s IJ a Bondswandeldag K.N.G.V. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Beslissende seriewedstrijden van de Kon. Zeilver. „Sneek” Fraai eindexamen-succes aan de Gemeentelijke Handels Avondschool De verdwenen Engelse diplomaten I BIOSCOOPNIEUWS DINSDAG 12 JUNI 1951 6e JAARGANG No 47 L KIEZEBRINK 1 Haak-in actie Sneker scholieren Aangiftebiljet tijdig invullen Sonnette-priisfraech 1951 „De Tsjerne” Het Chr. Muziekcorps in uniform Werd Schallenberg toch vermoord? Nachtelijke film in de Eeltje Halbertsmastraat RIJDT EN LOOPT MET OVERLEG, DE DOOD LOERT OP DE WEG Georganiseerd door S.G.V. Heffing parkeergelden in voorbereiding Opbrengst Rode Kruis*collecte KLEINZAND 7 Telei. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Atsma, Bakker, Oppenhuizen Jr., Jansma, Vrolijk en Miedema kampioen Avondvierdaagse De Zuidwesthoek en de Zending Kankerregistratie Bossche zangers bij Zangersfeest 1 Redacteur: De Redaksje. VERBOND VOOB VEILIG VERKEEK en De Verbond voor Veilig Verkeer. Anders tenminste vyf gulden boete. Naar het Alg. Handelsblad verneemt, is bij het ministerie van Financiën een wetsontwerp met betrekking tot par- keergeldheffingen in voorbereiding. De Rode Kruiscollecte bracht te Heeg op de som van 101.72. lopen had te -wijten. Allen volbrachten de tocht. De Rode Kruis-colonne had deze middag een lichte taak, daar er zich slechts enkelen kwamen melden in ver band met ontstane blaren. Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD minister van Financiën stelt bij nota van wijziging aan de Tweede Ka mer voor te bepalen dat, indien de ver eiste aangifte voor de inkomstenbelas ting niet is gedaan, de belastingplichti ge bij aangetekende brief kan worden aangemaand binnen een daarbij te stel len termijn aan deze verplichting te voldoen. Is ook aan deze aanmaning niet voldaan, dan wordt de op te leggen aanslag verhoogd met 5 met een mi nimum van vijf gulden. De Minister van Financiën vraagt verder in dit verband de bevoegdheid, op grond van dwaling of verschoonbaar verzuim, kwijtschel ding of vermindering te verlenen van de verhoging. De R.H.B.S. te Harlingen nam het initiatief aldaar een Haak-In-Actie te organiseren ten bate van het Wilhelmi- nafonds. Alle scholen, op enkele uitzon deringen na, hebben meegewerkt tot het welslagen van deze actie, met het re sultaat dat gezamenlijk een bedrag van 1000.door de Harlinger schoolgaande jeugd bijeen werd gebracht. Ook op de R.H.B.S. te Sneek is men op het idee gekomen mee te helpen de kanker te bestrijden. Er werd ruim 100.bijeen gebracht. Het schijnt ech ter in onze stad eveneens een actie te worden, waarbij alle scholen worden be trokken. Vele hoofden etc. hebben reeds hun volle medewerking toegezegd. Spe ciaal voor de Lagere Scholen bestaat de mogelijkheid z.g. „Haak-In”-Bruynzeel- potloden te bestellen, die per gros 16.50 kosten. Men ontvangt na girering van dit bedrag een bewijs, dat hiervan ƒ3. aan het Wilhelminafonds wordt overge maakt. Laten we hopen, dat de ouders, de on derwijzers, leraren en leerlingen alles in het werk zullen stellen om deze actie tot een goed einde te brengen. R. Alle veertien eindexamen-candidaten van onze Gemeentelijke Handels-Avond- school hebben het einddiploma gekregen, en met cijfers die gezien mochten wor den. Dat is een fraai resultaat en op nieuw een bewijs dat het onderwijs aan deze school op hoog peil staat. Donder dagavond werden de diploma’s, zoals ge bruikelijk in de kleine raadzaal van het Stadhuis, aan de geslaagden uitgereikt, waarbij ook de leraren en de gecommi- teerden aanwezig waren. De directeur, de heer J. H. Dood- korte, die deze prettige taak weer ver richtte, zei, dat dit eindexamen voor de tweede maal geheel volgens de nieu- de eisen is gehouden. Het programma van de school gaat nl. beduidend verder dan deze officiële eisen. Hij bracht hulde aan de leerlingen voor het zeer geregel de schoolbezoek, zodat practisch geen absenten voorkwamen en betoogde dat de Handelsavondschool geen Midden- standscursus is en veel voordelen heeft boven zo’n cursus. De stof kan hier in een rustig tempo verwerkt en daardoor het volledig bezit van de leerlingen worden en bovendien geeft zij veel meer dan voor het Middenstandsdiploma ver eist wordt. Voorts krijgen de leerlin gen ëen beter inzicht in de richting waarin zij verder moeten studeren. Daarom is het zo jammer dat er zoveel jongelui zjjn die ’s avonds hun tijd ver knoeien inplaats van die nuttig te be steden. Daarom wekte hij de geslaag den op propaganda voor de school te maken en feliciteerde hg hen met het behaalde succes waarbij hij de hoop uit sprak dat ze het niet bij dit diploma alleen zullen laten. Mogelijkheid van slipgevaar Geeft op alle borden acht die in Uw belang zyn aangebracht. In goed freon en meiwurker fan „De Tsjerne” hat de redaksje yn steat steld in poëzij-priisfraech üt to skriuwen. Hjir folgje de bisünderheden: Frege wurdt in rige fan trye sonnet ten (oarspronklik en jit net earder pu- blisearre) dy’t, sünder dat dit yn it rymskema hoecht üt to kommen, in ien- heit foarmje; hja hawwe in mienskip- like titel, mei of sünder Ondertitels. Der wurde twa gelikense prizen fan f 75.biskikber steld, dat is to sizzen, dat fan ien dichter mar ien rige bi- kroand wurde kin. In „twadde prils” wurdt net takend; beide rigen wurde achte op ien hichte to stean; bliuwt in twadde rige ünder de mjitte, dan wurdt der mar ien priis jown en de oare yn- halden. De jury sil oansocht wurde troch de redaksje yn oerliz mei de skinker fan ’e prizen. Meidoggers wurde forsocht har wurk foar 1 Sept. 1951 yn to stjüren by de Redaksje-skriuwer ünder motto; hja sille in slüf ynslute dy’t bütenop itselde motto hat en dêr’t namme en adres fan ’e dichter ynsitte. Dy’t fierdere ynljochtingen winsket, kin dy oanfreegje by de Redaksje-skriu wer, Heablokstrjitte 15, Snlts. Het Amicitia Theater heeft van mor gen, Dinsdag, t.e.m. Donderdag een spannende Western in technicolor als hoofdnummer nl. „Het laatste duel”. Het gaat hier om een duel met de eerste revolvers met zes schoten, din getjes van 2 K.G. gewicht en ongeveer 40 c.m. lang. Alleen een sterke kerel kan ze snel en vaardig hanteren, en er waren lieden zowel aan deze als gene zijde van de wet, die met twee van deze formidabele wapens tegelijk wisten te werken. „Two Gun” Bill Hart was des tijds zo’n mannetje en Randolph Scott is er zo een. Hart werd beroemd door de wijze waarop hij met z’n wapens ma noeuvreerde of het speelgoed was en Randolph Scott gebruikt ze nu in deze film. Als vertegenwoordiger van de fabri kant brengt Randolph Scott twee paar „Colt. 45” naar het bureau van de Sheriff in een klein stadje aan de uiter ste rand der beschaving. In de hoop de politiedienaren daar ter plaatse met zijn revolvers te kunnen bewapenen. Doch een paar wordt gestolen door Zachary Scott, een desperado, terwjjl hij uit de gevangenis ontsnapt en hier begint een strijd tussen de beide Scott’s, die een van de sterkste actie-films van het jaar heeft opgeJeverd. In dit spannende „kat-en-muis-spel” wordt Randolph Scott terzijde gestaan door „Chief Thundercloud”, het Indiaan se Opperhoofd, dat in deze film een lang gekoesterde wens in vervulling zag gaan, nl. het spelen van een hoofdrol. Als vertegenwoordiger van zijn ras heeft Chief Thundercloud zich steeds be ijverd de belangstelling van de film industrie op te wekken voor het lot der Navajo Indianen. Hij is een erkend expert in het beoordelen van allerlei kwesties, welke tussen de verschillende Indianen-stammen heersen. Als bron van inkomsten voor verschillende stam men (en zeker voor de Navajo’s) is de productie van Westerns, zoals „Het Laatste Duel” niet te verwaarlozen. De historische achtergrond van dit filmverhaal stelde tevens hoge eisen aan decor en aankleding. Een nauwkeurige imitatie van enige straten van het stadje Laramie in de staat Wyoming (uit de tijd van vóór de burgeroorlog) werd opgebouwd, deels in complete wo ningen en winkels, deels in losse gevels waarachter verder niets gebouwd was. Het geheel werd opgericht op de reus achtige Warner Bros, ranch in Calaba sas. De vrouwelijke hoodfrol speelt Ruth Roman, en de regie was in handen van Edwin L. Marin. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) ongedateerd en in vage termen gehou den dat Burgess per auto van Parijs naar Florence was gereisd, daar een „collega-diplomaat” had ontmoet en in diens wagen was doorgereden naar Rome. Daar is hij volgens II Tempo slechts enige uren gebleven om direct daarna door te reizen naar Zuid-Italië. Het blad voegt hieraan toe: Het is niet uitgesloten, dat Burgess Italië reeds heeft verlaten. Men neemt aan dat deze Engelse di plomaten, die zeer goed op de hoogte zijn van de geheime onderhandelingen tussen Engeland en Amerika, met een of ander doel op weg naar Rusland zijn, óf uit eigen beweging óf onder dwang. De Russen zouden heel wat aan hun eventuele mededelingen voor hun pro paganda kunnen hebben en de Amerika nen nemen, nu dit niet 't eerste geval is dat belangrijke figuren uit Engeland zich achter het Ijzeren Gordijn begeven, deze kwestie hoog op. Er wordt ook reeds van gesproken dat Engeland zijn geheime code heeft gewijzigd om te voorkomen dat de Russen ook in de toe komst voordeel zullen slaan uit een eventueel verraad van Burgess en Mac Lean. Evenals ook elders in het land, zal in Sneek van 19 tot en met 22 Juni de Avondvierdaagse worden gehouden. De organisatie berust bij de S.P.S.V. onder auspiciën van de Noord Nederlandse Wandelsport Bond. De deelname staat open zowel voor groepen als voor in- dividuëlen. De afstanden zijn 3 x 15 en 1 X 20 km. Men mag ook een van de vier dagen meelopen. Voor opgave kan men zich wenden tot de organiserende vereniging. Zie raambiljetten. We hebben reeds eerder gemeld dat de Zuidwesthoek in de week van 9 tot 13 Juli a.s. geheel in het teken zal staan van de Zending. Op een persconferentie te Rijs werden Woensdagmiddag nadere uiteenzettingen gegeven. Een zevental, predikanten, zowel Ned. Herv. als Geref. waren hier aanwezig, alsmede afgevaar digden van de Zendingsbureaux Oegst- geest en Baarn. De leiding berustte bij ds. Kamstra van Nijemirdum. De te hou den zendingsdagen zullen de plaatsen omvatten liggende tussen Sneek, Lem mer, Bolsward en Workum. Op de toog- dag op 11 Juli (C'assicale Zendingsdag voor ouderen georganiseerd door de Zen- dingscommissie van de Classis Sneek der Herv. Kerk) zullen als sprekers optre den ds W. F. Dankbaar van Oegstgeest en ds. v. d. Brug van Java; op de Geref. Jeugddag (li. Juli): ds. D. Broer Jr. van Haulerwijk en ds. J. Wiersema van Noordwijk (voorheen Nijemirdum). Bij slecht weer komt men bij hotel Jans in de grote tent bijeen. Aan de Zendingsda gen is tevens een Zento-tentoonstelling verbonden, om de liefde van de kerk voor de zending te vergroten. Deze ten toonstelling bevat stands welke voor zichzelf spreken en andere, waar een toelichting wordt gegeven. De bedoeling is, dat ook kinderen deze stands bezoeken, niet alleen van de la gere scholen, dgch ook van het Nijver heidsonderwijs etc, Hij reikte hierna de diploma’s aan de volgende dames en heren uit: Doede de Boer, met aant. voor Fr. en D.; Johan nes de Boer, Fr.; Geert Bouma; Julius Brouwer, Fr. en D.; Thea Faber; An dries Mulder; Joop Posthumus, Fr.; Dora Ringnalda, D.; Arie Roosenstein, Fr. en D.; Ali Sminia, Fr.; Kees Visser, Fr.; Herman Visser; Annie de Vries, Fr.; Hidde V. d. Zee. Alle geslaagden verwierven bovendien de aantekening voor Engels. Namens de leerlingen dankte de heer Julius Brouwer de directeur en de lera ren voor de prettige wijze waarop zij hun lessen gaven, in ’t bijzonder de heer Doodkorte, die bovendien nog vele avon den geheel belangloos voor hen beschik baar stelde. Zij drukten deze erkente lijkheid tevens uit in de vorm van het boek „De Kardinaal” van Henri Morton Robinson, waarmee de heer Doodkorte zeer was ingenomen. In zijn slotwoord bracht de heer Doodkorte nog dank aan de gecommit teerden, die hun werk zeer serieus heb ben verricht. In het belang vaif de kankerregistra tie is aangesteld tot geneeskundig in specteur van de volksgezondheid dr. M. G. Neurdenburg. De tegenwoordige ken nis omtrent de aard en de frequentie van kanker is onvoldoende en in het bij zonder schiet de kennis inzake de resul taten van de verschillende behandelings methoden tekort. Daartoe is het nodig nauwkeurige gegevens omtrent de kan kergevallen te verzamelen en statistisch te verwerken. Door de benoeming van dr. Neurdenburg hoopt men in deze richting meer resultaten te boeken. Hij was vroe ger hoofd van het bureau bedrijfscon- tröle en statistiek van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst te Amsterdam. z De winnende groep P.O.V. verlaat de stad. De tweede Bonds-Wandeldag van het Kon. Nederl. Gymnastiekverbond, die Zaterdag j.l. onder het motto „Wandel mee in het K.N.G.V.” werd gehouden en georganiseerd werd door de Gymn. Ver. „S.G.V.” alhier, is begunstigd door stralend voorjaarsweer, en uitstekend geslaagd. Pl.m. 280 tippelaars (sters) hebben er aan deelgenomen w.o. vier groepen. Uitgeleide gedaan door het vol ledig tamboercorps van het Stedelijk Muziekcorps Sneek vond te 2.30 uur na bij café Kingma de start plaats van de 15 en 30 K.M. tocht, waarvan de route was: Westersingel, Oud Kerkhof, Markt straat, Kleine Kerkstraat, Kruizebroe- derstraat, Wijde Burgstraat, Singel, Hoogend, Lemmerweg, Jutrijp, Hom- merts, naar Schatting waar het eerste controlepunt was. Hier splitsten de groe pen zich. De deelnemers aan de 30 K.M. tocht gingen vervolgens via Heeg, Kleine Gaastmeer (2e controle), Oudega (W.), groep haar laag cijfer aan niet gericht Nijezijl, IJlst (3e controle), Sneek, cafe ---*-*•J- Kingma, waar de finish en tevens de 4e controle was. Die van de 15 K.M. tocht gingen rechtsaf over Nijezijl, IJlst (2e controle) met als einddoel Sneek, café Kingma (3e contrêle). Onder de deel nemers merkten we vele bekende gezich ten, o.a. de in Friesland overbekende tippelaar P. Cnossen van Sneek, die on danks zijn 57-jarige leeftijd monter en fris als een hoentje zich te plm. 8.45 uur aan de finish kwam melden na zijn 30 K.M.-tocht. De eerste deelnemers aan de 15 K.M.-tocht arriveerden te 5.40, de eerste groep hiervan, de Wandelsport- ver .„Thor” van Sloten te 6.10. Alle deel nemers, in totaal 116, waren voor 6.30 binnen. De kopgroep van de 30 K.M. meldde zich te 6.50, terwijl de laatsten te 8.45 arriveerden. De jury, bestaande uit de heren P. Hartkamp, J. Bok en Cor Tamminga maakte hierna de uit slag bekend LONDEN. De gezamenlijke politie- Bnachten van vier landen maken thans jacht op de twee vermiste Engelse di plomaten Burgess en McLean, die op 25 Mei Engeland verlaten hebben, naar Pa rijs zijn gereisd en van wie sindsdien niets meer is vernomen. Minister Her bert Morrison zal heden over dit myste rie, dat de nervositeit te Londen meer en meer doet toenemen, in het Lager huis vragen beantwoorden, doch tenzij op het laatste moment nieuwe feiten worden ontdekt, lijkt het niet waar schijnlijk, dat hij iets nieuws aan de be zorgde afgevaardigden kan meedelen. Gisteravond althans luidde het antwoord van het Foreign Office op alle verzoe ken om inlichtingen nog onveranderlijk: Wij hebben nog geen enkele aanwijzing voor de verblijfplaats van MacLean en Burgess. Het hoofd van de Britse ge heime dienst, Sir Percy Sillitoe, is naar Washington gereisd om de kwestie te bespreken met de leiding van de contra- spionnagedienst in Amerika. Gedurende het weekend is de raadsel achtigheid van het geval nog toegeno men. Het Britse ministerie van buiten landse zaken had meegedeeld, dat Guy Burgess een telegram aan zijn moeder te Londen had verzonden, dat afkom stig was uit Rome. Hierin maakte hij gewag van een „reis naar de Middellandse Zee”. De Italiaanse politie, die door Londen was gealarmeerd, heeft de administratie van alle postkantoren te Rome zorgvuldig uitgekamd, maar moest tot de conclu sie komen, dat daarvandaan geen tele gram met de ondertekening „Guy” was verzonden. Dat een dergelijk telegram te Londen is ontvangen, staat echter vast. De politie gaat overigens al voor een groot deel uit van de gedachte, dat de wegen der beide diplomaten zich heb ben gescheiden. MacLean zou nog te Pa rijs worden gezocht, maar wat Burgess betreft richt de aandacht zich op Italië. Het serieuze blad II Tempo te Rome publiceerde het verhaal overigens 12 v. Jollen Sander, A. Oppenhuizen, 11.2; Pjut, Mej. R. v. d. Zijpp, 10.1; Boenoet, H. Noorman, 7.1; H. Kwant, 3. 16 M2 klasse Ali, F. Jansma, Grouw, 33.3; Tini, B. van Reekum, 27; Ciconia, W. de Dood, 27Brasem, Gebr. v. d. Laan, 24; De Vrijheid, D. de Haan, 24; Dirk Tom, B. de Haan, 23.1; Lianja, J. R. de Dood, 18; Elja, H. van Dijk, 18; Pompeblêd, U. Bakker, 17; Iris, A. Ta- conis, 5; Kuif duiker, v. d. Zijll, 5. Regenboogklasse Dolfijn, K. Vrolijk, 21.2; Algri, J. Alberda, 20.1; Henderika, D. Óppenhuizen, 18.1; Hennie, M. Hen driks, 18; Pieterke, J. Zwart, 17; Sprin ter, st. T. Zwart, 11; Jan van Gent, Dr. J. W. v. d. Zijpp, 11; Tjerk Hiddes, E. D. de Jong, Joure, 7. Valken Amicitia, J. Miedema, 25.2; Vivian, J. J. v«. d. Veen, 23.1; Twirre, A. H. Tromp, 23; Soelaas, M. C. Breu- ning, Leeuwarden, 22.1; Margarietha, H. G. de Boer, 19; Trije Swantsjes, st. M. Oppenhuizen, 17; Stille Wille, Mr. J. H. Cornelis, 12. Lord Tedder, de Engelse luchtmaarschalk, is geïnstalleerd als kanselier van de Universiteit van Cambridge als opvolger van win. veldmaarschalk Smuts. Op de foto van links naar rechts de hoge commissaris van Nw. Zeeland te Londen de heer W. J. Jordan, Lord Tedder en de Ameri kaanse generaal Omar Bradley. Vrijdagnacht omstreeks 3 uur. Diepe rust heerst alom. Dan ineens: een por in m’n zij en van verre dringt een stem tot mij door: „Man, daar is ie weer”. „Wat weer”, mompel ik slaperig. Maar meteen sta ik al naast mijn bed, want duidelijk hoorbaar in de stilte van de nacht, klinkt in de steeg naast ons huis: klep, klep, klep. Het doek gaat open, de film neemt een aanvang. Vriend hippus, welbekend in de E. H.straat (Nrdzijde) vanwege z’n nachtelijke dwaalpartijen in de herfst, vereert ons deze nacht met een bezoek. Moeizaam beweegt hij zich voort, want aan z’n rechtervoorbeen hangt een zwaar gewicht, wat evenwel niet ver hinderde dat hij zich uit het weiland heeft bevrijd en z’n oude vertrouwde tuintjes weer heeft opgezocht. Ik hang al uit het raam en zie juist dat het beestje eens rustig om zich heen kijkt en dan, welbewust, de mooiste achtertuin (die van m’n buurman) uitzoekt. De bloemen worden bezichtigd en hier en daar eentje genuttigd, de benen doen de rest. Plots verschijnt de buur van an dere zijde op het toneel. Pantalon vast gehouden met de ene, en een dreigend opheffen van de andere hand begeleid door een hevig gebrom van: „fuort beest”, bewerkstelligen dat ons familie- paardje zich rustig omkeert en veront waardigd over zo’n miskenning, zjjn heil weer op straat zoekt. Overal verschijnen thans slaperige gezichten voor de ramen, gewekt als men is door het tikken van de hoefijzers op de stenen en het gerinkel van de ketting met gewicht. Op de hoek: plaats rust en gras eten. Een deur gaat open en een der mannelijke bewoners dezer straat schiet in z’n klompen en loopt, een sigaret tussen de lippen, rustig op het beestje toe. Angstig rekkende hal- sen met verwilderde haren proberen deze fase van de strijd zo goed mogelijk te volgen. Als het beest eens zou schop pen? AlsDe held van dit verhaal loopt echter rustig door en bij ’t beestje gekomen horen we een: „Kom jong”. Meteen pakt hij het paard vast brengt het diep inhalerend, naar het land terug. Doek valt: 3.30 uur. Behalve een be nauwde gil tijdens een droom is alles weer rustig. Ie prijs de Personeelsontspannings- Vereniging van de gevangenis van Leeu warden, 121% punt; 2e prjjs de Wandelsportver. „De Ka naries” van Bolsward, 116 prt.; 3e prijs „S.G.V.” Sneker Gymn. Ver. 97% pnt.; 4e prijs „Thor” van Sloten 80% pnt. De prijzen bestonden uit lauwerkransen en medailles, allen beschikbaar gesteld door S.G.V. Deelnemers die de tocht voor de eerste maal hadden volbracht, ontvingen de fraaie Bonds-Wandel- medaille; zij die reeds eerder deze tocht maakten, ontvingen het blauw-wit lintje met het daarbij behorende sterretje. De groepen ontvingen naast de bovenvermel de prijzen bovendien een grote groeps- medaille. De jury deelde ons mede dat de Wandelsportver. „De Kanaries” door slecht lopen over ’t eerste traject veel punten had verspeeld en dat de S.G.V.- Hoewel aanvankelijk zou zijn geble ken, dat de Hagenaar Schallenberg door zelfmoord om het leven was gekomen, schijnt de minister van Justitie thans een andere mening te zijn toegedaan. Ten antwoord op vragen van het Twee- de-Kamerlid Schoonenberg (C.P.N.), die hierover schriftelijke vragen had ge steld, deelde de minister thans nl. mede, dat er een gerechtelijk vooronder zoek is geopend tegen een onbekende dader. Het ligt in de bedoeling, aldus de minister, daartoe enige journalisten te horen, die over dit onderwerp hebben geschreven, „omtrent de redenen van him wetenschap”. Uiteraard kunnen in dit stadium, nu de zaak nog bij de rech- ter-commissaris in onderzoek is, be zwaarlijk verdere mededelingen worden gedaan zo besluit de minister van Justitie. We kunnen kort zijn over deze laatste wedstrijd, waarin de beslissing is geval len. Want het was stil en dus geen weer voor strijd, maar een aftasten van de baan om een vleugje wind. De een pro beert het zus, de ander zo, maar het opmerkelijke is, dat de favorieten ge woonlijk toch weer vooraan komen, zo als ook nu, zodat een lichtweer-tuig en het geluk niet alles kunnen doen. De stuurman spreekt steeds een geducht woordje mee. De Schouwenklasse was de enige die hierop een uitzondering maakte. Atsma kwam nl. ver acheraan, maar deson danks toch nog net met de hakken over de sloot. Z’n concurrenten die beide met 10.1 punten eindigden en een wedstrijd minder hebben gevaren, kwamen hem half acht. De toegangsprijs” is f (125, nl. met 0.1 punt verschil wel heel dicht op de hielen. In de Pampusklasse bewees Bakker z’n superioriteit door voor de derde maal te winnen waardoor hij de titel met een grote puntenvoorsprong won. Appie Oppenhuizen behaalde z’n tweede overwinning en daarmee tevens de eind zege in de 12 v. Jollen, waarin Roelien v. d. Zijpp het nu niet verder kon bren gen dan tot de 3e plaats. Fokke Jansma zette in de 16 M2 klasse de kroon op het werk. Met drie overwinningen uit drie wedstrijden werd hij de enige ongeslagen kampioen. De strijd in de Regenbogen bood een heel ander beeld dan de vorige malen, daar Oppenhuizen nu als eerste over de eindstreep ging, gevolgd door dr. v. d. Zijpp, Hendriks, Alberda, Zwart, Vrolijk en Tom Zwart met het schip van de Wilde. Vrolijk zat dus in het achterste, gelid, maar omdat Alberda in het midden eindigde, haalde hij de titel toch nog. Het verloop bij de Valken was voor Breuning wel heel onfortuinlijk. Hij veroorzaakte nl. een aanvarinkje, wat hij na afloop zelf op de toren meld de zodat het protest van de Boer niet meer nodig was. Maar daarmee ver speelde hij niet alleen de eerste plaats, ook het kampioenschap ging er door verloren. Miedema, die na hem finishte, werd nu de gelukkige. Alle klassen zeilden maar één route, maar nauwelijks waren alle deelnemers binnen of er kwam een mooie bries. Dat was een beetje gek aansteken van Aeolus. De eindstanden zijn SchouwenMeerkol, F. F. Atsma, Oppenhuizen, 10.2; Foarüt, U. G. de Jong, Oppenhuizen, 10.1; Pompeblêd, J. Douma, Oppenhuizen, 10.1. Pampusklasse Weerhaan, H. H. Bak ker, 21.3; De Gr. Leeuw, H. J. Halbert- sma, 15.1; Wederik, W. J. Nieuwenhuis, 15; Smelleken, J. v. Foeken, 15; Ljip, Gebr. de Jong, 13; De Welle, A. M. Sus- tring, 9; Ruiter, R. Reitsma, Witmar- sum, 7» Woensdag a.s. zal in het Sportpark aan de Leeuwarderweg te Sneek een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen Oranje Nassau I en de Sneker Politie Sport Vereniging. De wedstrijd begint om 1 tribune f 0.10 (dit geldt ook voor dé leden van bovengenoemde verenigingen). De opbrengst van deze avond is be stemd voor de uniformactie van het Christelijk Muziekcorps „Harmonie”. In gezetenen van Sneek en omgeving, U mag deze avond niet missen, want voor dit ene kwartje ziet U een wedstrijd en U werkt tevens mee aan een goed doel. Ook de „Harmonie” wil graag haar uni formen en het komt haar toe. Indien hiervoor toestemming zal worden ver leend, zal de „Harmonie” Woensdag avond voor de aanvang van de wedstrijd een muzikale rondgang door de stad maken en daarna in de pauze van de wedstrijd in het Sportpark nog een paar nummers ten beste geven. Op Zaterdag 16 dezer viert de Bond van Zangkoren in Friesland zijn 40-jarig bestaan te Leeuwarden. In de middag uren zal een ontvangst plaats vinden in tegenwoordigheid van het Koninklijk 's Hertogenbossche Mannenkoor met de burgemeester van deze stad door B. en W. van Leeuwarden. Na de receptie volgt in de Prinsentuin een concert door het mannenkoor onder leiding van Wieke Jordans. In de avonduren wordt het zangspel van dr Johan Wagenaar „De fortuinlijke Kist” uitgevoerd, gevolgd door een werk van de Friese schrijver Y. C. Schuitmaker. Ten slotte zal het mannenkoor zich nog eens laten horen. Op de Zondagen 17 en 24 Juni zullen dertig koren aan een concours deelne men, wederom in de Prinsentuin, afge wisseld door balletten onder leiding van mevrouw Smit—Heybrock.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1