Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Johan van Beperking bevoegdheden gemeenten inzake bouwen Oldenbarnevelt weer op weg naar Australië Vlug en Lenig gaf haar jaarlijkse uitvoering Internationale Hondententoonstelling DINSDAG 3 APRIL 1951 6e JAARGANG No Redacteur: L KIEZEBRINK 2872 1“ Hulp in nood Kerknieuws BURGERLIJKE STAND BIOSCOOPNIEUWS Benoemd Youth tor Christ Rode Kruis bazar Om een ring! 28 koeien verbrand NED. STAATSLOTERIJ 512e Kadervergadering Chr. Besturenbond De opening van Fries-Groningse kanaal Aanvullingsdétachement voor Korea KLEINZAND 7 Telef Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Verloting Fries Scheepvaartmuseum Kolenprjjzen hoger Alweer een schapenvierling Chr. Zangver. Looft den Heer 's Avonds 8 uur: „Odette Churchill”, S' het grondige onderzoek nog niet De opening van het FriesGroningse kanaal is uitgesteld van 24 tot 30 Mei, omdat op eerstgenoemde datum Prins Bernhard een bezoek aan Groningen zal brengen. IJLST. De aardappel- en groentezaak van de heer Bosgra alhier is onderhands verkocht aan de heer J. Muurling te Echten. zen van de door de minister aan de ge meenten verleende bevoegdheden. Deze zijn voor drie verschillende groepen van gemeenten bepaald op onderscheidenlijk ƒ100.000, ƒ50,000 en ƒ20.000. Voor in vesteringen in openbare werken zullen binnenkort nog afzonderlijke regelingen worden getroffen. Zaterdag 7 April. Waterschap De Scher- wolder en Morrahemmen. Ingelan- den-vergadering in Hotel Hanen burg, ’svoorm. 9.30 uur. Donderdag 5 t/m Zaterdag 7 April. Ba zar Rode Kruis iii Geb. v. Chr. Bel, Donderdag 5 April, ’s Avonds 8 uur spreekt de heer W. G. v. d. Hulst over zijn werk als kinderschrijver, in Aere Perennius. Vrjjdag 6 April. S.Z. en P.C. Neptunus. Vertoning Propaganda Zwemfilm v. d. Kon. Ned. Zwembond. ’s Avonds 8 uur in Foyer Amicitia. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijihout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redac'ie ad<es: SNEEKER NIEUWSBLAD Zaterdagavond heeft deze beweging in het Geb. v. Chr. Bel. wederom een Rally gehouden, waaraan verschillende perso nen hebben medegewerkt. De zangleider, de heer J. Schriek, heeft de aanwezigen aan het zingen weten te krijgen; er was trouwens veel zang, want ook mevr. J. Wiersmade Rapper onthaalde de ver gadering op enkele soli, daarbij bege leid op de piano door de heer H. v. d. Steen, terwijl de heer Buma zich even eens deed kennen als een goed zanger. Voor afwisseling zorgde de heer H. de Jong met enkele cello-nrs. In een zeer ernstig woord richtte de heer A. van Gent zich tot zijn hoorders om hen met nadruk op de noodzakelijkheid te wijzen tot het doen van de goede keus, nl. om Jezus als hun Verlosser te erkennen en te geloven. Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 par half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. De dochter van de gouverneur van Assam heeft haar met diamanten be zette lievelingsring in het water van een bergmeer laten vallen. Haar vader heeft nu opdracht gegeven het meer leeg te laten pompen, opdat de ring kan worden gevonden. De bevolking, die van de visvangst leeft, ziet woedend toe, hoe haar bestaansmiddel wordt be dreigd. De gouverneur is echter blijk baar zo veel gelegen aan een goed hu meur van zijn dochter, dat hij zelfs van plan is, wanneer de ring niet wordt ge vonden, alle vissen te laten doorlichten om te zien of zij het sieraad misschien hebben ingeslikt. Zaterdag is het aanvullingsdetache- ment voor het Ned. detachement Ver enigde Naties te Rotterdam ingescheept met bestemming Korea. De reis ge schiedt met het Amerikaanse troepen schip „General Mac Rae". een bezoek aan de interessante de Centrall Hall, Westminster te Londen. De jonge bezoekers zijn vol belangstelling voor een mooie loco motief, die op de tentoonstelling werd getoond. Om te voorkomen, dat met de onder de huidige omstandigheden beperkte middelen bouwwerken worden uitgevoerd, die niet van de allergrootste ur gentie zjjn, heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting met in gang van 1 April de bevoegdheid tot het goedkeuren van bouwwerken door de gemeentebesturen beperkt. Goedkeuring voor alle objecten met een bouw som hoger dan 100.000 (voordien 150.000) zal nog slechts door de mi nister kunnen geschieden. Gemeentebesturen zullen geen goed keuring meer mogen geven voor de bouw van gymnastieklokalen en kleu terscholen, voor verbouwingen, die uit sluitend verfraaiing ten doel hebben (b.V. winkelpuien), voor de bouw en verbouw van benzinestations, bioscopen en andere inrichtingen van vermaak, so ciëteiten, schouwburgen en musea. Op aanvragen voor de bouw van ker- kèlijke gebouwen, kantoorgebouwen, verenigingslokalen, gebouwen voor so ciale zorg, en badhuizen zal door de minister worden beslist en slechts bij hoge uitzondering goedkeuring worden gegeven. Voor nieuwbouw, herbouw, verbouw, onderhoud en herstel niet-oorlogsschade van bedrijfsgebouwen, gebouwen voor handel en verkeer en scholen mogen door de gemeenten slechts goedkeurin gen worden afgegeven binnen de gren- Dinsdag 3 April. Jubileum-uitvoering ThusneldaGreate Pier in Amicitia met „De poppenkast”, een revue van keur gymnastieknummers. De heer R. Atsma, agent van politie te Franeker is met ingang van 1 April jl. alszodanig benoemd bij het politie corps alhier. De vereniging Hulp in Nood hield Vrijdagavond onder presidium van de heer F. Matak Fontein haar ledenvergadering in hotel de „Gouden Leeuw”. Na een welkomstwoord van de voorzitter las de secretaris, notaris J. Zijlstra. de notulen en deelde de admi nistrateur, de heer S. Feenstra, een en ander mede over de uitgaven over het jaar 1950. Aan ziekenhulsverpleging werd ten behoeve van een achttal per sonen ƒ591.70 uitgegeven, voor vier personen verpleegd in herstellingsoor den ƒ226.10, van geneeskundige hulp profiteerden 13 personen tot een totaal bedrag van 157.45, en aan 15 personen werden voor 172 36 aan versterkende middeien verstrekt. Voorts werden nog een aantal personen geholpen voor hulp in huis (ƒ94.50), kleding (ƒ107.61), ligging en dekking 128.80), financi- le steun (ƒ188), tenslotte werden er met Kérstmis weer 283 pakketten uitge reikt aan daarvoor in aanmerking ko mende personen. De totale uitgaven bedroegen 3010.73. De penningmeester, de heer J. Keuning, gaf een overzicht van de ontvangsten. Aan contributies was ontvangen 840.20, rente 736.20, schenkingen 912, gerestitueerd werd 311.80, terwijl het nadelig saldo, naar nieuwe rekening overgebracht, 210.53 bedraagt. De penningmeester vestigde er de aandacht op dat in 1950, de kerst- pakkettenactie niet in de bestaande vorm had kunnen worden gehandhaafd, als men aan giften, van een aantal stad genoten, bij wie het bestuur voor dit doel had aangeklopt, niet 750 had ont vangen, waarvoor men zeer dankbaar is. Overigens wijken de inkomsten niet veel af van die over 1949, al werd dan in laatstgenoemd jaar ƒ400 van Sport en Liefdadigheid ontvangen (over het jaar 1948), in 1950 niets. Namens de kascommissie, bestaande uit de h.h. A. Zandstra en D. Zij Is tra, deelde eerstge noemde mede, dat alles keurig in orde was bevonden, zodat zij adviseerde de penningmeester te déchargeren. Nadat hiertoe was besloten, dankte de voor zitter de administrateur, ondanks zijn hoge leeftijd nog zo vol ijver, en de penningmeester voor hetgeen ze in het afgelopen jaar ten dienste der ver. en de hulpbehoevenden hadden verricht. Bij het punt verkiezing van een bestuurslid en van 2 commissieleden deelde de voorzitter mede dat de heer W. Beek huis, sedert 1916 commissielid, thans in verband met zijn leeftijd had bedankt, als candidaat voor deze vacature beval het bestuur aan de heer Th. W. Zand stra. Herkozen werd alsnu als bestuurs lid de heer F. Matak Fontein, en als commissielid mevr. ObbemaVeldman, beide periodiek aftredend, en gekozen als commissielid de heer Th. W. Zand stra. De voorzitter bracht de heer Beek huis dank voor hetgeen hij in zijn functie zovele jaren had gedaan. Het bestuur bood, nu opnieuw de Koninklij ke goedkeuring op de statuten moest aangevraagd, een gemoderniseerde re dactie aan, de geest er van is die van de oude. Deze statuten werden goed gekeurd en het bestuur werd gemach tigd eventueel door het departement voorgestelde redactiewijzigingen aan te brengen. Nadat ds. A. van Santen een woord van dank tot administrateur en bestuur had gericht voor de prettige samenwerking, wanneer hij voor be paalde gevallen hulp had ingeroepen, sloot de voorzitter de vergadering. Whippets zjjn vrijwel niet „te slaan”; beiden gingen weer met een kampioen schap naar huis. De heer D. E-ouwer uit Leeuwarden kreeg met zijn Pekingees Z.G., terwijl de heer Bulthuis uit Leeu warden eveneens met een Z.G. voor zijn Airedale terrier naar huis ging. Mevr. Drijfhout uit Heerenveen behaalde voor haar mooie Ierse Setter een Z.G. beoor deling. De heer J. v. Netten uit Sneek sloot de rij der Friezen met zijn mas sieve Boxer Patric. De Duitse keurmees ter stond versteld van zjjn mooie bouw, doch „in hoofd” moest Patric ’t verliezen van zijn zeldzaam mooie Duitse rasge noten. Ja, heer van Netten, ’t is ook hier weer „baas boven baas” en zo zal 't wel altijd blijven; maar toch is deze hond schitterend. In de ring der ere-keurin- gen was zeer veel belangstelling. Het publiek stond op de banken om ze goed te kunnen volgen. Tot beste hond van de tentoonstelling werd met meerderheid van stemmen de Pekingees van Y. de Nobele uit St. Nicolaas-Waas (België) uitgeroepen; ’t was inderdaad een zeld zaam mooi hondje. MACHINISTEN VOOR DE TOEKOMST. Kinderen van alle leeftijden brengen een bezoek aan Model-Spoorweg-tentoonstelling in Donderdag 5 April. Ver. „Het Friesch. Grondbezit” afd. Sneek/Wymbr, Afdelingsvergadering in Hotel Ha nenburg te Sneek, 's avonds 7.30 uur» Dinsdag 3 April. Hengstenmonstering, ’s morgens 10 uur bij café Sikkens, op de Veemarkt te Sneek. Woensdag 4 en Donderdag 5 April. Amicitia Theater, ’s Avonds te 8 uur: De jongste dirigent ter wereld. Donderdag 5 April. Nederl. Reisver. afd. Sneek en omstreken. Algemene Le denvergadering bovenzaal van café- restaurant „Onder de Linden”. SNEEK, van 25 t.e.m. 31 Maart. Geboorten: Jantje d. v. Jan Kleene en Yke Rika van Smeden; Hendrika d. v. Jan Kleene en Yke Rika van Smeden; Anne z. v. Jan van Dijk en Ybeltje Punter; Bernardus Hendrikus Johan nes Maria z. v. Bernardus Gerardus Maria Otten en Catharina Antonia Ma ria Tutert; Johannes z. v. Sijmon Zijl- stra en Jetske Bootsma van Tjerk- gaast; Wiltsje Luitzen z. v. Ytzen Rene- ma en Franske Bekins; Willem Arnold Frederik z. v. Jeen Lemstra en Idskje Bouma van Lemmer; Johannes Jan Ma ria z. v. Okke van der Wei en Afke Ferwerda van Bolswaid; Franciscus Jo seph Elias z. v. Okke van der Wei en Afke Ferwerda van Bolsward; Honoré Jacobus Petrus Albertus z. v. Albertus Petrus Jacobus du Bois en Maria Al- phonsa Isabella van Loon; Helena Jan nette d. v. Wopke Visser en Jetske Sij- De jaarlijkse uitvoering, welke de paarden voor. Het jonge volkje kon er R.K. Gymnastiekver. „Vlug en Lenig” Donderdagavond in Amicitia gaf onder leiding van de heer J. Greidanus, be vatte een grote verscheidenheid van oefenstof. De voorzitter de heer C. Karstkarel heette in zijn openingswoord naast de ouders, de diverse leiders en afgevaardigden van de zusterverenigin gen hartelijk welkom, en herdacht met weemoed de oud-leider win. de heer P. Draaisma, die door zjjn eminente leiding V. en L. op het peil heeft gebracht waarop zij thans staat. Men zal hem nog lang in herinnering houden. Spr. hoopte tevens op de onmisbare steun van de ouders te mogen rekenen en deelde voorts mede dat wegens te ge ringe animo V. en L. niet meer over een heren-afdeling beschikt, maar enkele oud-leden toch deze avond nog een num mertje ten beste zullen geven, hopelijk zal dit tot wederoprichting van een dergelijke afdeling leiden. En toen was natuurlijk eerst het woord aan ’t „kleine grut”. De „ukke pukken” wa ren op bezoek bij de Paashazen en lieten op echt kinderlijke wijze hun ouders zien hoe het daar toe gaat. De kleine jongens stelden roodhuiden en wilde Het Amicitia Theater heeft Woens dag en Donderdag als hoofdnummer de film „Roberto”, met in de hoofdrol ’s werelds jongste dirigent Roberto Ben- zi. De film geeft de carrière van dit won derkind, dat niettemin een echt kind bleef. Het orkest van de Société des Concerts du Conservatoire speelt in deze film onder leiding van Roberto werken van Johann Sebastian Bach, Felix Men delssohn, Mozart, Rossini en Liszt. Het filmverhaal vertelt hoe Roberto’s muzi kale opvoeding wordt toevertrouwd aan de kerkorganist Maréchal. Als zich ech ter de grote gaven van dit kind open baren laten de ouders zich bepraten en leveren Roberto over aan een groep lie den, die zijn talent uitbuiten voor eigen gewin en hem op een toumée zenden, waarin hij uitvoeringen van minder waardige muziek moet dirigeren. Als Roberto echter weer eens in zijn ge boorteplaats is, weet Maréchal, hoewel ernstig ziek, de jonge kunstenaar er toe te brengen zich aan deze uitbuiting te ont trekken en zijn talenten aan hem waar diger muziek te wijden. Stervend is Ma réchal via de radio nog getuige van deze wending ten goede voor de kleine kunste naar, wiens succes voor de toekomst verzekerd is. Donderdag 12 April. Ver. „Oranje”» Ledenvergadering ’s avonds 8 uur Hotel Hanenburg. Een zeer felle brand heeft Zaterdag middag gewoed te Rotstergaast bij Hee renveen. Een boerderij, die werd be woond door de heer C. Holtrop en diens vader, is in korte tjjd geheel in de as gelegd. Acht en cwintig koeien en een paard vonden de dood. Persoonlijke on gelukken zijn niet gebeurd. De brand is ontstaan, toen er een grote steekvlam uit de benzinemotor van de melkma chine schoot. Het vuur verspreidde zich zo snel, dat het de bewoners niet moge- 'jjk was, het vee te redden. Van de in boedel is nejenoeg niets behouden ge bleven. Ook een auto ging verloren. WYMBRITSERADEEL, van 25 tot en met 31 Maart 1951. Geboren: Gertruda Maria d. v. Gerrit Andela en Anna Margareta Weber te Woisum; Fokje Sjjbrigje Maria d. v. Tjebbe v. d. Wejj en Cecilia Zjjlstra te Ype^olsga; Gerda d. v. Klaas van der Meer en Antje Brouwer te Woudsend; Emke z. v. Thomas de Jong en Geer truien Kroeze ce Scharnegoutum; Baukje Margaretha Maria d. v. Epke Joseph Sorterland en Francisca Agatha Huitemr te Scharnegoutum; Hinke d. v. Franke de cong en Pietje de Jong te Uitwellingerfa; Hendrik Joseph z. v. Johannes Huitema en Anna Theresia Meijer te Woudsend H.'e'ke z. v Ger- ben Bergstra en Geertje Wierda te Woudsend. Gehuwd; U’lke Grondsma, 24 jr. en Grietje Poepjes, 22 jr., beiden te Heeg; Tjitze Okma, 34 jr., te Leeuwarden en K.aaske ae Boer, 22 jr. te Hommerts; Lambertus Hijlkema 30 jr. te Idzega en Gatske Juliana Miedema, 25 jr., te Heeg. Overleden: Aukje Huisman, 3 weken, d. v. Bouwe Huisman en Grietje Eekma. te Scharnegoutum. Heden zijn de kolenprijzen verf >>gd Het Vrije Volk meldt dat le soort anthraciet van ƒ6.65 op ƒ7.75 komt eierkolen van 4.30 op 5.05. De gezagvoerder, Kapitein H. A. Broere, heeft kort voor het vertrek de passagiers toegesproken en gezegd, dat er zijns inziens thans zodanige maatre gelen zijn getroffen ter beveiliging van opvarenden en schip, dat hij de volle verantwoordelijkheid van het vertrek op zich kan nemen. Ter assistentie van de gezagvoerder maken enkele ambtenaren van de recherche der rijkspolitie te wa ter de reis mede. Bovendien is de be manning uitgebreid me1 een aantal wachtslieden. Op de veertienhonderd passagiers en de vierhonderd leden tel lende bemanning is een beroep gedaan op medewerking bij het opsporen van de dader (s). De eerste brand ontstond reeds voor het vertrek uit Amsterdam in de ma chinekamer. Tot aan Wight hebben de branden, die telkens op verschillende plaatsen in de machinekamer uitbraken en die steeds snel konden worden ge blust, zich nog driemaal herhaald. Zij moeten vrijwel steeds op de zelfde wijze zijn ontstaan,* nl. door het in brand ge raken van een dot poetskatoen of stuk ken oud zeildoek. In /Ere Perennius werd Zaterdagmid dag een vergadering gehouden van le den en besturen der Christelijke Bestu renbonden, waarin namens het C.N.V. als spreker optrad de heer L. van fdas- trigt, lid van het Dagelijks bestuur. De voorz. van de Chr. Besturenbond, de heer L. Wietsma, heette allen, in 't bij zonder de spreker, welkom, waarna hg aan deze het woord verleende. Deze sprak daarop over: 1. Het vraagstuk van lonen en prijzen in verband met de economische positie van Nederland; 2. De P.B.O. en de S.E.R.; 3. De bedrgfs- taksgewijze organisatievorm en 4. Het ziekenfondsbesluit. 1 Sept. 1949 waren de lonen en prijken in evenwicht en wa ren er voorwaarden aanwezig om een daling in de prijzen te verwachten. Het incident in Korea heeft echter de prijzen met sprongen omhoog doen gaan. Daar door is nu de derde loonronde noodzake lijk geworden en als het proces der stij gingen doorgaat, zullen de loonsverho gingen steeds dichter bij elkander komen te liggen. Spr. staat dan uitvoerig stil bij de oorzaakv. d. prijsstijgingen, waardoor artikelen verhoogd worden die niets met de oorzaak der verhoging te maken heb ben. Er moet een versobering komen zegt men, doch het intrekken van de re- geringssubsidies op brood, margarine, bak- en braadvet raakt niet alle burgers van ons land. Wil men de prijsstijging opvangen, dan moet men de Zondagsrij ders, de dure sigaren, het alcoholgebruik en het snoepen zwaarder belasten. Het C.N.V. heeft bij de regering zijn bezwa ren tegen de ingevoerde maatregelen te berde gebracht en spr. eindigt dit punt met de ernstige waarschuwing, dat de vakbeweging nu vcoral op haar post moet zijn. Bij het 2e punt: de P.B.O. en de S.E.R. wijst spr. op de belangrijke plaats die de Soc. Econ. Raad in ons volks'even zal gaan innemen, terwijl bij het 3e punt: de bedrijfstaksgewijze organisatievorm op gemerkt wordt, dat de vroegere vakbon den op de duur zullen moeten verdwijnen en plaats maken voor de samenbrenging van alle bij een bepaald proces werkza me personen. Dit zal niet zo gemakke lijk gaan. De leden der organisaties die nen zich van deze verandering ter dege op de hoogte te stellen, opdat zij bij de omschakeling mede zullen kunnen pra ten en beslissen. Na de pauze werden tal van vragen ge steld, die door spr. uitvoerig werden be antwoord. De voorz. dankte de inleider voor zijn leerzame uiteenzetting, waarna deze in dankgebed voorging. Hallo Hallo Hier Radio omroep Noord. Ja zeker, zelfs de radio wordt voor dit doel ingeschakeld, want op Woensdag 4 April 's avonds van 19.30 19.40 uur zijn wij in de aether. Dus stemt dan af op Radio-omroep Noord. Een onzer zal dan een vraaggespek voe ren over het doel van deze bazar en tevens zal er over het werk van het Rode Kruis Korps een klein hoorspel worden uitgezonden. Wij hopen door deze uitzending het succes van de Rode Kruis-bazar te verhogen. Verder willen wij U nog even mededelen dat Vrijdag 6 April ’s middags van 36 uur de Pop pententoonstelling geopend is speciaal voor hen die de bazar’s avonds niet kun nen bezoeken. Wij veijyachten U allen op Donderdag 5, Vrijdag 6 en Zaterdag 7 April in Gebouw voor Chr. Belangen, Westersingel. Woensdag 4 April om 10 uur zal Drs. A. Wind worden bevestigd als Missio nair Predikant van de Friese Kerken in de Geref. Kerk te Heeg. Als bevestiger zal optreden Ds. H. Koningsveld te Heeg, terwijl verschillende Zendings- deputaten aan de handoplegging zullen deelnemen, ’s Middags om 1.30 uur hoopt Ds. Wind zijn intrede te doen. Ds. Wind is leerling geweest van het Sneker Gymnasium en heeft zijn oplei ding genoten aan de Theologische Hoge school te Kampen en aan de Vrije Uni- versiteit te Amsterdam. Hij heeft de laatste 2 jaar gestudeerd aan het Zen- dingscentrum der Geref. Kerken te Baarn. Merkwaardig was wel, dat tijdens het verblijf van het schip in IJmuiden, ter wijl een leger van rechercheurs en justi- tie-autoriteiten een onderzoek aan boord instelde, nog twee keer, maar nu aan dek, weer brandende dotten poetskatoen werden gevonden, zonder dat men ech ter een aanwijzing kreeg, wie voor deze brandstichting aansprakelijk was te stellen. Na Vrijdagmiddag zijn er geen nieuwe branden meer geweest. Uit de loop der gebeurtenisssen is men geneigd te concluderen, dat de brandstichter(s) waarschijnlijk onder de bemanning moet worden gezocht. Bijna 800 honden uit Nederland, Bel gië, Duitsland en Zwitserland waren voor bovengenoemde Hondententoonstel ling in de Apollohal te Amsterdam aan wezig. Er waren prachtdieren bij. Het was een schitterende collectie, welke door Nederlandse en buitenlandse keur meesters werden beoordeeld. Van de ras sen welke bij de meeste lezers niet be kend zijn, noemen wij de Elandhonden, ’t best te vergelijken met een keeshond met kort haar, een Noorse jachthond voor herten enz., blauwgrijs van kleur met een krulstaart op de rug. Dr. Bon- nema uit Rolde fokt deze mooie hon den, ongeveer 50 cm. hoog en behaalde het kampioenschap; een Epagneul-Pa- pillon is een vlinderhondje, 't meest ge lijkend op pen dwergkeesje, doch slanker gebouwd en groter oortjes. Franse Bul- dogjes zijn mooie kleine Buldogjes, on geveer 35 cm. hoog, met vrij grote staande oortjes. Ook een paar Schipper- kes waren aanwezig; wij zagen ze in geen jaren; mooie zwart gladharige hondjes, ongeveer 30 cm. hoog, sterk ge bouwd; ze worden dikwijls staartloos ge boren, hebben staande oortjes en zijn prima verdelgers van ratten en muizen. Wels Corgé is een nieuw ras uit Enge land geïmporteerd. Ook weei 30 cm. hoog met grote staande oren; dit hondje is vrij lang van lichaam. De Old Eng lish Sheepdog of Engelse herdershond is ongev. 60 cm. hoog. Blauw met wit lang haar, dat ook het gehele hoofd be dekt; een geweldig waakzame hond met een uitzonderlijk best karakter. Rot- weilers waren er 14, dit zijn de oud- Duitse slagershonden, prachtdieren, manvast en zeer waaks, kleur als o- berman-pincher, doch zwaar gebouwd; worden ook vaak staartloos geboren. Een Shetland-Sheepdog of Sheltie, is het best te vergelijken met een kleine Collie. Verdeeld over 13 ringen, waarin banken stonden, had het vele publiek een mooie gelegenheid om de verschillende keurin gen gade te slaan. De Friese inzendin gen waren deze keer niet groot. De heer C. Jongert uit Suameer met zijn sier lijke Greyhounds en mej. T. Sijtsma uit Leeuwarden met haar schitterende Eerste week. 5e klasse Hoge prgzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. 11137, 1500; 2344, 2657, 3010, 3071, 5641, 8455, 10482, 12373, .17427, 17698, 18562, 19567, 19697, 21868 1000. Prijzen van 80. 6153, 9050, 9967, 13183, 20125, 20163 Nieten. 6157, 6167, 6172, 7962, 7973, 7989, 13190, 15151, 19703, 19706, 10711, 20165, wat mee en onder luid applaus verlieten ze ’t toneel. Hierna volgden de oefenin gen van de ouderen, waarvan die der dames aan brug en ringen uitmuntten. Het applaus dat haar ten deel viel was volkomen verdiend. De hoepel-oefening der dames werd ook correct uitgevoerd. De jongens oogstten veel bijval met de nummers „klein en groot over 't paard” en „dit gaat alleen met z’n tweeën”. De meisjes gaven een vrolijke polka ten beste, terwijl een vijftal heren als extra nummer enige goed uitgevoerde standen demonstreerde. En al werd het ene nummer correcter uitgevoerd dan het andere, allen hebben hun best gedaan om de avond te doen slagen. Kapelaan Mulder sprak een kort slotwoord, waarin hij er op aandrong Vlug en Le nig moreel en financieel te steunen. Na afloop had onder leiding van de heer G. Schuil in de foyer een gezellig bal plaats. Vermelden we tenslotte nog dat de heer J. Bok de oefeningen op de vleugel begeleidde, en dat aan de di recteur de heer J. Greidanus voor zijn vele werk een boekwerk werd aange boden. De Johan van Oldenbarnevelt is Zondagmiddag om zes uuur van haar lig plaats in het Noordzeekanaal bij de Velserbrug naar zee vertrokken. Een op lossing van het raadsel der brandstichtingen aan boord, die de gezagvoerder vo rige weck dwongen naar IJmuiden terug te keren, Is zo deelde de officier van justitie te Amsterdam mee, ondanks gevonden. Zaterdagmiddag heeft ten overstaan van notaris J. Zijlstra te Sneek de trek king plaats gehad voor de verloting, georganiseerd ten bate van het Fries Scheepvaart Museum alhier. De hoofd prijs, een fraai model van een Urker Botter, viel op lot no. 845. Verder vie len prijzen op de nummers 1377, 1559, 1748 en 2597, en troostprijzen op de nummers 144, 174, 392, 481, 741, 1757 1778, 1847, 2004, 2160, 2178, 2217, 2319, 2555, 2669 en 2902. De prijzen kunnen worden afgehaald aan het Museum. Op 16 April bestaat de Wegen wacht 5 jaar. In die tijd werden 300.000 pechvogels geholpen. besma, Ondertrouwd: Roelof Stoelwinder, 26 jr. en Tolina Sietske Fokkema, 17 jr.; Jelle de Boer, 30 jr. en Sijla Edel, 21 jr.; Theodoor Altenburg, 27 jr. en Cecilia Clara Dijkstra, 27 jr.; Friedrich de Boer, 21 jr. en Angenietje Maria Faber, 20 jr.; Lolke Herre Hofmeester, 31 jr. en Alida Dekker, 21 jr. van Amsterdam. Getrouwd: Cornelis Marseille. 26 jr. van ’s-Gravenhage en Louisa de Vries, 24 jaar. Overleden: Jacob Kiestra, 8 jr., z. v. Douwe Kiestra en Minke de Vries, van Dijken; Janke van der Veen, 78 jr., echtgen. van Cornelis Paulus ten Kate, van IJlst; S(jtske Stoelinga, 85 jr., wed. van Anne Negenman; Aukje Huisman, 3 weken, d. v. Bouwe Huisman en Grietje Eekma, van Scharnegoutum; Harmke Hemminga, 89 jr., echtgen. van Hldde Zijlstra; Klaas Hendriksma, 82 jr., wedn. van Trijntjj Jongsma; Wil lem Smit, 61 jr., echtgen. van Froukje Wijzenbach, overleden te Heerenveen. Zaterdag bracht een schaap van de veehouder H. F. Boschma, wonende aan de Paviljoenweg onder Offingawier, vier springlevende lammeren ter we reld. Voor de eigenaar een mooi buiten kansje, vooral omdat ze alle van ’t vrouwelijk geslacht zijn. NTJLAND, 28 Maart. Hedenavond was de Chr. Zangver. Looft den Heer bijeen voor haar jaarvergadering. Na het openingswoord van de voorz. kwam het jaarverslag van de secretaris die mededeelde dat he tiedental gedaald was tot 26. De penningmeester was nog al pessimistisch, daar het er met de kas niet best voorstond; er was een flink tekort. Na de bestuursverkiezing werd er overlegd hoe uit de put te komen. Van een onbekende gever was 'een mooie tractatie binnengekomen voor deze avond en er werd een voorstel ge daan deze oonder elkaar te verloten ter versterking der kas. Die verloting slaag de en was meteen aanleiding tot het be sluit om een verloting te houden behou dens goedkeuring van B. en W. om deze op zo hoog peil staande vereniging in stand te houden en haar moeilijkheden te doen overwinnen. De voorzitter sloot met een woord van dank voor aller medewerking. -■

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1