J „Hoop op zegen” te Heeg vierde feest „It kin lije” zei oud-directeur van Dam K Odette Churchill Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST VRiJOAb 30 MAAKT 19 bl 6e JAARGANG No 26 L KIEZEBRINK Zwemnieuws Verkeersexamen Prins Bernhard in Uruguay Verlenging gevraagd van Marshall-hulp KLEINZAND 7 Telet 2872 Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitsave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORUFHOUTS NIEUWSBLAD Klaas Pruiksma 25 jaar postbode KIe nere kranten in Indonesië Vrachtauto bij Zevenbu'zen door trein vermorzeld In Korea gesneuveld Emigranten, leer Engels I BRIDGE Overtreding Leerplichtwet Nog geen proeffabriek voor het Nizo Internationale Jeugdvoetbal- wedstrijd op 3 April te Sneek Bazar ten bate Geref. Verpleeghuis i® 1 s w 1 Redacteur: I historisch overzicht Franse af- Een felle brand heeft een negen- De aanwezig te zijn. -J waarin hy ook tai van aardige voorbeel den aanhaalde om de groei van het be drijf te accentueren. In Blauwhuis bijv, haalde men jaren aaneen de melk van slechts één boer, nu komt daar 1% mil- lioen kg. vandaan. En in lutrijp telde de coöperatie ook jarenlang maar één boei wiens melk over een afstand van 2 km. per roeiboot moest worden opgehaald. Nu levert dit dorp een wagen vol. De (eigenlijk te) lange rij van spre kers werd geopend door burgemeester F. Tjaberings, die de gelukwensen van het gemeente bestuur Advertentieprijs 1 5 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per halt jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Prins Zuid" Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Radactie adtes: SNEEKER NIEUWSBLAD Het West-Duitse regeringskantoor voor de statistiek heeft medegedeeld dat in de tweede wereldooi’og ruim drie millioen Duitsers op de slagvelden vie len of in steden door bombardementei om het leven zijn gekomen. Het Amicitia Theater heeft van heden Peter Churchill, het hoofd van een groep .Na De dagbladen in Indonesië zullen met ingang van 1 April m omvang worden gehalveerd en nog slechts met twee pa gina’s per dag verschijnen. Het ministe rie van voorlichting deelt mede, dat deze maatregel noodzakelijk is in verband met de moeilijke papiersituatie in Indo nesië. tien meter lange loods van een vlas fabriek aan de Rysdjjk te Rotterdam binnen het uur geheel verwoest, schade wordt geschat op ƒ65.000. fotograaf, die alle sprekers „nam”, ge knipt werd. Het bezoek van Prins Bernhard aan Uruguay heeft plaats gehad bij prach tig herfstweer, dat kan worden verge leken met een goede Nederlandse zo mer. De Prins heeft president Andres Martinez Truebas met het grootkruis van de orde van de Nederlandse Leeuw onderscheiden en de beste wensen van H. M. de Konigin aan het volk van Uruguay overgebracht. Op vragen van journalisten zeide de Prins o.a. dat Ne derland vele artikelen bezit, die Uru guay nodig heeft en aan de andere kant kan Uruguay naar Nederland producten exporteren, die het mist of slechts in onvoldoende mate bezit. „Het is mijn bedoeling een bevredigende en gemak kelijke weg te verkrijgen en mijn hoop op dit ogenblik is, dat de handel en iedere andere onderling^, uitwisseling belangrijk verinnigd en zeer spoedig werkelijkheid zullen worden, opdat onze volken elkander beter zullen kennen en begrijpen”. _>rins Bernhard is tot ere gast van Uruguay verklaard. Bij de ontvangst van het diplomatieke corps door de Prins werd eigen serviesgoed en bestek gebruikt, da de Prins op reis heeft meegenomen. De Prins was ook de gast van de president op een staats banket. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens de actie bij Hoengson op 12 Februari va.i dit jaar is gesneuveld, de oorspronkelijk als ver mist opgegeven -ergeant H. Pakker uit Rotterdam. Sergeant Pakker werd op 6 Januari 1925 geboren. Hij was onge huwd. Twee mannen en een jongen gedood. Drie mensen zijn Woensdagmiddag het slachtoffer geworden van een bot sing tuisen een vrachtauto en een trein, op een onbewaakte overweg tussen Gouda en Den Haag, bij Zevenhuizen. In de vrachtauto, die door een dieseltrein uit Groningen geheel werd vernield, za ten de 39-jarige koopman K. Koning, zijn 37-iarige zwager A. Alblas, beiden uit Boskoop, en twee zoontjes van Ko ning. De beide mannen en een van de jongens werden gedood, het andere jon getje werd in ernstige toestand naar het Diaeonessenhuis te Gouda vervoerd. De voorkant van de treil werd bescha digd, de treinbestuurder licht gewond. rechts die naar Amerika vertrok. Met de vele bloemen en de feestelijke verlichting en versiering bood de geheel gevulde zaal een prettige en gezellige aanblik, terwijl de feestelijke stee en stemming nog verhoogd werd door het optreden van het Cabaretgezelschap Westra uit Stiens, de uitstekei.de mu ziek van een band en niet het minst door de fleurige nieuw-Friese kledij met witte schortjes en beugeltas van de tal rijke dames die de gehele avond dooi allerlei heerlijkheden aan de gasten uit deelden. Die costuums hadden ze te danken aan het bestuur, dat ook daar mede een pryzenswaardige activiteit en Originaliteit aan de dag heeft gelegd. De openingsrede van de voorzitter, de heer B. G. van der Meer, bevatte aller eerst een welkomstwoord, in ‘t bijzondei tot het erelid S. Bruinsma, de heer Joh. Huitema, de enige die nog van de op richters in leven is, de beheerder en zijn echtgenote, het voltallige College van Burgemeester en Wethouders van Wym- britseradeel, de genodigden van buiten, de vertegenwoordigers van diverse cor poraties, Boerenleenbanken e.d., de oud- directeuren U. de Vlas en F. van Dam, de vertegenwoordigers van de omringen de boterfabrieken en die van de Land bouworganisaties, Jongerein, Boerinnen- bond en Bond van Plattelandsvrouwen. Hy wilde niet uitwijden over de stryd die voor en na de oprichting van de coöperatie gevoerd moest worden, maar wilde alleen wijzen op de grote eensge zindheid die er toen onder de ouders en grootouders van de tegenwoordige leden bestond. Als wij boeren ook zo eensge zind zijn, aldus spr., dan zal er van deze herdenking een grote invloed ten goede uitgaan. Wy moeten op hun grondslag verder bouwen. Ook bracht hy de voor ouders eerbiedig hulde voor hun moed dit werk te ondernemen, maar bovenal dankte hij God, die dit werk bekroond heeft met Zyn zegen. Na deze inleiding en het gezamenlijk zingen van het Fries Volkslied, gal de directeur, de heer G. Muurling, een uit gebreid Vertrek van H. M. de Ko ningin van Soesterberg in het vliegtuig van Prins Bernhard naar Zürich, van waar H. M. zou doorreizen naar Sankt Anton naar de Prinsessen. H. M. in het vliegtuig, Bernhard, Te Den Haag zijn beprekingen begon nen tussen de heer Clarence Hunter, hoofd van de E.C.A.-missie in ons land en de heer Spierenburg waarnemend regeringscommissaris voor het Europese herstelprogramma. Van Nederlandse zijde zal vooral worden getracht een verlenging van Marshall-hulp voor eco nomische doeleinden te verkrijgen. Op het ogenblik wordt deze hulp bijna alleen nog gegeven voor militaire of herbewapeningsdoeleinden. Hierbij wordt ook gedacht aan het betrekken van grondstoffen uit niet-dollarlanden, om in ons land de militaire productie op te voeren en deze voor een deel, na bewer king, weer tegen dollars uit te voeren. Wegens de moeilijkheden in Australië met emigranten ontstaan, die geen En gels kennen, zullen in het vervolg waar schijnlijk degenen voorrang krijgen, die zich ook wat de taal betreft, voldoende hebben voorbereid. Men verzoekt ons speciaa’ de spelers in de afd. B der plaatselijke bridgeclub er aan te herinneren, dat de finale der competitiewedstrijden a.s. Maandag om half acht begint. Men gelieve dus op tijd WOUDSEND. Vorige week maakte de jeugd ons anders zo rustige dorp onvei lig met de fietsen. Van Heeg, Jutrijp en Hommerts waren ze gekomen om hier het verkeersexamen af te leggen. Van de Chr. Nat. school van Woudsend waren er 5 deelnemers van wie 2 zijn afgewe zen. Van de R. K. school alhier waren er 23 deelnemers van wie 9 afgewezen; van de C.V.O.-school te Hommerts 20 deelnemers van wie 1 afgewezen en van de Chr. Nat. school Hommerts 17 deel nemers van wie 3 afgewezen, van de Herv. school Jutrijp 21 deelnemers, 2 afgewezen. De geslaagden zyn te Wouds end: Geesje Hoekstra, Piebe Nauta, Cor rie Rondhout, Hanneke Huitema, Janny Panhuyzen, Rika Bouma, Agnes de Jong, Truus Schaper, Anna de Vries, Pier de Jong, Sijbrandus Lunter, Dirk Mulder, Jacob Schaper, Ate Nagelhout, Jan Reekers, Folkert de Jong, Fimme Reekers (met lof); dit mag wel even even bizonder vermeld, daar Fimme Reekers én in schriftelijk én in pT ktijk beide nul fouten had, dit is 1 op de 86 deelnemers. Van Jutrijp: Tjibbe van der Velde, Franke de Vries, Petrus Witter- mans, Age Jorritsma, Piertje Landman, Tjalling P. Hoekstra, Hinke Bouma, Wiepk Jellema, leb Osinga, Annie Groenveld, Pieter Mellema, Berend Bou ma, Nettie Wittermans, Sijbrigje Keu len, Siebe Rietstra, Riemke Dijkstra, Sikke Wittermans, Nettie Schotanus, Akke Nauta. Van Hommerts: Joh. Kie stra, Wijbren Stoker, Haring Pietersma, Tjalke Cnossen, Willem Duiker, Roel Stavinga, Ids Cnossen, Fokke J. Hof- stra, Franke W. Walstra, Kees fdsenga, Lieuwe Cnossen, Femmigje Dykstra, Rinske Cnossen, Tjitsche Duiker, Maria Mulder, Elisabeth Geerligs, Teatske Cnossen, Taapke M. Hofstee, Aaltje Yn- tema, Hendrik Sijbranda, Johan van der Gaast, Gesines van Netten, Jeile v. d. Velde, Sines Vellinga, Klaas Rienstra, Rinze van Netten, Eeltje Mulder, Klaas de Jong, Saakje Sijbranda, Trijntje Hui tema, Idske Rienstra, Aukje Wind en Hiltje Hofma. t.m. Maandag als hoofdnummer: „Odet-Britse agenten in Zuid-B rankrijk. te Churchill”, met Anna Neagle en Tre- vele opdrachten succesvol te bc' ’en uit gevoerd werden Odette en Peter Chur chill door toedoen van Henri, een offi cier van de Duitse Abwehr, gearresteerd en naar de gevangenis van Fresnes, na bij Parys, overgebracht. Hier werd Odet te gemarteld door de Gestapo, doch zij liet niets los wat haar vrienden in Frankrijk in gevaar had kunnen bren gen. Zij werd daarop ter dood veroor deeld en in afwachting van de voltrek king van het vonnis naar het concen tratiekamp van Ravensbrück overge bracht, waar haar nieuwe onzettende ontberingen wachtten. De komst van de Geallieerden heeft ten slotte de uitvoe ring van het doodvonnis verhinderd en zo keerde Odette terug naar Engeland, waar zij met Peter Churchill in het hu welijk trad. Een verbijsterend, spannend verhaal, gebaseerd op de werkelijkheid; de reali teit van het werk van de Intelligence Service krijgen we hier op het witte doek. Geen wonder dat bij de gala- première te den Haag zowel minister president dr. Drees als de Britse am bassadeur aanwezig waren. Indertijd veroordeelde de kantonrech ter te Sneek, G. C., veehouder te Hom merts wegens overtreding van de Leer plichtwet tot zeven dagen hechtenis voorwaardelijk en tot ƒ19 boete en voor een tweede overtreding tot vier dagen hechtenis. Verdachte tekende hoger be roep aan en op 31 Januari jl. werd de zaak voor de rechtbank te Leeuwarden behandeld, maar toen aangehouden. Woensdag di-mA" de zaak weer. Het bleek nu, dat verdachte zich bekeerd heeft en zjjn kind nu regelmatig naar school laat gaan. De officier vorderde thans 10 en 40 boete. Het NIZO is het Nederlands Instituut voor Zuivelonderzoek, een enige jaren geleden opgerichte half-officiële instel ling, die bestemd is om het zuivelonder zoek over te nemen van het Rijksproef- station te Hoorn. In de kas van het Be drijfschap voor Zuivel liggen reeds lang een paar millioen guldens te wachten, die bijeen zijn gebracht door heffingen op de zuivelproducten en die men be stemd heeft voor wetenschappelijk on derzoek op grote schaal. Men wilde de zaak eindelijk grootscheeps aannakken en daartoe een bestaande zuivelfabriek overnemen. Het oog viel op de Coöp. Zuivelfabriek „De Hoop” te Bennekom een fabriek van zeven millioen kg. per jaar, die voor het beoogde doel bijzon der geschikt was wegens zijn ligging in de nabijheid van Wageningen. In 1943 werd de directeur reeds van de zijde van de overheid gepolst over het inschake len van de fabriek bij het NIZO, maar het duurde tot enkele jaren na de oorlog eer de plannen vaste vorm aannamen. Ongeveer drie jaar geleden verklaarden de leden der fabriek zich bereid om met het NIZO samen te gaan werken. Thans is echter beslist dat van die samenwer king niets kan komen. Al die jaren heeft men in Bennekom gewach op definitie ve voorstellen, maar n deze eindelijk werden voorgelegd, bleken zij allerlei bepalingen te bevatten, die het voor de Bennekomse boeren heel moeilijk maak ten met het NIZO in zee te gaan. Prac- tisch gesnroken zouden zij in hun eigen bedrijf niets meer te vertellen hebben en men kan zich voorstellen, dat zij daarvoor niets voelden. Dezer dagen is dan ook het contact met het NIZO de finitief afgebroken. Hierdoor blijft onze zuivelindustrie tot nader order versto ken van de zo hoog nodige weten schappelijke onderzoekingen en blyven de millioenen, die er voo" beschikbaar zijn, maar weer voortsluimeren by het Bedrijfschap. Intussen betekent dit dat het NIZO voorlopig niet zal kunnen verhuizen van Hoorn naar Bennekom. aanbood en zich zeer voldaan toonde dat hem daartoe de gelegenheid werd ge geven. Bij het jubileum van de Frico had spr. de grote kracht van de coöperatie al leren kennen. Het gaat goed met de coöperaties, ook met de Uwe, want de ene uitbreiding volgt op de ander. Dat is ook voor de gemeente van belang, wart gaat het de boeren goed, dan gaat het ook de gemeente goed, wat o.a. tot uitdrukking komt in de opbrengst van de ondernemingsbelasting, die belangrijk hoger was dan de raming. De boeren vormen hier tevens één grote gemeen schap, en de gemeente leeft weer mee met de boeren en de fabriek, wat, naar spr. hoopte, steeds zo blijven zal. Hij besloot met de wens dat de fabriek on der de wakkere leiding van bestuur en eur groeien en bloeien mag. Is het leren zwemmen alleen al da moeite waard, omdat deze sport de ge zondheid bevordert, hier in Sneek is het noodzakelijk goed te kunnen zwemmen, omdat wij hier veel water in de om geving hebben. De zwemclub Neptunus brc.-gt, ter voorbereiding van het ko mende zwemseizoen, in Amicitia de pro- paganda-zwemfilm van de Kon. Ned. Zwem bond, toegelicht door de heer Joh. Schmidt, propagandist van de K.N.Z.B. Deze filmvoorstelling brengt voor ieder wat. De jeugd zal zien wat bereikt kan worden bij serieuze oefening. De oude ren zullen ontdekken, dat ook voor hen de zwemkunst binnen het bereik ligt. De zwemmers zullen kunnen genieten van de prestaties van de uitblinkers uit de Nederlandse zwemwereld. De Kon. Ned. Zwembond hoopt met deze in teressante en leerzame filmavonden zijn ideaal dichter te benaderen, nl.: Iedere Nederlander zwemmer. Zie adv. in dit blad. Heeg 1b het grootste en een der welvarendste dorpen van Wymbritseradeel. Maar het bezit geen zaal die groot genoeg was het gouden feest van zyn Coöp. Zuivelfabriek „Op Hoop van Zegen” te vieren, ter gelegenheid waarvan Woensdag in het dorp ook druk gevlagu werd en de driekleur eveneens op de boerderyen in de omgeving en op de melkauto’s wapperde. En dat Is hele maal niet te verwonderen, want deze fabriek telt zoveel leden en er waren zo veel eregasten, autoriteiten, bestuurdeis van zusterverenigingen en vertegen woordigers van andere bevriende organisaties en corporaties bij uitgenodigd, dat in de naaste omgeving alleen de grote zaal in het Geb. v. Chr. Belangen te Sneek voldoende ruimte bood om al die feestgangers en hun dames te ontvan gen. Daaróm werd het feest zoor de leden en hun genodigden hier Woensdag avond gehouden en viert het personeel van de fabriek en van de aangesloten veehouders zyn feest daar heden eveneens. De heer J. de Boer, sprekende namens de toporganen Coöp. Condens, de Bond van Coöp. Zuivelfabrieken, de Coöp. Stremsel- en Kleurseltabriek en het In stituut Landb. Coöperatie, legde de na druk op de goede onderlinge verhoudin gen in de jubilerende vereniging waar door een bedrijf is ontstaan dat met zijn tyd is meegegaan. Dat was in het ver leden zo maar ook nu onder leiding van de heer Muurling, een eenvoudig man van weinig woorden, maar van de oude stempel die zijn werk goed doet en ondei alles een gezond fundament legt. Op een byeenkomst als deze, zo vervolgde hij, werpen we een terugblik in het verleden teneinde dat voor de toekomst te gebrui ken, en ik hoop dat de vereniging ge zond mag blyven en dat het bedryf zich bij de volgende halte nog als een even gezond en gaaf bedrijf zal presenteren. De oude heer Joh. Huitema, die met hartelijk ap*plaus' werd begroet, voerde zijn toehoorders eveneens in gedachten terug naar het verleden, waarin hij met hen die reeds lang ter ruste zyn gegaan, de vereniging mee heeft opgericht. De aanleiding daartoe waren o.a. de lage prijzen, die de boeren in die jaren voor hun producten, op het eigen bedrijf ver vaardigd, maakten. In 1894 byv. ontvingen ze 8>/2 cent per dubbele liter melk en in de Mei maand van 1895 zelfs maar 5 cent. Voor hun eigengemaakte kaas kre gen ze in de jaren 1897’98 en ’99 ƒ23.—, ƒ25.—, ƒ27.— en op z’n hoogst 30.voor 314 pond, ter wijl de hoogste prys voor een vat boter van 80 pond toen hoogstens 3033 gulden bedroeg. Nadat in 1899 in beginsel tot het op richten van de Coöp. Stoomzuiveltabriek was besloten, werd door een propagan- dacommissie een rondgang langs de boe ren gemaakt. Hoewel dat in ’t begin nog niet veel opleverde, kon, na enige strub belingen in de bouwplannen, op 11 Oc tober 1900 de eerste steen worden gelegd door K. KI. Hettinga. Huitema zette zijn tocht door het verleden nog geruime tijd voort en kreeg tenslotte nog gezelschap van de bejaarde heer B. L. v. d. Zee, de WOUDSEND. Zondag 1 April zal het 25 jaar geleden zyn dat onze pi tsge- noot Klaas Pruiksma zijn werk begon als postbode. Door zijn persoonlijkheid, werklust en plichtsgetrouwheid staat hij bij zijn superieuren in hoog aanzien, bij het Woudsender publiek is hij een graag geziene fig’ ur. Altijd doet hy z’n werk met opgewektheid en dat is vooral in herfst en wintertijd niet altiid even ge makkelijk. De thans bijna 48 jaar oude jubilaris wensen we in de nog komende reeks van jaren gezondheid en dezelfde arbeidslust, welke wij in de afgelopen 25 jaar van hem gewend waren, met als ruggesteun zijn altijd accurate vrouw. Het was niet de bedoeling om aan dit feit naar buiten enige beken heid te geven, omdat de oudste zoon zijn dienst plicht in Nieuw-Guinea vervult. Evenwel zijn de berichten omtrent hem dusdanig, dat geen enkele reden tot ongerustheid aanwezig is. Daarom zal de jubilaris Zondag en Maandag thuis zijn voor hen die hem geluk willen wensen. Vrydag 30 Maart t.e.m. Maandag 2 April. Amicitia Theater, 's Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „Odette Churchill”. Vrijdag 80 Maart. Ver. „Hulp In Nood”, Alg. Ledenvergadering ’s avonds 8 uur in Hotel „De Gouden Leeuw”. Zaterdag 31 Maart en Dinsdag 3 April. Juhileum-uitvoering Tbusnelda— Greate Ptei in Amicitia met „De poppenkast”, een revue van keur gymnastieknummers. 1 Aprilbal- masqué. Dinsdag 3 April. Hengstenmonstering, ’s morgens 10 uur bij café Sikkens, op de Veemarkt te Sneek. Dondeidag 5 April, ’s Avonds 8 uur spreekt de heer W. G. v. d. Hulst over zyn werk als kinderschrijver, in Aere Perennius. Vrijdag 6 April. S.Z. en P.C. Neptunus. Vertoning Propaganda Zwemfilm v. d. Kon. Ned. Zwembond. ’s Avonds 8 uur in Foyer Amicitia. Zaterdag 7 April. Waterschap De Scher- wolder en Morrahemmen. Ingei an« den-veigadering in Hotel Hanen burg, ’s voorm. 9.30 uur. In aansluiting op hetgeen reeds in een vorige editie is medegedeeld omtrent het bezoek van Engelse scholieren aan onze stad op Dinsdag 3 April a.s., kan nog het volgende worden gemeld Dinsdag morgen 10 uur komen de jongens hiei in Sneek aan. De ontvangst zal plaats vinden in Hotel de Wijnberg. Indien de tijd het toelaat zal na de ontvangst een rondgang worden gemaakt. Hierna wor den de gasten naar hun diverse pleeg ouders gebracht. In de middag zal een bezoek worden gebracht aan het Fries Scheepvaartmuseum. Om 5% uur vangt de wedstrijd aan tegen een Sneker scho lierenelftal. Voor nadere bijzonderheden aangaande deze wedstrijd verwijzen wij naar de advertentie - in dit blad. Ter voorbereiding voor deze wedstrijd zal een voorlopig Sneker scholieren-elftal Zaterdagmiddag op het Sneek-terrein om 5 uur een oefenwedstrijd spelen tegen een L.S.C.-combinatie. De opstelling van het scholieren-elftal luidt: doel: W. Sou- mokil (Sneek) A.B.S.; achter: A. Sikma (LSC) R.H.B.S.; H. Leenstra (Lemmer) A.B.S.; midden: A. Bosma (Sneek) A. B.S., Sj. de Vries (Sneek), T. Abma (Nyland) Gymn.; voor: H. van Geuns (CAB) R.H.B.S., L. Lusthoff (LSC) R.H. B. S., C. Couperus (Sneek) R.H.B.S., B. Vieleers (Sneek) U.L.O., J. G. Landstra (ONS) R.H.B.S. ReservesJ. Burema (LSC) R.H.B.S., J. Hartkamp (LSC), J. Greidanus (Sneek). Woensdagmorgen 4 April vertrekken de jongens naar Alk maar. Het bezoek van de Liverpool Boy; Association staat, wat Nederland be treft, onder auspiciën van de K.N.V.B. Een geestig geschenk ontving het bestuur uit handen van de veearts Dr. H. Hofstra, die de aanslui ting van de Coöp. bij de Gezondheids dienst voor vee in Friesland een der be langrijkste feiten uit haar historie noem de. Het is een zware strijd geweest de boeren van het nut en de noodzakelijk heid van deze dienst te overtuigen, maar, aldus spr., van de kant uwer leden werd, vooral in de laatste jaren, de meest mo gelijke medewerking ondervonden. De strijd werd eindelijk met succes be kroond toen de laatste reageerder van de fabriek werd opgeruimd, en dit spe ciale feit was vastgelegd in de komische schilderij „De laatste reageerder”, dat dr. Hofstra namens alle veeartsen in het rayon van de fabriek aanbood. Deze zie ke koe hoorde niet in een gezonde fa briek, maar toch heeft zij daarin lange tijd een plaats ingenomen. Nu is ze er niet meer, maar toch zyn we er nog niet. Nu moeten we de strijd voeren tegen de besmettelijke abortus, die misschien nog moeilijker is als die tegen de tuberculose. Maar spr. rekende ook hierbij op de me dewerking van Heeg en hoopte daarom dat de opruiming van deze laatste rea geerder geen vijftig jaar meer zal duren. De heer H. A. Wind bracht de geluk wensen over van de Coöp. Boerenleen bank en de Coöp. Grasdrogerij te Heeg, van de Coöp. Boerenleenbank te Hom merts en de afd. Zuid-Wymbritseradeel van de C.B.T.B., die de jubilaresse steeds hebben gezien als de grote zusterorga nisatie waarmee zij best kónden óp schieten. Spr.'s wens was dat dit altijd zo zal blijven en dat zij in de omgeving van Heeg samen een sterke boerenge meenschap zullen vormen tot heil van de gehele boerenstand. In de loop van de avond voerden ver der nog het woord de heren H. Witte- veen namens de A.B.T.B. en de Boerin- nenbond; de heer Jansma voor de zus- tercoöperaties te Uitwellingerga, West- hem, Woudsend en Oosthem en de afd. Friese Maatschappij van Landbouw te Heeg; de heer Gerbrandij, die de ver schillende Jongereinorganisaties en de Chr. Bond van Plattelandsvrouwen te Heeg vertegenwoordigde; de oud-direc- teuren de Vlas en Van Dam en tot slot de oud-voorzitter K. Visser, die zich vooral ook tot de jonge boeren richtte en hen opwekte de vaan van de ouderen over te nemen omdat In een sterke coöperatie het zelfbehoud van de boeren ligt. Al deze toespraken werden afgewis seld door de Westra’s, die hun meeste succes boekten in de toneelschetsjes, maar naar onze mening voor dit groots eerste kaasmaker van de fabriek, die met opgezette herdenkingsfeest toch beneden hem als herinnering aan deze dag door de j de maat bleven. vor Howard in de hoofdrollen. De roep is deze film reeds vooruitgegaan; alle grote bladen waren vol lof zowel over spel als verhaal. „Odette Churchill” vertelt de levens geschiedenis van de tegenwoordige mrs. Peter Churchi 1, wier moed, betoond ge durende de jongste wereldoorlog in En geland werd beloond met de hoogste on derscheiding, namelijk het George Cross. Mrs. Peter Churchill is van origine Franyaise, die bij het uitbreken van We reldoorlog 2 in Engeland woonde met de drie kinderen uit haar eerste huwelijk. Door een toevallige omstandigheid kwam deze jonge vrouw 'n aanraking met kolonel Maurice Buckmaster O.B.E., hoofd van de zogenaamde deling van de Britse militaire Intelli gence Service. Deze Franse afdeling, kortweg „the firm” genoemd, organi seerde de clandestiene overtocht van Britse agenten naar Frankrijk, waai deze contact opnamen met de Franse ondergrondse beweging voor het uitvoe ren van sabotagedaden en het verzame len van bepaalde waardevolle inlichtin gen. Op verzoek van kolonel Buckmas ter, die in de firn zelf de historie van mrs. Churchill inleidt, nam Odette in Engeland afscheid van haar drie kinde ren en werd naar Frankrijk gebracht, waar aan haar al heel spoed’? gevaar lijke opdrachten werden verstrekt. Zij stond daar onder bevel van kapitein In Aere Perennius is Woensdagmid dag door ds. E. N. van Loo een bazar geopend, waarvan de baten zullen die nen om voor het Geref. Verpleeghuis en de Geref. Wijkverpleging de outillage te verbeteren om zodoende het werk der christelijke barmhartigheid zo goed mo gelijk te kunnen verzorgen. De voorz. sprak een kort openingswoord, waarin hy hartelijk dank bracht aan allen die weken en maanden bezig zyn geweest met de voorbereiding van deze bazar. De zusters van het Verpleeghuis en an deren komt een byzoader woord van hulde toe voor alles wat zij tot nu toe voor dit plan, dat nu verwezenlijkt staat te worden, hebben verricht. Het is spr. een aangename taak mevr. Rasterhoff en de zusters en vertegenwoordigers van de afd. Sneek van het Wit-Gele Kruis en de Ned. Herv. Wijkverpleging wel kom te mogen heten. Er is een harte lijke samenwerking tussen deze vereni gingen ontstkan, welke zich ook in hun aanwezigheid hier openbaart. De heer J. H. Wamelink is de algemene leiding opgedragen en spr. is overtuigd, dat deze bfl hem in goede handen is. Spr. hoopt dat by de sluiting het bestuur op een welgeslaagde bazar zal mogen wij zen. Bij de rondgang door het gebouw bleken de stands vooe textiel, galante rieën, levensmiddelen enz. flink voorzien te zijn en openbaarde zich een gewillige kooplust. De jeugd kon zijn hart opha len met speerwerpen, schijfschieten, sjoelen enz., waarvoor zich tal van deelnemers aanmeldden. Liefhebbers van een kopje thee werd op de bovenzaal gelegenheid gegeven een lafenis van Van der Plaats thee te genieten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1