Master de Boer sit net mear efter de lessenaer Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST l Begroting 1951 der gemeente Sneek i Derde Sneker Waterpoortmars werd mooi succes De Rode Kruis-actie te Sneek l J DINSDAG 22 MEI 1951 6e JAARGANG No 41 L. KIEZEBRINK I Uw Rode Kruis I Geslaagd Master Nijdam hat syn plak oernomd KLEINZAND 7 Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD I i l Geraamd tekort f 234000. Ongewijzigde verlenging noodvoorziening Gemeentefinanciën zal 8 ton ondernemingsbelasting van vroeger jaren aan gemeente onthouden. Verhoging subsidie kleuteronderwijs van f35 op f45 per leerling. HULP VOOR VLUCHTELINGEN IN KOREA. w 11 11 Redacteur: Geeft aan t. d bistjür, syn meiwurkers, de alden en de ald-learlingen. en de kommende man. Compensatieregeling ondernemingsbebeiasting. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 2.50 per half jaar. Franco per post l 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout Sneek. n in TO. it góede b alti- spriek Redactie-adres: t. t. SNEEKER NIEUWSBLAD DE UITTOCHT. De deelnemers aan de 25 K.M. tocht nemen de Water poort. De geande bistjür (dat troch „ambtsbezigheden” forhindere wie seis to kommen) en fan de hear Elgersma, ald-ynspekteur fan C.V.O. Ek hjiryn waerd greate wur- dearing ütsprutsen foar al it wurk dat master foar syn skoalle dien hat. En doe kaem de een boek overhandigde. Nei master Yntema kaem de foarsit- ter wer oan it wurd foar de greate stream fan sprekkers los. De earste wie master Yntema, dy nammens it persoaniel spriek. Hy die dit yn it Nederlansk, en dankte allereerst mevrouw de Boer voor alle kopjes koffie en de vele vriendelijke woorden die hij en zijn beide collega’s van haar hebben genoten. Van hun scheidend hoofd waar deerden zij in de eerste plaats dat hij hen vrij heeft gelaten in het vervullen van hun taak, waardoor hij hun geleerd heeft zelfstandig te worden. Verder leerde hij hun hun plicht te doen ondanks de vele critiek en stond hij altijd naast hen. Dat deed ons goed, zei spr., die daarna nog stil stond bij meester de Boer’s grote liefde voor het Friese volk en de Friese taal, en hem tot slot als aandenken rijksinstanties ook de provincies en de gemeenten zullen zijn vertegenwoordigd. In welke mate ons plan van openbare werken door de investeringspolitiek der regering zal worden getroffen is thans nog niet te zeggen. Aan het hiervoor genoemde versobe- ringsplan van het rijk is het wetsont werp betreffende de regeling van het kleuteronderwijs ten offer gevallen. De behandeling van het wetsontwerp is voorlopig uitgesteld. Zolang de onzeker heid over dit ontwerp van wet voort duurt, achten wij het niet verantwoord ingrijpende veranderingen ten aanzien van het kleuteronderwijs in deze ge meente voor te stellen. Anderzijds me nen wij, dat nu de totstandkoming van een wettelijke regeling van het kleuter onderwijs binnenkort niet valt te ver wachten, de gemeente een verdere stap op de weg naar de financiële gelijkstel ling tussen het bijzonder- en het open baar voorbereidend lager onderwijs dient te zetten. Bij volgnummer 489 der begroting wordt daarom voorgesteld het subsidie te rekenen met ingang van 1 Januari 1951, met 10 te verhogen en daarmede te brengen op 45 per leer ling per jaar. Wij menen dat deze ver hoging, mede gelet op de gestegen per soneels- en exploitatiekosten volkomen verantwoord is. B. en W. stellen verder voor het jaar lijkse subsidie aan het Fries Scheep vaart Museum te verhogen van 400 tot 800, dat aan de Openb. Leeszaal en Bibliotheek van 4774 tot 5522 en dat aan de beide plaatselijke muziekcorpsen van 400 tot 500. Het subsidie aan de vereniging „Kunst aan Allen” te Leeu warden ten behoeve van de L.O.F. en de Gron. O.V. is wederom uitgetrokken tot een bedrag van ƒ300. Bovendien wordt voorgesteld aan Ged. Staten te verzoe ken het presentiegeld van de leden van de gemeenteraad met ingang van 1 Januari 1951 te verhogen van 5 tot 7.50 per bijgewoonde zitting. ten fan ’e Foriening fan, f In heal minskelibben, 39 jier oanien, hat master Scholte de Boer as haed fan ’e Herfoarmde skoalle yn Toppenhuzen en Twelleoea efter syn lessenaer yn ’e klas sitten. Mar ek foar him wie der in tiid fan kommen en in tlid fan gean. En dy léste wie forline wike de 15e Maeije foar him oanbrutsen. Mei yn- gong fan dy datum krige hy nammentlik op syn forsyk earfol üntslach om’t er 65 jier west hat en dus rjocht hat op pensjoen. En sa sit d’r nou in oar op syn plak, master Nijdam, dy’t üt Burgum kaem. Mar de bern, ja hiel it doarp, sille dêr dochs earst oan wenne moatte en master >g T, 3" in e- t- De voorbereidingen voor de plaatse lijke inzameling ten bate van het Rode Kruis vorderen. De data voor deze actie zjjn nu vastgesteld, ze vindt plaats van 23 Mei t.e.m. 5 Juni. Wij hebben reeds eerder gemeld dat deze inzameling niet het karakter van een buscollecte zal hebben, elk gezin zal persoonlijk worden bezocht. Voor deze bezoeken hebben zich een aantal helpsters en helpers beschik baar gesteld. Om hen te instrueren is er morgen Dinsdag een contactavond voor hen in de foyer van Amicitia, daar zullen dan tevens de legitimatiebewijzen en kwitantieboekjes worden uitgereikt. Het is ook daarom van groot belang dat allen die zich voor deze inzameling be schikbaar stelden, op deze avond tegen woordig zijn. Het werkcomité heeft voorts een schrijven gericht tot de di recties en de personelen van alle grotere bedrijven d.w.z. die met twintig of meer werknemers met het verzoek één of meer uren over te werken ten bate van het Rode Kruis. Op Vrijdag 1 en Zaterdag 2 Juni zal in de grote zaal van het Gebouw voor Chr. Belangen een bonte avond worden georganiseerd ten bate van het Rode Kruis. Nadere bij zonderheden over deze avonden volgen nog. Ook wil het comité de jeugd in schakelen ten behoeve van dit mooie doel en voor hen is een matinée belegd op Zaterdagmiddag 2 Juni in het Ge bouw v. Chr. Belangen. Op die middag zal er tevens een zangwedstrijd zijn om prijzen. Verder staan er nog verschil lende attracties etc. op het programma, doch hoewel de plannen daarvoor reeds ver gevorderd zijn, kunnen hierover eerst later bijzonderheden worden ver strekt. zers en ünderwizeressen, D. Zeilstra skriuwer en üldste lid fan it bistjür, J. de Boer, üldste soan fan master, frou Jellema, master IJnte- m a, dy it nije haed de folie meiwurking fan it personiel tasei, juffer Feen- s t r a, L. Zeilstra, (üt it fiere Wes ten) en F. d e J o n g. De beide froulju hiene d’r in (hwat moai) gedicht fan makke. En nei al dy wurden fan lof en bi- tsjügingen fan tank foar it ünderwiis fan master, kamen de beide mannen, hwer’t alles dizze joun om draeide, ek noch oan it wurd. De kommende man ünthjitte, dat hy mei moed syn wurk dwaen sil en tankte allegearre, ek üt namme fan syn frou, foar de hertlike wurden en foar de stipe dy’t de kolle- ga’s him taseinen, de geande wie ek o sa tankber foar de blommen fan ’e ald- learlingen en foar alles hwat de sprek kers en spreksters sein en jown hiene. Mar foaral tankte hy foar it fortrouwen fan ’e alden. Dat hat my altiten ta greate stipe west, sei er. Wy nimme nou öfskie fan üs skoallewurk, mar net fan Toppenhuzen. Hjir sille wy bliuwe ta God üs ropt, en as dat lang of koart duorje sil, witte wy net. Dat leit yn Syn han. It is foar my en myn hüsge- noaten in moaije dei west dy’t üs by bliuwe sil. Mar forjit it gebet net foar myn opfolger. Bid foar him, foar üs bern, foar üs skoalle. God mei it goed meitsje mei üs, mei üs bern, mei it kom mende geslacht. De foarsitter spriek doe noch in tank- wurd, hwernei de joun om healwei ienen mei it sjongen fan Ges. 94 „Halleluja, eeuwig dank en ere” en gebet fan mas ter de Boer sletten waerd. In het wetsontwerp is een compensa tieregeling opgenomen in verband met het vervallen van de ondememingsbe- lasting met ingang van 1 Januari 1951. De gemeenten zullen in 1951 en 1952 een zodanige toeslag op de nog te ver wachten nakomende belastingopbreng sten ontvangen, dat in elk dier jaren evenveel aan ondememingsbelastlng en toeslag gezamenlijk zal worden ontvan gen als in 1950 wegens ondernemingsbe- lasting kan worden verantwoord. In het ontwerp van de begroting voor 1951 werd aanvankelijk evenals op de oor spronkelijke begroting van 1950 een be drag geraamd van 230.400. Later bleek, dat de opbrengst der belasting op een aanzienlijk hoger bedrag, name lijk op ƒ338.811 kon worden geraamd. De ramingen op de begrotingen voor 1950 en 1951 konden derhalve elk met rond 108.400 worden verhoogd. Het is ons bekend, dat op dit ogenblik aan op brengst wegens mdernemingsbelasting nog wordt verwacht een bedrag van rond ƒ800.000. Dit bedrag, dat nog aan de gemeente ten goede zou moeten ko men ten bate van de rekeningen over dienstjaren van voor 1 Januari 1951 of dat zou kunnen dienen voor reservering of voor dekking van begrotings- of re- keningssaldi van volgende dienstjaren, zal aan het rijk ten goede komen en worden gebruikt om de uitkeringen we- Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb, Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) prijs Rijks politie, Leeuwarden, 66.7 pnt. Burgergroepen: le prijs R.K. Wandel* sportver. Bolsward, 77,1 pnt.; 2e prijs G.O.V. (gevangenis ontspanningsver., Leeuwarden, 73.2 pnt. Als training voor de „Vierdaagse” had de G.O.V. vooraf ook des morgens de plm. 25 K.M. Leeu wardenSneek getippeld; 3e prjjs „WATS”, Bantega, 73.1 pnt. 15 K.M. le prijs Wandelsportver. „S.H.E.L.L.”, Oudehaske; 2e prijs „De Flat Sneek. De prijzen bestonden uit fraaie bekers, lauwerkransen en -takken. Alle deel nemers die de tocht voor de le maal vol brachten ontvingen een herinnerings- medaille, die dit voor de tweede of derde maal deden een geel-zwart lintje met het cijfer 2 of 3. Vijf maal zal t.z.t. be loond worden met een zeer fraaie me daille. De waarnemend voorzitter, de heer Plat, bracht na afloop dank aan allen die hadden medegewerkt tot het welslagen van dit wandelfestijn, en wel in ’t bijzonder voor de geheel belangloze en spontane medewerking van de Chr. Muziekver. „Harmonie” met drumband en het Tamboer- en Pijpercorps van „Advendo” bij het uitgeleiden en binnen halen van de wandelaars. Deze toepas selijke gelegenheid werd ook nog even te baat genomen voor het houden van een collecte ten bate van de uniformen actie van de „Harmonie” tijdens de prijs- uitdeling in café Kingma, welke f 24.08 opbracht. Met grote voldoening kunnen de organisatoren op deze uitnemend ge slaagde sportmiddag terugzien. I De deelname was wel niet zo groot als vorig jaar, mede veroorzaakt door ’t feit dat de ingeschreven militaire groe pen, in verband met de pokken, ver stek moesten laten gaan, maar des ondanks is ook deze derde Sneker Wa terpoortmars uitstekend geslaagd. Er namen ongeveer 500 tippelaars (sters) aan deel, waaronder drie semi-mliitaire en vier burgergroepen in de 25 km. tocht en twee jeugdgroepen welke de 15 km. liepen. Voor de 25 km. was de route: Start en finish bij café Kingma, Westersingel, Waterpoort, Oude Koemarkt, Markt straat, Noorderhorne, Bolswarderweg, IJsbrechtum, Tjalhuizum, Folsgare, Ab- begaster Rige, Nijlanderzijl, Bolsward (contröle Boermans), Nijland, IJsbrech tum, Sneek. Voor de 15 km. was dit: Start en fi nish café Kingma, Westersingel, Wa terpoort, Oude Koemarkt, Marktstraat, Noorderhorne, Bolswarderweg? IJs brechtum, Folsgare, A-rige, Abbega, Nijland, IJsbrechtum, Sneek. Het zeer mooie weer trok in ’t laatst ook nog veel deelnemers aan en overal waar de stoeten voorbijtrokken bestond grote belangstelling. Vooral ’s avonds bij het binnenkomen waarbij het Chr. Mu ziekcorps Harmonie, zijn Drumband en het Tamboer- en Pijpercorps van Ad vendo medewerking verleenden, was het een en al drukte. Er waren slechts enkele uitvallers, en de Rode Kruis colonne, die ook nu weer op ’t appèl was, behoefde slechts weinig „patiënten” te behandelen. Ongeveer 8 uur waren allen terug, en maakte de jury, bestaande uit de heren J. Spoelstra, J. Postma en J. Sustring, bij monde van eerstgenoemde de vol gende uitslag bekend: 25 K.M. (semi-militairen)le prijs „C.E.W.A.” te Veenhuizen, 81.2 punten; 2e prijs „S.P.S.V.” Sneek, 87.5 pnt.; 3e In hun toelichting bij de begroting 1951, welke B. en W. de raad aanbie den, delen zij in de eerste plaats mede dat de indiening dezer begroting werd vertraagd door de werkzaamheden no dig voor de instelling van een lening- fonds, waaromtrent zij de raad een af zonderlijk voorstel aanbieden. B. en W. schrijven dan verder in de toelichting: De werkingsduur van de wet van 15 Juli 1948, die voorzag in een tijdelijke regeling van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten en aan welke wet de gemeente het recht op uitkeringen uit het gemeentefonds ont leende, uitkeringen, die een overwegend deel van de gemeentelijke inkomsten vormen, is op 1 Januari 1951 verstre ken. Aangezien de commissie Herstel financiële zelfstandigheid de: provinciën en der gemeenten (commissie Oud) door de voortdurend wisselende omstandig heden op het gebied der belastinghef fing, nog geen voorstel over een defini tieve regeling kon doen, doch het voor lopig moest laten bij een advies over een verlenging van de noodregeling, heeft de regering in November van het vorig jaar een wetsontwerp tot verlen ging van de geldigheidsduur van de Noodregeling Gemeentefinanciën met twee jaar bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend. De onzeker heid over de toekomst der gemeente financiën duurt derhalve voort en zelfs valt thans, zolang het wetsontwerp niet in de Staten-Generaal is behandeld, nog niet te zeggen op welke uitkeringen uit het gemeentefonds voor 1951 en 1952 kan worden gerekend. Het wetsont werp betreft niet zonder meer een ver lenging van de Noodwet van 1948. doch bevat bovendien verschillende wijzigin gen van de regeling, zoals deze voor de jaren 1948 t.e.m. 1950 gold. De wijzi gingen betekenen echter helaas niet alle verbeteringen. De verschillende soorten van uitkeringen, welke de gemeente thans ontving, t.w. de uitkering in de jaarwedden van de burgemeester en de secretaris, de algemene uitkering, de belastinguitkering en de bijzondere uit kering blijven gehandhaafd evenals de bepaling, dat de algemene en bijzondere uitkering kunnen stijgen of dalen al naar mate de middelen van het ge meentefonds dit mogelijk of nodig ma ken. Te betreuren valt het, dat als de voorstellen der regering worden aange nomen, het percentage van de rijksmid- delen, dat tot dusver in het fonds werd gestort met ongeveer een zesde zal wor den verminderd. Hierdoor zal een even redige stijging van evengenoemde in komsten ten opzichte van de uitgaven der gemeente in belangrijke mate wor den tegengegaan. De bijzondere uitke ring zal in bijzondere gevallen voor de jaren 1951 en 1952 kunnen worden her zien. Het is niet bekend, welke maat staf zal worden aangelegd om een be paald geval tot bijzonder geval te ver klaren. In de toelichting op het wets ontwerp wordt echter in het bijzonder de aandacht gevestigd op de gevallen, dat de stijging der middelen in een be- bepaaide gemeente achterblijft bij ’t alge meen accres der middelen. De vrees lijkt daarom niet van alle grond ontbloot, dat in de gevallen, waarin een begro tingstekort moet worden geweten aan een niet te voorkomen stijging der uit gaven, een verhoging van de bijzondere uitkering niet steeds verzekerd is. De belastingopbrengsten over de jaren 1948 t.e.m. 1950 zijn hoger geweest dan aanvankelijk werd verwacht. Dienten gevolge hebben ook de inkomsten van het gemeentefonds meer bedragen. Aan gezien de middelen van dit fonds aan de gemeenten ten goede dienen te komen, mocht worden verwacht dat de uitke ringen aan de gemeenten hiervan een gunstige invloed zouden ondervinden^ Volgens het wetsontwerp echter zullen de uitkeringen, die over genoemde jaren aan de gemeenten behoren te worden gedaan, ten dele achterwege blijven en In het gemeentefonds worden gereser veerd. Wij achten dit een inbreuk op de gemeentelijke zelfstandigheid en der halve niet aanvaardbaar. De restant- i uitkeringen over de jaren 1948, 1949 en 1950 komen aan de gemeenten toe en behoren, indien zij niet voor dekking van tekorten behoeven te worden aan gewend, door de gemeenten individueel te worden gereserveerd. fan him hawn hat, doarde hy him net to weagjen, wol koe hy sizze dat syn ünderwiis de krityk glansryk troch- stean koe en dat master by al syn wurk altiten trou bystean waerd fan syn frou. „Scheiden doet lijden”, sa gyng sprekker troch. Jo bliuwe yn üs doarp wenjen en dit ófskïed is dus net swier. Mar jo nimme ek öfskied fan it ünderwiis dat jo sa leaf wie, en dat fait swierder. Jou learlingen binne alle kanten ütgien. Jo hawwe bisocht harren ek de hegere dingen by to bringen, mar oer de resultaten dêrfan oardielet God allinnich. Ta bislüt winske hy master en frou de Boer in moaije libbensjoun ta yn har ren nije hüs by de brêge. En as jo yn- kear oproppen wurde om to forskinen foar de greate rintmaster om rekken- skip to jaen, dat it dan Ijocht wêze mei en dat jo dan fan Him heare meije: Jo goede en trouwe tsjinstfeint, oer in bytsje binne jo trou west, mar oer folie sil Ik jo sette. Gean yn yn 'e freugde jins Hearen. Nei dizze ienfaldige mar just dêrtroch treflike wurden, songen alle oanwêzigen master en syn famylje steande Ps. 121 4 „De Heer zal U steeds gadeslaan” ta, en do kaem it bistjür noch mei in moai kadeau oansetten: in lêsstoel, hweryn master straks noflik sitte kin as er nei in speurtocht troch de fjilden of lans de aide gebouwen yn Fryslan wurrich thüskomt. D’r wiene ek forskate skriftlike öf- skiedbrieven ynkomd, ü.o. fan ’e Yn- spekteur R. J. Sipkens, it gemeinte- Een van de vele problemen der verenigde naties in Korea is het verlenen van hulp en het onderbrengen van de duizenden vluchte lingen der verwoeste steden en dorpen. Tijdens het uitdelen van rijst en andere levensmiddelen in een van de vluchtelingenkampen in Zuid-Korea. gens ondernemingsbelasting over 1951 en 1952 aan de gemeente te financieren. Het recht, dat de gemeente op uitkering van dit bedrag had wordt bij de verlen- gingswet te niet gedaan. De uitkeringen wegens ondernemingsbelasting over 1951 en 1952 zullen geheel kunnen wor den bestreden uit gelden die aan de ge meenten ten goede behoorden te komen. Indien het wetsontwerp op dit punt wordt aanvaard, zal aan de financiële rechten der gemeente naar onze beschei den mening ernstig tekort worden ge daan. Wij zouden in staat zijn geweest u een sluitende begroting aan te bieden als door de regering aan de algemeen in gemeentelijke kringen tegen het wets ontwerp betreffende d<. verlenging van de Noodvoorziening Gemeentefinanciën, heersende bezwaren was tegemoet ge komen. Onze hoop is er op gericht, dat de Tweede Kamer toch nog zodanige wijzigingen in het wetsontwerp aan brengt, dat aan de redelijke verlangens der gemeenten wordt voldaan. Ramingen sober, desondanks 234.000 tekort. Ondanks het betrachten van een rede lijke soberheid bij de ramingen, levert de gewone dienst der gemeentebegroting een nadelig saldo op van rond 234.000. De gestegen materiaal-prijzen, welke tot uitdrukking komen in de kosten van onderhoud, en toenemende personeels kosten hebben hierbij haar invloed doen gelden. Ook de rente en afschrijving van nieuwe kapitaalsuitgaven tot het doen waarvan reeds is besloten of waarvoor de credieten nog bij u zullen worden aangevraagd, eisen aanzienlijke bedra gen. Van de kapitaalswerken noemen wij: 1. Werken i.v.m. het inrichten van het industrieterrein langs het Zomer- rak 100.000; 2. Vernieuwing van wal- muren 78.500; 3. Reconstructie van de Singel (traverse rijksweg 40) 367.400; 4. Vernieuwing van de Oosterpoortsbrug 100.000; 5. Aanleg of verbetering van een parkeerterrein voor autobussen ƒ54.000; 6. Aanleg van een woonwagen kamp 30.000; 7. Verbetering van de Oppenhuizerweg 80.000; 8. Aandeel van de gemeente in de verbetering van de Houkesloot ƒ71.500- 9. Stichting frö belschool in het Sperkhem ƒ60.000; 10. Ten laste van de gemeente blijvende kosten van de stichting van een rijks- landbouwwinterschool 60.000; 11. Ver plaatsing en reorganisatie van het reini- gingsbedrijf 530.000. De algemene financiële toestand van het land en het tekort op de betalings balans hebben de regering er toe ge noodzaakt een versoberingsplan op te stellen en middelen te beramen ter be perking van de kapitaalsinvesteringen. Ook van de gemeenten word verwacht, dat zij ter bereiking van het gestelde doel, het sluitend maken van de beta lingsbalans, haar steentje zullen bijdra gen. Hoewel van de vrijwillige mede werking der gemeentebesturen reeds een werkzaamheid in de goede richting wordt verwacht, zijn door de regering een aantal voorschriften uitgevaardigd, waarmede beoogd wordt het doen van kapitaalsuitgaven te reglementeren. Het voornemen bestaat een Investe- ringscommissie voor de publiekrechte lijke lichamen in te stellen, waarin be halve verschillende departementen en seis ek, hwant hy en de skoalle hearden byelkoar en sa’n ban lit him net maklik forbrekke. Tongersdei hat er öfskied nommen, middeis fan syn learlingen, jouns fan it Mar in öfskied fan it doarp wie it net, want master en syn frou bliuwe Toppenhüsters. En dêr is hiel ToppenhuzenTwellegea bliid mei. De skoalbern hiene dy middeis in feestje yn it lokael dat tige fleurich for- sierd wie mei blommen en slingers. De nije master wie hjir ek en de bern, dy’t in moaije middei hiene, joegen harren skiedende master as ófskiedpresintsje in lektuerbak. Jouns wie de seal wer fol en ek nou wie der in feestlike stemming. Master de Boer, syn frou en bern en it nije haed mei syn oare helte sieten by elkoar op in forheging en om harren hinne oan ’e forsierde tafels alle oare bilangstellen- den. De foarsitter fan it Skoallebistjür, de hear J. Wijnja, spriek nei it sjongen fan Ps. 68 10 en gebet earst in koart wolkomstwurd, yn it bisf-der ta de fa- myljes de Boer en Nijd* en de alden fan it nije haed, de fortsjintwurdigers fan ’e foriening foar Kr. Folksünchrwiis, it haed en it persoaniel fan ’e Geriff. skoalle en de hear Geart Frankes At- sma, dy’t skriuwer wie fan it bistjür doe’t master de Boer bineamd waerd. Dêrnei spriek hy de hear de Boer ta, earst mei in persoanlik wurd, doe nam mens it bistjür. Hy brocht yn bitinken dat master de Boer yn ’e bistjürsgear- komste fan 22 April 1912 üt 7 sollis- tanten bineamd en op 1 Augustus dêr nei ynstalleard waerd, neidat Jitze Boomsma him mei syn hiele habben en balden mei syn skip ophelle hie. En nou sitte wy hjir al wer om óf- skied fan him to nimmen. Sprekker neamde de nammen fan alle masters dy’t yn dizze 39 jier mei de Boer op- arbeide hawwe, in lange rige, en ek dy fan ünderskiedene bistjürsleden. Mar oan it skatten fan it oantal bern dat les mei it nije haed fuortsetten Fjierders kamen noch foar de hearen O. F. d e J o n g, Jald-blstjürs- lid, S. Plat, to Snits as. freon en as foarsitter fan ’e öfd. Snjftg en Omkri- Kr. ünderwi- OOSTHEM. Te 's-Gravenhage slaag de voor het examen stuurman derde klasse Grote Vaart de heer T. de Vos van hier. ynstallaesje fan it nije haed, de hear J. B. Nijdam, foarhinne ünder- wizer oan ’e Kr. skoalle to Burgum en üt 2425 sollistanten bineamd. Dat barde op 20 Jannewaris fan dit jier, en it typyske is dat ot dizze dei ek de nije direkteur fan it Suvelfabryk bi neamd is en dy syn frou en master Nij dam binne broer en suster. Sprekker sei alle meiwurking fan it bistjür ta, en spriek de hoop üt dat de hear Nijdam syn wurk lang yn sounens dwaen mei en him krêft fan hoppen skonken wurde sil. Him en frou Nijdam waerd hjirnei steande Ges. 135 1 „Dankt, dankt nu allen God” tasongen. De heer La Maitre, sprekende na mens de Ver. voor Chr. Volksonderwijs, de Inspectie C.O.V. en de C.H.U., was ook buitengewoon dankbaar voor al het werk dat Sch. de Boer in Oppenhuizen verricht heeft en wees op de grote gees telijke band die hen samen bindt op het terrein van de school en van de politiek. Wij zijn beiden aangeraakt door de gro te gedachte van Hoedemaker, zei spre ker, die hoopte dat de heer de Boer moge ondervinden de kracht die ook werkt in de zwakheid van de ouderdom en dat de heer Nijdam diezelfde kracht, eveneens in zijn nieuwe werkkring moge ervaren. It ald-bistjürslid G. F. A t s ma sei dat er hiel hwat fan master leard hat en tankber is dat hy him yn syn libben troffen hat. Jo hawwe hjir üntsettend folie wurk forset, sei er, net allinnich foar de skoalle, mar ek op poletyk ter rein. Ds. Stap, die de Kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk vertegenwoordigde, noemde de heer de Boer een onbezoldigd godsdienstonderwijzer. Bijna 39 jaar zijt gij godsdienstonderwijzer in dit dorg geweest, en de zegen die u in de harten van uw leerlingen hebt gebracht, laat zich niet beschrijven. Het belangrijkste echter wat van uw werk gezegd kan worden is, dat wij God mogen danken dat Hij u zoveel jaren als Zjjn instru ment heeft willen gebruiken. Spr. richtte zich daarna tot de opvolger van de patriarch, die nu nog de Benjamin is, maar ook tot een Mozes kan uitgroeien./ Masters Grifformearde kollega, cfé hear G. Schriemer, wiisde foarste plak mei klam op de freonskip en samenwurking, dy" ten tusken har beiden bistie en/ de hoop üt, dat dizze goede fqthüiding urde met buordtsje

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1