Tweeduizend jonge betogers Sneek naar Elke verspilling moet worden tegengegaan zei de Minister-President Drees in zijn radiorede Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Matthaus Passion De VARA presenteerde met veel succes Accordeola DINSDAG 27 MAART 1951 6e JAARGANG No 25 L KIEZEBRINK I Aquariumver. Ludwigia Al drie in één nest En ook twee Kerk en kopérsmid Voor gedemobiliseerde militairen r1 Nieuwe aardappelen en blauwe druiven Loonsverhoging van vijf procent Vijfenzestig jarig bestaan Thusnelda-Greate Pier Ai kievitseieren ad. markt KLEINZAND 7 TeleL 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD fh Oudermiddag Gymnasium Sneek Bondsdag C.J.M.V. Redacteur es» EXAMEN HULPMONTEUR. vorderingen der leerlingen. tl f GEVONDEN VOORWERPEN WYMBRITSERADEEL. De heer W. Heerma te Spannum vond gisteren onder Spannum al een nest met drie kievitseieren. Aan de eiermarkt alhier werden he den ongeveer 100 kievitseieren aange voerd. De prijs was 75 ct. per stuk. De mondharmonicaclub speelde onder leiding van de heer P. Jaasma een aan- Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrinlc Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie adres: SNEEKER NIEUWSBLAD De regering heeft besloten een aantal voorzieningen, welke werden getroffen ten behoeve van gedemobiliseerde mili tairen, die in Indonesië hebben gediend, eveneens te treffen voor niet-beroeps- militairen die in Nederland gedurende een bepaalde geruime tijd in militaire dienst zijn geweest. De militairen van de Kon. Marine en de Kon. Landmacht, die voor 1 September 1947 in werkelijke dienst zijn gekomen en na 30 April 1950 in Nederland zijn of worden gedemobili seerd, en onafgebroken in werkelijke dienst zijn geweest, kunnen in aanmer king komen voor een uitkering geduren de een bepaalde perfide, die nodig is voor de overgang naar de burger maat schappij. De eerste nieuwe aardappelen en de eerste blauwe druiven zijn Vrijdag aan de Poeldijkse fruit- en groentenveiling aangevoerd. De nieuwe aardappelen werden gewaardeerd op 2 tot 2.80 per kilogram. Voor de blauwe druiven werd 7.40 per kilogram betaald. heden die daaraan zijn verbonden. Rijk, provincie en gemeenten, aldus besloot dr. Drees zijn radiorede, zullen het voorbeeld van grote soberheid moe ten geven, maar ook in de bedrijven en in het particuliere leven zal elke ver spilling met kracht moeten worden tegengegaan. Ik vertrouw erop, dat ons I volk sterk genoeg zal blijken, om temid- I den van een wereld vol tegenstellingen en spanningen zijn evenwicht te be- I waren. Het verhaal gaat, dat een predikant, die nogal te klagen had over gebrek aan offervaardigheid bij de kerkelijke col lecten, zijn misnoegen daarover uitte in een preek, die tot tekst had het woord uit II Tim. 4 „Alexander de kopérsmid heeft mij veel kwaad gedaan.” Wij weten niet of op deze wijze een einde in die gemeente is gekomen aan de bekende „kerkcent”, maar in elk geval behoeft Vordens Hervormde predikant blijkbaar nog niet zijn toevlucht te nemen tot een dergelijk tekstgebruik. Tijdens een kerk dienst in de Ned. Herv. Kerk werd in een collectezakje een bedrag gevonden van 3000.en in het zakje voor de armen verschillende ouden en zilveren voorwerpen, aldus de N. R. Crt. Bij het op 21 Maart gehouden examen van de V.H.P.G. te Sneek slaagden de volgende leerlingen, opgeleid door Insti tuut „Groote”. Stenografie: Mej. R. Aukema, Lemmer Machineschrijven (blindtypen)Da mes: B. de Vries, H. C. A. Westra, Tr. v. Foeken, J. H. Boonstra, F. de Groot, J. de Jong, H. Faber, B. de Jong, allen te Sneek; J. M. van Asma, Lemmer; P. Loen, Lemmer; S. Visser, Sijbrandabu- ren; A. Plantinga, Hennaard; Joh. de Vries, Balk; G. de Vries, Balk; A. de Vries, Ijlst; P. Bakker, IJlst. Snelheids- diploma Mej. M. van der Werf, Sneek. Heren: L. K. van der Meulen, J. Fr. de Backker, J. v. d. Werf, allen te Sneek; W. H. Vos, Oosterzee; K. H. Terpstra, Hemelum; A. Koopmans, IJlst. werknemers bedraagt de minimumver- hoging vier cent per uur. Voor werknemers van 19 jaar kan 1 j procent bijslag worden gegeven, voor 20-jarigen twee, 21-jarigen drie en 22- jarigen vier procent. Een loonsverhoging van 5 procent mag ook toegekend voor die gevallen waarin de arbeidsverhouding niet bij collectieve arbeidsovereenkomst of bin dende beschikking is geregeld. Deze bij slag kan gegeven worden zonder voor afgaande toestemming van het College van Rijksbemiddelaars. BRITAIN FESTIVAL IN LONDEN NADERT. Fraaie lucbtopname van dat deel van Londen waar de gebouwen voor het Festival in aanbouw zijn. Op de voorgrond langs de Thames het in aanbouw zijnde ronde gebouw voor het Festival. Een gebreide kinderwant, terug te be komen bij G. Zrjlstra, Scharnegoutum 52; een glacé dameshandschoen, terug te bekomen bij Post Commdt. Scharne- een beursje met inhoud, terug OFFINGAWIER, 26 Maart. De foura- gehandelaar D. H. Visser alhier vond heden al 2 kievitseieren in één nest. Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per hall jaar. Franco per post f 3.75 per hall jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Aan de in Maart gehouden examens voor Hulpmonteur in het gebouw van de Ambachtsschool te Sneek, onder auspi ciën van de Stichting Vakopleiding Automobiel- en Motorrijwielbedrijf (V.A. M.) werd deelgenomen door 20 Candida- ten, welke het onderwijs in de afdeling Autotechniek hadden gevolgd aan de Ambachtsschool te Sneek, uitgezonderd één van een Ambachtsschool buiten Friesland. Voor het diploma slaagden 15 leerlin gen en moesten 5 worden afgewezen. GESLAAGD. HET Geen receptie, wel een groots opgezette revue. Wij hebben inzage gekregen van het programma dat ThusneldaGreate Pier, één der oudste gymnastiekverenigingen in Friesland, ter gelegenheid van haar 65-jarig jubileum zal afwerken. Zater dag 31 Maart en Dinsdag 3 April zal in „Amicitia” te Sneek een revue worden opgevoerd, waaraan meer dan 100 mede werkenden deelnemen. In enkele uren zullen kabouters, elfjes, de Skotse Trije, de Samba, rhythmische dansen, circus- artisten en sketches de verschillende gymnastieknummers afwisselen. Schit terende costumes, originele decors en speciale verlichting zullen het geheel tot een prachtig schouwspel maken. Gymnastiek, beoefend in 1890 en gym- i nastiek in 1951 zullen U een beeld geven van de enorme vooruitgang die zich hier- Met ingang van de loonweek van 19 tot 24 Maart (van 19 tot 31 Maart voor hen die maandloon ontvangen) is een verhoging van 5 procent echter met een maximum van 200 gulden per jaar voor geschreven voor lonen en salarissen. Deze verhoging geldt voor alle manne lijke en vrouwelijke werknemers die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt dan wel gehuwd of kostwinner zijn en wier arbeidsverhouding geregeld is in een van naar de werkelijkheid, van pop tot mens, I van oud naar nieuw. Het zal T.G.P. op I die dagen wel niet aan belangstelling i ontbreken. Donderdag 22 Maart hield bovenge noemde vereniging in de bovenzaal van hotel De Gouden Leeuw een flink be zochte vergadering, waarin als spreker optrad de heer H. Deutz Jr. Nadat de voorzitter de heer W. Monsma de talrij ke aanwezigen, onder wie vele nieuwe leden, hartelijk welkom had geheten, was de heer Deutz aan ’t woord, die eigenaar van ’t aquariumschip is, waar mede hij een tournee van 10 maanden door België heeft gemaakt en nu dezer dagen in Nederland is terug gekeerd. Spreker’s eerste indruk was dat men in België, de bakermat van de aquarium- liefhebberij, bang is voor een bak met voedingsbodem. Over het algemeen treft men daar aquariums met zandbodem a a. Het materiaal is ook veel en veel beter dan bij ons, de aquaria zijn luxer gebouwd en voorzien van emaille bo dems. Ook heeft men er groter verschei denheid van vissoorten, hetgeen volgens spr. geen verwondering behoeft te baren als men bedenkt dat het hier meestal import uit Belgisch Congo betreft. In de 10 maanden van zijn verblijf in het land der Belgen heeft de heer Deutz niet min der dan 28 lezingen gehouden. Het ver- enigingssysteem aldaar en dat van de Nederlandse Aquarium-verenigingen staat lijnrecht tegenover elkaar. Nadat spr. de houders van aquariums enige nuttige wenken bij het in orde brengen van nieuwe bakken had gegeven, kreeg men gelegenheid tot het stellen van vra gen, waarvan een druk gebruik werd ge maakt. Na de lauze deelde de heer Deutz nog het een en ander mede over het kweken van vissen, waarin een ze kere malaise is ingetreden, waarvoor vele oorzaken zijn aan te wijzen. De werkwijze in België en Nederland is nog al verschillend. De voorz. bracht de heer Deutz voor zijn prettig babbeltje, dat twee volle uren in beslag had genomen, en dat door een aandachtig gehoor werd gevolgd, hartelijk dank, wat door de aanwezigen met een hartelijk applaus werd onderstreept. Over de uitgave van een eigen verenigingsblad waren de me ningen nog al verdeeld, h'+ zal door ’t bestuur nader worden overwogen. Een van de sprekers aan het woord. tal christelijke liederen, terwijl de heer IJ. S. Rusticus de zang op het orgel be- gen. Ons kerkgaan is vaak zo nega- I geleidde. tief omdat we niet mee doen en geep aandrift hebben om mee te doen en zo zal de kerk voor ons een dode boel wor den. Er is uit deze slapheid maar één redding mogelijk: Wat wij vandaag ho ren, morgen uit te dragen. Wat is de betekenis van Jezus Christus? Deze heugde over de aanwezigheid van de leden uit de omgeving en die van het hoofdbestuurslid Lebon zeer op prijs stelde. De bondssecretaris is immers één der oprichters van de Vara en heeft vijf en twintig jaar ge: eden om de Vara tot de grote krachtige en strijd vaardige omroep te maken, die zij nu is. In een sympathieke toespraak vestig de de heer Lebon vervolgens de aan dacht op het werk van de Vara, dat er niet alleen op gericht is het Nederlandse volk ontspanning te bezorgen, maar ook tot zijn ontwikkeling wil bijdragen. In een korte bespreking van de Vara-pro- gramma’s waarschuwde de spreker de liefhebbers van populaire muziek, dat de Vara van haar uitzendingen geen per manente kermis kan maken, maar dat ook de liefhebbers van ernstige muziek en van andere programmapunten hun deel moeten hebben. Het gaat de Vara met zijn 580 afdelingen de laatste tijd flink voor de wind. Na de bevinding is het ledental enorm gestegen en de heer Lebon bracht hulde aan de afdeling Sneek, die hierin een zeer werkzaam aandeel heeft gehad. Op 1 Januari 1948 bedroeg het aantal leden namelijk 269, terwijl het nu de zeshonderd ruim heeft overschreden. Bij de veehouder Groninger op Zathe Welgelegen alhier, werd dezer dagen ook al een schapen-vierling geboren. Velen zullen zich wellicht nog afvragen wat er aan de hand is en waarom er nu plotseling allerlei maatregelen worden genomen, zei minister-president dr. W. Drees Zaterdagavond voor de radio. In antwoord op al die vragen heeft de premier iets verteld over onze moeilijkheden met de betaling van al die goe deren, die wij in het buitenland moeten kopen en dus moeten betalen met dol lars en ponden, waarvan wij er veel te weinig hebben, omdat wij niet voldoen de naar het buiteland kunnen verkopen. Dr. Drees legde uit, dat het er niet 1 worden onderhandeld, met alle moeilijk- om gaat, of wij genoeg guldens in onze zak hebben, om datgene te kopen wat wij nodig hebben. Wij zijn voor de voor ziening in onze behoeften voor een groot deel aangewezen op buitenlandse grond stoffen en fabrikaten en die kunnen wij niet met guldens betalen. Uit onze bodem komt geen stukje metaal, wij hebben heel weinig hout, te weinig leer, produceren geen katoen, bijna geen wol, wel steenkool en tegenvzoordig zelfs olie, maar veel te weinig, zodat wij nu zelfs dure Amerikaanse kolen moeten invoe ren. Dit alles kost de laatste tijd veel meer dan vroeger. De prijsstijgingen op de wereldmarkt zijn de oorzaak van de verhoging van de prijzen van brood, margarine en vet. Eerst paste de Staat er wat bij, om de prijzen op peil te houden, maar dat zou nu 450 millioen, of zelfs misschien 490 millioen gulden gaan kosten. Dit kan niet zo doorgaan en daarom zijn de subsidies vervallen of verminderd. De reden, dat die maatregelen zo plotse ling zijn gekomen, ligt in het feit, dat de Regering niet wilde, dat er misbruik zou worden gemaakt van de prijsstij gingen. Voorts wees dr. Drees op de loons verhoging en op het nut van een loon stop, waardoor met één slag kan wor den bereikt, waarover in andere landen in allerlei bedrijven afzonderlijk moet Op Woensdag 21 Maart hield het Ste delijk Gymnasium een geslaagde ouder middag. De middag werd geopend met het zingen van enkele bekende en min der bekende Friese liederen door een koortje, gevormd uit leerlingen, die de Friese les volgen. Enige voordrachten van leerlingen uit klasse III en H wer den vervolgens uitstekend ten gehore gebracht. Muziek en declamatie waren beiden goed verzorgd onder leiding van Drs. A. Wadman. Vervolgens gaf de rec tor een overzicht der resultaten van een huiswerkenquête. Naar aanleiding hier van wekte hij nog eens op tot nauwe sa menwerking tussen school en huis. Het zelfde deed na hem Dr. v. d. Zijpp, die als voorzitter der mdervereniging de ge legenheid te baat nam enkele woorden goutum; tot de aanwezige ouders te richten, te bekomen bij J. Inia te Hommerts 135; Hierna volgden de gebruikelijke bespre kingen tussen lerarei. en ouders over de g. IJpenga te Woudsend. den niet alleen voor ons doch ook voor de anderen. En laat ons nu niet praten over onze onbekwaamheid, want de discipelen van Jezus waren dat ook, doch toen de Heer hen had uitgezonden keerden zij vol blijdschap terug. Jezus droeg hen en ook wij worden door Hem I gedragen en bewaard in ’t geloof. Hij wil ons in beweging hebben en de ver antwoordelijkheid voor het werk in Zijn dienst moet aangekweekt. In onze om gang en dienst aan de naaste moeten wij Gods barmhartigheid uitdragen en zo een open brief van Hem zijn. Wij hebben daarbij de belofte, dat Hij met ons zal zijn al de dagen van ons leven. aria’s) en van Randwijk (tenor-aria’s) voldeden uitstekend evenals Mej. Aafje Heynis (alt) die vooral in „Du Lieber Heiland” en „Erbarme Dich” een voor treffelijke indruk maakte. Mevr. Gerret- senSchippers (sopraan) en Chris Ta verne (Evangelist) waren stellig iets minder, maar toch voldoende. Het materiaal, een goed functionerend ap paraat, is dus aanwezig en daarmee de mogelijkheid van een verdere verfijning en verdieping, die de uitvoering uit de sfeer van het goede opheft tc een wer kelijk verheven gebeurtenis. Het gevaar bestaat, dat dirigent, koor- en orkest leden, tevreden over deze in grote trek ken goede, maar wel wat vlakke uit voering, rustig inslapen met de prettige gedachte, dat het ook volgend jaar wel weer in orde zal komen. En dat zou zo'n uitvoering zoal niet waardeloos, dan toch Sneek onwaardig maken. Zal de Goede Vrijdag-traditie niet tot een op pervlakkige sleur worden, dan is het nodig, dat op de basis van het thans be reikte verder gewerkt wordt aan het volledig vatten van de grote betekenis van Bach’s schepping. H. B. Na afloop van de beide bijeenkomsten, trokken beide afdelingen onder de to nen van de nieuwe L 'urnband naar het Martiniplein, waar allen saam verenigd werden. Te voren had de Chr. Muziek- ver. „Harmonie” een rondgang door de stad gehouden, met haar nieuwste aan winst, de drumband, en verleende nu haar medewerking op het Martiniplein. Hier werden na de opstelling nog enige korte toespraken gehouden en het inter nationaal en nationaal Verbondslied ge zongen. Voor de avondvergaderingen wisselden de bezoekers en toen allen weer zo wat thuis konden zjjn, hield het mooie weer op en kwam er een flinke sneeuwjacht. Door de vele goede zorgen van de heer Gezinus Schrik en de enthousiaste mede- collectieve arbeidsovereenkomst of bin- werking van Sneker Cantatekoor, Bols- dende loonregeling. Voor de mannelijke I warder Oratoriumvereniging tTFAxIrnaTVi nvo V\nrl vn o rrf- 10112 GXlSkOOr (O.l.V. F1UC16 1 Goede amusementsmuziek blijkt nog altijd een geweldige aantrekkings kracht uit te oefenen op vele radioluiste raars. Dat kon men niet alleen afleiden uit het propagandistisch woord, dat bondssecretaris Lebon Donderdagavond op de Vara-bijeenkomst sprak, maar ook uit het bezoek aan deze avond. Want Amicitia was tot de laatste plaats I bezet. Het was reeds de tweede maal in dit seizoen, dat de Vara Sneek aandeed en evenals bij de eerste gelegenheid, toen het gezelschap Wim Kan voor het voet licht trad, waren ook nu de bezoekers en vooral de jongeren onder hen, enthousiast over het gebodene. Dat kon moeilijk anders, want het ene nummer was nog aantrekkelijker dan het andere. Ze alle stuk voor stuk te bespreken, gaat moeilijk er waren niet minder dan twintig maar wel kon men uit de instemming van het auditorium op maken, dat het ensemble Accordeola, Max van Praag en „aap Valkhoff het grootste deel van het succes voor zich opeisten. Wat niet wegneemt, dat ook de andere collega’s uitstekend in dit voortreffelijk amusementsprogramma pasten. Wij hebben tenminste ook zeer genoten van de voordrachtkunst van Jan Lemaire, de vlotte en aparte con ference van Cees de Lange en het op treden van Cora May. Terwijl ook Bert Visser met zijn songs en de pianist Eddy de Jong niet mogen worden vergeten. Voordat het programma begon, had voorzitter Lootsma een kort welkomst woord gesproken, waarin hij zich ver- j en R. K. jongenskoor (o.l.v. Flucie v. Bergen) I kwam ook dit jaar weer een uitvoering van Bach’s Matthaus Passion in Sneek tot stand. Er bestond voor deze uitvoe ring grote belangstelling de Grote Kerk was bijna tot de laatste plaats bezet. Onder de aanwezigen bevonden zich Mr. H. P. Linthorst Homan, Commissaris der Koningin in de provincie Friesland en burgemeester Rasterhoff van Sneek. De grote belangstelling die er elk jaar weer voor de Matthaus Passion bestaat, mag dan misschien voor de buitenstaander vreemd lijken, voor hen, die eenmaal de schoonheid ervan hebben leren genieten is zij even begrijpelijk als vanzelfspre kend. In Bach’s Passie-muziek is de prachtig getoonzette Evangelietext zo volkomen met de rijke, objectieve schoonheid der koralen en de lyrische expressie der aria’s tot één groots ge heel verweven en is bovendien zo’n veel heid van geniale, zuiver muzikaal tech nische vondsten aanwezig in compositie en instrumentatie, dat de luisteraar steeds opnieuw geboeid wordt. Ook voor de vakman is de Matthaus Passion een onuitputtelijke bron van studie. Elke uitvoering is voor hem niet (moet dit althans niet zijn) een blote herhaling van de vorige, maar een nieuwe poging om tot het wezen ervan door te dringen; een openbare les, waarin hij met zijn medewerkers het publiek voorgaat in het op hoger niveau brengen van de geestelijke inspanning, die het waarlijk genieten van de Matthaus Passion be tekent. Als dit laatste geen holle fraze zal zijn, maar van werkelijk essentiële betekenis voor een ieder, die zich aan de studie van dit meesterstuk waagt, dan rijst meteen de vraag, wanneer een der gelijke les inderdaad openbaar kan zijn, een vraag, die des te meer betekenis krijgt, nu elke plaats, die zich zelf res pecteert, meent „zijn” Matthaus Passion te moeten hebben. Bezien we in dit licht de uitvoering van j.l. Vrijdag te Sneek, dan dienst vastgesteld te worden, dat de heer Schrik terecht de traditie der Sneker Matthaus Passion voortzet. De uitvoe rende koren hebben onder zijn leiding een peil bereikt, dat het mogelijk maakt het vocale gedeelte naar behoren te ver zorgen. De partijen zitten er goed in, geen enkele inzet mislukt en de gepro duceerde klank is beschaafd. Verder kan de dirigent over een instrumentaal koor, het L.O.F., beschikken, dat thans ook zonder versterking met andere or kesten zijn taak tot aller tevredenheid vervult. Dit bleek duidelijk, nu bij het plotseling uitvallen van Jaap Stotijn, de belangrijke hobo-partijen aan Henk Kuurstra en Piet Kingma werden toe vertrouwd. Ook de fluitsolo in de aria „Aus Liebe will mein Heiland sterben” werd ditmaal door de eigen fluitist van het L.O.F., de heer L. Nijdam, zeer ver dienstelijk geblazen, terwijl, zoals steeds, Jan Elzinga (viool), Klaas Kueter (gamba), Mevr. KueterZwager (clave- cymbel) en Joh. Boeijenga (orgel) het hunne tot een goede uitvoering bijdroe gen. Natuurlijk hangt het slagen van de uitvoering ook voor een belangrijk deel af van de zangsolisten. De allerbesten naar Sneek te krijgen is onmogelijk, maar men slaagt er toch steeds in een zestal bekwame krachten te engageren. Otto Couperus (Christus-partij), David Hollestelle (kleine bas-partijen en een bankbiljet, terug te bekomen bij Het ongunstige, stormachtige weer van de laatste dagen der vorige week met zijn sombere dreigingen voor de ko mende Paasdagen, deed bestuur en vele leden van de Provinciale Commissie Friesland van het C.J.M.V. ietwat ang stig het spel van lucht en wolken af wachten. Hoe zou ’t zijn als Paas-Maan- dag de duizenden uit Frieslands dreven zich zouden opmaken om naar de jaarlijkse toogdag te gaan? Alle pessi misme ten opzichte van het weer ten spijt is het Maandag een prachtige dag geworden met droogte en kalme wind, zodat de honderden fietsers hun stalen rossen konden bestijgen, om naar hier te trekken, waar van de torenspits de Friese vlag haar kleurrijke banen ont in heeft voltrokken. De poppenkast voor rolde en zo de inkomenden een blij wel- kleln en groot, van het sprookjesland kom toewuifde. Ook in de Grote Kerk, waar te half drie de grote Provinciale Bondsdag werd geopend, werd een hartelijk wel kom gesproken. Hier was het de heer H. de Vries, bondsbestuurder, van Harlingen, die de vrijwel geheel gevulde kerk hartelijk begroette en al vast de aandacht vroeg voor het 100-jarig be staan van het Verbond, hetwelk in 1953 naar wjj hopen zal worden gevierd. Spr. hoopt op een gezegend bondsdag, waar aan men nog lang zal kunnen denken. Ds. H. A. Lentz van Appelscha be handelde het thema „Weerbaarheid’ naar de innerlijke zijde. Straks zullen jullie worden opgeroepen om in militaire dienst te gaan. Dat betekent dat je twee jaar uit je betrekking weg moet. De kloof tussen Oost en West wordt drei gender en voor allen klinkt de oproep naar versobering. In deze geweldige, vreesaanjagende deining komt de vraag op, hoe staat het met onze geestelijke weerbaarheid Er is een afstomping een onverschilligheid voor godsdiensti ge vragen, die geen aandacht en belang stelling voor God meer heeft. Een Frans geleerde heeft het zo scherp gezegd, dat men zo verzadigd is va het leven dat men walgt van zichzelf. En in deze wereld worden we opgeroepen tot lief hebben, tot gehoorzamen aan Gods wil, tot dragers te zijn van het witte kleed, dat door Jezus verzoenend sterven ons de vergeving der zonden waarborgt. Hij heeft de strijd gewonnen en in Zjjn kracht kunnen wij de duivel tegenstaan. Onze wapens zijn de Schrift, het gebed en de gemeenschap der heiligen. Spr. heeft van de Oxford-beweging geleerd elke morgen een korte tijd stil te zijn voor God en dat zijn voor hem gezegen de ogenblikken. De tijd is ernstig en daarom moeten we weerbaar zijn in Je zus Christus om de krijgsbanier kloek moedig voort te dragen in Gods handen. Ds. TH. S. B o e 1 e n s van Aalsum sprak in het Fries over de uitwendige kant van Weerbaarheid. Het leven is een zee, die bevaren moet worden en we I moeten koers bepalen en een bes): sing nemen ten opzichte van de vraag, waar- j heen we gaan. Het geestelijk leven moge naar binnen gezien in orde lijken, vol doende is het dan nog niet. De vraag is niet hoe het met mij gaat, doch hoe het met ons gaat. God wil de wereld redden I en wij zijn Zijn nede-arbeiders, als we ons uit onze beslotenheid laten over plaatsen midden in de wereld om van 1 Zijn liefde en Zijn verlossing te getui- Onderwijl deze samenkomst in de Grote Kerk plaats vond werd in het Ge bouw een ontspanningssamenkomst ge houden, waarin de chr. krontjongclub „De Hawinco’s” van Oldemarkt enige liederen speelde en een éénacter van mevr. A. Meesterde Vries: „Amor op vraag moet steeds klemmender wor- Ameian" werd opgevoerd. Het r :bodene viel zeer in de smaak.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1