i' De „Pier de Boer Stichting” bestaat drie jaar V.V.V. was en blijft actief Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST pi Mac Arthur niet in de poLtiek Moeilijkheden met leren bij L. O. en U. L. O. scholieren 6e JAARGANG No 32 WAAG 20 APRIL 1951 L. KIEZEBRINK Tiroler Band naar Snaak? Baptiste Gemeente Sneek A/V.R.O.’s Bonte Trein r Proces tegen Ned. Herv. Kerk Lonen hoger als verbruiks- beperking meer dan vijf procent bedraagt President Carmona van Portugal overleden Een actie tegen de dreigende opheffing van de spoorl n Staveren-Leeuwarden KLEINZAND 7 Telef. 2872 r Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Gebrek aan ru inte een handicap voor verdere uitbreid n-’ Sociaal en economisch verantwoord werk Britse duikboot gezonken Zowel geestelijke als lichamelijke oorzaken gig KX VRIJDAGS. Redacteur ■fc. I l waren 5463.88, zodat een bruto winst Namens de Gemeentebesturen De nieuwste industrie gaasvlechtmachine. werk van barmhartigheid. Zondag a.s„ 's nam. 4.30 uur zal de beroepen predikant Ds. Pb. Lindeman zijn intrede doen bij de Baptiste Ge meente alhier, na des morgens in de dienst van 9.30 uur bevestigd te zijn door ds. J. Broertjes van Arnhem. De bevestigingsdienst heeft plaats in de Baptiste kerk, de intree-dienst te 4.30 uur in de Doopsgez. Kerk alhier. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. i i in werking zal treden; de rechtbank heeft hun eis om van haar een uitspraak te verkrijgen op grond waarvan de Kerkorde niet in werking zou treden, niet ontvankelijk verklaard. Zij achtte zich niet bevoegd voor zover het de leer van de Kerk betreft, wel echter ten aan zien van een oordeel over de kerkelijke reglementen, waarmede zij de besluiten van de Synode niet in strijd bevond en veroordeelde eisers in de kosten van het geding ad ƒ232.50. KERKNIEUIVS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Usbrechtum, G. R. Brink, candidaat te Wirdum. Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD Toekomstdroom. Onze idealen gaan echter veel verder, en in onze dromen zien wij een goed in gericht, vriendelijk gebouw met tuin, waarin de jopgens ook kunnen werken, in een vriendelijke, rustige omgeving waar we ze kunnen geven waaraan ze behoefte hebben. Ook voor de meisjes, waarvan er evenveel rondlopen, moet iets gedaan worden. Het blijft ons ideaal in de toekomst tot een dergelijk gebouw te komen, omdat het probleem waarvoor Eis niet ontvankelijk verklaard. De civiele kamer van de Haagse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van een groep ambtsdragers en lidmaten van verschillende richting in de Ned. Herv. Kerk, die bezwaren heb- Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Dit zijn de armen van geest, die er zijn om ons te prikkelen to", barmhartigheid teneinde ook hen te laten delen in de rijkdom die wij genieten. Daarom sprak ook hij de wens uit dat er nog eens een inrichting zal komen die aan de eisen voldoet en zoveel mogelijk ongelukkigen uit brede kring kan opnemen. De heer Sipkens knoopte zijn slot woord hierbij aan. Wij willen niet te veel leunen op de Overheid, zo betoogde hij, maar trachten ons bedrijf te maken tot een persoonlijk bezit van ons allen waar voor ook ieder verantwoordelijk is. Daarom ook is de achteruitgang van het aantal donateurs te betreuren. Wij zul len weer eens op de grote trom moeten slaan, zei hij, en hopen ook in de toe komst te kunnen rekenen op de steun van de gehele burgerij uit Sneek en om geving. Vertel daarom waar mogelijk in eigen kring iéts van dit werk, want wij hebben de goodwill nodig van iedereen. De regering is van mening dat de ver- bruiksbeperking niet meer dan 5 zal dienen te bedragen. Wordt die grens duurzaam overschreden, dan zullen de lonen hoger moeten worden. De „Pier de Boer Stichting’”, werkinrichting voor geestelijk onvolwaardigen aan de Oude Koemarkt alhier, tot stand gekorpen in eendrachtige samenwer king tussen de Openbare- en de Chr. school voor Buitengewoon Lager Onder wijs, heeft haar mooie en nuttige taak nu drie jaar verricht, en dit was voor het bestuur aanleiding de Stichting nog eens bijzonder in het middelpunt der belangstelling te plaatsen. Het organiseerde daarom een excursie naar de werk plaats, waartoe naast de burgemeesters uit de Zuidwesthoek ook tal van andere belangstellenden werden uitgenodigd, o.a. de heer Nooitgedcgt uit IJlst, wiens Stichting staat en geregeld aan en- maar de maatschappij heeft een plicht tegenover deze kinderen. De eerste stap die we moeten doen is ze op te vangen in een werkplaats, de tweede moet zijn ze op te vangen .n een werkplaats, die kan wedijveren met die van de normale arbeiders. Zorg derhalve voor een vro lijk, licht milieu, waarvoor ook deze mensen zeer gevoelig zijn. Natuurlijk kost de zorg voor het B.L.O.-kind de gemeenschap geld, maar hierdoor moe ten wij ons niet te veel laten leiden, want als er niets gedaan wordt komen ze tenslotte geheel ten laste van de ge meenschap. Door tewerkstelling verlich ten zij zelf de kosten, zodat een goede werkinrichting ook economisch ten volle Bij zijn aankomst in de Ver. Staten heeft Mac Arthur verklaard niet in de politiek te zullen gaan. De Britse duikboot „Affray” is Maan dagavond om 21.15 uur ten Z. van het eiland Wight voor een oefening gedoken en is niet weer boven water gekomen. Aan boord bevonden zich 75 manschap pen. Woensdagnacht te 1.30 uur werd contact gemaakt langs supersonische weg door het zustervaartuig „Sea De vil”. Hieruit bleek, dat de onderzeeboot vastgeraakt was en op ongeveer 60 m. onder het wateroppervlak, plm. 30 mijlen ten Z.W. van Wight, op de plaats waar zij onder water was gegaan. Twintig van de 75 mannen aan boord waren jonge reeruten, die hun eerste zeereis maken. De reis was bedoeld om hun de gelegenheid te geven uit te ma ken of zij geplaatst wilden worden bij de onderzeebootdienst. Vier landen namen Dit buitengewoon belangrijke onder werp werd Donderdagmorgen ingeleid door de heer Dr. K. Vedder, zenuwarts te Haarlem, in de zeer druk bezochte 13e Inspectievergadering in i.e Inspectie Sneek, die in Amicitia werd gehouden. Na een welkomstwoord, in het bijzon der tot de hoofdinspecteur, de heer Klei- terp en zijn echtgenote, de vertegen woordigers van de gemeente- en school besturen, de schoolartsen en de consu lenten voor lich. opvoeding, maakte de Plannen voor 1951. Zoals gebruikelijk zal de Paviljoen- gids weer verschijnen, ditmaal echter in een nieuw omslag volgens het bekroon de ontwerp van de prijsvraag. Een ander ontwerp is uitgezocht voor de in de naaste toekomst uit te geven folder. Het bestuur is in onderhandeling met de Wülkener Stadtskapelle te Innsbruck, een Tiroler Band, bestaande uit 60 mu zikanten, aangevuld met jodelaars en volksdansers in Tiroler costuum, om 10 Augustus mede te werken aan de ope ning van de feestelijkheden ter gelegen heid van het honderdjarig bestaan der K.Z.V. „Sneek”. Voer het verschaffen van logies aan de gasten zal de mede werking van de plaatseltjke muziekver enigingen worden ingeroepen. Voorts is nog in be'.undeling een aan vraag van de Leidse Universiteit voor het onderbrengen van een honderdtal personen van diverse nationaliteit, die op 3 Augustus een excursie naar Sneek willen maken. De spoorwegverbinding StaverenLeeuwarden werd bij de rondvraag druk besproken. De heer Lindeman vroeg of V.V.V. ook mee kan- doen aan de actie tegen de dreigende opheffing van deze lijn. Daar moet nl. iets tegen gedaan worden om dat grote belangen van Sneek en de Zuidwesthoek er mee gemoeid zijn. An dere leden ondersteunden dit verzoek, waarbij het vermoeden werd uitgespro ken dat de verbinding met opzet kapot wordt gemaakt. Vervoer per bus is hoogst onbevredigend, en daarom loopt het reizigersvervóer over Staveren Enkhuizen steeds verder terug. Ook werd er op aangedrongen zich tot de Kamerleden en de Minister te wenden en bij de laatste een audiëntie aan te vragen. Het bestuur verklaarde zich be reid in overleg met het gemeentebestuur contact op te nemen met de Nederl. Spoorwegen en zo mogelijk ook de Lan delijke vereniging voor Vreemdelingen verkeer in de actie te betrekken. De naar voren gebrachte denkbeelden zul len met de burgemeester worden be sproken. In verband met de vrees die geui’ was, dat het bezoek van zeilers en an dere vreemdelingen aan Sneek onder het ontbreken van de spoorwegverbinding over Staveren zal lijden, deelde de secre taris nog mede dat in de zomerdienst een vervroegde aansluiting met de bus over de Afsluitdijk is opgenomen. werd geboekt van 4051.58. Aan lonen en sociale lasten voor de werkmeester en de hulpwerkmeester, die toezicht houdt tijdens het overblijven van de bui tenleerlingen is 3650.23 betaald: aan on kosten werd uitgegeven 1237.en aan zakgeld voor de jongens als vergoeding voor hun arbeid (waarbij rekening wordt gehouden met hun prestaties) 3187.29, zodat er toch nog een tekort is van ƒ3721.12, dat gedekt wordt door de bijdragen van de provincie 150 per pupil) en de gemeenten welke 75 voor iedere pupil uit hun gemeente bijdragen. Zonder deze subsidies zou de post zak geld moeten vervallen. Marr dat is juist belangrijk voor deze jongens op dit ni veau, die hierdoor inzien dat ze niet he lemaal waardeloos zijn en trots zijn op hun zelf verdiende loon. Ook de heer Dijkstra, directeur van de Stichting Maatschappelijk Werk in Friesland, betoogde dat het gebrek aan ruimte een be denkelijk verschijnsel is. Want hoe moet het komen met de leerlingen die nu nog op de B.L.O.- school gaan en straks ook een plaats in de werkinrichtingen moeten krijgen? Het geestelijk minderwaardige kind ge noot tot voor kort weinig belangstelling, er in zal slagen het aantal pupillen .iden. Bestuursverkiezing. De heer E. Smit, die periodiek aftrad werd herkozen. In de plaats van de heer K. Edel, die zich wegens perma nente uitstedigheid niet herkiesbaar stelde, werd benoemd de heer J. B. G. de Vries, secretaris van de Kon. Zeilver. „Sneek”, waardoor de schakel tussen V.V.V. en deze vereniging blijft bestaan. Aan de heer Edel werd dank gebracht voor de prettige wijze, waarop in het bestuur met hem werd samengewerkt. De 81-jarige president van Portugal, Carmona, die 23 jaar lang aan het hoofd der regering stond, is overleden. plaatst kan worden. Daarom moesten veel jongens op de wachtlijst worden ge plaatst of afgewezen wat heel jammer is, niet alleen voor henzelf maar ook voor hun betrekkingen. Deze zestien men sen vinden in onze beperkte ruimte ar beidsvreugde, temeer nog omdat wij het met de werkmeester, de heer H. Bron, zo bijzonder goed hebben getroffen. Want niet alleen bezit deze technische kennis (het apparaat voor de gaas- fabricage bijv, is door hem gemaakt met als drijfkracht een wasmachine- motor), maar ook is hij een goed paeda- goog die best met deze jongens kan om springen. Voor hun ontspanning wordt eveneens gezorgd. Verleden jaar werd nl. een boottocht gemaakt, terwijl ze op mooie dagen gaan voetballen. deel aan een grote opsporingsactie. Uit het opgevangen signaal bleek, dat „ten minste enkele” van de personen aan boord in leven waren. Later vingen de onderzeeër „Scythian” en het radarschip „Boxer” nog klopsignalen op. Maar Don derdagochtend had men practisch de hoop opgegeven dat er nog levens gerec zouden kunnen worden. Al had men sig nalen opgevangen, de plaats waar de boot lag was nog niet eens precies vast gesteld. Daar niemand uit de duikboot ontsnapt was met de eigen reddingsmid delen en ook geen telefoonboei werd ge vonden, vreesde men dat de boot gekan teld was. Daarmee zou het lot van de gehele bemanning vast staan, ze zouden moeten omkomen wegens gebrek aan zuurstof. Luitenant ter zee 3' klasse A. Frew, die ook aan boord was, wist 15 maanden geleden te ontsnappen uit de Truculent, de duikboot die ook verloren ging bij een oefening. FIETS MET ZIJSPAN. In Engeland, waar deze fiets met zijspan werd uit gevonden, is men enthou siast over het gebruik hier van. Ouders kunnen nu rus tig met hun kinderen gaan fietsen. De kinderwagen kan namelijk op gemakke- lijke wijze aan de flets wor- den bevestigd en wel aan het achterwiel. i over de onderwijsver nieuwing. Hij herinnerde er aan, dat ver leden jaar in verschillende plaatsen bij eenkomsten met het personeel van de lage scholen zijn gehouden ter bespre king van de nieuwe leidraad. Afgespro ken wen. toen één vak speciaal onder ae Inupe te nemen, en de medewerking hierbij is verrassend geweest. Van de 124 lagere scholen deden 115 nl. spon taan mee. De ene school had natuurlijk meer succes dan de andere, maar spr. heeft mooie dingen gezien e.. geslaagde wij gesteld zijn blijft bestaan en door de al maar verder gaande mechanisatie steeds groter wordt. De resultaten van ons werk vallen al tijd weer mee. Zo werd in 1950 voor 9295.57 aan matten verkocht, aan an der werk voor 212.39 en aan borstel werk voor 7.50, totaal 9515.46. De inkoopprijz n van de materialen I is verantwoord. Spr. hoopte daarom dat alao-on hot aantal nnnillpn uit experimenten. De meesten hebben de eerste stap op deze lange weg dus al gezet, maar van de tweede heb ik tot nog toe nog niets gemerkt, aldus spr. Hij legde er evenwel de nadruk op dat de onderwijsvernieuwing waarover nu al 15 jaar gesproken en geschreven is, niet zal lukken als de man en de vrouw voor de klas niet in beweging komen. Daar om spoorde hij allen krachtig aan hun steen bij te dragen tot de bouw van de nieuwe school. Dr. Vedder, die hierna aan het woord kwam, wilde eerst iets zeggen over de ontwikkellngs-moeilijkheden van het kind. De schoolperiode van 714 jaar is, psy chologisch gezien, niet een eenheid. De beste periode is die tussen 8 en 12 jaar, de meest rustige van het gehele leven. In de eerste plaats wordt deze geken merkt door eèn grote mate van vitali teit waarbij het kind vooral belangstel ling heeft voor de buitenwereld. Het merkt op en wil weten hoe alles in elkaar zit en vraagt overal een verkla ring voor. Het heeft de sprookjeswereld achter zjch gelaten en richt zich met een zeker fanatisme op de werkelijkheid. Verdér kenmerkt deze periode zich door een sterk sociaal besef; het kind heeft behoefte aan omgang met andere kin deren. De periode die er op volgt, de z.g.n. praepuberteit, vertoont kenmerken die precies tegengesteld zijn. Het kind gaat zich meer bezig houden met zijn innerlijke problemen en heeft er behoef te aan af en toe alleen te. zijn, terwijl de grote geestelijke en lichamelijke veran deringen het een gevoel van onzeker heid geven, wat het voor de buitenwereld tracht te verbergen door een schijn van brutaliteit. Daarom noemt men deze jaren dan ook de vlegeljaren. In de schoolperiode maakt het kind een zeer belangrijke geestelijke en lichame lijke ontwikkeling door. Het groeit in de lengte, maar dit gaat dikwijls gepaard met een zekere geestelijke onevenwich tigheid. Het kind wordt moeilijk in de omgang, onrustig en lastig. Is de lengte- groei voorbij, dan is het weer rustig. Het kind komt zodoende elke keer in een nieuwe wereld waaraan het zich moet aanpassen en waarin het moet wennen. Daarom is het aan het begin van elke nieuwe periode lastig. Onrustige en rustige tijd:n wis selen elkaar dus normaliter af, en als men dat eenmaal weet zal men er ook met meer begrip tegenover staan. In de periode van 57 jaar krijgt het kind behoefte aan arbeid en vindt het een grote bevrediging als het een taak naar behoren heeft vervuld. Ook in het spel komt een veranderde opgave naar voren, het gaat van spel naar arbeid waardoor het kind langzamerhand schoolrijp wordt. De moeilijkheden bij het onderwijs zijn vele. Het kan zijn dat het kind nog niet schoolrijp is, achterlijk is of zwak be gaafd, een te langzam psychisch tempo heeft, te intelligent is, geen belangstel- een ge ls, Voorzitter A. H. Vis kon maar weinig leden verwelkomen in de algemene ledenvergadering van V.V.V., die Dins dagavond in de bovenzaal van „Onder de Linden" werd gehouden. Dat komt de laatste jaren trouwens meer voor en daarom heeft hij er ook geen klaagzan gen aan gewijd, maar gaf hij direct het woord aan secretaris G. v. d. Pijpekamp voor het lezen van de notulen en het jaarverslag. In het laatste werd vermeld, dat Sneek reeds vele jaren het middelpunt van de watersport is geweest en de trek hier heen nog jaar op jaar toeneemt. Leek het in het begin van de zeer natte en betrekkelijk koud zomer eerst of het afgelopen jaar niet gunstig zou zijn, toen het weer wat gunstiger werd, kwamen de vreemdelingen in grote ge tale opzetten en vooral de Snitser Ju- belwike bracht een groot aantal naar onze stad en de onvolprezen meren. Voor deze week was ook een plan opge maakt voor een Stertocht per boot naar Sneek en daaraan verbonden een Elf- merentocht, maar door het minder gun stige weer was de deelname hieraan ge ringer dan verwacht was. Ook het Ko ninklijk bezoek trok een groot aantal vreemdelingen, terwijl V.V.V. en K.Z.V. „Sneek” evenals in 1949 weer een groot aantal buitenlandse studenten, 42 lan den vertegenwoordigend, een weekend in Sneek en op het Snekermeer konden laten doorbrengen. De Elfmerentochten waren geen succes in 1950. Nu er meer mogelijkheden zijn om tochten te ma ken, gaat dit ten koste van deze onder neming en vermoedelijk zullen in 1951 andere wegen gezocht moeten worden om toch Elfmerentochten te doen onder- nemr u Op velerlei gebied werden weer medailles verstrekt aan verenigingen die zijdelings het vreemdelingenverkeer mee bevorderen. Het aantal overnachtingen was ongeveer 8 a 10 lager dan in het voorgaande jaar. Het totaal aantal be woog zich tussen de 145000 en 150000 en hieronder waren veel Amerikanen; En- gelsen, Noren, Denen, Zweden, Belgen, Fransen, Australiërs, Brazilianen. Zwit sers, Italianen, Egyptenaren, Oostenrij- kers, Spanjaarden en Peruanen vorm den de rest der buitenlanders. Het grootste contingent bestond echter uit eigen landgenoten. Van de inlichtingen dienst werd dan ook weer een zeer ruim gebruik gemaakt. Er werden ongeveer 1700 Gidsen verspreid en ongeveer 7000 folders in Nederlands, Engels, Frans en Duits. Bijna 800 brieven werden beant woord en bet aantal telefoongesprekken om inlichtingen bedroeg meer dan 20ÖÖ. Het aantal, leden verminderde van 396 tot 390. Dit is te betreuren, daar slechts een bloeiende vereniging kan blijven doorgaan met vrijwel alle geiden die worden ontvangen beschikbaar te stel len om vreemdelingen te trekken. Daar om eindigde het verslag ook met een krachtige opwekking tot hen, die belang hebben bij het vreemdelingenbezoek aan onze stad, maar nog geen lid zijn van V.V.V., zich aan te sluiten. Het verslag werd met dank aan de samensteller goedgekeurd. De financiën boden een gunstiger beeld dan het jaar te voren. Toen was er nl. een klein na delig saldo, thans sloot de rekening vol gens het verslag van perningmeester P. Henstra met een voordelig saldo van 232.89. De ontvangsten bedroegen 1867.05, de uitgaven 1634.16. De kascommissie, gevormd door de h.h. O. Lindeman en S. de Wolf, stelde bij monde van eerstgenoemde voor de rekening goed te keuren en de penning meester décharge te verlenen, waartoe werd besloten. De rekening 1951 zal worden gecon troleerd door de h.h. J. Tuil en G. S. Hofstra. firma ook heel sympathiek tegenover de kele pupillen werk verschaft. Deze excursie werd Woensdagmorgen gehouden. Helaas konden niet alle bur gemeesters aanwezig zijn, maar het ge hele College van B. en W van onze ge meente was er, terwijl ook de heer W. G. Dijkstra, directeur van de Stichting voor Maatschappelijk werk in Friesland te Leeuwarden en de heer Nooitgedagt aan de uitnodiging gevolg hadden ge geven. Het gezelschap verzamelde zich in de werkplaats waar het werk van de pu pillen, als altijd druk en vol toewijding bezig, met belangstelling werd gade geslagen. De nieuwe tak van industrie, het machinaal vervaardigen van har- monicagaas, trok in 't bijzonder de aan dacht, maar het mattenvlechten en het vervaardigen van schaatsschroeven voor de fa. Nooitgedagt werd eveneens met grote interesse gevolgd. Het harmonicagaas, dat hier in twee maten wordt vervaardigd, biedt vele voordelen. Het kan nl. in alle gewenste breedtes en diktes worden gefabriceerd, dus ook voor speciale objecten, wat eveneens geldt voor het vlechten van matten. Springmatten voor gymnastiek verenigingen bijv, worden reeds in tal van zwaarten en afmetingen gemaakt, terwijl op bestel ook pasklare matten voor pleziervaartuigen, auto’s e.d. ge leverd worden. Zelfs zouden de jongens niet tegen cocoslopers opzien, maar daarvoor ontbreekt helaas de ruimte, het grote probleem waarmee men in het tegenwoordige gebouw heeft te worste len. ben tegen de Kerkorde, welke op 1 Mei s- - 1 Na dit bezoek kwamen de genodigden nog enige tijd in Hotel de Wijnberg bij een, waar de heer R. J. Sipkens, voor zitter van het bestuur, het werk van de Stichting in het kort belichtte. De im- becillen hebben steeds een probleem ge vormd, zei hij, zowel voor de gezinnen als voor hun omgeving. Als ze gedoemd zijn om te hangen worden ze nl. een ramp voor de gezinnen en vooral in de steden worden ze door allerlei lichame lijke en morele gevaren bedreigd. Het werk van de werkinrichtingen is daar om meer van opvoedende waarde, waar bij niet in de eerste tplaats gelet wordt op de financiële resultaten. Onze Stichting begon met 10 pupillen en het eenvoudige klassieke werk zoals het maken van matten en borstelwerk. Onder leiding van de heren Bakker en van Doorn werd echter uitgezien naar meer variatie, en zodoende telt de in richting nu al 3 afdelingen. Het aantal pupillen is uitgegroeid tot 16, het maxi mum dat in de beschikbare ruimte ge ring overbracht. In de middagbyeenkomst werden culturele films vertoond betreffende het onderwijs en de onderwijzersopleiding in Amerika, die eveneens veel aandacht trokken. in ’t bijzonder dat van Sneek, sprak burgemeester Rasierhoff. Wij zijn van morgen onder de indruk gekomen van twee dingen, zo betoogde hij: in de eer ste plaats van het grote nut en de waarde van het werk dat hier verricht wordt, niet alleen voor de gezinnen, maar ook voor de gemeenschap, en ten tweede dat een betere huisvesting zeer gewenst is. Het gemeentebestuur heeft reeds pogingen ondernomen bij het zoe ken daarnaar behulpzaam te zijn en hoopt zowel financieel als moreel hulp te kunnen verlenen. Tot slot richtte spr. nog woorden van dank tot de bestuurs leden voor hun vele werk dat belangloos wordt verricht, welke dank de voorzit ter graag wilde aanvaarden, temeer omdat de samenwerking tussen de ver schillende richtingen in het bestuur steeds zeer aangenaam is geweest. Weth. Boeijenga, die een persoonlijk woord sprak, merkte op dat deze mor gen geleerd heeft, dat wij een grote ver antwoordelijkheid dragen jegens deze misdeelden. Het dringt echter nog niet voldoende tot de massa door dat wij hier naast het sociale te doen hebben met een Gnze goede stad, ligt momenteel aa<n dood spoor (laten we hopen voor tijde- lijk), maar toch kwam er Woensdag avond weer eens een trein binnenrollen. De passagiers bestonden uit vlotte en gezellige mensen, want niemand minder dan Toon Hermans, Wiesje Bouwmees ter, Matthieu van Eysden, Jan van Ees en vele andere artisten stapten uit om hier in Amicitia voor de A.V.R.O. waf vrolijkheid te brengen. Zij deden dit met een wervelwind van grollen en grap pen. „Moderne dwaasheden”, zei To< Hermans, die de hoofdfiguur was en daarvoor ook de aangewezen man, w: hij is één van onze beste conferenciers Ook de sketches waren kostelijk, wat met beproefde krachten als Matthieu van Eysden, Jan van Ees, Sonja van Weerdenburg, Lucie Steyn, om er maar enkele te noemen, niet behoeft te verwonderen. Zo vormde het gezelschap een geheel, dat de kijkers die wel wat meer in aantal hadden kunnen zijn voortdurend aangenaam heeft bezig gehouden. Voor de aanvang had voorzitter de Clercq een kort propagandistisch woord gesproken. De A.V.R.O. is van mening voorzitter, de heer R. J. Sipkens, enkele dat de mensen naast de culturele uit- °P“®r““Sen zendingen ook wel eens een ontspanning mogen hebben, maar spr. verzocht de luisteraars er wel rekening mee te hou den, dat deze ontspanning niet een te grote plaats in het programma kan in nemen. De A.V.R.O. wil veelzijdig zijn en alle kanten belichten. Het ledental van de A.V.R.O. noemde de heer de Clercq zeer bevredigend, maar hij wekte de aanwezigen op zijn omroepvereniging te steunen en te versterken. ling heeft voor intellectueel werk, slechte concentratie heeft, lui is en makzuchtig, lichamelijk verzwakt partiële defecten heeft of geremd wordt door innerlijke conflicten. Spr. stond bij al deze onderdelen uitvoerig stil. Vele daarvan kunnen ook bij het U.L.O.- onderwijs optreden, waarover spr. in het laatste gedeelte van zijn belangwekkend betoog sprak. Hier spelen de puberteit en de daarbij optredende veranderingen in het lichaam een grote rol. Daarom moe ten bijv, de meisjes in deze periode niet te zwaar worden belast en dienen de ouders voorlichtend op te treden. Op de Ulo-school, zo besloot hij, komen de wa teren van het gevoelsleven soms weer in heftige beroering, waar men begrijpend tegenover moet staan. Ook kunnen in deze periode bepaalde vormen van gees tesziekten voorkomen, die van tijdeljjke, maar ook van blijvende aard kunnen zijn. Na de pauze, waarin veel belangstel ling aan de dag trad voor de expositie van leermiddelen, welke een zestal uit gevers in de foyer hadden ingericht, be handelde dr. Redder nog een aantal vra gen, o.a. over linkshandigheid, waarna de voorzitter hem de dank van de vergade- R V. DE GEZONKEN DUIKBOOT LONDEN UCHl IWflAR DE AFFRAY] [IS GEVONDEN ICHEOOURS MASP©P|N«EN ÖOOR BUITJE FRAHSE, AME. Aikaanse en hlgiscmc

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1