te behandelen krijgt Ruiter Estafette naar Soestdijk BUITENLANDS OVERZICHT en IJLST Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL «Wat de raad Vijfde instructieve schoolreis o.l. scho’en Personeel Friese gemeenten haakte-in Op initiatief van Sneek A VRIJDAG 25 MEI 1951 6e JAARGANG No 42 L. KIEZEBRINK net begon bij Solferino De pokken Veehandelaar ontdook de belasting en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD let. KLEINZAND 7 Telet. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT Na afgeslagen Chinees offensief wapenstilstand in Korea - Israël en de Arabische Liga - De Uitslag verkoping De Rode Kruis-Actie in Sneek Nieuwe aangiftebiljetten voor de belasting agenda-conf erentie II Redacteur: en samenleving niet meer weg te denken! Buiten en Binnen. Uit alle hoeken van ons land vertrok- verzonden naar mensen, die er verlan- autoriteit als Dean Rusk, I geschikt voor het scheppen van die rus- in is noemd raadslid. Ook komt nog aan de orde het onder lenen van hulp in tijden van oorlog en voor ver in de a.s. Maandagavond te 8 uur te houden openbare raadsvergadering der gemeente Sneek komt o.a. aan de orde de sterdam een schemerlampje gezonden, aangeboden en gemaakt door Hendrik Aardema, werkzaam als chauffeur bij de Gemeente-reiniging van Wymbritsera- deel en wonende te Scharnegoutum, die reeds lange tijd ziek is en deze schemer lamp, liggende in bed, gemaakt heeft. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) ct. ct. Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD ng 1T, es- an re st sing van artikel 20 der Wederopbouw- wet, voor de tijd van tien jaren aan de stichting vergunning voor de bouw van in en id Benoeming van een echtpaar belast met de leiding van „Cruycebroedershof”. -- - - nen bij ongevallen. Dat is de buitenkant van het Rode Kruiswerk, zoals de oppervlakkige be schouwer het ziet. Maar er gebeurt veel meer... werk, dat ag aan dag, jaar na Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. Drijfhout, Sneek. De Rechtbank te Leeuwarden behan delde een ernstig geval van belasting ontduiking. In deze zaak stonden te recht de 41-jarige veehandelaar G. V. uit Franeker en de 55-jarige kassier M. H. uit Witmarsum. De veehandelaar moest in 1947 zijn inkomsten opgeven over 1946, welke ruim 43.000 gulden hadden bedragen. Op verzoek van V. vervalste de kassier, die zijn boekhou ding verzorgde, de boeken met het re sultaat, dat het inkomen van V. op pa pier slechts 23.500 gulden bedroeg, welk bedrag aan de belasting werd opgege ven. De twintig mille die over 1946 te weinig werden opgegeven, werden bij de inkomsten over 1947, welke belangrijk lager lagen, opgeteld. Door deze sprei ding betaalde V. 8000 gulden te weinig belasting. Mr. van IJzendoorn eiste te- In 1859 werd by Solferino in Italië een veldslag geleverd tussen Fransen en Oostenrijkers, welke .ar de begrippen van die tijd uitermate bloedig was. Vele duizenden gewonden en verminkten be dekten het slagveld, wachtend of mis schien een paar kameraden zouden ko men opdagen om hen te zoeken, wach tend op een druppel water, wachtend op de dood en op de maraudeurs, de aasvo gels van het slagveld, die gewonden doden beroofden. Op dat slagveld verdwaalde de Zwit ser Henri Dunant en de verschrikkin gen. welke hij daar zag, brandden zich in zgn geest. Pas toen hjj een vergeten verpleegde van een oudemannenhuis was, werd zgn ideaal verwerkelijkt: de stichting van een internationale, door alle regeringen erkende organisatie, die de zorg voor gewonden op zich nam, de positie der krijgsgevangenen regelde. Het Rode Kruis was zo aanvankelijk het onderscheidingsteken van militair ge organiseerde eenheden, een kenteken, dat, ofschoon wel eens misbruikt en niet immer gerespecteerd, hen, die onder de Rode Krui vlag werkten, vrijwaarde voor oorlogsmolest. Dat militaire cachet van het Rode Kruis is wel eens een hinderpaal ge weest voor het begrip en de waardering, die dit werk verdient. Want het Rode Kruis verricht zijn taak niet slechts op de slagvelden, ten behoeve van de mili tairen. Zowel in oorlogs- als in vredes tijd heeft het, nationaal en internatio- de'^deHng^Sneek” "van” de* NederiZnTse pfac.htig padvindersvereniging kan worden ge plaatst en een daarbij behorende tuin kan worden aangelegd. De door inwo ners dezer gemeente voor dit doel aan geboden terreinen acht het. bestuur, in effect hebben. Zieken die de moed beginnen te verlie zen, die zich overbodig gaan voelen, ont vangen nieuwe levenslust, nieuwe inte- van het Conflictstof welke volgens generaal Tsjoejkow, de Russische opperbevelheb ber in Duitsland, in de zomer van 1952 tot een wereldbrand zal leiden. De cor respondent van de N. R. Crt. te Berlijn weet dat te melden uit een conferentie welke deze generaal had met de offi cieren en ambtenaren van de Russische I ling dezer kwestie voor het Internatio nale Hof, maar wijst voortdurend op Russische hulp welke haar ten dienste zou staan, als de Engelsen zich niet bij al datgene wat Perzië wil neerleggen. Daardoor wekt de Perzische regering zelf de indruk dat de Russen, of hun vrienden in Perzië zelf, de hand in deze zaak hebben en juist dat kan uiterst gevaarlijk worden. De Perzen spelen met vuur. Dat gebeurt ook in het meer nabije Oosten, waar een hervatting van de oorlog tussen de Arabische staten en Israël dreigt. Kort geleden zijn er tussen Syrië en Israël moeilijkheden ge rezen over de Huleh-moerassen aan de Syrische grens. De Israëliërs zijn bezig deze droog te leggen, om cultuurgrond voor hun zo snel gegroeide bevolking te winnen. Een deel van die moerassen ligt echter in de gedemilitariseerde zóne, waar de Syriërs deze werkzaamheden niet dulden, terwijl terwille van dit werk bovendien het bezit van enkele Arabische boeren schijnt te zijn ont eigend. Door dit alles zijn er vuurgevech ten in dit gebied geweest tussen Syriërs en Israëliërs. Die zaak was al weer bij gelegd door de commissie der Ver. Na ties, toen Irak troepen naar Syrië zond en de Arabische liga bekend maakte, dat zij Syrië zou steunen in haar eisen. Dit wekte de indruk, dat de Arabische liga eigenlijk een reden zocht om de oorlog met Israël die tot nog toe zo’n vernederend verloop voor haar heeft gehad te heropenen, nu de aan dacht der grote mogendheden zo zeer in beslag genomen is door de Koreaanse en Perzische kwestie. Daar zo’n oorlog zich als een olievlek zou kunnen uit breiden, greep de Veiligheidsraad on- middellijk in en verzocht Israël om ter wille van de vrede de werkzaamheden in de Huleh-moerassen te staken. Hier werd een offer van de Israëliërs ge vraagd, want ongetwijfeld is het recht aan hun zgde. Israël heeft echter toege stemd het werk te staken voor zover het ’t gebied betreft dat aanleiding geeft tot grensgeschillen met Syrië, dus In de gedemilitariseerde zóne- het is nu te hopen, dat ook de Arabische staten zich zullen matigen, er ligt al conflictstof genoeg opgehoopt in dit deel van en elders in de wereld. Er waren ook geruchten dat de Rus sen de Koreaanse kwestie wilden bijleg gen om zelf meer aandacht aan de crisis rond de Perzische olienationalisatie te kunnen schenken. Maar dat lijkt niet waarschijnlijk, omdat als Moskou ten volle van die crisis wil profiteren, het er meer aan heeft, dat het Westen nog bezig gehouden wordt in Korea en dus niet zijn onverdeelde aandacht aan Per zië kan geven. Onverdeeld” is trou wens niet het goede woord, want de twee grote partners in het Westen, Amerika en Engeland, blijken het al weer niet geheel eens. Generaal Brad ley, de meest invloedrijke militaire autoriteit in Amerika, heeft dezer da gen voor de senaatscommissie verklaard dat de Ver. Staten zich niet verplicht hebben Engeland te steunen als er over het olie-geschil moeilijkheden in Perzië zouden ontstaan. Men begrijpt dat die uitlating wrevel in Engeland heeft ge wekt, omdat ze de Engelse positie tegen over Perzië op het hoogtepunt van dit geschil afbreuk doet. Het gaat hier ten slotte om meer dan de vijf milliard gul den welke de Anglo-Iraanse oliemaat schappij in haar installaties stak of om de handhaving van een rechtsgeldig Contract dat de verhouding tussen deze maatschappij en de Perzische staat tot 1999 regelt. De huidige Perzische regering verwerpt niet alleen de nor- Verpachting grond. De heer G. Doevendans, aannemer al hier, verzoekt een strook grond ter grootte van ongeveer 375 m2 te mogen kopen of pachten. De strook maakt deel uit van een perceel gelegen tussen IJlsterkade en Lemmerweg. De strook zal gebruikt worden als opslagplaats .voor bouwmaterialen en gereedschap pen en ter gelegener tijd wil adressant er een voor dat doel bestemde loods op bouwen. B. en W. hebben bezwaar tegen verkoop, aangezien de definitieve be stemming van deze terreinen nog niet vaststaat. Zij stellen daarom voor de strook aan adressant te verpachten voor 0.25 per m2 per jaar, welke som is ge baseerd op de voor het verderop langs de Geeuw gelegen industrieterrein vast gestelde verkoopsprgs. Verpachting strook grond bij de Bloemstraat aan Stichting Troephuis „De Blokhut”. B. en W. adviseren Het bestuur van de alhier gevestigde Stichting Troephuis „De Blokhut” tracht reeds geruime tijd de beschikking te ver krijgen over een stuk grond waarop een houten troephuis voor de padvinders van Door het bestuur van de gemeentelijke instelling voor sociale zorg worden aan bevolen voor de benoeming van een echtpaar, belast met de leiding in het stadsverzorgingshuis „Cruycebroeders hof” alhier 1. de heer P. Zijlstra, thans Directeur van Huize „Avondrood” te West-Terschelling, en diens echtgenote A. de Jong; 2. de heer H. Eisenga, thans verpleger by de Stichtingen „Tot Chris telijke Liefdadigheid” te Wagenborgen en diens echtgenote H. Moedt en 3. de heer N. L. Silvius, thans boekbinder al hier, en diens echtgenote H. Wortelboer. 25-jarig bestaan van de Koninklgke Fe deratie van Landelijke Rijverenigingen. 2500 a 3000 Ruiters nemen aan deze estafette deel en in totaal reden ze drie duizend kilometer. Uit de gemeenten van vertrek heeft men een door de bur gemeester afgetekende oorkonde mee- waama het op IJmuiden aanging. Woensdag waren strand en duinen aan de beurt, Donderdag Aalsmeer en voor die avond stond, dank zg de bemidde ling van de heer Miedema, directeur van ons Amicitia Theater, een filmvoorstel ling in een Amsterdams theater (Roxy) op het programma. Over de Vrydag ho ren we nog wel wat als het gezelschap Zaterdag thuis komt. En moge het een In café-restaurant Piso werden Woens dagavond finaal verkocht de 3 panden, door notaris Maseland op 9 Mei provi sioneel geveild. Koper van perc. 1, heren- huizinge a. d. Bolswarderweg nr. 17, werd, nadat dit pand circa 5200.was verhoogd, de heer R. Oswalts te Harlin gen voor 23.050,Koopster van perc. 2, burgerhuis a. d. Oppenhuizerweg nr. 33, hoek Willem de Zwijgerstraat, in huur bij de heer W. Harder, werd mevr, de wed. HuizingaJelgersma te Am sterdam voor ƒ4662.Koper van de woning a. d. Koopmansgracht nr. 72, in gebruik bij de heer A. Veltman, werd de de huurder voor 1600. In ons Maandagnummer hebben we al iets gemeld over de aanvang van de in structieve schoolreis. Maar hier ziet men een kiek van het vertrek van de boot. De ouders zijn trouw op de hoogte gehouden van de lotgevallen tij dens de reis: Marken werd bezichtigd, overnacht werd in Muiden. Dinsdag werd natuuriyk het Muiderslot bezocht en die dag arriveerde men in Amster dam, waar traditiegetrouw eerst de ken Dinsdag ruiters voor de estafetterit I naar Soestdijk ter gelegenheid van het contrólecommissie. De generaal bedoelde natuurlijk niet dat de Russen dan van plan waren een oorlog te beginnen maar generaal Eisenhower zou dan een preventieve oorlog tegen Rusland wil len ontketenen. Wie de ogen echter hier in ’t Westen open heeft weet dat West- Europa zeker in 1952 militair niet ge reed is een oorlog te beginnen en het is daarom dwaasheid te veronderstellen datj generaal Eisenhower, die het best met de stand van de Europese remili- tarisatie op de hoogte is, een dergelgk plan als de Russen hem toedichten, zou koesteren. De Russen hebben dit praatje allicht nodig voor hun eigen militaire plannen in Oost-Duitsland. Het noemen van een dergeiyke termijn zal overigens slechts de wederzijdse inspanning op be- wapeningsgebied aanvuren en is weinig - tige sfeer waarin eigenlijk de confe rentie der Grote Vier zou moeten wor den gehouden. Nog altijd is de moge lijkheid dat zo’n conferentie tot stand komt er, want op de agendaconferentie zijn, naar wij menen in de 56ste zitting, Namens het personeel in dienst der gemeente Sneek werd ter 2e afdeling van onze gem.-secretarie het initiatief genomen tot een „Haak-in” actie onder het personeel van alle Friese gemeenten. De uitslag was dat de volgende bedra gen te Sneek binnenkwamen: Bolsward 11.65; Dantumadeel 103.50; Donia- werstal ƒ98.97; Ferwerderadeel ƒ92.20; Franeker ƒ276.83; Franekeradeel ƒ51.50; Harlingen 165.Haskerland 100. Heerenveen 192.35; Hem. Oldephaert en N.W. ƒ131.50; Hennaarderadeel ƒ43.50; Leeuwarderadeel ƒ118.97; Lem- sterland ƒ115.54; Menaldumadeel ƒ146.25; Oostdongeradeel ƒ73.Slo ten ƒ12.Smallingerland ƒ264.60; Sneek ƒ350.06; Utingeradeel ƒ42.65; Westdongeradeel ƒ42.50; Wonseradeel ƒ282.25; Wymbritseradeel ƒ121.50; IJlst 11.Totaal dus ingezameld door Sneek 2847.32. Gaasterland stortte zelf reeds ƒ118.50; Leeuwarden ƒ911.75; Opsterland ƒ240.Rauwer- derhem 21.55, totaal 1291.80, zodat door het personeel der Friese gemeen ten tot nog toe 4139.12 is bijeenge bracht. Voorts is op 21 Mei aan de Haak-In- Bazar, Kloveniersburgwal 50 te Am- werk verricht ten behoeve van de bui> gerbevolking, van door rampen getroffe nen, van zieken, invaliden en ouden van dagen, van moeders en kinderen. Steeds meeromvattend werd die taak, verband met de ligging dwarvan, niet ge-1 d!.3~g™Ordlg® schikt. Een aanvaardbare oplossing is naar het oordeel,van hét bestuur aan wezig in het pachten van een strook grond nabij de Bloemstraat, eigendom der gemeente. De in pacht gevraagde grond heeft een oppervlakte van onge veer 775 m2. Tegen inwilliging van dit verzoek bestaat bij B. en W. geen be zwaar. Het te plaatsen gebouwtje zal weer enige vorderingen gemaakt; over het meest omstreden punt op die agenda nl. de Duitse demilitarisatie, is nu overeenstemming bereikt, het komt tweemaal op de agenda plus nog een aantekening dat de onderhandelaars het niet eens konden worden op welke plaats precies dit punt op de agenda moest staan! Nu gaat het nog over de kwestie of het Atlantisch pact ook nog op de agenda moet. De Rüssen willen het, het Westen niet, dan zouden im mers ook alle verdragen welke Rusland met zyn satellieten sloot op de agenda moeten. Men verwacht thans echter dat de Grote Vier te Washington zullen kun nen byeenkomen vrij spoedig na de Franse verkiezingen, welke midden Juni worden gehouden. Tevoren hebben we ook nog verkiezingen in Italië en Ierland. In het laatste land, waar het parlement tussentijds ontbonden is we gens onenigheid in de coalitieregering zelf, is er een kans dat De Valera, die van 1932 tot 1948 de leiding der rege ring had, en toen gewipt werd, weer aan het bewind komt. De groeiende on tevredenheid in Spanje, heeft zich in Madrid weer eens geuit in een boycot, nu van de openbare vervoermiddelen; vooral de arbeiders, daartoe aangezet door kettingbrieven schijnen van deze wijze van „zwijgend protest” nogal ge bruik gemaakt te hebben. Van het comité dat met de uitvoering van de diverse plannen is belast, verne men wij het volgende De huis aan huis-inzameling start Maandag 28 Mei. Op de Dinsdag j.l. ge houden contact-avond is de stad in wij ken verdeeld, zodat dit onderdeel van het programma in kannen en kruiken is. De eerste reactie op het tot de direc ties en de werknemers in de grote be drijven gericht schrijven om ten bate van het Rode Kruis over te werken, is reeds gemeld. Een bedrijf deelde nl. mee dat besloten was één uur over te wer ken, terwijl de directie bij de zo beschik baar komende som een zelfde bedrag zal voegen, en het kantoorpersoneel tevens een afzonderlijke bydrage zal geven. Wie volgen? Wat de bonte avonden, welke op 1 en 2 Juni gehouden worden, betreft, kan worden meegedeeld dat op beide avon den mr. Lawoe, goochelaar, jongleur en musicaal-acteur (door Henk Stuurop ge arrangeerd), zal medewerken. Ook zal voor de kinderen op die Zaterdagmid-1 dag optreden een Poppentheater, gooche laar, jongleur enz. en zoals we al schre ven wordt er een zangwedstryd gehou den. Verschillende instellingen zegden reeds cadeaux toe voor elke 100ste be zoeker op die avonden. Aan deze bonte avonden werken verder mee Abe Brou wer, Henk Stuurop e.a. Er komen nieuwe aangiftebiljetten voor de belasting, waarin de vragen in eenvoudiger beter te begrgpen taal wor den gesteld. Minder noodzakelijke vra gen zyn bovendien weggelaten. BENOEMD. De heer J. Sixma, hoofd van de La in het militair hospitaal te Utrecht de militair G. de Boer, uit Steenwijk, die 6 Mei tegen pokken was ingeënt, aan encephalitis overleden. Eenzelfde lot trof in het militair hospitaal te Arnhem de militair K. H. Silvius uit Zevenaar, die 4 Mei werd gevaccineerd. Voor bei den was het de eerste keer, dat zij wer den ingeënt. Zoals bekend is er kans, hoewel niet groot, dat iemand, die zich voor het eerst laat inenten, bovenge noemde ernstige ziekte van het centraal zenuwstelsel, met een hoog sterfteegfer (tot 30 krijgt. Toen dit in 1929 werd ontdekt was het dan ook meteen ge daan met de inentingsdwang. Bij kinde ren op zeer jonge leeftijd ingeënt, is het gevaar voor deze ziekte te verwaar lozen en bij herinenting bestaat het niet. De generale staf schijnt het bevel te hebben uitgevaardigd, dat de militairen moesten worden ingeënt. Voor zover ons bekend hebben de militaire artsen ech ter, als zich soldaten voor een eerste in enting meldden, de betrokkenen steeds gewaarschuwd dat de gevolgen van deze enting voor hun eigen risico waren. De vraag is echter of men een minderjarig militair, die zelf bereid is te worden ge vaccineerd, deze behandeling mag doen nr» rl - Vorige week toonde de New Yorkse beurs een scherpe daling toen er ge ruchten waren dat Moskou het Westen had gepolst over de mogelijkheid het Korea-geschil bij te leggen. Later trad een herstel in toen deze geruchten wer den tegengesproken en van Amerikaan se zijde nog eens duidelijk werd ge maakt dat een overeenkomst over Korea niet gebaseerd mocht zijn op een belo ning aan de agressor, de Ver. Staten waren niet bereid de vrede in Korea te kopen met de toelating van rood China tot de Ver. Naties en de afstand van Formosa aan Peking. Of de Russen in derdaad hun voelhorens hebben uitge stoken is niet bekend, maar men zou zich kunnen voorstellen dat zij het heb ben gedaan. Niet omdat ze zo gaarne een einde aan het Korea-conflict willen maken, zij hebben er immers belang bij dat het Westen en de Chinezen hier hun krachten verspillen. Maar het verloop van de jongste krijgsverrichtingen heeft niet alleen opnieuw aangetoond dat het Westen, zolang hier de oorlogvoering beperkt is, waarschijnlijk geen beslis sende overwinning kan behalen, tenge volge van de numerieke Chinese over macht, maar dat de Chinezen dat ook niet kunnen dank zij de overmacht aan materiaal bij het V.N.-leger. De Chine zen wijten dat aan het feit, dat de Rus sen hun te weinig materiaal ter beschik king stellen. Dat is reeds eerder een reden tot wrijving tussen Moskou en Peking geweest en dreigt het steeds meer te worden. De Chinezen zien hun beste divisies verbloeden omdat ze wat de moderne bewapening betreft niet op gewassen zijn tegen de V.N.-troepen. Moskou is volgens Peking te kort ge schoten in de verstrekking van een der- geiyke bewapening aan de Chinezen. Maar de Russen blijven zuinig met him wapens. Hier is een mogeiykheid tot verwijdering tussen China en Rusland en de Russen kunnen dus, voordat China in verband daarmede aanstuurt op een wapenstilstand met de Ver. Naties, ge tracht hebben Amerika te naderen met een voorstel een conferentie over Korea te beleggen, waarop ook rood China aanwezig zou zijn, en waar dan be halve deze kwestie ook andere Oost- Aziatische vraagstukken zouden kun nen worden besproken. De Amerikanen hebben dan door dit Russische plan al direct een streep gehaald door mee te delen, dat ze niet bereid zijn de Chine zen als lid der Ver. Naties te accepte ren of hun Formosa af te staan. Daar mee was dan dit Russisch initiatief, zo het er al geweest is, meteen aan kant. De Amerikanen wezen trouwens ook ’t Russische voorstel af voor een der gelijke conferentie, waarop rood China ook aanwezig zou zijn, over het Japanse vredesverdrag, Washington wil alleen toestaan dat de Sovjet Unie meewerkt aan de voltooiing van het vredesverdrag dat de Amerikanen zelf voor Japan heb ben ontworpen. Kennelijk beoogden de Russen met beide conferenties onenig heid onder het Westen te stichten (For mosa, toelating van China tot de V.N.) en wilden de Amerikanen hun dat be letten. Het is duidelijk dat Washington de strijd in Korea minstens wil voort zetten tot de Chinezen een wapenstil stand aan de 38ste breedtegraad onvoor waardelijk aanvaarden, wat de moge lijkheid zou meebrengen van een ver wijdering tussen Peking en Moskou, om dat de Chinezen hun vernedering zou den wijten aan te geringe militaire steun der Russen. „Minstens” zeggen we, want een 1 hoofd van de afd. Verre Oosten van het Amerikaanse departement van buiten landse zaken heeft er dezer dagen voor gepleit dat de Ver. Volken in Korea moeten doorvechten tot de communis tische regering in China zelf ten val ie gebracht, wat nogal ongerustheid in En geland heeft gewekt. De Amerikaanse generaal Bradley heeft echter wat olie op de golven geworpen door voor te stellen dat vredesonderhandelingen met de Chinezen zouden worden geopend, als het Chinese voorjaarsoffensief was af geslagen. genomen, welke Woensdag te Soestdijk aan de Koningin werd aangeboden. In Friesland waren als startplaatsen ge- I het troephuis is verleend. kozen: Dokkum, Franeker en Balk. Van Beslissing toelating nieuw be-I ver Franeker brachten de Sjaerdemaruiters - - de oorkonde naar Oosterend, waar de Doniaruiters haar overnamen en hier aan de Leeuwarderweg overgaven aan de Waterpoorters. Dat moment ziet men op de kiek. belemmeren. Een voor de grond te be- pérSm2 isanaJarSehunamenS'g blijk.' Het verpleging, te verpachten terrein is bij vroegere raadsbesluiten, met andere ter plaatse. - - -.. .- gelegen grond bestemd voor de aanleg de bloedplasma-dienst en bg grote van straten, kaden, pleinen en plantsoen, demonstraties en bijeenkomsten, waar terwgl op de tot straat bestemde en ten <.eJeed_St“Xde eerSte hUlp te Verle* dele voor de stichting van het gebouwtje benodigde strook grond bij raadsbesluit van 17 Mei 1912 een bouwverbod is ge legd. Daar de grond evenwel in de naas te toekomst niet ten behoeve van de "6 daaraan gegeven bestemming in gebruik ^aa5„xmi?5^i_^°rden voort-geze(-> wd het behoeft te worden genomen en redelg- kerwijze niet kan worden gevergd dat het gebouwtje aan alle eisen der bouw verordening zal voldoen, hebben B. en --- W. Gedeputeerde Staten dezer provincie ressen door het „welfare”-werk verzocht hun goedkeuring te hechten Rode Kruis en bezige handen leiden hun aan hun besluit, waarbij, met toepas- piekerende geest af. Tijdschriften en boeken gaan naar de ziekenhuizen en hospitalen in binnen- en buitenland, naar chronische thuisliggen- de patiënten, naar eenzame emigranten, van het vaderland, naar gerepa- trieerden en ouden van dagen. Jaarlijks worden 35 millioen tijdschriften en 1 zoek van de geloofsbrief en beslissing millioen boeken door het Rode Kruis over de toelating van het nieuw benoem- verzonden naar mensen, die er verlam de raadslid de heer G. Boomsma (vac.- £end naar liggen uit te zien, de Jong) Moeizaam werk wordt verricht tot het opsporen van vermisten, van de verblgf- plaatsen of de laatste rustplaats van krijgsgevangenen en weggevoerden. Daarnaast is er het prachtige werk van de bloedplasma- en bloedtransfusie dienst, de moedermelk-centrale, de hoornvliestransplantatie. Reeds lang is de Rode Kruissoldaat op het slagveld niet meer de enige werker in deze internationale organisatie. Het werk breidt zich steeds verder uit ,ln tg- den van oorlog, in tijden van vree. Over al vindt ij nieuwe taken. En zelfs in ons door partijschappen en richtingen zo verdeelde landje is het Rode Kruis nog immer het symbool van eenheid, de een heid die samen brengt alle mensen van goede wil, die hier de weg gewezen wordt oh in practijk te brengen het ge bod: Heb uw naaste lief als u zelf! Uw steun stelt Uw Rode Kruis in staat zijn vele taken van naastenliefde te verrichten. Geeft daarom gul aan de grote inzamelingsactie, die van 21 Mei tot 5 Juni in het gehele land zal worden gehouden. Het publiek kent het Rode Kruis het best via het Rode Kruis Korps (de vroe gere Transportcolonne), een organisatie van helpers en helpsters in het bezit van het~üi'tzi*cht van ^omw^den' rtt JH®?-^pl_°T’x5e“d_tot h?t ver’ 7005 vrede- HulP bij rampen, zorg ten van kinderen naar plaatsen in bin- nen- en buitenland, bij de organisatie male gang van zaken nl. een behande- Willem Barends een bezoek ten deel viel, tegen de kassier twee maanden. lijke betrekking benoemd te Bussum. UC1 ouders. Wat de pokkenepidemie zelf be treft, deze is aan het verdwynen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1