wï -MWi. - het vaderland Prins Bernhard Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST in I Feest bij de Huishoudschool De Fryske Akademy yn Drylts Onderscheidingen Tsjeerd van Tuinen en Klaske Kuipers vieren 4 Mei hun zestigjarig huwelijksfeest 4 DINSDAG 1 MEI 19öl JAAKGAnb 6e uo 33 4 Redacteur L KIEZEBRINK Ouderavond school 11 P. Bakkerschool Sneker Politiesportver. Jules Verstraete overleden BIOSCOOPN1EUWS BRIDGE Argentijnse order voor Werkspoor „Laat ik verteerd worden mits ik nuttig mag zijn Keclame= en étalageverlichting op 30 April en 5 Mei Hemdijk tussen IJlst en Sneek wordt hersteld Voor boekhouden een tien, voor kiesheid een één KLEINZAND 7 Telei. 2872 - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Concert Dodenherdenking Geslaagd Riddere yn ’e Skearwinkel aan „Het is goed, voor een mens, dat hij dagnummer. na en voor GEVONDEN VOORWERPEN WYMBRITSERADEEL van gemaakte kleding. Enkele meisjes wa- 1 Administratie Sneeker Nieuwsblad. Afscheidsgeschenk prins Bernhard. Het ministerie van Economische Za ken deelt mede, dat op 30 April en 5 Mei lichtreclame en etalageverlichting onbeperkt zijn toegestaan. Terwijl hij zich in de Vara-studio te Hilversum gereed maakte om op te tre den in de „Triangel” is Zondagmorgen plotseling overleden de bekende acteur Jules Verstraete. Hij behoorde thans tot het gezelschap Comedia en is 67 jaar oud geworden. een ledige omdat een der en scholen. Tevens zien wij in gedach ten reeds de Sneker muziekcorpsen een bijzondere franje aan het geheel geven. Het kan weer een mooie en sportieve middag worden. Voor verdere bijzonder heden zie men de raambiljetten en de circulaires. Tot Zaterdag 19 Mei. Charmante Franse dames poseerden met hun honden-op de gala-show „La belle et'la béte”, die werd geho uden in Parijs. V. 1. n. r. twee Deense doggen, een show-show en twee Afg haanse windhonden met hun bege leidsters. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Wij vernemen, dat de afd. Sneek van de Ned. Bridgebond Maandagavond 7 Mei a.s. een drive houdt om fraaie prij zen. Er zal gespeeld worden in drie groepen met vaste partner. Men kan zich paarsgewijze schriftelijk opgeven bij de heer D. Monsma, Leeuwenburg waar men ook verdere bijzonderheden kan verne- zich paarsgewijze schriftelijk 1." 2. 1— Z. vlotte show van door de leerlingen zelf 26, alhier, tot a.s. Woensdag, gemaakte kleding. Enkele meisjes wa- c ren de mannequinallures niet vreemd, men over inleggeld enz, Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Redactieadres: SNEEKER NIEUWSBLAD De Argentijnse order voor Werkspoor is een feit geworden. De Argentijnse Banco Central is gemachtigd een cre- diet te openen ten behoeve van Werk spoor. Daaruit zullen de leveringen van spoorwegmateriaal aan Argentinië wor den betaald. Als afscheidsgeschenk aan prins Bernhard overhandigde president Perón hem op het vliegveld een af schrift van het besluit, dat de Argen tijnse bank machtigde tot het openen van een crediet voor Werkspoor. Het was nog nooit voorgekomen, dat de pre sident van Argentinië zelf een gast op het vliegveld uitgeleide deed. 3 bussen spinazie, Jan Valkema, Oude- ga (W.) no. 129; 3 aardappeldakjes, H. de Boer, Hommerts no. 148. Het is-langzamerhand een traditie ge worden dat het Sneker Cantate Koor, onder leiding van Gezinus Schrik, op 4 Mei, in het kader van de Dodenherden king, een drietal concerten geeft, t.w. twee Jeugdconcerten voor de leerlingen der diverse inrichtingen van onderwijs en een avondconcert voor de inwoners van Sneek en de omringende dorpen. Ditmaal is het programma voor de Jeugdconcerten niet gelijk aan het pro gramma van het avondconcert. Dit laatste is in hoofdzaak een Bach-pro- gramma en vermeldt de Cantate 140 „Wachet auf ruft uns die Stimme” voor koor en orkest met medewerking van mej. Dicky de Groot, sopraan; mevr. P. SteensmaHofmeester, alt; Otto Coupe rus, bas; Albert van der Heide, tenor; mej. Veronica Bolta, piano, terwijl er verder een aantal delen uit de „Hohe Messe” worden uitgevoerd, gedeeltelijk voor koor en orkest en gedeeltelijk voor solisten. De heer Boeyenga begeleidt op het orgel. Het geheel belooft weer een programma te worden dat in alle opzich ten op waardige wijze de gevallenen tij dens de jaren 19401945 zal gedenken. Wij van onze kant wekken gaarne het publiek op dit sympathieke concert bij te wonen en hopen dat het Sneker Cantate Koor deze traditie zal handhaven. Vóór het vieren van de bevrijdingsdag op 5 Mei past ons een terugzien op het grote werk dat gedaan werd door hen die hun leven gaven om die vrijheid te verwer ven. Verscheidene vrouwelijke expolitieke gevangenen, die destijds na hun bevrij- ding uit het concentratiekamp Ravens- brück naar Zweden zijn getransporteerd om wat bij te komen, krijgen thans, zes jaren later, van de Dienst van Sociale Zaken in de plaats van hun inwoning een aanmaning om de tegenwaarde van 90 Kronen 57.24 te betalen, zijnde het bedrag, dat zij in Zweden hebben ontvangen en dat beschouwd wordt als een voorschot van Rijkswege. Het hoofd bestuur van de Vereniging van ex-poli- tieke gevangenen uit de bezettingsjaren heeft op grond hiervan een adres ge stuurd naar de minister van Binnen landse Zaken met het verzoek te willen bevorderen, dat leze pijnlijke en kren kende aanmaningen onverwijld worden ingetrokken. DRYLTS. Under lieding fan Prof. Dr. J. H. Brouwer haldde de Fryske Aka demy Freedtojoun in gearkomste yn ’e Meniste Tsperke. Dr. Kok spriek oer „Hwat wol de Akademy” en O. Santema bihannele: „Hoe as Drylts in stêd waerd”, Yn it iepeningswurd waerd allerearst it wolkom taroppen oan boar- gemaster en wethalders en fjirdere bi- langstellenden en bracht de foarsitter yn bitinken dat Drylts de earste gemeente wié, dy’t stipe jowt oan ’e Akademy. It giet der om mear kontakt to krijen mei de Fryske Akademy en mei it Fryske folk. Hjirnei krige de hear Santema it wurd. Spr.’s tige ynteressante ynlieding sille wy takomme Freed in plak jaen. ouders braaf meezongen. Leuke volks dansjes van leerlingen van de 2e klas primaire en declamatie van de huishoud kundige afd. en eerste jaars primaire leerlingen, werden gevolgd door een In verband met Hemelvaartsdag verzoeken wij vroegtijdige inzending van Advertenties voor ons a.s. Vrij- JUTRYP—HOMMERTS. De klanten seagen al hwat nuver om har hinne, doe’t Boargemaster Tjaberings Sneon- tomiddei de skearwinkel fan W. Visser ynrinnen kaem en frege oft Tj. Jelsma dêr ek oanwêzich wie. Jelsma seach wol it nuverste om him hinne, en doe’t de Boargemaster him fornijde dat hy de opdracht hie, om nammens de Ke- ninginne oan Jelsma de medalje yn brüns fan de oarder fan Oranje-Nassau oan to bieden, wist hy hielendal net hwat hy der oan hie. Dizze ünderskie- ding krige Jelsma, om’t hy 40 jier lang op ’e selde pleats arbeide hie. Hy hat fanóf 1911, by Tj. v. d. Velde arbeide, en sünt 1938 by dy syn soan J. Tj. v. d. Velde. Dat de harmony tusken boer en arbeider altyd goed west hat, blykt wol üt it feit dat men it fan beide kanten 40 jier folhalden hat. Binammen as men bitinkt dat de pleats ek noch in hiel ein it lan yn stiet en de reizen foaral by ’t winter net om ’e nocht wiene. It sprekt fansels dat Jelsma mannich wolmiende lokwinsk mei syn ünderskieding yn ünt- fangst nimme moast. De leerlingen van de Huishoudschool zijn Vrijdagmorgen enkele uren later naar school gegaan dan gewoonlijk. Dat was geen overbodige weelde, want het is vnj laat geworden op het schoolfeest, dat Donderdagavond in het Gebouw v. Chr. Belangen is gehouden. Het was „hun” eerste grote feest, waarom de leidster van de avond, mej. Elly van der Zee, in haar begroetingswoord, waarin zij behalve de dames Rasterhoff en Tjaberings, het bestuur en de vete an dere genodigden bijzonder welkom heet te, bij voorbaat de clementie van de aan wezigen inriep. Het is begrijpelijk, dat men zich bij zo’n eerste keer wat zorgen maakt over de goede afloop, maar door gaans valt het achteraf wel wat mee. Ook bij dit feest was dat het geval, want het is een prettige en genoeglijke avond geworden. Vanzelfsprekend ha perde hier en daar wel iets en waren enkele medewerksters niet vrij van plan kenkoorts, maar over het algemeen ging het best. Het programma zette in met een interessant schoolalphabet, dat een visie gaf op het onderwijs aan de school en voor het voetlicht werd gebracht door de leerlingen van de landbouwhuis- houdklas met hulp i. d. huish. Aan het slot hieven zij het mooie, door Fedde Schurer gerpaakte clublied aan, dat de maar anderen lag dit ongewone werk niet en zij waren kennelijk blij, toen ze hun taak volbracht hadden. Maar, en daar ging het in hoofdzaak toch om, de kleding was keurig en ontlokte bij her haling kreten van bewondering aan het vrouwelijk deel van het publiek. Ook het toneelstukje „De kok en de dieven” ver maakte de aanwezigen zeer, maar hoog tepunten van het gedeelte voor de pau ze waren ongetwijfeld het pianospel van mej. Annie de Jong van IJsbrechtum (zij speelde Impromptu van Schubert met veel overgave) en de vlot gedanste Skotse Trije. De clou van het onder lei ding van de leerkrachten ingestudeerde programma vormde evenwel het enige nummer na de pauze, de Bloemencan- tate. Het koor, samengesteld uit meisjes van de eerste klas, zong met gevoel, ter wijl de oudere meisjes zich bij de solo partijen met ambitie van haar moeilijke taak kweten. De hartelijke ovatie van de geheel bezette benedenzaal was dan ook wel verdiend. Het wegdek van de Hemdijk tussen Uit en Sneek is op verschillende plaat sen gescheurd en er zitten veel die kuiten in. Naar de A.N.W.B. verneemt is de gemeente Wymbritseradeel thans met het herstel begonnen. Het ligt in de hedóeïfhg In dë’toekorrist de weg tot vijf meter te verbreden en van ruime bermen te voorzien. van de Prins geweest. De resultaten van de lessen kwamen o.a. tot uiting toen de Prins bij zijn terugkeer op Schiphol voor de microfoons van de radiorepor- tagewagens in het Engels, het Spaans en het Nederlands zeide: Ik ben blij weer thuis te zijn. Ik ben overal prach tig ontvangen en heb veel gastvrijheid en vriendschap ondervonden en ik heb op allerlei gebied veel geleerd. Even voor elf vertrok het gezelschap naar Soestdijk. Tegen prof. dr. van Dam zei koningin Juliana: Het is heel aardig dat u gekomen is om uw leerling te verwelkomen. Zaterdagochtend om half elf is prins Bernhard van zijn reis door Zuid-Ame- rika in ons land teruggekeerd. De Ko ningin en de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet verwelkomden de Prins hartelijk. Als eersten begroette de Prins vervolgens de ministers Drees, Joekes en Van den Brink. Geruime tijd onder hield hij zich met de minister-president. Weer in gesprek met de Koningin kon men aan de geanimeerde gebaren van Prins Bernhard zien, dat hij enige amu sante avonturen aan e Koningin ver telde. Voordat Koningin Juliana en prins Bernhard zich naar de auto be gaven, stelde de Prin de gezagvoerder van de D.C.-6 Prins Bernhard, de heer Bolde, en de overige leden van de be manning aan de Koningin voor. Een bij zonder geanimeerd gesprek ontwikkelde zich ook tussen de Prins en zijn leraar in het Spaans, prof, van Dam, buiten gewoon hoogleraar in de Spaanse ta- en letterkunde te Utrecht. Prof, van Dam had tevoren al verteld van de bui tengewoon grote ijver waarmede zijn koninklijke leerling de Spaanse taal be studeerd heeft. ,.Ik wil u wel les geven, maar dan als een gewone leerling, tegen wie ik hetzelfde lelijke gezicht kan trek ken als tegen ieder ander”, had prof, van Dam destijds als voorwaarde ge steld voordat de lessen in Soestdijk een aanvang namen. „Dat is nu juist wat wij moeten hebben”, was het antwoord Woensdag en Donderdag (deze laatste dag in 3 voorstellingen) geeft het Ami- citia-Theater als hoofdnummer „Malle molen”. In het Engels heet deze film „The Affairs of Sally” en het gaat in derdaad om de belevenissen van Sally Elliot, gespeeld door Lucille Ball, die een serie avonturen doormaakt, zo dol als men zich eigenlijk niet kan voorstel len. Sally is verliefd op Humphrey Briggs (Eddie Albert); beide werken op het kantoor van een stoomvaartmaat schappij, waarvan de directeur Simpson (Jerome Cowan) eigenlijk leider van een smokkelaarsbende is, maar dat weten ze niet. Maar het leidt wel tot de meest zonderlinge gebeurtenissen, waarin Sal ly zich doldriest stort; het slot van deze springvloed van komische avonturen is dan een gelukkig huwelijk. Bij de op 27 April ue Den Haag ge houden stuurliedenexamens slaagde on ze stadgenoot M. D. Schermer voor het diploma tweede stuurman Grote Vaart. Uitgaande van de Chr. Ver. voor B.L.O. is enige tijd geleden aan de 71a- rinxmakade geopend de nieuwe school voor imbecillen, zulks in nauw verband met de Koningin Emmaschool, waar tot voor korte tijd imbecillen en debielen samen waren ondergebracht. Niet alleen om de ruimte, doch ook om paedago- gische redenen was het wenselijk, dat er scheiding kwam tussen beide soorten kinderen. Het bestuur deed daarop een nieuwe school verrijzen, die de naam kreeg van het vroegere hoofd van de Chr. Ulo-school, de heer P. Bakker. Za terdag was er gelegenheid voor belang stellenden dit gebouw te bezichtigen. Het hoofd, de heer A. van Doorn, leidde deze bezichtiging in en het onderwijzend personeel gaf de nodige inlichtingen. Ge lijkvloers vindt men een lokaal, waar de kleuters onderricht ontvangen; aan de andere zijde is een lokaal waar de oudere meisjes in handwerken onderwezen wor den, terwijl voorts de keuken gelegen heid geeft tot het leren van huishoude lijke kundigheden. De oudere jongens worden boven in mattenvlechten onder richt. Het gebouw is nieuw en dus in fleurige kleuren gehouden met de nodige ruimte voor de teerlingen, terwijl boven nog een keurige bestuurskamer wordt gevonden. Elk kind dat deze school be zoekt is weer anders van aanleg en ont wikkeling; het onderwijs moet zich daar naar richten en kan derhalve niet klas sikaal zijn, doch moet individueel zijn. Naast tal van papieren voorwerpen, dus vouw- en plakwerk, zagen we in de eerste klas een keurige verzameling stevig speelgoed van de fa. Nooitgedagt te IJlst, waarin tevens het onderrich tend element is besloten. De oudere meisjesklas liet keurige handwerken, zoals naai- en breiwerk, benevens weef werk en tal van sierkieedjes zien; dit lokaal kan in een ommezien in een film zaal worden omgebouwd. Naast matten- vlechten voor de oudere jongens, vindt men er raffia- en pitrietwerk. Het on- in bijbelse geschiedenis ge- flanei-methode; van Donderdag hield bovengenoemde school in „Fredehiem” aan het Kteinzand haar jaarlijkse ouderavond. Om ruim 8 uur kon de voorzitter van de oudercommis sie de ouders die aan de uitnodiging ge volg hadden gegeven het welkom toe roepen. Het hoofd der school, de heer W. Ritsma, merkte op dat het niet zo gemakkelijk is een onderwerp te vin den voor een avond als deze en dat tevens ook de belangstelling van de ouders heeft. Mededelingen werden gedaan aan gaande de „Instructieve schoolreis”, die binnenkort weer zal worden gehouden en de zomervacantie. Mocht bij de eerst volgende aangifte blijken dat school II de nieuwe leerlingen, die alten uit de „Noorderhoek” komen, niet kan plaat sen, dan kunnen deze door school III aan het Bolwerk worden opgenomen. Hierna hield de heer T. J. van Gelder, directeur van de Ambachtsschool al hier, een causerie over het Nijverheids onderwijs. Dit onderwijs staat momen teel wel in het middelpunt van de be langstelling en heeft door de bgzondere tijdsomstandigheden de wind mee, im mers bij elke vraag om de industrialisa tie in ons land te bevorderen komt even eens de vraag naar geschoolde vaklieden aan de orde. Een geweldige achterstand op dit gebied moet dan ook worden in gehaald. De vakopleiding in Sneek is veelzijdig, daar men wat de houtbewer king betreft de keuze heeft tussen tim meren, meubelmaker! en daarnaast ook schilderen en wat betreft de metaalvak- ken kan kiezen tussen machine-bank- werken, electro-technicus en monteur. Na de 6 jaar lagere school en 6 maan den V.G.L.O. doorlopen de leerlingen eerst het schoolproefjaar, in welk jaar zij worden getest in aanleg voor het beroep dat de leerling zich ge kozen heeft, daarna volgen de 2 jaren ambachtsschool, waarbij naast het vak onderwijs, tevens een belangrijk deel voor het algemeen vormend onderwijs zoals Ned. taal, rekenen, meetkunde en algebra is opengelaten. Na deze 2 jaar bestaat nog gelegenheid voor het vol gen van een z.g. kopklas, die 1 jaar duurt. Is de teerling zover gekomen dat hij met goed gevolg de cursus heeft doorlopen, dan staat in Sneek de moge lijkheid nog open voor het volgen van de lessen aan de Avond-Nijverheidsschool of de cursus voor V.M.T.O. die opleidt voor de Middelb. Technische School. Gaat de leerling, nadat hij de ambachts school heeft verlaten, naar een pa' roon dan blijft door middel van de stichting „In Vakopleiding” het contact tussen school, patroon en leerling nog 2 jaar bestaan, gedurende welk tijdvak de Avondnijverheidsschool moet worden bezocht. Nadat enkele door ouders ge stelde vragen uitvoerig door spreker waren toegelicht, dankte het Hoofd der School de heer van Gelder voor diens duidelijke en belangwekkende inleiding en hoopte dat er ouders zouden zijn die met hetgeen spreker naar voren had ge bracht hun voordeel zouden doen. De avond werd opgeluisterd door muziek voor viool en orgel, verzorgd door mej. J. Knossen en de heer L. Glimmerveen. Uit de oudercommissie traden mevr, van Winden en de heren W. S. Overzee en C. Kuipers, daar hun kinderen dit jaar de school gaan verlaten. In hun plaats werden gekozen mevr. Steegstra en de heren F. Daems en S. Sikkes. Na de pauze werden nog enkele filmpjes ver toond, w.o. een over de zoutwinning in Nederland. Niet zoals velen menen is de zout-industrie gevestigd in Boekelo, doch in Hengelo (O.) Een en ander werd door de heer Ritsma toegelicht en door de ouders zeer geapprecieerd. Tenslotte bracht het hoofd der school nog dank aan allen die aan het slagen van de avond hun medewerking hadden ver leend, en richtte zich vervolgens tot de scheidende commissie-leden, wie hij dank bracht voor al hetgeen zij in de afgelo pen 5 jaar in het belang van het kind en de school hadden verricht, waarna de heer Overzee al de leerkrachten der school dank zei voor de prettige samen werking die er altijd tussen hen en de oudercommissie heeft bestaan, daarbij de wens uitspi ekende dat deze zo mag voort bestaan in het belang van dé school en het O. L. onderwijs. Wö feliciteren: Onze oud-stadgenoot prof. dr.. L. van der Horst, hoogleraar aan de Vrije Uni- versiteit te Amsterdam, met zijn benoe ming tot ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw. Onze oud-stadgenoot ds. H. W. te Winkel, thans te Groningen, die ridder in de Orde van Oranje Nassau werd; de heer H. Speerstra, werkmeester bij de gasfabriek en waterleiding te Sneek, die de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver de heer E. Hazelhoff, penningmeester van de krite Sneek van het Selskip foar Fryske Tael en Skriftekennisse te Sneek, wie dezelfde medaille, maar dan in goud werd toegekend; de heer K. J. Bijlsma, concierge aan de R.H.B.S. te Sneek. dezelfde medaille in zilver; H. Douma te IJpecolsga, landarbei der op het landbouwbedrijf van J. Osin- ga, dezelfde medaille in brons; E. Gerritsma, le botermaker bij de Coöp. Zuivelfabriek Hoop op Zegen Heeg, dezelfde medaille in zilver. Burgemeester Rasterhoff reikte Zaterdag de onderscheidingen persoonlijk aan de h.h. Hazelhoff, Bijl sma en Speerstra uit. Ten huize van de heer Hazelhoff geschiedde dat in te genwoordigheid van de familie en het voltallige bestuur van onze krite, dat, naar de burgemeester zeide, in deze aan de volijverige penningmeester der hon derdjarige krite verleende pnderschei- ding, ook in zjjn geheel geëerd wordt voor zijn werk. Spr. wees voorts op de verdiensten van de heer Hazelhoff als onderwijzer en als leider van landbouw- cursussen en op zijn maatschappelijke belangstelling welke uitkwam in zijn werk voor Volksonderwijs (van de Sne ker afdeling is hij erevoorzitter) en zijn secretarisschap van de Jachthaven. Ook de voorzitter van de Krite de heer v. d. Werf sprak zijl, onderscheiden medebestuurder toe, die daarna een dankwoord sprak. Aan de heer K. J. Bijlsma reikte de burgemeester de onderscheiding uit in de hal van de R.H.B.S. in aanwezigheid van directeur, docenten en leerlingen en waarbij hij niet alleen op de plichtsbe trachting van de heer Bijlsma geduren de zijn 25-jarige loopbaan als concierge wees, maar ook gelegenheid had even te herinneren aan diens verzetswerk en ook in het bijzonder op zijn verdienste lijk werk in de Band NederlandIndo nesië het licht kon doen schijnen. De heer Bijlsma dankte H. M. de Koningin en degenen die hem voor deze onder scheiding hadden voorgedragen. Aan de heer Speerstra geschiedde de uitreiking aan de gasfabriek, bij welke plechtigheid ook wethouder Boeijenga aanwezig was. Burgemeester Rasterhoff bracht hier in herinnering hoe de heer Speerstra in een eervolle loopbaan van veertig jaar het door zijn plichtsbe trachting via de lagere functies tot de verantwoordelijke positie van werk meester had gebracht. Waarde stadgenoten, Deze spreuk van wijlen dr. Abraham Kuyper was in de jaren 19401945 op velen van het verzet van toepassing. „Laat ik verteerd worden, mits ik nut tig mag zijn”, deze leus hebben zij ge had, die actief aan het verzet deelnamen en zij hielden deze leus ook vast toen zij in de martelkamers whren, en ten slotte voor de Duitse vuurpelotons kwamen. Deze helden van onze vrijheid hebben deze leus gehouden, zelfs tot de dood toe. En nu, waarde stadgenoten, staan wij wederom aan de vooravond van de ge denkwaardige dag der bevrijding en de dag dat wij hen, die voor ons zijn geval len, opnieuw gaan gedenken Gedenken Het is pijnlijk hier een vraagteken achter te moeten plaatsen, vooral voor hen bij wie plaats is gebleven, omdat een hunnen nimmer zal terugkeren. Het is diep treurig dat men tijdens het uit spreken van een herdenkingsrede door een spreker, niet het stilzwijgen kan' be waren, erger nog dat er zelfs, mensen zijn die, terwijl de nabestaanden bloe men leggen, blijven staan praten, hoeden of petten op en zelfs sigaret in de mond; zelfs waren er karakterloze individuen die het niet konden laten te lachen om de tranen welke gestort werden, omdat een oude wond weer werd opengereten. Is dit alles gedenken? Zijn wij dan ver geten al het bloed, gegeven voor onze vrijheid; kunnen wij deze en» wijle niet met de nabestaanden meeleven, alvorens wij ons storten in de bevrijdingsroes Zijn al deze offers dan vergeefs ge weest Stadgenoten Hierbij doe ik een drin gend beroep op U allen, laat de a.s. her denkingsavond daadwerkeljjk herdenken zijn; laat ons met de nabestaanden mee leven; zet af uw hoed, pet etc.; doof uw sigaar of sigaret; spreek niet en zou er dan toch nog iemand zijn, wie dit kleine offertje nog te groot is, laat hij of zij dan thuis blijven, opdat zij niet tot er gernis voor and' en zijn en opdat zij het leed niet groter maken. Bedenkt waarde stadgenoten, zij gaven alles, have en goed, ja zelfs hun kostbare leven voor ons, opdat wij in vrijheid zouden leven. Leef mee met de nabestaanden, helpt en steunt hen indien nodig, en laat ons her denken dan ook werkelijk herdenken zijn, opdat de nabestaanden kunnen zien dat het niet tevergeefs is geweest, maar dat wij in deze oorlog iets hebben ge teerd. Bij voorbaat onze dank. JAN(KO) W. vergeten”, zegt de oude heer van Tui nen. We hebben het gedragen maar nooit met tegenzin, mijnheer, we hebben volgehouden en al moesten wij ook langs de onderweg terwijl anderen de bovenweg konden gaan, wij zijn er ge komen Een blijmoedig man, en een lieve zachte vrouw, Tsjeerd en Klaske, zij breit nog voor de kleinkinderen en hij „Wel mijnheer, ’k heb verleden week nog een kamer behangen, en ik fiets nog!” Lezers, stadgenoten, leven wij even met hen mee op 4 Mei? Ze zijn het waard maar... niet te druk bezoek... moeder Klaske kan niet te veel drukte meer hebben. Maar het is goed dat we hen niet vergeten. Een gezellige dag en hartelijk gefeli citeerd fam. v. Tuinen! Derde Waterpoortmars. Zaterdag 19 Mei a.s. zal de S.P.S.V. voor de derde maal de traditionele Wa terpoortmars organiseren, onder auspi ciën van de Noord Nederlandse Wan delsport Bond. Er is weer een 25 km. tocht voor de senioren en een 15 km. tocht voor junioren, leeftijd 1015 jaar. Wat deze laatste groep betreft, mogen zij die in deze leeftijd vallen ook deel nemen aan de 25 km. tocht, doch het bestuur van de S.P.S.V. draagt geen verantwoordelijkheid voor te jeugdige deelnemers. Gezien de datum (in de Mei maand) en indien het weer wat mee werkt, belooft ook deze derde wandel tocht een succes te worden. Reeds nu zijn de eerste aanmeldingen binnen ge komen. Er zijn voor de verschillende groepen weer een aantal prijzen beschik baar gesteld en zij die eventueel nog een prijs wensen beschikbaar te stellen kunnen ditdoen aan het adres van de secretaris J. Plat, Leliestraat 4 te Sneek. Het bestuur van de S.P.S.V. rekent dit jaar ook op de Sneker sportverenigingen, buurtverenigingen Yn it skoft waerd d’r tigc gebrük mak ke fan ’e boeketafel. Dr. Kok bigoun mei in ütiensetting hwat de Akademy net is. It is gjin distribüsjekantoar en ek gjin skoalle mei Fryske learaers. De Akademy is in wurkmienskip. It is gjin geestelike elite, elts dy’t in soun forstan hat kin d’r oan meiwurkje. Elts dy’t hwat foar Fryslan dwaen wol, it sei arbeider of heger, is wolkom. It bigjin fan it wurkforban is de groun, de skiednis fan de kultuer. Wy binne for- plicht to arbeidzjen foar hwat nei üs komt, dêrfoar moatte wy stride. As üs Fryske kultuer hjir wei wurdt, dan komt de greate stêdskultuer der foar yn ’t plak. De ienheit moat socht wurde en dy is der. Tink mar oan de Maeije-sta- king. En hoe’t Fryslan ek spjalt wurdt, altiten sil der noch in groep wêze dy’t oanstjürt op ien Fryslan, in Fryslan. dat -bliuwe moat: Frij, From en Frysk. Dêr moatte wy foar arbeidzje en dat kin. De krasse oudjes Tsjeerd van Tuinen en Klaske Kuipers, le Woudstraat 46, I in zijn jeugd het juk draagt”. Kijk, dat zijn 4 Mei a.s. 60 jaar getrouwd. heb ik lang geleden voor mijn trouwen We zitten even in hun gezellig ka- eens horen zeggen en ik heb het nooit mertje en praten met hen over hun levenOnwillekeurig maken we een vergelijking met het leven rondom ons en we voelen ons eerbiedig verwonderd. Na zulk een lang en arbeidzaam leven nog zo gezond! Beide 82 jaar, wel uit verkorenen dunkt ons. De man bij Zandstra op de lijnbaan, schilder bij de Wit en Bakker, bij Wie- linga’s kofferfabriek 17 jaar, broodbe zorger ook 17 jaar en dan ’s middags nog behangwerk en voorts brandweer man, lantaarnblusser (nog!) De vrouw modiste in hoedenwinkel op ’t Grootzand. Tien kinderen, waarbij een tweeling; drie overleden. De litanie der arbeidza- men. Maar daarnaast welk een wereld van rust en vertrouwen, welk een plichtsbetrachting ondanks alles en daarvoor nu de dank van kinderen, kleinkinderen en van ons, medeburgers. derricht i schiedt door de zgn. voor rekenen, lezen enz. worden tal hulpmiddelen gebruikt, die vaak eerst eindeloze herhaling enig resultaat opleveren en doen beseffen hoe moeilijk inspannend dit onderwijs wel het personeel is.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1