WA I L cf IË N BUITENLANDS OVERZICHT De Sneker melktappers openden hun gemeenschappelijk speellokaal Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST d Het Schaapmarktplein 25 jaar geleden en thans in K 5 De school komt bij U thuis rs Nieuwe Koffiebon 9 VRIJDAG 8 JUNI 1951 6e JAARGANG No 46 L. KIEZEBRINK LEERPLICHT Uit de oude tijd d 1 i Prachtig voorbeeld van samenwerking en collegialiteit Ijs! KLEINZAND 7 Telei. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD I ZAKENNIEUWS Geslaagd De Stadstuiniers aan de rol Het Sneekermeer leeggepompt 7 Geen conferentie der Grote Vier Moeilijkheden in Griekenland Redacteur: 7 of «- 7. O uitwerken en uitvoeren. 4 )- Gezondigd (nare klank) En daarom moeten we één week (Figuurlijk) in de bank! Helaas: we zjjn niet wijs genoeg, Al zijn we nóg zo oud: Nog altijd zijn we óp de weg Niet mét de weg vertrouwd. Gezondigd wordt er links en rechts, Wéér pen en liniaal? Wéér schriften en notitiebloc? Wéér in een (rweet-)lokaal? Wéér netjes vingertje omhoog? Wéér huiswerk en weer straf? Zijn we niet oud en wijs genoeg? Loopt dat nou nóóit ’s af, l I in nten Daar volgen we een cursus van Wat kan, wat mè,g, wat móét; Daar Ieren we: kom, kindertjes, Onthoud ’t en wees zoet! De leerplicht van die éne week, Gericht op het verkeer, Verlangt van ons voor 't héle jaar: Kom, kindertjes, wees „Héér”! PHILIA. 12 ct. TD 1 ïzing DRT, des van Ivoe- Post- Venchijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) in 4 ct. !4 ct. Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD sl- <ei raad fcN. n- V- te ij- e- n, ii- n. t. t. t. t. L 9 zi et II- -st ri ch 2D er a- id 4 1- le ia JF JL i- n »r Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten, te ’s-Gra- venhage, heeft bon 505 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 8 Juni 1951 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 23 Juni 1951. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerst volgende bonaanwijzing zal op 19 Juli 1951 plaats hebben. id et sn - iy in Volgende week voor alle weggebruikers. Wéér in de schoolbanken verzeild? Het winkelpand Grootzand 14a, be woond door de heer C. L^rik, is aange kocht door fa. Metz, manufacturen en beddenmagazijn, die t.z.t. haar zaak, Grootzand 14, daarmede zal uitbreiden. Te Leeuwarden slaagde voor het di ploma Dameskappersvak onze stad genote mej. E. T. Martens, leerlinge van r„ de Nederlandse Vakscholen voor Kap- pers. Zo worden de melkbussen thans gereinigd. ker rekende hierbij op de medewerking van de leveranciers waarmee de ver standhouding moge blijven zoals ze al tijd geweest is, en dankte verder nog voor de prettige samenwerking met ar chitect en aannemers, terwijl hij tot slot nog een pluim stak op de hoed van zijn collega Schraa, die zich bij het voorbe reidende werk wel bijzonder verdienste lijk heeft gemaakt. Daarna reikte hij, als symbool van de opening, de sleutels van het gebouw aan al de collega’s uit. Verder spraken nog de heren C. Boon stra, voorzitter van de Friese Bond; J. IJkema, hoofd van het Bedrijfschap voor Zuivel; H. van Dijk, Prov. Commis saris van de Vakgroep; J. Doodkorte, namens de Commissie voor de Wijk ver deling; J. Nauta, directeur van de Kon. Ned. Mij. van ’toomboter- en Kaasfa- brieken; A. Anema, van de N.V. Zuivel fabriek „Normandia” en C. Baarda, voor zitter van „Ons Belang". Allen waren ingenomen met deze belangrijke aan winst waarvoor de initiatiefnemers vele gelukwensen en huldebetuigingen in ont vangst moesten nemen, terwijl het veler wens was, dat deze speelplaats regel matig gebruikt zal worden en navolging in Friesland zal vinden. Bovendien werd er nog met veel nadruk op gewezen dat het lokaal steeds goed schoon moet wor den gehouden, waarvoor ieder gebruiker ook persoonlijk verantwoordelijk is. De heer Baarda sprak het slotwoord, waarin hij ook de heer Stilma lof toe zwaaide voor alles wat hij gedaan heeft en de hoop uitsprak dat in de toekomst zal blijken dat dit lokaal een goede keu ze is geweest. A.s. Zaterdagmiddag tussen 4 en 6 uur is de spoelplaats voor het publiek te be zichtigen. Vrijdag 8 t/m Maandag 11 Juni. Amïci- tia Theater, ’s Avonds 8 uur en Zon dag tevens te 5 uur: „Verloren Jeugd”. De officiële opening werd door alle gebruikers en vele geno digden bijgewoond, die verwelkomd wer den door de heer S. Stilma, voorzitter van de Stichting. Hij memoreerde de op richting van het Spaarfonds en de moei lijkheden die overwonnen moesten wor den om het gestelde doel te bereiken en wees er met voldoening op dat negen melkhandelaren hier hun volledige zelf standigheid hebben verkregen. Wie aan de weg timmert heeft veel bekijks. Dat geldt ook voor de melkhandelaren, en de huisvrouwen zien scherp. Daarom moe ten wij prima producten verkopen en onze materialen zo goed mogeljjk reini gen en onderhouden. Maar thans slaan wij ten opzichte van andere plaatsen geen slecht figuur en wij zullen nog meer ons best doen dan voorheen. Spre- Heel veiel Snekers zullen zich de tijd nog herinneren dat de meestal kleine boeren uit de stad en omgeving hun melk hier zelf aan de consumenten leverden. Later namen de melktappers deze taak meer en meer over en na de oorlog zijn de melkboeren, die hun melk nu ook aan de fabriek moeten leveren, geheel van de straat verdwenen. De melktappers voerden daarna nog vele jaren een felle strijd om de gunst van de huismoeders, maar sinds het tot stand komen van de wijkindeling is ook daaraan een einde gekomen. Dat be tekende niet alleen een verkorting van de vroeger zo lange arbeidsdag, maar verkortte tevens de weg tussen de leve ranciers en de klanten, wat aan de kwa liteit van de producten ten goede is ge komen. Tevens maakte deze regeling de weg vrij voor samenwerking en collegia liteit, waardoor de bestaansmogelijk heden van deze nijvere werkers belang rijk zijn verbeterd. Een prachtig voorbeeld van deze sa menwerking is ook het tot stand komen van de gezamenlijke spoelplaats (de tweede in Friesland) in de voormalige 1 garage van de N.T.M. aan de Bolswar- derweg, die Woensdagmiddag met een bescheiden feestvertoon is geopend en, zoals een van de sprekers het uitdrukte, weer een stap verder voert naar het doel de melkhandel in Friesland op hoger peil te brengen. In deze hygiënische in richting worden de melkbussen en an dere materialen nl. op een zeer doeltref fende wijze automatisch met heet water gereinigd, waarna ze op metalen rek ken, die langs een van de zijmuren zijn aangebracht, kunnen uitlekken en dro gen. Tevens is er voldoende ruimte voor het stallen van de melkkarren van de negen handelaren die van de spoelplaats gebruik maken, welk aantal tot vijftien kan worden uitgebreid. Het gebouwtje maakt zowel van bui ten als van binnen een keurige indruk en werd door vele sprekers ten voorbeeld gesteld voor in de toekomst nog in te richten lokalen. Dat is niet alleen een compliment aan de leden van de Stich ting Voorzieningsspaarfonds van de Melktappersvereniging „Ons Belang”, die het na veel moeite en strijd tot stand brachten, maar ook aan de archi tect S. G. Walinga en de aannemers Gebr. Boomsma, K. Hiemstra (electr. installatie)/ Geldof (schilderwerk) en B. Sikma (waterleiding en spoelinstal- latie). Vandaag geen wieden of gespit, geen planten, geen gemaal Vandaag geen poten of gesnoei, geen grasmachien lawaai Het schoff’len harken enzovoorts, een keer aan kant gezet Vandaag gaan we gezellig uit en maken samen pret. En ze hebben plezier gehad, die stads tuiniers met opzichter, vrouwen, gasten en een goed humeur! Door de Noord- Oostpolder, Kampen, Apeldoorn, Het Loo, Haarlem naar Rotterdam. Door de Maastunnel rijden en wandelen, een prachttocht door de havens van Rot terdam, met explicatie van een echte onvervalste Rotterdamse kaptein, die geen blad voor z’n mond nam. Ze heb ben de geschiedenis gehoord van de mariniers op de Maasbrug, ze hebben de opbouw van de duizenden meters kademuren bewonderd, en daarna zijn ze naar Alphen lan de Rijn gegaan, naar Avifouna, waar duizenden tropi sche vogels in artistieke woninkjes pronken met hun kleuren. Ze zijn naar Amsterdam gereden, hebben daar gezellig getafeld en toen de terugweg aanvaard in de zomer avond. Er is gezongen dat het daverde en vooral het door H. Huisman gedicht lied, waarvan één couplet hier boven werd aangehaald. En om elf uur zijn ze thuis gekomen, moe maar onuitsprekelijk dankbaar voor deze prachtige reis door Nederland. Er werden door de gasten nog dankwoor den gesproken tot de leider en dan gaan ze naar huis. Om de volgende morgen, gesterkt en dankbaar weer aan het werk te trekken. Maaien, wieden, harken. Tot het volgend jaar, hopen we. GAST. Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 2.50 per half jaar. Franco per post 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout Sneek. standig doen in de komende dagen te letten op de „wijze lessen uit het blauwe boekje van Veilig Verkeer”, die via de krant en de microfoon in de huiskamers zullen worden gebracht. De jeugd, de hope voor een veilig ver keer, nu en in de toekomst, zal wederom via de scholen en de politie worden on derwezen, terwijl er voorts in verschil lende gemeenten naar zal worden ge streefd om door middel van geluidswa- gens, luidsprekers, optochten, tentoon stellingen enz. enz. de kennis van de verkeersregels te bevorderen. ledereeen weet, dat propaganda voor een veiliger verkeer op de weg ver uit gaat boven stoffelijke belangen. Evenals met de kankerbestrijding het geval is, gaat het ook hier allereerst om het bestrijden van een kwaad en wel een maatschappelijke ziekte, die dood en verderf zaait op de weg, jeugd noch ouderdom spaart en enkeling en gemeenschap een onzegbaar groot leed berokkent. Tegen deze zwarte achter grond moet de actie worden gezien, die de volgende week in het belang van de veiligheid op de weg zal worden ge voerd. In deze zin moeten bovendien de woorden: „Een week „bijzondere leer plicht” voor iedere weggebruiker” wor den verstaan, die het Verbond voor deze actie als slagzin zal bezigen. Op basis van de aanzienlijke materiële schade en van het onzegbaar leed jaar lijks in zovele gezinnen gebracht, roept het allen tot medewerking op, niet al leen voor deze Veilig-Verkeersweek, doch ook daarna. Samenwerking zij het parool van het Nederlandse Volk voor nu en in de toekomst, want „ALLEEN FALEN WIJ, SAMEN SLAGEN WU". Bij het slopen van het oude huisje Grootzand 62, waarmee een der laatste 18e eeuwse trapgevels uit onze stad ver dwenen is, nadat bij de verbouwing in de vorige eeuw reeds veel van zijn ar chitectonische schoonheid verloren was gegaan, zijn enige fraaie tegeltjes uit de 18e eeuw en een, zij het gebroken, haardplaat te voorschijn gekomen. Deze bevonden zich, weggetimmerd, in de keuken in het achterste en oudste ge deelte van het huis. De haardplaat in de open schouw, waarvan de vorm nog duidelijk was te zien, stelt twee engelen met zandlopers voor. De rank van rose tegels ter weerszijden van de schouw was niet meer volledig, maar enkele van de tegels, waarop twee papegaaien staan afgebeeld, konden ongeschonden van het oude muurwerk worden verwij derd. Het gebouw bevatte nog wel meer tegels, maar deze zijn alle van jongere datum (19e eeuw), Enkele deuren waren voorts nog voor zien van antieke koperen krukken, waaronder twee zeer mooie. De sloper van het gebouw, de heer K Postaa te Leeuwarden, die (geluk-, kig) veel belangstelling heeft voor oude gebouwen en de onderdelen daarvan, heeft toegezegd de haardplaat en ver moedelijk ook de andere voorwerpen aan het Fries Scheepvaart Museum te zullen afstaan. Men heeft zich wel de vraag gesteld waarom de Russen, nadat de conferen tie der Grote Vier al haast in zicht was, door hun voorstel het Atlantisch pact als punt op de agenda te plaatsen, plot seling weer een struikelblok op de weg er heen wierpen. De mening is geopperd dat dit verband hield met Korea, de Russen hadden gehoopt ter conferentie van de Grote Vier te kunnen verschijnen met een groot Chinees succes, wat de Russische positie in Europa zou hebben versterkt, maar nu dat faliekant uitliep, achtten de Russen hun positie niet sterk genoeg om naar een der gelijke confe rentie te gaan, waarom zij zouden heb ben getracht of de voorgenomen confe rentie te torpederen of tijd te winnen door over het Atlantisch pact te gaan praten; maar de mogelijkheid lang van dat tijd winnen te profiteren werd hun dan door de stap van het Westen te Moskou ontnomen. Dat Westen toonde daardoor zowel een even verheugende vastberadenheid als eenheid. Dat stre ven naar eenheid valt ook op te merken in de Westerse houding ten opzichte van de Koreaanse kwestie zelf. Nu de troepen der Ver. Naties weer over de 38ste breedtegraad zijn heeft Engeland het initiatief genomen voor besprekin gen der veertien bij het conflict betrok ken landen over eventuele nieuwe stap- Woensdag 13 Juni. Sanatorium „Bea- trix-Oord”. Tourtocht voor leden en belangstellenden. Vertrek ’s mid dags 1 uur. pen om de oorlog door onderhandelin- gen met communistisch China te beëin digen. De Engelsen zouden daarbij eerst aansturen op een wapenstilstand, zon der dat wederzijds enige politieke voor waarden werden gesteld. Dit blijkbaar om te voorkomen dat reeds direct nete lige vraagstukken als de erkenning van communistisch China als lid der V. N. en het recht van Peking op Formosa aan de orde komen, waaromtrent zowel China als de Ver. Staten zo gevoelig zijn. Eerst als na de wapenstilstand een rustiger sfeer was geschapen, zouden daarin dergelijke vraagstukken en alle van het Verre Oosten kunnen worden bekeken. Engeland tracht dus ten volle met het Amerikaanse standpunt reke ning te houden en de Amerikanen op hun beurt blijken wel voor het denk beeld van een dergelijke wapenstilstand te voelen; voor een toegeven daarna echter aan de eisen der Chinese com munisten zullen ze toch niet te vinden zijn. De huidige binnenlands po litieke situatie in de Ver. Staten gedoogt dat niet en de positie van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Acheson is wel zeer verzwakt nu bij de verhoren voor de senaatscommissie te Washington nog eens duidelijk bleek, dat hij eind 1949 voorstander was van de afstand van Formosa aan Peking. In tussen moet nog blijken of de Chinezen ook voelen voor een wapenstilstnd in de vorm welke Londen zich voorstelt; vol gens Poolse regeringskringen is dat niet het geval en zal Peking, hoezeer het ook reeds heeft gebloed voor zijn halsstarrige houding. Formosa en erken ning door de Ver. Naties blijven eisen. Hebben de Engelsen bij hun voorzichti ge benadering van het vraagstuk van het herstel van de vrede in Korea reke ning gehouden met Amerikaanse gevoe ligheden, de Amerikanen hebben de Engelsen kostbare steun verleend bij het pogen het Perzische oliegeschil op vredelievende wijze op te lossen. Dei Perzische regering toont zich thans soe peler en meer bereid tot overleg, dank zij de krachtige Amerikaanse druk, welke trouwens Londen ook niet be spaard bleef. Er is een kans op een be vredigende regeling als de extreme Per zische elementen nu geen spaak in het wiel steken. Krachtig greep de Ame rikaanse regering ook in in Grieken land, waar veldmaarschalk Alexander Zoals reeds is gemeld, zal het Ver bond voor Veilig Verkeer de volgende week een zg. Veilig Verkeersweek hou den, waarin ditmaal in het bijzonder de aandacht van de weggebruikers zal worden gevraagd voor de verkeersregels. De juiste kennis van de verkeersregels laat in ’t algemeen nog zeer veel te wensen over. Wanneer er op de weg iets gebeurt, dan kan men in negen van de tien gevallen horen: „Dat wist ik niet!” en „Had ik het maar geweten!” Door middel van affiches, biljetten, stroken, brochures, films, filmstroken en ander modern materiaal wil het Ver bond de volgende week de verkeersre gels en de juiste toepassing daarvan op grote schaal propageren. Het zal dit doen in samenwerking met de vele plaatselijke Verenigingen voor Veilig Verkeer, de Consuls van het Verbond, de politie en andere contacten, die het overal in het land bezit. En het zal dat zo grondig mogeljjk doen! Bijzondere vermelding in dit verband verdient een brochure van het model van een minia- tuur-schoolschrift, waarin men een po pulaire uiteenzetting zal aantreffen van de belangrijkste verkeersregels voor de verschillende categorieën weggebrui kers. Dit zg. blauwe boekje van Veilig Verkeer zal in een zeer groot aantal huis-aan-huis worden verspreid, hetzij op andere doeltreffende wijze'. De toe zegging: „De School komt bij U thuis!” wordt dus door het Verbond dan ook werkelijk nagekomen, voorzo ver gemeentebesturen en andere instan ties er hun medewerking aan verlenen. Bovendien is er de mogelijkheid, dat de leerzame inhoud van het blauwe boekje langs andere wegen in de gezin nen komt, daar radio en pers eveneens de actie steunen. Men zal dan ook ver- Wat deze landen betreft, welke in spanning deze zich ook op militair ge bied mogen getroosten om tegen het streven der communisten naar de we reldmacht een dam op te werpen, hun inwendige positie spreekt ook een woordje mee. En dan blijft het een ha chelijk verschijnsel dat in Italië en Frankrijk de communistische partijen nog zo’n grote invloed hebben. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in Noord- Italië bleek dat de communisten er een nog geduchte macht vormen, ze kregen met hun coalitiegenoten de Nenni socia listen, 36.3 der stemmen, de Chris tendemocraten hadden 58.6 doch lie pen achteruit. Vooruitgang boekten de soc.dem., republikeinen, liberalen en neo-fascisten. Met grote belangstelling ziet men thans uit naar de Franse par lementsverkiezingen op 17 Juni. In die afvallige loot van het Britse Gemene best, de Ierse Vrijstaat, boekte welis waar de partij van De Valera vooruit gang, doch niet voldoende om alleen een regering te vormen, zodat het nog on zeker is of hij weer aan het bewind zal komen of zijn tegenstanders het zullen blijven. Als we van afvallige loot spre ken moeten we ook nog even wijzen op Zuid-Afrika, waar de regering-Malan voortgaat de naturellen en kleurlingen hun politieke rechten te ontnemen. Dit heeft ook verzet bij blanken in Afrika zelf gewekt, maar in 't bijzonder kritiek te Londen en New Delhi ontmoet, waar om Malan gedreigd heeft dat als deze kritiek voortduurt, de Unie zich genood zaakt zou kunnen zien een onafhanke lijke republiek te gaan vormen buiten het Gemenebest. Papagos, onverwacht aftrad als opper bevelhebber. Hij is een bekwaam en moedig militair en het is begrijpelijk dat de Amerikanen, die zoveel deden om Griekenland militair sterk te maken, getroffen zijn door dit heengaan. Papa gos schijnt verschil van mening gehad te hebben met hofkringen en politieke figuren over strafvermindering ge schonken aan een door zijn krijgsraad veroordeelde verrader. Aan het hof schijnt men geducht onder de indruk van de Amerikaanse stap, de meeste hofdignitarissen hebben hun ontslag aangeboden om het Papagos mogelijk te maken terug te keren, maar koning Paul heeft dit ontslag geweigerd. Waarschijnlijk heeft in het sterk ver politiekte Griekenland ook de vrees dat de veldmaarschalk te veel macht zou krijgen, geleid tot het verzet tegen hem in bepaalde kringen. Intussen blijkt uit dit alles, waarmede ’t almachtige Ame rika zich zo al bemoeit. Dit is wel een der randgevallen, want een duidelijk in grijpen in binnenlandse verhoudingen, wat Washington zich misschien in Grie kenland kan veroorloven maar niet zou moeten proberen in West-Europese lan den. Als voor ieder Snekermeertje, dat aan het kopend publiek in Sneek wordt uit gereikt, een liter water uit het Sneeker meer werd gehaald, hadden wij kans, dat de Jubileumwedstrijden van de Kon. Zeilver. „Sneek” niet zouden doorgaan. Gelukkig behoeft dat niet, maar de drukpersen draaien en draaien om de duizenden Snekermeertjes te drukken. U heeft ze toch reeds in uw boekje? Wilt u ze goed vastplakken? U kent onze A.S.W. actie? Loopt u dan morgen eens een winkel in Sneek binnen en koopt u er eens iets. Ook u zult die Snekermeertjes willen hebben, ook u zult gaan sparen. Wantzie advertentie. Rusland heeft vastgehouden aan zijn eis dat het Atlantisch pact en de Ame rikaanse militaire bases in Europa als afzonderlijk punt op de agenda der con ferentie van de Grote Vier zal worden opgenomen. Dat betekent in feite dat het voorstel van de Ver. Staten, Enge land en Frankrijk vorige week aan Moskou gedaan om op 23 Juli te Was hington de conferentie der Grote Vier aan te vangen met als basis een der drie agenda’s ter agenda-conferentie ontworpen, door de Russische regering is verworpen. De grote Westelijke lan den waren vorige week met dit voorstel gekomen, omdat zij het gekibbel te Pa rijs moe waren en dus de Russen voor een keus wensten te stellen. Zij hebben voor zij dit voorstel deden herhaaldelijk het Russische verzoek om het Atlan tisch pact op de agenda te plaatsen om dat het naar het Inzicht der Russen een oorzaak van spanning is, afgewezen. Hun argument was dat dit pact niet een oorzaak, maar een gevolg van de span ning was. Het zou dwaasheid van de grote Westelijke landen zijn dit pact dat buitendien niet hun alleen aangaat maar vele andere Europese landen ter discussie te stellen. Ook om practi- sche redenen, want feitelijk zou dat meebrengen, dat alle regelingen, welke binnen dat pact nog moeten worden ge troffen als het behoorlijk zal werken, weer op de lange baan zouden worden geschoven omdat men eerst zou moeten afwachten wat de conferentie der Grote Vier er over had te zeggen. Een confe rentie die, de agenda-conferentie leert het, vele maanden zou kunnen duren. Op de agenda-conferentie heeft het Westen lang geduld gehad, maar men moest eindelijk eens haring of kuit van de Russen hebben, ten slotte was er nog zo iets als de kwestie der herbewa pening van West-Duitsland, welke met aller instemming wel op de te houden conferentie der Grote Vier zou worden besproken. De Russen willen dat vraag stuk natuurlijk zo lang mogelijk slepen de houden, maar het Westen moet in zijn verdedigingsplannen rekening hou den met een eventueel resultaat van de besprekingen der Grote Vier over dit probleem, en daarom ook moest het Moskou nu eindelijk eens voor de beslis sing stellen of er een dergelijke confe rentie zou worden gehouden of niet. Na het Russische antwoord is de mogelijk heid zeer groot geworden dat er hele maal geen conferentie zal zijn. Het is immers moeilijk te zien hoe het Westen nu nog water in de wijn zal kunnen doen en toch het Atlantisch pact als afzon derlijk agendapunt zal accepteren, dat zou een verregaande zwakheid bewijzen en dan had de stap te Moskou ook geen zin gehad. De Russen zullen ongetwij feld in hun propaganda het Westen dan beschuldigen geen overeenstemming te willen, ze hebben handig genoeg gema noeuvreerd, men zal dat gelaten moeten aanvaarden, en Moskou deze vreugde gunnen als vergoeding voor de bittere teleurstelling dat alle Russische pogin gen om reeds ter agenda-conferentie verdeeldheid tussen de Westelijke staten te zaaien, onvruchtbaar zijn gebleken. Het was niet de Amerikaanse wens dat een conferentie der Grote Vier nu zou worden gehouden, speciaal de Fransen achtten haar noodzakelijk om achter de ware bedoelingen der Russen te komen. Op dit punt heeft de gang van zaken ter agenda-conferentie echter wel zoveel geleerd, dat men geen illusies behoeft te koesteren over de resultaten van een ontmoeting der Grote Vier, dan had Moskou de agenda-conferentie niet la ten verdrinken in allerlei procedure- kwesties. Wilde Moskou een werkelijke ontspanning, dan zou het Atlantisch pact daarvoor geen hinderpaal behoeven te zijn, omdat de landen van dit pact zich heel gaarne zouden onttrekken aan de ontzaglijke lasten welke het hun op legt en maar al te blij zouden zijn als een internationale ontspanning hen daartoe in staat stelde. Uit het verloop der agenda-conferentie kunnen deze landen echter alleen maar de conclusie trekken, dat ze zich op het ergste moe ten voorbereiden en dus hun gezamen lijke bewapeningsplannen verder moeten

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1