r DE REGERINGSVERKLARING Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST •7' Bitinking earste Tsjerne lustrum BURGERLIJKE STAND DINSDAG 20 MAART 1961 6e JAARGANG No 23 Redacteur: L KIEZEBRINK Matthaus Passion Nieuwe offers, doch geen toekomst zonder uitzicht s - t k i- Geref. Ouderver. NED. STAATSLOTERIJ o12e n Feestavond D.V.C. f* Ds. J. Nauta te Cillaershoek 70 jaar Ere-doctoraat voor Prof. Gerbrandy e e e s k h e s h t k g k KLEINZAND 7 Telef. - 2872 k Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD e r u r e 1 t Vierling geboren Gewone hengel is geen sleep hengel Uitvoer goederen door emigranten Intercommunale Waterleiding Ned. Reisvereniging Kerknieuws Kind door de vader gered „Arsenicum De prijsverhogingen. Kinderaftrek bij belastingen. in te van beide Js 4e klasse i, Prijzen van 64. 1 1 Op Schiphol arriveerden met een K.L.M.vrachttoestel r 1 l De universiteit van Edingburgh heeft medegedeeld, dat zij deze zomer o.a. een ere-doctoraat zal verlenen aan de voor malige Nederlandse premier prof. mr. P. S. Gerbrandy. Ned. Herv. Kerk, Bedankt voor Sneek ds. J, G. Panhuijse te Hardenberg. Advertentieprijs 1 5 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. en te 3 a 1 e !- O s tl tl n s r 5 t e e t t n s r t L e a e 1-, e r s Redactieadres SNEEKER NIEUWSBLAD i- ti i, ti s 1. ti T uit Bangkok op doorreia naar New York een aantal vreemde passagiers. Het wa ren nl. vier olifanten, een schildpad van 300 kg. en een panter. De vier olifanten zijn zojuist uitgestapt en op het vliegtuig is, daar piloot Metz de gezagvoerder was, de tekst circus Metz aangebracht. N. Haisma, Slauerhoff en Poe. Ek kaem der in Amearika- en in Bretanje-nümer üt. Ut alles docht wol bliken, dat „De Tsjerne” wurden is in sintrom fan lite rair libben. D. A. Tamminga lies inkele fersen foar üt de fiif Tsjernejiergongen en sleat dernei dizze tige slagge gear- komste. IJLST. Ter ere van het eerste 6-tal heren die in de competitie voor de eerste maal de kampioenstitel wisten te beha len gaf D.V.C. een feestavond voor haar leden. Na opening door voorzitter Plan ting met een woord van welkom, werd een programma van muziek, voordrach ten en samenspraken vlot afgewerkt. De secretaris van DÏJk gaf een overzicht over het tijdvak van het nog korte be staan van D.V.C. Deze welgeslaagde avond werd door voorzitter Planting gesloten met het uitspreken van de hoop, dat D.V.C. spoedig meer van zich mocht laten horen. WOUDSEND. Bij de veehouder J. Postma alhier schonk een schaap aan 4 lammeren het leven, wat een heel bij zondere gebeurtenis is in de schapen wereld. gramatika en makket in skatkeamer, in wurdboek. Suver itselde sjocht men om diztiid yn Noarwegen barren, dêr’t it om it Noarsk as tael fan ’e aide Vikingers giet. Yn 1845 rjochtet Sytstra dan it tydskrift Iduna op. Yn dizze tüd fan delgong (ierappelsykte en ófskieding stelden it folk foar stoffelike en geast- like need) wie dat in moedige died. Hoe roun it? Fansels koe it net bistean fan ien man en yn 1870 moat de goadinne fan ’e dichtkunst har deljaen. Ek al om’t Sytstra himsels in stök tusken de fuotten stutsen hie: syn slimme stave- ring, dèi t er syn dream Magna Frisia yn ütlibbe, wie net to folgjen. De opfolger fan Iduna wurdt Forjlt my net. Earmoediger koe it net. Dochs wie de titel op syn plak. Fryslan soe ommers stjerre. Undertusken hie „De bijekoer” de hu- ning, dy’t der nei wie, fan 1846 óf samle en kamen letter de Swanneblommen, dêr’t yn ’e léste jierren fan har bistean wol ris in strieltsje fan it wraldljocht yn trochbriek b.g. yn wurk fan Rixt en S. Kloosterman. In yntermezzo neamde sprekker Pi ter Jelles syn „For hüs en hiem”, dat nei in krêftige ynset gau ynstoarte. Dat moast ek wol, hwant in skriuwer moat ek wol ris de moanner, de tsjüger wéze. Sadré’t Piter Jelles dat wie, staette er lykwols op syn publyk. Yn 1917 soe it wêze: „Frisia” waerd oprjochte. It fait lykwols óf, Frisia wraksele nea, it gie altyd mei de stream mei. „Tsjügenis” fan Folkertsma, nei 1920 üntstien, haldt it net lang fol. De tiid wie der net ryp foar. Yn dizze sitewaesje komt dan „De Tsjerne”. In sprekkende titel: der is hwat en der wurdt hwat oars üt mak ke. Nei 5 jier is it slim to sizzen, oft „De Tsjerne” is, hwat er wêze moat t.w. yn en tsjin de tiid stean. Foar bat it tydskrift grif op mannich blêd buten Fryslan, dat it minsken fan mear as ien generaesje en ideology byinoar- bringt. It forbinende sit der lykwols neffens de sprekker to min yn. De Tsjerne moat wurde in klok, dy’t it folk wekker ropt. Dat kin komme, bisleat Piebenga, as wy derefter steane mei üs krityk en üs leafde. De Tsjerne-samler A. Wadman joech in praetsje üt ’e koken. Yn in bigjin- artikel bat Schurer yn 1946 sein, hwat De Tsjerne woe: de dichtkunst tusken de atfortinsjes foar V.S. en breukban- aen weihelje en in platform wêze foar de dichters yn Fryslan. De Tsjerne koe gjin stanpunttydskrif. wêze. Hwat foar rubriken hat de Tsjerne? Proaza en poëzij nimme it fornaemste plak yn. De krityk is net forgetten. Li- kemin hat men op in dichterlik eilao ibbfc, hwant mesyk, />aniel, film en by1 dsjende kunst ha ek oan ’e oardjr west. 52C fersen yn 5 jiei bylket net min i dêmeffens soene yn Hollan 20.000 pu bis earre wêze moatte). De Tsjerne hat 109 meiwurkers hawn. Dêr wiene frij- bwat bütenlênners by, om’t der kontak ten mei Eastenryk, Itaelje, P'^nje en Amearika lein binne. Inkele aparte nü- mers waerden wijd oan de mesyk, oan belasting en vereveningsbelasting wor den overschreden. Dit heeft de minister aanleiding gegeven tot het voorstel om de bevoegdheid te scheppen, dat, indien na een waarschuwing de werkgever na latig blijft, een verhoging op de dan op te leggen aanslag kan worden opgelegd. Van deze bepaling zal ongetwijfeld een belangrijke preventieve werking uitgaan. De verhoging is daarom beperkt tot 10 van de aanslag, met een minimum van ƒ5. Voor hengelaars heeft de Hoge Raad een belangrijk arrest gewezen ter zake het gebruik van een hengel als sleep- hengel. De wet eist voor het vissen met een sleephengel een akte. Daarnaast moet men vergunning voor het te be vissen water hebben. Het vissen met een hengel is in het algemeen vrij mits de bijdrage ter bevordering van de visstand (f 0.50) is betaald. Er zijn om standigheden waaronder bij het vissen met, laten we maar zeggen, een gewone hengel het aas gesleept wordt. Daar mee wordt de hengel nog geen sleep hengel. Dat was de opvatting van de advocaat-generaal en die vond erken ning bij de Hoge Raad. Deze vernietigde het vonnis van de Kantonrechter te Zwolle tegen J. G. Timmers, apotheker te Assen, die T. strafbaar had verklaard wegens het vissen met een als sleep hengel gebezigde hengel. In overleg met de commissaris voor de emigratie is bepaald, dat met onmid dellijke ingang aanvragen ter verkrij ging van vergunning voor de uitvoer van goederen door of ten behoeve van emigranten, met uitzondering van de normale verhuisboedel, moeten worden ingediend bij De Nederlandse Bank N.V., kantoor Deviezenvergunningen, afdeling Emigratie, postbus 838, Amsterdam. Voor het indienen van deze aanvragen bij De Nederlandse Bank blijven de tot nu toe gebruikelijke formulieren van kracht. Deze regeling voor indiening van aanvragen geldt in het algemeen niet voor de uitvoer van bedrijfsinventarissen door naar België emigrerende landbou wers, noch voor goederenuitvoer binnen het kader van het emigratieverdrag met Frankrijk. Voor inlichtingen omtrent de wijze waarop in deze gevallen dient te worden gehandeld, wende men ach tot de Centrale Stichting Landbouw-emigra- tie, Raamweg 26, ’s-Gravenhage. Ter verkrijging van vergunning tot uitvoer van verb’lisboedels moet men zich wen den tot de inspecteur der invoerrechten en accijnzen binnen wiens dienstkring de emigrant is of was gevestigd. Zoals reeds eerder bericht werd, zal de sopraan-partij in de uitvoering van de Matthhus-Passion op Goede Vrijdag in de Grote Kerk te Sneek gezongen worden door Mevr. Gerretsen—Schip pers. Deze naam blijkt echter enige ver warring gesticht te hebben zodat velen menen dat Mevr. Jeanne Gerretsen van Amsterdam, de vroegere dirigente van de Matthaus-Passion zal zingen. Wij menen dat het goed is er even op te wij zen dat dit laatste dus niet het geval is. In verband met de verhoging der grondstoffenprijzen zullen de volgende artikelen met onmiddellijke ingang ook in prijs stijgen: bruin brood en volks- witbrood met 3 cent per brood van 800 kg.; margarine 15 ct. per pond; bak en braadvet 17 ct. per pond. Morgen, Dinsdag, zal de regering in overleg treden met de Stichting voor de Arbeid over een mogelftke gedeelte lijke compensatie voor deze verhogingen in de lonen. In het jaarverslag van de N.V. Inter communale Waterleiding Gebied Leeu warden over het jaar 1949, waarvan de publicatie door verschillende omstandig heden werd vertraagd, komt de sedert het begin van de exploitatie onafgebro ken voortdurende groei van het bedrijf duidelijk tot uiting. Hoewel hetgeen in de afgelopen jaren tot stand is gekomen, zeker tot voldoening stemt en de des tijds gekoesterde verwachtingen verre overtreft, is toch het doel, een zo al gemeen mogelijke centrale drink- en be- drijfswatervoorziening, nog lang niet be reikt. Slechts 65,4 van het totaal be woonde woningen in het concessiegebied (exclusief de eilanden) is in de gelegen heid de zegeningen van een moderne centrale drinkwatervoorziening te on dervinden, terwijl nog slechts 53,9 van'het totaal aantal bewoonde wonin gen in bedoeld gebied daadwerkelijk op het net is aangesloten. Helaas is het vraagstuk van de uitbreiding van het voorzieningsgebied door de tijdsomstan digheden uitermate moeilijk geworden, tengevolge van het feit, dat zowel de aanlegkosten als de exploitatiekosten aanzienlijk meer zijn gestegen dan de tarieven; thans betekent zelfs een uit breiding ten behoeve van nieuwe wonin gen in een reeds aangesloten centrum, een verliespost. Ook de financiering van de werken welke moeten worden uitge voerd voor een goede bediening en blij vende instandhouding van het reeds in exploitatie gebrachte gebied, baart zorg. Toch kenmerkte het boekjaar 1949 zich door een grote bedrijvigheid op velerlei gebied. Bijna 3200 nieuwe aansluitingen kwamen tot stand, waardoor het record van 1948 (3000 nieuwe aansluitingen) nog werd overtroffen. De afgeleverde hoeveelheid water steeg van ruim 8.000.000 m3 tot ruim 9.000.000 m3. Met de uitvoering van het Urgentieplan 1947, waarmede beoogd wordt het verbroken evenwicht te herstellen tussen de pro ductie- en distributiecapaciteit enerzijds en de eisen waaraan thans moet worden voldaan anderzijds, werden bevredigen de vorderingen gemaakt. Het belangrijk ste plan dat in 1949 werd ontworpen, was het zogenaamde Industrialisatie- waterleidingplan, dat betrekking heeft op de aansluiting van enkele centra in het Oosten der provincie welke voor ves tiging van industrie in aanmerking komen. Ofschoon het Industrialisatie- waterleidingplan zich in een grote be langstelling mag verheugen, zowel van de zijde der Rijksoverheid als van de zijde der belanghebbende gemeenten, is gebleken, dat het vinden van een oplos sing voor het financiële probleem verre van gemakkelijk is. De voorwaarden waarop de aangesloten gemeenten con cessie hebben verleend, werden gewij zigd. Inmiddels hebben alle gemeenten de nieuwe concessie aanvaard. De finan ciële resultaten zijn nauwelijks bevredi gend te noemen, niettegenstaande de in komsten o.a. als gevolg van de op 1 Juli 1948 ingevoerde tariefsverhoging met circa 10 stegen. De lasten stegen ech ter in sterker mate dan de baten. Over 1949 kon nog juist een dividend van 5 aan de aangesloten gemeenten wor den uitgekeerd; hiermede is echter slechts een bedrag van 12.450,ge moeid, hetgeen op het totaal der exploi tatierekening, dat 1.885.000,be draagt, weinig gewicht in de schaal legt. Door een samenloop van omstandig heden was de N.R.V.-lezing over Bali en Nieuw Guinea, welke Vrijdagavond in de bovenzaal van café Onder de Linden werd gehouden, de derde in haar soort hier in korte tijd gebracht. Waarschijn lijk was het daaraan te wijten, zei voor zitter G. v. d. Prjpekamp in zijn wel komstwoord, dat de belangstelling voor deze lezing beneden de verwachting bleef. Niettemin hoopte hij dat de aan wezigen een goede avond zouden hebben. Nu dat was in orde. De heer C. H. Groen, kenner van Indonesië bij uitne mendheid en rake en geestige verteller, heeft zijn gehoor een paar kostelijke uren bezorgd. In een korte maar duide lijke inleiding stelde de heer Groen eerst de grote verschillen tussen beide eilan den in het licht. Het zijn zeer sterke contrasten. Ball, een zesde gedeelte van Nederland, dichtbevolkt (circa 1 mil- lioen inwoners), onderkend tot in alle uithoeken, is door zijn eeuwenoude cultuur, rijstbouw en organisatie van wa terschappen één der meest belangwek kende eilanden van de Archipel. Nieuw- Guinea daarentegen, 13 maal zo groot als Nederland, is dunbevolkt (1.3 mil- lioen inwoners), heeft geen cultuur en is voor het grootste deel nog onbekend. Spr. besprak daarna uitvoerig de leef wijze, voeding en gewoonten van de be woners van Ned. Guinea, de kust- en berg-papoea’s. Het koppensnellen en het menseneten zijn zeer onhebbelijke ge woonten, maar wie nader met deze men sen in contact komt, vallen spoedig hun vriendelijkheid, voorkomendheid en vlijt op. Opmerkelijk is de technische knobbel, die de papoea’s bezitten. Een cursus van slechts twee jaar is voldoen de om hen op te leiden tot chauffeur- monteur. Over de mogelijkheid van emi gratie naar dit gebied was volgens spr. de grootste voorzichtigheid geboden. Al leen in de kustplaatsen treft men een kleine Europese samenleving aan en emigratie achtte hij alleen verantwoord, als men werk bij één der bestaande maatschappijen kan krijgen. Na vertoning van een aantal prach tige kleurenopnamen van de bekende Haagse kunstfotograaf Wim Berssen- brugge en een korte pauze was het ei land Bali aan de beurt. Behalve aan de zeden en gewoonten van de bewoners werd grote aandacht besteed aan het godsdienstig leven van de Balinees en de vele mooie tempels, welke men op dit prachtige eiland aantreft. Ook van dit eiland kregen de aandachtige luisteraars een aantal opnamen te aanschouwen en deze waren zo mooi, dat het einde veel te vroeg daar was. De heer v. d. Pijpe- kamp dankte de spreker aan het slot voor zijn interessante lezing eu de fraaie opnamen. Dinsdag 20 Maart. Propaganda-avond „Vrjje Jeugd Beweging” (J.V.O.) 'sav. 7.30 in Fredehiem. „Blauwe Regen”, een revue van muziek, dans en schetsjes. Dinsdag 20 Maart. Noorderkerk. 's Av. 8.15 uur „Wij hebben een woord voor de wereld!" Medewerkers: Jo Boeijenga, orgel, Kees Deenik, ba riton, Ds. E. N. van Loo, meditatie, Koor „Sursum Corda”. Dinsdag 20 Maart. Sneker Winkeliers Ver. Belangrijke vergadering ’s av. 8 uur in zaal Piso. Eerste voorstellen reeds ingediend. Nog Zaterdag zijn ingediend 1. Een wetsontwerp tot verhoging van de vennootschapsbelasting door vervan ging van het thans geldende proportio nele tarief van 40 door een eniger mate progressief tarief, dat begint met 45 en voor de hoge winsten tot een absoluut heffingspercentage van 50 nadert. Bij een belastbaar bedrag van niet meer dan ƒ50.000 bedraagt de be lasting 42% van het belastbare be drag benevens 12% van het bedrag, waarmede het belastbare bedrag 40.000 te boven gaat. Het nieuwe tarief gaat in met het boekjaar 1951. 2. Het tweede wetsontwerp heeft be trekking op inkomsten- en loonbelasting en de vermogensbelasting. Het houdt al lereerst in een verhoging van de in komstenbelasting, voor zover geheven van bedrijfswinsten. De winsten uit de vrije beroepen (dokter, advocaat enz.) wórden dus niet in de verhoging betrok ken. Grondslag voor de suppletoire be lasting is de in het inkomen voor de in komstenbelasting igrepen bedrijfs winst, met uitzondering evenwel van be dragen, die onttrokken zijn aan de on belaste reserve en met uitzondering van de voordelen uit vervreemding van een z.g. aanmerkelijk belang. Voor de mid delbare winsten (ƒ8.000ƒ20.000) be draagt de suppletoire belasting 5 van het gedeelte van de winst boven ƒ8000; voor de hogere winsten loopt het tarief enigszins op tot een maximum van7%% voor het gedeelte boven 100.000. Ook deze verhoging zal ingaan met 1951. Voorts bevat het ontwerp een bepa ling die betrekking heeft op de faciliteit van vervroegde afschrijving op bedrijfs middelen, ingevoerd bij de wet belas- tingvoorziening 1950. Volgens het ont werp krijgt de minister van Financiën de bevoegdheid om indien de omstandig heden daartoe aanleiding geven in overleg met de minister v. Economische Zaken de toepassing van de vervroeg de afschrijving ten aanzien van toe komstige investeringen te begrenzen tot jaarlijks ten hoogste 10 (inplaats van 33’/8%) van de kostprijs van de be drijfsmiddelen. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SCHARNEGOUTUM. De Geref. Oudervereniging kwam met de meisjes en jongensclub in jaarvergadering in „Rehoboth” onder leiding van P. v. d. Laan bijeen. Na de gebruikelijke ope ning tracht de secretaris D. Rozendal het jaarvvslag en de penningmeester M. lellema het finexcieel verslag uit. Het bleek dat er een ba tig saldo was. D. Rozendal en P. Spieringa controleer den de bescheiden. Alles werd in orde bevonden. Om een bééld van een meis jes- en jongensvergadering te krijgen werd onder leiding van leidster A. Ho- geweg door Hieke Djjkstra behandeld O.T. „Ester”, de jongens behandelden N. T. „Gethsemané”, ingeleid door Pier Bakker onder leiding van de leider Sj. Spieringa. Een Provinciaal Vraag- en Antwoordspel onder leiding van Renny Sijbrandij vond veel animo. Uitslag: de Limburgers wonnen de le prijs, de Frie zen 2e prijs. Toen na de pauze de jon gelui eindelijk weer bij elkaar waren getrommeld werd begonnen met de re el teerwedstrijd. Jury E. W. Hogeweg, H. d. School, en Tj. Holwerda. Uitslag: Ernst de meisjes M. Hogeweg le pr.; Hieke Dijkstra, 2e pr.; Trijntje Dijkstra 3e pr.; Luim de meisjes: Geesje Wier sma, le pr.; Pietje Bouma, 2e pr.; Zus ters Jellema 3e pr.; Jongens luim: Sie- men Mollema, le pr.; Jelle v. d. Laan, 2e pr. en Reinder Laurens 3e pr. Her kozen in het bestuur P. Spieringa. De vergadering werd om half één gesloten met dankgebed door E. W. Hogeweg. Dinsdag 20 Maart. Instituut v. Land- bouw-coöperatie in Friesland. Film avond te Nijland ’s avonds 7.30 uur in het Gebouw van de Ned. Herv. Kerk. Een wijziging, die zowel voor de in komstenbelasting als voor de loonbelas ting en de vermogensbelasting zal gel den, is een thans bij de Tweede Kamer ingediend voorstel tot het verschuiven van de leeftijdsgrens voor kinderaftrek van 21 jaar tot 16 jaar. Door deze ver schuiving wordt op dit punt aansluiting verkregen bij de regeling inzake de kin derbijslag. Voor kinderen van 16 tot 21 jaar, die onderwijs genieten of worden opgeleid voor een beroep, blijft de aan spraak op kinderaftrek bestaan. Het zelfde geldt voor gebrekkige kinderen. De nieuwe regeling van de kinderaftrek zal ingaan met 1952. Het bijzondere ta rief Ia (voor inwonende kinderen) komt Voorts komt het meer en meer voor dat de termijnen van afdracht van loon- Dinsdag 20 Maart a.s. hoopt ds. J. Nauta Azn., emeritus-predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Amersfoort en thans wonende te Cillaershoek de leef tijd der sterken te bereiken. Ds. Nauta werd 20 Maart 1881 te IJpecolsga by Woudsend geboren (zijn vader was vele jaren gemeenteraadslid en wethouder van Wymbritseradeel) en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Nadat cand. Nauta in 1906 door het Provin ciaal Kerkbestuur van Groningen was toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, verbond hij zich 17 Februari van het daarop volgend jaar na vooraf te zijn bevestigd door zijn zwager wylen ds. B. Dijkstra aan zijn eerste gemeente Zoeterwoude (classis Leiden). Daarna stond de jubilaris ach tereenvolgens te Parrega en Hieslum 19101914; Mijnsheerenland 19141917 Workum 19171923; Katwijk aan Zee 19231927 en Sexbierum 19275 Juli 1934, toen hem in verband met zijn be noeming tot geestelijk verzorger van „Zon en Schild” en „Hebron”, uitgaande van de vereniging Ned. Herv. Stichtin gen voor Zenuw- en geesteszieken te Amersfoort eervol ontslag met de be voegdheid van emeritus werd verleend. 16 April 1939 keerde de jubilaris weer als dienstdoend predikant in de Ned. Herv. Kerk terug en verbond zich toen aan de Amersfoortse gemeente, waar hij beroepen werd voor bijzondere werk zaamheden, speciaal voor de geestelijke verzorging van „Zon en Schild” en „Hebron”. Wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd kreeg ds. Nauta 1 Mei 1946 emeritaat. Ruim een jaar later nl. 25 Mei 1947, werd hij door zijn zwager ds. J. K. F. Mantz van Rotter dam bevestigd als hulpprediker van de Ned. Herv. Gemeente te Cillaershoek (gemeente Maasdam). Dinsdag 20 Maart. Groene Kruis, Op penhuizen c.a. Jaarvergadering ’s avonds 7.30 uur in het Lokaal te Oppenhuizen. Woansdei 21 Maert. Krlte Snits. Büten- gewoane Gearkomst, jouns 8 üre yn Amicitia. Opfiering troch it Kritetoaniel: „Hwat foarby is”. Donderdag 22 Maart. Waterschap „De Gouden Bodem”. Jaarvergadering van Ingelanden te Woudsend, voor- middags 10 uur in café Andela. Vrjjdag 23 Maart. Martinikerk Sneek. ’s Middags 2 uur Matthaus-Passion. Maandag 26 Maart. 19e Vrjjz. Prot. Landdag te Leeuwarden. Donderdag 29 Maart. R.K. Gymn. Ver. „Vlug en Lenig”. Jaarlijkse uitvoe ring in Amicitia. ’s Avonds 8 uur. Zaterdag 31 Maart en Dinsdag 3 April. Juhileum-uitvoering Thusnelda Greate Pier in Amicitia met „De poppenkast”, een revue van keur gymnastieknummers. 1 Aprilbal- masqué. Ljouwert en Amsterdam binne üs foargien mei Tsjernemiddeis mar nou hat Fryslans twadde stêd dan dochs in Tsjernemiddei hawn. Faeks is it feit fan fiif jier bistean net wichtich foar lju, dy’t wend binne yn ieuwen to tinken sei foarsitter D. A. Tamminga. Dêr stiet lykwols foar- oer, dat wy tsjinwurdich soms by de dei libje en dus wie er dochs oanlieding foar Snitser Frysk Forban en Tsjerne- redaksje op in joun it tydskrift ris neijer to bisjen. It idé wie goed, dat die bliken üt ’e opkomst. De earste sprekker fan ’e joun wie de hear J. Piebenga. Hy stelde him as doel him to bisinnen op de funksje fan it tydskrift yn dizze tiid. Dêrfoar joech hy in histoarysk oersjoch oer funksje en Ontwikkeling fan it „tiidwurk”, sa’t it earder neamd waerd. As funksje stelde hy it yn ’e tiid libjen en dy tiid fierder driuwen. Kultuer hat hwat expansyf yn him; in tydskrift is dêr it middel ta. By pamfletten, blauboekjes en spec- tatorskriften lans komt it yn 'e Franske tiid ta periodiken. Fral om 1800 hinne üntsteane se yn forskate lannen. Fryslan kaem net fier efteroan. Dat mei jin wol forwünderje, hwant hwat foar kultureel kon takt bistie der destiids tusken Finlan en Wales, Frys lan en Eastenryk. Dochs komt de ro- mantyk oeral op sünder forbinende ka nalen. Faek üt it folk wei, lyk as by uzes, by in skuonmakkersjonge, dümny op ’e hege klaei. Nearne sterker oppenearret it him hjir as by Harmen Sytstra, de man, dy’t him as jonge al in doel, hast in fisioen, foar eagen stelt. Hy wol biwize, dat it Frysk fan Frisia Magna noch bistiet en dat it in skiednis hat like aid as de talen om üs hinne. Hy jowt de tael dêrta syn ramt, in OUDEGA (W.) Zondagmiddag ge raakte het 2-jarig dochtertje van de heer Tj. Schilstra door een hevige wind vlaag bij de ouderlijke woning te water. Gelukkig werd dit opgemerkt door de vader, die het kind nasprong en wist te redden. Onmiddellijk werd geneeskun dige hulp ingeroepen en slaagde men er in de kleine tot grote vreugde van de ouders te behouden. Hoge prjjzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. 16422 ƒ25000; 13322 ƒ5000; 12057 ƒ2000; 14651, 2260 ƒ1500; 4758, 5314, 7934, 20096, 21442 1000. In die verklaring kondigde de regering aan ten opzichte van Nieuw-Guinea Een afwachtende houding en het volgen van de ontwikkeling op de voet; geen wijziging van de status zonder voorafgaande raadpleging van het parlement. Defensie eerste diensttijd van 18 maanden, teneinde voortdurend enige parate troepenformaties te hebben; op den duur vorming van vijf divisies; versterking van de luchtmacht; taak voor de Marine in Atlantisch verband. Dekking uitgaven een jaarlijkse extra 500 millioen (over de eerstkomende vier jaar) voor de defensie te dekken voor de helft uit leningen (uitgaven voor één maal), voor de helft door belastingverhoging, t.w. van de vennootschaps belasting en de inkomstenbelasting naar ae maatstaf winst, de omzetbelasting op minder noodzakelijke artikelen en bij de groothandel, de motorrijtuigenbe lasting; een overwinstbelasting en andere belastingen zijn in overweging; voorts bezuinigingen tot een bedrag van 150 millioen. Sluiting betalingsbalans geen gebruik van monetaire reserves voor voor ziene tekorten; vooralsnog slechts in bijzondere gevallen distributie van ver- bruiksgoederen; productievoorschriften voor schaarse grondstoffen; productie verhoging in overleg met het bedrijfsleven; geen algemene werktrjdverlenging; beperking van publieke en indirect van particuliere investeringen; beperking van het luxe-verbruik; vermindering van de voedselsubsidies tot in totaal 175 millioen; vaststelling grondstoffenprijzen aanstonds op nieuwe basis; waken tegen onnodige prijsverhogingen; overleg met de Stichting van de Arbeid over de sociale gevolgen der prijsstijgingen; bijzondere aandacht aan de ouden van dagen en waken tegen onevenredige achteruitgang van de grote gezinnen. WYMBRITSERADEEL, van 11 tot en met 17 Maart 1951. Geboren: Antje d. v. Jan Mellema en Jetske Terpstra te Jutrijp; Johannes z. v. Roel Stoker en Martje van Keulen te Abbega; Eusebius Hendrikus Joseph z. v. Jacob Migohiel de Jong en Christina Juliana Josephina van der Vegt Scharnegoutum. Gehuwd: Oege Pebesma, 34 jr., Sjoerdje de Jong, 22 jr., Woudsend. Overleden: Sjoukje Reidsma, 71 jr., ongehuwd te IJsbrechtum; Wopkje van der Woude, 85 jr., wed. van Sipke Hof man te Woudsend. Maandag 19 Maart. Amicitia Theater, 's Avonds 8 uur de Italiaanse film met Anna Magnani„Vulcano”. Dinsdag 20 Maart. Amicitia Theater, 's Avonds 8 uurFrank Capra’s meesterlijke comedie: en oude kant”. „Wij moeten ons tijdelijk beperkingen opleggen om de moeilijkheden, waar voor wij staan, te overwinnen en om straks weer te kunnen voortgaan op de weg omhoog, die wij sedert de bevrijding zijn opgegaan. Tegenover de taak, die thans voor ons ligt, staan wij, gelukkig, als een ge zonder en sterker volk dan wü waren bij het einde van de bezetting. Be herin nering aan wat wü in de bezettingsjaren hebben doorstaan, moge ons volk op wekken en sterken, nu wij ons opnieuw hebben aan te gorden ter bescherming van onze vrüheid, onze volksaard en ons volksbestaan”. Aldus enige zinsneden uit het slot van de regeringsverklaring welke minister president Drees namens het nieuw optredende kabinet Zaterdagmiddag om 12 uur in de Tweede Kamer heeft afgelegd. SNEEK, van 11 t.e.m. 17 Maart 1951. Geboorten: Aukje d. v. Lammert de Boer en Trees Wola van Langweer; Leo Willy Jozef z. v. Jan Henderikus Meijer en Afke Rentier; Hieronimus Pe trus z. v. Theodorus Cornells Potma en Johanna Francisca Fluitsma; Johannes Jozef z. v. Arnoldus de Winter en Juli ana Theresia Jeilesma van SondelJ Hendrik Johannes z. v. Jentje Bakker en Wijpkje van der Werf; Fokje Elisa beth d. v. Fokke Hendrik Dijkstra en Pietje Steenstra; Geesje Wijtske d. v. Roelof Bles en letje IJkema van Tjerk- gaast; Sjoerd z. v. Kornelius van Wie ren en Maaike Walinga; Andries Bone- facius Sijbrandus z. v. Harmen Jorna en Catharina Bleeker van Bolsward; Grietje d. v. Wieger Hoekstra en An- nigje Bangma van Teroele. Ondertrouwd: Willem Koolmoes, 24 jr. en Frouwkje Gertrud de Jong, 25 jr. Getrouwd: Maarten ’t Hart, 30 jr. en Willemke Geertje Nauta, 25 jr.; Adrian- nus Cornells Gaemers, 22 jr. en Ever- dina Kan, 22 jr.; Christiaan Swarts, 27 jr en Hittje Lusthof, 25 jr. Overleden: Feike Posma, 74 jr.; Trüntje Visser, 68 jr., wed. van Jan Rimmert de Koning van Bolsward; Ma ria Dijkstra, 76 jr., echtgen. van Arjen Brouwer; Dieuwke Stastra, 73 jr., wed. van Artinus Blaauw van Bolsward; Enne de Boer, 83 jr., echtgen. van Geer tje Haringa; Maria Terpstra, 76 jr., wed. van Bauke Andringa; Thomas van der Veen, 82 jr., echtgen. van Sijke Brouwer; Hendrik Westra 60 jr., echt gen. van Corneliske Postma; Trijntje Wagenaar, 74 jr., wed. van Wierd Teijes Postma. 5715, 5717, 6177, 6178, 7961, 7963, 7966, 7972, 7984, 7995, 8244, 12666, 13184, 13185, 13187, 13195, 13196, 13198, 13200, 13218, 20127, 20134, 20157.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1