OUD SNEEK Steun Wettig Gezag Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Jaarvergadering Veilig Verkeer Britse Minister van Arbeid afgeireden Een zilveren Beker Elk gezin in het Noorden lid van Beatrixoord Bevestiging en intrede ds. Ph. Lindeman DINSDAG 24 APRIL 1951 6e JAARGANG No 33 2872 Redacteur: L. KIEZEBRINK Twee meisjes gedood I Boffer De N.C.G.B.’ers vierden feest Bloedtransfusie tegen wil der ouders - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - 1 KLEINZAND 7 Telei. <•- Nieuws Motorclub J.C.V. Sneek geeft het goede voorbeeld Ruim zeven ton voor de Haak-in Gepromoveerd Hert gesignaleerd eren speelden met vuur Bijzonder soort influenza Strfjd om een kind SNEEKER NIEUWSBLAD E. Mr. A. W. Haan Dat De (nog niet overkluisde) Singel omstreeks 1905. ït. id zullen zijn e GESLAAGD. Aneurin Bevan, de Britse minister van Arbeid heeft ontslag genomen en verwacht wordt dat de minister van handel, Wilson, dit voorbeeld zal volgen. Bevan, die de leider is van de linker vleugel van de Labourpartij en in wie de Engelse vakbeweging zeer groot ver trouwen stelt, is afgetreden omdat hg meent dat op de nieuwe Engelse staats begroting te grote militaire uitgaven zyn uitgetrokken en de daaruit voort vloeiende lasten z.i. niet rechtvaardig worden verdeeld. In het bijzonder gaan zijn bezwaren tegen het feit dat de minister van financiën, Gaitskell, de kosten van de gratis gezondheidszorg wil verminderen, door gedeeltelijke be taling te eisen voor kunstgebitten en brillen, welke tot nog toe gratis werden verstrekt. Mocht de verdeeldheid in de Labourpartij zo ver gaan, dat Bevans aanhangers in het Lagerhuis tegen de begroting stemmen, dan zal de regering moeten aftreden, daar zy thans slechts over een meerderheid van drie stemmen beschikt. Bevan is trouwens voor het houden van vervroegde verkiezingen. bekende rolprent welke de zaak-Grou- chenko behandelt, de sovjet-spionnage in Canada en de geslepen wijze waarop de Russen Canadese burgers voor hun doel einden wisten te gebruiken. Na de vergadering meldden zich reeds 'n vijftigtal personen voor inschrijving aan. Men kan zich ook voor inschrijving melden by de secretaris der plaatselijke commissie de heer M. A. Marbus, secre tarie gemeente Sneek, 2e afd., waar ook inschrijfbiljetten te verkrijgen zijn. Te Utrecht slaagde als tandarts onze stadgenoot de heer Z. W. H. Bos. de Commissaris der Koningin, mr. H. P. Linthorst Homan, Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. in Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 <K 5150) I’ Redactie.ad< es: t. ■t. ig T, s- in ■1- Donderdagavond waren de zonen van Laurens Janszoon Koster, bijeengebracht in de Ned. Chr. Graf. Bond, met hun vrouwen en verloofden uitgenodigd om in gezellige geest in jaarvergadering bij een te zijn. De voorz., de heer Tj. v. d. Werf sprak een opwekkend openings woord; de secr., de heer A. Esselbrugge, releveerde wat er in het afgelopen jaar voor belangrijks was geschied, terwijl de penningm., de heer A. van Tuinen, waar schijnlijk voor de laatste maal, in ver band met zijn vertrek naar Canada, zijn financiële gymnastiek deed horen, met een vrolijk slot omdat er een batig saldo was. Als het officiëel gedeelte is afge daan, komt Piet Jaarsma als feestleider naar voren en doet ons genieten van de muziek van de mondorgelclub „Sin en Wille”verschillende jongelui declameer den; mej. A. Zijlstra gaf enige soli ten beste, terwijl de feestcomm. meerdere malen tracteerde. Alle optredenden ont vingen veel en gul applaus. Er werd nog een verloting voor het t.b.c.fonds „D.E. L.” gehouden, waardoor verschillende gelukkige winnaars blij gemaakt werden met een prijs en de commissie met de opbrengst der loten. Na dank gebracht te hebben aan alle medewerkers sloot de voorz. de prettige bijeenkomst. tallige college van B. en W. van Sneek en de werkers van Steun Wettig Gezag in Wymbritseradeel, waartoe ook enkele Snekers behoren, werd geopend door de heer W. R. O a s p a r i e, die, na de aan wezigen het welkom te hebben toege roepen, terstond het woord gaf aan de eerste spreker, By de rondvraag werd geïnformeerd naar de mogelijkheid een excursie voor de leden naar het Sanatorium te orga niseren om op die wijze de band tussen de leden en het Beatrixoord te verster ken. Het bestuur voelde hier veel voor en zal de mogelijkheid onderzoeken. De voorzitter deelde daarna nog mede dat in het afgelopen jaar weer kleding stukken aan de Sneker patiënten zijn verstrekt en dat ze met Kerstmis fruit hebben gekregen. Met zulks kleine ver rassingen wordt, naar gehoopt wordt, hun herstel bevorderd. Het hoofddoel van de afdeling blijft echter naar de penningmeester betoogde, de grote ver eniging te steunen en daardoor mede te werken aan de stichting van de zo hoog nodige nieuwe gebouwen. Met de wens dat de in de kop ver melde slagzin in 1951 bewaarheid moge worden sloot de heer Mebius de slecht bezochte maar toch gezellige vergade ring. Het Engelse Lagerhuis heeft met algemene stemmen een wetsontwerp aangenomen, dat overtuigde spiritisten voortaan in de gelegenheid stelt hun overtuiging in Engeland te belyden, zon der gevaar te lopen gedagvaard te wor den wegens overtreding van de wet op de landloperij van 1735. Er zijn ongeveer 50.000 spiritisten in Engeland. Linkervleugel Labourparty in verzet tegen de begroting. Het verlenen van steun aan iedere op wettige wijze tot stand gekomen Ne derlandse regering, welke onder het Huis van Oranje haar gezag uitoefent, door als bemiddelend en verbindend orgaan te fungeren tussen die Nederlanders die vrjjwilig steun aan het wettig gezag willen verlenen enerzijds en de regering anderzijds, is, zo zegt art. 2 harer statuten, het doel van de Stichting Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag. Op een propaganda-avond, j.l. Donderdag in Amicitia gehouden, hebben de h.h J. Okkinga, lid Ged. Staten v. Friesland, mr. A. W. Haan, kantonrechter te Leeuwarden en de Commissaris der Koningin mr. H. P. Linthorst Homan, in zijn functie van Voorzitter van de Provinciale Com missie deze doelstelling toegelicht. Na ingrijpen van de rechtbank te Chi cago is een bloed-transfusie toegediend aan een stervende baby, wier ouders zich daartegen op grond van godsdien stige overtuiging verzet hadden. De zes dagen oude Cheryl la Brenz kreeg in het Michael-Reese-ziekenhuis 60 cc bloed toegediend, nadat rechter Robert Dunne een tijdelijke voogd had aange wezen om het leven van het kind te redden. De ouders weigerden de bloed transfusie toe te staan als in strijd met de bijbelse leer. Men hoopt het kind te kunnen redden. Dinsdag 17 April werd in Hotel Ha nenburg een avond gehouden in ver band met de nieuwe verkeerswetgeving welke op 1 Jan. 1951 van kracht is ge worden. De voorzitter, de heer van Wijk had in verband hiermede een 20-tal vra gen betreffende deze Verkeerswet opge steld en een ieder kon dus bewijzen wat hij van deze zaak al wist. Na de pauze werden deze vragen door de heer van Wyk op vlotte wijze besproken en toege licht en werd ieder gelegenheid geboden om vragen te stellen, waarvan druk ge bruik werd gemaakt. Al met al een in teressante en leerzame avond. Donderdag 19 April ’s avonds half negen startte de eerste deelnemer voor de Nachtrit. Gewapend met lamp, route kaart en teller ging men het onbekende tegemoet. De heer en mevrouw Wielin- ga van Heeg hadden deze nachtrit uit gezet en dan is het oké, want zij zijn uitstekend in het uitzetten van foutloze oriënteringsritten. Dat dit niet zo een voudig is, zullen de meer ingewijden wel weten. En als er geen fout in de route kaart zit, wordt je niet eens bedankt, maar als je een fout maakt regent het protesten. Het was een schitterende rit over kleine binnenweggetjes, dus zeer goed om de rijvaardigheid op te voeren. Er waren zeer listige vallen in verwerkt en de boer bij de driesprong by Dedgum zal wel vreemd gedroomd hebben van motoren en auto’s op zijn erf. De laatste deelnemers waren nog maar net binnen uit de 17e eeuw, voorzien van het Sneker merk, is een kostbaar ding, voor onze stad in het bij zonder. Hij is nl. een stukje her innering aan het verleden toen het Sneker Zilversmids Gilde grote vermaardheid genoot. Hoewel het maar zelden voorkomt, dat een van zijn beroemde producten aan de markt komt, kan het Fries Scheepvaart Museum nu toch zo’n pronkstukje aankopen. Maar er moet duizend gulden voor op tafel komen en dat „kin de brune net lüke”. Het zou echter heel jammer zijn als ook deze beker weer voor Sneek verloren ging en daarom wil het bestuur toch proberen de koopsom voor elkaar te krijgen. Het vertrouwt er nl. op dat er nog wel een aantal Snekers en oud-Snekers bereid voor deze bijzondere gelegenheid in hun portemonnaie te tasten. Als U 't soms nog niet mocht weten, penningmeester is de heer L. Brandenburgh en Kingma’s Bank is de Bank van het Museum. deren voor in te zetten tot heil van het vaderland en het bewaren onzer heiligste goederen en hebben wij niet te letten op de uitkomst. In de organisatie Steun Wettig Gezag hoort ieder goedwillend Nederlander; wat zijn taak zal zijn, kan later uitgemaakt; nu is het echter de tijd dat alle regeringsgetrouwe mensen zich scharen rond de troon van Oranje. Nadat op verzoek van de spreker, staande door alle aanwezigen samen twee coupletten van het Wilhelmus wa ren gezongen sprak nog grote dank werd gebracht en een spoe dig herstel werd toegewenst. Waar schijnlijk zal het practische gedeelte van de verkeers-examens voor de kinder i die reeds hun schriftelijk examen deden, in de 2e week van Mei a.s. worden afge- nomen, terwijl van 1116 Juni a.s. de verkeersweek van het Verbond van Vei lig Verkeer zal worden gehouden. Bij punt rondvraag deelde de voorzitter mede dat opperwachtmeester Nieuwland te Nijland en wachtmeester Haarsma te IJsbrechtum een actie hebben ingezet tot werving van nieuwe leden met als resultaat dat de secretaris 57 nieuwe leden kon inschrijven, een voorbeeld <’it| rxin(4( navolging verdient en waarvoor hij deze rklIlu politiemannen een woord van hulde bracht; voorts dat aan de scholen te Woudsend, Hommerts en Jutrijp de op perwachtmeester Attema uit Woudsend, en aan de scholen te Heeg de postcom mandant Draaisma, de leerlingen voor ’t verkeers-examen opleiden. Daar er ver der weinig meer ter tafel was, sloot de voorzitter met een opwekkend woord de geanimeerde vergadering. Een vertegenwoordiger uit Bergen op Zoom, die met zijn auto van Wouw uit huiswaarts keerde, reed op een groepje meisjes, dat juist de overweg by wacht post 12 te Bergen op Zoom was gepas seerd. De 21-jange mej. Marijnissen uit Roosendaal werd op slag gedood; de meisjes C. en M. Bennebroek uit Wouw werden zwaar gewond en moesten in zorgwekkende toestand naar het zieken huis worden overgebracht, waar een van haar eveneens is overleden. De chauf feur, wiens wagen geheel in elkaar werd gedrukt, toen deze tegen een boom tot stilstand kwam, brak een arm en liep hoofdwonden op. VERPLAATST. Verplaatst van Sneek naar Workum de heer G. A. Mooij, wachtmeester by de rykspolitie. Sergeant majoor Francis Selby van de Britse marine, kreeg Maandag 16 April te 5 uur hevige maagkramp en werd daarom per ambulance van de, nu verongelukte, duikboot Affray naar het hospitaal gebracht. In 1942 werd Selby net op tijd van de duikboot Upholder naar een ander schip overgeplaatst, de Upholder ging kort daarna met man en muis door vijandelijke actie ten onder. Dat andere schip werd in de haven van Malta gebombardeerd door vliegers, bijna de gehele bemanning kwam om, maar Selby was net aan wal. Het volgende schip van Selby was de duikboot Olym pus, die liep bij Malta op een mijn, 8 man van de 104 ontsnapten de dood, Selby was daar „natuurlgk” bij. En hg behoorde ook tot de bemanning van de verleden jaar vergane Truculent, maar werd kort voor de ondergang van dat schip overgeplaatst. De geringe opkomst op de ledenver gaderingen van de vereniging „Beatrix oord” alhier is gelukkig geen symptoom van een kwijnend bestaan van deze jon ge afdeling. Het aantal leden neemt nl. geregeld toe en de ledenwerfactie gaat nog gestadig door. Thans wordt de binnenstad bewerkt, waarvan ook een behoorlyk resultaat verwacht wordt. In de jaarvergadering, die Vrijdag avond in het Groene Kruisgebouw werd gehouden, constateerde voorzitter G. Mebius met voldoening dat het Beatrix oord voorlopig m Friesland blgft en daar naar verwacht mag worden ook wel voor goed zal blijven, vooral omdat verplaatsing en nieuwbouw in de tegen woordige omstandigheden practisch nie mogelijk is. Naar aanleiding van de no tulen deelde hij nog mede, dat het leden tal nu al gestegen is tot 816 en de leden werfactie nog steeds doorgaat. Het jaarverslag var de secretaris, de heer A. ter Horst, maakte eveneens r ding van deze groei, die in 1950 meer dan 415 leden bedroeg. In dit jaar wer den vier patiënten uit Sneek in het sa natorium te Appelscha verpleegd. De rekening van de penningmeester, de heer A. Ijdel, sluitend met een voord, saldo van ƒ211.82 werd op voor stel van de kascommissie, bestaande uit de h.h. J. v. d. Weij en J. Visser, goed gekeurd. Het jaar daarvoor was er 83.39 over. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter herkozen. Tot lid van de kas commissie voor 1951 werd benoemd de heer J. v. d. Weg wiens collega door het bestuur zal worden aangewezen, en tot afgevaardigde naar de alg. vergade ring de heer J. Visser. Het bedrag dat door de Haak-in-actie voor de kankerbestryding wordt bijeen gebracht, bleek jL Donderdagavond reeds tot ruim zeven ton te zyn ge stegen. Men zal de actie voortzetten tot het millioen „gehaakt” is. Donderdagavond kwam in hotel Ha nenburg de afdeling Sneek van de Ver eniging voor Veilig Verkeer onder voor zitterschap van burgemeester F. Tjabe- rings van Wymbritseradeel bijeen. De opkomst had groter kunnen lyn, maar zoals de voorzitter, na een hartelgk welkomstwoord terecht zeide, zou dit zijn oorzaak wel vinden in de concur rentie met andere vergaderingen en hij hoopte dan ook dat men ’t volgende jaar met het kiezen van de datum gelukkiger zou zijn. Hierna las de secretaris, de heer F. J. Japenga, de notulen en het jaarverslag, waaraan we he*: volgende ontlenen In de werkzaamheden valt een voortdurende stijging te constate ren. Het ledental bleef vrijwel gelyk en was eind December 66. Vergeleken bij het vorige jaar is het werk van de af deling op ’t gebied van de verkeers- examens meer dan verdubbeld. Deden in 1949 86 kinderen examen, waarvan er 66 slaagden, in 1950 gaven zich 207 ,.an, waarvan 165 het begeerde diploma ver wierven. Dit getal betrof alleen de ge meente Sneek; in de gemeente Wym britseradeel stonden als overgangsmaat regel de examens nog onder leiding van de verkeerspolitie te Heerenveen. Ijlst was nog niet tot een examen te brengen; door het bestuur is echter besloten ook daar voortaan examens af te nemen on der auspiciën van de vereniging. Het totaal-resultaat was dat zich in 1951 op gaven 10 scholen in Sneek, 14 in Wym britseradeel en 3 in IJlst, met een aan tal candidaten van 646. Voorlopig be schouwt de vereniging het nog als haar voornaamste arbeid om de verkeerst regels en alles wat daarmee annex is er bij de jonge kinderen in te krijgen. Niet onvermeld mag blgven dat in het Staatsblad van 22 Sept. 1950 No. 54 op genomen werd de Koninklijke goedkeu ring van de vereniging. By afwezigheid van de penningmeester, de heer S. H. Fritsma, deelde de secretaris, de heer Japenga, mede dat er een kassaldo was van 345.21. Op advies van de heer C. van der Schoot, die met de heer J. Hu- ges de kascommissie vormde, werd na een toelichting van burgemeester Tjabe- rings de functionaris dank gebracht voor zgn nauwkeurig beheer. De aftredende bestuursleden, de heren E. W. Hogeweg, Scharnegoutum, R. J. Sipkens, Sneek, Mr. J. Oppedijk, IJlst werden allen her kozen, terwijl in de vacature-A. Tromp, die niet herkiesbaar was, werd benoemd de brigadier A. Keet, die de functie van secretaris zal waarnemen voor de heer Japenga, die om gezondheidsredenen hiervoor moest bedanken, maar wel zit ting in 't bestuur blgft houden. De voor zitter bracht dank aan de herkozenen voor hun bereidwilligheid zich hun ver kiezing te laten welgevallen, terwyi de scheidende secretaris voor zijn vele be- imoeiingen voor de vereniging eveneens of de uitslag was al bekend. Motoren lonnes, die een wezenlijk gevaar le pry's J. Beetsma, Abbega, 0 strafpun- ten (na loting); 2e prgs A. Jager, Leeu warden, 0 straf punten (na loting); 3e prgs L. Geertsma, Heerenveen 1 straf- punt (na loting); 4e prgs F. Nauta, Ab bega (1 strafpunt na loting); 5e prgs A, Posthumus, Woudsend, 2 strafpunten (na loting met L. Westra, Leeuwarden, J. Dykstra, Drachtstercompagnie en O. Luinenberg te Sneek, die ook alle 2 strafpunten opliepen). Auto’s: le prijs S. Feitsma, Oosterwolde, 0 strafpunten. Hiervoor was maar een prijs beschik baar, daar in deze klasse slechts 4 deel nemers waren. 22 motoren namen aan deze rit deel. de heer J. Okkinga, die betoogde dat Steun Wettig Gezag, zoals minister van Maarseveen in het voorwoord bg het handboek heeft ge schreven, allen wil omvatten die op de bres willen staan voor de verdediging der vrgheid van onze natie onder een monarchaal democratisch bewind. Daar mee wordt bewust en principieel stelling genomen in de machtige worsteling tus sen democratie en autocratie, zelfbe stuur of dwingelandg en de keus gedaan voor dat democratisch staatsbestel dat in laatste instantie het volk zelf laat beslissen over het staatsbeleid en waar in getracht wordt de rechtstaat te ver wezenlijken, de staat dus waarin alle willekeur wordt vermeden. Ondanks haar gebreken zgn de democratische constituties monumenten in de geschie denis der West-Europese staten, zy maakten het mogelijk dat de volken vry kunnen ademen in een vrye gemeen schap. Democratie betekent vertrouwen in de mens, eerbied voor de menselijke persoonlijkheid en onlosmakelijk met haar verbonden is de geestelijke vrijheid; waar de eerste verdwijnt, houdt de twee de op te bestaan. De dictatuur acht zich niet aan 't recht gebonden, het belang van de staat gaat boven dat recht, zy kent geen volksvertegenwoordiging doch slechts een wettenfabriek. In de bezettingstijd hebben we ervaren welke kostelyke goederen we in onze democra tische vrijheden hadden verloren; toen waren het fascisme en nationaal-socia- lisme dat door macht en geweld de vol ken van vrijheden beroofden. Maar het communisme doet niet anders. De bur gers der Sovjet-Unie kennen maar 2 plichten: 1°. verdediging van het socia listische vaderland; 2°. plicht tot arbeid. Zg zouden vyf rechten hebben, nl. ge- wetensvryheid, maar de godsdieust wordt bestreden; vrijheid van drukpers, maar er is p—ventieve censuur; recht van vergadering, maar alleen boeren en arbeiders krijgen daarvoor zalen; vrij heid van vereniging, maar alle vereni gingen worden geregistreerd; vrgheid van geestelijke ontwikkeling, maar er is geen vrgheid van onderwgs. Staatsrege ling is machtsregeling, dus machtsbe- perking, dictatuur is machtsvolheid. Deze tegenstelling verdeelt thans de wereld en is mede oorzaak van de koude oorlog. Tegenover deze oorlogsdreiging staat de bundeling van krachten van het Westen in W. Europese Unie en Noord- Atlantisch pact. Maar dat is de verdedi ging naar buiten. Ook naar binnen moet er een verdediging zijn. De volken moe ten voortdurend waakzaam blgven, in de chaos ligt immers de kans voor het communisme. Overal werken vyfde co- - vormen. Daartegen zijn gevormd de reserve rijks- en gemeentepolitie, de nationale reserve en de reserve grensbewaking. Mogen onze mensen spr. richt zich hier spe ciaal tot zijn partijgenoten van de P. v. d. A. die daartoe in staat zijn, zich d arvoor melden. Want het gaat om de strgd voor de hoogste rechten van de mens, waarvoor in bezettingstgd zovelen onzer besten het leven offerden. De zin van het Ned. volksbestaan, een eenheid in verscheidenheid, een volksgemeen schap met eigen karakter, taal en cultuur staat op het spel. Het is hoogste tijd en duurste plicht dat alle Nederlan ders van goeden wille de handen ineen slaan om ons volksbestaan te verdedi gen. Geen democraat mag achterblijven, stelt u in dienst van de nieuwe gezags- apparaten in het belang van u zelf, uw gezin, uw volk, uw toekomst 1 Op een proefschrift getiteld „Cytoge netic Studies on Solanum tuberrosum L. and some of its relatives” promo veerde 18 April cum laude tot doctor in de Wis- en Natuurkunde aan de Univer- siteit te Groningen Mevr. A. Koopmans, geboren te IJsbrechtum. GOENGA, 18 April. Toen de boeren knecht H. de Groot, ’s avonds huis waarts keerde ontmoette hij bij Goënga een hert, dat in de richting Offingawier verdween. Zeker een zeldzame verschy- ning in deze omgeving. Kinderen die met lucifers speelden hebben Vrijdagochtend in Friesland twee grote boerderybranden veroorzaakt. Te Oosterwolde is de kapitale boerderij van de heer L. Tiesinga op het woonhuis na afgebrand. Te Sybrandahuis by Dokkum werd de kapitale boerderij van de heer P. G. Hiemstra door het vuur verwoest. Acht koeien en een stier zijn daarbij in de vlammen omgekomen. Te Amersfoort lijden veel kinderen aan een ziekte welke, na onderzoek, een soort influenza bleek. Ze was zeer be smettelijk, werd een kind ziek, dan wer den ook spoedig de familieleden aan getast. Kwaadaardig zijn de gevallen niet, langer dan tien dagen duurde de ziekte niet. Verschijnselen: koorts, on passelijkheid, hoofdpijn, stijfheid in be nen, nek. schoudergewrichten. Thans is de epidemie geëindigd. Voor het Amerikaanse districtshof te Bremen is de felle juridische strgd be gonnen om het bezit van de achtjarige Nanno Meinders tussen zgn moeder, mevr. J. Meinders uit Assen en zgn Duitse pleegmoeder Frau Gerda Ullner. Beiden verklaarden, dat zij de jongen meer dan iets anders ter wereld lief hadden en dat zij tot het bittere einde voor hem zouden blgven vechten. Het hof heeft besloten, dat het zo spoedr mogelijk een gemeenschappelijke voogd voor de jongen zal benoemen. als voorzitter der provinciale commis sie, die allen dankte die zich in deze provincie reeds voor deze zaak inzetten. Hoe werkt nu het Instituut? Er is een nationale raad, waaruit een hoofdbe stuur is gekozen, terwijl in elke provin cie een provinciale commissie optreedt en in alle gemeenten een plaatselijke commissie, die zorgt dat de gedachte waarom het gaat steeds meer ingang vindt. Al omvat het Instituut vogels van diverse pluimage, zy zijn er toch niet „trés etonnés de se trouver ensemble”, want al vindt men byv. Evert Vermeer naast generaal Duymaer van Twist, men ontmoet elkaar op het terrein der ver dediging van de democratische vryheden, welke ons allen lief zgn. Het is mogelgk dat Steun Wettig Gezag straks ook een belangryke rol zal moeten spelen bij de z.g. Civil Defence, de burgerlijke ver dediging. Als men toetreedt, mag men zelf uitmaken wat men wil doen, en het kost niets, tenminste niet financieel, maar wel de morele verbintenis om met ons allen, goedwillende en weldenkende gezagsgetrouwen pal te staan als de nood aan de man komt, en, ter-ille der voorbereiding, gaarne eerder Inderdaad gaat er een zekere moeheid door ons volk, dat behoeft niet te verbazen, ge zien wat wy doormaakten, maar onze tegenparty maakt zich wèl klaar, daar om mogen wy ook niet bij de pakken neerzitten, moeten ook wy gereed staan en daarom: sluit U aan bij Steun Wettig Gezag. Uit de vergadering werd een enkele vraag gesteld, nl. waarom de B.V.L. moest plaats maken voor Steun Wettig Gezag, waarop mr. Haan antwoordde dat er ee” instituut moest komen dat alle goedwillende Nederlanders kan om vatten, dat kon de B.V.L. niet omdat deze krachtens zgn ontstaan en het ge beurde in 1918 zich wel zeer scherp tegenover de s.d.a.p. had gesteld. Nadat de heer C a s p a r i e allen die het woord hadden gevoerd dank had gebracht, werd ten slotte de film „Ach- In de Baptistekerk werd Zondagmor- leende le. Paulus is dienaar der ge meente en van Christus; 2e. hy is dat krachtens Gods beschikking; 3e. hij moet de boodschap van het kruis verkondi gen. Spr. bracht eerst zijn ouders en al len, die hadden meegewerkt hem de stu die mogelijk te maken, harteiijk dank; met vreugde denkt hy aan zyn studie vrienden te Utrecht; de gemeente hier heeft hem en zijn vrouw doen ontroeren door hun zorg wat hun woning betreft; en ten slotte aan ds. Broertjes, die zo vriendelyk was hem alhier te bevesti gen. Na de prediking was het ouderl. Schot die namens de gemeente ds. en mevr, hartelijk welkom heette; de heer G. van Dam sprak namens de Unie van Baptisten Gemeenten; de heer Faber namens de Friese gemeenten; burge meester Rasterhoff gedacht de prettige samenwerking met ds. Broertjes en hoopte deze eveneens met ds. Lindeman te zullen hebben; de heer M. T. F. Vlas sprak namens de Ned. Herv. Gem.; de heer Meinsma namens de Doopsgez. Gem., terwyl ook een vertegenwoordi ger van de gemeente Leeuwarden sprak. Van de Geref. en de Chr. Geref. kerken waren schriftelijke gelukwensen binnen gekomen, terwtjl het Leger des Heils door aanwezigh.ii. blijk van belangstel ling gaf. Ds. Lindeman dankte allen voor hun goede wensen en in ’t byzonder ds. Broertjes voor diens bevestiging, waarna hij voorging in dankgebed. De byeenkomst, die werd bezocht door ongeveer 500 personen, onder wie het vol- I ---r.- zegt dat het uiteraard niet toevallig is dat hij samen met de heer Okkinga optreedt. Deze stelde zich voor als lid van de P. v. d. A., dat geeft spr. de gelegenheid zijn eigen geluid te laten horen als lid van de a. r. party. Spr. zal dus de be tekenis van het Instituut van zyn eigen kant benaderen. Herinnerend aan art. 2 van de statuten van deze stichting, zegt spr. dat Steun Wettig Gezag dus wil steunen iedere wettige regering, kan dus een regering zyn, welke ons persoonlyk aangenaam, maar ook ene welke ons persoonlijk niet aangenaam is, waarop wij zelfs veel kritiek hebben, of die het o.i. fout doet en met welker beleid we ons moeilyk kunnen vereni gen. D.w.z. wij steunen iedere op wet tige wyze gekozen regering, op de tot standkoming waarvan het volk op wet tige wijze zijn democratische invloed heeft kunnen uitoefenen. Nooit zullen we dus steun verlenen aan een langs revo lutionaire weg tot stand gekomen re gering. De wettige regering en dan on der het Huis van Oranje, daar hebt u het. Want dat Huis van Oranje brengt alle goede vaderlanders samen. Herinne rend aan Willem de Zwijger en hetgeen het Wilhelmus van hem zegt, betoogt spr. dat onze Vader des vaderlands niet om geld of macht de stryd aanvaardde, maar om de vrijheden des volks en dat betekent ook art. 2 als daarin gezegd wordt dat alleen de wettige regering, die haar gezag onder Oranje uitoefent, zal worden gesteund. Als in de tijd van Willem van Oranje gaat het ook nu om vrijheid van godsdienst en van onder wijs, dat zijn dingen waarvoor moet ge vochten en waard om er voor te vech ten. Vrijheid van onderwys betekent de toekomst; onze kinderen moeten kunnen worden opgevoed naai Gods ge bod. Niet te ontkennen valt dat er te genwoordig door ons Nederlandse volk zeker defaitisme vaart, zekere lijdelyk- heid, vermoeidheid, er is geen belang stelling meer, men leeft van dag tot dag. Dat is in een tijd, dat de materiële zor gen velen byna boven het hoofd groeien. niet zo’n wonder. Maar het mag- niet, ter het lJzeren Gordi.in vertoond._ de ook hier in Sneek niet Er zyn ernstige dingen aan de orde; voor iedere Neder lander ligt er een taak en een plicht. En we hebben ons niet af te vragen of we er wel toe in staat zyn. In het God delijk patroon dezer wereld hebben wij elk een taak te vervullen zonder ons af te vragen, wat het patroon is en of wy onze taak wel kunnen vervullen. Als het vaststaat dat wij een onafwendbare plicht hebben, dienen wij ons er naar de mate van onze krachten samen met an- gen tot zijn dienstwerk ingeleid cand. Ph. Lindeman, die na een korte vacature door de vorige predikant by die gemeen te, ds. J. Broertjes, thans te Arnhem, werd bevestigd. Voor een stampvolle kerk sprak de bevestiger naar aanlei ding van de gelykenis van de zaaier uit Mare. 4:3: Zie een zaaier ging uit om te zaaien, en behandelde drie punten, nl. de zaaier, het zaad en de grond waarin gezaaid wordt. Spr. stond eerst stil by de blydschap, die er in de gemeente heerst over de komst van een nieuwe voorgan ger en welke er by de leraar is, die na lange studie thans gereed staat zyn ambt te aanvaarden; bij die van de ouders en verdere familie, omdat na vele offers het doel is bereikt; en voor de bevestiger, dat hij deze inleiding mag verrichten. Na de predicatie werd eerst aan de gemeente, daarna aan de ouder lingen er vervolgens aan de nieuwe leraar gevraagd of zy met elkaar samen wilden werken, waarop bevestigend werd geantwoord. De handoplegging had daarna plaats door ds. H. Visser, twee ouderlingen en ds. J. Broertjes, waarna deze de thans bevestigde predikant har telijk geluk wenste. Een grote schare vulde ’s middags de Doopsgezinde kerk, die welwillend voor de intrede beschikbaar was gesteld. Ds. Ph. Lindeman sprak over C 1 25, waaraan hij de volgende gedachten ont-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1