Het Stedelijk Muziekcorps Sneek in uniform De doden herdacht De bevrijding gevierd Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST U- DINSDAG 8 MEI 1951 6e JAAkuAhu No 37 L KIEZEBRINK HET LEVEND SCHAAKSPEL. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- KLEINZAND 7 Telei. 2872 HET CORPS IN ZI]N NIEUWE UNIFORMEN. Kerkconcert 4 SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: Rede Burgemeester Rasterhoff. en Voetbal- en Volleybal- tournooien der scholen Ds. E. N. van Loo, predikant bij de Geref. Kerk tot de feestvreugde. Ook het carillon strooide in de loop van de morgen zijn blijde klanken over de zon-overgoten, met veel vlaggen versierde stad. De leerlingen van het voorbereidend onderwijs van alle scholen genoten die morgen uitbundig van een poppenkast- vertoning in het Gebouw voor Christelij ke Belangen. Rede voorzitter uniformen comité. hun zeer dankbaar is. Spr. verzocht daarna de burgemeester dit uniformen geschenk voor de gemeente te aanvaar den als een pand der gehele burgerij, dat het mogelijk zal maken dat ons corps op waardige wijze als ambassa deur van de tweede stad van Friesland overal kan verschijnen. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Redactie-adres Ds. M. van der Meulen, Doopsgezind predikant herinnerde er aan hoe zes jaar geleden de vreugde wel uitbundig was over de herwinning van onze vrijheid, maar diep in onze harten toch een schaduw over die blijheid lag, omdat velen, die mede die vrijheid hadden voorbereid, haar niet meer hadden mogen begroeten. We deel den in het leed van hun nabestaanden omdat we toen zo’, hechte eenheid vormden, als ’t ware één groot gezin waren. Eén in het leed ook tijdens de oorlog, leed dat niet alleen van mate riële, maar bovenal van geestelijke aard was; door alle beproevingen werden we samengesmeed tot een sterk geheel. Douwe Tamminga droech foar. De hear Douwe Tamminga droech ge dichten foar. Hy joech ,,De Rattel- wacht”, „By de dea fan in Europeër: Jan Masaryk” en „Deadebitinking” fan Fedde Schurer, üt eigen wurk: „Welle- brêge” (yn memoriam Jacob Nagel hout), „Der Volken Leed” fan Henriëtte Roland Holst, „De Bésten”, in gedicht (yn Tamminga’s oersetting) yn 1942 skreaun fan ’e Noarske forsetsman en dichter Nordahl Grieg, dy’t in jier letter as piloat by de R.A.F. boppe Berlyn delsketten waerd, en Bertus Aafjes’ „De Eendracht van het Land”. In het sportpark aan de Leeuwarder- weg en op de beide velden van het Black Boys-terrein vonden de voetbalwedstrij den plaats voor de lagere scholen en voor de scholen voor uitgebreid, nijver heids en middelbaar onderwijs. Er wa ren aardige wedstrijden bij maar ook goede. De sportkleding liet hier en daar wel eens wat te wensen over maar dit deed aan de kwaliteit van het spel niet veel afbreuk. Het was voor de scheids rechters soms wel moeilijk om de par- de voorzitter van het comité in zijn voorwoord fn het programma immers dat de ouderen, die zelf de bevrijding hebben meegemaakt, 5 Mei ”45 niet licht zul len vergeten, maar dat bij de jeugd de herinnering aan de bevrijding levendig moet worden gehouden. Dank zij de Commissie voor Lichame lijke Opvoeding kon een schoolvoetbal en volleybaltournooi worden gehouden, en de Sneeker Jeugd Actie heeft zich wel zeer bijzonder geweerd. Zij was het die ’s morgens 7 uur de feestelijkheden met een jeugdappèl voor het stadhuis opende en verder de gehele dag zorgde dat er feestelijke bedrijvigheid in de ge hele stad bleef. Een herdenking als deze zou echter als elk vast gebruik een neiging kunnen gaan vertonen tot verstening. Menig een vraagt zich thans af of de offers in de jaren 1940-’45 gebracht eigenlijk niet tevergeefs zijn geweest. De toestand is immers zo geheel anders geworden dan de idealen die hun, die hun leven ga ven, voor ogen hebben gestaan, zij ver wachtten een nieuw begin voor ons volk. Hebben wij wel iets van de nieu we geest bezeten of zijn we zo materia listisch ingesteld, dat wij zelfs tot een klein offer, dat niet vergeleken kan wor den met dat hetwelk zij brachten, in staat zijn Spr. meent dat de vraag echter zo niet gesteld mag worden. Ve len hebben hun leven geofferd om aan de roepstem van God gehoor te geven, zij hebben eenvoudig die stem gevolgd en zo’n offer is nooit vergeefs gebracht. Elk offer in Gods dienst gebracht heeft de hoogste zin. Vele anderen werden door idealen tot hun verzet gedreven en dienden door hun daden eeuwige waar den, waardoor een volk tot een nieuw leven van gerechtigheid, barmhartigheid en naastenliefde gewekt kan worden. Dankbaar gedenkend hen die hun leven offerden, bidden wij Gods bijstand voor hun nabestaanden en vragen wij ons af wat wij kunnen doen om te komen tot een leven in dezelfde geest: van stand vastigheid, geloof, bereidwilligheid tot het offer, liefde tot de gerechtigheid. Zang. Gezamenlijk gezongen werden met begeleiding van het Chr. Muziekcorps „Harmonie” 2 coupletten van „Wij le ven vrij”, drie van „Wilt heden nu tre den”, en, na het inachtnemen van de twee minuten stilte couplet 1 en 3 van het Frysk Folksliet, waarna de stoet zich formeerde voor de kranslegging en bloemenhulde. Voorafgegaan door de Drumband van het Chr. Muziekcorps Harmonie begaf zij zich naar het mo nument, waar burgemeester Rasterhoff het voltallig college van B. en W. ging vooraan in de stoet als eerste een krans legde namens de gemeente Sneek. Van het monument ging de stoet naar de gedenksteen in de muur van de Kerk voor de in onze omgeving ge vallen Canadezen, waar eveneens een kranslegging en bloemenhulde plaats had. Het was een goede gedachte van het 5 Mei-comité om vooral ook de jeugd te doen profiteren van de feestelijkheden op bevrijdingsdag. Terecht schreef oplaaiend vredeslicht. Met ’t gezamen lijk zingen van twee coupletten van ’t Wilhelmus en het strijken der vlaggen werd dit jeugdfeest besloten. Voor de ouderen duurde de pret nog voort, want van 8 tot 10 ’s avonds gaf het Stedelijk Muziekcorps Sneek in de nieuwe uniformen natuurlijk! nog een concert onder leiding van de heer A. Bouman op de Marktstre-t. En dat con cert, dat aangeboden werd door het 5 Mei comité, voert ons dan terug tot die andere belangrijke gebeurtenis van deze dag, de aanbieding van de uniformen aan dat StedelJik Muziekcorps. bool van Sneker burgerzin en dankte het comité voor wat het gedaan heeft. Het eigenaardige van dit cadeau is dat de gemeente, zal het betekenis hebben, het weer direct moet overdragen, ook dat is spr. een aangename taak. Zich richtend tot het corps zegt spr. dat als het spreekwoord „de kleren maken de man” opgaat we nu een corps hebben dat de toets van alle kritiek kan door staan. Het moet voor u wel een belang rijke dag zijn nu een wens van lange ja ren in vervulling gaat. U hebt nu echter tevens gemerkt dat de burgerij uw werk op prijs stelt, want hoe zouden we feest vieren of gedenken als onze plaatselijke muziekcorpsen niet waren ingeschakeld? U vervult hier een onmisbare taak en in dit licht gezien moet het voor u be langrijk zijn dat de burgerij op zo duide lijke wijze blijk gaf uw werk te waar deren. Als tolk van burgerij en ge meentebestuur is spr. verheugd dit te mogen zeggen: gij draagt een steentje bij tot het culturele leven hier, ook het gemeentebestuur gaf van zjjn waarde ring daarvoor reeds blijk en hoopt dat het mogelijk zal zijn dat nog steviger te doen blijken ook. Spr. draagt alsnu de uniformen aan het corps over met de wens dat de leden dit geschenk vooral zullen zien als een symbool van de ge negenheid, belangstelling en waardering welke de burgerij het toedraagt, als een symbool ook van de burgerzin welke hier in onze gemeenschap nog leeft. Spr. hoopt dat dit geschenk het corps zal aanmoedigen met nog meer animo, lust en voldoening zijn taak te vervullen en dat het deze uniformen zal bewaren smetteloos, gelijk zulk een symbool past. Slot op pag. 2. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Burgemeester Rasterhoff jzeide: „Laat mij op deze avond, nu wij voor de zesde maal onze doden uit de tweede wereldoorlog gedenken, begin nen met in uw herinnering terug te roe pen de moeilijke jaren 1940 tot 1945. Zeker, veel van wat wij in die jaren hebben moeten doormaken is vervaagd. Veel is er ook waar wij niet gaarne aan herinnerd willen worden. Maar een al gemene indruk is toch bij ons achterge bleven. Wij beseffen toch nog wel wat in die jaren zwaar op ons drukte, wat ons gemoed in opstand bracht en wat ons verbitterde en tot verzet noopte. Daar waren allerlei beperkingen, die ons materieel bestaan bedreigden; er was gebrek aan grondstoffen en levens middelen, honger en koude stonden voor de deur. Maar dit voelden wij niet als het ergste. Hoe zwaar wij ook door het gebrek werden getroffen, dit was nog dragelijk. Zwaarder drukte op ons, dat wij geknecht waren, dat wij als volk als Nederlands volk geen eigen wil meer hadden, dat getracht werd ons eeu levensbeschouwing op te dringen die wij verfoeiden, dat de vrij meningsuiting volledig was te niet gedaan, dat terreur en willekeur heersten, dat niemand meer zeker was van zijn vrijheid en zijn leven. Landgenoten werden als sla ven behandeld of zuchtten in concen tratiekampen of gevangenissen. Wij za gen de toekomst van onze kinderen be dreigd. En deze beperking van onze vrijheden, deze aantasting van ons mens-zijn, deze verkrachting van de mensenrechten, waren het die voor ons als volk niet waren te verdragen. Dit on recht konden wij niet nemen. Uit deze innerlijke opstand sproot onder meer voort een gevoel van verbondenheid tussen alle groepen en schakeringen in ons volk. Het gezamenlijk te dragen leed vormde een band, die tot eensge zindheid met behoud van ieders op vattingen leidde. Er was een gemeen schappelijk doel geboren dat een aan eensluiting bewerkstelligde. In de twee de plaats nam de verzetswil toe. Er ont stond een grotere bereidheid om offers te brengen. Eigen goed en zelfs eigen leven werd op het spel gezet om het juk dat ons met geweld was opgelegd af te schudden. En toen kwam eindelijk de dag van de bevrijding. Ook die koste lijke dag zult gij u nog herinneren. Wij herademden. Een zware druk was van ons af gevallen, wij zagen weer een toe komst voor onszelf en onze kinderen. De oorlog was ten einde en naar wij meenden voor goed. Een mooie taak lag voor ons, het herstel en de verdere op houw van ons vaderland. Wij wilden een nieuwe maatschappij opbouwen waar vrede, recht en gerechtigheid zou den heersen. En wtj vertrouwden dat dit werk niet zou worden belemmerd door zorgen over nieuwe agressie en offers voor oorlogsdoeleinden. Wij waanden een lange periode van vrede voor ons. Wat is hiervan terecht gekomen, stad genoten! Wij leven al weer in een tijd van oorlog en oorlogsgeruchten. Men sen verlaten ons land en emigreren, bevreesd voor hetgeen over West-Euro- pa zal komen. Er wordt weer over het oprichten van luchtbeschermingsdien sten gesproken. Nieuwe wapenen wor den in grote hoeveelheden geprodu ceerd. Onze legermacht moet sterk wor den uitgebreid. Ongekende financiële offers worden voor dat doel van ons volk gevraagd; ons volksbestaan wordt er door aangetast. In het kort, ons volk onze vrijheden zijn weer in gevaar. Wij leven op een vulkaan. Stadgenoten, 6 jaren scheiden ons van het tijdvak, waarin de doden, die wij vandaag herdenken, zijn gevallen. De wereld staat niet stil, zij wentelt door en geeft ons steeds een ander beeld te zien. Daarom zal het aspect van onze dodenherdenking op 4 Mei telkens een ander zijn. Wij zullen op deze dag niet alleen uitdrukking aan onze dankbaar heid jegens de gevallenen willen geven maar ons ook moeten bezinnen op de vraag, wat hun strijd, wat het door hen gebrachte offer ons in de toestand waarin wij ons thans bevinden, heeft te zeggen. De alarmklok heeft opnieuw ge luid, ons hoogste goed wordt bedreigd. Opnieuw worden van ons offers ge vraagd. Laten wij trachten in hun voet spoor te gaan en het gevaar eensgezind tegemoet treden en gezamenlijk het offer brengen dat van ons wordt ge vraagd om zo het gevaar dat dreigt af te wenden. Laten wij dit als ons aller gemeenschappelijk doel zien. Dat zijn wij aan de nagedachtenis van hen die wij willen herdenken verplicht. Zij heb ben het kostbaarste gegeven wat zij be zaten hun leven. Geve God dat wij als volk deze taak, hoe zwaar zij ons ook moge vallen, met de handen ineengesla gen kunnen vervullen”. betoogde dat wij de doden uit de laatste wereldoorlog niet mogen vergeten. Niet om door deze herdenking haat aan te kweken jegens hen, die ons destijds be streden, dat zou onchristelijk zijn, ook niet om bij hen, wie geliefden ontvielen, oude wonden weer open te rijten. Neen, deze herdenking moet een andere be tekenis hebben. Het waj geen blind toe val, dat een zee van ellende over ons kwam, spr. ziet daarin de hand van God, met Wien voor 1940 zo weinig werd gerekend. God liet toen zien dat Hij er ook nog was en alle menselijke berekeningen kon doen falen; om ons dat te doen inzien kon Hij zelfs de wreedste dwingeland gebruiken. Onze dodenlijst uit 1940-’45 had kleiner kun nen zijn, indien alle geestelijke weer stand in ons volk gebroken ware ge weest, gestorven onder de soldatenlaars. Spr. ziet het echter als een gave van God dat hier nog werd verstaan dat wat de bezetter wilde lijnrecht stond tegen over de bijbel, hier was verzet geboden en daarom nam in het gehele verzet het geestelijk verzet van de Kerk zo’n belangrijke plaats in. Uiteindelijk werd het een strijd van het Christendom te gen het heidendom. Dat heeft veel bloed en tranen gekost en in ons hart moeten de gebeden zijn voor hen, die geliefden in deze strijd verloren. Met een geden ken op 4 Mei alleen zijn wij echter niet klaar. Het lijkt er al weer op dat al het toen gebeurde tevergeefs is geweest. De nood en verwarring is weer groot, maar wordt er nu wel naar God gevraagd door ons volk en doo. andere volken? De Dodenherdenking krijgt zijn grote betekenis ook nu als we, beseffend de stimulans welke de strijd destijds uit het christendom kreeg, het gehele leven van mens en volk zien in de macht van Hem, Jezus Christus, die dood is ge weest, maar leeft. Het waren ernstige woorden, welke de drie sprekers bij de Dodenherdenking Vrijdagavond tussen zeven en acht uur op het Martiniplein tot hun gehoor heb ben gericht. Ze hebben dankbaar hen herdacht die het hoogste offer brachten, maar ook op het voorbeeld van deze gevallenen gewezen en op de betekenis van het Christendom als stimulans voor allen om ook in deze tijd, nu we op een vulkaan leven, eensgezind en offerbereid de moeilijkheden tegemoet te gaan. De heer P. Been, voorzitter van het 5 Mei comité sprak de schare, die aan vankelijk niet omvangrijk, later toch ’n groot deel van het plein vulde, toe en stelde tegenover de vraag die sommigen wel eens uiten, nl. of het nu wel nodig is dat ieder jaar deze herdenking plaats vindt, als zijn overtuiging dat het rijke en kostbare geschenk dat we met de herwinning van onze vrijheid kregen, niet gedoogt dat wij hen vergeten Nederlanders en ook zij die ver buiten onze grenzen het leven lieten die het hoogste offer brachten in de strijd om de vrijheid. In het bijzonder de jeugd drukte hij op het hart: vergeet ze niet, vergeet ze nooit. Burgemeester Rasterhoff zeide dat 5 Mei bij uitstek een dag schijnt van goede gaven voor onze gemeente: op die datum kregen we ons carillon, het verzetsmonument, de verlichting van de toren en nu weer dit zeer kost bare en kostelijke cadeau. Spr. aan vaardt dit gaarne, doch niet alleen om dat het kostbaar is, maar vooral omdat achter dit cadeau iets schuilt van nog veel groter waarde. Als iets gul wordt aangeboden uit ruim beschikbare mid delen dan is dat heel aardig, doch achter dit cadeau zit het medeleven van de ganse burgerij met een plaatseljjke in stelling, zit dus burgerzin en als er iets waarde heeft dan is het dèt. Uiteraard zijn we grote dank verschuldigd aan het comité voor zijn initiatief en volhar ding om het doel te bereiken, maar vooral danken wij de burgerij die dit mogelijk maakte. Het is toch een groot voorrecht:, dat hoewel Sneek stad is, we toch nog een gemeenschap vormen bereid offers te brengen voor haai; in stellingen. Spr. aanvaardde dus namens de gemeente dit cadeau gaarne als sym- ouder: 1. R.H.B.S. met wissel lauwer tak. Deze tak moet driemaal achter elkaar of vijfmaal in het geheel worden gewonnen; 2. Chr. Lyceum; 3. Chr. Kweekschool. Volleybalwedstrijden voor meisjes. In het gymnastieklokaal aan de Wes- tersingel stonden de wedstrijden onder leiding van de heer H. Jongkind. Prijzen: 1. R.H.B.S.; 2. Chr. Lyceum; 3. Huishoudschool. Volleybaltoernooi NeVoBo Afd. Sneek. 's Middags hield deze afd. op het Black Boys-terrein een volleybaltournooi. Prijzen: Heren groep A: T.G.P. 1 le prijs prijs voor beste techn. team; Groep B: Advendo 1, le prijs; Groep C: D.V.C. 1, le prijs; Groep D: N.O.H. 3, le prijs; Groep E: S.V.C. 2, le prijs; Groep F: S.V.C. 3, le prijs. Dames: Groep I: C.Z.N. 1, prijs mooi ste geheel; S.V.C. le prijs prijs beste techn. team; Groep II: U.D. 1, le prijs; Groep III: T.G.P. 1, le prijs; Groep IV: Noorderhoek, le prijs. De voorzitter van de afd. Sneek van de NeVoBo, de heer J. van Netten, reikte na afloop der wedstrijden met een kort woord de prijzen uit. De S.J.A. ’s middags. ’s Middags traden de jeugdbewegin gen georganiseerd in de S.J.A. op ver- schillende punten van de stad met spel, dans, zang en muziek op en betrokken ook de kinderen uit de naaste omgeving zoveel mogelijk bij haar spelen. Voorts waren er kijkspelen op het Waagplein, I en twee lekenspelen van Hella Haasse. I Het eerste „Hoe de Schout zichzelf aan de schandpaal bracht” werd op het Waagplein, het andere „Een Amster damse jongen redt de Beurs”, voor het stadhuis gegeven. Er was daarvoor veel belangstelling. Een levend schaakspel werd gedemonstreerd op het Martini plein. Dit alles, zo over de stad verdeeld, schiep een waarlijk feestelijke stem ming, waartoe ’s middags ook niet wei nig bijdroeg het concert op de Markt straat, onder directie van de heer S. de Boer gegeven door het Chr. Muziekcorps Harmonie, dat na afloop daarvan een rondgang door de stad maakte. Sluiting. De feestdag werd, wat de medewer king der jongeren betreft, door de S.J.A. om half acht voor het stadhuis gesloten. Nadat de verschillende jeugdgroepen met brandende fakkels voorbij het mo nument van de gevallenen waren ge trokken en zich op de Marktstraat had den opgesteld, sprak mej. Hoogland een kernachtig slotwoord, waarin ze wees op de taak van de jeugd van Nederland om zich te verenigen tot een machtig Voor deze overdracht kwam het uni- zich overtuigd houden dat het comité formencomité ’s nam. 2 uur met ge nodigden en corpsleden, deze in hun zeer mooie nieuw? uniformen in hotel de Gouden Leeuw bijeen. Sedert de bevrijding verzorgt het Sne ker Cantatekoor op 4 Mei een concert ter gelegenheid van de dodenherdenking: ’s morgens en ’s middags voor de leer lingen der middelbare- en ulos-cholen, ’s avonds voor de „grote mensen”. Ook dit jaar werd deze traditie voortgezet. Helaas kon door omstandigheden de spe ciaal voor de dodenherdenking geschreven Friese Kantate „Wer binne de fjilden grien”, niet uitgevoerd worden. Het bij zondere karakter van dit herdenkings concert ging daardoor wel enigszins ver loren en speciaal voor de jeugd was het nu uitgevoerde programma veel minder geschikt de herinnering aan de verzets strijd wakker te houden. De twee jaar geleden door mij in deze kolommen ge stelde vraag, of het werk van Folkert- sma, Douwe Tamminga en Fedde Schu rer de jaren zou weten te trotseren, is zo wel heel spoedig en heel onbevredi gend in negatieve zin beantwoord. Het concert werd nu geopend met „Ecce quomodo moritur” van Jacobus Gallus, dat door de vele aanwezigen staande werd aangehoord. Verder be stond het programma uit werken van Joh. Seb. Each: Cantate 140, „Wachet auf ruft uns die Stimme”, de Toccata en Fuga in D moll (voor orgel) en enkele gedeelten uit de „Hohe Messe”. Het Cantatekoor verzorgde zijn aan deel onder de bezielende leiding van Ge- zinus Schrik op buitengewoon goede wijze. Vooral in „Ecce quomodo mori tur” en „Sanctus” bereikte men een hoog peil. De solisten, behalve Otto Cou perus, allen uit Sneek afkomstig, kweten zich uitstekend van hun taak. In 't bij zonder Dicky de Groot (sopraan) be wees, dat zij de laatste tijd grote vor deringen had gemaakt. Haar stem klonk vol en zuiver en bleek vooral aan muzi kale uitdrukkingsmogelijkheden veel ge wonnen te hebben. Mej. Bolta (piano) en J. W. Boeijenga (orgel) droegen het hunne tot een goede uitvoering bij, ter wijl een groep leden van het Frysk Or kest (L.O.F.) voor een passende bege leiding zorgde. L. G. tijen uit elkaar te houden. Misschien dat in de toekomst elke school haar eigen sportcostuum kan aanschaffen. In het gymnastieklokaal aan de Westersingel vonden volleybalwedstrijden plaats. Alle wedstrijden werden georganiseerd door het 5 Mei comité in samenwerking met de Gemeentelijke commissie voor de li chamelijke opvoeding te Sneek. De lei ding van de wedstrijden in het Sport park aan de Leeuwarderweg was in handen van de heer H. Blijham, bijge staan door een leger van scheidsrech ters. Hier waren vooral de jongeren aan het werk. Prijzen lagere scholen: 1. Juliana- school; 2. R.K. Jongensschool; 3. Open bare lager® school III; 4. Openbare la gere school II; 5. Jan van Nassauschool (na loting met school I). Prijzen jongens tot en met 14 jaar: 1. Ambachtsschool met de wisselbeker; 2. R.H.B.S.; 3. Rehobothschool. Op de beide Black Boys-terreinen was de leiding toevertrouwd aan de heer J. Kan. Prijzen: Groep C. Jongens van 15 en 16 jaar: 1. Ambachtsschool met wis selbeker; 2. R.K. U.L.O.; 3. Rehoboth school. Groep D. Jongens van 17 jaar en De voorzitter van het uniformen comité, de heer G. W. P o i e s z, heette daar allen welkom, in het bijzonder bur gemeester Rasterhoff, de wethouders Boeijenga en v. d. Veen, de gemeente secretaris de heer K. Koster en de ver tegenwoordigers van de Friese Bond v. Harmonie- en Fanfarecorpsen. Hij ging de geschiedenis van deze korte actie, welke zo’n klinkend succes werd, nog even na om dan dank te brengen aan allen, die tot dit succes hadden bijge dragen; in de eerste plaats de burgerij voor haar financiële medewerking, voorts zijn mede-comité-leden, de h.h. M. de Vries en K. van Gorkum, Burge meester en Wethouders, politie-autori- teiten, de vervaardigers der uniformen petten (alles in de stad zelf ge maakt) de leden van het corps en het bestuur, waarvan in ’t bijzonder de voorzitter veel heeft gepresteerd, het damescomité dat het mogelijk maakte dat ook het tamboercorps van uniforme kleding is voorzien en de pers; natuur lijk kleven ook aan ons werk fouten, aldus spr., mocht hij die ook nu begaan, hebben, door enkele personen, die hier wel hadden moeten worden genoemd, niet te vermelden dan mogen ook zij Jeugdappèl. Zoals gezegd, reeds ’s morgens zeven uur was er een jeugdappèl voor het stadhuis. De voorzitster van de Sneker Jeugd Actie mej. Hannie Hoog land heette daar de jeugd welkom en na het vlaghijsen, samenzang en het zeggen van hun wet of beloften door vertegenwoordigers der verschillende groepen, hield het bestuurslid van de S.J.A. Jan Warrink een toespraak. De jeugd was, aldus spr., deze morgen uit eigen honk, een ieder achter eigen vlag, opgetrokken naar het stadhuis om elkaar op die centrale plaats te ontmoe ten, ieder met zijn eigen beginselen en idealen. Men had geen behoefte aan sa mensmelting, maar wel vroeg deze be vrijdingsdag van de jeugd eendracht en samenwerking, en met behoud van eigen inzichten, waardering en begrip voor de ander. Slechts een klein deel van ons heeft de bevrijding bewust meegemaakt, het grootste deel heeft de benauwenis van oorlog en terreur niet bewust ge kend. Wij kennen echter wel allen de teleurstelling van deze tijd, er bleef tweedracht tussen mensen en volken, de werkelijke vrede bleef uit, er is weer nieuwe oorlogsdreiging. Maar wij weten ook dat het recht tenslotte over het on recht zal zegevieren, en waarheid over de leugen. Niemand onzer weet wat er in de toekomst zal gebeuren, welke moeilijkheden ons wellicht wachten, maar wat ook moge komen, de zeker heid van de bevrijding daaruit, die wij ook uit deze herdenkingsdag putten, veroorlooft ons om vandaag dit feest met vreugde te vieren. Met het zingen van de bondsliederen door de verschil- lende groepen werd het appèl daarna ontbonden. En al gauw daarop riep het Tamboer- I en Pijpercorps van Advendo op een mars door de stad ook de ouderen op A r- - op

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1