BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST van E IN M Afd. Sneek Friesche Maatschappij Landbouw De Bloedtransfusie VRIJDAG 18 MEI 1951 6e JAARGANG No 40 L. KIEZEBRINK in De Televisie Uw Rode Kruis I KLEINZAND 7 Telet. 2872 SS Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD - 1 Sancties tegen China? Griekenland en Turkije Atlantisch Pact? Lesvliegtuig neergestort Het slotfeest te Eindhoven Bertha’s huwelijk nietig verklaard Geslaagd Kappie komt I Psychotechnisch Laboratorium Waterpoortmars De busdiensten De heer K. de Jong treedt af als raadslid Ronde van Sneek 1951 Korea=vrijwilligers kunnen overgaan in beroepsdienst Redacteur: Het Grootzand omstreeks 1910. ld Geeft aan excursie Sneek. De verplaatsing van mej. 8 getrokken. Woensdag 23 Mei. Waterschap „Heeg”. Vergadering van Volmachten, voor- middags 9.30 uur in café H. J. Vis ser te Heeg. Redactie-adres In Hl SNEEKER NIEUWSBLAD ig T, iS- in e- it- een embargo stellig meer nabij. die aanvankelijk was vastgesteld op 19 Juli, maar waarvoor een andere datum zal worden bepaald in verband met de veekeuring te Leeuwarden op 19 Juli. De reis per autobus gaat via Schoorl en Zandvoort naar Aalsmeer, waar een be zoek aan de bloemenveiling wordt ge- schadeloosstelling worden gevraagd. Wil de gemeente of het lichaam op een niet aanvaardbare basis handelen, dan staat steeds de ont eigeningsprocedure open, waarvoor deze lichamen al regel niet zo veel voelen. Tot slot wordt ieder, die met bovenge noemde zaken in aanraking komt, aan geraden rich onverwijld met het Hoofd bestuur in verbinding te stellen, zodra een betrokken uitbreidingsplan in de ge- meenteraa is goedgekeurd; aangeno men natuurlijk, dat men gegronde be zwaren tegen afstand van grond of de methode kan aanvoeren. In samenwer king met de Rrjksconsulent voor grond en pachtzaken zal dan bezien worden wat kan worden gedaan om het beste resultaat voor de betrokkenen te berei ken. Men zegge dus niets toe en tekene geen enkel stuk voor men zich voldoende heeft georiënteerd. De secretaris deed mededelingen over de Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Woensdagmiddag half twee wérd een twee-persoons lesvliegtuig van de mari- neluchtvaartdienst vermist. Het toestel, een één-motorig Harvard-vliegtuig, was met één man aan boord van het vlieg kamp Valkenburg vertrokken. Het bleek dat het omstreeks twee uur in de Noordzee terechtgekomen was, enige kilometers uit de kust, ter hoogte van Noordwijk. De enig-inzittende van het toestel, de adspirant reserve offi cier korporaal leerling-vlieger F. Harte, werd opgepikt door de bemanning van de in de nabijheid varende Sch. 62. De piloot heeft geen ledematen of iets der gelijks gebroken. Hoe dan ook, het Westen zal bij de gegeven situatie onvermoeid door moe ten gaan met bewapenen. Eerstdaags zullen, als de Amerikanen hun zin krij gen, ook Griekenland en Turkije in het Noord-Atlantisch pact worden opgeno men. Dat is een vereenvoudiging van de onderlinge bindingen, de aanvankelijke Voor de Russen zou een dergelijke af loop teleurstellend zijn. Zij hebben be lang bij het voortduren van de vijande lijkheden tussen de Chinezen en de Ver. Naties en bij de laatste conferentie in de hoogste regionen van het Kremlin zou, naar verluidt, eigenlijk uitgemaakt zijn dat deze situatie in het Verre Oos ten voor Moskou meer kansen biedt dan die in Europa, zodat de Russen aan Azië de meeste aandacht willen blijven schenken. Het verloop van de agenda- conferentie te Parijs, waar nóg geen be slissing viel, zou Moskou nu overtuigd hebben dat het geen scheiding tussen de Westelijke mogendheden ten opzichte der Europese kwesties kan teweeg brengen. Daarom zou het ook eigenlijk niet meer hechten aan een Viermogend- hedenconferentie. In Azië liggen echter wel mogelijkheden om zo al niet Ame rika en de Europese landen, dan deze en de Z.O.-Aziatische landen te scheiden en deze mogelijkheden zou Moskou nu eerst eens willen uitbuiten. In hoeverre deze beschouwingen werkelijk de Russi sche inzichten weergeven, wagen we niet te zeggen, tot nog toe is Moskou er steeds in geslaagd haar werkelijke bedoelingen behoorlijk geheim te hou den. Daarentegen mag de vraag gesteld of men aan Westelijke zijde soms niet al te openlijk is. Als de hoogste Ameri kaanse militaire autoriteiten bij hun verhoren voor de Congrescommissies thans bijv, toegeven dat men zich nog niet sterk genoeg acht om een oorlog met Rusland en China te aanvaarden, dan vraagt men zich af of deze open hartigheid niet volkomen in strijd is met het Amerikaanse axioma dat men overal waar de Russen provocerend op treden, men hen stoutmoedig moet tege- moéttreden. Zullen de Russen in het vervolg niet aannemen dat alles dus toch maar bluf van Amerika is, en kan dit niet eens ongelukken veroorzaken? De minister van Oorlog heeft, aan de commandant van het Ned. detachement Verenigde Naties medegedeeld, dat hij het gewenst acht, zowel in het belang van de dienst als in dat van de reserve- en dienstplichtige militairen van het de tachement, hun zo enigszins mogeljjk de gelegenheid te bieden, over te gaan in beroepsdienst. Aan hen die onver hoopt niet voor overgang in beroeps dienst in aanmerking kunnen komen, zal vanwege het ministerie alle mogelijke steun worden verleend bij het zoeken naar een burgerbetrekking. De televisie-zender Lopik zal in de loop van Juni programma’s uitzenden, aldus verklaarde Woensdagavond ir. P. F. S. Otten tijdens een interview. Han gende de beslissing van de omroepver enigingen is Philips bereid van de studio te Bussum uit voor enige tijd program ma’s te verzorgen, die uiteraard nog een experimenteel karakter zullen dragen. Philips zal deze eventuele programma’s geheel gratis verzorgen. „Wij hadden niet de ambitje maar wel de bereidheid om een begin te maken met deze uitzen dingen”, aldus ir. Otten, „maar wij blij ven ervan overtuigd, dat dit ons werk niet is”. Woensdagmorgen hield de Afd. Sneek l van de Friesche Maatschappij van Land bouw haar voorjaarsvergadering in Café „De Gouden Leeuw”. Na een kort openingswoord van voor zitter I. de Loer en het lezen der notu len kwamen de ingekomen stukken aan de orde. Hieronder bevond zich een schrijven van het Hoofdbestuur betreffende het afstaan van cultuurgronden ten behoeve van niet-agrarische doeleinden, zoals de aanleg van wegen en kanalen, het schep pen van woon- en industrieterreinen enz. De normale gang van zaken is veel al zo, dat de gemeenten een uitbreidings plan laten samenstellen, dat dan in de gemeenteraad wordt behandeld. Na goedkeuring aldaar wordt het plan ter beoordeling aan Ged. Staten voorgelegd, welke zich door de Prov. Planologische Dienst of daaraan verbonden commis- sie’s laten voorlichten. Het H. B. meent echter nog te weinig bekendheid en belangstelling te moeten signaleren als een dergelijk uitbreidingsplan ter inzage wordt gelegd op het Gemeentehuis. De direct betrok kenen laten helaas te veel de zaken op hun beloop en wanneer dan iemand komt van de gemeente om eens te praten, meent men bovendien dat men toch on herroepelijk aan het kortste eind trekt. Deze gedachtengang is in tweeërlei op zicht fout, In de eerste plaats kan de be trokkene bezwaar maken tegen het uit breidingsplan zelf; vooral wanneer daar door zijn bestaan ernstig wordt aange tast en een van landbouwzijde gezien practischer oplossing mogelijk is. In de tweede plaats kan bij afstaan van gron den, hetzij eigendom of gepacht, een zeer behoorlijke Maandag 21 Mei. Drankweer-Comité Sneek. Sluiting Blauwe Week in de Doopsgez. Kerk, ’s avonds 8 uur. beginnen, dat wijst niet op geheime on- derhandelingen met dit rijk, maar het is mogelijk, dat Marshall het oog had op 't gebruik van nieuwe wapenen waartegen de Chinezen niet opgewassen zouden zijn, zodat daardoor een spoedig einde van de campagne zou worden mogelijk gemaakt. Vrijdag 18 t.e.m. Maandag 21 Mei. Amicitia Theater, ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „Ver boden zöne”. De heer B. de Boer, administrateur bij de Gem.politie alhier, is geslaagd voor het politiediploma met aantekening. Geslaagd voor het examen Spreek vaardigheid Engels (Associatie) de heer W. Visser alhier, opgeleid door de heer J. J. Bade, Lindenlaan 1, Sneek. Geslaagd voor diploma A ziekenver pleging mej. D. de Boer, in het Diaco nessenhuis te Groningen, afkomstig uit Bij de raad onzer gemeente is ingeko men een schrijven van de heer K. de Jong, meedelende dat hij ontslag neemt als lid van de gemeenteraad. De heer de Jong had zitting voor de C.H.U. „Als de Bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis op dit ogen blik op zou houden met zijn arbeid, dan zou de geneeskunde terugvallen op het peil van ongeveer 1900”. Dit verklaarde dezer dagen dokter J. F. J. Baesjou, hoofd van de Medische Afdeling van het Nederlandsche Roode Kruis. Immers de chirurgie, de interne geneeskunde en de verloskunde steunen op de bloedtransfusie. Sommige opera ties zijn alléén mogelijk, doordat men de patiënt met vers en gezond bloed kan versterken. Andere operaties worden door het middel van bloedtransfusie toe te passen minder gevaarlijk; en er zijn ook ziekten, waarbij bloedtransfusies als geneesmiddel worden gegeven. Het is nu wel algemeen bekend, dat talrijke gewonden aan bloed- of plasma- transfusie het leven te danken hebben. Zonder dit middel waren ze onherroepe lijk gestorven. Met bloedplasma kan men een door bloedverlies stervende zes a zeven uur in leven houden. Die tijd is voldoende om de patiënt naar een ziekenhuis te bren gen, zijn bloedgroep te bepalen en een overeenkomstige donor op te roepen. Dit bloedplasma wordt bereid in het Centraal Laboratorium van het Neder landsche Roode Kruis, waar ook belang rijk wetenschappelijk werk wordt ver richt. Tevens worden er sera en medica menten bereid uit mensenbloed. Bijvoor beeld was het vroeger bijna onmogelijk een z.g. „bloeder” te opereren. Deze pa tiënten, bij wie het geringste wondje een niet te stelpen bloeding veroorzaakte, konden zelfs geen kies laten trekken zonder levensgevaar. Tegenwoordig kan men deze mensen inspuiten met fibrino- geen en hun wond bedekken met fibrine- schuim of fibrinedraden, waardoor de bloedingen worden tegengegaan of ge stelpt. Ook de thrombine, dat uit bloed- plaatjes wordt gemaakt, is een belang rijk bloedstelpend middel. Dergelijke middelen kunnen vervaar- digd worden dank zij de offervaardig heid van hen, die hun bloed geven om het leven van een medemens te redden. Het Nederlandsche Roode Kruis brengt die mensen samen, getrouw aan de hoge principes van mensenliefde en hulpvaar digheid, waarvoor het steeds in het strijdperk moet treden. Als het Neder landsche Roode Kruis U binnenkort zal vragen om een bijdrage, dan vraagt het Uw hulp om deze diensten aan de mens heid te kunnen voortzetten. Kappie, men kent hem wel uit het beeldverhaal, dat ook in ons blad loopt, komt op 26 Mei persoonlijk naar Sneek, om op het toneel van Amicitia van zijn avonturen te verhalen. Janno’s Jeugd- amusement heeft nl. deze Kappie-ver- halen voor het toneel geschikt gemaakt en een uitvoering van „Kappie en de gouden hamer” wacht de jeugd op bo vengenoemde datum in Amicitia, die dan dus genieten kan van de wonderbaarlij ke belevenissen van Kappie, de maat, signor Rivaldi etc. Naar wij vernemen houdt het psycho technisch laboratorium van het Insti tuut voor de Geestelijke Gezondheidszorg in Friesland maandelijks weer zitdagen te Sneek voor psychologische adviezen enz., zodat men evenals vorig jaar weer van de diensten van het bureau gebruik zal kunnen maken bij school-, studie- en beroepskeuze, schoolmoeilijkheden, op voedingsmoeilijkheden. Men zie voorts de advertentie in dit nummer. Verschijnt: DINSDAGS an VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Het belooft weer goed te worden met de Waterpoortmars. Wij verwachten weer een gezellige drukte op de Veemarkt Zaterdagmid dag, want met de deelname lijkt het goed. Zowel in de burger-semi-militaire als in de militaire afdeling hebben zich groepen aangemeld, o.a. S.H.E.L.L. van van Bantega, G.E.W.A. van en een groep De civiele kamer van de Bredase rechtbank heeft uitspraak gedaan in het proces van de Staat der Nederlan den tegen Bertha Hertogh en Mansoer Adabi, de 22-jarige onderwijzer te Sin gapore, aan wie Bertha door haar Ma- leise pleegmoeder was uitgehuwelijkt. De rechtbank verklaarde het huwelijk nietig. Behoudens goedkeuring van de ge meentelijke autoriteiten, is de wielerver eniging Sneek van plan ook dit jaar weer de Ronde van Sneek te organise ren voor amateurs, en wel op Woensdag avond 11 Juli a.s. Hoewel verleden jaar de wedstrijd goed geslaagd mocht wor den beschouwd, heeft het bestuur ge meend om deze wedstrijden niet weer op een Zaterdagmiddag te doen plaats vin den. Daardoor worden de zakenlieden in de gelegenheid gesteld dit wielerfestijn ook eens bij te wonen. Naar we verne men is er reeds een aanvang gemaakt met het inzamelen van ereprijzen en sprintpremies. Vooral bij de zakenlieden bestaat er zeer grote belangstelling voor dit sportgebeuren en velen hebben reeds zen spoedig een nieuw offensief zullen ^un steun toegezegd. HET WAS WEER LUILAK. Hoewel men er in de stad niet veel van merkt is luilak in de Zaanstreek een groot volksfeest Hier worden kor- rie-wedstrijden gehouden. Deze korrie (een plat wagentje) wordt door zeven jongens getrokken. De jongen die op de korrie zit heeft het het moeilijkst. Aan het eind van de baan staan er twee grote bakken met water gereed, waar de korrie in ondergedompeld wordt. Dan moet de jongen weer plaats nemen in het natte karretje en vervolgens naar de finish. Onderdompeling van een korrie. bedoeling was dat dez - beide landen met andere Middellandse Zeemogendheden een Middellandse Zeepact zouden slui ten, dat dan misschien aangehaakt zou worden aan het Atlantisch pact. Als we het nog niet wisten, dan weten we dus nu dat als er in de Balkan iets gebeurt, zelfs al was het met Zuid-Slavië ook West-Europa daarbij betrokken zal worden. Er ontbreekt nu nog slechts een openlijk Amerikaans voorstel aap om ook Spanje in het Atlantisch pact op te nemen, waarmee de keten vrijwel gesloten zou zijn. Tegen de opneming van dat land is nog altijd verzet in Eu ropa o.a. van Engeland. Maar wie weet? Men zegt dat Engeland ook het Amerikaanse voorstel inzake het em bargo jegens China slikte in ruil voor volledige Amerikaanse steun aan het Engelse optreden in de Perzische olie- kwestie. Waarom zou Londen straks dan ook daarom nog niet Spanje als bondgenoot aanvaarden? Die Perzische kwestie is er belangrijk genoeg voor. Voor het eerst wordt thans uit Perzië zelf melding gemaakt van een tegenspe ler van Mossadeg, de premier die de nationalisatie zo gauw mogelijk wil doordrijven. Het is de oude staatsman Sejed Zia Eddin. Natuurlijk krijgen we geen inzicht in alle intriges, welke zich om deze kwestie afspelen, maar dat het er heet toegaat kan men wel aannemen, en verrassende wendingen zijn niet uit gesloten, evenmin als een bezetting der Zuidelijke Perzische olievelden door En gelse troepen. Donderdag 24 Mei. Afd. SneekIJlst van de Prov. Friese Ver. v. Zieken- huisverpleging. Jaarvergadering ’s avonds 8.15 uur in hotel Hanen burg. Üe Z.W.H. zal voorlopig de dienst nog rijden volgens de wiriterdienst. Dit houdt verband met het nog niet gereedkomen van de verkeersverbetering te Spannen burg. Zodra Spannenburg klaar is hoopt men een nieuwe reisgids uit te geven. Wat de LAB betreft, een zeer belang rijke verbetering vooral voor het verkeer met Harlingen enz. is, dat voortaan een uurdienst gereden wordt. Volgens de oude dienst was dit een 2-uursdienst SneekHarlingen. Tussen SneekBols- ward blijft de halfuurdienst gehand haafd, terwijl naar Makkum de 2-uurs dienst gehandhaafd blijft. De bus op Franeker, welke ’s morgens 8.15 uur uit Sneek vertrok, gaat nu 10 min. vroeger en zo vervolgens om de 2 uur. De N.T.M.-diensten zijn ook volledig aangepast aan de nieuwe NS-dienst. Sommige diensten vertrekken nu iets I vroeger, anderen weer even later dan bij de oude regeling, terwijl op verschil lende trajecten meer diensten zijn inge last. Vervallen is de dienst op Oppen huizenUitwellingerga. De verplaatsing van mej. 8 M. Wassens alhier, adj-comm. titulair di recte bela-tingen naar Groningen is in» vetrokken Oudehaske, W.A.T.S. Rijkspol. Leeuwarden, Veenhuizen, de S.P.S.V. van het Johan Willem Friso Regiment uit Steenwijk. Verder nog de buurt vereniging De Flat met een Junioren- groep en ook van S.H.E.L.L. komt een juniorengroep naar Sneek. Tot Zater dagmiddag is bij de bekende adressen opgave nog mogelijk, alsmede bij de startplaats. De start van de senioren is om 14.30 uur, die van de Junioren om 15 uur. Deze laatste worden door de drumband van de Chr. muziekver. Har monie buiten de stad gebracht. De Har monie zal Zaterdagavond met haar corps de seniorenwandelaars van de Bolswarderweg (Thabor) met muziek de stad binnenhalen en naar de veemarkt begeleiden. Burgers van Sneek toont Zaterdag uw belangstelling. De aan komst van de wandelaars (sters) zal on geveer zijn tussen 19 en 19.30 uur. Tot Zaterdag. Vogelreservaat Avifauna, terugreis via Amsterdam vaard. De agenda voor de Algemene Verga dering te Leeuwarden op 21 Mei a.s. gaf geen aanleiding tot besprekingen. De heer H. Boersma zal de afdeling op deze vergadering vertegenwoordigen, plaats vervanger is de heer T. Tuinstra. De heer T. Boersma te Leeuwarden hield vervolgens een inleiding over „De arbeidsregeling voor het jaar 1951—1952”. Aangezien deze nieuwe C.A.O. aan alle leden is toegezonden, beperkte spr. zich tot het geven van een toelichting bij die onderdelen van de overeenkomst, welke gewijzigd zijn. Betreffende de op zegging van het dienstverband, zowel door de werkgever als door de werkne mer, wees hij er op dat dit voor arbei ders met een dienstwoning voortaan moet geschieden vóór 1 December. Voor arbeiders zonder dienstwoning vóór 1 Februari. Een deurwaarder is hierbij niet nodig, (voor de dienstwoning even min) daar hiervoor formulieren beschik baar worden gesteld. De vacantietoeslag zal thans ook aan de landarbeiders wor den 1 zullen bij ziekte of ongeval de lonen van losse arbeiders niet meer door de werk gevers worden doorbetaald, maar recht streeks door de bedrijfsvereniging. Ook behoeft in dit geval geen pensioenzegel te worden geplakt. Voor de vaste arbei ders is de doorbetaling van loon bij ziekte of ongeval teruggebracht van zes op vier weken. Hier hadden de werkge vers ook graag afgewild, omdat de so ciale wetgeving de arbeiders in die ge vallen hun loon garandeert. Schaft- en looptijden worden voortaan niet meer als werktijden berekend; ver hoogd zijn: de huur van de dienstwonin gen met 15 en de kosten van inwo ning voor arbeiders beneden 21 jaar van 12.tot 14.boven 21 jaar tot 15.p. week. Een aantal vragen wer den uitvoerig door de inleider beant woord. Bij de rondviaag deelde de voor zitter nog mede, dat leerlingen voor de nieuwe meikerscursussen, die 1 Juli be ginnen, zich moeten opgeven vóór 1 Juni. Ook zal er weer een werktuigen cursus en ’n melkmachinecursus worden gegeven. Verder werd nog geklaagd over de onbillijkheid van de vereveningshef- fing en het lange wachten in het belas tingkantoor. De eerste zal nog wel een tijdje bestaan blijven, maar het lange wachten kan men voorkomen, door het verschuldigde te len op het Post kantoor of bij de Kantoorhouder, door girering of overschrijving via de Boeren leenbank, aldus deelde de voorzitter mede. Politieke en/of economische redenen maken India, Ceylon, Indonesië dus hui verig voor dit embargo, dat op econo misch gebied sterk ontwrichtend kan werken. Dit verbod der V. N. jegens China zal gezien dit alles vermoedelijk dus ook verwijderend werken tussen het Westen en Z.O.-Azië, en dit laatste weer wat dichter bij rood China brengen, waarvan ook Rusland zal profiteren. De vraag blijft of deze nadelen van een em bargo worden goedgemaakt door de voor delen, nl. dat het ’t einde van de Korea- campagne sneller nabij zal brengen. Deze vraag is uiteraard niet te beant woorden. We hebben echter de indruk dat de Amerikaanse regering met haar voorstel meer beoogt de eenheid der Westelijke landen voor de publieke opi nie in haar eigen land te demonstreren, dan er practisch resultaat voor het con flict in Korea van verwacht. Wat dit conflict zelve betreft, waren er deze week enige vrij geheimzinnige toespelin gen op de mogelijkheid van een spoedig einde. Marshall zou dat in zjjn verhoor voor de Congrescommissie hebben laten doorschemeren. In strjjd met deze op vatting zijn de berichten dat de Chine- Reeds in een vorig overzicht hebben wij gemeld, dat Engeland thans bereid is het Amerikaanse voorstel in de Ver. Naties om de uitvoer van strategische grondstoffen enz. naar China te ver bieden, te steunen. De conservatieve op positie in het Engelse Lagerhuis had daarop sterk bij de regering-Attlee aan gedrongen, zij wenste onder geen beding verschil van mening met Amerika over deze kwestie. En de Engelse regering zelf moet ook gevoeld hebben, dat zij in dezen met Amerika moest meegaan, nu zij bij de verdeling van grondstoffen, die de Engelse industrie aan de gang moe ten houden, van de Ver. Staten, die de markten door hun reusachtige inkopen en hun dollars beheersen, afhankelijk is. Intussen moet men, en in het bijzonder ook Engeland, een dergelijk besluit als een embargo dus een verbod van uit voer van grondstoffen naar China niet te licht opvatten. In feite betekent, als de Ver. Naties het aanvaarden, dat een erkenning van de staat van oorlog tussen China en de Ver. Naties. Wel willen sommige landen slechts een em bargo van oorlogsmateriaal enz., doch tenslotte kan men bijna alles daar onder rekenen, wat ook de bedoeling van Amerika is. Engeland noch enig ander land dat de Peking-regering erkende heeft dan eigenlijk nog reden de schijn te handhaven diplomatieke betrekkin gen met het rode China te onderhouden. Nauw met deze kwestie is ook verbon den het lot van de Britse kolonie Hong kong, die tot nog toe een zeer levendige handel met China dreef, waaraan een eventueel embargo een eind zal maken. Duurt dat embargo lang, dan betekent dit een ruïneuze klap voor deze belang rijke Britse nederzetting. Maar rood China verliest ook alle belang bij het be staan van dit Engelse handelscentrum aan zijn grenzen, dat het trouwens van water en levensmiddelen voorziet. Reeds eerder hebben de Engelsen een Chinese aanval op Hongkong gevreesd en daar om het garnizoen versterkt, en de ge varen daarvoor komen door een eventu eel besluit der V. N. tot invoering van En daarmee zijn alle kanten van een dergelijk besluit zeker niet belicht. We zullen ze niet alle noemen, maar een er van is dat de Ver. Staten hun scherper houding tegenover rood China con cessie aan de Amerikaansche publieke opinie welke door de Mac Arthur propa ganda werd opgezweept via de Ver. Naties min of meer opdringen aan de an dere Westelijke landen. Die daardoor verder verwijderd dreigen te raken van de vrije staten in Zuid-Oost-Azië. India maakte reeds bekend dat, wat de Ver. Naties ook zouden besluiten, het zelf zijn handel met China zou handhaven, dat is dus een der partners van Enge land in het Britse Gemenebest, een an der deel daarvan, Ceylon, denkt er net zo over. India nam dit besluit niet al leen omdat het neutraal in dit conflict tussen China en het Westen wil blijven ook Indonesië voelt daarvoor maar heeft ook een eigen dringende reden om de economische betrekkingen met rood China te handhaven. In som mige gedeelten van India heerst hon gersnood; Rusland zowel als China heb ben graan- en rijstleveringen aangebo den, de regering der Ver. Staten had ook een plan 2 millioen ton graan te leveren, doch de beslissing daarover is opgeschort, sedert India neiging tot een neutrale houding toonde en dus niet be reid was de zijde van het Westen te kie zen. In het algemeen is trouwens dit grondstoffenembargo een moeilijk ge val voor Z.O.-Azië. Een der producten welke er onder zouden vallen is rubber. De prijs daarvan is enorm gestegen toen de Ver. Staten hun grote voorraden direct na het uitbreken van het Korea-conflict begonnen in te kopen maar zakte aan merkelijk toen Washington die aanko pen min of meer staakte. De Z.O.-Azia- tische staten overwegen dat als zij aan het embargo meedoen opnieuw een ko per China uit de markt treedt, waardoor straks misschien Amerika daar alleen de toon zal aangeven en een prijs zal aanbieden nog lager dan de tegenwoordige. L •■t. ■t. bracht. Van daar gaat de tocht naar Alphen a/d Rijn met een bezoek aan het waarna de wordt aan- Te Eindhoven werd Woensdag het slotfeest van het Philips jubileum ge vierd. Een grote stoet trok door de straten. Op wagens werd een jubileum- spel opgevoerd, waaraan 2500 deelne mers medewerkten. Meer dan honderd duizend mensen hebben het kleurige schouwspel gezien, dat de titel droeg -- I „Wij en Philipswij bij Philips” en „«t ir!^anF ,van 1 'Mei I dat circa zes uur duurde! De groei en de bloei van het bedrijf werden symbolisch uitgebeeld. Prins Bernhard was onder de toeschouwers nadat hij eerst had aan gezeten aan een noenmaal met kopstuk ken uit het Philipsbedrijf.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1