A I 7 Nieuwe foto van het Koninklijke Gezin n BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I I I De oudjes gaan er weer op uit i Spreken in het openbaar Ernstig verkeersongeluk te Schamegoutum Eén dode, grote ravage 6e JAARGANG No 50 VRIJDAG 22 JUNI 1951 L KIEZEBRINK Eindlos van de heer Pé Faber D. A. v. d. Werf overleden i! Het olie-conflict I K. van K. actie Aanbesteding De Franse verkiezingen - De agenda conferentie - Perzië Inplaats van vissen naar het Ziekenhuis Heger politie bezorgde de dorpsjeugd een mooie middag aan het water Geslaagd I- KLEINZAND 7 Telei. 2872 -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Russen geven niet toe Wetsontwerp ouderdoms voorziening Avondvierdaagse S.P.S.V. Kossmann krijgt v. d. Hoogt prijs Stedelijk Muziekcorps Sneek P. de Boer te Drachten vrijgesproken voor crediet- beperking Redacteur: f/ woordje moeten ct. s Schamegoutum i, l. CHR. KWEEKSCHOOL SNEEK. st. Ct. Geslaagd aan de rijkskweekschool te Heerenveen voor handenarbeid, de heer M. G. Bol, Sneek. Te Leeuwarden slaagde voor het eind examen Middelbare Meisjesschool mej. G. Miedema te Bozum. Geslaagd te Heerenveen voor praktijk- examen leerlingenstelsel V.A.M. de heer T. Koltman te Sneek. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. in en e ad Redactie-adrês: SNEEKER NIEUWSBLAD ng IT, ss- an >e- st- De Brits—Perzische onderhandelingen zijn mislukt en de Britse onderhande laars werden naar Londen teruggeroe pen. De Amerikaanse regering tracht nog te bemiddelen en oefent druk op Perzië om de Britse voorstellen op nieuw in overweging te nemen. Enge land zal de kwestie voorleggen aan het Internationale Hof van Justitie doch houdt troepen gereed om in te grijpen als Britse levens en eigendommen in ge vaar komen. In de agenda conferentie heeft Gro myko het Russische antwoord op de Westelijke nota overhandigd. De Rus sische regering handhaaft de eis dat het Atlantisch pact op de agenda zal wor den gebracht; de Russen zijn bereid hun verdragen met andere staten ook op de agenda te plaatsen als het Westen dat verlangt. Moskou zou de onderhandelin gen voort willen zetten tot een de Rus sen bevredigende regeling is verkregen. HEEG. Onz oud-dorpsgenoot de heer Th. A. Potma, thans te ’s-Hertogen- bosch, slaagde te Utrecht voor het poli- tiediploma met aantekening. Op korte termijn is de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van het wetsontwerp definitieve regeling van de ouderdomsvoorziening. Dit wetsontwerp, eenmaal tot wet verheven, komt dan in de plaats van de noodwet-Drees. Foto Willy Schur- man N.F.K. Deze foto zal ook in briefkaartvorm wor den verkocht bij de Anjeractie ten bate van het Prins Bern- hardfonds, terwijl een gedeelte van de copy rights ten goede komt aan nader door H. M. de Koningin aan te wijzen liefdadige en/of sociaal-culturele doel einden. Dinsdag zijn de Avond-Vierdaagse Wandelwedstrijden, uitgeschreven door de Sneker Politie Sportvereniging, be gonnen. In totaal nemen plm. 5Ö tippe laars (sters) hieraan deel. De eerste drie avonden waren de afstanden 15 K.M. Het traject loopt over IJsbrechtum, Euwige Laan, Schamegoutum, Martini- plein, waar de start en finish is. Heden Vrijdagavond is de afstand 20 K.M. Tot dusver zijn er geen uitvallers; veel lof was er voor de uitstekende regeling. Heden, de laatste avond, worden de wandelaars aan de rand van de stad op gewacht door de Chr. Muziekver. „Har monie”, die met opgewekte muziek de laatste loodjes lichter zal maken. Na een kortstondige ziekte is hier ter stede in de leeftijd van 51 jaar overleden de heer D. A. v. d. Werf, firmant in de fa. H. F. v. d. Werf, houthandel. De overledene was in sportkringen een be kende figuur; toen hij in Bolsward woon de was hij daar bestuurslid van een voet balvereniging, hier ter stede was hg enige jaren consul van de K.N.V.B. In het bijzonder ging echter zijn belangstel ling uit naar de paardensport en het is dus geen wonder dat de Paardensport- ver. Sneek hem onder haar bestuursleden heeft geteld, tot hij dit jaar wegens drukke werkzaamheden aftrad. Tot aan zijn overlijden was hij lid van de Raad van Commissarissen van de N.V. Sport park Sneek. Aan de chr. kweekschool te Sneek slaagden voor onderwijzer de heren J. Brouwer te Kubaard, A. S. Woudstra te Wolvega en J. Tjalsma te Wolsum. De examens zijn afgelopen. Dinsdag was de heer F. M. KI. uit Sant poort per bromfiets naar Friesland ver trokken met het doel in de omgeving van Follega te gaan vissen. Alles is echter anders uitgekomen dan hij zich had voorgesteld, want op Rijksweg 43 tussen Nijland en Sneek ter hoogte van de wegkruising naar Folsgare is de bromfietser vermoedelijk onwel gewor den en omgevallen, waarbij hij ’n hoofd wonde en een hersenschudding opliep. Per ziekenauto is hij daarop door de heer Vallinga naar ’t ziekenhuis te Sneek vervoerd. De jaarlijkse vergadering van de Maatschappij der Nederlandse Letter kunde heeft het voorstel van het be stuur om het advies van de Commissie voor Schone Letteren de Lucie B. en C. W. van der Hoogt-prijs 1950—1951 toe te kennen aan de 28-jarige schrijver Alfred Kossmann voor zijn roman „De Aan de Kath. Economische Hoge school te Tilburg slaagde voor het docto raal examen in de economische weten schappen onze stadgenoot de heer W. A. van der Kallen. min als een conferentie van de Vier thans gehouden, kans op een algemene ont spanning zou hebben geboden, zo min schijnen symptomen aanwezig welke een directe sterke toeneming der spanningen doen verwachten als ze eventueel niet wordt gehouden. Beide blokken zijn daarvoor nog te zeer bezig met de ont wikkeling hunner militaire hulpbronnen en organisatie. Aan Westerse zijde schijnt men, wat Amerika betreft, nu in een zodanig stadium van de ontwikkeling van de atoombom gekomen te zijn dat deze in velerlei type kan worden ver vaardigd en niet meer alleen voor grote maar ook voor kleine en beweeglijke doe len kan worden gebruikt. Het feit dat een expert op het gebied der atoom wapens, de Amerikaanse generaal David Schlatter tot bevelhebber van de verbon den luchtstrijdkrachten in Zuid-Europa is benoemd, kan hiermede in verband worden gebracht. Er is ook een Ameri kaan benoemd tot opperbevelhebber van alle geallieerde strijdkrachten in het zg. Zuid-Atlantisch gebied, nl. admiraal Carney; de benoeming kwam ook al af na de Franse verkiezingen omdat men wilde vermijden dat de Franse commu nisten er een dankbaar gebruik in hun propaganda van maakten, maar ze laat de kwestie van het opperbevel in de Middellandse zee nog open. Admiraal Carney krijgt slechts in een bepaald deel van deze zee het bevel, Frankrijk, Enge land en Italië houden hier elk nog eigen verantwoordelijkheid, maar generaal Eisenhower blijft streven naar een één hoofdig bevel in deze zee. De uitslag der verkiezingen in Frankrijk doet voorts vermoeden, dat waar deze daar niet de gehoopte sterke democratische regering heeft gebracht, doch nog al tijd het gevaar voor uitholling is geble ven, Washington opnieuw met kracht zal aandringen op een behoorlijke bij drage van W. Duitsland in de verdedi ging van het vasteland van W. Europa. Uiteraard al weer in ruil voor concessies' aan de Duitsers, die misschien wel in hun vuistje zullen lachen over de poli tieke onwikkeling in Frankrijk, al zit ten zij zelve dan ook met millioenen ont heemden, wat vroeg of laat toch ook tot een zeer sterke extremistische beweging van deze berooiden daar kan leiden. De ex-bondgenoten, Duitsland en Italië, tonen weer neiging tot verinniging hun ner betrekkingen; kanselier Adenauer was in Rome op bezoek, deze herfst komt de Italiaanse minister van buiten landse zaken, graaf Sforza, naar Bonn. Naar men wil heeft Adenauer op Itali aanse steun aangedrongen om het Saar- gebied weer tot West-Duitsland terug te brengen en Sforza wil de Duitse steun om Triëst terug te krijgen. Samen kun nen deze rijken misschien heel wat be reiken bij de Grote Drie, ze nemen nu eenmaal zeer belangrijke strategische posities in, de vestiging van het Zuid- Atlantische commando in Napels bewijst dat voor Italië ook. Na de succesvolle tocht van het Sted. Muziekcorps op Maandagavond j.l. door het Noordelijk en Noordoostelijk ge deelte van onze stad, wat na afloop door het talrijke publiek, dat het corps steeds volgde, met een hartelijk applaus werd beloond, komen a.s. Maandagavond 25 Juni het Sperkhem en de overige wijken aan de beurt. Verwijzende naar het bericht van vo rige week Vrijdag in dit blad, kunnen belanghebbenden uit deze wijken zich bij de voorzitter van het corps, de heer T. van Gorkum, Ubbo Emmiusstraat 28 vervoegen, met het verzoek de route, die wij hieronder laten volgen, te wijzi gen. Evenals j.l. Maandagavond worden door het corps ook nu weer marsen ge speeld, welke door de Directeur van het corps, de heer A. Bouman, gecompo neerd zijn. Route (eventuele wijzigingen voorbe houden) Waagplein, Leeuwenburg, Suupmarkt, Singel, Hooiblokstraat, over de Electr. brug, Joh. W. Frisostraat, W. Lodewijkstraat, Oppenhuizerweg, Ama- liastraat, Jan v. Nassaustraat, W. de Zwijgerstraat, Woudvaartkade, Prinsen gracht, Balthuskade, Hoogend, Oude Koemarkt, Grote Kerkstraat, Markt straat, Waagplein. Uitslag aanbesteding van de te bou wen Ned. Herv. School (C.V.O.) op de „Terp” (voormalige volkstuintjes), te Schamegoutum, vier leslokalen M. v. d. Bos, Gauw 94.500; M. Can- rinus, Oosthem ƒ93.600; K. Plant nga, Schamegoutum ƒ93.440; K. Mollema, Schamegoutum 93.000; E. Veenstra, Nijland 90.250; S. de Boer, IJsbrech tum ƒ90.137; Tj. Holwerda, Scharne-, goutum 89.131. Gunning aangehouden, Nederlaag” -- aanvaard. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) eindles zeer sterk merkbaar. De cursis ten zijn nu beter toegerust voor hun werk en dat zij hier zo’n hoop hebben opgestoken is voor een groot deel te danken aan U, mjjnheer Faber. Wij wa ren altijd wel wat bang voor dit soort cursussen omdat onder hen die ze geven veel tweede of derde rangs krachten zit ten. Maar Uw cursussen waren een ge not en U hebt ons veel op een zeer be schaafde wijze geleerd, en daarom hoop ik dat U volgend jaar ook een cursus aan onze R. Landb. Winterschool zult geven. Ook nam de heer v. d. Molen nog met enkele waarderende woorden afscheid van de assistent Akkerman die de dienst heeft verlaten en als aandenken een in- schuifhengel met snoer kreeg. Tot besluit geven we hier nog de namen van de gediplomeerden D. J. v. Es, H. Vogelzang, Ir. C. Wind, J. S. de Vries, Tj. de Jong, J. Boerstra, R. v. d. Kuur (uitm.), W. Welling, B. Nijdam, K de Vries, B. Veldstra, W. Lootsma, B. v. d. Velde, H. Annema, W. Posthu- ma, K. Blaauw, R. Akkerman, J. de Boer, S. Beetstra, J. Timmerman, H. Douwenga, K. Zwanenburg, S. Wind en A de Winter (uitm.) Woensdagmiddag ruim twee uur had I schoot toen door de naastgelegen tuin van in de kom van het dorp Schamegoutum j de wed. O. K. Hofman, wier huis het daar- plaats, na moest ontgelden. De voorgevel werd j stuk gerameid evenals de erker, aan de 2. -2_2_ 21 de voorkamer werd veel HEEG. Aan het initiatief van de plaatselijke politie en wel in ’t bijzonder aan wachtmeester G. Buitenga heeft de Heger jeugd het te danken dat ze zo’n 'mooie middag hebljen gehad. Een groep van 160 kinderen stond Woensdagmiddag klaar voor de hengelwedstrijd aan ’t Nauw Var en het Var. Het was schitte rend weer, zodat de jeugd volop kon ge nieten van de mooie natuur. Helaas bleef het resultaat beneden de verwachting, want de visjes waren niet erg hongerig. Van ongeveer half 2 tot vier uur vissen vergde dan ook voor sommigen te veel van hun geduld. De tractaties, in ruime mate beschikbaar gesteld door de zaken mensen uit ons dorp hebben echter veel vergoed. Ook waren er vele en mooie prijzen. Naast een vijftal in iedere groep werden er ook nog veel troostprijzen toe gekend. De uitslagen waren: Groep I, leeft. 6, 7 en 8 jaar: le pr, Reinie Piersma; 2e pr. Wiebe Cnossen; 3e pr. Sijke Leentjes; 4e pr. Piet van Koningsveld; 5e pr. Jopie Walinga. Groep Uk leeft. 9, 10 en 11 jaar: le pr. Maaike J. Hoomans; 2e pr. Anneke P. Kooistra; 3e pr. Hielke Tekstra; 4e pr. Sijtze van Koningsveld; 5e pr. Hayo Bergstra. Groep III, leeft. 12 jaar en ouder; le pr. Johanna Merkus; 2e pr. Rintje Wind; 3e pr. Gretha Altenburg; 4e pr. Rein Mie dema; 5e pr. Wim de Boer. WOUDSEND. Geslaagd te Zwolle voor akte A Kleuteronderwijs mej. L. Agter alhier, onderwijzeres chr. kleuter school te Sneek. Ofschoon naar men over over 't alge meen aanneemt Moskou thans zeker niet op een wereldconflict aanstuurt, vraagt men zich toch naar aanleiding van het verloop der Koreaanse campagne wel af, of het er niet op uit steeds groter delen van de strijdkrachten van het Westen in afgelegen gebieden te binden. Terwijl de Ver. Naties aanvankelijk er mee ge rekend hadden dat hun laatste tegen slagen de Chinezen zouden hebben ge neigd gemaakt tot onderhandelingen Washington heeft verklaard dat het initiatief daartoe van Chinese zijde moet uitgaan en niet van de kant der Ver. Naties blijkt nu dat de rode Chinezen weer stand houden en uit Mantsjoerije troepen aanvoeren voor een nieuw offen sief. Dit heeft in het Westen aanleiding gegeven tot de onderstelling dat Moskou zijn Chinese bondgenoten heeft aange raden niet het hoofd in de schoot te leg gen maar vol te houden, omdat er spoe dig elders in de wereld iets zal gebeuren dat de aandacht van het Westen zal vra gen en daardoor de druk op de Chinezen in Korea verlichten. We geven dit ge rucht voor wat het waard is, evenals de onderstelling waar dat „iets” dan zou moeten gebeuren. Men noemde Zuid- Slavië zowel als Perzië. Laatstgenoemd land natuurlijk in verband met het olie- geschil met Engeland, en de kans dat Londen, de Perzische afpersingspolitiek moe, militair zal ingrijpen, op zijn beurt door Russisch optreden gevolgd. Groot schijnt die kans niet, eer lijkt het er op dat Engeland door de Britse onderdanen uit Perzië terug te roepen, zal trachten er de oliewinning zo te ontredderen, dat Teheran gematigder in zijn eisen wordt. Uit dit deel van de wereld worden voorts pogingen van de Arabische landen en Turkije gemeld om tot een soort Moham medaans blok te komen, maar er zouden daarvoor heel wat moeilijkheden uit de weg moeten worden geruimd. Uit India wordt de vorming van een nieuwe op positiepartij tegen Pandit Nehroe ge meld, hoofdzakelijk uit afgescheiden leden van de Congrespartij bestaande. Kripalani, de leider is een volgeling van Gandhi en zowel voorzitter als algemeen secretaris der Congrespartij geweest. Zij schijnt een verzetsbeweging tegen al te autoritair optreden van de Congres partij en noemt zich democratisch, doch haar ware bedoelingen zullen uit haar optreden moeten blijken. een ernstig verkeersongeluk waarbij één dode viel te betreuren. j Uit de richting Leeuwarden kwam de meubels in vrachtauto van de heer H.E.S. te D. (de schade toegebracht. De schilder, die net Végé-dienst) Schamegoutum binnen, I bezig was dit huis te schilderen, kwam Ongeveer halverwege het dorp bemerk- met de schrik vrij. Rijks- en verkeers- te de chauffeur een wandelaar die van politie waren spoedig ter plaatse om de tegenovergestelde richting kwam en aan situatie op te nemen en de verantwoor de linkerzijde van de straatweg liep. Zijn delijkheid vast te stellen. Gistermorgen heeft het Gerechtshof te Leeuwarden uitspraak gedaan in de zaak tegen Pieter de B. te Drachten, voorzitter van de Bond van Mobilisatie- Invaliden en hunne nabestaanden en di recteur v. d. Stichting de Nederl. Sol- daat, tegen wie 14 dagen geleden een gevangenisstraf van 1 jaar werd geëist, waarvan 4 maanden voorw. met aftrek. In tegenstelling met de eis bevestigde het Gerechtshof het vrijsprekend vonnis van de Rechtbank. Naar wij van de heer de Boer verna men heeft deze zich tot de Min. v. Justi tie gewend, met het verzoek om de Proc. Generaal, mr. J. B. Besier te vervolgen wegens z.i. smadelijke kwalificaties in het requisitoir van 14 dagen geleden. Met name acht de heer de B. zich in zjjn goede naam en eer aangetast door de uitdrukkingen: „Groot verduisteraar” en „Ergerlijk profiteur”. F. D. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Friesland heeft aan bijna 12.000 middenstandszaken in het district een circulaire gezonden met een monster van het strookje inzake de credietbeper- king. Op een bijgevoegde antwoordkaart kunnen deze strookjes en de raambiljet ten worden besteld. Dat hiervoor in mid- denstandskringen belangstelling bestaat blijkt uit het feit, dat de bestellingen binnenstromen, terwijl deze actie door de middenstand algemeen wordt gewaar deerd. De Kamer besloot de volgende subsidies voor 1951 te verlenen: Neder lands Economisch-Historisch Archief te Amsterdam 12.Gemeentelijke Han- delsavondschool te Wolvega 100. Wij hebben goed nieuws voor onze ouden van dagen. De bekende commissie is weer druk in de weer met de voorbereidingen voor him jaarlijkse autotocht. Deze heren verzoeken de auto- houders langs deze weg hun wa gens weer voor dit mooie doel be schikbaar te will’en stellen, ter wijl de medewerking van het an dere deel der burgerij wordt inge roepen voor het verstrekken van de benodigde tractaties e.d. De tocht wordt gehouden op Woensdag 11 Juli a.s. poging om de oude heer, de 70-jarige K. van der Schaaf, te ontwijken, mislukte en de auto greep met vrij grote vaart het slachtoffer; de dood trad vrijwel on middellijk in. In zijn vaart nam de vrachtauto ook nog een paal van het P.E.B. mee en vernielde vervolgens drie rijwielen, welke tegen een stek waren geplaatst. Deze rijwielen waren eigen dom van de h.h. Oosterbaan en Visser van Leeuwarden en Wiersma van Schar- negoutum, die op dat moment een huis aan het bezichtigen waren, dat die mid dag beschreven zou worden, De auto reed vervolgens de tuin achter het stek binnen, vernielde daar de heesters en Spreken, vooral in het openbaar, valt voor de meesten niet mee. Voor iemand die het niet geregeld doet en geen aan geboren spreektalent bezit, is het moeilijk z’n gedachten te concentreren en z’ri toe spraak volgens een vaste lijn op te bou wen. Verlegenheid en de vrees het niet goed te doen, spelen een grote rol, en daarom klopt bij heel velen het hart in de keel als ze een spreken. Voor personen die omgaan en anderen veel met publiek van voorlichting moeten dienen, is dat een grote handi cap, maar ongeneeslijk is het niet. Goede spraakleraren kunnen die moeilijkheden grotendeels opheffen en hun leerlingen leren hoe ze moeten spreken en hoe ze een toespraak, een lezing of een rede moeten opbouwen. Daarom heeft de heer Pé Faber, logo- paedist en privaat-docent aan de Techn, Hogeschool te Delft, in opdracht van de Minister van Landbouw en Visserij in het gehele land cursussen gegeven aan de assistenten van de Rijks Landbouw Voorlichtingsdienst, waarbij hij dus ook in Sneek kwam. In negen lessen, die tel kens om de veertien dagen gehouden werden, hebben de 24 cursisten heel wat van hem opgestoken, waarvan ze Maan dagmiddag in de eindles, die in Hotel Hanenburg werd gehouden, het bewijs leverden, ’s Morgens hield de heer Faber eerst zelf een lezing over de omgang met de medemens, maar ’s middags kwamen de assistenten één voor één aan het woord om drie minuten over een door hen zelf gekozen onderwerp te spreken. Natuurlijk deed de een het beter dan de ander, maar over ’t alge meen was het resultaat toch zeer bevre digend en bij enkelen zelfs bijzonder goed. De heer Faber maakte na elk speechje korte op- of aanmerkingen over de inhoud, de wijze van spreken en het gebruik van de handen ter accentuëring van het gesprokene, en gaf na de pauze verder nog nuttige adviezen en wenken voor de lezingen en praat-avonden die. de assistenten in het komende winter seizoen weer voor en met de boeren gaan houden. Hij reikte daarna de certi ficaten, waaronder twee met het praedi- caat uitmuntend uit, en bracht dank aan de heer Ir. H. v. d. Molen voor diens aanwezigheid en medewerking. Door zijn voorbeeld heeft hij er aan medegewerkt deze cursus te doen slagen. tn zijn antwoord merkte Ir. v. d. Molen op dat zijn mannen met elkaar onder spanning hebben gezeten maar het er knap hebben afgebracht en juist door deze spanningen meer één ploeg zijn ge worden. De resultaten waren in deze vuuuovuuui cc nuivcga j xuu.- NederlandU S.S.R.-Instituut te Rotter dam 25.Provinciale Friese Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer te Leeuwarden ƒ500. Het resultaat van de Zondag in Frank rijk gehouden verkiezingen voor de natio nale vergadering wekt niet de indruk dat in het vervolg het euvel waaraan de Franse kabinetten tot nu toe leden, nl. hun instabiliteit, opgeheven is. Zeker, alles te samen genomen hebben de de mocratische partijen de meerderheid ver worven, maar de werkelijke regerings partijen: socialisten, radicalen en katho lieke democraten, dat zijn de midden partijen, welke de z.g. derde macht vor men, hebben geen meerderheid. Ze be hoeven om te regeren de steun der z.g. gematigde groepen die iets conservatie ver zijn en welke ruim 100 zetels heb ben. Deze vierde macht, gevoegd bij de derde, beschikt over een ruime meerder heid in de nieuwe nationale vergadering welke 627 zetels telt. Binnen het kader der eigenlijke derde macht is het accent naar links verlegd omdat de katholieke democraten die tot nog toe 164 zetels hadden, ongeveer gehalveerd zijn een trouwens verwacht verlies aan de Gaullisten die in 1946 nog niet officieel aan de verkiezingen deelnamen ter wijl de socialisten ruim 100 zetels en de radicalen ongeveer 90 hebben. Maar in ’t algemeen is het parlement wat naar rechts gezwenkt, en dit op zich zelf maakt de vorming van een nieuwe re gering uit de derde plus viterde macht vrij moeilijk, omdat de aansluiting tus sen beide groeperingen lastiger wordt. Bij de partijen welke de vierde macht vormen, zijn er zelfs waarvan een aan tal leden meer sympathie voelt voor de Gaullisten dan voor de derde macht en in ieder geval zullen deze partijen zich voor steun aan de regering duur laten betalen. Het is dus te vrezen dat de politieke toestand in Frankrijk niet veel zal veranderen: weinig stabiele demo cratische regeringen ingeklemd tussen twee sterke extremistische groepen, links de communisten, rechts de Gaullis ten. Sterk blijven immers de communis ten, al zal dat in het vervolg minder dan tot nu toe in het parlement uitkomen en misschien meer in vakbeweging en op straat. Door het systeem der lijstver- bindingen en de bepaling der nieuwe kieswet dat als in een district één party of verbonden partijen de absolute meer derheid van stemmen verwerft, alle in dat betrokken district beschikbare zetels voor de betrokken partij (en) zijn, heeft men de communisten ruim 80 zetels af handig gemaakt en komen ze op ruim 100 zetels, maar hun stemmenaantal daalde maar van 28 op 25 De Gaullisten hadden stellig meer verwacht dan ze gekregen hebben; in 1948 bij de gemeenteraadsverkiezingen hadden ze 33 der stemmen, nu ruim 20 maar ze zullen toch de grootste individuële partij in het parlement zijn met hun meer dan 110 zetels en krijgen er een geweldige tribune voor hun propaganda. Ofschoon het verheugend is dat de de mocratische partijen de overhand be hielden, reden tot juichen is er niet, nu nog ongeveer 45 der kiezers hun stem gaven aan extremistische, niet- democratische partijen van links en rechts. Nu de verlammende invloed, wel ke het vooruitzicht dezer verkiezingen zowel op het Franse binnenlandse als buitenlandse politieke beleid had, ter zijde is gesteld, mogen de democratische partijen dit alles in het oög houden en beseffen dat men slechts door eendrach tige, op verlichting van de sociale nood gerichte politiek, het vaderland kan red den uit de greep van het extremisme. Een les welke trouwens ook voor Italië geldt, waar, nu in 30 provincies de ver kiezingen voor gemeente- en provinciale raden zijn gehouden, de democratische partijen vergeleken bij 1946 wel aan stemmen hebben gewonnen, doch verge- j leken bij de parlementsverkiezingen van 1948 aan het extremisme van links en rechts hebben verloren. Wij schreven hierboven dat het voor- uitzicht der Franse verkiezingen ook een belemmerende invloed had gehad op de internationale politiek. Een der bewijzen daarvan was dat de besprekingen in de agenda-conferentie te Parijs slepende werden gehouden tot het moment dezer verkiezingen. Eerst toen deze kwestie niet meer voor propagandistische doel einden kon worden uitgebuit, werd be kend dat de drie westelijke mogendheden de Russen opnieuw een nota hadden aangeboden waarin hun antwoord werd verzocht op de vraag of zij bereid waren een bijeenkomst der Grote Vier te hou den op de basis van de ter agenda- conferentie tot nu toe bereikte resulta- ten, d.w.z. zonder dat op de agenda spe ciaal als punt werd vermeld het Atlan- tisch pact en de militaire bases der Amerikanen in Europa. Daarna is de conferentie uiteen gegaan tot het ant- I woord der Russen ontvangen zou zijn en I het is vrij zeker dat als dat niet toe- stemmend is terwijl wij dit schrijven heeft Moskou nog niets van zich laten horen dat het einde der agenda- conferentie zal betekenen en van de kans op een ontmoeting der Grote Vier. Verscherping van de internationale toe stand behoeft dat niet mee te brengen. Tenslotte is de drang tot het houden dezer conferentie van Westerse zijde vooral uitgegaan van Frankrijk, dat uit het verloop dezer agenda conferentie wel moet hebben ervaren dat er thans toch niet met de Russen op zakelijke basis valt te praten. Rusland beoogde met zo’n conferentie verdeeldheid tussen de drie Westelijke mogendheden te zaaien en kan eventueel het afspringen ervan in zijn satellietstaten gebruiken als excuus om deze steeds steviger op politiek en militair gebied aan zich te boeien. Zo 4 -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1