gfc Mih, O i N.V. Sneeker Jachthaven g'e N A *- Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Districtsvergadering N.C.G.O.V. Groene Kruis-gebouw te Heeg officieel geopend 6e JAARGANG No 29 DINSDAG 10 APRIL 1951 L KIEZEBRINK Raadsvergadering Sneek „Obadja” NED. STAATSLOTERIJ a12e Ds. Y. Stelma te Huizum 50 jaar predikant Propagandafilm Kon. Ned. Zwembond Grootkruis voor mevr. Perón KLEINZAND 7 Telet 2872 --- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Eretekenen uitgereikt Maar rouw om la Prensa Nog goed afgelopen Dijbeen gebroken Algemene Ned. Bond van Gepensionneerden afd. Sneek Zeilers kregen les in wedstrijdtaktiek Ned. Reisvereniging Huurverhoging waarschijnlijk nog onvoldoende Redacteur: Grote belangstelling. Seiskip 1844. Roosevelt- Uitlating obligaties. Van de obligatielening 1934 werden uitgeloot de nummers 63, 71, 75, 129, 134, 163 en 184, en van de lening 1938 de nummers 30 en 100. land hartelijk dank voor zijn belangloos verrichte werk, waarvoor hem tevens een cadeautje voor hem zelf en een bus drabbelkoeken voor zijn vrouw werd overhandigd. der obligatielening, waartoe in de vorige vergadering besloten werd. Uitvoering hiervan bleek niet direct mogelijk, en de vergadering besloot ook dit punt nader te behandelen in de volgende buitenge wone vergadering. Bij de bespreking Vrijdagmorgen heeft Prins Bernhard in het regeringshuis te Buenos Aires aan mevrouw Eva Perón het grootkruis in de orde van Oranje-Nassau uitgereikt. Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Prijzen van 80. 1252, 6156, 6158, 7964, 7971, 7987, 7993, 13206, 20135, 20152, 20158, 20160, 20168. Nieten. 5719, 5720, 6151, 6164, 6175, 6188, 7969 7970, 7974, 7992, 12662, 12669, 13182, 13205, 13209, 13212, 20126, 20133, 20140, 20141, 20148, 20149, 20150, 20155, 20166, ,20169. Redactieadres: SNEEKER NIEUWSBLAD HEEG. Het ereteken voor Orde en Vrede met de gespen is alhier uitgereikt aan de heren S. Boschma, E. ten Hoeve en J. Jellesma. In verschillende landen is de sluiting van het dagblad la Prensa door de Ar gentijnse' regering niet ongemerkt voor bijgegaan. In de Verenigde Staten hesen vele krantenbureaux en radiostations de vlag halfstok. In Chili wijdden vele bladen beschouwingen aan la Prensa, een blad in Santiago verscheen met een rouwrand om de voorpagina. Zaterdag 14 April a.s. zal het een hal ve eeuw zijn geleden, dat ds. IJ. Stelma, emeritus predikant van Tzum en thans wonende te Huizum, het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Ds. Stelma werd 25 April 1877 te Sneek geboren, bezocht het Stedelijk gymna sium in zijn geboorteplaats en studeer de vervolgens aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Nadat cand. Stelma in November 1900 door het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland was toegela ten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, verbond hij zich 14 April van het daaropvolgend jaar aan zijn eerste gemeente Eexta (classis Win schoten). 3 Mei 1908 verwisselde de ju bilaris deze gemeente met die van Tzum. Deze zijn tweede en laatste ge meente diende ds. Stelma tot 1 October 1943 toen hem na ruim 42 volbrachte dienstjaren op 66-jarige leeftijd emeri taat werd verleend. 1078 ƒ100.000 21661 ƒ10.000; 13965 ƒ1500; 2355, 4388, 11999, 17291, 17509, 18367, 19361, 19602, 19885, 20178, 21833, 20144 1000. Dinsdag 10 April. Ouderver. Gymnasium Sneek. ’s Avonds 8 uur spreekt in zaal Piso de heer N. Beets, arts psycholoog te Utrecht. Woensdag 11 en Donderdag 12 April. Amicitia Theater, ’s Avonds 8 uur: „De Goede Aarde”. Maandag 9 April. Youth for Christ. Contact-avond in Aere Perennius, ’s avonds 8 uur. Spreker Ds. G. Visser. Zaterdagmorgen kwam de heer H. W. Goinga brievenbesteller alhier op zijn rijwiel in de rails aan de Bolswarder- weg en daardoor zodanig te vallen dat men aanvankelijk vreesde dat hij zijn been had gebroken. Per auto werd hij naar ’t St. Antonius ziekenhuis ver voerd waar bij doorlichting bleek dat het een ernstige kneuzing was. Later is hij naar huis vervoerd; hij zal nutde eerstkomende dagen rust moeten hou den. Op de agenda van de vergadering van de raad der gemeente Sneek, welke a.s. Woensdag 11 April des avonds 7.15 uur wordt gehouden, komt o.a. voor een in gekomen schrijven van dhr. M. Schrie- mer, houdende verzoek om ontslag als directeur-boekhouder der gemeenterei- niging met ingang van 1 September 1951. B. en W. stellen voor dit eervol te verlenen met ingang van genoemde datum. Voorts is o.a. ingekomen een adres van het bestuur der Ver. voor Chr. Nijverheidsonderwijs te Sneek, houdende verzoek de oprichting en in standhouding van een Chr. Ambachts school te Sneek nodig te verklaren. B. en W. stellen voor dit adres in hunne handen te stellen om advies. Voor de benoeming van een leraar in de wiskunde en de cosmografie aan het gymnasium worden door curatoren aan bevolen: 1. L. Dijkstra, tijdelijk leraar in de wis- en natuurkunde aan het open baar lyceum te Heerenveen; 2. M. G. Koster, leraar aan het Chr. lyceum te Harderwijk. Voor de benoeming van een leraar in de Engelse taal aan dezelfde inrichting, met een proeftijd van een jaar bevelen curatoren aan: P. de Jong, leraar gem. gymnasium te Leeuwarden. Het 7-jarig zoontje van de heer T. Aukema, wonende aan de Woudvaart- kade alhier, is Zaterdagmiddag, terwijl hij in de Frederik Hendrikstraat met zijn autoped de straat overstak door een luxe auto gegrepen. De chauffeur, die naar men ons mededeelde geen schuld treft, heeft nog getracht de jon gen te ontwijken, waardoor de auto nog tegen een boom botste en beschadigd werd. Met een gebroken dijbeen is de knaap naar het St. Antonius ziekenhuis vervoerd. Ringma. Bij de behandeling van de be schrijvingsbrief voor deze vergadering werden door de afd. 2 amendementen aangenomen. Door het H.B.lid, de heer de Bruin werden bij het afscheid van de heer H. Blanksma woorden gesproken van grote dank voor al het werk door hem gedaan in het belang van de bond. Van de oprichting af was hij steeds voor Friesland de motor geweest, het middelpunt waar alles om draaide, niets was hem te veel, hij reisde geheel Fries land af om leden te werven, lezingen te houden, enz. Tot op het ogenblik van zijn aftreden had hij met onverdroten ijver op zijn post gestaan en steeds lei ding gegeven. Namens het H.B. bracht hij daarvoor de heer Blanksma hartelijk dank. De heer Blanksma, die vóór deze toespraak door de vergadering op voor stel van de heer J. Spoelstra tot ere voorzitter was benoemd, bracht voor deze benoeming, als ook voor de toe spraak in warme bewoordingen dank. Hij deed uitkomen hoe moeilijk het hem viel al dit werk, dat hem lief was ge worden, vaarwel te moeten zeggen. Doch hem bleef niets anders over: het dok tersadvies luidde: rust houden. Maar hij bleef medeleven met alles wat de bond aanbelangt. Ten slotte werden door de heer de Bruin een paar vragen uit de vergadering beantwoord, waarna deze gesloten werd met een laatste opwek kend propagandistisch woord van de scheidende voorzitter. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waren de heren H. A. Tromp, T. Visser en E. Hazelhoff, van wie eerstgenoemden wer den herkozen. De heer Hazelhoff stelde zich niet herkiesbaar. In zijn plaats werd tot secretaris benoemd de heer H. S. Groénhout. Het bestuur gaf een nadere toelich ting omtrent de verlaging van de rente nieuwbouw jachthuizen deelde de voorzitter mede, dat het bou wen van 10 jachthuizen 45000.tot 50.000.zou moeten kosten. De rente, aflossing enz. hiervan zouden echter zo zwaar op de reeds bestaande gebouwen drukken dat de huren daarvan nogmaals 50 verhoogd zouden moeten worden, en het bestuur had niet de moed dat aan de vergadering voor te stellen. Bij de besprekingen werd de houding van de R. v. B. gecritiseerd. Die is nl. niet op korte termijn met plannen gekomen zo als verleden jaar is besloten, en thans is bouwen ónmogelijk geworden. Het be stuur erkende dit verzuim en gaf tevens de verzekering dat de besluiten van de vergadering voortaan nauwgezet zullen worden uitgevoerd. Het ging verder ac- coord met een voorstel om een commis sie te benoemen die de uitbreidingsplan nen nader zal onderzoeken, in welke commissie benoemd werden de heren J. Priester, Joh. Olij en J. v. d. Horst. De onderverhuur van de jachthuizen, waarover bij de rondvraag werd gespro ken, zal met de accountant worden be zien. Tot besluit richtte de voorzitter hartelijke woorden van dank tot meester Hazelhoff, die 12 jaar deel uitmaakte van de Raad van Beheer en steeds voor de belangen van de haven op de bres heeft gestaan. Na het applaus dat op deze woorden volgde, dankte de schei dende secretaris wederkerig voor het ge noten vertrouwen en de vriendschap van de andere bestuursleden ondervonden. OUDEGA (W.) De Hervormde Kna- nenver. „Obadja” hield haar jaarfeest in het lokaal der Ned. Herv. gemeente. Voorz. B. Terpstra opende deze avond met gebed, waarna W. Valkema een in leiding hield over „De verschijning van Jezus aan de discipelen”. Daarna werd een bestuursverg. gehouden, waarin jt otec de verslagen van secretaris en pen ningmeester verwerkt waren. Verder werd de avond gevuld met voordrachten en samenspraken. Er was accordeonmu- ziek van Bauke Terpstra, Doekele Terp stra en Romke Lycklama. Ds. van Dul- lemen sloot de avond met dankgebed. broeg rugslag en Nel v. Vliet, de olym pische kampioene 1948, met demonstra- t’erummers en werd voor de pauze nog de film gedraaid betreffende de Olympia de 1936 te Berlijn. Na een kleine pauze deelde de heer Smidt het een en ander mede over de resultaten welke door hem en dr. Mol te Haarlem waren nöêmd denberen H. Blanksma en H. bereikt met de zwemsport bij lichame lijk gebrekkigen. Spr. hield een krachtig betoog om deze stakkers, meestal uit gestotenen uit de maatschappij, kracht dadig te steunen. De film die hierna volgde, demonstreerde duidelijk het door de heer Smidt gesproken woord. De voorzitter van Neptunus de heer J. Y. Deenik bracht de heer Smidt dank voor zijn mooie toelichting bij de di verse films, en kon de K.N.Z.B. geluk kig prijzen met zo’n propagandist. De filmvertoning was in alle opzichten ge slaagd en hij hoopte dat dit er toe zal bijdragen dat nog velen de zwemkunst en zwemsport zullen gaan beoefenen. Het was een goed idee van de bestu ren der Kon. Zeilver. „Sneek” en Snee- ker Zeilclub de bekende jollenzeiler D(aan) M. J. Kagchelland uit te nodi gen om voor hun leden en belangstel lenden een lezing te houden over wed strijdtaktiek. Dit is naast de techniek nl. een zo belangrijke factor bij het wed strijdzeilen, dat het de behandeling, en dan nog wel door een zo deskundig spre ker, volkomen verdient. En dat hiervoor inderdaad belangstelling bestaat bewees wel de flinke opkomst, voornamelijk van jeugdige zeilers, waaronder zich ook de 17 jongelui bevonden, die hebben deel genomen aan de zeilcursus van de béide verenigingen. De benedenzaal van Hotel Hanenburg was Zaterdagmiddag dan ook goed bezet. De heer Kagchelland, die zijn lezing toelichtte met lantaarnplaten, behan delde een groot aantal situaties, waarbij hij ook duidelijk aantoonde dat een ho peloos schijnende positie lang niet altijd kansloos behoeft te zijn en dat men zo’n verloren gewaande wedstrijd zelfs nog wel kan winnen. De stand van de zeilen werd ook terdege bekeken. De conditie, de reactie en de training van de wed- strijdzeiler werden eveneens uitvoerig behandeld, waarbij vooral de jongeren er op werd gewezen, dat roken nadelig is voor een goede training en dat onder ling oefenen van zeer groot belang is om ervaring op te doen. Tevens drukte hij zijn toehoorders op het hart dat het niet de bedoeling van het wedstrijdvaren is een tegenstander „er uit te tikken” maar het leveren van het bewijs inder daad de sterkste te zijn. Naar aanleiding van vragen behan delde hij o.a. nog verschillende proble men, zoals die bijv, bi het ronden van een boei kunnen ontstaan, en in verband daarmede ook de nieuwe bepalingen van het wedstrijdreglement die op zulke si tuaties van toepassing zijn. Aan het eind van deze interessante en leerzame bijeenkomst, die helaas te kort duurde, omdat de spreker te weinig tijd had, bracht de heer v. d. Sluis, voorzit- In het gebouw „Silo” te Heeg kwamen de afgevaardigden der afdelingen van de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. in voorjaars vergadering bijeen. Ruin half elf opende voorzitter Joh Osinga door te laten zin gen Ps. 138 1 en 4 en te lezen een ge deelte uit het boek Jozua. Naar aanlei ding van dit Schriftgedeelte sprak de voorzitter zijn openingswoord. Naar aan leiding der notulen van de Najaarsver gadering te Bolsward gehouden, ontspon zich een gesprek over de consultatie- bureaux voor de reclassering. Unaniem was men van mening dat men volledig achter dit werk moet gaan staan, terwijl afgevaardigden hiervoor werden aange wezen. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de oud-voorzitter, burgemeester Elgersma van Franekera- deel. Deze bracht zijn goede wensen over voor deze vergadering en tevens voor de strijd tegen de alcohol. Aan deze oud- voorzitter werd een telegram gezonden om hem van harte beterschap toe te wensen. Hierbij kwam ook ter sprake de Blauwe Week-actie en de demonstratie op Hemelvaartsdag. In het algemeen heeft men geen belangstelling voor de monstraties, vandaar dat men er niet aan mee doet. Principieel is hier evenwel niets tegen. Uit het jaarverslag van secretaris J. v. d. Brug releveren we, dat de afdelingen over het algemeen goed hebben gewerkt. De filmacties door mid del van de films „De God der Schep» Verschijnt! DINSDAGS en VRUDAG5- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Algemene Ledenvergadering. Donderdagavond hield bovengenoem de vereniging haar algemene ledenver gadering in café restaurant „Onder de Linden onder voorzitterschap van de heer G. V. d. Pijpekamp. In zijn ope ningsrede wees deze op het grote be lang van het slagen van de afdelings tochten om door middel daarvan de on derlinge band in de afdeling te verster ken. Bij de vele ingekomen stukken was een schrijven van het hoofdbestuur waarin werd bericht dat de leden uit Joure om geografische redenen bij het Consulaat Heerenveen waren ingedeeld geworden. Van de afdeling Amsterdam was bericht binnengekomen dat zij op 21 April haar 40-jarig bestaan hoopte te vieren. Sneek zal zich, zo mogelijk, door een afgevaardigde doen vertegenwoor digen. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer P. Zondervan, bleek dat het ledental var. 15F gestegen was tot 163. Enkele afdelingstochten waren uit geschreven en doorgegaan. Uit het fi nancieel verslag van de penningmeeste- resse, mej. Sj. Tjallema, bleek dat de kas sloot met een voordelig saldo van 672.34. De kasbescheiden waren door de kascommissie, bestande uit de dames Fr. Reitsma en A. Goodijk gecontro leerd en in orde bevonden, zodat dechar ge verleend werd. Tot kascommissie leden over 1951 werden benoemd de da mes A. Heeringa en W. G. v. d. Pijpe kamp. Mej. Sj. Tjallema, aftredend be stuurslid, werd herkozen en in de plaats van het aftredende bestuurslid mej. M. de Vries, die niet voor herbenoeming in aanmerking wenste te komen, werd mej. A. Heeringa gekozen. Tot lid van de Raad van Afgevaardigden werd de heer v. d. Pijpekamp aangewezen. De plan nen voor afdel'ngsU chten werden be sproken en vastgesteld werd ’n autotocht naar de bloemententoonstelling „de Keukenhof” op 22 April, hiervoor ga ven zich reeds voldoende leden op, zo dat deze tocht zeker doorgaat, een fiets tocht op 6 Mei naar Gaasterland en een autotocht op 20 Mei naar Boekelo. Bo vendien zal in de zomer nog een tocht naar een der eilanden worden georga niseerd. Na bespreking van enkele voor stellen voor het houden van propa- ganda-avonden In de a.s. herfst werd de vergadering gesloten. Meer dan 1200 leerlingen van de Sne- ker onderwijsinrichtingen hebben Vrij dagmiddag in twee voorstellingen in Amicitia een filmvoorstelling bijge woond, georganiseerd door het bestuur van de Sneker Zwem- en Poloclub „Nep tunus”, terwijl ’s avonds in de foyer voor ouderen deze zwemsportflims wer den gedraaid. Bij de laatste voorstelling had het bezoek groter kunnen en moe ten zijn. Voor de zwemclub Neptunus is het evenwel een mooi succes geworden. De medewerking van de hoofden en leerkrachten was boven alle lof verheven geweest, zo deelde de ere-voorzitter van Groene1 zou kunnen openen. Vervolgens sprak de heer S. de Groot van Scharnegoutum. Jarenlang had hij de notulering mogen verzorgen en thans mocht hij het ideaal verwezenlijkt zien. Spreker wee? speciaal op de dienende taak die het „Groene Kruis” mag hebben t.o.v. de lijdende mensheid. Dr. D. Ferwerda, sprekende namens de Bouwcommissie, gaf hierna een toelichting over de inrichting van het gebouw. Daarna begaf men zich naar het nieuwe gebouw om dit te be zichtigen. De secretaris der vereniging, de heer W. ten Hoeve, verrichtte hier de opening symbolisch door de deur te ope nen. Het zeer ruime pand is van binnen grondig veranderd, maar toch moest men met de ruimte woekeren. Thans be zit het gebouw naast het woongedeelte van de concierge en de ruimten voor opslag van het materiaal een ruime wachtkamer met babyboxen, een spreek kamer voor de arts van het consultatie bureau, waar tevens de hoogtezon is ge plaatst, terwijl daarnaast een behandel kamer is voor een tandarts, die ook in het nieuwe gebouw zitting zal houden. Verder is er dan nog een woongedeelte, dat oorspronkelijk voor de wijkzuster was bedoeld, doch waarvoor het Bestuur thans een andere nuttige bestemming zoekt. Zo mag het tegenwoordige be stuur met trots zien naar het „Groene Kruisgebouw”, dat door zijn toewijding daar nu staat. Moge het een gebouw zijn dat zal bijdragen tot een uitstekende ge zondheidstoestand van onze bevolking. Neptunus, de heer G. v. d. Pijpekamp in zijn openingswoord mede. De commis sie voor lichamelijke opvoeding alhier had het mogelijk gemaakt dat de leer lingen van de lagere scholen, zonder entree te betalen, deze film-vertoning konden bijwonen. Spr. deelde mede dat de bedoeling van deze voorstellingen was geweest reclame te maken voor de zwemkunst en zwemsport. In een water land zoals dat waarin wij wonen is dat hoogst noodzakelijk, want er zijn nog te velen die niets van het zwemmen we ten. In ’t bijzonder heette spr. welkom de bondsvoorzitter van de K.N.Z.B., de heer L. de Vries van Heerenveen, die aanvankelijk een kort propagandistisch woord had willen spreken voor de ouderen, maar daar het aanwezige pu bliek hoofdzakelijk bestond uit leden, achtte spr. dit nu overbodig. De propa gandist van de K.N.Z.B. de heer J. Smidt van Haarlem vertoonde eerst de film „Nederland Waterland”, een serij opnamen betreffende de zeilsport, roeieikano-varen enz., trainingsoefe ningen voor zwemwedstrijden, het schonnspringen en figuurzwemmen. Ook kreeg men te ziei. een door Prins Bern- hard g naakte film van de eerste zwemles van onze prinsesjes Beatrix en Irene in Canada in 1944. Verder ver schenen op ’t witte doek de prominente Nederlandse zwemfiguren Willy den ping” en „De kinderen van de Grote Fjeld” hebben meegewerkt tot uitbrei ding van het ledental. De kas sloot, vol gens mej. A. M. Koopmans van Sneek, met een klein nadelig saldo. Bij de be stuursverkiezing werd de heer J. v. d. Brug van Huizum herkozen, terwijl in de vacature-D. A. de Koning van Oos- terlittens nog nader zal worden voor zien. In verband met het 70-jarig be staan der N.C.G.O.V. werd besloten dat de afdelingen hun bijdrage hiervoor zul len overmaken aan het Districtscomité, dat dan namens de provincie Friesland dit totaalbedrag zal aanbieden. Een ani merend referaat van de heer van Popta uit Sneek, getiteld „Geheelonthouder-ik” werd met grote aandacht gevolgd. Bij de rondvraag werd nog gesproken over de Blauwe Wachter. De heer Faber van Sneek wees er op dat de afgevaardigden het hier besprokene moeten stoppen, ma' nemen naar huis om“me aan °P delingen mee te del«bt u Don ge- de vergaderplaatsen- en Roger systeem ingevoerd. woord werd gespt, Zandstra van Dr.'Vordt vervolgd, woord van voorzitt waarbij deze dank gende afdeling, sic plm. 5 uur deze aan God. De afd. Sneek van bovengenoemde bond hield haar jaarvergadering Woens dag 4 April in café Leeuwen. De ver gadering was in weerwil van het slechte weer zeer druk bezocht. De uitvoerige agenda werd vlug afgewerkt. De notu len van de vorige jaarvergadering, even als het jaarverslag, werden onveran derd goedgekeurd. De secretaris werd dank gebracht voor dit werk. De pen- ningmeesteres, mej. A. Schurink, bracht verslag uit van het financieel beheer. De kas sloot met een batig saldo van 328.31. De kascommissie die rekening en verantwoording met de bescheiden had nagezien en gecontroleerd en alles in de beste orde had bevonden, stelde daarom voor de penningmeester décharge van het gehouden beheer te verlenen, waar toe werd besloten. De heer J. Spoelstra, Ouden in haar crawlslag, Riek Masten- die als bestuurslid aftrad, werd herko zen. Voor de heer H. Blanksma, die we gens gezondheidsredenen aftrad, moest een nieuw bestuurslid gekozen worden. Uit 3 candidaten werd gekozen de heer B. de Jonge, die de benoeming aannam. Tot afgevaardigden naar de algemene vergadering te Amsterdam werden be- De eerste bijenmarkt van het jaar werd in Amersfoort gehouden, waar bij de imkers en kopers hun kappen niet behoefden te gebruiken wegens het gure weer. Met dit weer blijven de bijen in de korven en vertonen geen neiging om hun belagers te steken. De imkers tonen aan de be langstellenden hun korven. De Algemene Vergadering van aandeelhouders der N.V. Sneeker Jachthaven, Vrijdagavond in „Onder de Linden” gehouden, was druk bezocht en droeg een zeer levendig karakter. De agenda bevatte nl. enkele punten, o.a. bespreking nieuwbouw jachthuizen, die de golven in dit overigens zo vreedzame gezelschap af en toe hoog opjoegen. Maar omdat er tevens voldoende olie aan boord was om ze te kalmeren, kwam het schip tenslotte toch weer in rustiger water en werden er besluiten genomen waarmee allen zich konden verenigen. De voorzittter van de Raad van Be heer, de heer H. A. Tromp, wierp in zijn openingswoord een korte terugblik op het afgelopen jaar. De belangrijkste ge beurtenis was de verhoging van de huur van de jachthuizen, maar toch leverde de exploitatie nog een verlies op. De verhoging is echter nog maar voor een half jaar berekend, met een vol jaar zou de penningmeester misschien net droog over de sloot zijn gekomen. Maar als het onderhoud nog duurder wordt zal het bestuur hierop nader terugkomen. Nadat de notulen enigszins gewijzigd waren vastgesteld, bracht de commissie tot het nazien van de rekening 1950, bestaande uit de heren J. Priester en H. Vrolijk, bij monde van eerstgenoemde verslag uit van haar bevindingen. Zij betwijfelde of de huurverhoging voldoen de is om de stijgende onderhoudslasten te bestrijden en was verder van mening dat de financiële positie van de N.V. van dien aard is dat een accountantsrapport wenselijk is. Daarom stelde zij voor een accountant aan de commissie toe te voe gen en zo spoedig mogelijk een buiten gewone algem. vergadering te beleggen waarin de financiën in breder verband besproken kunnen worden. De Raad van Beheer had hiertegen geen bezwaar en na uitvoerige discussies werd aldus be sloten. De accountant zal in nader over leg met de commissie worden aange wezen. Tot leden van de nieuwe finan ciële commissie werden benoemd de heren J. Priester en J. v. d. Horst, terwijl de heer A. Hoogeveen wederom belast werd met de functie, omschreven in art. 10 der Statuten. Meester Hazelhoff vermeldde in zijn uitvoerig jaarverslag, dat bouw van nieuwe jachthuizen om financiële rede nen niet mogelijk bleek en dat om die redenen ook de aanleg van lichtpunten in de haven moest worden uitgesteld. De Commissaris der Koningin bracht met het College van Ged. Staten, de Hoofd ingenieur van de Prov. Waterstaat, Ir. Walther, en hun dames een bezoek aan de Jachthaven, waarbij mr. Linthorst Homan zijn grote waardering uitsprak over de.in- richting en de uitgestrektheid van het havencomplex. Het aantal handtekenin gen in het gastenboek was lager dan het jaar daarvoor, wat zeker te wijten is aan het slechte seizoen. Tot slot her dacht hij het overlijden van de heer W. Kroon, een trouw bezoeker van de haven en van het clubgebouw. 2e week 5e klasse. Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. Zateerdagmiddag vond te Heeg de offi- i ook in Gaastmeer een dergelijk gebouw ciële opening plaats van het Groene1 Kruisgebouw. Een lang gekoesterde wens is hiermee verwezenlijkt. Voor deze plechtigheid kon voorzitter H. L. Poep- jes ’t bestuur en de vele genodigden het welkom toeroepen in het Gebouw der Ned. Herv. Gemeente. Een speciaal wel kom gold burgemeester F. Tjaberings en de heren Fricke en de Groot van de Provinciale Ver. „Het Groene Kruis”. Voorzitter Poepjes memoreerde in zijn openingswoord dat de vereniging in 1904 was opgericht en dus thans 47 jaar be staat en in die jaren veel moeilijkheden, vooral financiële, heeft gehad. Naast ’t Groene Kruis werd er in 1916 in samen werking met de afdelingen Oudega (W.) en Gaastmeer de Vereniging voor Wijk verpleging opgericht. In dezen is de si tuatie vandaag nog zo, waarbij zuster Postma een zeer gewaardeerde figuur is. Men organiseerde moeder- en baker- cursussen en tevens cursussen voor E.H. B.O. October 1946 betekende opnieuw een mijlpaal, daar men het consultatie bureau voor zuigelingen kon openen. Spreker eindigde met er op te wijzen dat het zorgenkind „De Gezinszorg” is en de wens uit te spreken dat ook dit een maal goed zal komen. Met grote dank baarheid moeten we echter terugdenken aan hen die vroeger hun beste krachten hiervoor hebben gegeven. De voorzitter roemde de grote samenwerking in het bestuur. Thans is het zo ver, dat wij, dank zij de medewerking en offervaar digheid der Hegemers, alle onderdelen van ons Groene Kuiswerk, dat tot nu toe verdeeld was over 4 percelen kunnen on derbrengen in een eigen Groene Kruis gebouw. Spreker eindigde met het de clameren van een couplet van een ge dicht dat gemaakt was bij het 25-jarig jubileum. Burgemeester Tjaberings complimen teerde Heeg met het eigen Groene Kruis gebouw, dat tevens het eerste is in de gemeente, en hoopte dat het tot heil mocht zijn van zieken en lijdenden. Wat betreft de subsidieweigering door de ge meente voor Gezinszorg, hoopte de bur gemeester dat de inzichten in dit werk voor andere zouden plaats maken. Als men beter met het werk bekend is, zou den de motieven, die nu tot de weige ring geleid hebben, kunnen veranderen. Namens de Prov. Friese Vereniging „Het Groene Kruis” sprak de voorzitter de heer Fricke. Deze spreker schilderde eerst de tijd voor de oprichting van het Groene Kruis, waarna zeer uitvoerig werd stilgestaan bij het grootse en ge varieerde terrein van deze vereniging. Deze particuliere vereniging met finan ciële steun van het Rijk is een vereni ging „door allen, voor allen”. Ondanks de grote verdeeldheid op allerlei terrein, wordt hier de ware eenheid in practijk gebracht. De samenwerking tussen de medici en particulieren is hier zeer vruchtbaar en het zou dan ook een ramp zijn indien de Overheid deze gezond heidszorg zou overnemen. De gelukwen sen van onze vereniging bied ik U hierbij aan terwijl ik U namens onze Provinciale Friese Ver. een Groene 'Kruisvlag mag toezeggen. De heer de Groot van Oudega (W.) feliciteerde het bestuur met dit nieuwe gebouw en hoopte dat de bakermat (Heeg) ook in dezen een bakermat ter van de Koninklijke, de heer Kagchel- mocht zijn en dit dus voor elders een prikkel zal zijn dit voorbeeld te vol gen. De heer J. Kuiper van Gaastmeer, waar ook een Groene Kruis-afdeling is, uit die van Heeg ontstaan, wenste Heeg geluk en zag tevens gaarne dat men Tongersdei 12 April. Krite Snits Frysk Jiergearkomste de jouns 7.30 üre yn hotel Leeuwen. Donderdag 12 April. Ver. „Oranje”. Ledenvergadering ’s avonds 8 uur Hotel Hanenburg. Donderdag 12 April. Coöp. Boerenleen bank „Scharnegoutum”. Vergade ring van Leden ’s voorm. 9.30 uur bij Wed. R. Ozinga te Scharnegou tum. Zaterdag 14 April. Jubileum wandel tochten 5e President mars 1951, te Sneek. Zaterdag 14 April. Waterschap Abbega. Ingelanden Vergadering voorm. 9 uur in het Lokaal van de Ned. Herv. Kerk te Abbega. Dinsdag 17 April. Ver. Vreemdelingen verkeer Sneek en Omstr. Alg. Le denvergadering ’s avonds 8 uur bovenzaal café rest. Onder de Linden”. Zaterdag 21 April. Waterschap ’t Mar len. Ingelanden Vergadering voorm. 9 uur in café Oosterhout te Nijland. Zaterdag 5 Mei. Waterschap De Ooster- hemmen. Ingelanden Vergadering voorm. 9 uur in Hotel Hanenburg te Sneek. Maandag 9 en Dinsdag 10 April. Ami citia Theater, ’s Avonds 8 uur: de perfecte mus ical „Annie Get Your Gun”. ■Z

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1