Zoekt Noord Korea vrede? Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en ULST 622 tippelaars bij de 5e President Roosevelt-mars A s'lg IM Snits Frysk Selskip ƒ369,56 (ynbard ƒ4955,13, ütjeften ƒ4585,57). Om oan it forwyt oer de al- linne mar toanielspyljende krite to unt- kommen lies Hazelhoff in list fan sti- persskippén foar. De krite hat in 1500 foar oare doelen as toanlel byinoar brocht. De bigreating foar de Onkosten fan it jubeljier wie mar ryklik 3. to leech. Net min roaid dus. Jiergearkomste Krite „Oranje” vraagt uiterlijke belangstelling van haar leden 1 I S 6e JAARGANG No 31 DINSDAG 17 APRIL 1951 L KIEZEBRINK Redacteur: Mac Arthur voor het Congres Stadgenoten Drie kinderen onder auto Geslaagd Vier Friese wagens in de Tulpenrallye KLEINZAND 7 Telet 2872 Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Inbraken opgehelderd Uniform-actie Stedelijk muziekcorps Consultatiebureau voor alcoholisme in Friesland Griep viel mee De Fryske tael yn *e stêd Diefstal van wasgoed opgeheldert De Koninklijke militaire kapel naar Friesland Emigranten met schulden Op gestelde voorwaarden echter geen kans Slutjoun Folk-en Gealeargongen Bussen op spoorbaanvakken blijven nog rijden 1 ge- hun De 10 K.M. tocht onder aanvoering Zandvoort zijn. De Friese wagens star- café i In de gehouden vergadering van de Kamer vf v. Koophandel en Fabrieken voor Haaiiem en omstreken is besloten een brief te zenden aan de minister van economische zaken over het zich steeds uitbreidende euvel, dat emigranten het land verlaten zonder hun particuliere schulden te hebben voldaan. Er zou, al dus adr., te dezer zake veel worden be reikt, wanneer aan de gewestelrjke ar beidsbureaus zou kunnen worden toe gestaan, tijdig lijsten met de namen en adressen van hen, die toestemming tot emigratie hebben gekregen, ter inzage te doen leggen bij de Kamers van Koop handel en Fabrieken in Nederland. 1 damespolshorloge, terug te bekomen bij G. Reijenga, Idzega 37; 1 roeiboot zonder riemen, terug te bekomen bij Postcommdt. te Scharnegoutum- 1 kin- derbril, terug te bekomen bjj Post- commdt. te Heeg. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half jaar. Franco per post i 3^5 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. 1 Drijfhout, Sneek. HET ACTIE-CGMITE. J. W. Frisostr. 541, Sneek de de Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD bestuursverkiezing verklaarden alle heren zich op aandrang van de vergadering bereid hun werk voort te zetten. Ze vinden het nl. wel mooi en doen het graag zoals de heer Postma zei. Ook zullen ze nog eens naar een voorzitter rondzien. Bij het punt Vier Friese wagens zullen volgens het Vrije Volk meerijden in de Tulpenrally, die Maandag 23 April met rond drie honderd deelnemers begint. In de zwaar ste klasse die voor auto’s vanaf 1500 cc rijden de heren E. S. van Dijk uit Bolsward, J. Sustring uit Sneek en J. Hoekstra Bonnema uit Leeuwarden met Kaiser, in de klasse voor wagens van 1100 tot 1500 cc rijden de equipes B. Eerligh, W. de Zeeuw en G. Bonnema en D. Hoogeveen en J. Martens eveneens uit Leeuwarden, met Simca en in de lichtste klasse voor wagens tot 750 cc rijden dr. en mevr. Gerlach uit Appelsga met hun Panhard mee. De heren Hooge veen en Martens rijden met twee andere wagens uit het noorden in een clubteam van R.A.C. Noord en de equipe Van Dijk rijdt met de Kaisers van de heren Ba- rendrecht en Van der Tuin in een Mer- kenteam. Het traject van deze Tulpen rally heeft een lengte van ruim 3700 kilometer. Donderdag 26 April komen de deelnemers in Den Haag terug en Vrij dag zullen de klassementsproeven in andere zijde bevestigd en op het secre tariaat van de Uno had men gisteravond nog niets van de regering te Pjongjang ontvangen. Het zou twee dagen duren, voordat een dergelijk verzoek via officiële kanalen het bureau van Uno in Lake Success zou bereiken. Het actie-comité van de Chr. Muziek vereniging Harmonie, maakt u allen be kend, dat de vorige week deu> aan deur is opgehaald een bedrag van 142.85. Wel een mooi bedrag, maar het kan stukken beter en wel om deze redenen dat er velen zijn die geen interesse heb ben voor deze zaak. Wij weten het, 't is een dure tijd, maar ondanks dat moet deze actie slagen. Stelt ons daarom niet teleur, als we bij u aan de deur komen. Lees de circulaire goed en ge zult zeg gen: hier moeten we aan meedoen, want de Harmonie willen we ook in een uniform zien. „Jorrit” wie der Ter herinnering aan de nagedachtenis van de op 12 April 1945 overleden pre sident van de Verenigde Staten van Amerika, Franklin Delano Roosevelt, werd in 1946 door de President Roose- veltgroep van de Vereniging „De Neder landse Padvinders” het initiatief geno men omstreeks die datum wandeltoch ten te houden. De deelname hiervoor ging steeds in stijgende lijn en dit jaar vierde deze President Roosevelt-mars zjjn eerste lustrum. Mede, dank zij het uitstekende weer een heerlijk voorjaarszonnetje verge zelde de tippelaars op hun tochten van resp. 10, 25 en 35 km. werd deze middag in alle opzichten een succes. De commissie heeft eer van haar werk ge had, maar heeft ook bergen werk moe ten verzetten. De laatste dagen echter zal ze door het bar slechte weer wel in zak en as hebben gezeten en zich af gevraagd hebben wat het worden zou als Pluvius zich niet terugtrok. Wat de deelname betreft deelde hop man J. Toor, die een groot aandeel had in het bereiken van het succes, ons mede dat bij de voor-inschrijving reeds bijna 500 deelnemers zich hadden opge geven en dat dit aantal was gestegen tot 622, nl. 212 voor de 10 km-tocht, 239 voor de 25 km en 171 voor de 35 km. Evenals vorige jaren was het aan de start (ditmaal bij café Sikkens) Lange Veemarktstraat, een gezellige drukte. Men kwam handen tekort, zoveel in schrijvingen kwamen er nog binnen van tippelaars die blijkbaar eerst het weer nog ééns wilden aanzien. Precies half twee startten de deelnemers aan de 35 km-tocht, weldra gevolgd door die van de 25 en de 10 km. Voorafgegaan door de drumband van de „Harmonie” namen 6 ploegen in groepsverband deel aan de 10 km., aan de 25 km en 35 km resp. 7 en 2. De parcoursen waren als volgt: 35 km.: Sneek, (over rijksweg) Scharnegoutum, Rien, Itens, Oosterend, Wommels, Hich- tum, Bolsward, Nijland, IJsbrechtum, Sneek; 25 km.: Sneek (rijksweg) Offin- gawier, Goëngamieden, Gauw, Sybran- daburen, Terzool, Poppingawier, Rau- werd, Oosterwierum, Bozum, Scharne goutum (rijksweg) naar Sneek; 10 km.: Sneek, Leeuwarderweg, Jachthavenstr., langs wandelpad Zwette volgen tot aan Grasdrogerij, daar op Rijksweg, Goën- ga, Goëngamieden, Offingawier, Groene Dijk, Leeuwarderweg, Sneek. Daar dit jaar voor ’t eerst de Presi dent Roosevelt-mars plaats had onder auspiciën van de Noord-Nederl. Wandel- sportbond, bestond de jury voor de be oordeling van de groepsprijzen uit de of- cial van deze bond, de heer C. Zwaag- man van Leeuwarden en de persverte genwoordigers de heren W. Coens en B. Brinksma. De uitslag was als volgt: 10 km. 1. Herv. school, IJlst, 85 pnt.; 2. Harmonie, Sneek, 80 pnt.; 3. Greate Pierhorde, Sneek, 78 pt.4. St. Margriet, Sneek, 75 pnt.; 5. Roosevelthorde, Sneek, 70 pnt.; 6. Chr. Schippersschool, Sneek, 60 pnt. 25 km.: 1. HEKA, Rijssen, 80% pnt.; 2. P.O.V., Leeuwarden 80 pnt.; 3. Korf balclub, Oudega (W.), 73% pnt.; 4. Utile Dulci, Sneek, 71% pnt.; 5. O.S.K.A., Zoals men zich zal herinneren werden in hét laatst van ’t vorig jaar in onze provincie en daar buiten tal van inbra ken gepleegd, o.a. bij de fa. van der Molen, brandstoffenhandel aan de Bols- warderweg en de heer Bron, dierenarts aan de Stationsstraat alhier, bij de fa. Lunter te Bolsward en bij van Gend en Loos te Steenwijk. Tot nu toe bleven deze inbraken, waarbij dé buit nogal vrij aanzienlijk was, onopgehelderd. Dezer dagen echter is door de districts-recher- che van de Rijkspolitie in samenwerking met de gemeentepolitie van Amsterdam aldaar aangehouden de recidivist B., die bekende deze inbraken te hebben pleegd. Hij is nu weer ingesloten. Grote gebeurtenissen werpen schaduwen vooruitOnze Actie loopt ten einde, en zal slagen, dat staat vast Onze plannen Binnenkort volgen de finitieve mededelingen, maar wjj kunnen U nu reeds verklappen dat onze goede stad Sneek een kostbaar bezit krijgt, hetwelk eerst hoog zal worden aange slagen als er enkele grote defilé’s door het corps (compleet in uniform natuur lijk) zullen worden gehouden. Wij spre ken hier van een stadsbezit, omdat bijna iedere Sneker van groot tot klein en van arm tot rijk er voor heeft geofferd. Edoch, de laatste loodjes wegen ook voor dit ideële streven het zwaarst. Mochten er daarom nog stadgenoten zijn -die nog niet diep in hun geldbuidel hebben getast, dan zij hier nog één maal maar dan ook voor de laatste maal genoemd ons Gironummer 142248 ten name van de heer G. W. Poiesz, Voor zitter van het Actie-Comité. Rekenen wij op U, U kunt steeds op uw Stede lijk Muziekcorps rekenen. G. W. POIESZ, Voorzitter. K. VAN GORKUM, Secretaris. MENNO DE VRIES, Penningm. ten alle in Den Haag. van de drumband Harmonie is Offingawier gepasseerd. Sneek, 62pnt.; 6. Vegelin Prakken- groep, Joure, 61 pnt; 7. Gymnasium- ver., Sneek, 56 pnt. 35 km.: 1. Utile Dulci, Sneek, 73% pnt.; 2. R. K. Wandelver., Bolsward, 73 pnt. De prijzen waren resp. aangeboden door: N.V. Lankhorst, O.B.W, Sneek, Sneker Nieuwsblad, Wandelsportliefh., V.V.V., Tonnema en Cie. Sneek, Gem. Sneek, fa. Repko, Sneek, N.N., Burgem. van Bolsward, Garage Ozinga, fa Hen- stra, Erven B. J. Feenstra, N.N. en fa. Joh. Tromp. De oudste deelnemer aan deze tocht was onze 74-jarige stadgenoot, de heer K. Stevens, die zijn 25 km. voor de 4e maal liep en ook volbracht. Uitvallers waren er ditmaal niet en alle deelne mers volbrachten de tocht binnen de daarvoor gestelde tijd. De leden van de transport-colonne van het Ned. Rode Kruis afdeling Sneek die de wandelaars eerste hulp boden bij blaren etc., moes ten er vooral na afloop nogal eens aan te pas komen. De prijzen werden na afloop met een toepasselijk woord door de heer J. Schu- rer, vaandrig bjj de Sneker Padvinders- groep, uitgereikt. De leider van de wan- delsportver. „HEKA” te Rijssen (O.) bracht dank aan de organisatoren en deelde mede dat zijn vereniging ieder jaar wandeltochten organiseert op 5 Mei naar het Erekerkhof te Oosterbeek, waar Canadese soldaten, die voor onze vrijheid vielen, hun laatste rustplaats vonden. Hij nodigde alle aanwezigen uit om hieraan deel te nemen. Hij wees er verder nadrukkelijk op, dat deze wandel- sportdag alleen georganiseerd is om de nagedachtenis van de gesneuvelde Cana dezen te blijven eren en niet uit winst bejag, zoals een der Noordelijke dagbla den het liet voorkomen. De griepepidemie is dit jaar lang niet zo ernstig geweest als in 1949. In Janu ari en Februari overleden aan influenza 1076 mensen, in 1949 was dit aantal 1932. In Februari overleden 657 perso nen, de meesten (211) in de week van 8 tot en met 14 Februari. Daarna viel er een vrij snelle teruggang waar te ne men. De griepepidemie heeft in de klei ne gemeenten meer dan tweemaal zo veel offers geëist als in de grote. Ek al nei oanlieding fan de tige nijs- gjirrige Kritegearkomste fan forline Tongersdei hwerdat „Jorrit” de lju ris sein hat hwer’t it op stiet, is it tige goed to witten dat de bikinde Snitser dichter en learaer Frysk oan forskate skoallen, de hear D. A. Tamminga, op Freed 20 April de jouns om 5.30 foar Hilversum I (402 m.) sprekke sil oer „De Fryske tael yn ’e stêd”. Dizze tüke Fryske foaroanman hat grif hwat to siz- zen dat üs net üntgean mei. As men dêr dan jins eigen problemen (hwant dy binne der grif) mei biljochtet en yn ’e hüs of op gearkomsten in neipetear oer hawwe kin, sil dat yn ’t bilang wêze fan stêd en tael en grif fortüten dwaen. A. f. S. Enige tijd geleden werd regelmatig aangifte gedaan van vermissing van wasgoed. Naar wij vernamen zijn ook deze diefstallen opgehelderd, daar de politie de hand wist te leggen op de da- deres. Een gedeelte van het gestolen wasgoed kon nog aan de rechtmatige eigenaar worden teruggegeven. I Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het examen schei kundig ingenieur de heer J. Pijpker van Sneek. GEVONDEN VOORWERPEN WYMBRITSERADEEL. Jiergearkomsten binne net. bot yn trek. It is almeast forslach fan dit en forslach fan dat en soks lükt gjin man nichten. De measte forienings soargje dan ek foar in attraktyf punt op ’e wurklist, dat de minsken dan lükt. De krite hie dat foun yn punt 7 Jorrit wiist üs nije wegen. Om dit wat düdliker to meitsjen is nedich, dat wy witte, dat yn ’e Stiennen Man, it wykblêd fan ’e Frysk Nasjonale Jongerein yn „Frij Pik” mei in sniebal smiten wie nei de krite. De 100-jierrige baes foun dat nou net sa moai; it smiten net en de snie wie ek hwat smoarch. Der stie ü.m. yn, dat Fryslan mei toanielspyljen net réd den wurde koe en dat der to min striden wurdt by de krite. It kritebistjür hie nou de anonime skriuwer, Jorrit, ütnoege op re jierkomste yn in healüre-rede syn nije wegen to wizen. It lei dus foar de hén, dat der al ris in nijsgjirrich minske mear op dizze gearkomste wie en dat der ris rounsjoen waerd om Jorrit to finen. Hy wie der Mar om’t der earst seis punten fan ’e wurklist öfhannele wiene, is it goed hjir to skriuwen, dat Niemeijer yn syn jierforslach alles noch ris oereide hwat yn it jubileumjier bard wie. De skathalder hie in oerskot fan Maandag 23 April hoopt de Kon. Mil. Kapel een bezoek aan onze provincie te brengen, waarbij het publiek niet alleen dit bijzondere corps, dat onder leiding staat van kapitein Rocus van Yperen, zal kunnen beluisteren, maar ook in de gelegenheid zal zijn om de ceremoniële tenue van de mannen te bewonderen. Dit laatste is nl. een grote bijzonder heid. Deze uniformen, die het eigendom zfn van H. M. de Koningin, worden alleen gedragen bij officiële plechtig heden als b.v. de opening van de Staten- Generaal. Daar zij echter een geschenk zijn van de bevolking, is toegestaan, dat de Kapel in elke provincie éénmaal in deze tenue een uitvoering geeft, naar aanleiding van een bijzondere gelegen heid. Voor Friesland is hiervoor door de Commissaris der Koningin de herden king van de bevrijding van Friesland in 1945, die op 15 April en volgende dagen plaats had, gekozen. Terwijl de militaire instanties het vervoer en de menage van het corps verzorgen, en de Stichting „Onze Koninklijke Militaire Kapel”, waarvoor het bestuur van „Kunst aan Allen” in Friesland als provinciaal co mité optreedt, het verdere risico op zich neemt, zullen de militairen nacht- logies krijgen bij leden van de Leeuwar der muziekcorpsen. De baten van het avondconcert, dat in de Harmonie ge houden wordt, zijn bestemd voor de „Bond van Ned. Mil. Oorlogsslachtof fers”. Het is de bedoeling, dat de uit voering allereerst bijgewoond zal kun nen worden door actieve leden van har monie- en fanfarecorpsen in de pro vincie. Zodoende zal een aanzienlijk deel van de beschikbare plaatsen in de Har monie tegen gereduceerde prijs verdeeld worden over de corpsen in en buiten Leeuwarden. De overige plaatskaarten worden in vrije verkoop gebracht. Aan plakbiljetten zullen hieromtrent bijzon derheden melden. Met het oog op een en ander is in overleg met de Commis saris der Koningin de technische voor bereiding in handen gelegd van het be stuur van „Kunst aan Allen”, de afd. Leeuwarden van de „Bond van Ned. Mil. Oorlogsslachtoffers”, en het „Bureau voor Culturele Zaken in Friesland”, dat optreedt namens de in de muziek- en zangcommissie van de „Fryske Cultuer- ried” vertegenwoordigde besturen van de provinciale bonden van harmonie- en fanfarecorpsen. Het programma van het optreden van de Mil. Kapel is als volgt gedacht: ’s middags na een korte mars door de stad een uitvoering op het Zaailand (te beginnen om half vijf) in de trant van een taptoe, vervolgens weer een korte mars door de stad, waar na de kapel op het stadhuis ontvangen wordt. Des avonds volgt dan het con cert in de „Harmonie". Het laat zich aanzien, dat er uit de gehele provincie en natuurlijk vooral in de hoofdstad, een grote belangstelling voor deze bijzon dere gebeurtenis zal getoond worden. „Friesland leeft meer inwendig dan uitwendig met Oranje mee”, zei meester Brinkman Donderdagavond in de algem. ledenvergadering van „Oranje”, om toch maar een verklaring te zoeken voor de uiterst geringe belangstelling welke de leden voor het werk van hun vereniging aan de dag leggen. De vergaderin gen worden in het geheel niet of zoals ook nu weer zeer slecht bezocht en alle pogingen van het bestuur om de vacante voorzitterszetel bezet te krjjgen, zijn op een teleurstelling uitgelopen. Daarom neemt de heer S. de Wolf deze functie nog altjjd waar naast die van penningmeester. Deze vergadering kon hij echter niet tot het einde toe bijwonen, en daarom hanteerde de heer F. Postma nu de hamer. Hij verwelkomde in 't bijzonder de ere-voorzitter, de heer Brinkman, wiens hierboven vermelde woorden hij overnam, maar waarbij hij tevens herin nerde aan de Legerdag in 1949 waarmee „Oranje” toch een schitterend succes heeft geboekt. Het jaarverslag van de secretaris, de heer D. Potma, vermeldde naast de ge ringe activiteit van de leden, ook met voldoening het prachtige vuurwerk dat na de sluiting van „De Windvaan” in het Sportpark werd ontstoken. Hoewel er heel wat clandestiene bezoekers waren en de vele anderen het blijkbaar „van achteren even mooi vonden als van voren”, kwam het bestuur er toch zo wat droog mee over de sloot. Het bezit is de laatste vier jaren ech ter ingeteerd van 1024,30 tot 300.— De contributie over dit jaar, ongeveer 1200.van 600 leden bedragende, moet echter nog worden geïnd. Bij de Feestviering op 30 April werden de moeilijkheden uitvoerig be sproken. In de eerste plaats zal 30 April, omdat deze dag zo vroeg in het jaar valt, nooit zo geschikt worden als 31 Augustus en bovendien volgt de her denking van de bevrjjding op 5 Mei er veel te kort op. Het is practisch ónmo gelijk binnen zes dagen twee feesten te organiseren, en daarom móét er een an dere uitweg gezocht worden, zoals de erevoorzitter betoogde. Is het daarom ook nog mogelijk dat er een samenwer king tussen „Oranje”, het 5 Mei-comité en de buurtverenigingen tot stand komt De voorzitter zag hier heel weinig heil in en dat was de mening van het ge hele bestuur en daarom werd ten slotte besloten ’s middags alleen een feest voor de kinderen van de leden te TOKIO. Generaal Mac Arthur is Zon dag per vliegtuig naar San Francisco vertrokken. Er was grote belangstelling van de zjjde van de Japanners, het ge hele Japanse kabinet deed hem uitge leide. Misschien reeds Donderdag zal Mac Arthur verschijnen voor een verenigde zitting van het Congres, waarop vooral de republikeinen met kracht hebben Bangedrongen. De generaal heeft echter het verzoek van senator Russell, voor zitter van de senaatscommissie voor de gewapende macht, om in een geheime zitting van deze senaatscommissie te spreken, van de hand gewezen. In de gecombineerde zitting van het Congres zou senatoir Knowland er op aandrin gen, dat de geheime archieven van de ministeries van defensie en buitenland se zaken betreffende Aziatische kwes ties worden overgelegd. Knowland noemde als documenten, welke hij wilde inzien, een geheim rapport van gene raal Wedemeyer over Korea en rappor ten over het naar huis zenden van 120.000 Koreanen wegens gebrek aan wapens en uitrusting. Het aantal uitnodigingen aan Mac Arthur om zijn inzichten kenbaar te maken, neemt nog steeds toe. Men ver wacht niet, dat president Truman aan wezig zal zjjn als Mac Arthur het Con gres toespreekt. T organiseren en zo mogelijk later nog eens een feestavond voor de leden. In dit verband werd ook nog de wenselijk heid bepleit één Oranjedag en dat bj) voorkeur op 31 Augustus in het jaar te houden om op die wijze de band met Oranje te versterken. Tegen een gehele feestdag had het bestuur nog wel enige bezwaren, maar het achtte een Oranje- avond op die dag wel mogelijk, zodat dit nader zal worden overwogen. Zo leverde deze vergadering toch nog een behoorlijk resultaat op, waaruit het bestuur stellig de moed zal putten op de ingeslagen weg voort te gaan. Meer medewerking van de leden blijft echter noodzakelijk, en als ze werkelijk inwen dig met Oranje meeleven wordt het hoog tijd daarvan ook uitwendig te doen blijken. Drie met autopeds spelende jongens zijn Vrijdagmiddag op de Zandvoortse- laan te Zandvoort door een auto over reden, waarbij een der kinderen is ge dood en de beide andere ernstig werden gewond. Het ongeluk gebeurde toen de kinderen plotseling de rijweg poogden over te steken, zonder op het verkeer te letten. Zij geraakten daarbij alle drie onder de auto, die werd bestuurd door een Amsterdamse dame, mevr. M. C. v. d. H. De zesjarige Arnoud le Bas, wo nende aan de Zandvoortselaan 62, was op slag dood, terwijl de zevenjarige N. Brokmeier en de zevenjarige Bruno Faanhof, zware verwondingen opliepen. Ze werden naar het St. Elisabethgast- huis te Haarlem gebracht. Mevr. v. d. H. was geheel overspannen na het ge beurde. De politie heeft de auto en de autopeds in beslag genomen. Ook de straatmuzikant op het Frederiksplein in Amsterdam zal wel gedacht hebben, het wil niet ophouden met regenen. Hij speelt echter onvermoeid door onder zijn parapluie en heeft zijn harmonica een plastic jasje aangegeven. Verschijnt: DINSDAGS en VRUDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) TOKIO. Volgens het Franse persbu reau Agence France Presse heeft radio- Pjongjang (Noord-Korea) Zondag mee gedeeld, dat de regering van Noord- Korea de Verenigde Naties heeft ver zocht om een vredelievende regeling van het Koreaanse conflict. Het verzoek aldus dit bericht is gedaan door de Noordkoreaanse minister van buiten landse zaken en was gebaseerd op de resoluties, aangenomen op het tweede vredescongres te Warschau in Novem ber. (Op dit congres werd geëist, dat de troepen van de Uno zich uit Korea zouden terugtrekken). Het bericht, dat de Noordkoreaanse regering inderdaad tot een dergelijke stap is overgegaan, is van geen enkele Sneontojoun waerd de 20ste les fan de Folk- en Gealeargongen hélden. Fan les wie fansels gjin sprake mear. Dêr is it by Hanenburg it plak net foar en boppedat spile de master dizze joun in byrol. It waerd in fleurige joun, dêr’t earste en twaddejiers lesgongers om bar op nei foaren kamen. Hja brochten foardrachten, sjongstikjes en dekla- maesje. Tuskentiden v. aerd der wakker songen. De hear Boorsma, dy’t dizze leargongen in jiermannich jowt, koe üt it oanbieden fan presintsjes wol bigripe, dat syn lessen goed foldien hiene. Doe’t er seis oan it wurd kaem, spruts er de winsk üt, dat de lesgongers slagje mei har diploma aenst to heljen. Boppeal lykwols hope er, dat syn leargongen der ta bydroegen ha de bilangstelling foar alles hwat mei Fryslén to meitsjen hat greater to meitsjen. Op ’e slütjoun joe gen har al inkele nije lesgongers op foar de kommende kursus. "De spanning brutsen. Doe kaem dan it momint, dat foarsit- ter v. d. Werf Jorrit forsocht syn iepen- bieringen to dwaen. Nei in eagenblikje stilte gie de heer S. Cnossen fan Jutryp (Jorriterryp stean. Ut syn oanspraek „acht bistjür” koe men bigripe, dat it net de bidoeling wie al tofolle diggels to meitsjen. Hy fielde him net as in profeet, mar hope, dat troch dit op- smiten baltsje forbettering yn it krite- libben komme mocht, binammen op it terrein fan it Frysk praten op krite- jounen en posityf sténpunt nimmen yn ’e Frysk-nasjonale striid. Yn in tsiental punten wiisde er doe nije paden. Der kaem in libben neipetear op, dêr’t de hiele gearkomste hast oan dielnaem. De klam foei derby hieltyd op it Frysk praten oeral, mar frél yn ’e hüshélding. Van der Werf hie de toan fan de yn- stjürde stikken graech hwat oars ha wollen en miende, dat it kritenijs dêr it plak foar west hie. Fierder gie er Jorrit syn punten nei en miende, dat de krite dochs al hiel hwat die. Hy sei ta, dat oan inkele punten oandacht skonken wurde sil. It bistjürsstimmen brocht de hearen v. d. Werf en Hazelhoff wer efter 'e tafel. Foar S. G. Walinga waerd keazen R. H. Ferwerda. Op dizze gearkomste fan it Aid Sel skip wiene géns fan de jongere leden, dêr’t de krite wiis mei wêze mocht. It wie in gearkomste, dy’t grif oan ’e for- wachtingen foldie. l 1 Ih tegenwoordigheid van tal van ge nodigden heeft Vrijdagmiddag te Leeu warden de Commissaris der Koningin, mr. H. P. Linthorst Homan, het con sultatiebureau voor alcoholisme ge opend. Spr. zeide er van overtuigd te zijn, dat dit lichaam voorziet in een zeer ernstige behoefte. Hij hoopte, dat het bureau in brede kringen de nodige be langstelling zal wekken, opdat het een levend instituut zal worden. De dirgp. teur van het bureau, mr. P. E. van Kre velen, gaf een schets van het werk van het bureau, welks belangrijkste taak op het sociale vlak ligt, naast dat van de psychiater, die aanwijzingen moet ge ven over de therapie van de patiënten. Dr. Snoeck voorzitter van de Commis sie van Contact en Advies te Rotter dam wees er op, dat er in ons land een 20.000 personen zijn, die de hulp van een dergeltjk bureau nodig hebben, waarvan in Friesland ongeveer 650. Het bureau beschikt nog niet over een eigen ge bouw, vermoedelijk wordt dit echter aan het Ruiterskwartier 93 gevestigd. Naar gemeld wordt zullen in verband met de aanhoudende kolenschaarste ook als de zomerdienstregeling ingaat de bussen op spoorbaanvakken nog niet vervangen worden doo. treinen. Maandag 16 April. Amicitia Theater, ’s Avonds 8 uur „De kinderen van de straat”. Dinsdag 17 April. Amicitia Theater, ’s Avonds 8 uur de Wild West-film „Montana”. Dinsdag 17 April. Ver. Vreemdelingen verkeer Sneek en Omstr. Alg. Le denvergadering ’s avonds 8 uur bovenzaal café rest. Onder de Linden”. Woensdag 18 April. Partij v. d. Arbeid, afd. Sneek. Evert Vermeer, lid van de Tweede Kamer, spreekt ’s avonds 8 uur )r „Fredehiem”. Woensdag 18 April. A.V.R.O.’s Bonte Trein Toumée, in Amicitia, ’s av. 8 uur. Vrijdag 20 April. Beatrix-Oord, afd. Sneek. Jaarvergadering ’s avonds 8 uur in het Groene Kruisgebouw, Westersingel. Zaterdag 21 April. Waterschap ’t Mar- lén. Ingelanden 'Vergadering voorin. 9 uur in café Oosterhout te Nijland. Zaterdag 5 Mei. Waterschap De Ooster- hemmen. Ingelanden Vergadering voorm. 9 uur in Hotel Hanenburg te Sneek. T f J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1