen woe, moast de skriuwer har yn alle gefal har plak wize. It earste bidriuw hong my tofolle as los shn oan- inoar. De yntrige is ek mar ienfaldich en dan komt men ta opsteapeljen fan lytse dingen. It stik lit him wol spylje. De seal kin laitsje by snedige setten en aerdich opkommen. Fan de spilers hie D. Smit grif de swierste rol. Yn it bigjin koe er like min as syn tsjinspylster de djipte fine yn it eamstige praten. Binammen yn it' twadde bidriuw lykwols wie er hiel goed. De rintenier, R. H. Ferwerda, wie ek yn dizze fleurige rol wer bést op syn plak. Syn frou, mefrou Visser, spile tige evenredich, de trije bidriuwen troch sünder hichte- of lichtepunten. Ek as Sld-faem wie Tite Tamminga ünforbet- terlik. Toan, mimyk, alles wei yn oarder. Dy’t miende, dat hja in rol ha moast, dêrit hja de müle ris oer in oar spiele 8 I Perzische premier Razmara tot uiting kwam. Dat nationalisme verzet zich thans vooral tegen uitbreiding van de macht der Engelse oliemaatschappijen in Perzië, het wil die olle-industrie na tionaliseren. De Russin zien hier ge ïnteresseerd toe. want zij zouden ook graag olie-concessies in Perzië hebben, omdat hun eigen olicproductie niet haalt bij die van Amerika en Engeland. Nu wij het toch over de Russische produc tie hebben zij vermeld dat volgens Rus sische cijfers de totale Russische in dustriële productie in 1950 T3 groter was dan in 1940 en dat op een totaal cijfer van de staatsbegroting 1951-’52 van 451 milliard roebel 96 milliard of 21.3 voor defensie is uitgetrokken. In Zuid-Slavië legden de autoriteiten er nog eens de nadruk op dat de Russen hun eigen industriële productie slechts zover hebben kunnen opvoeren, door hun Oost-Europese satellietstaten als kolo niën te exploiteren, terwijl in de rest van de wereld de koloniën juist aan het verdwijnen zijn. Wat Zuid-Slavië betreft zij nog vermeld dat generaal Eisenhower van mening is dat zowel dat land als Spanje, Turkije en Griekenland in het Europese defensiesysteem moeten wor den opgenomen. Er zijn echter allerlei politieke bezwaren op te ruimen voor het zover zal kunnen komen. De kwes- tie-Triëst is bijv, nog altijd een punt van geschil tussen Zuid-Slavië en Italië; Tito nam een wijs standpunt in toen hij zeide dat deze kwestie moest blijven rusten in deze ernstige tijden; de Rus sen hebben haar echter aangesneden op de agenda-conferentie blijkbaar om ver deeldheid in het Westen te zaaien. Ita liaanse staatslieden zijn in Londen ge weest omdat ze daar eens poolshoogte wilden nemen over de algemene situ atie en de Engelsen schijnen in principe nog steeds bereid de haven van Triest aan Italië toe te wijzen, er kon echter geen slechter ogenblik gekozen zijn om daarop de nadruk te leggen, ook al heeft Italië Tito allerlei vriendschappe lijke verzekeringen gegeven. De Engel sen gaven de Italianen dan ook te ver staan, dat zij zelf eerst met Tito over eenstemming moeten zoeken. Britse en Amerikaanse marine-autoriteiten heb ben op Malta ook overlegd over de ver dediging van het Middellandse Zee gebied, de Amerikanen willen het eiland gebruiken als haven voor hun vloot. Ook dat is een teken van de verblekende betekenis van de Engelse tegenover de Amerikaanse vloot. Trouwens officiële cijfers doen dat duidelijk zien, op de Britse vloot dienen thans 150000 man, op de Amerikaanse 850000 man. De Engelsen schijnen de luchtmacht tot de kern van hun defensie te maken, dit jaar besteden zij daaraan een milliard gulden meer dan vorig jaar en over 2 jaar zal de luchtmachtbegroting die van de vloot of de landmacht overtreffen. Nog even zij vermeld dat behalve Spanje ook een ander dictatoriaal land deze week wat extra aandacht vroeg nl. Ar gentinië, waar Peron er eindelijk in schijnt te zullen slagen de twee grootste, meest gezaghebbende maar hem niet welgevallige dagbladen, de nek om te draaien door de door de staat beheerste bond van krantenbezorgers te doen be sluiten deze bladen niet meer te ver spreiden. We hebben al enkele malen vroeger betoogd dat de Russische taktiek om de boog zoveel mogelijk gespannen te houden, ook als er geen oorlog mee wordt beoogd, gevaarlijk is omdat ze op een gegeven ogenblik de Amerikanen het geduld kan doen verliezen, als deze mi litair geheel gereed zijn. Ook in deze dient net vrije Europa op zijn tellen te passen en eventueel bereid matigende invloed op Washington uit te oefenen. Tie invloed zal dan in de eerste plaats van Engeland moeten uitgaan en de kans dat het Engelse departement van buiten landse saken energieker zal gaan optre den dan de laatste tijd het geval was, is zeker aanwezig nu Herbert Morrison clqar aan het hoofd is gekomen inplaats van de vermoeide en zieke Bevin, die echter in het verleden zeer uitnemend en verdienstelijk werk voor zijn vader land heeft gedaan. Een jonger en daar om krachtiger figuur op deze plaats is echter om velerlei redenen gewenst. Ook omdat generaal Mac Arthur ongeduldig wordt met betrekking tot zijn campagne in Korea; zoals ze nu moet worden ge voerd kan ze nooit een doorslaand suc ces worden. De generaal wenst blijkbaar andere maatregelen teger China te ne men, in het bijzonder Chinees gebied te bombarderen. Men loopt dan echter het risico van een volslagen oorlog met rood China, waarin misschien ook Rusland zou worden betrokken. Met deze mo gelijkheid te spelen, terwijl op de agenda-conferentie te Parijs nog altijd getracht wordt tot een ontmoeting der Grote Vier te komen, om een vergelijk over Europa te zoeken, is een onge rijmdheid. Toegegeven moet dat de toe stand op Korea, zoals hij thans is, niet bestendigd kan blijven maar de zaak zal toch nog geruime tijd slepende moeten worden gehouden. Misschien dat rood China tenslotte toch nog voelt voor overleg, al is daar tot nog toe niet van gebleken. Men veronderstelt dat Nehroe, de premier van India daartoe nog altijd moeite doet, maar diens politiek gezag is de laatste tijd gedaald door India’s houding ten opzichte var. Pakistan in zake de Kasjmir-kwestie. India stelt zich in deze meer op het machts-, dan rechtsstandpunt. Ook de jammerlijke toestanden in India zelf doen het gezag van Nehroe geen goed. Deze blijft ech ter aar andere naties wijze lessen uit delen, hij kapittelde o.a. de Fransen pas weer over hun gedrag ten opzichte van de onafhankelijkheidsbeweging in Ma rokko. Trouwens een groter vriend der Fransen, Amerika, schijnt wat dit be treft ook alles behalve tevreden over Parijs, dat weer over een nieuw kabinet beschikt, het veertiende na de oorlog en nu weer onder Queuille. De Amerika nen zijn bevreesd dat juist door het Franse verzet er tegen, het Marokkaans nationalisme mear zal worden aange- wakkerd. Amerikanen en Engelsen zijn toch al wat geschrokken van de uit barsting van Perzisch anti-Westers na tionalisme, welke in de moord op de Freed 16 Maert. Snitser Frysk Forbftn en De Tsjerne. J. Piebenga sprekt, A. Wadman lést, D. A. Tamminga draecht foar. Jouns 8 üre by Ha nenburg. Vrijdag 16 Maart. Ned. Reisver. 's Av. 8 uur bovenzaal „Onder de Linden”, lezing over Nieuw-Guinea en Balt, Vrydag 16 Maart. Kon. Zeilver. en Snee ker Zeilclub. Film over „Het Red- dingswezen in Nederland” in Foyer van Amicitia, 's avonds 8.15 uur. Vrjjdag 16 t.e.m. Maandag 19 Maart. Amicitia Theater, ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur de Itali aanse film met Anna Magnani: „Vulcano”. Dinsdag 20 Maart. Propaganda-avond „Vrije Jeugd Beweging” (J.V.O.) ’s av. 7.30 in Fredehiem. „Blauwe Regen”, een revue van muziek, dans en schetsjes. Dinsdag 20 Maart. Instituut V. Land- bouw-coöperatie in Friesland. Film avond te Ntfland ’s avonds 7.30 uur in het Gebouw van de Ned. Herv. Kerk. Dinsdag 20 Maart. Noorderkerk. ’sAv. 8.15 uur „Wij hebben een woord voor de wereld!” Medewerkers: Jo Boeijenga, orgel, Kees Deenik, ba riton, Ds. E. N. van Loo, meditatie, Koor „Sursum Corda”. Dinsdag 20 Maart. Sneker Winkeliers Ver. Belangrijke vergadering ’s av. 8 uur in zaal Piso. Dinsdag 20 Maart. Groene Kruis, Op penhuizen c.a. Jaarvergadering ’s avonds 7.30 uur in het Lokaal te Oppenhuizen. Woansdei 21 Maert. Krite Snits. Büten- gewoane Gearkomst, jouns 8 üre yn Amicitia. Opfiering troch it Kritetoaniel: „Hwat foarby is”. Donderdag 22 Maart. Waterschap „De Gouden Bodem”. Jaarvergadering van Ingelanden te Woudsend, voor- middags 10 uur in café Andela. Vrjjdag 23 Maart. Martinikerk Sneek. ’s Middags 2 uur Matthaus-Passion. Maandag 26 Maart 19e Vrjjz. Prot. Landdag te Leeuwarden. Zaterdag 31 Maart en Dinsdag 8 April. Jubiieum-uitvoering Thusnelda Greate Pier in Amicitia met „De schaap, wie yn it earste bidriuw hiel goed. Letter foldie hja efkes minder, mar oan ’e ein foun hja de goede hal ding wol. Op het Concours te Balk in 1950. dor, ja zelfs zeer aantrekkelijk. Ver schillende perioden werden naar voren gehaald, o.a. de tijd toen men zong met de directeur in het midden en de leden er om heen. Op deze geestige terugblik volgde de en ]acöb. De film „Sinne-omgong” van de Friesche Maatschappij van Landbouw, vervaardigd op Initiatief vai de greide- commissie uit deze organisatie, werd hier Woensdagmiddag in Amicitia ge draaid voor de afdelingen Sneek van de Friesche Mij., de Jongerein en de B. v. O. L. De opkomst was niet groot, wat waarschijnlijk te wijten is aan het storm achtige weer, maar de wegblijvers heb ben wel wat gemist. Wel is het beeld van deze smalfilm wat klein de mooie opnamen zouden op de normale breedte veel beter tot hun recht zijn gekomen en was de weergave van de begeleidende muziek bij tijden verre van fraai, maar ze heeft de grote verdienste, dat de pri mitieve werkwijze uit het verleden en de moderne bedrijfsvoering in de heden daagse landbouw scherp en suggestief tegenover elkaar worden gesteld. Alle aspecten van het boerenbedrijf zijn er in vastgelegd en daarom gaat er niet al leen een grote bekoring van uit op de boerenbevolking, wat ook deze middag goed merkbaar was, maar helpt ze tevens mee de mechanisatie in het agra risch bedrijf te bevorderen, wat voor de economische ontwikkeling en de opbouw van ons land van zo'n groot belang is. Ook voor de historie van Friesland heeft deze film een niet geringe waarde, en om al deze redenen hebben de besturen van de bovengenoemde organisaties er goed aan gedaan haar ook voor hun leden te vertonen, waarvoor ze stellig meer waardering, in de vorm van gro ter bezoek, hadden verdiend. Ter ere van het goudeu jubileum der Chr. Gemengde Juangver. „Looft den Heere” te Heeg was daar twee dagen feest. De eerste avond was het Gebouw gevuld met tal van afgevaardigden, ter wijl ook burgemeester Tjaberings en enige bestuursleden van de Bond van de Z.O.hoek van Friesland aanwezig waren. Een staking Is een ongewoon ver schijnsel in Spanje, sedert Franco er aan het bewind is. Er zijn van 1938 af Slechts een paar geweest, en dan lang niet van die om vang als er deze week een in Barcelona was. Ze omvatte bijna alle arbeiders in die stad nl. een driehonderdduizend. De Spaanse rege ring stelde het voor alsof deze staking veroorzaakt was door de communisten, maar ofschoon deze natuurlijk hebben getracht er profijt uit te slaan, waren zij zeker niet aansprakelijk voor het ontstaan van de moeilijkheden. Deze vloeiden voort uit de duurte van het levensonderhoud, lat blijkt ook wel uit het feit dat practisch de gehele bevol king van Barcelona, ook de meeste wérkgevers, achter de stakers stonden. Men moet aan dit aar de dag treden van ontevredenheid in Spanje geen gro ter betekenis toekennen dan het ver dient. Het betekent niet dat de rege ring van Franco nu eerstdaags zal wor den weggevaagd, onzekerheid over wat op zijn regime zou volgen onthoudt een groot deel van het Spaanse volk van actief verzet tegen het dictatoriaal be wind, maar deze grote staking legt wél de nadruk op een verontrustend verschijnsel dat ook in de vrije landen van West-Europa aan de dag treedt, nl. dat de kosten van het levensonderhoud er aanmerkelijk stijgen zonder dat deze in een evenredige verhoging van de lo nen een compensatie vinden, m. a. w. de levensstandaard zakt. Dit verschijnsel maakt uiteraard m een dictatoriaal ge regeerd land als Spanje een heviger dei ning dan in democratische het is daar ook het scherpst, de Spaanse ar beider heeft het laagste levenspeil van West-Europa waar de volkswil zich vrijelijk kan uiten in het parlement en dus langs parlementaire weg maatre gelen tot verzachting van de nood kun nen worden genomen. Verzachting, maar meer ook niet. In een wereld waarin onder druk der politieke span ning een zo groot deel van het volks- inkomen aan oorlogsvoorbereiding moet geofferd worden als thans het geval is, kan geen welvaart heersen, met uitzon dering misschien van een land als de Ver. Staten, dat over een ruime mate van grondstof*en beschikt en welks oorlogsindustrie op volle toeren werkt. Als zelfs Engeland zijn industriële in spanning moet matigen, omdat het ge brek aan grondstoffen heeft, zodat het zjjn uitvoer, welke het reeds in staat stelde z(jn betalingsbalans in evenwicht te brengen, nauwelijks verder zal kun nen opvoeren, begrijpt men hoe het ge steld is met de vrije landen op het Europees vasteland, die een veel minder stabiele economische basis hebben. De zer dagen heeft men kunnen lezen hoe W.-Duitsland economisch is vastgelopen en weer zijn heil in beperking van de in voer heeft moeten zoeken, wat weer na delig is voor de economie van zijn buren, die daardoor nog verder in het moeras geraken. Duidelijk blijkt nu hoe nodig het geweest was ,dat er grotere econo mische samenwerking in W.-Europa was tot stand gekomen om de gevolgen van de militaire samenwerking te dra gen. Hoe ervaren economen er ook op aandrongen, West-Europa heeft die ech ter niet kunnen verwezenlijken in de korte tijd welke daarvoor beschikbaar was, na de Korea-crisis werd de mili taire voorbereiding alles overheersend. gymnastieknummers. 1 Aprilbal- masqué. .1 t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1