De Tweede Ronde van Sneek Russisch voorstel betreffende wapenstilstand in Korea 1 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Avondvierdaagse 1951 S.P.S.V. Afscheid ds. J. N. de Ruiter Algemene beschouwingen Begroting 19b1 6e JAARGANG No 51 DINSDAG 26 JUNI 1951 L. KIEZEBRINK Het Perzische oliegeschil n 3e Ned. aanvullingsdetachement naar Korea Tweede Bromfietstocht door Friesland KLEINZAND 7 Telei. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Uitbreiding automatisch interlocaal verkeer Utslach Fryske eksamens t Redacteur: te I A V'. „Harmonie” Dit onze raadzaal Zie vervolg pag. 2. In de hoofdsteden van het Westen is het Russische voorstel niet zonder hoop, doch ook met enige reserve ontvangen. Men wil eerst meer bijzonderheden we ten over de kwestie hoe Moskou zich een regeling voorstelt en of China en Noord-Korea achter het Russische plan staan. Verwacht wordt dat Malik, die thans voorzitter van de Veiligheidsraad is, deze zal bijeenroepen. Midden Juli zullen v'n Rotterdam uit met het troepentransportschip Generaal McRae wederom Nederlandse vrijwilli gers naar Korea vertrekken. Dit is het derde aanvullingsdetachement. Met het zelfde schip zullen 250 Belgische vrijwil ligers voor Korea neegaan. Het derde Nederlandse aanvullings detachement bestaat uit 250 man. Indisch broche, Sj. IJntema, Hom- merts 166; zakmes, M. v. d. Velde, Hom- merts 149; paar dames glacéhandschoe nen, Luitzen de Jong, Woudsend; jon- gensschoen, postcomm. Rijkspolitie te Oudega (W.) „SNIJDEN” DOET ZEER, OOK IN HET VERKEER. De Chr. Muziekver. „blijde incomste”. Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD Op 27 en 28 Juli a.s. Na het welslagen van de Tweedaagse Bromfietstocht verleden jaar in Augus tus door Friesland gehouden, zal dit jaar op 27 en 28 Juli de Bromfietstocht op nieuw gehouden worden. Het traject gaat voor de eerste dag door het Noordwes ten van Friesland over Ferwerd en Dok- kum naar Buitenpost en verder over Drachten naar Eernewoude en Leeuwar den. De tweede dag brengt de deelne mers in Workum, Gaasterland, Sloten, Sneek en Bolsward. Servicewagens van de Solex, de Mos quito, de Borini, de Gedo-Victoru. en Le Poulain zullen aan de tocht deelnemen. Voorts zullen er verschillende attracties aan verbonden zijn. GEVONDEN VOORWERPEN WYMBRITSERADEEL. Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. In het wachtlokaal van het Politie bureau werden de deelnemers op harte lijke wijze toegesproken door de waar nemende voorzitter de heer J. Plat. Deze bracht dank aan allen die tot het wel slagen van dit vierdaags wandelfeest medewerkten en hoopte dat ’t volgend jaar meer Snekers van de partij zullen zjjn. Dank zij de prima behandeling door het Roode Kruis personeel, dat elke avond aanwezig was, werden geen uitvallers genoteerd. Na het applaus waarmee zijn hulde aan 't Roode Kruis onderstreept werd, zwaaide de heer Plat ook lof toe aan het chr. muziekcorps waarna de uitreiking van de eretekenen volgde. Zij die de tochten voor de eerste keer tot een goed einde brachten, ont- ning zeker geen te grote prijs voor vrede. Voor Malik zijn voorstel deed, had hij al een kwartier lang gesproken en uit niets had men de indruk kunnen ver krijgen, dat hij op het vredespad was. Hij uitte reeksen beschuldigingen aan het adres van het Atlantische pact, de leiders van Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten, de internationale oor- logsophitsers en de organisatie van de Verenigde Naties. Met ingang van 21 dezer is vanuit het geautomatiseerde gedeelte van het tele- foondistrict Leeuwarden automatisch in terlocaal verkeer mogelijk mét de ge automatiseerde netten van het telefoon- district Rotterdam. Tot het district Rotterdam behoren de telefoonnetten, waarvan de netnummers met 018 begin nen. De voornaamste netten zijn Rotter dam-Schiedam 01800, Dordrecht 01850, Gouda 01820, Maassluis 01899, Vlaar- lingen 01898. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men na het kiezen van het netnum mer van Rotterdam/(Schiedam) 01800 in plaats van een hoge onafgebroken toon, een lage onafgebroken toon hoort. Na het kiezen van de overige netnummers in dat district hoort men de bekende hoge onafgebroken toon. Bij de eksamens foar de Frysl&n- diploma’s hawwe fan de Snitser Folk- en Gealeargongen alle 8 kandidaten it di ploma B helle, wylst oan de folgjende persoanen it diploma A ütrikt wurde koe: J. Dijkstra, A. J. Hofstra, F. Rau- werda, J. Schurer, H. L. Sikkes—Harte lust, M. M. Schmidt to Snits en W. v. d. Meer to Skearnegoutum. De heer D i s s e die bij de behan deling der bedrijfsbegrotingen met de Voorzitter nog eens van gedachten had gewisseld over de bekende kwestie der afschrijvingspolitiek spreekt zijn waardering uit voor het beleid dat B. en W. in de afgelopen periode hebben gevoerd en hoopt en is daarvan over tuigd dat zij op de ingeslagen weg zullen voortgaan; het secretarie-perso- neel moge in deze waardering delen, want het heeft veel werk verricht bij de voorbereiding van de instelling van het Leningfonds enz. Door de nieuwe voor schriften voor de samenstelling der be groting wordt het mogelijk het afwegen der behoeften van de gemeente juister te doen geschieden, al zou dat alles nog beter kunnen geschieden als over de ge hele linie het commerciële stelsel in de gemeente-administratie werd ingevoerd. Wat de finantiële toestand betreft doet het rijk de gemeenten te kort door haar te onthouden waarop ze recht hebben. Dat het rijk zekere waarborgen wenst inzake de besteding der gelden moge billijk zijn, dit gaat te ver; hier blijkt ook weer de tendenz om alles te centra liseren, wat de autonomie der gemeenten weer een stap achteruit brengt. Spr. vraagt of de investeringscommissie be voegdheid heeft bepaalde besluiten van de raad, gedekt door de goedkeuring van Ged. Staten, toch weer te vernieti gen. De heer B r i n k s m a verklaart dat zijn fractie zich kan verenigen met de hulde door de vorige spreker B. en W. en secretariepersoneel gebracht. Spr. staat dan stil bij het belang van de wa tersport en het vreemdelingenverkeer voor deze stad. Tussen die beide en de industrialisatie kan een gunstige wissel werking bestaan, de kleine industrie ter verzorging van de watersport is met de groei van deze laatste en het vreemde lingenverkeer gebaat en zal zich daar door kunnen uit breiden; ook in het Jachthavenplan van de Ver. v. het Friese bedrijfsleven is daaraan aandacht ge schonken. Als we onze grote naam op watersportgebied willen behouden, dan is er in de eerste plaats de Sneek-Week, onze grootse manifestatie, welke dient gestimuleerd; er dient ook gedacht aan voldoende accomodatie voor de gasten wat ligplaatsen betreft. Al hebben we een goede jachthaven, in elk opzicht be vredigend is die niet. We moeten er aan denken dat er veel kapers op de kust zijn; Leeuwarden heeft een groot jacht havencomplex onder handen en concen treert zich op Grouw, stelt het voor als of dat het centrum van de watersport is; de Amerikaanse soldaten van het be zettingsleger die hier trips maken gaan wel naar Grouw, maar komen niet hier. Aan wie de schuld ligt is spr. niet be kend, hij heeft wel eens gehoord dat ook de prov. V.V.V. in deze niet vrijuit gaat. De toekomst van Sneek ligt op het water en daarom heeft spr. in de sectie gepleit voor 'n ontmoeting der verschil lende organisaties hier: Zeilverenigingen, Vreemdelingenverkeer, Ver. v. Sneker Zakenlieden, Jachthaven, om te beraad slagen hoe,de zaken verder aan te pak ken. Spr. heeft met voldoening gelezen dat B. en W. eventueel bereid zijn aan dergelijke besprekingen deel te nemen en hoopt dat de betrokken verenigingen het initiatief er toe zullen nemen. Doen die dat niet dan zou spr. echter willen Verbond voor Veilig Verkeer, dat het initiatief tot deze bespreking van vingen het Avond Vierdaagse herinne- ringskruis en aan hen, die de tochten voor de 2e, 3e en 4e keer hadden gelo pen, werd resp. het cijfer 2, 3 en 4 uit gereikt. Een der deelnemers, de heer J. de Jong, Willemstraat 7, die de tochten vijf maal heeft gelopen, ontving het fraaie emaille kruis en werd de jeugd ten voorbeeld gesteld. De oudste deel nemer die de tocht voor de 2e maal volbracht, was de heer J: Anema van Bolsward, en tot de jongste generatie behoorden een achttal leerlingen van de Chr. Schippersschool alhier, allen wo nende Maria Louisestraat 14. Al was het aantal deelnemers niet groot, zo eindigde spr., toch kunnen wjj op een geslaagde Avond Vierdaagse te rugzien. doorstomen. De investeringscommissie heeft slechts een adviserende taak en dus geen bevoegdheid maar raadsbeslui ten, eventueel door een goedkeuring van Ged. St. gedekt, kunnen toch door het Rijk op grond van strijd met het alge meen belang vernietigd worden. Mèt de heer Brinksma zjjn B. en W. van oor deel dat watersport en vreemdelingen verkeer van grote betekenis zijn voor Sneek. Ook in het verleden bleek dat bijv, door aanleg van het jachthaven kanaal, de gelegenheid welke zjj de jachthaven tot uitbreiding boden, terwijl nu het „eiland” is ontsloten, waar ook opgevangen kan worden het verlangen van de heer Brinksma om de bevolking de vloot te doen gadeslaan. Daar is het een geschikter plaats dan aan de Oppen- huizerweg. B. en W. zijn het in het al gemeen wel eens met de heer Brinksma dat in de door hem genoemde bedrijven en in ’t algemeen de verzorgingsindustrie hier het zwaartepunt van de industriali satie moet gevonden, maar bij hen is toch wel de vraag gerezen of zjjn plei dooi niet in de eerste plaats thuis hoor de bij de door hem genoemde verenigin gen, die iets goeds hebben gepresteerd en het toch zeker als iets pijnlijks zou den voelen als B. en W. plotseling ook een vinger in de pap wilden hebben; in een algemene vergadering van Vreemde lingenverkeer zal de heer Brinksma stel lig een open oor vinden als hij zijn wen sen ook iets meer concreet aanstipt. Als zijn gedachten bij de verschillende ver enigingen weerklank vinden, dan komt de vraag niet aan de orde van een initia tief van B. en W. en als ze die weerklank niet vinden dan blijken ze toch al te wei nig levensvatbaarheid te bezitten. In de eerste plaats is hier dus een taak voor de verenigingen, wat niet wegneemt dat B. en W. bereid zijn aan eventuele be sprekingen deel te nemen. De heer Scha per houde spr. ten goede dat hjj niet in gaat op diens opmerkingen inzake de doorlichting, daar deze kwestie door hem niet in de sectie is te berde gebracht en ze een zelfstandig punt in deze verga dering is geweest, waarbjj hij alle ge legenheid heeft gehad zijn mening te uiten. Spr. tart de heer Schaper aan te tonen waar in de cjjfers dezer begroting de versoberingspolitiek tot uiting komt. Organisatorisch is het onjuist dat als de Ver. v. Ned. Gemeenten, die alle ge meenten omvat, zich tot de regering wendt. elke gemeente afzonderlijk zich ook nog met een protest tot haar zou wenden. Ook de kwestie van de so ciale steun gaat spr. voorbij als zijnde niet in de sectie te berde gebracht. Rest de kwestie van de woningbouw, door de h.h. Schaper en de Vries aangeroerd. In derdaad een zeer brandend vraagstuk, waarmee B. en W. voortdurend bezig zijn; de raad dient ter vertrouwen dat zjj doen wat zjj kunnen. Sneek verkeert niet in een ongunstige positie vergeleken met elders, er zijn een groot aantal woningen in aanbouw; de capaciteit welke voor Sneek geldt, nl. het aantal woningen dat hier tegelijk onder handen kan genomen, is wel zo ongeveer bereikt. Er is ’n bouw- stop, doch als die er niet was zou het toch twijfelachtig zijn of B. en W. verder konden gaan, voor de plannen waarmee zij bezig zjjn in een verder stadium van ontwikkeling zijn. Dat de regering alles doet om woningbouw te bevorderen spreekt en blijkt ook uit het feit dat ze weer een groot aantal millioenen voor deze bouw in de eerste jaren heeft be stemd, wat een wat hoopvoller klank geeft ook. Het aantal woningzoekenden is vrij groot, doch dat kan men niet aanvaarden als norm voor wat nodig is, omdat er onder zijn die een woning wil len verlaten welke voor anderen wel ge schikt is. Er zjjn ook allerlei kanten aan het vraagstuk van deze bouw, o.a. ook de vraag of bepaalde groepen in staat zullen zijn de lasten voor een nieuwe wo ning te aanvaarden, een vraagstuk dat klemmender wordt. B.enW. hebben voor Verschijnt; DINSDAGS en VRIJDAG?. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Go. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) NEW YORK. De hoop op een spoe dige vredelievende oplossing van het Koreaanse conflict is Zaterdag in be- langrjjke mate gestegen, toen Jakob Malik, de vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie bij de Uno, voorstelde, een conferentie te houden van de landen die in Korea strijden, om te spreken over een beëindiging van de vijandelijkheden en een wapenstilstand aan de 38ste breedtegraad. Malik zei: Het Russische volk gelooft dat het dringendste pro bleem van deze dagen, het conflict op Korea, kan worden opgelost. Maar voor een oplossing is het noodzakelijk, dat alle partijen bereid zijn om het pad van een vreedzame regeling te betreden. Als eerste stap moeten er besprekingen worden geopend tussen de oorlogvoeren den om een einde te maken aan de strijd en te komen tot een wapenstilstands- overeenkomst, welke voorziet in het te rugtrekken van de troepen van alle par tijen van de 38ste breedtegraad. Kan die stap worden gezet? Ik geloof van wel, mits de oprechte wens bestaat om een einde te maken aan de bloedige ge vechten in Korea. Dat is naar mijn me- Dinsdag 19, Woensdag 20, Donderdag 21 en Vrijdag 22 Juni jl. hield de Sneker Politie Sportvereniging onder auspiciën van de N.N.W.B. de traditionele Avond Wandel Vierdaagse. De deelname was vrijwel gelijk aan die van het vorig jaar, alhoewel deze, in vergelijking met andere plaatsen, waar deze wandeltochten worden ge houden, gering is. Wel bijzonder valt het op, dat er zo weinig Snekers aan de start verschijnen. Hoe komt dat stadge noten? Vergeet niet, dat ook de wandel sport de spieren staalt. Dinsdagavond 7 uur startten 45 tip pelaarsters voor het eerste 15 K.M. tra ject, begunstigd door prachtig weer. De route liep vanaf het Martiniplein, Grote Kerkstraat, Marktstraat, Peperstraat, Nauwe en Wijde Burgstraat, Oosterdijk, Leeuwarderweg, Jachthavenstraat, Bur gemeester De Hooppark, Groene Dijk, Offingawier, Gauw, Goënga, voor Schar- negoutum links af in de richting Sneek met als eindpunt het Martiniplein. 2e dag 15 K.M. Start Martiniplein te 7 uur, Oud Kerkhof, Nauwe Noorder- home, Parkstraat, Bolswarderweg, IJs brechtum, Tjalhuizum, Tirns, Pophorne, Eeuwige Laan, Schamegoutum, met als finish Martiniplein. 3e dag 20 K.M. Start Martiniplein te 6.30 uur. Waterpoortsgracht, Lemmer weg, Jutrijp, Hommerts, Osingahuizen, Draaisterhuizen, IJlst, Hemdijk, Sneek, finish Martiniplein. Vrjjdag was het de 4e en tevens de laatste avond. Weer werd om 7 uur ge start. Het traject liep nu over Martini plein, Oud Kerkhof, Nauwe en Wijde Noorderhorne, Parkstraat, Bolswarder weg, IJsbrechtum, Folsgare, via Opdijk, Tirns, IJsbrechtum, richting Sneek met als einddoel het Martiniplein, een af stand van pl.m. 16 K.M. Te ongeveer 9.45 uur werden de deelnemers onder grote belangstelling binnengeleid door het chr. muziekcorps „Harmonie” dat geheel belangloos zijn medewerking verleende, wat natuurlijk zeer op prijs werd gesteld. Perzische soldaten met de bajonet op het geweer hebben de raffinaderij van de Anglo-Iraanse petroleum-maatschap- pij te Kermansjah bezet en Hobson, de Britse bedrijfsleider, huisarrest opge legd. De raffinaderij werkt uitsluitend voor de Perzische behoeften. Te Abadan liggen inmiddels verschei dene tankboten, waarvan de gezagvoer ders weigeren de Perzische ontvangst bewijzen voor olie te tekenen. Eén schip is uitgevaren zonder dat het papiertje was ondertekend. De Perzen eisten van de A.I.O.C., dat zij het schip zou terug roepen. Dat is echter niet gebeurd. Wan neer de stagnatie in de haven nog tien dagen a twee weken duurt, zal er ge brek aan opslagruimte ontstaan, zodat de grote raffinaderij zal moeten worden gesloten. De president van het Internationale gerechtshof in Den Haag heeft de leden van het hof bijeen geroepen op Vrijdag 29 Juni ter behandeling van het Britse verzoek ten aanzien van het Perzische oliegeschil. Het hof zal Zaterdagmorgen 30 Juni om half 11 bijeen komen, om de beide partijen te horen. premiesprints geducht laten gelden. Voor de beste Sneker renners werd door de directie der N.T.M. een heel aardige beker beschikbaar gesteld, wat door de organisatie zeer op prijs wordt gesteld. De prijzen voor de wedstrijd welke deze week in een etalage van Venema’s ju- welierszaak aan het Grootzand worden geëtaleerd, zijn nog mooier en waarde voller dan verleden jaar, maar waarvan de renners toen reeds verklaarden, dat ze prima waren. Deze prijzen werden door verschillende Sneker zakenlieden aangeboden en zonder hun hulp zou deze wedstrijd, waarvoor geen entree wordt gevraagd, niet mogelijk zijn geweest. Maar dat de wedstrijd bovendien nog vele uitgaven meebrengt zal ieder be grijpen, daar aan de renners, die reeds werkverzuim zullen hebben, een gedeel telijke reisvergoeding moet worden be taald. Daarom wordt op ieder een be roep gedaan, indien hem/haar een pro- Jl. Zondagavond was dan het ogen blik aangebroken, waarop de definitieve scheiding zou worden voltrokken. Zeer velen hadden de gelegenheid aangegre pen de scheidende leraar de laatste maal als predikant van Sneek te be luisteren. De kerk was vol en onder de aanwezigen merkten we op burgemeester Rasterhoff en wethouder Boeijenga, ds. c’ Jonge van Workum, ds. Schoenma ker van Heeg en ds. Lekkerkerker van Schamegoutum als vertegenwoordigers van Classis en Ring; de heer mr. Oppedijk van Veen van Bergum en nots. Niemandsverdriet van Workum, die met ds. de Ruiter hadden samenge werkt voor het Ned. Herv. Diaconessen huis alhier. Als tekst voor zijn afscheidspredicatie had ds. de Ruiter genomen Hand. 8 39b: „De kamerling reisde zjjn weg met blijdschap’”. Spr. wees er op, dat Fi- lippus in Samaria een gezegende werk kring had, tot hij de opdracht ontving naar de weg van Gaza te gaan om daar de kamerling de naam van Jezus te pre diken. Zo is ook spr.’s werk hier ge weest, de prediking van de naam Jezus, naar de H. Schrift. Naar beste weten en naar de gave hem geschonken, heeft hij die opdracht met vreugde vervuld. De vrgag ligt nu voor de gemeente, wat zij met deze boodschap doet. Is zij in geloof aanvaard, dan zult gij uw weg met blijdschap reizen. Spr. zegt daarop burgemeester Rasterhoff en wethouder Boeijenga hartelijk dank voor hun aan wezigheid. Er was een goede verhou ding tot elkaar en spr. is dankbaar voor de medewerking van hen ontvangen en bidt hun de wijsheid van Boven toe om hun zware taak te kunnen verrichten. De vertegenwoordigers van de classis wordt dank gebracht voor de goede sa menwerking, evenals de collega’s uit de Ring. Ook de Kerkvoogden wordt dank gezegd voor hetgeen zij voor spr. en voor de gemeente gedaan hebben. De koster en zijn echtgenote is spr. bui tengewoon dankbaar voor de wijze waarop zij hem hebben geholpen en ter zijde gestaan. Hij zal dit echtpaar in hoge ere houden. De collectanten, deur wachters, organist en architect wordt dank gebracht voor hun arbeid. Van de kerkeraad nam spr. reeds eerder af scheid. Hij wenst ds. van Niel en de ouderlingen en diakenen Gods leiding en zegen toe. De arbeid op de catechi satie heeft spr. met vreugde gedaan. Hij hoopt, dat de leerlingen zullen blij ven in wat zij geleerd hebben. Het laatste woord is tot de ge meente, aan wie hij erkent niet altijd te hebben gedaan wat hij moest doen, doch wij leven uit de vergeving van Jezus Christus. Het ga u en de vrienden uit andere plaatsen allen wel. Nadat ds. de Jonge namens het classicaal bestuur en ds. van Niel na mens de gemeente en haar colleges woorden van dank hebben gesproken, wordt ds. de Ruiter staande toegezon gen Ps. 121 4, waarna deze in dank gebed voorgaat. Van de gelegenheid om persoonlijk afscheid te nemen, werd door vélen ge bruik gemaakt. I B. en W. zelf uitgaat. Spr. acht het ook gewenst dat de inwoners van Sneek hun belangstelling voor de watersport blijven behouden; vroeger konden ze die tonen door het binnenlopen van de vloot gade te slaan, door het graven van het Jacht havenkanaal is dat niet meer mogelijk, al trekt men nu wel naar het burge meester de Hooppark. Maar kunnen we aan de Oppenhuizerweg een gedeelte van het terrein waar nu jachtbedrijven gevestigd zijn, niet inrichten met wat plantsoen en banken zodat het publiek hier de schepen kan zien varen? De heer Schaper zegt dat sommige ge deelten van deze begroting de belangen van het werkende volk wel, andere deze belangen niet dienen. Spr. vindt bijv, dat de doorlichting voor de t.b.c.bstrijding het werkende volk geen geld zou dienen te kosten, toch wordt slechts een klein deel daarvan van de betaling van de kosten vrijgesteld. De meest urgente kwestie is echter de woningbouw, er staan hier nog 650 woningzoekenden op de lijst; in het tuindorp worden 85 wo ningen gebouwd, er zullen er 300 komen, maar nu is de bouwstop gekomen. Mi nister In ’t Veld heeft op versobering aangedrongen, maar het werkende volk wil dat niet meer. De zelfstandigheid der gemeenten op financieel gebied blijkt sterk in gevaar doch als in de sectie er voor gepleit werd dat deze gemeente tegen de betreffende regeringsmaatrege len zou protesteren hadden a.r. en p.v. d.a. bezwaar, omdat de Ver. v. Ned. ge meenten al stappen gedaan had. Maar een protest van elke gemeente afzonder lijk zou de actie van deze Ver. slechts kunnen versterken. Spr. dankt tenslotte voor het verstrekken van regenkleding aan het personeel der gemeentereini- ging doch wenst de sociale ondersteu ningen in overeenstemming met de hogere kosten van het leven te zien ge bracht. Al worden ook enkele subsidies voor culturele doeleinden verhoogd, al met al genomen zal spr. toch niet voor deze begroting kunnen stemmen, vooral omdat in de versobering tot uiting komt de oorlogspolitiek welke men in het Westen volgt. De heer de Vries zegt dat hij overtuigd is dat B. en W. alles doen om de woningbouw te bevorderen. Spr. hoopt echter dat zij in staat zijn de vele jongeren die op de lijst staan en ook de mensen, die zeer klein behuisd zijn, nog enig perspectief te openen, dat zou onder die categorie enige geruststel ling wekken. De Voorzitter, de sprekers beantwoordend, is gevoelig voor de hulde B. en W. gebracht en gaarne betrekt ook hij daarin het secre tariepersoneel, dat zich met zeker enthousiasme aan het werk voor het Leningfonds en de nieuwe voorschriften heeft gegeven en veel werk verricht. De geuite ontstemming over de kwestie der financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten delen B. en W., zij zijn niet blind voor de financiële moeilijkheden der regering, maar zij beschikt over de normale wettelijke waarborgen inzake toezicht op de gemeentelijke uitgaven en had de bedragen waarop de gemeenten aanspraak hebben aan haar dienen uit te keren. Als de ontwikkeling dezer fi nanciële verhouding zo verder gaat zal de zelfstandigheid der gemeenten ver dwijnen en zullen zij uit een centrale pot bediend worden, waaruit ieder gemeente zal trachten te halen zoveel als zij kan. B. en W. zijn verheugd dat de gedachte „zelfstandigheid gekoppeld aan verant woordelijkheid” veld wint en als die ge dachte uitgangspunt wordt voor een blijvende regeling, zullen we kunnen Het rennersveld van de 2e Ronde van Sneek is bijna voltekend. Het belooft een geduchte strijd te worden op het parcours in het Sperkhem, daar onder de deelnemers renners zijn die de meeste punten hebben behaald in de klassieke wegwedstrijden voor ama teurs, zoals de gebr. Holleeder, v. d. Veen, Douwes uit Amsterdam en Brug- genkamp uit IJmuiden. Verder hebben ingeschreven Jan Charisius, kampioen van Friesland, Warta, kampioen van Groningen, Billing, kampioen van Dren te en Bijers, Hengeld, kampioen van Overijsel. Deze wedstrijd kan derhalve met recht de ronde der kampioenen ge noemd worden, die volgens insiders heel veel strijd belooft. Stellig zullen dan ook velen op 11 Juli ’s avonds van half zeven tot 9 uur weer van zo’n spannende strijd willen genieten, te meer daar er ook tal van sprintpremiën zullen worden verreden, uitgeloofd door verschillende fabrikanten en winkeliers, gramma wordt aangeboden dit te kopen, Volgens insiders zullen vooral de Oost- I om ook op die wijze deze wedstrijden zaners Kwantes en Lukken zich bij deze I mogelijk te maken. Vrijdagavond is weer op Schiphol geland het K.L.M.-vliegtuig „De Edam”, hetwelk met de Austin automobiel een reis rondom de we reld heeft gemaakt. Nadat de auto, aangezien deze in Londen begonnen was, was achtergebleven, landde de Edam na zijn succesvolle reis weer op Schiphol. Vliegtuig met bemanning na aankomst. Zondag 28 Januari 1940 deed ds. J. N. de Ruiter, gekomen van Aalsum, in de Ned. Herv. Kerk alhier zijn intree als opvolger van ds. J. R. Wolfensber- ger. En jl. Zondag 24 Juni nam hij af scheid van deze gemeente wegens het aannemen van een beroep naar de ge meente te Leiden. Een veel bewogen periode heeft de scheidende leraar hier in deze ruim 11 jaar doorgemaakt, want in Mei 1940 brak de tweede we reldoorlog uit, waarvan ook Sneek zijn deel heeft gekregen. Al spoedig kwam- de vraag naar voren wat gedaan moest worden voor de gezinnen van die man nen, die naar Duitsland of Frankrijk waren weggevoerd. In samenwerking met de leraren der andere kerken is toen een steunbeweging ontstaan, die heel wat leed verzachtte, vooral ook toen gedurig meer onderduikers hulp voor him vrouwen en kinderen inriepen. Op zijn eigenlijke werkterrein, de predi king en de catechese, wist ds. de R. een groot aantal hoorders tot het laatst te boeien en zijn catechisanten volgden gaarne zijn lessen, terwijl de leden van de C.J.M.V. en de C.M.V. hun ringvoor- zitter hun trouw verpand hadden in het verenigingswerk. Huis- en ziekenbezoe ken werden met vrucht gebracht en velen zullen dankbaar zijn voor de woor den van troost en bemoediging, hen in bange dagen toegesproken. In de rege ring der kerk vervulde Z.Eerw. enige jaren het praesidium van de classis Sneek der Ned. Herv. Kerk, in welke tijd de behandeling der nieuwe Kerk orde aan de orde werd gesteld, die heel wat vergde van degenen, die geroepen waren hun oordeel uit te spreken en welke inspanning zij beloond zagen met de aanneming van het ontwerp. Er zijn velen in deze gemeente, wie het leed doet, dat ds. de Ruiter gemeend heeft de roep naar Leiden te moeten gehoor geven en die hem gaarne nog jaren hier hadden willen houden. S zorgde Vrijdagavond voor een

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1