BUITENLANDS OVERZICHT A iii ..Ji 1 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Vijf en twintig jaar jeugdvoetbal IBM Nieuwe Koffiebon VRIJDAG 27 APRIL 1951 6e JAARGANG No 34 Redacteur: L KIEZEBRINK Leeuwarder Rechtbank Europa moet op zijn tellen B’OSCOOPNIEUWS Kinderen speelden met vuur Geslaagd Landmijn ontploft Benoemd Lichting 1950 twee korte tijd naar Duitsland Soldaten hadden scherpe patronen Amsterdamse jongen kreeg postzegels van Prins Bernhard Friese gerfetnobiliseerden werden verwelkomd Ned. Bioscoopbond HET NIEUWSTE PORTRET VAN H. M. KONINGIN JULIANA, DIE A.S. MAANDAG 42 JAAR WORDT. KLEINZAND 7 Telei. 2872 T- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Gemeentereiniging Priisfraech üs Fryske Berneboek De moeilijkheden in de Engelse Labourpartij - Vaste.and van West passen Winkelsluiting Dodenherdenking en ▼lering Bevrijd ng Populair Volksconcert Wie er teiugkeren uit Indonesië Jeugdafd. „Sneek" bestaat Maandag 25 jaar -j j telt a.s. Afd. D. Afd. E. i. I. MB 8. 9. Weber fantasie, M. L. mars, Keler Bela. L. Ganne. Een tienjarige Amsterdamse scholier, Jan Rubenkamp, die vanaf zijn zesde jaar een verwoed postzegelverzamelaar is, schreef Prins Bemhard voor diens vertrek naar Zuid-Amerika, een briei waarin hij Z. K. H.- vriendelijk verzocht hem vandaar wat postzegels te willen sturen. En inderdaad ontving Jan uit Buenos Aires een brief van de secretaris van de Prins met de gevraagde post zegels. De secretaris schreef er echter bij, dat Jan het maar niet aan zijn ook postzegelverzamelende vriendjes moest vertellen, want anders zouden deze ook gaan schrijven, en daar heeft de Prins het veel te druk voor. In de jaarlijkse algemene vergadering van deze bond is o.a. de heer Joh. Mie- dema alhier als hoofdbestuurslid her kozen. de uit de heren H. C. Hofmeester, voorz., P. Bouritius, secr, en N. Silvius en A. Ferwerda. 12 12 12 12 6 6 6 6 10 7 4 0 4 3 2 1 0 2 2 2 2 1 1 0 2 3 6 10 0 2 3 5 20 16 10 2 treden van de wilde olifant Mabok. Hoe zij die tenslotte uitschakelen, vele ge varen overwinnen en er liefde ontstaat tussen Tama en Jakra (Richard Den ning) leert deze spannende film. Advertentieprijs 1 5 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout. Sneek. 1. 2l 3. 4. Benoemd tot collectrice bij de Nederl. Staatsloterij te Leeuwarden, onze vroe gere stadgenote mevrouw T. Castelein v. d. Hem. 40—4 23—0 11—22 5—40 10—9 13—13 2—15 I Opname Willy Schurman N.F.K. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie ad.es: in en SNEEKER NIEUWSBLAD r. e j- 10. 11. id I. 5. 6. 7. Bij het op 25 April gehouden examen van het „Centraal Bureau voor Steno grafie en Machineschrijven A. W. Groo- te”, slaagden de volgende leerlingen van Instituut Groote: Blindtypen: de heer Cath. Bosma te IJlst; de dames: Gerl. Schaafsma te Oosterwierum, A. Rien- stra te Oosterend, H. Bootsma en G. Boot te Sneek, L. Vleer, M. Hak, A. Koopmans, T. de Blauw, G. Spaan en C. Visser te Lemmer. Wrj verwijzen even naar de adverten tie, waarin bericht wordt dat het huis vuil inplaats van a.s. Maandag, Dinsdag zal worden opgehaald. Het is nog goed afgelopen in de Es- doornlaan te Zaandijk, vertelt het Alg. Dagblad, maar de gevolgen hadden heel wat ernstiger kunnen zijn. De broertjes Klein waren om 7 uur naar bed ge bracht er een kwartiertje later stond hun slaapkamer al behoorlijk te bran den. De oudste van de twee had met lu cifers in bed gespeeld, met het gevolg dat dekens, bed, gordijnen en vloerkleed in brand gingen. Op het hulpgeroep van de kinderen kwamen de ouders naar bo ven, die de jongens nog bijtijds konden redden. Buren schoten toe met emmers water en toen de brandspuiten versche nen, was het vuur al geblust. Het bleef deze keef bij materiële schade... Bij het examen van het Centraal Bu reau voor Stenografie Groote, gehouden op 25 April te Sneek, slaagden van de Chr. Handelsavondschool voor het di ploma Kantoorstenograaf 130 lettergre pen, de dames: S. v. d. Wal, B. Bokkin- ga te Sneek; IJ. Cnossen te Hommerts en A. Vlas te Heeg en voor diploma Ma chineschrijven de dames: H. Betzema te Leeuwarden, A. Faber, H. Goedhart en J. Ypma te Sneek en de heren B. Zijl- stra en A. Huisman te Sneek. Van de Chr. U.L.O. te Sneek slaagden voor het diploma Machineschrijven, af genomen door het Centraal Bureau voor Stenografie Groote op 25 April te Sneek: P. Dijkstra, IJ. Dijkstra*, W. Dotinga*, I. Fennema, P. v. d. Gaast, M. de Jong, R. Koopmans, A. Sijperda, W. Witter- mans. Zijn meisjes. Drie soldaten zijn ten onrechte in het bezit geweest van enkele scherpe patro nen tijdens de eerste oefening Crescen do in Maart. Dit is het resultaat van een onderzoek, ingesteld naar het onge luk op de weg PuttenVoorthuizen, toen een soldaat licht werd gewond door een schot uit een met scherp geladen wapen. Proces-verbaal is opgemaakt en de auditeur-militair bij de krijgsraad te velde Oost, moet nu beslissen of een strafrechtelijke vervolging zal worden ingesteld. Daar de juiste oorzaak van het ongeluk thans nog niet volledig be kend is, wordt het onderzoek voortgezet. Vele militaire en burgerlijke autori teiten waren Dinsdagmiddag te Leeu warden getuige van de feestelijke ver welkoming van de na 22 Juni 1950 in het vaderland teruggekeerde militairen. Onder de ongeveer 600 jongens en hun naaste familieleden heerste een prettige geest en in de pauze werden weer tal van in de tropen gesloten vriendschaps banden hernieuwd. De gevallen kamera den werden herdacht. Een dergelijk facet nu biedt ook het meningsverschil in de Engelse Labour partij. Zoals bekend zijn daar de minis ters Bevan en Wilson af ge treden, omdat zjj het niet eens waren met de begroting door de Engelse minister van financiën Gaitskell ingediend, de militaire lasten zijn h.i. te zwaar en zjj achten ze ook niet billijk over de verschillende groe pen van het Engelse volk verdeeld. Be van gebruikte in het Engelse Lagerhuis bij de verdediging van zijn standpunt heel krasse taal ten opzichte van Ame rika en drong er op aan zich niet te scharen achter de anarchie van het Amerikaanse kapitalisme, want daar door zouden de vijfde colonnes van het Russische communisme in ieder land slechts in de kaart worden gespeeld. Bevans beschuldigingen aan het adres der Ver. Staten mogen kant noch wal raken en ook bij de grote lueerdêx-iiviu in< der Arbeiderspartij verzet wekken, in de I dei oppositie van de linkervleugel der Ar beiderspartij tegen de kosten der bewa pening en dus tegen de bewapenings- plannen zelf ligt toch een element dat onzekerheid schept omtrent de rol welke Engeland in een eventuele oorlog zal spelen en met name welke bijdrage het zal leveren tot de verdediging van het Sneek Black Boys Lemmer L.S.C. 10 18—6 7 5 2 Sneek 2 L.S.C. 2 BI. Boys 2 Sneek 3 De slotsom van dit alles is, dat zowel Mac Arthur’s drang om desnoods een wereldoorlog te riskeren vóór West- Europa militair behoorlijk voorbereid is, als Bevans poging om op de Engel se oorlogsvoorbereiding te beknibbelen, de staten van het vasteland van West- Europa dwingt op hun tellen te passen. Zij zullen onderling zo nauw mogelijk moeten samenwerken en zich samen zo sterk mogelijk moeten maken, ten koste van de zwaarste offers, welke nog altijd lichter zijn dan die welke een vijande lijke bezetting van hen zou vergen. En dat moet niet alleen omdat zij min of meer in onzekerheid verkeren over de hulp welke zij direct van de Ver. Staten en Engeland zullen ontvangen, maar ook om het Amerikaanse en Engelse volk te bewijzen dat ook de vastelandsmogend- heden niet aarzelen hun offers voor de gemeenschappelijke zaak te brengen. Te betreuren is het daarom dat een land als Frankrijk, dat de leiding in de organisatie der West-Europese vaste- landsverdediging behoort te hebben, zozeer door binnenlands politieke moei lijkheden verdeeld wordt, dat de defen sieplannen er door op de achtergrond dreigen te geraken. Men harrewart er over een nieuwe kieswet omdat elke partij er een wil, welke haar kansen het grootst maakt bij de a.s. verkiezingen deze zomer of in het najaar. In de Ver. Staten heerst dan ook ongerustheid over de vraag of de Fransen hun ver plichtingen ten aanzien van de Europese defensie wel op tijd kunnen nakomen. Zoals bekend moeten zij 10 divisies le veren, waarvan vijf dit jaar; maar de prijzen stijgen in Frankrijk met spron gen, zodat dit plan ontzaglijk veel meer zal kosten dan waarop het aanvankelijk begroot was. De Fransen hebben onge twijfeld nuttig werk voor de West-Euro pese samenwerking gedaan door hun initiatief inzake het plan Schuman, dat raken en ook bij de grote meerderheid J thans nog slechts door de parlementen :r zes deelnemende landen moet goed gekeurd, maar men zou him stabieler regeringen toewensen, omdat deze al leen doorvoering van een der gelijk plan en van de defensieplannen kunnen waar borgen. Misschien te grote voortvarend heid heeft Parijs getoond toen het kan selier Adenauer, die bij de onderteke ning van het plan Schuman te Parijs was, opheffing van het gezagsorgaan voor het Roergebied toezegde; dit is geen zaak van frankrijk alleen maar van de 5 staten welke in dat orgaan zit ting hebben. De Engelsen hebben dan ook al geprotesteerd en de Fransen hebben nu een conferentie over deze kwestie voorgesteld; hun bedoeling was uiteraard de Duitse sociaal-democraten, die, als het plan Schuman in het parle ment komt, het Adenauer nog lastig kunnen maken, te winnen voor het plan, maar die zien vooral naar de kwestie van het van Duitsland afgescheiden Saargebied, waarin h. i. Adenauer te lijdelijk is en welke de W.-Europese sa menwerking in de weg staat. De 26-jarige Jan Jacob O. uit Schar- negoutum, die veertien dagen geleden voor de Rechtbank te Leeuwarden moest verschijnen, omdat hij één brom- en twee trapfietsen had verduisterd, is veroor deeld tot één jaar gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk. De Officier van Justitie had één jaar en zes maanden met aftrek geëist. In een sloot op de Vughtse hei zagen twee jongens het cadaver van een hond drijven, waarnaar zij enkele stenen wier pen. En toen kwam er een ontploffing van zulk een formidabele kracht, dat de knal mijlen ver in de omtrek te horen was. Brokstukken grond werden de lucht in geslingerd en de knapen waren onherkenbaar door de modder en het slootwater, die hen overdekten. Door het werpen van de stenen was namelijk een zware landmijn, die in <je sloot lag, tot ontploffing gebracht, slechts op enkele meters afstand van de gelukkig ongedeerde, maar dodelijk verschrikte jongens. Het Amicitia Theater heeft van heden t.m. Maandag als hoofdnummer de pre mière voor het Noorden van „Mabok, de wilde Olifant”, met Dorothy Lamour en Richard Denning in de hoofdrollen. In deze technicolor is Dorothy Lamour Tama, het meisje dat in de wildernis haar ouders verloren heeft door een wilde olifant. Zij groeit op in de jungle en een tijger en een chimpansee zijn haar enige vrienden, tot zij door profes sor Thornton gevonden wordt en als erfgename van een groot fortuin naar Amerika gebracht. Maar het gaat met die erfenis niet zo vlot, Tama moet te rug om in de jungle de papieren te ha len, die haar verwantschap kunnen be wijzen. Die tocht, waarop ze vergezeld wordt door Jakra, zelf in de jungle ge in September zal lichting 1950 Twee, boren, is joJ gevaren ook door het ^op korte tijd in West-Duitsland gaan oefe- x~"’ J nen met het Britse leger. deelgenomen, pas in het laatst van Augustus worden gehouden. Wel zal ter gelegenheid van het zilveren feest een gedenkboekje worden uitgegeven. Ik wil dit artikeltje besluiten met de wens dat de Sneek-jeugd een tijdperk van grote bloei tegemoet mag gaan. Proficiat, Sneek! J. P. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te ’s-Gra- venhage heeft bon 504 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 27 April 1951 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 12 Mei 1951. Het rantsoen moet die nen voor zes weken. De eerstvol gende bonaanwrjzing zal op 7 Juni 1951 plaats hebben. It bistjür fan de Stifting „Us Frysk Berneboek” komt fan ’t jier wer mei it forsiik oan ’e Frysk skriuwers en skriuwsters, hanskriften yn to stjüreu fan oarspronklike Fryske berneboeken. De hanskriften moatte Onder motto, foar tweintich Maeije. stjürd wurde oan it adres fan de skriuwster fan de Stif ting: Frou W. DykstraTalma, Troel- strawei 146, Ljouwert. Da Stifting stelt foar de beide moaiste boeken in priis biskikber, in earste priis fan fyftich goune en in twadden len fan fiifentwein- tich goune, en haidt it rjocht fan üt- jefte fan de bikroande boeken foar it jier 1951. It skriuwershonorarium fan de üt to jane boeken is net yn dy prizen bigrepen. It papier mei mar oan ien kant biskreaun wurde. HET EERSTE JEUGDELFTAL MET DE LEIDERS P. SCHURER EN J. POST MA. Staande v.l.n.r.J. J tilings, J. Molenaar, W. Visser, L. Blom, L. Peters, Knielend J. Schuil, G. Schuil, de Haan, P. Bruining, H. Kamstra, B. de Ruiter. De opstand van een paar leidende fi guren van de linkervleugel der Engelse Arbeiderspartij tegen de officiële Engel se regeringspolitiek heeft een facet dat als ’t ware samenvalt met één van de opstand van generaal Mac Arthur tegen de politiek van de Amerikaanse rege ring. Generaal Mac Arthur wilde des noods een wereldomvattende oorlog ris keren om het communisme in Azië te verslaan. Wij vermoeden dat dit stand punt in Amerikaanse militaire kringen nog meer sympathie zal ontmoeten nu het Unofront in Korea opnieuw door Chinese troepen is doorbroken en dus weer is aangetoond dat het Koreaanse conflict militair niet kan worden beslist zonder dat het uitgebreid wordt of zon der dat van atoomwapenen gebruik wordt gemaakt, want ook deze kwestie zal wel weer aan de orde komen nu in Korea weer een benarde situatie is ont staan. Maar over dit alles gaat het thans niet. Waar wij op wilden wijzen is dat de Amerikaanse regering Mac Ar thurs advies niet wil volgen omdat zij rekening houdt met de positie van West- Europa. Als op dit moment een wereld oorlog zou uitbreken, zou men op het vasteland van West-Europa nog niet in staat zijn een Russische opmars te weerstaan en zou het dus kans lopen door vijandelijke legers te worden over stroomd en moet ’t later, als Amerika en andere overzeese landen hun krachten ten volle zouden hebben ontplooid, weer worden bevrijd. De thans in het Atlan tisch pact aanvaarde strategie gaat er echter van uit, dat een vijandelijke op mars buiten de grenzen van de aange sloten landen moet worden gekeerd. En aangezien men in West-Europa nog niet sterk genoeg is dat te doen, tracht Tru mans regering thans een conflict, dat tot een wereldoorlog zou kunnen leiden, te vermijden. De verdeeldheid van in zicht in de Ver. Staten over deze kwes tie echter schept toch onzekerheid over het lot van het vastelandse West-Euro pa in een nieuwe wereldoorlog. vasteland van West-Europa. Want een eventuele besnoeiing van het Engelse defensie-apparaat zal allicht ten koste van deze bijdrage gaan. Al moge Be vans taktiek inzake het verzet tegen de eisen welke de Ver. Staten stellen hem thans tot een min of meer vereen zaamde figuur in de Labourpartij heb ben gemaakt, de dranj, naar genoemde besnoeiing zal toch eer toe- dan afne men naarmate de gevolgen van de ge weldige militaire uitgaven zich duidelij ker in de Engelse economische toestand uitdrukken. Er is nu eenmaal een nei ging in Engeland zich niet al te zeer aan het Europese vasteland te binden, het niet deelnemen aan het plan- Schuman toonde dat ook aan. Nieuwe verkiezingen ze kunnen door Bevan’s optreden wellicht eerder gehouden worden dan werd gedacht kunnen misschien een nieuwe kijk op Engelands rol in een wereldoorlog scheppen, op het moment heeft ook deze rol een facet van onzekerheid. Naar wij ter bevoegder plaatse verna men zullen de winkelzaken die Donder dag (Hemelvaartsdag) gesloten zijn, op Maandagochtend open mogen zijn. Dit geldt niet voor de kappers, wel echter voor die zaken, die Woensdagmiddag sluiten, daar Woensdag in dit geval als Zaterdag wordt gerekend. He 5-Mei-comité deelt ons mede dat evenals vorige jaren op 4 Mei ’s avonds om 7 uur de dodenherdenking zal plaats vinden. De burgerij wordt verzocht om op die dag des avonds van 6 uur af de vlaggen half-stok te hijsen en van 8 uur tot twee minuten over acht de ge bruikelijke stilte in acht te nemen; de vlaggen ’s nachts in te nemen en deze op 5 Mei, de dag van de bevrijding, wederom uit te steken. Op deze dag zal een uitgebreid programma bestaande o.a. uit sport- en kinderspelen worden afgewerkt. Ook zal er een openlucht spel plaats vinden, terwijl voor de kleu ters in ’t Gebouw voor Chr. Belangen een poppenkastvertoning zal worden gegeven. Voor nadere bijzonderheden finitief bestuur werd gekozen, bestaan- wordt verwezen naar een advertentie in ’t volgende nummer van dit blad en een uit te geven programma. Een gebiedskwestie o.a. bracht ook Polens president Bierut deze week naar Oost-Berlijn. De Russen zijn er op uit de betrekkingen tussen Oost-Duitsland en Polen hartelijker te maken, vorige zomer was Pieck, president van Oost- Duitsland in Warschau, nu was Bierut in Berlijn. Zoals bekend hebben de Oost- Duitsers er schoorvoetend in toege stemd de Oder-Neisse grens te erken nen en de Poolse president zal te zijner geruststelling nog eens de officiële mededeling van de Oost-Duitse regering ontvangen dat zij definitief afziet van het vroegere Duitse gebied dat aan gene zijde van die grens ligt. Overal in de staten achter het Ijzeren Gordijn zijn de Russen nu bezig deze hechter aan Moskou en ook hechter aan elkaar te binden. Het heet dat in de laatste maanden de Hongaarse, Bulgaarse en Roemeense legers door Rusland van zware wapens zijn voorzien, en dat juist dit Joego-Slavië aanleiding gaf op haar beurt wapens van de Ver. Staten te vragen, die het ook krijgt, evenals En gelse en Amerikaanse credieten om grondstoffen te kopen. De secretaris generaal van de Uno, Trygve Lie, is kort geleden daar in Zuid-Slavië en in Grie kenland, een mogelijke stormhoek, eens een kijkje gaan nemen en noemde de toestand wel gespannen maar niet hope loos. De aanhoudende grensincidenten tussen Bulgarije en Zuid-Slavië maken echter vaak de indruk uitgelokt te zii door eerstgenoemd land en dan vraagt men zich telkens weer af of de Russsen hier een nieuwe uitdaging tot het Wes ten willen richten. De agenda-conferen- tie te Parijs schoot niets op; geen won der, bij de huidige meningsverschillen in Amerika en Engeland en het nieuwe Chinese offensief in Korea, willen de Russen eerst eens afwachten, het gaat nu wel naar hun zin. Al is de voort- varentfteid der Amerikanen inzake het vredesverdrag met Japan hun zeker niet naar de zin. Washington schijnt het nu al met de Japanse regering eens dat na het sluiten van de vrede vier Amerikaanse divisies in Japan zullen blijven, terwijl een defensiepact tussen de Ver. Staten, Australië en Nieuw- Zeeland de bittere kanten voor laatst genoemde landen van het herstel van Japan moet wegnemen. Engeland schijnt het niet geheel eens met de voorwaarden waaronder de Ver. Staten vrede met Japan willen sluiten en dit is een -ueuw geschilpunt tussen Londen en Washington over de Aziatische poli tiek, want al heeft Truman Mac Arthur ontslagen, ook over de politiek ten op zichte van China te voeren gaapt er een wijde kloof tussen Londen en Washing ton, al kan het zijn dat de huidige situ atie in Korea de partijen nader tot elkaar brengt. Immers zolang de Chi nezen offensief optreden zijn vredesbe sprekingen niet mogelijk en blijven de geschillen welke Washington en Lon den verdelen ten opzichte van de voor waarden waarop men zich met Peking zou dienen te verstaan, rusten. Vermel ding verdient nog dat de Zuid-Afrikaan- se regering heeft medegedeeld dat zij de Zuid-Afrikaanse vliegers uit Korea zal terugroepen als besloten zou worden het conflict tot China zelf uit te brei den, waaraan deze regering dus niet wenst mee te doen. In Spanje wijzen stakingen onder de industrie-arbeiders in Bilboa en San Sebastian op een gis ting in het noorden, waarin ook poli tieke factoren schijnen te werken. Het le Volksconcert in dit seizoen zal worden gegeven door „Het Stedelijk Mu ziekcorps Sneek” o.l.v. A. Bouman, ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. Koningin Juliana op Maandag 30 April, aanv. ’s avonds 8 uur op het Mar- tiniplein. Programma Wilhelmus. Ouverture Joyeuse, La Housarde, wals, Passing of the Regiments, mars potp., A. Winter. Pique Dame, F. v. Suppé. K.L.M.-mars, A. Bouman. Per Aspera ad Astra, mars, E. Urbach. Mehul, fantasie, G. Gaderme. Charm of the Valse, walspotp., A. Winter. J. Bauwens. A. Bouman. Het resultaat van de advertentie was verbluffend. Nog diezelfde avond gaven zich niet minder dan 46 jongens op als lid, zodat het voorlopige bestuur vier elftallen kon formeren, die het eerst in onderlinge strijd moesten zoeken met daarnaast een enkel vriendschappelijk partijtje tegen de een of andere jongens- club. Met veel animo werd er door de jeugd op het terrein aan de Kerkhof- laan, waar nu de Gysbert Japikstraat is, geoefend en het ledental groeide met de dag. Het jeugdvoetbal kreeg echter pas een flinke stoot, toen er meer jeugdafde- lingen werden opgericht en de F.V.B. in 1929 besloot een jeugdcompetitie in te stellen. Het gevolg was dat er een de- 1 finitief bestuur werd gekozen, bestaan- Met de New Australia op 29 April te Amsterdam verwacht, keren o.a. naar huis terug: korporaal M.‘Gebben, Pol derdijk 10, Lemmer; korporaal A. Schriemer, 3e Woudstraat 29, Sneek; soldaat P. H. Boekema, Scheldestraat 3, Bolsward; korporaal H. Coehoorn, Nieu- wedijk 28, Lemmer. Voor jongens van tien tot en met vijf tien jaar bestaat gelegenheid zich op te geven als adspirantlid van de Voetbal vereniging „Sneek”. Aangifte monde ling of schriftelyk bij de 2e secretaris W. Karsten, 3e Woudstraat 33, Sneek”. Deze advertentie kor men op 1 Mei 1926 lezen in de Nieuwe Sneeker Cou rant, maa de stellers van de annonce, tot d: aanvankelijke oprichters behoor den de heren W. Karsten, P. Schurer en J. Postuia, nebben toen stellig niet ver wacht, dat dit initiatief voor hun club van onschatbare waarde zou worden. Want dat is het nu na vijf en twin tig jaar de balans kan worden opge maakt zeker geweest. In de eerste jaren moesten de elftal len zich met een bescheiden plaats op de ranglijst tevreden stellen, maar in seizoen 1931-1932 werden twee kampi oenschappen behaald. In ons archief von den we nl. de volgende eindstanden: Vooral in dat jaar bleek duidelijk, dat de oprichting een goede greep was ge weest. Jan en Gerrit Schuil en L. Blom, het trio dat uit de adsp.afd. was voort gekomen, waren in het eerste elftal van de withemden opgenomen en dat elftal behaalde de kampioenstitel in de 2e klas A. En zonder de andere spelers te kort te doen, mag gezegd, dat zij later ook een groot aandeel hadden in het veroveren van het eerste klasserschap. Het le elftal van de Sneek-adspiran- ten is in totaal vijf maal kampioen ge weest, het 2e eenmaal en het derde drie keer. In 1931 kwam de sportuitwisseling tot stand en van dat tijdstip af zijn deze driedaagse uitstapjes voor de jongens een gebeuren geworden, waarnaar ze elk jaar reikhalzend uitzien en waaraan velen een aangename herinnering be- i houden. Thans telt de Sneek-jeugdafdeling circa 200 leden. Met zes elftallen wordt aan de F.V.B.-competities deelgeno men en verder zijn er nog drie Welpen elftallen. Het tegenwoordige bestuur be staat uit de heren: A. Boot, voorz., S. van Kampen, secr., P. Bouritius, penn., W. van Winden, R. Karsten, A. van Dijk en L. Witteveen, comm. i Daar de competities dit jaar zeer laat zijn, kan het Jubileumtournooi, waar aan door verschillende westelijke, oos telijke en noordelijke ploegen zal worden I >s- an

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1