BUITENLANDS OVERZICHT ^■1 Jaarvergadering Koninklijke Zeilvereniging Sneek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Stichting Sneker Studiefonds Ver. Oranje vierde verjaardag van onze koningin x^ VRIJDAG 4 MEI 1951 6e JAARGANG No 36 L. KIEZEBRINK Feestelijkheden 5 Mei-comité Verhoging electriciteitstarieven Benoemd Oudste Nederlander overleden De verkiezingen in Australië - Korea en Perzië De Sneker Jeugdactie op 5 Mei Geslaagd KLEINZAND 7 Telei. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Uitslag verkoping Advendo Nieuws Nieuwe kerkorde plechtig aanvaard Voorlopig programma 100 jarig bestaan vastgesteld -ga_ ook - mi:dd^ I d7 K)“S msl.ua u sluit». De -“„“s Redacteur: Washington dringt er allang op aan dat niet alleen fi- I be- Als gevolg van de stijging der kolen- prijzen met oongeveer 35 ziet het P.E.B. in Friesland zich genoodzaakt ook de tarieven voor de kleingebruikers te verhogen. De verhoging bedraagt 1 cent per kWh bij de algemeen voorkomende ta rieven met een nuidige kWh-prijs be neden 22 cent, 1% cent per kWh voor de tarieven van 22 cent en thans niet hoger dan 43% cent en 2 cent per kWh bij een tegenwoordige prijs boven 43% cent. De verhoogde prijzen zullen voor het eerst gelden over de a.s. tweemaande lijkse inningsperiode Mei/Juni, zodat zij feitelijk ingaan zodra de meters voor de berekening over de periode Maart/April zijn opgenomen. Deze meteropneming begint in het laatst van de maand April en eindigt in de loop van de maand Mei. De dag nadert nu snel dat u de S.J.A. aan het werk zult zien. Wat die „werk zaamheden” zullen zi,n, kunt u uitvoe rig lezen in het programma van het 5 Mei-Comité. Het begint ’s morgens al om 7 uur met een jeugdappèl op de Marktstraat (org. vlaggen meenemen!) waarna de vlag gehesen wordt bij het monument door een S.J.A.-groep en niet door padvinders, zoals bij vergissing in het programma vermeld is. Aan het schaakspel dat ’s middags op het Mar- tiniplein gespeeld zal worden, is nog een aardige attractie voor de schakers verbonden. Het eindspel zal worden ge speeld door twee willekeurige schakers uit het publiek. Volgt dus het spel met aandacht! Waar de diverse kinderspelen worden gehouden, kunt u in het programma le zen, terwijl de dag ges.oten wordt met een Avondsluiting op de Marktstraat. Eu nu is de hoop maar gevestigd op mooi weer! Een vrolijk humeur zullen alle deelnemers zeker wel hebben. Onze vroegere stadgenote mej. K. de Jong, thans onderwijzeres te Rijsoord, is als zodanig benoemd aan de Chr. school te Leiden. Voor het rijwielvakdiploma R.E.M. E.C. slaagden te Amsterdam de heren Bertus Looper, Sneek en A. de Boer, Scharsterbrug, beide leerlingen van de 2-jarige cursus Ambachtsschool alhier. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. ge bet bü- de Nu be- Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactieadres: SNEEKER NIEUWSBLAD Notaris Feddema te Sneek veilde naai in Onder de Linden: 1. de woon- en winkelbehuizinge aan de Oosterdijkhoek Brouwerssteeg nr. 64, in huur bij de heer P. Brouwer voor 66.70 per maand. Koper werd de heer P. Swart alhier voor de beschrijvings- som van 13.553; 2. pakhuis en vergaderlokaliteiten in de Brouwerssteeg nrs. 3 en 5, deels ver huurd aan de heer P. Brouwer en deels aan het district Sneek Orde van Goede Tempelieren voor 209.30 per jaar. Ko per werd de heer Jac. Gaastra te Sneek voor f 3839. Het bestuur van het 5 Mei-Comité deelt ons mede, dat de Volleybalwed strijden op Zaterdagmorgen niet worden gehouden in de school Sperkhem, maar in de school aan de Westerslngel. DEFILE VOOR H. M. DE KON INGIN OP PALEIS SOESTDIJK Een deputatie jonge mijnwerkers biedt de Koningin een geschenk aan. Geheel links de Prinsesjes Margriet en Irene en Z.K.H. Prins Bemhard. China niet weten ei. nog minder er Formosa aan afstaan, wat ongetwijfeld een eis der rode Chinezen zou zijn bij de conferentie over de vrede met Japan. zal worden gesteld. Tenslotte werd nog dank gebracht aan het comité Snitser Jubeljier dat een bedrag van 125 voor de Sneek-Week beschikbaar stelde. In een zeer uitgebreid jaarverslag memoreerde de secretaris alle belang rijke gebeurtenissen van het afgelopen jaar, waarbij deze uiteraard bijzon dere aandacht schonk aan de gehouden wedstrijden. Gezien de ervaring vorig jaar opgedaan tijdens de Sneek-Week toen door de hoge boezemstand en de voortdurende regens het startterrein in een ware modderpoel herschapen was. zal het bestuur een verzoek richten tot de Prov. Waterstaat om tijdens de Sneek-Week het boezempeil wat lager te houden opdat we geen herhaling van vorig jaar krijgen. Een verheugende mededeling was dat het ledental belang rijk is vooruitgegaan nl. van 264 tot 307, begunstigers 109 tot 112, dus totaal van 373 tot 419, een vooruitgang van 46. De kas sloot met een klein nadelig sal do, wat gezien de „slechte” hardzeildag, geen onbevredigend resultaat was. De ontvangsten bedroegen met inbegrip saldo vorig jaar ad 86.97, totaal 4263.06, uitgaven waaronder 1443.85 voor prijzen, 4314.89, nadelig saldo 51.83. De kascommissie rapporteerde bij monde van de heer J. Stoffelsma, mede namens de heer J. van der Horst, dat alles in orde was bevonden en de penningmeester de heer G. A. Nieveen werd decharge verleend. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren K. Vrolijk en D. Oppenhuizen, tot plaatsvervangers de heren J. Alberda en J. J. v. d. Veen. De begroting 1951/1952 werd vastge steld met een eindbedrag van 5530, waarbij een bedrag van 3100 is uitge trokken voor prijzen. Deze verhoging is mogelijk dank zij de activiteit van een commissie die voor extra gelden zorgt, om ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan in elk geval goede prijzen te kunnen laten verzeilen. De aftredende secretaris de heer J. B. G. de Vries werd herkozen. Vervolgens werden de prijzen: plaquet tes en luxe voorwerpen uitgereikt aan de winnaars der serie-wedstrijden t.w. Alberda bij de Regenbogen, Reitsma in de Pampusklasse, H. G. de Boer bij de Valkjachten, B. en D. de Haan bij de 16 M2 klasse en F. Atma in de Schou wen. Ook het komende seizoen zullen weer serie-wedstrijden gehouden worden en wel op 19 en 26 Mei, 2 en 9 Juni, terwijl als reserve-datum nog vastgesteld werd 16 Juni. De klassen zijn regenbogen, valken, pampus, 16 M2 en schouwen, ter wijl bij voldoende deelname (minstens 5) ook de 22 M2 in aanmerking komen. Voorlopig programma viering 100-jarig bestaan. Het voorlopig programma herdenking 100-jarig bestaan ziet er als volgt uit: Vrijdag 10 Aug. recipieert het bestuur in Amicitia van 3.30 tot 6 uur, daarna officiële ontvangst ten stadhuize. ’s Avonds diner voor bestuur, commis- die spr. hartelijk welkom heette. Begon nen werd met het staande zingen van twee coupletten van het Wilhelmus, waarna S.A.O. met vrolijke, opgewekte muziek de stemming er in bracht. Daarna kwam de hezr Theunisz op die met zijn uitstekende begeleider zijn taak aanving, en een climax wist te be reiken door de hele zaal aan ’t zingen enz. te krijgen. Doch als conferencier, ook als muzikant op een rijke verscheidenheid instrumenten vond hij gulle waardering. Na de pauze vertoonde hij zijn rijkunst op fietsen, waarvan hy telkens allerlei onderdelen af nam. Onderwijl werd een spraakwa terval gehouden met 4 dames en 4 he ren, die allen, naar de uitspraak van de jury, uitstekend hun best hadden ge daan en dan ook allen een le prijs ver wierven. Ten slotte kwam een samen spraak tussen de conferencier en een vrouwelijke pop, waarom onbedaarlijk werd gelachen. De voorz. sprak nog een kort slotwoord aan het einde van een avond, welke veel waardering bij het grote publiek vond. Als er één zijn standpunt ten opzichte van communistisch China opgeeft, dan zal het Engeland moeten zijn, Amerika zal het zeker niet doen. De mogelijkheid dat het Engelse standpunt zal worden gewijzigd is sedert de Chinese commu nisten hun nieuwe offensief in Korea begonnen nog al eens geopperd. Peking- China toont door dit nieuwe offensief, dat met zo sterke krachten wordt ge voerd dat het zeker niet ten doel heeft de V.N.-troepen tot ongeveer de 38ste breedtegraad terug te drijven, maar kennelijk ze te vernietigen of te dwin gen Korea te verlaten, dat het nog niet bereid is over vrede te onderhandelen. De commissie der Verenigde Naties welke de mogelijkheid om met dit doel contact met Peking te verkrijgen, moest onderzoeken, kwam tot dezelfde conclusie en ook de 12 Aziatische landen hebben voorlopig hun pogingen opge geven. Men wil nu eerst maar het resul taat van het Chinese offensief afwach ten. In deze (misschien voorlopige) on handelbaarheid van rood China zit een kans dat ook de V.N.-landen welke mét de Ver.Staten de campagne in Korea voe ren, tot de conclusie komen dat er ver der strekkende maatregelen tegen rood China moeten worden genomen. Niet in de vorm van uitbreiding der militaire operaties tot China zelf Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft nog eens bevestigd dat de Amerikaanse regering dat ook niet wil maar maatregelen van andere aard. gevaarlijk omdat er, waar Rusland de buur van Perzië is, alweer zoiets als een Korea-kwestie zou kunnen ontstaan; en het tweede is niet prettig, omdat de Russen nu al eisen dat ook zij een deel zullen krijgen van de producten van de genationaliseerde Perzische petroleum industrie. Het gehele geval biedt trou wens de Russen een rijke bron voor in triges en kenners van de Russische me thoden en Perzische toestanden bewe ren dat de aankomst van de Rus Nico las Pamelsow in Perzië weinig goeds belooft. Hij schijnt een specialist in het veroorzaken van onlusten te zijn. Pamel sow zal trouwens ook Moessadeg, die be halve nationalist ook fel anti-commu- nist is niet welkom zijn. Een verminde ring van de Perzische petroleum-leve- ranties aan het Westen zou niet alleen een strategisch nadeel voor dat Westen zijn, maar ook Engeland economisch treffen, omdat het minder van dit pro duct op de internationale markt zou kunnen brengen. En dat terwijl het zelf steeds grotere moeilijkheden met het betrekken van grondstoffen voor zijn industrie ontmoet. Zoals bekend was dit laatste een der redenen van de bittere aanval die de afgetreden Engelse mi nister Bevan op de Amerikaanse rege ring deed. Hij beschuldigde er de Ame rikanen van zoveel mogelijk grondstof fen op te kopen, waardoor de Engelse industrie in moeilijkheden kwam. De Amerikanen hebben ter geruststelling van de W.-Europese naties nu een on derhandelaar naar Europa gestuurd om te beraadslagen over een billijke ver deling dezer grondstoffen. Maar dat doet niets af aan het feit dat een de- fensieraming van 60 milliard dollar, zoals Truman voor het nieuwe begro tingsjaar op zijn programma heeft een sterke zuiging op de grondstoffen- markt moet blijven oefenen. Dat zal gaandeweg nog wel blijken, evenals het feit dat Bevans verzet tegen de bewa- peningsvoorstellen der Engelse rege ring, en dat van enige andere figuren uit de Britse politiek en vakvereni- gingskringen. met de tijd verder om zich heen zal grijpen. Intussen is 60 milliard dollar een enorme som en als de Ameri kaanse regering zegt dat zij dit bedrag nodig heeft ter verkrijging van de mid delen om, als de nood aan de man komt het centrum der agressie te treffen, d' mogen wij hier in 't Westen al eens wat zenuwachtig worden door al de span ningen van het ogenblik, ook in en rond het Kremlin heeft men vermoedelijk wel zenuwen. Opa Reilingh te Drouwenermond is Zondag op 104-jarige leeftijd overleden. Sinds December 1949 was hij de oudste inwoner van ons land. Zijn leven lang is hij boer geweest op de grens van Gro ningen en Drente in de veenkoloniën. De gehele ontwikkeling en ontginning van dat gebied had hij meegemaakt. Tot zijn twee-en-negentigste jaar heeft hij op de fiets gezeten en tot zijn twee-en- tachtigste liep hij elke Zondag vier uur heen en terug om te preken als voor ganger van de Baptistengemeente. De Generale Synode van de Neder lands Hervormde Kerk is Dinsdagmid dag in de Nieuwe Kerk te Amsterdam bijeen geweest en heeft de nieuwe kerk orde plechtig aanvaard. Het traditionele Oranje-zonnetje mo ge 30 April bij gelegenheid van de ver- jaring van H. M. Koningin Juliana de gehele dag hebben geschenen, in onze stad was van uiterlijke feestviering wei nig te merken, uitgenomen de talrijke vlaggen, die door de burgerij waren uit gestoken en het concert, ’s avonds door het Stedelijk Muziekcorps gegeven. Oranje Leeft de kinderen van haar leden en de kinderen der hier verblij vende Ambonese families, die mede door het bestuur waren uitgenodigd een aangename middag in het Geb. v. Chr. Belangen bezorgd door voor hen 600 kinderen vulden de hele zaal te laten optreden het gezelschap Joop Theunisz. De heer A. Jansen, waarn. voorzitter, opende deze middag door ’t gezamenlijk doen zingen van 2 coupletten van het Wilhelmus, waarna de jonge bezoekers een driewerf hoera op de jarige Ko ningin uitbrachten. Tijdens de pauze werden de kinderen getracteerd en er was ook nog een zaugwedstrijd. ’s Avonds mochten de oudere leden en belangstellenden genieten van wat genoemd gezelschap te zien en te horen gaf en zeer velen hebben van de gelegen heid gebruik gemaakt. Het was de heer S. de Wolf een aangename taak allen hartelijk welkom te heten, inzonderheid de Indische gasten, die aan de uitnodi ging gevolg hadden gegeven en ook de oud-, thans erevoorzitter, de heer F. Brinkman. Met het oog op de ongunsti ge weersomstandigheden had het be stuur besloten een uitvoering in de zaal te doen houden, waartoe het de gewaar deerde medewerking van het Sneker Accordeon Orkest onder leiding van de heer G. Schuil had mogen verkrijgen en tevens die van het gezelschap Theunisz, Men schrgft ons: Nog een paar dagen en de grote dag vooj Sneek is aange broken, Dan komen de bussen van alle kanten onze stad binnen rollen met de turnsters en turne”s, die dan hun beste beentje zullen voorzetten. Het program ma is nu officieel vastgesteld en naar het zich laat aanzien belooft het een mooie dag te worden. Tot twaalf uur duren de wedstrijden, en dan volgt een mars door de stad vai. alle tamboer- en Pijperkorpsen, welke in één korps wor den ondergebracht. Dit wordt dan een korps van een 200 man, dus dat belooft wat. Dit betekent dan het inluiden van de feestelijkheden. Hierna volgt de offi ciële ontvangst ten stadhuize, waarna een défilé wordt afgenomen. Dan volgt een mars door de stad van de 4000 deelnemers, waarna de middagdemon- stratie aanvangt om twee uur precies. Om acht uur begint de avonddemonstra- tie. Hier worden de beste groepen voor uitgezocht om haar kunnen te tonen. Verschillende van de vrije oefeningen worden bij verlichting uitgevoerd. Als dit alles is afgelopen, komt dan tot slot het vuurwerk. Voor de ereavond, welke des Zaterdagsavonds gehouden wordt, zijn de kaarten bij de verschillende adressen in voorverkoop. Plaatsbespre king is er aan de zaal van ’s morgens 10 tot 12 uur. Wij roepen u dan van deze plaats een van harte welkom en een mooie dag toe in Sneek. Zoals reeds uit de nieuwsbladen be kend zal zijn is onlangs door samenwer king van de gemeente Sneek en het Old Burger Weeshuis alhier in het leven ge roepen de stichting „Sneker Studie fonds”. Het doel der stichting is het ver lenen van toelagen in de gevallen dat een overigens verantwoorde studie niet kan worden voltooid of aangevangen, wegens het ontbreken van de nodige gel den. In 1951 zullen voor het eerst toela gen worden toegekend. Daar de stich ting nog slechts over geringe geldmid delen beschikt zal op beperkte schaal tot toekenning van beurzen kunnen wor den overgegaan. De toelagen dragen een aanvullend karakter en zullen als regel worden verstrekt in de vorm van rente loze voorschotten, welke moeten worden terugbetaald indien de begunstigde in omstandigheden komt te verkeren vaak dank zij de verleende financiële medewerking welke het hem zonder al te grote bezwaren mogelijk maken de ontvangen toelage te restitueren. De studietoelage wordt telkens voor een jaar verleend en bedraagt, indien zij wordt verleend voor het volgen van on derwijs aan een universiteit of een ho geschool ten hoogste ƒ1000.per jaar en indien zij wordt gegeven voor het vol gen van onderwijs aan een andere on derwijsinstelling, ten hoogste ƒ500.— per jaar. Om voor een toelage uit het studie fonds in aanmerking te komen moet be langhebbende, zulks ter beoordeling van het bestuur a. Nederlander zijn; b. gedurende ten minste drie jaren, Zaterdag 11 Aug., namiddags le ge deelte kampioenswedstrijden in regen bogen, valken en 16 M2. Zondag 12 Aug. 2e ged. Ned. Kam pioenswedstrijden. Voorts heeft V.V.V. plan om op Vrij dag 10 Aug. een concert, te geven door de Wielkener Stadtkapelle Innsbrück (60 muzikanten plus dans- en jodel- groep) aan te bieden, terwijl er ook plan nen bestaan om een stertocht te orga niseren, waarvan de deelnemers dan des Vrijdags voor 12 uur in Sneek dienen aan te komen. In samenwerking met de Ver. van Sneker Zakenlieden zal verder op Zater dagavond een vuurwerk en concert ge organiseerd worden, terwijl er ook een zeilersbal zal zijn. Slaagt de stertocht dan heeft V.V.V. ook plannen om op Maandag 13 Aug. een Elfmerentocht voor zeil- en motor boten te organiseren. Gedacht is aan vertrek zeilboten tussen 7 en 9 uur, motorboten tussen 910 uur. ’s Avonds zullen dan in een speciale bijeenkomst de plaquettes worden uitgereikt, met even tueel diverse attracties. Donderdag 16 Aug. Gala-avond in Amicitia voor leden en dames met ge nodigden waarbij een gezelschap be- roepsartisten optreedt terwijl een door Abe Brouwer geschreven revue zal wor den opgevoerd. Vrijdag 17 Aug. opening Sneek-Week met Gala-avond als Donderdag, nu ech ter voor niet-leden tegen entree. Beide avonden bal na. Zaterdag 18Donderdag 23 Augustus Sneek-Week. Uit dit programma, dat uiteraard nog zeer voorlopig is, blijkt dat de zeilvereni ging het officiële gedeelte en de wed strijden verzorgt, een commissie zal voor extra financiën zorgen opdat de prijzen ook in overeenstemming zijn met de her denking, terwijl V.V.V. en de Ver. van Sneker Zakenlieden zullen zorgen voor een passende omlijsting, waardoor heel de stad mee kan leven met dit jubileum. Bij de rondvraag werd er op aange drongen bij deK.N.V.W.V.de kwestie aan hangig te maken dat de tekeningen zowel voor Valken als Vrijheidsklasse herzien worden, daar in de practijk blijkt dat de maten niet kloppen. Verschillende voor beelden werden aangevoerd. Het bestuur zegde toe deze zaak met de voorzitter, de heer R. A. v. d. Sluis, die in het be stuur van de K.N.V.W.V. zitting heeft, te zullen bespreken. Besloten werd weer een schip te charteren voor de deelne mers aan de Kaag-wedstrijden. Dr. van der Zijpp sloot met een enkel woord deze zeer geanimeerde vergadering. verdediging houdt weer --- Cv—- ---- een vurig nationalist, zodat alle pro- lië en Nieuw-Zeeland een verdrag van 1 testen niets zullen helpen. Zullen de Onder presidium van de vice-voorzit- ter Dr. J. W. van der Zrjpp de voor zitter de heer R. A. van der Sluis was wegens buitenlands verblijf verhinderd werd in café-rest. Piso de jaarverga dering van bovengenoemde vereniging gehouden. Na een kort welkomstwoord zag de voorzitter even terug op het afgelopen jaar dat in menig opzicht reden tot grote dankbaarheid gaf. Al moge het dan een slecht seizoen zijn geweest wat het weer betreft, de wedstrijden hadden alle zonder uitzondering een vlot ver loop en genoten grote deelname. De samenwerking met de zusterorganisatie was uitstekend, terwijl de cursus voor jeugdzeilers het afgelopen jaar zijn be slag kreeg. 17 leerlingen hebben deze winter theoretische opleiding gehad, nu zal dit seizoen de practische scholing dienen te geschieden, waaromtrent spr. nog nadere mededelingen zou doen. Bij zondere dank werd gebracht aan de af tredende wedstrijdsecretaris van de S.Z.C. de heer H. S. Groenhout. Ten slotte roerde spr. even het 100-jarig be staan aan. Grote gebeurtenissen, aldus So wvartz. wprnpn rppd« vpr van tfi vnrpr) bij de vredesonderhandelingen met Ja- hun schaduwen vooruit. Zo is het ook pan wo rat I--o houdt het nog altijd met Tsjang Kai tengewone ledenvergadering is de Sjek, wil van een erkenning van Peking- menstelling van diverse commissies be- - - kend gemaakt en reeds nu bracht de voorzitter dezen dank voor het vele en omvangrijke werk reeds verzet, waar door het mogelijk werd een feestpro gramma ineen te zetten dat er wezen mag. De uitvoerige notulen welke de secretaris, de heer J. B. G. de Vries, las werden onveranderd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de le Friese Zeilschool be treffende de praktische opleiding van de 17 cursisten. De voorzitter deelde mee dat beide besturen (K.Z.V. Sneek en S.Z.C.) volle steun toezegden en alles zullen doen om deze theoretisch gevorm- den als fokkenist geplaatst te krijgen, inzonderheid ook bij de te houden serie- wedstrijden. Vanuit de vergadering werd nogmaals de idee geopperd de jongelui zelf wedstrijden te laten varen in de 12 voets jollen. Het bestuur stond ook hier zeer sympathiek tegenover. Het re sultaat van de bespreking was dat de heren D. Oppenhuizen en H. C. Stam zitting namen in een commissie welke zal proberen een 5 a 6-tal eigenaren van 12 voetsjollen bereid te vinden deze af te staan voor deze jongens. Zij houden daarbij dan toezicht en zullen eventueel de nodige hulp verlenen. Verder was er een dankbetuiging voor ontvangen medewerking ingekomen van de Association des Auditeurs et anciens Auditeurs de l’academie de Droit Inter national de La Haye, de buitenlandse studenten, welke vo- ij jaar hier een bezoek brachten. Ook was ingekomen een dankbetuiging van de directeur van de R.H.B.S. voor de ondervonden mede werking ter gelegenheid van het jubi leum en de opening der nieuwe school. In dit schrijven werd tevens de toezeg ging gedaan dat voor de komende Sneek-Week een wisselprijs beschikbaarsies, afgevaardigden en genodigden. Bij de verkiezingen in Australië heeft Wasnmguun urmgi er tumug up uai de coalitie van libera’en en boeren nu de landen die communistisch China er- ook in de Senaat een kleine meerderheid kenden thans op diplomatiek terrein behaald. Daarom ging het ditmaal. De regering Menzies, welke steunt op bo- j vengenoemde coalitie, had tot nog toe wel de meerderheid in het Huis van Af gevaardigden, maar de arbeiderspartij had die nog altijd in de senaat en maakte daardoor de wetgeving, die pre mier Menzies nodig achtte, ónmogelijk. Daarom werd besloten het parlement te ontbinden, waarvan dan nu het resul taat is dat de liberalen en boeren zowel een meerderheid in het Huis van Afge vaardigden zij het geslonken omdat de verkiezingsleus der Arbeiderspartij „tegen de hoge prijzen” toch ook wel aanlokkelijk voor de kiezers was als een meerderheid in de Senaat hebben. De weg is nu open on de door Menzies gewilde wetgeving door te voeren. Deze zal vooral gericht zijn tegen de com munisten, die hoewel him aantal niet groot is, een zeer grote invloed in meni ge vakvereniging hebben en daarvan gebruik maken om herhaaldelijk stakin gen uit te lokken. Ook de Arbeiders partij wil de communisten, de commu nistische invloed en de stakingen wel bestrijden, maar dan met de bestaande wetten, terwijl Menzies wetten nodig acht, welke doeltreffender werken o.a. inzake verplichte arbitrage bij arbeids geschillen, geheime keuze van de vak- verenigingsleiders om communistische druk bq deze keuze te weren enz. Ten slotte wil de regering een versterking van het gezag van de centrale regering, dus inkrimping van de bevoegdheden van de afzonderlijke staten, hetgeen de gloten heeft tot onmiddellijke nationa- lisatie van alle olie-installaties, o.a. die onmiddellijk voorafgaande aan het tijd stip van de aanvraag, wettelijke woon plaats in de gemeente Sneek hebben ge had; c. zelf, of zijn ouders, voogden of ver zorgers, niet bij machte zijn de studie te bekostigen; d. voldoende pogingen hebben aange wend om in het genot van een rijks-, provinciale- of particuliere studietoelage te komen; e. geschiktheid voor de voorgenomen studie bezitten. In bijzondere gevallen kan van de on der letter b. gestelde eis ontheffing wor den verleend. Zij, aan wie een toelage is verleend, zijn verplicht het bestuur des- verlangd alle inlichtingen betreffende de studie te verstrekken. De geldmiddelen waaruit de studie toelagen zullen worden verstrekt staan in hoofdzaak uit a. een elk jaar zowel door de meenteraad als door regenten van Old Burger Weeshuis te bepalen drage; b. terugbetaalde studietoelagen; c. bijdragen, schenkingen, erfstellin gen en legaten van particulieren en rechtspersonen. Het stichtingsbestuur hoopt dat de burgerij aan het nieuwe instituut haar steun zal verlenen, ook in financieel op zicht Aanvragen om een toelage moeten vóór 1 Juni a.s. worden ingediend. Daar voor zijn formulieren verkrijgbaar aan het administratiegebouw van het Old Burger Weeshuis, Kleine Kerkstraat no. 8. van de Anglo-Iranian de petroleum- betrokken is is ook daar in het Mid den Oosten een ernstige situatie ont staan. De Engelse oliemaatschappij en de Engelse regering hebben tegen de maar de laatstgenoemde landen zijn sterk daar voor. Vooral nu Washington Japan weer op de been wil helpen, dat als het de vrije hand wordt gelaten, weer zo’n for midabele macht in de Stille Zuidzee kan worden, willen zij de ruggesteun van Amerika. De Amerikanen wensen uiter aard dat dan hun partners zich echter zelf ook zo sterk mogelijk zullen maken. Waar overigens zowel Washington als Australië en Nieuw Zeeland een derge- lijk verdrag willen, bieden de onderhan- delingen daarover alle kans op succes. Veel moeilijker staat het met het vre desverdrag met Japan zelf, waartoe Washington ook zo spoedig mogelijk, al of niet met Ruslands medewerking, wenst te komen. De Russen kennen echter in de diplomatie blijkbaar het woord „spoed” niet, dat blijkt wel uit de agenda-conferentk te Parijs, waar men ondanks concessies van het Wes ten niets opschiet en eeds over de mo gelijkheid van een breuk wordt gespro ken. De conferentie is trouwens geheel buiten het kader van de agenda-opstel- ling voor een ontmoeting van de Grote Vier geraakt, het is een volslagen con ferentie over alle geschilpunten gewor den, zij het dat niet de hoogste functio narissen van de vier mogendheden hier met elkaar debatteren. Van onderhande- lingen over een vredesverdrag met Ja pan met medewerking van Rusland is echter ook daarom niets te verwachten omdat Moskou geen herstel van het Gele rijk onder Amerikaanse voogdij wenst. Maar ook al blijft Rusland bui ten het overleg over het Japanse ver drag, dan liggen er nog allerlei voet angels en klemmen, omdat Engeland communistisch China heeft erkend en het dus nodig acht dat dit rode China de voorz. werpen reeds ver van te voren betrokken. En Washington met ons 100-jarig bestaan. Op een bui- weer met Peking zullen breken en dat een economische blokkade zal worden toegepast. Londen zal niet gemakkelrjk tot een dergelijk besluit komen, het heeft Peking China destijds vooral er kend omdat India dat wenste en zal ook thans niet gaarne tegen de wens van Delhi ingaan, maar de schijn dat rood China eigenlijk geen oorlog voert tegen de Ver. Naties kan niet lang meer gered worden; en de inbeslagneming van de eigendommen in China van het Shell concern door de Peking-regering is een pil die de Engelsen maar moeilijk zul len slikken, nu het Britse petroleum- gemoed toch al opgewonden is door wat er in Perzië gebeurt. Tenzij de V.N.- troepen in de naaste toekomst de Chi nese aanval in Korea definitief weten te stuiten, zullen er in de Ver. Naties over Korea nieuwe beslissingen moeten vallen, die de mogelijkheid van nieuwe gevaren inhouden. Er zou wel eens gro tere eenheid van het Westen uit kunnen voortkomen, maar een eenheid geba seerd op het aanvaarden van grotere risico’s. In kringen van de V. N. in Lake Success beoordeelde men het Chi nese offensief in Korea eigenlijk al even somber als Mac Arthurs enthousiaste ontvangst in de Ver. Staten, beide ver hoogden de spanning in de wereld. Wij stipten hierboven al even kwestie van de Perzische olie aan. het Perzische parlement werkelijk bestrijding van het communisme volgens j de landsverdediging naar de eisen van hptrokkenPfsU ook daar in het Mid- deze tijd ter hand te nemen. De kwestie der Australische lands- nationalisatie geprotesteerd, - -• -■ verband met de nieuwe Perzische premier, Moessadeg, is plannen" der Ver. Staten om met Austra- j üa nn •Miöii'az-Tippin-nd aam verdras* van bij neerleggen? Het eerste lijkt uiterst - if

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1