Turnbetoging Noordergewest N.C.G.V. It feest fan iisklub Friso to Beech Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST l Levenslicht voor blinden De grote dag DINSDAG 15 MEI 1951 6e JAARGANG No 39 L KIEZEBRINK Programma Uw Rode Kruis I Goed afgelopen Haak-in Officiële ontvangst Avondprogramma Weer treinen op traject Leeuwarden-Staveren Wethouder uit Hengelo te Londen bestolen Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 Telet. 2872 De marswedstrijd Roode Kruis bazar Het middagprogramma - r, s- z z z SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: Marswedstryd. Ereavond. Poupée de Nuremberg, 4. De dienstregeling. 5. 6. In 't Zigeunerkamp. 9. sykforienings. dat ’s door het Gemeentebestuur. dat veel moois (cliché Leeuwarder Courant.)’ '4 Twa leden fan ’e iisklub waerden Lid fan Fortsjinste fan it Boun fan lisklubs. De hear Arema wie 47 en de hear v. d. Pol 25 jier bistjürslid. De waernimmend foarsitter, de hear v. d. Werf winsket harren lok. d noeg niet geheel tot hun recht kwamen. Nu behoort ook dit feest al weer tot het verleden, maar de organisatoren, en allen die het meemaakten, kunnen er met veel genoegen op terugzien. 10. 11. 7. 8. Marsparade II. Koraal. Partita Piccola. Bruiloft van Naklri Pa u z e Door zand en heide. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. n n Grote groepen: 260 p., 2. C.J.O., Redactie-adres: L t. SCHARNEGOUTUM. sprong Vrijdagmorgen 1. 2. 3. Het défilé voor het stadhuis. Voornaamste uitslagen. Morgenwedstrij den. De voorzitter van het N oorder-Gewest, kum, gem. 15.9, Beatrix, De Krim, gem. 15.9, Excelsior, Groningen, gem. 15.8, K. en V., Groningen, gem. 15.7; 2. Ka en V., Leeuwarden, gem. 14.6, U.D.I., As sen, gem. 14.2. Trompetters voor! Mars P. B. Bisselink. Mars A. Kappert. G. Boedijn ouverture P. Lincke. Mars M. Oscheit. P. B. Bisselink E. Bodmer geloofd” G. Boedijn ouverture A. Adam. voor het concert te geven door de Chr. Muziekver. „Harmonie” te Sneek op Donderdag 17 Mei a.s„ ’s avonds acht uur op het Martiniplein. Koraal. Marsch der Zürcher Paraphrase ,,’k Heb 8.36 (werkdagen), aank. in Leeuwarden 11.55; 10.36 (’s Zondags), aank. 13.52; 14.36 (dagelijks', aank. 17.55; 18.36 (da gelijks), aank. 21.55. Behalve de boot treinen zullen er nog vijf treinen tussen Sneek en Leeuwarden worden ingelegd. De treinen zullen niet stoppen in Hin- deloopen en KoudumMolkwerum. afgewerkt. Er werkten verschillende groepen aan mee, maar Advendo nam het grootste deel voor haar rekening. Het slotnummer, een massale vrije oefe ning, vormde inderdaad een waardig slot. De Geref. predikant Ds. E. N. van Loo sprak na dit nummer een kort slot woord, waarna hij deze, de weersom standigheden ten spijt, toch nog goed ge slaagde Toogdag met dankgebed sloot. Toen volgde nog het uit 25 nummers bestaande vuurwerk bood, maar waarvan verschillende stuk ken door het vochtige weer jammer ge- I die door B. en W. en hun gasten vanaf het bordes voor het Stadhuis werd gadegeslagen. Dit was een prachtig en indrukwekkend schouwspel, niet alleen door de keurige wijze waarop de duizen den gymnasten en hun trommel- en pijpercorpsen marcheerden, maar ook door him kleurige en fleurige kledij en de vele vlaggen en vaandels die in de lange stoet werden meegedragen. Geen wonder dat langs de hele route de be langstelling van het publiek buitenge- woon groot was, want de gelegenheid om zo iets moois en in zo’n grote om vang te zien, komt niet vaak voor. de heer E. H. Schut te Groningen, was bijster in zijn nopjes met deze ontvangst, ook al omdat daaruit blijkt dat de bur gemeester de gymnastiek een goed hart toedraagt. Inderdaad moest voor deze dag veel werk worden verzet, in de eerste plaats door de regelingscommis- sie, en vooral door het bestuur van Ad vendo. Maar Advendo heeft een goede naam in Sneek, aldus spr., en het ver heugt mij, dat wij op deze dag van die goodwill mochten profiteren. Wij zijn hier gekomen om een toogdag te hou den, zo vervolgde hij, wat wil zeggen dat wij den volke willen laten zien hoe wij werken in ons verbond. Voor de medewerking die hierbij van de politie en van openbare werken werd onder vonden toonde hij zich zeer erkentelijk en spr. verzocht de burgemeester dan ook de dank voor die medewerking, zon der welke zij deze dag niet hadden kun nen organiseren, aan de betrokkenen te willen overbrengen. Inmiddels waren alle (pl.m. 40) deel nemende verenigingen reeds van het Martiniplein gestart voor Er zullen drie boottreinen in elke richting gaan: vertrek van Leeuwarden 6.10 (werkdagen), aank. in Amsterdam 9.32; 9.07 (’s Zondags), aank. 12.32; 11.11 (dagelijks), aank. 14.32; 16.40 (da gelijks) aank. 21.03. Van Amsterdam Aan de vooravond van deze toogdag, Zaterdag, was er een goed bezochte ere avond in het Gebouw v. Christelijke Be langen, waar na de vlaggengroet, ge meenschappelijke zang van een couplet van het Wilhelmus en vers 1 van Ps. 150, de voorzitter van Advendo, de heer J. H. Klaibeda voorging in gebed en allen welkom heette. In het bijzonder gold dat welkom het voltallige college van B. en W. van Sneek, de leden van het Ere-comité, de voorzitter van het Noordergewest de heer E. H. Schut en de secretaris van het N.C.G.V. Herin nerend aan de toogdag hier 20 jaar ge leden gehouden wees spr. er op dat al moge de oefenstof sedertdien veel ver anderd zijn, het doel van de gymnastiek- beoefening onveranderd is gebleven, niet eigen eer, doch Gods eer wordt er in gezocht, getrouw aan het N.C.G.V.- devies: „Vaardig en sterk tot Gods Eer”. Nadat nog gezamenlijk gezongen was het eerste couplet van het Bondslied werd het programma geopend met een hup en klapoefening van Advendo, waarna behalve afdelingen van de or ganiserende vereniging, optraden C.S.C. Joure, D.E.S. Oosterzee, K. en V. Leeu warden, Be Quick Franeker, Vlugheid en Kracht, Huizum, K. en V. Gronin gen, Sparta Meppel en enige ploegen dames en heren van het Noordergewest; de laatste was practisch een Advendo- afdeling, doch dat was er niet minder om, want deze heren zijn goede toestel- werkers en hun individuele prestaties evenals trouwens die van de dames von den een gulle waardering bij het pu bliek. De rest der nummers toonde een even rijke schakering aan oefenstof als aan kwaliteit; van het laatste kon men zich bjjv. goed overtuigen in een verge lijking van een tweetal bal-oefeningen door verschillende verenigingen op het podium gebracht. Veel bijval genoot het shownum mertje, .Tinnen soldaatjes” van D.E.S. Oosterzee en een immer dankbaar nummer als de Fryske Grien- mank van Advendo, maar o.i. ging toch de palm der ere naar K. en V. Leeuwar den met een hoepeloefening en als goede tweede het Coppelia ballet van C.J.O., Leeuwarden. Wat niet wegneemt dat ook de andere verenigingen heel wat bo den, dat gezien mocht worden en het krachtig applaus van een dankbaar pu bliek verdiende, zodat het een goede demonstratie-avond voor de gymnastiek- beoefening was. Zo goed zelfs dat de voorzitter van het Noordergewest, de heer Schut in zijn slotwoord getuigde dat hij zoveel goeds gezien had dat hij uit het publiek hoorde dat het zelfs nog beter was dan vorige keer in Deven ter. Dat betekent ook een pluim voor de regelingscommissie en zonder iemand te kort te doen voor de hoofdleider de heer L. Canrinus. Dank ook verdienen de deelnemende verengingen, die kosten noch moeite spaarden om mee te doen, dank ook de leiders, die zo enorm veel oefenstof deden instuderen. Spr. dankte ook de vele gastheren en gastvrouwen, die zich beschikbaar hadden gesteld le den der deelnemende verenigingen onder dak te brengen. Hij sloot met dankge bed, waarna gezamenlijk de Avondzang werd gezongen. Bij de uitgang werd ge collecteerd voor „Haak-in” en de oprich ting van een chr. militair tehuis te Den Bosch, de opbrengst wordt ponds-ponds- gewijs tussen beide acties verdeeld. Twintig jaar geleden viel onze chr. gym n.ver. Advendo ook de eer te beurt hier een toogdag van het Noordergewest van het Ned. Chr. Gymnastiek Verbond te mogen organiseren. Op Pinkster-Maandag 1951 genoot zij dat voorrecht weer. Het destijds tienjarige Advendo is inmiddels dertig jaar geworden. Met ere! Al is haar traditie jonger dan van menige andere gymnastiekvereniging te dezer stede, in de verlopen twee decennia heeft zij opnieuw prachtig werk voor de lichamelijke opvoeding van een belangrijk deel onzer bevolking gedaan, zoals het Noordergewest het trouwens deed voor het gehele Noorden van ons land onder zijn trotse devies: „Vaardig en sterk tot Gods Eer”. Ook de demon stratie van Pinkstermaandag waaraan, ondanks het vry ongunstige weer enige duizenden turnsters en turners deelnamen bewees dat aan de vervulling van de opdracht, welke dit devies hun geeft, met enthousiasme en toewijding wordt gewerkt. Om 7 uur trokken van uit drie ver schillende punten van de stad Tamboer en Pijpercorpsen op naar ’t Sportpark, waar te ongeveer 8 uur het avondpro gramma een aanvang nam. Het was wel koud, maar ’t bleef ge lukkig droog, zodat het zeer gevarieer de programma in z’n geheel kon worden Klokslag 1 uur nam burgemeester Rasterhoff het woord om al zijn gasten het welkom toe te roepen en er zijn vol doening over uit te spreken dat deze turnbetoging in Sneek gehouden werd. De gymnastiek heeft hier nl. een gun stige voedingsbodem gevonden. Alle verenigingen hebben een groot aantal leden en een daarvan is Advendo, die vandaag de gastvrouw is en deze dag mocht organiseren. Dat verheugt ons, want bij haar jubileum is reeds gebleken welk een belangrijke plaats zij inneemt. De gymnastiek, zo herhaalde spr., heeft in Sneek een grote vlucht genomen. In alle lagen der bevolking wordt aan gymnastiek gedaan en het gemeente bestuur heeft dat met groot genoegen gezien. Aan de beoefening daarvan zit ten nl. vele goede kanten. Spr. noemde in dit verband de lichamelijke ontwik- De organisatoren van de Roode Kruis Bazar stellen er prijs op, mede te delen, dat de bazar buitengewoon goed is ge slaagd, dank zij de medewerking van allen. De colonne Roode Kruis corps Sneek e.o. wil dan ook ieder zonder uit zondering danken voor de spontane medewerking en hoopt in de toekomst eenzelfde medewerking te mogen ont moeten. Met de verzekering dat het ge hele corps steeds voor de burgerij klaar zal staan, willen wij met het publiceren van de uitslag der verloting en het noe men van de naam der pop in de adver tentiekolommen van dit blad, deze Roo de Kruis actie besluiten. Terwijl een gezelschap uit Hengelo in een hotel te Mitcham in Zuid-Londen i werd, is iemand er in geslaagd uit de vestiaire de koffer van loco-burgemeester Kips en zijn vrouw weg te nemen, waar in zich voor een waarde van 500 gulden aan kleding be vond. Wethouder Kips is plaatsvervan gend burgemeester van Hengelo, de Ne derlandse stad, die door Mitcham ge- 1 adopteerd is. keling, de vrije tijd-besteding, de gees telijke vorming van de leden en de be vordering van samenwerking, de erken ning van de waarde van het teamwork en het bevorderen van het uithoudings- en doorzettingsvermogen. Al deze fac toren zijn ook van grote waarde voor het maatschappelijk leven, en daarom sprak de burgemeester zijn grote waar dering uit voor al het werk, vrijwel ge heel uit het particulier initiatief gebo ren, dat hier verricht werd. Tot besluit complimenteerde hij allen, in het bijzon der Advendo, met deze dag, en sprak hij de hoop uit dat deze, ondanks het minder gunstige weer, aan de verwach tingen moge beantwoorden en dat hun arbeid rijke vruchten zal dragen. Een kiekje tijdens de middag-demonstraties. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) het minder gunstige weer zou lijden. De wetenschap dat men als leden van een groot verbond bijeen is maakt allen vrolijk en blij en spr. hoopte van harte dat het saamhorigheidsgeviel hierdoor zou worden bevorderd. Hij memoreerde verder de grote groei en bloei van het Ned. Chr. Gymn. Verbond, dat na de oorlog steeg tot ruim 4O.0C9 leden, en wekte alle aanwezige bondsvrienden op deze nieuwe leden de doelstelling van het Verbond bij te brengen. Tenslotte bedankte hij al de leden van de rege lingscommissie en 't bestuur van Ad vendo met zijn eminente directeur de heer L. Canrinus, die deze dag de hoofd leiding heeft, welke woorden met een driewerf hoera bekrachtigd werden. Na ’t zingen van ’t eerste couplet van ’t Bondslied werd daarna een aanvang gemaakt met het zeer gevarieerde pro gramma waarvan de Fryske Grienmank en het slotno. de algemene vrije oefe ning van de dames en adsp. dames even afzonderlijk dienen te worden vermeld. De heer C. R. Visser van Leeuwarden sprak het slotwoord. Geeft aan Met een knal de centrifuge voor melkonderzoek in het laboratorium der Coöp. Zuivelfabriek alhier uitelkaar. Van de in het laboratorium aanwezigen kreeg alleen de heer IJ. de Boer een wond aan de bovenarm. Het mag een wonder heten dat de rondgeslingerde glasscherven niet meer onheil veroor zaakten. Dames A. 1. Excelsior, Groningen, 15.36; C.J.O., Leeuwarden, gem. 2. Be Quick, Franeker, gem. .n e- t- Met ingang van de nieuwe dienstrege ling, 20 Mei, zullen er weer treinen rijden op het traject LeeuwardenSneek Staveren. Al is de kolenpositie moei lijk, de directie der N.S. heeft toch haar belofte ingelost deze dienst en ook een aantal andere in het land zo spoedig mogelijk weer in te stellen. Wel is het nog niet mogelijk de treinen zo vaak te laten lopen als men wel zou willen, zodat er dus nog bussen tussen Sneek en Leeuwarden blijven lopen, maar behalve driemaal daags een boot trein, krijgen we toch ook nog vijf trei nen tussen Sneek en Leeuwarden. Zes jaar is de Tilburgse bakkersvrouw blind geweest. Een ziekte tastte het hoornvlies van haar ogen aan. Dat be gon in 1940, juist toen de Duitsers ons land overweldigden. En toen in het na jaar het tweede kind geboren werd, kon zij nauwelijks meer zien. Zij zag alleen, schemerig iets wits en zij hoorde de babygeluidjes, zoals zij ook alleen maar kon horen, wanneer haar oudste jon gen stralend bij haar kwam: „Moeder kijk toch eens!” Moeder kon niet kyken. Moeder kon ook haar eigen huishouden niet meer doen; want zij stootte telkens iets om. Kopjes, bekers, glazen, alles ging aan diggelen, wanneer het niet precies op zijn plaats stond. Dat waren in de oor logstijd onvervangbare zaken, zoals ook kleren, kousen en huishoudgoed onver vangbaar waren; en deze goederen kon zij niet meer verstellen of stoppen. Zij kon ook haar man niet meer helpen in de bakkerswinkel, waar het er toen met de bonnen hoe langer hoe meer op aan kwam. Er heerste droefenis en druk in de woning van bakker S. in Tilburg. De blinde vrouw zat het liefst in het don ker. omdat het licht pijn deed aan haar zieke ogen. Zij had vele weken doorge bracht in de kliniek van een bekende oogchirurg en deze vertelde haar op een goede dag, dat er toch een moge lijkheid tot genezing zou zijn nl. door een hoornvliestransplantatie. Dat be richt kreeg zij in 1945, doch het duurde een jaar vóórdat zij geholpen kon worden. Een jaar is de blindheid van deze vrouw verlengd, omdat er geen hoorn vlies beschikbaar was om haar het le venslicht terug te geven! Nu gaat dat alles veel sneller door de instelling van de Centrale Hoornvlies Commissie van het Nederlandsche Roo de Kruis; en door het werk van hoorn vliescentra in Amsterdam, Leiden Utrecht en Rotterdam is het publiek beter bekend geworden met deze zegen rijke uitkomst van wetenschappelijk on derzoek. Steeds meer mensen zijn bereid om na hun dood hun hoornvliezen af te staan. Het is op verzoek van de Minister van Sociale Zaken geweest, dat het Nederlandsche Roode Kruis de oog- chirurgen heeft geholpen bij het verkrij gen van hoornvliezen. Vele blinden, die hun gezichtsvermogen verloren hadden door een aantasting van hun hoornvlies, zijn weer in staat hun plaats in de maatschappij te vervullen, dank zij het feit, dat de nabestaanden van over ledenen hun toestemming gaven om deze blinden te helpen. sa gie it noch in hiel skoft troch, in kommisje üt ’e leden hie in ynsamling hélden en dêr kaem de fortsjinwurdiger dy’t net allinne goed prate koe mar ek in humorist wie, oan mei in greate Frys ke flagge In pear fammen songen der it flaggeliet by en it wie in treffend amerij. Wol in blyk wer fan ienridigens, in enveloppe mei ynhald en in koer mei blommen der noch op ta Notaris Mulder spriek as ald-bistjürs- lid, mar dat duorre net lang It gie al rille gau oer de bemetiid en doe wie ’t klear De minsken laken har slop en men koe oan sprekker seis fornimme, hy libbe en bilibbe alles wer opnij Hoe moai en ryk is dit en hoe echt wie üs op dat stuit alles: in aid skuorre, doarps- Iju, flaggen en op it toaniel in bestudearre man dy’t bliid en rjochtüt wer opnij syn jongenslibben bilibbet Dit wie Fryslan op syn bést En tusken sprekkers en jeften troch joegen Schuil en syn mannen mesyk. Mesyk dy’t paste, mesyk dy’t oansleat by sprekkers en by de sfear. Tsjoenders mei fioele, saksefoan, accordeon, piano en drum. Och, it wie der noflik en de bitsjinsters, hwat warden hja harren, wy hiene fan neat forlet, seis net waerm- te, hwant hwa sil forwachtsje dat it by in iisklubfeest waerm is? Nei it skoft spilen de „Amateurs” fan Heeg in revue, hweryn min of mear de skiednis fan de klub yn sang en toaniel forteld waerd. En hja diene dat tige o«icieel ontvangen treflik, al waerd it iene better wurdearre <r°a as it oare. Neffens üs siet him dat mear yn de revue dan yn de spilers. De ynset wie tige moai fan dat sjongpearke, hja yn nij Fryske klaeijing. It wie al fier yn ’e nacht doe’t de foarsitter sleat, en sa kaem de ein fan j dit doarpfeest dat sa echt dizze kontrei j teikent. A. f. S. De koude Noord-Wester en zo nu en dan regenbuien voorspelden weinig goeds op de morgen van de grote dag Op de wegen aan de ingang van de stad was het al vroeg een en al drukte. Hier stonden de ordonnansen al klaar om de binnenrijdende bussen met deelnemers naar de verschillende kleedgelegénheden te dirigeren en de gasten daarna hun wedstrijdlokalen aan te wijzen. Ondanks het minder gunstige weer had alles een vlot verloop wat ook het geval was op het H.B.S.-terrein aan de Almastr., waar de vrije oefeningen voor adsp. dames en heren en dames en he ren werden gehouden. Middags verzamelden het Ere- comité, afgevaardigden van het N.C. G.V., Dag. Bestuur van het Noorder gewest, het bestuur van Advendo, de Regelingscommissie en de Jury zich in de grote raadzaal van het stadhuis voor de 1. Advendo, Sneek, Leeuwarden, 245 p.; Kleine groepen: 1. C.J.O., Groningen, 265% p„ 2. K. en V., Leeuwarden, 233% p. Vrije oefeningen: 1. Advendo, Sneek. 20% p.; 2. Be Quick, Franeker, 20 p.; 3. K. en V., Leeuwarden, 18% p.; Esta fette Dames: 1. U.D.I., Assen, 45 sec.; 2. O.N.I., Zevenhuizen, 46.18 sec.; Esta fette Heren: 1. Sparta, Meppel, 46.7 sec.; 2. U.D.I., Assen, 48.6 sec.; 1500 M. loop Heren: 1. J. Pater, O.N.I., Zeven huizen, 26.2 sec.; 2. S. Hettinga, Adven do, Sneek, 27.4 sec.; 3. J. Bakker, Din- dua, Harlingen, 28.5 sec. I- gem. 15.14; 14.09. B. 2. Dindua, Harlingen, gem. 14.08; S.S.S., Veendam, gem. 14.05; 3. Bea trix, De Krim, gem. 13.90. C. 1. C.J.O., Groningen, gem. 15.3; 3. Quick, Holwerd, gem. 13.4; S.S.C., Win schoten, gem. 13.33. Heren. A. 1. Excelsior, Groningen, gem. 15.35; Advendo, Sneëk, gem. 13.8; B. 2. Udi, Assen, gem. 14.68, Bea trix, De Krim, gem. 14.47, War Dy, Kollum, gem. 14.09; C. 1. C.J.O., Gronin gen, gem. 16.86, Dindua, Harlingen, gem. 15.63; Wêz Fluch, Ee, gem. 15.60. Meisjes A: gr. 5. 3. S.S.S., Smilde, gem. 14.9, Advendo, Sneek, gem. 13.8; V. en K„ Huizum, gem. 13.4; gr. 10. 3. V. en K., Oppenhuizen, gem. 13.3; gr. 15, 3. Advendo, Sneek, gem. 12.6. Jongens A. gr. 5. 1. Advendo, Sneek, gem. 16.07, Excelsior, Groningen, gem. 15.9, Olympia, Hoogeveen, gem. 15. Meisjes B: gr. 5. 3. Excelsior, Dok- kum, gem. 13, War Dy, Kollum, gem. 12.9, Beatrix, De Krim, gem. 12.8; gr. 10. 3. Be Quick, Franeker, gem. 12.95, Advendo, Sneek, gem. 12.9, D.O.K., Nw Pekela, gem. 12.8, C.S.V., Koevorden, gem. 12.8; gr. 15. 3. K.E.N.V., Leeu warden, gem. 13, V. en K., Huizum gem 12.7, Advendo, Sneek, gem. 12.53. Jongens B: gr. 4. 1. Excelsior, Dok- Hoewel werd verwacht dat vorige week Donderdag het totaal der ingeza melde gelden voor de Haak-in Actie het millioen zou overschrijden, heeft de wer kelijkheid deze verwachting nog over troffen. Door grote giften van de arbei ders en directies der metaalbe- en ver werkende industrieën werd het millioen i royaal overschreden. De stand was aan het slot van de avond 1.179.000 gld. dat in het Sportpark werd afgewerkt, begon om ruim 2 uur met het spelen van het Volkslied, waarna de heer Schut de zegen vroeg en een kort openings woord sprak. Na drie jaar, zei hij, zijn we weer in de gelegenheid een turn betoging te houden e.. we zijn God daar dankbaar voor. Vervolgens heette hij allen die aan de uitnodiging gehoor heb ben gegeven welkom o. a. in ’t bijzonder B. en W. van Sneek, de leden van het ere-comité,, de heer de Haas als afge vaardigde van 't bondsbestuur, het ere lid van Beijen Bergen en Henegouwen, en de heer Balke van de B.T.C. en de jury. Hij bracht dank aan de burgerij van Sneek voor de gastvrije ontvangst en riep vervolgens het welkom toe aan de bondsvrienden en vriendinnen die van heinde en verre waren gekomen om deze toogdag mee te maken en wier stemming naar hij hoopte niet onder Doe’.t wy op Lytshüzen kamen en de in lust wie om to bisjen De fa. Nooit- romme skuorre fan J. v. d. Bank yn- gedagt hie eare fan dizze jefte Ja, en stapten, krigen wy suver hwat in ro- mantysk gefoel oer üs. De healtsjustere skuorre, de banken en stuollen yn ’e lege gollen, de flaggen en de blommen, seis in toaniel mei alles hwat dêr oan en by heart, it like suver in echt Frysk folksfeest wurde to sillen. En kin men winliken ea better kombinaesje fine dan in iisklub en in skuorre Binne üs pleatsen gjin oasen fan smükens en waermte sa yn ’e winter, as alleman op redens der op üt giet? Dêróm, wy wiene bliid mei it plak fan dit 80-jierrich feest. Stadichoan roan i skuorre groatfol minsken. Op de foarste rigen offisjele minsken, parse, bistjür en ald-bistjürs- leden, boargemaster Tjaberings, notaris Mulder mei syn oare helte, de hear Hooi- ring mei frou (Hooiring is de foarsitter fan it Boun en tagelyk de greate fjoch- ter foar de koartebaen en fierder for- skate offurdigen fan iisklubs, w.ü. Drylts, de Hommerts, Westhem en oare forienings üt Heeg seis, sjong- en me- sykforienings. De waernimmend foarsitter, de hear N. v. d. Werf (ek de man dy’t Strass- burger op ’e smaek fan de Fryske hyn- ders brocht hat) róp alleman in hertlik wolkom ta. Hy forüntskuldige de foar sitter dy’t krekt in slimme sykte hawn hie en ünder daverjende byfal winske hy him betterskip ta. Boargemaster Tjaberings spriek as bi- skermhear en boargemaster in lokwinsk üt en hy die dat mei humor, mar dat jin oan ’e oare kant ek wer oan it gefoel kaem, binammen doe’t er eindige mei. to wizen op de ienridigens hwer’t de iisklub Heeg sa’n goed foarbyld fan wie. En de skathalder krige ek hwat fan him. De hear Hooiring spriek in krêftich wurd foar it Boun en it bihald fan üs Fryske koartebaenriderijen. Hy huidige Heeg troch harren as earste iisklub de jubelmedalje üt to rikken, ynsteld foar dy forienings dy’t langer as 50 jier bi- stien hawwe, en doe kaem der in treflik amerij doe’t twa veteranen, de hearen Arema en v. d. Pol, tasprutsen en eare waerden. 47 en 25 jier, dat seit hwat, binammen foar de jongerein en Hooiring stelde harren ta foarbyld foar de jonge knapen, dy’t wolris bitinke mochten hwat dizze hearen forset hawwe, dat hja it mei binne dy’t üs koarte baen, üs echte Fryske folkssport biwarre hawwe. Hy ‘spjelde harren it offisjele ynsynje fan it Boun op 't boarst. De gearkomste joech bliken dat hja hjirmei op’t skik wie en yndied men koe it wêze. De offurdige fan Drylts kaem mei in pear reden." (hoe koe ’t oars?) mar sokke prachtige alvestêdderedens, dat it i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1