BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Nieuwe grasdrogerij Pasveer in bedrijf I, II, III en IV IS! «v* Het Roode Kruis Spoorverbinding Leeuwarden-Staveren GEVONDEN VOORWERPEN 1/1 VRIJDAG 11 MEI 1951 6e JAARGANG No 38 Redacteur: L KIEZEBRINK i Dit jaar geen productiekeuring voor Naar Australië Spelend meisje stak huis in brand Dertig jaar melkrijder Normandia Prins Bernhard 25 Mei naar Leeuwarden Generaal Eisenhower KLEINZAND 7 Telet. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD r, n Geslaagd Een honderd-jarige en nog wat De Amerikaanse regering en Mac Arthur - Het Japanse vredesverdrag Correspondentie Angstige ogenblikken Zomerprogramma Neptunus Aardbeving Nieuwe verhoging kinderbijslag De koningin lost postduiven De heer Louwers in vrijheid Sneker Zwembad onderging mooie, maar noodzakelijke uitbreiding en zwem- voortaan verwarming De voorzitter werpt de eerst vork gras in de machine. Dat het de Russen niet is gelukt op iiplomatiek terrein eei. wig in het Wes ten te drijven, wil natuurlijk niet zeg gen dat de onderlinge geschillen der Jaarlijkse bevrijdingsmarkt van standwerkers uit het gehele land op het Amstelveld te Amsterdam. Een der standwerkers tracht met een woor denvloed zijn waren aan de man te brengen. Het ligt in het voornemen van Prins Bernhard om op Vrijdag 25 Mei a.s. de opening te verrichten van de te Leeu warden georganiseerde luchtvaartdagen. (Fr. Dagblad). Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. ’t Is Zondag eerstens Zondag, Zoals U allen weet; Ten tweede is ’t een Zondag, Die Pinkster-Zondag heet. Die Zondag I en II zijn Voor U en iedereen Maar Moeders hebben Zondag Een „Zondag III” alléén. Veel vreugde ligt besloten In Zondag I en II, Maar Moeder krijgt iets extra’s Voor „Zondag III” nog mee. Een taart, een bloem, een woordje, Het doet er niet toe wét: Van alle aardse schatten Is z ij de gróótste schat! Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD t- Zaterdag 12 Mei zal het dertig jaar geleden zijn dat J. Faber te Sijbranda- buren melkrijder werd bij N.V. Norman- dia te Sneek. Aanvankelijk geschiedde dit met paard en wagen, doch Faber was een der eersten die hiervoor een auto in gebruik nam. Door de jaren heen is een hechte band ontstaan zowel met de melkleveranciers als met de fa briek, zodat het hem op deze dag zeker niet aan belangstelling zal ontbreken. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het Tandarts-examen onze vroegere stadgenoot M. Castelein, thans te Leeuwarden. Hierdoor krijgt men de grootst moge lijke uniformiteit van het gedroogd pro duct. Ook de stookinrichting is vol automatisch, zelfs de toevoer van ruwe olie regelt zich geheel naar het beno digd verbruik. Hoe natter gras, hoe meer verwarming noodzakelijk is. Het olieverbruik is 1/10 van het verdampte vochtgehalte. Was het bij de vorige in stallatie alleen mogelijk gras in ge perste pakken af te leveren, door het plaatsen van een hamermolen kan men desgewenst ook meel terug ontvangen. Het proefdraaien verliep tot volle te vredenheid van het aanwezige bestuur. Daar de capaciteit zeker 3 4 X zo groot is als vroeger ligt het in de be doeling, zodra de grasgroei voldoende is het bedrijf dag en nacht te laten door draaien. Zoals bekend is, is er enige tijd ge leden een bericht in de pers verschenen, dat ook al zou de kolenpositie hervat ting van de dienst toelaten, het om an dere redenen niet in het voornemen zou liggen het reizigersvervoer op het baan vak LeeuwardenStaveren te hervatten. Burgemeester en Wethouders van Sneek hebben zich in verband met dit gerucht tot de directie van de Neder landse Spoorwegen gewend. Genoemde directie heeft dezer dagen geantwoord, dat bovenaangehaald krantenbericht on juist is, en de reeds eerder gedane mede deling bevestigd, dat, zodra de kolen positie dit toelaat, de treindienst op het baanvak Leeuwarden-Staveren zal wor den hervat. De Commissie voor het organiseren van de bekende Productiekeuring al hier heeft besloten dit jaar geen keu ring te houden. Men was nl. unaniem van oordeel, dat, nu op 19 Juli te Leeu warden onder leiding van het Friesch Rundvee Stamboek een demonstratie van afstammelingen van Preferente stie ren zal worden gehouden, de Productie keuring te Sneek een jaar moet worden uitgesteld. Als voorlopige datum voor de keuring in 1952 is vastgesteld 17 Juli. In Roswinkel speelde een vijfjarig meisje met lucifers op een zolder. De zolder geraakte in brand en daarna de gehele woning. Het gehele huis, dat werd bewoond door de familie Hendriks, brandde af. Tien mensen werden hier door dakloos. Binnenkort hebben wij weer een hon derdjarige in ons midden, nl. de Ko ninklijke Zeilvereniging „Sneek”. Ter gelegenheid van dit heuglijk feit wil het Actiecomité Sneker Winkeliers (A.S.W.) iets organiseren, dat aan dit feest nog meer luister zal bijzetten en dat voor alle Snekers en vooral ook voor vele mensen uit de omgeving van onze stad een extraatje betekent. 12 Mei a.s. start de Snekermeertjes-actie van het Actiecomité Sneker Winkeliers ver. Bij een groot aantal Sneker winkeliers ont vangt U op die dag en verder geduren de het gehele zomerseizoen bij uw aan kopen Sneker-meertjes gratis. U kunt dezer Sneker meertjes in een zeilboekje plakken en als U dat boekje volgeplakt heeft, kunt U op dat boekje kopen zon der uw beurs te openen. Dus Zaterdag a.s. opgelet Sneek wordt overstroomd met Sneker meertjes, maar U houdt droge voeten. HET ACTIE-COMITE SNEKER WINKELIERS. President Truman heeft een waar woord gesproken toen hij dezer dagen in verband met het verhoor van gene raal Mac Arthur door commissies uit de Senaat verklaarde, „dat velen het hui dige debat over de buitenlandse politiek enkel beschouwen als een politieke krachtmeting, er staat echter meer op het spel dan de uitslag van een verkie zing; het gaat hier om de toekomst van de mensheid”. Aldus hekelde de presi dent de kennelijke bedoeling van zijn politieke tegenstanders om de geprik keldheid uit te buiten van het Ameri kaanse volk over de aanzienlijke ver liezen in Korea en de schijnbare onmo gelijkheid om ondanks de enorme offers, welke dat Volk voor de defensie brengt, het Koreaanse conflict tot een bevre digend einde te brengen. Die oppositie tracht uit deze geprikkeldheid munt te slaan voor de verkiezingen welke over T% jaar in de Ver. Staten moeten plaats vinden en tegen deze achtergrond moet men dan ook hetgeen zich nu rond de Mac Arthur kwestie afspeelt zien. Zowel Truman als Acheson, de minister van buitenlandse zaken en generaal Marshall, minister van defensie, blijven echter Mac Arthurs advies om China zelf aan te vallen absoluut afwijzen. Marshall betoogde in zijn verhoor door de senaat dat hij het niet eens was met Mac Arthur dat men, als China officieel in de oorlog werd betrokken, slechts weinig risico liep dat ook Rusland zou ingrijpen. En president Truman deed in een rede uitkomen dat Rusland niets liever zou zien dan dat China ten volle in de strijd gemengd werd, omdat de Amerikanen dan veel groter strijd krachten naar Azië zouden moeten zen den, en West-Europa voor een Russische aanval open zou liggen. Bovendien zou, zelfs als Rusland niet direct ingreep, een Amerikaans ultimatum aan China, Amerika toch het bondgenootschap met de Europese naties kosten en dat wenste Truman niet. wij Woensdag, toen de in het vernieuwde gebouw door de fa. W. Hubert Co. te Sneek geplaatste grote Templewood in stallatie in bedrijf werd gesteld, er een kijkje namen, was onze indruk dat ook de architect een knap stuk werk heeft geleverd. Niet alleen is de installatie in een ruim lokaal geplaatst, doch het bij houwen van een schaft- en kleedlokaal, kantoortje enz. betekent even zovele verbeteringen. Ook is bij deze verbouw rekening gehouden met nog verdere uit breiding, waarvoor voldoende terrein beschikbaar is, terwijl rondom het ge bouw thans een bestrating met twee inrijdammen is gemaakt. Ook dit laat ste is vooral bij nat weer een grote voor uitgang bij hetgeen er tot nu toe was. Het werk werd uitgevoerd door de heer S. de Boer te IJsbrechtum, de electri- sche installatie door de heer K. Hiem- stra te Sneek. De nu door de fa. Hubert Co. geplaatste Templewood installatie is de grootste van dit type. Hiervan zijn, zo vertelde ons de heer Nieveen, momen teel 4 geplaatst in Friesland, terwijl er 9 kleinere in bedrijf komen. De capaci teit is circa 2000 kg. nat gras per uur of wel 400 a 600 kg. gedroogd product. Alles locpt vol automatisch, want zo dra men het gras van de wagen heeft afgestoken en dit op een zeer langzaam lopende transporteur strooit op een bepaalde dikte zorgen grijpers er Generaal Eisenhower heeft gisteren de vliegvelden Leeuwarden en Soester- berg geïnspecteerd en is daarna op pa leis Soestdijk door koningin Juliana ont vangen. Nog diezelfde dag verliet hij ons land weer. Ja, er staat hierboven nu nog „Het” Roode Kruis. Dat „Het” klinkt wel erg onzijdig, zo, of je er niets mee te maken hebt. Maar als het bestuur van de afde ling Sneek van deze instelling slaagt met zijn a.s. actie dan zal het de Sneker bevolking spoedig duidelijk zijn dat het eigenlijk haar eigen Roode Kruis is, een organisatie voor het Nederlandse volk, door het Nederlandse volk. De heer S. Siemeling, vertegenwoordiger van het hoofdbestuur heeft de uitzonderlijke be tekenis van het Roode Kruis nog eens voor een aantal genodigden uiteengezet in een bijeenkomst daartoe Maandag avond door het afdelingsbestuur onder presidium van dr. H. Hofstra, in hotel Hanenburg belegd. De spreker wees er op dat het Roode Kruis geen overheids instelling is en ook geen subsidie krijgt. Voor de instandhouding van zijn zeer uitgebreid werk is het louter aangewe zen op de particuliere steun van het Ne derlandse volk. Toen die steun in 1948, zoals uit de opbrengst der collecten bleek, verminderde en daardoor het Roode Kruiswerk bedreigd werd, heeft het hoofdbestuur door een intense cam pagne in tal van plaatsen, getracht de financiën te versterken en dat het daarin aardig is geslaagd blijkt uit de volgende cijfers. Was in 1947 de totaal- opbrengst der collecten 240000, nog in 1948 kwam men door een nieuw systeem van inzamelen tot een cijfer van ƒ550000, 1949 ƒ750000, en in 1950 tot bjjna 900000. Dat werd vooral bereikt door in tal van plaatsen een meer per soonlijk cachet aan de werving van de financiële steun te geven. Er zijn frap pante resultaten verkregen, in vele ge meenten, soms meer dan 40 ct. per in woner, wat een aanzienlijk bedrag per gezin betekent! En nu is dan ook Sneek aan de beurt voor zo’n campagne. Daar voor is dan Maandag maar direct een comité met subcommissies gevormd, op de samenstelling waarvan we later nog wel eens terugkomen, alleen zij alvast meegedeeld dat de h.h. Stob van de ge meentesecretarie en Menno de Vries met de administratie belast zijn. Comité met subcommissies zullen nu trachten te zorgen dat het beroep, dat het Roode Kruis in de periode van 21 Mei tot 3 Juni op het Nederlandse volk zal doen om haar financiën te versterken, ook hier niet onverhoord blijft, integendeel een zodanige ontvangst zal genieten, dat Sneek in zijn verplichtingen ten op zichte dezer instelling niet achterblijft. Maar daarvoor is nodig dat de burgerij weet waarvoor zij offert en comité- en commissieleden zullen trachten dat haar op allerlei wijze duidelijk te maken. Ook via de pers. Lees dus de artikeltjes over het Roode Kruis in dit nummer en volgende ook van dit blad. Hopelijk zul len ook zjj er toe medewerken uw hart en uw beurs te openen voor UW ROODE KRUIS. S. W. U gelieve uw adres op te geven of zich te vervoegen aan het kantoor. Uw stukje kan niet worden opgenomen zonder volledige ondertekening. Red. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) En schijnt de zon nog Zondag, Verhoogt dat het plezier; Dan wordt die zön-dag Zondag: Zondag I, II, III, IV! PHILIA. t. Deze verklaring van Truman is uiter mate belangrijk, omdat de president blijkt bereid te zijn er desnoods zijn po pulariteit onder het Amerikaanse volk aan te wagen om de banden met West- Europa te handhaven. Want het kan niet anders of, als het Korea-conflict nog geruime tijd voortduurt in een vorm als de huidige, de ontevredenheid van grote kringen van het Amerikaanse volk zich ook in steeds sterkere mate zal richten op de Europese staten, die betrekkelijk weinig bijdragen tot d militaire inspan ning in Korea, omdat hun strijdkrachten nog maar in opbouw zijn. Hadden de Ver. Staten een parlementair stelsel als de W.-Europese landen, wie weet waar op de herrie rond Mac Arthur in de na bije toekomst zou zijn uitgelopen, maar het Amerikaanse stelsel met zijn alleen aan de president verantwoordelijke mi nisters is stabieler en de toestand kan er over 18 maanden, als de Amerikaan se kiezer bij de presidentskeuze zijn volle gewicht in de schaal kan werpen en in feite ook over de te voeren buiten landse politiek zal beslissen, heel an ders uitzien. In ieder geval zal W.- Europa dan militair sterker zijn en daardoor als bondgenoot meer wezen lijke waarde voor de Amerikanen heb ben dan thans, nu die waarde eigenlijk slechts negatief is. Nl. dat dit bondge nootschap van Amerika met West- Europa Rusland verhindert vaste voet te krijgen in een industrieel zo goed ontwikkeld gebied dat het bezit er van Rusland enige malen sterker zou maken dat het nu is. Steeds zijn de Rus sen er natuurlijk op uit geweest dit bondgenootschap te breken, door te po gen onenigheid te verwekken tussen de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk. De laatste maanden hadden ze daarvoor als terrein gekozen de agenda-conferentie te Parijs. Maar het lukte ook daar niet. De Grote Drie hebben ook daar him di plomatiek front ongebroken gehand haafd en nu eindelijk hun geduld op is, de Russen gelegenheid gegeven te kie zen uit drie ontwerpen voor een agenda voor een eventuele ontmoeting der Grote Vier, waarbij ze tegelijk ver klaarden aan het einde te zijn van con cessies aan Moskou. Terwijl we dit schrijven, heeft Moskou nog geen be slissing genomen, maar het is nu in een diplomatiek onvoordelige positie ge drongen, omdat als het alle voorstellen afwijst op Rusland de schuld zal vallen dat er geen conferentie der Grote Vier zal komen. De allerlaatste poging om verdeeldheid in het Westen te zaaien deed Moskou begin van deze week toen het, 't Amerikaanse plan inzake een vredesverdrag met Japan verwerpend, voorstelde dat de Sovjet-Unie, de Ver. Staten, de Chinese volksrepubliek en Groot-Brittannië in het midden van dit jaar zouden bijeen komen om een vredesverdrag met Japan op te stellen. Zoals bekend wenst Amerika helemaal niet met rood China te spreken. Als China een eind aan het Korea-conflict gemaakt had, zou Engeland misschien gevoeld hebben voor deelneming van Peking aan dergelijke besprekingen, maar in de huidige situatie is dit uitge sloten. De Ver. Staten hebben het Rus sische voorstel reeds verworpen, hjet bood trouwens geen enkel perspectief, de Russische en Chinese bedoelingen met Japan verschillen al te veel met die van het Westen, en de kleinere naties die met Japan in oorlog waren, zouden er niet eens in worden gekend. Maandagavond even voor zevenen is te Hommerts een personenauto uit Li- oessens door de afsluitbomen van de geopende Jelteslootbrug gereden en te water geschoten. De inzittenden, de vier gebroeders v. d. Wagen uit Lioessens en een zwager, konden worden gered. Het ongeval ontstond doordat de remmen van de personenauto, een huurwagen, weigerden, op het moment dat de auto voor de gesloten brug moest stoppen. De bestuurder, die uit de richting Lem mer kwam, wilde een aanrijding met reeds wachtende auto’s vermijden, doch kon niet verhinderen dat de wagen door de afsluitbomen gleed en gedeeltelijk onder water verdween. Wonder boven wonder bleef zij echter met een der bum pers aan een paal hangen, waardoor ijlings toegeschoten hulp erin kon slagen de inzittenden op het droge te brengen. Slechts een van hen bleek lichte ver wondingen te hebben opgelopen. Het verkeer onderymd geruime tijd vertra ging. De auto werd zwaar beschadigd. Dinsdagavond vergaderde het bestuur S.Z. en P.C. Neptunus over het zomer- programma. Vastgesteld werden o.a. schoolwedstrtjden. Voor elke leeftijds groep zal een wisselbeker beschikbaar worden gesteld, zodat ook de scholen voor L.O. gelijke kansen krijgen; verder een wedstrijd voor de Sneker gymnas tiek- en sportverenigingen, waarbij ook de bedrijfssportverenigingen zullen wor den ingeschakeld. Dit jaar zal bijzon dere aandacht worden besteed aan de opleiding van de jeugd voor de hogere diploma’s van de K.N.Z.B. Vele ouders zijn tevreden als hun kinderen de diplo ma’s 1 en 2 behalen. Deze diploma’s willen alleen zeggen, dat de kinderen kunnen zwemmen. Om ten volle van de zwemsport te genieten, moet de jeugd in alle delen daarvan thuis zijn. De op leiding voor de verdere diploma’s brengt hen ieder jaar een stap verder. Aan de eisen is door praktisch elke zwemmer te voldoen na oefening onder deskundi ge leiding. Voor de opleiding werd een commissie gevormd onder leiding van de heer Nauta, instructeur van het Zwembad. De jeugd gaat graag zwem men, doch heeft voor serieuze oefening een klein duwtje nodig. Ouders, zorgt u daarvoor! De voorzitter sloot de ver gadering met de wens, dat, naast de on derwijsinrichtingen en gymn.- en sport- ver. ook de ouders zullen medewerken de plannen te doen slagen, wat zeer ze ker zal bijdragen tot meerdere propa ganda voor de zwemkunst sport in Sneek. 2000 doden. In de Midden-Amerikaanse republiek San Salvador zijn bij aardbevingen minstens 2000 personen gedood. aangegeven in de week van 210 Mei 1951 blauw wollen wanten, A. Sijtsma, Of- fingawier 30; vulpen, bureau van Poli tie; een blauwe bal, A. Dijkstra, Ged. Poortezijlen 7; bruine ceintuur met druk knop, H. v. d. Werf, Westersingel 167; mondharmonica, A. Dijkstra, Emmastr. 31; rood kinderbeursje met inh., A. Zijl- stra, Tjotterstraat 21; aangelopen bruin zwarte hond, Asyl; rode shawl, J. de Korte, Prlorstraat 14; bruin kindersan- daaltje, brugwachter, electrische brug; militair mes, S. Ferwerda, Eenheid 19; postduif, C. Dijkstra, 3e Steenklipstr. 6; zilveren dashouder, bureau van Politie; speld (broche) met stenen, Koelstra, Tjotterstraat 7; oranje sjerp, van Wie ren, Koopmansgracht 63; sleuteltje in sigarettendoosje, Politiebureau; witte haarstrik, P. Koen, Kloosterdwarsstr.; dashouder, de Broek, Kruizebroederstr. 23; blauw beursje met inh., S. v. d. Zee, Ged. Neltjeshaven 12; wit lederen schoentje, de Boer, Kleinzand 39; nylon kous, P. Tichelaar, IJlsterkade 38; kin- derzonnebril, de Vries, Lijnbaansbuurt 12; een wollen shawl, Koopmans, Bal- thuskade 11; een grijze ceintuur, J. Boersma, G. Japickstraat 29; een bruine beurs zonder inh., G. Oppenhuis, Bosch- straat; een papierenzakje met inh., W. Trenning, Dr. Bosstraat 13; een zilveren armbandje, H. Ringma, Napjusstraat 7; een das, E. de Vries, Priorstraat 52; een shawl, G. Duits, 3e Woudstraat 48; een zilverbon, R. Wester, Leeuwardér- weg 41; beige leren glacé, C. Dijkstra, G. Japickstraat 15; een bruine beurs m. inh„ Canrinus, Pr. Hendrikkade 38; gele damesglacé-handschoen, W. Oppen huis, W. de Zwijgerstraat 10; zwart wol len want, Sj. Lichthart, Priorstraat 44; paar zwarte glacé handschoenen, M. Vierstra, Lemmerweg 37; alpinomuts, J. v. Wijngaarden, Leeuwarderweg 37; za- deldekje met bijbehorend rubber, Politie bureau. De regering stelt voor, de bijslag krachtens de Kinderbijslagwet voor het eerste kind te brengen op ƒ0.46 (thans f0.44), voor het tweede kind op ƒ0.51 (thans ƒ0.49), het derde kind ƒ0.54 (thans eveneens ƒ0.49) en te rekenen van het vierde kind ƒ0.69 per kind. De verhoging gaat in per 1 April j.l., de kos ten bedragen 15 millioen gulden. De kinderbijslag voer invaliditeits-, ouderdoms- en wezentrekkers komt voor de eerste twee kinderen op ƒ12.70 per kind per maand en voor het derde kind op 13.50 per maand (thans voor de eerste drie kinderen ƒ11 per maand). Van het vierde kind af willen de minis ters 17.10 per maand uitkeren thans 13.50). De kosten bedragen 700.000. De Koningin zal 15 Mei om kwart voor elf te Lunteren postduiven lossen, die een boodschap tot het Nederlandse volk gericht, zullen overbrengen naar Am sterdam, Rotterdam en de elf provinci ale hoofdsteden. Dit gebeurt ter gelegen heid van de feestdag van het Neder landse Padvindersgilde, dat 15 Mei te Lunteren zijn 35-jarig bestaan viert. De dan nog geheime boodschap zal di rect na ontvangst naar de echtgenote van de Commissaris der Koningin, dan wel naar de echtgenote van de burge meester worden gebracht. Dezen hebben zich bereid verklaard de boodschap tele fonisch door te geven aan de plaatselijke pers, met vermelding van het tijdstip, waarop de boodschap ontvangen werd. De heer J. Louwers, de vertegenwoor diger van de AKU te Praag, die ver leden jaar door een Tsjechoslowaakse rechtbank wegens spionnage was ver oordeeld tot vijftien jaar dwangarbeid, is in vrijheid gesteld en naar Nederland teruggekeerd. Het Nederlandse gezantschap had op 7 Mei een nota ontvangen, waarin het Tsjechoslowaakse ministerie van buiten landse zaken, „gevolg gevend aan her haalde verzoeken van de Nederlandse regering” meedeelde, dat de Tsjechoslo waakse autoriteiten hadden besloten de heer Louwers de rest van zijn straf kwijt te schelden. Dank zij de voortvarendheid van het tegenwoordige bestuur is thans onze zweminrichting verrijkt met een twee tal bassins. In de eerste plaats is er een kleuterbassin bijgekomen met een op pervlakte van 7 bij 3 m. en een water diepte van 2025 cm. Het is afgesloten met een hek. Hierdoor is een lang ge koesterde wens van vele moeders in ver vulling gegaan. Zij kunnen nu gerust hun kleinen die ze meenemen als ze zelf gaan zwemmen daarin onder toezicht van de badjuffrouw laten ravotten. Een mooie oplossing van een probleem is hiermee verkregen. Het daarnaast ge legen oefenbassin is 7 bij 14 m. groot met een gemiddelde waterdiepte van 80 cm. Dit is op zodanige wijze ingericht dat het speciaal en doorlopend gereinigd kan worden. Scholen kunnen daar met 24 tot 30 leerlingen tegelijk les in de zwemsport ontvangen. Bordes en loop- paden zijn alle opnieuw betegeld. Dins dag 15 Mei wordt de zweminrichting weer opengesteld. Als nu het zonnetje maar voor wat mildere temperatuur zorgt. Westelijke landen alle geëffend zijn. Ze zijn er nog, maar men maakt ze onder geschikt aan het streven naar een eens gezinde houding tegenover het Russi sche gevaar. Het blijft echter de Ame rikanen bijv, een doorn in het oog dat Engeland communistisch China erkende, ofschoon de Engelsen door, evenals de Fransen, mee te gaan met het Ameri kaanse voorstel in de Ver. Naties ge daan om de uitvoer van strategische goederen naar China te verbieden, nei ging tonen hun houding tegenover Pe king te verstrakken. Op hun beurt zijn de Engelsen niet te spreken over de ge ringe steun welke zij van Washington ontvingen bij hun verzet tegen het Perzische besluit de olieproductie te na tionaliseren. Een invloedrijk weekblad als de Engelse Economist schreef zelfs dat de hele structuur van de Weste lijke politiek in Perzië op het spel staat. Kenners van de Perzische ver houdingen zijn van mening dat het olie- conflict met Engeland slechts een ver schijnsel is van een veel groter gevaar nl. dat de Perzische nationalisten zich op sleeptouw hebben laten nemen door de communistische Toedeh partij en dat zg te laat zullen inzien dat zij het land binnen de Russische invloedsfeer heb ben gebracht. Blijken deze onderstellin gen juist dan zou Perzië een communis tisch nest worden, ten gevolge van on bekookt optreden van de Perzische na tionalisten zelve. In deze omgeving, waar ook al onrust heerst door de op nieuw gespannen toestand tussen Israël en Syrië en feitelijk de gehele Arabi sche wereld, is dat uiterst gevaarlijk. Een somber beeld is het ook, dat de verkiezingen, Zondag in de West-Duitse staat Nedersaksen gehouden, boden. Dat de communisten er zware verlie zen zouden lijden, stond van te voren vast, men is er te dicht bij het Ijzeren Gordijn om veel sympathie voor het communisme te voelen. Maar oude sym pathieën bleken herleefd. De socialisti sche Rijkspartij, niet anders dan een nationaal socialistische organisatie, kreeg 16 zetels in de Landdag met 11 der stemmen, de partij der ontheem den, waarin stellig ook veel met de na zi’s sympathiserenden schuilen kreeg 22 zetels. Daarentegen verloren de chr. dem„ de partij van kanselier Adenauer dus en de met haar verbonden Duitse partij, 23 van hun 57 zetels, terwijl de soc. dem. waarschijnlijk ook door over gelopen communisten zich handhaafden, ze kregen 64 inplaats van 65 zetels. Als men in W.-Duitsland ernst maken wil met een goede verstandhouding en sa menwerking met het Westen zal men zijn uiterste best moeten doen de zeer rechtse groeperingen, die al weer bru taal optreden, in de hand te houden. Een week tevoren hebben in Sleeswijk Holstein gemeenteraadsverkiezingen plaats gehad, waarin zich oök al de in vloed van vroegere nazi’s sterk deed ge voelen. De Deense minderheid in de grensgebieden van Sleeswijk dreigt daar overspoeld te worden door de mas sa’s ontheemden uit Oost-Duitsland, waarin uiterst nationalistische neigin gen naar voren komen. En nu we het toch over de verkiezingen hebben zij tenslotte vermeld dat de Franse kies- wethervorming nu een feit is geworden. Op 17 Juni zijn er al nieuwe verkie zingen. Toen vorig jaar in de algemene leden- i voor dat het over de gehele verdere vergadering van de Coöp. Grasdrogerij band op gelijke dikte wordt verspreid. „Pasveer” het besluit viel om het be staande bedrijf uit te breiden, waardoor het mogelijk zou zijn nieuwe leden aan te nemen, zat daaraan tevens de con sequentie vast dat ook het oude gebouw belangrijk vergroot moest worden. Had de oude installatie een capaciteit van 140 a 150 Kg. gedroogd product per uur de nieuwe welke men wilde plaatsen zou zeker 3 X zoveel kunnen produce ren en eiste dus een veel ruimer ge bouw. Tevens maakte het besluit om de met vloeibare brandstof (ruwe olie) in plaats van vaste (cokes) te doen geschieden ook de bouw van een nieuwe oven noodzake lijk. Aan architect S. G. Walinga te Sneek werd de opdracht verstrekt de plannen hiervoor te ontwerpen en toen De Sibajak is Woensdag uit Rotter dam met 950 passagiers, onder wie 500 beneden 18 jaar, naar Australië ver trokken. 23 gezinnen namen een huis mee en de heer H. v. Loo uit Hilversum zelfs een hele meubelfabriek, waarvoor hij 10.000 vracht moest betalen. n 11

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1