«f 4 in Frankrijk Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Verkiezingen NIEUWSBLAD” „SNEEKER Utfiering Frysk bernesjongkoar Jong Marsang N M ABONNEMENTEN DINSDAG 19 JUNI 1951 6e JAARGANG No 49 L KIEZEBRINK B1OSCOOPN1EUWS Westelijke nota's aan Moskou Bekend zeilveteraan overleden I Oerbewoners van Friesland BURGERLIJKE STAND Naundorff niet Lodewijk XVII Met Excelsior op stap De Affray gevonden In België ter dood veroordeeld Uitstapje Geloof, Hoop en Liefde Examen kleuteronderwijs Vakschool Ned. Kappersbond Bij redden van haar kind gedood Utslag Fryske eksamens Luxueus maar dwaas I NED. STAATSLOTERIJ 513e Dertig doden bij brand in Montreal Oud Kerk te Amsterdam voorlopig gesloten Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD- W KLEINZAND 7 Telei. 2872 DE ADMINISTRATIE Sterftecijfer tuberculose teruggelopen Verkoop huizen Soldaten zes jaar in bunker opgesloten Naar Nw. Zeeland Jaarverslag 1950 N.S. Een millioen voor het Rode Kruis Meisje verdronken Twintig jaar wegens moord geëist Lagere premie bij woningsplitsing Geslaagd Heger schooljeugd gaat prijsvissen SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur 3 de t. t. van 32 Verbond vor 2e KLASSE. I WIE „OVERSTUUR” IS BLIJVE VAN HET STUUR AF! Verbond voor Veilig Verkeer. Opnieuw Viermogendheden- conferentie voorgesteld. De ütslach fan de op 19 Maeije to Ljouwert balden eksamens is, dat fan ’e 156 kandidaten foar in Fryslan-diploma A. 136 it der goed ófbrocht ha, wylst alle 28 dielnimmers oan it eksamen foar it Fryslan-diploma B (foar-eksamen Frys ke Ate) der troch kommen binne. Aan de Rijkskweekschool te Hee- renveen slaagde voor handenarbeid mej. S. van Houten, Sneek. GEBRUIKT DE WEG MET OVERLEG! Veilig Verkeer. 2e klasse: 21683 20.000, 13870 5000, 17448 2000, 13859, 18876 1500. 4598, 9120, 19674, 21871, 21919 1000. Prijzen van 32: 2949, 3417, 9945, 9950 9960, 10424, 17347, 17833, GEVONDEN VOORWERPEN WYMBRITSERADEEL. De boerderij, bewoond door de heer W. Jelsma op de Kooi te Oudega (Sm.) is tot de grond toe afgebrand. Doordat er in de boerderij zelf geen mensen aan wezig waren, konden de toesnellenden slechts wat beddegoed in veiligheid stel len. De boerderij, die heel laag verzekerd was, de inboedel en drie voer hooi, gin gen in vlammen op. WIJMBRITSERADEEL van 10—16 Juni 1951. Geboren: Jan z. v. Sippe Hogeboom en Dirkje Jansen te Uitwellingerga, Gerke Pieter, z. v. Pieter Kal teren en Johanna Piersma te Offingawier, Carel Constan- tijn, z. v. Carel Constantijn Addink en Willemina Adriana Mutgeert te Wol- sum, Boukje, d. v. Siebren Bouwe Feen- stra en Geertje Bergstra te Oosthem. Gehuwd: Geen. Overleden: Ulbe Stremler,70 j. echt- gen. v. Tjitske Vlink, te Oosthem. Zaterdag 30 Bolsward Bolsward over de meren. Advertentieprijs 15 cl per mjn. Bij contract (handelsadvj lager. Abonnementsprijs 1 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. Drijfhout, Sneek. Juni. Zeilwedstrijd i n Een 19-jarige bouwvakarbeider is tijdens werkzaamheden aan de zuivel fabriek te Lutjewinkel van het tien me ter hoge dak gevallen. Enige uren later is hij aan de gevolgen overleden. Hoge prijzen en uitgelote num mers van te Sneek verkochte loten. Redactle-adres: g r, 3- ,n ?- I- Aanmeldingen aan ons kantoor Grootzand 55 of bij de be zorgers. SNEEK van 10—16 Juni 1951. Geboorten Jennetje d. v. Sijbrand Posthuma en Wilhelmina Flapper, Arjen z. v. Beene Vaartjes en Jantje Koenen, Mink Pieter z. v. Fokke Lok en Nieskje Fokkema, Jeannette Florence d. v. Jan Werkhoven en Ulbediena van Dijk, Sjoerdtje Annigje d. v. Willem Krooijen- ga en Annigje Koeling van Bolsward, Tammo z. v. Nanno Huisinga en Derkien de Vries, Johannes Antonius z. v. Wil lem Deden en Arnoldina de Winter van Woudsend, Harmen z. v. Hendrik Schraa en Wiepkje Hoogland van Uitwellinger ga, Anna d. v. Anne Kamstra en Sib- beltje Douma, Hijlke Pieter z. v. Ernst Johannes de Hoog en Grietje Margje de Jong van Snikzwaag. Ondertrouwd: Wiebe Kroontje 23 jaar van Bolsward en Cornelia Josephina Al berta Veldhuis 20 jaar, Johannes de Haas 34 jaar en Sietske Sjoukje Sterk 27 jaar, Hendrik Huisman 21 jaar en Ida Dotinga 19 jaar, Reinder Delhaas 24 jaar en Anna Eke van der Laan 21 jaar, Nicolaas Gerrit van Dam 27 jaar van Haarlem en Joltje Mulder 23 jaar, Wie be Veenema 23 jaar en Wijtske Visser 25 jaar, Egbert Abbink, 26 jaar en Euwkjen Geertje van der Reijd 20 jaar, IJzak Grabal 36 jaar en Tentje Schurer 30 jaar, Rients Bosma 28 jaar en Jou- rica Susanna van der Werf 24 jaar. Getrouwd: Bertus Jellema 20 jaar en Christina Petronella Confurius 22 jaar, Adriaan Hubertus Loijenga 24 jaar en Willemke Meester 19 jaar, Jelger Johan van Dijk 43 jaar en Elisabeth Anna Wa- ringa 43 jaar. Overleden: Fokje Jaasma oud 88 jaar weduwe van Jakob van Akkeren, Elard Postma oud 7 jaar z. v. Jakobus Postma en Catharina Marijke de Vries, Johanna I '=ma oud 53 jaar echtgenote van Jo hannes Jousma. Het sterftecijfer voor de tuberculose dat in 1945 was gestegen tot 85.9 per honderdduizend, is in 1949 teruggelopen tot 24.4 per honderdduizend. Het aantal ziektegevallen blijft evenwel nog hoog. Het vorig jaar werden bij de Nederland se Centrale Vereniging tot bestrijding der tuberculose in totaal 16.108 nieuwe lijders aan actieve tuberculose inge schreven. Naar wij vernemen is het herenhuis Leeuwarderweg 59, eigen aan en be woond geweest door de heer J. van der Zijl, onderhands aangekocht door de heer H. Slob. Donderdag 28, Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Juni. Heamieldagen te Bolsward. Heamieldagen te Heeg— Naar de L. Ct. meldt zijn op een ter rein van pl.m. 20 hectare aan de Hau- lerpoel in Ooststellingwerf hutkommen, haarden en werktuigen van zeer oude nederzettingen (5000 jr. voor Chr.) ont dekt. Nergens in West-Europa is iets dergelijks gevonden. Te Amsterdam slaagde voor het diplo ma Kerkelijk Orgelspel van de G.O.V., de heer J. J. C. Terpstra te Bolsward. Met ingang van j.l. Zaterdag is Oude Kerk te Amsterdam voorlopig ge sloten wegens het gevaar voor instor ting van een der gewelven. De Oude Kerk werd in 1306 ingewijd, in 1369 verbouwd. In Zevenaar is de 35-jarige mevr. Vis- ter, bij een poging haar kind te redden van een aanrijding, zelf met het dreigen de voertuig in aanraking gekomen. Zij was op slag dood. Het kind werd niet ernstig gewond. Het slachtoffer, moeder van vijf kinderen, was met haar jongste kind van twee jaar op straat. De kleine liep plotseling de rijweg op, juist toen een auto naderde. De moeder zag kans het kind juist op tijd voor de wagen weg te trekken,” doch werd zelf gegrepen. Amerikaanse 7 troch de steaten nei Californië brocht. Se rounen mei har troch de moaije stêdsjes Hollan en Fryslan en kamen op it lan fan Buffalo Bill, by de buffels yn ’e praerje to lanne en seagen in klasse Yndiaenske skoalbern. Neist in keale greide mei reabünt fé, folge in plaetsje fan it swartbonte fé yn 'e griene Frys ke greiden, hwat de bern wol sa moai founen. Ek de Fryske pleatsen koene bi- sjen lije nést de Am. farmen. En dan oan it slot dy lytse Onwennige jonge yn Ca lifornië, dy’t net nei syn boartesguod taelde, mar fiskje woe bij de Gauster hoppen, hwer’t er wenne hie mei heit en mem en mei in B.M.’er oer de mar sylde. I Dat wie moai. Juff. de Boer hat de bern, mar ek de greaten, in moaije middel bi- soarge. Oant sjens. len mei oar in slag- ge ütfiering. Alle cursisten van de vakschool te Sneek slaagden voor het diploma gezel, t.w. de heren: J. van der Meer, Blauw huis, H. Rozenburg te Sneek, B. Mulder, Tijnje, Joh. Stoelinga te Oosterwierum en J. de Vries te Warns. PARIJS, 18 Juni. Aan de Zondag ge houden verkiezingen hebben ongeveer 20 millioen van de 24% millioen kiezers deelgenomen; in de provincie kwam één op de vier kiezers niet op. Te midder nacht waren ongeveer 10 millioen stem men geteld. Daarvan hadden de re geringspartijen in procenten: katholie ken 17%, socialisten 15%, radicalen 8%, totaal 40%; de communisten 24% en de Gaullisten 22%, terwijl gematigde en conservatieve groepen 14 op zich verenigden. Toen was ook de zetelverdeling in 247 van de 627 districten bekend. Het nieuwe kiesstelsel bepaalt dat als een partij of enige partijen, welker lijsten verbonden werden, de helft der stemmen in een be paald district heeft, zij alle zetels krijgt. In genoemde 246 districten is de ver deling regeringspartijen 126 zetels, Gaullisten 42, communisten 41, andere partijen 37 zetels. Voorlopig ziet het er naar uit dat de communisten zullen ver liezen en dat de partij van de Gaulle een van de sterkste op zich zelf staande par tijen zal worden. Vrijdagmiddag is vanuit de buitenhaven van Den Helder Hr. Ms. Mijnenlegger „Willem van der Zaan” naar de Ned. Antillen vertrokken. „Willem van der Zaan” gaat daar Hr. Ms. Fregat „Van Speijk” aflos sen. Door een grote menigte, waaronder vele familieleden van de be manning, wordt het schip nagewuifd. Uit het jaarverslag over 1950 der N.V. Nederlandse Spoorwegen blijkt, dat de bedrijfsuitkomsten opnieuw gunstig zijn. De winst bedroeg 1.382.000 tegen 873.000 het vorig jaar. In het verslag wordt gewezen op een duidelijk verschil in ontwikkeling tussen het particuliere en het openbare vervoer. Nam de capa citeit van het laatste (spoorwegen en autobussen) met ruim 5 toe, het aan tal personenauto’s steeg met 22 en het aantal motorrijwielen met 16 De omvang van het reizigersvervoer daalde van 6478 millioen reizigers kilometers in 1949 tot 6228 millioen in het verslag jaar. De belangrijkste oorzaak van deze daling was de tariefverhoging met ge middeld bijna 11 die op 1 Februari 1950 inging en die leidde tot een ver- voersdaling met ruim 4 Na de tarief verhoging was de ontwikkeling van het reizigersvervoer bevredigend. Het goe derenvervoer steeg van 19.9 millioen ton in 1949 tot 21.2 millioen ton in het ver slagjaar. Deze stijging kwam groten deels voor rekening van het buitenlands vervoer, dat steeg van 4.7 millioen tot bijna 5.8 millioen ton en wel vooral van dat met Duitsland. Van morgen, Dinsdag, t.e.m. Donder dag gaat in het Amicitia Theater als hoofdnummer „Kleine mensen op de grote weg” met Anna Magnani en Mas- sino Girotti in de hoofdrollen en ge regisseerd door Mario Camerini. Een Italiaanse film dus waarin het verhaal draait om een door Paolo, de echtge noot, ontvreemde auto. Gestolen omdat zijn gezin, hij en zijn vrouw Linda heb ben één kind Romoletto, in financiële moeilijkheden verkeert. Het vlot echter niet met de verkoop van die auto, waar bij ook Linda en Romoletto die van de diefstal niet weten, aanwezig zijn, om dat de echtgenote Paolo niet alleen wil laten, jaloers als ze is. Tenslotte brengt Paolo de auto maar weer naar de ga rage, waar ze behoort, terug en hij zou niet met de politie te doen hebben ge kregen, als Linda in haar jaloerse bui deze zelf niet in de arm genomen had. Enfin het loopt allemaal nog goed af, Paolo krijgt zelfs een baantje in de ga rage en dat bevordert een verzoening tussen de echtgenoten. Terug te bekomen bij streng paarlen (halssnoer), Grietzen Zeilstra, Scharnegoutum; sleutel, Mar ten de Jong, Scharnegoutum; passer, A. Mandemaker, Wellebrug bij Woudsend; zilverbom K. Kuiken, Woudsend; arm band, P. Rijnja, Woudsend. Alhier is op 74-jarige leeftijd over leden de heer W. Kortekamp, eertijds een bekend wedstrrjdzeiler, die in de be ginjaren van de 16 M2 klasse, zo’n 20 jaar geleden, als stuurman in de ,.Gre- tha" van de heer P. Sijperda zeer veel successen heeft geboekt. Nog niet zo lang geleden won hij ook nog een prijs in de Seniores-wedstrijd in de Regen- boogklasse, want het wedstrijdzeilen hield zijn belangstelling ondanks het klimmen der jaren. Daarom is zijn over lijden een verlies voor de Sneker zeilers- familie, in wier midden nog lang met lof over hem zal worden gesproken. Een woordvoerder van de admiraliteit heeft aan het Britse parlement meege deeld, dat men de gezonken Britse duik boot Affray gevonden heeft op de bo dem van het Engelse Kanaal. De Affray verongelukte op 16 April. Het staat nog geenszins vast, of het mogelijk zal zijn het wrak van de onder zeeboot Affray te lichten. De ligplaats had niet moeilijker kunnen zijn: slechts een paar honderd meter van de rand van een ravijn in de zeebodem, honderd kilo meter lang en hier en daar tweehonderd meter diep. Dit ravijn Hurds Deep geheten is gebruikt voor het doen zinken van oude munitie en explosieve stoffen. De Chr. Gem. Zangvereniging „Excel sior” alhier, hield j.l. Woensdag haar jaarlijks zomer-uitstapje. Ditmaal ging de tocht naar den Helder, Schoorl, Ber gen aan Zee en Alkmaar. Het weer, dat zich 's morgens acht uur bij het vertrek vrij somber liet aanzien, klaarde na en kele uren op tot een stralende Juni-dag, waardoor aan de eerste voorwaarde voor een geslaagde trip was voldaan. En dat deze dag ten volle geslaagd is, zal wel geen enkel Excelsior-lid betwijfelen. In den Helder werd de marine-haven be zichtigd. Hier was voor elk wat wils. De heren interesseerden zich voor de vuur monden, de dames voor de matroosjes. In Schoorl en Bergen aan Zee werden de blanke toppen der duinen moeizaam be klommen en er werd genoten van pano rama’s, baden en strandspelen. Alkmaar met z’n eeuwenoude gebouwen en vele oud-Hollandse geveltjes kreeg daarna een beurt, waarna op de terugweg Wie- ringerwerf nog even onder de loupe werd genomen, ’s Avonds half tien werd in Sneek uitgestapt. Zulke gezellige reis jes smaken naar meer. B. 1 Juli begint een nieuw halfjaar. Wie zich thans als abonné opgeeft, ont vangt de tot 1 Juli 1951 verschijnende nummers gratis. Abonnementsprijs f 2.50 per halfjaar of 12 ets. per, week. Te Groningen slaagden voor akte A (kleuteronderwijs) o.a. de dames IJ. de Boer, IJtens, E. Zeilstra, H. Pijlman en IJ. Weissenbach, Sneek. Voor akte B (hoofdonderwijzeres)slaagde o.a. mej. A. Sikma, Sneek. Doe’t de hear J. v. d. Werf, foarsitter fan ’e Krite Snits Sneontomiddei om twa üre iepene, wie de greate seal fan „Fredehiem” alhiel fol mei skoalbern en aiders fan de jonge Marsangers, dy’t fansels tige nijsgjirrich wieng nei de prestaesjes fan dit jonge koar Under lie- ding fan master Mebius en om to sjen nei de lantearneplaetsjes fan juffer Auck de Boer to Dearsum, oer har reis nei en troch Amearika. De bern songen mei oerjefte, sa as bern dat kinne en al wie it ek gleon hjit, oan 'e ein ta wist de lieder de gong der yn to halden. De ienstimmige lietsjes en de kanons waer- den troch it hiele koar songen. Om’t de bern noch al hwat ütinoar rinne yn leef- tiid, wie dat ek it béste, doch sil de lie der der om tinke moatte, dat de bern harren stimmen net to folie Utsette, hwat by kanonsjongen graech wol. Bet ter foldienen Us de twastimmige lieten troch de aldste bern en foaral yn it léste: It Jounklokje, fan de hear K. Nie meyer, dat mei gefoel songen waerd, koenen wy forskate stimmen biharkje dy’t Unthjit ynhalde foar de takomst. It koar kriget nou fekansje oant fan ’e hjerst en de foarsittér noege alle bern yn 'e seal tit, lid to wurden fan „Jong Marsang”, om dan takommende winter in bernesjongspul op to fleren. Nei it skoft fortelde juff. Auck de Boer oan ’e han fan lantearneplaetsjes fan har reis nei en troch Amearika, hwat tige skoan foldien hat. De bern reizgen mei har op de greate Oseaen- steamer, seagen it machtige frijheits- byld, de greate hUzen en strjitten fan New York en stapten mei har yn ’e greate bus, dy’t har yn 14 dagen dwars De ministersconferentie zou gehouden kunnen worden op basis van de grote mate van overeenstemming, die de plaatsvervangers te Parijs reeds hebben bereikt. In Westelijke kringen was men niet optimistisch gestemd over het Russische antwoord en achtte men in de heden, Maandag te houden vergadering, het af breken der onderhandelingen niet on waarschijnlijk. HOMMERTS—JUTRIJP. Zaterdag morgen plm. half tien is te Jutrijp het 2-jarig dochtertje van de fam. Yntema alhier in een onbewaakt ogenblik te wa ter geraakt. Toen het kind gevonden werd, heeft dokter Bruins uit Heeg nog kunstmatige ademhaling toegepast, maar de kleine was reeds overleden. In de oudejaarsnacht van het vorige jaar heeft zich in Boerakker onder Tol bert een gruwelijk drama afgespeeld. De 30-jarige boerenknecht E. P. uit Foxwol- de onder Roden stak de 34-jarige Anne Stokroos en diens broer, de 36-jarige letse neer, met als gevolg dat de eerste ter plaatse overleed en de tweede ern stig gewond werd. P. had omgang met de 16-jarig dochter Froukje van de we duwe Stokroos. Haar pleegvader had daar bedenkingen tegen. F. overviel het gezin en stak hem en zijn broer neer. Het pas tevoren gekochte dolkmes wierp hij buiten weg in een weiland. Tegen zijn boer, de landbouwer Krijthe, zei hij dat het raar gegaan was en dat ze hem wel zouden komen halen. Voor de Gro ningse rechtbank is nu 20 jaar tegen P. geëist. Donderdag maakte de Chr. Vrou wenver. „Geloof, Hoop en Liefde” alhier haar jaarlijks uitstapje, ’s Morgens om zeven uur startte men richting Heeren- veen, waar van chauffeur verwisseld werd. Vandaar ging de tocht via Span nenburg en de N.O.P. naar Giethoorn, waar de dames aan het punteren gingen. Om plm. één uur was het weer instap pen en reed men naar Appelscha, waar de warme maaltijd gereed stond. Na zich geruime tijd in bossen en speeltuin te hebben vermaakt, vertrok men naar Ol- terterp, waar de broodmaaltijd gebruikt werd en nog enige tijd in de speeltuin werd doorgebracht. Om 8 uur werd de terugtocht aanvaard; om half tien arri veerde men welvoldaan thuis. Dr. Locard heeft door vergelijkend haaronderzoek een lok van de in Sept. 1950 te Delft opgegraven schedel van Naundorff en een lok van de dauphin uitgemaakt dat Naundorff niet Lodewijk XVII van Frankrijk kan zijn geweest. De vraag rijst nu, aldus het Alg. Han- delsblad, of de Nederlandse familie de Bourbon, die zich zo noemt omdat ze als afstammeling van Naundorff recht meent te hebben op de naam van het vroegere Franse koningshuis, zich zo kan blijven noemen. En als Naundorff niet Louis XVII was, wie was hij dan wel KERKNIEUWS. Geref. Kerken. Tweetal te Emmen, G. van Andel te Dieren en E. H. Nagel te IJlst Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS* Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezëbrink Ca. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Diploma B is helle troch: J. Bruinsma, SkearnegoutumB. Nauta, Easterwjir- rum; M. G. Walinga, Heech; D. Agter en J. J. Rynja, Waldsein; A. Dijkstra, G. v. Hout, A. Huisman, D. S. Niermeijer en J Straatsma, Snits; G. Westra, Ald- wald; T. BoijengaHoekstra, G. Bosma, W. de Boer en P. Wagenmakers, Assen; S. v. d. Meulen—Hulshoff, Wytfean; H. Mud, Boarnburgum; T. Hoogenboezem, Reaskuorre; F. Wind, Droegeham; A. Kunnen, Rottefalle; J. Woudstra, Dr. Kompanije; J. Vogelzang, Drachten; A. Homstra, Oranjewald; B. Douma Oostra, Aldtsjerk; Ch. Veenstrade Haan, Opein (Sm.); R. de GrootKals- beek, TE gum; J. v. d. Zee, Ljouwert; A. Yntema, Grins. Maandag 18 Juni. Amicitia Theater, 's Avonds 8 uur de grootste India nenfilm aller tijden „De gebroken pijl”. Dinsdag 19 t/m Donderdag 21 Juni. Amicitia Theater, ’s Avonds 8 uur „Kleine mensen op de grote weg”. Woensdag 27 Juni. Ver. tot het bouwen van Woningen. Jaarl. algem. ver gadering, ’s avonds 8 uur in Rest. Piso. In Augustus en September zullen er in totaal 1260 Nederlanders naar Nieuw Zeeland emigreren. Met de Grote Beer, die in Augustus naar Australië en Nieuw Zeeland vertrekt, gaan 450 Ne derlandse emigranten naar Nieuw Zee land, in hoofdzaak ongehuwde arbeiders in de landbouw en de zuivelindustrie. In September gaat de Zuiderkruis naar Nieuw Zeeland met 810 Nederlandse emigranten aan boord. Dit is het eerste schip met alleen Nederlandse emigran ten voor Nieuw Zeeland. Op de slotbijeenkomst van de Rode Kruis-campagne 1951 te Gouda heeft de directeur, de heer A. van Emden, mede gedeeld dat de afgelopen Rode Kruis campagne waarschijnlijk een millioen gulden zal opbrengen. Vorig jaar heeft het hoofdbestuur van het Rode Kruis een blauwe wimpel in gesteld. De stad met het hoogste gemid delde komt op dit blauwdoek te staan. Voor 1950 prijkt de naam van Gouda reeds op deze wimpel. Met een opbrengst van ƒ22.978 ziet het er naar uit, aldus de héér Van Emden, dat voor 1951 Gou da weer aan de spits zal komen. De stad haalde een gemiddelde van 55 cent per inwoner. Het maximum bedrag, dat door rijk en gemeenten tezamen bij splitsing van wo ningen per nieuw-ontstane woning kan worden toegekend, is verlaagd ƒ2400.— tot ƒ2100.—. In Nederland levenslang geëist. De officier van justitie van de bijzon dere strafkamer bij de rechtbank te Breda heeft levenslange gevangenisstraf geëist tegen Paulina V., 31 jaar. Zij werd er van beschuldigd tientallen piloten in handen der Duitsers te hebben gespeeld en drie verzetslieden te Baarle Hertog te hebben verraden, met het gevolg, dat deze drie mensen werden gefusilleerd. Verdachte was indertijd in België tot levenslang en daarna in hoger beroep tot de doodstraf veroordeeld. Zij was uitgeweken naar Nederland en werd eind 1950 bij haar familie in lerseke door de Nederlandse politie gearresteerd. Zoals reeds tijdens de verkiezingscam pagne was gebleken, ging de belangstel ling der kiezers, in de provincie vooral, voor een belangrijk deel uit niet zozeer naar de algemene politieke problemen, die de wereld in beroering houden, als naar meer plaatselijke belangen en over wegingen. Een wel zeer typisch voor beeld bood het dorpje Cazilhac in Zuid- west-Frankrijk, hoofdzakelijk levende van de wijnbouw, waar de driehonderd stemgerechtigden zonder uitzondering thuisbleven en weigerden hun stem uit te brengen op grond van een plaatse lijke grief over de wijnprijzen. Vrijdag brak brand uit in het St. Cu- negonde tehuis te Montreal in Canada, waar 450 wezen en ouden van dagen door R.K. nonnen worden verzorgd. De vlammen verspreidden zich snel door het gebouw en spoedig stonden vier verdie pingen in lichte laaie. Een deel van het dak stortte neer op de vijfde verdieping, waar een aantal blinden werd verzorgd. Met behulp van ladders wisten brand weerlieden een aantal bejaarde personen van de tweede en derde verdieping in veiligheid te brepgen. Ook ongeveer 200 kinderen werden in veiligheid gebracht. Een uur nadat de brand uitgebroken was bevonden zich nog op zijn minst 40 personen in het brandende gebouw. De meesten van hen zaten opgesloten op de bovenste verdieping. Zrj waren te zwak om zichzelf in veiligheid te kunnen bren gen. 150 brandweerlieden, geassisteerd door een groot aantal politieagenten, be streden het vuur. De verzorgende non nen beklommen ladders en liepen door brandende gangen om de kinderen en de blinden te redden. Zaterdag waren totaal verminkte lijken geborgen. Duitse arbeiders, die bezig zijn met het opruimen van een geweldige bunker te Gotenhafen bij Dantzig, kregen dezer dagen de schrik van hun leven, toen bij het vrijmaken van een deur plotseling twee mannen naar buiten strompelden, die een baard hadden van bijna een meter, terwijl hun haren hun op de schouders hingen. Een van de mannen viel direct neer en overleed ter plaatse, de ander bracht schreeuwend de beide handen voor de ogen. Toen hij hulpeloos bleef staan, bleek dat hij blind was geworden, aldus melden Duitse bladen. De overlevende zeide, dat hij met drie andere soldaten tegen het einde van de oorlog naar de bunker was gevlucht, toen er een luchtaanval dreigde. Als ge volg van het bombardement waren de vier mannen in de bunker opgesloten. De luchttoevoer werkte nog en in het geweldige bouwwerk waren grote hoe veelheden levensmiddelen opgeslagen, eveneens waren er kaarsen, zaklantaarns en lucifers aanwezig. De voorraad was zo groot dat men in de bunker zeker nog 10 jaar had kunnen leven. Twee mannen waren in de loop van de zes jaren, wel ke zij in de bunker doorbrachten, over leden. Aanvankelijk hadden zij door het geven van klopsignalen getracht aan de buitenwereld hun benarde situatie dui delijk te maken, maar zij kregen geen gehoor, hoewel omwonenden deze klop- tekens van tijd tot tijd hadden gehoord, doch er verder geen aandacht aan had den geschonken. De enige overlevende van het drama is naar het ziekenhuis te Gotenhafen overgebracht. Hij heeft het licht in zijn ogen herkregen en de hoop is gerecht vaardigd dat hij geheel zal herstellen. Geslaagd te Amsterdam, voor het examen Wijkverpleegster mej. F. Weij- ma van Sneek. De Westelijke mogendheden hebben Rusland voorgesteld, dat een bijeen komst van de ministers van Buitenland se Zaken der Grote Vier wordt gehou den, zonder dat de plaatsvervangers nog verder over de agenda spreken. Dit voorstel is gedaan in een nota, door Davies te Parijs aan Gromyko overhandigd, op de 71e bijeenkomst der plaatsvervangers. Gelijke nota’s ontving de Rus van Jessup (V.S.) en Parodi /Frankrijk). De Westelijke ambassadeurs hebben te Moskou afschriften aan minister Wy- sjinsky overhandigd. In de nota wordt gezegd dat het At lantisch Verdrag en de Amerikaanse mi litaire bases niet binnen de competentie van een ministersconferentie vallen. Niets zou de Russische minister van Buitenlandse Zaken echter beletten te spreken over wat naar zijn mening oor zaken van de internationale spanning zijn. Temple Fielding, de schrijver van reisverhalen, vertrekt Juli met een reisgezelschap van 15 man voor een luxe reis door Europa, en Afrika, welke per persoon 60.000 gulden kost en 37 dagen duurt. De reis gaa* met luxe vliegtuigen, extra treinen (in Italië die van Mussolini) en gehuurde jachten. In Parijs krijgt het gezelschap een diner dat ƒ10.000 voor hen samen zal kosten; bij de Laplanders in het Noorden van Noorwegen krijgen ze pas gevangen zalm, sneeuwhoenders en walvisbiefstuk. HEEG. Woensdagmiddag gaat de Heger schooljeugd vissen met het doel een prijs in de wacht te slepen. Ongeveer 150 kinderen gaan dan onder toezicht en leiding van de plaatselijke politie en hun assistenten hun vistalenten ont plooien. Aan visserslatijn zal het dan ook wel niet ontbreken a.s. Woensdag, maar de jury gaat dit na afloop van de wed strijd wel even corrigeren. Diverse za kenmensen uit ons dorp hebben voor dit doel gratis prijzen beschikbaar gesteld, zodat de schooljeugd dus een aangename middag wordt geboden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1